c OORD PORSELEIN Feest om Oterleekse staf e cTOeek Kort en bondig vcl .Clowntje Riek Zandvoort Bloemendaal Heemstsde 7llcftli££ctn>J ZATERDAG 2 5 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verhey dirigeerde het laatste zomerconcert Haarlems begrotings tekort nu ruim anderhalf millioen Burgerlijke Stand van Haarlem ONDERWIJZERSEXAMEN RESA-HILVERSUM Vergoeding ziektekosten aan gemeente-ambtenaren Mijnenvegers uit Amerika Najaarsvergadering van de Reddingsbrigade Heemsteedse toneel verenigingen openen het seizoen Voor de kinderen V ('4)/ Laat collectanten 'niet met lege handen staan „Don Pasquale" bij de Nederlandse Opera Peanut Biaüep FEUILLETON EN door Gordon Folk Het symphonisch gedicht „Les Préludes" van Liszt, dat doorgaans als effectrijk sluitstuk dienst doet, mocht op het laatste zomerconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, gedirigeerd door Toon Verhey, fungeren als „Prélude" voor het Pianoconcert no. 1 (in Es grote terts) van dezelfde componist. En zo stond het als nummer één op het programma, als de he raut die met stentorstem het heroïsch tour- nooi aankondigde dat zou plaats hebben: een muzikaal steekspel vol „listigheidjës", bvavour, virtuositeit en klankgevveld. Het kon best zo, want de éne Liszt ver draagt de andere wel. Verhey balde in „Les Préludes" zijn orchestrale krachten tot een mooi afgerond geheel en hq gaf er de in tensiteit en de stuwing aan van zijn sterke impulsiviteit, We zaten dus wel midden in de Liszts'feer, als ingekapseld, toen de soliste, Mary Bishop, zich voor de vleugel zette om liet pronkstuk van ettelijke gene raties pianovirtuozen ten gehore te bren gen, tezamen met het orkest, dat reeds op temperatuur was. De soliste stak brillant van wal. krachtig en bezielend. Zij toonde in het verloop van het werk over een vrij vlotte techniek te beschikken. Waar het op finesses van klankproductie, op evenwicht in passages, trillers enzovoorts aankwam, kon men ech ter wel enig tekort aan ervaring constate ren, dat zich tevens openbaarde in een ta melijk los samenspel. Maar een goede be lofte hield haar interpretatie van het veel eisende werk voorzeker toch wel in. Mary Bishop stond bovendien nog voor de zware taak de pianopartij te vervullen in het „Scherzo fantasque" van Ernest Bloch. Solistisch bekeken kan men deze rol niet een erg dankbare noemen, want de conceptie van dit werk is hoofdzakelijk een oichestrale. Het stuk wijkt in zoverre af van hetgeen wjj reeds eerder van deze Zwitsers-Amerikaanse componist leerden kennen, dat het niet appelleert aan de ten- denzen van zijn Joodse gevoelsleven. Maar wat kracht en gespierdheid van de thema tiek betreft, draagt het „Scherzo fantasque' wel degelijk het Block-kenmerk Het heeft de sterke doelbewustheid en de robuste kracht van de muziek van Florent Schmitt en tevens haar op traditie gegronde stevige vormgeving en kundige factuur. Voor zo verre na te gaan was Mary Bishop een be trouwbare vertolkster van de pianopartij. De pathetiek en het klankgeweld van Liszt en Bloch vulde het eerste gedeelte van de avond. Na de pauze bracht Verhey roet een délicate interpretatie van de Sym- phonie in g van Mozart ons In de tegen gestelde sfeer, waarin zelfs de sterkste spanningen de rust ademen van het abso lute en waar alles orde en schoonheid is, alsof dit vanzelfsprekend zou zijn. JOS. DE KLERK Voor de Haarlemse raad is de negende suppletoire begroting voor 1954 ter inzage gelegd. Over de daarin vervatte voordelige ver schillen met de ontwerpbegroting hebben wij reeds onlangs uitvoerige mededelingen ge daan. Wij volstaan dus met de vermelding van het totale voordelige verschil, namelijk 1.529.650,—. Daar staat echter tegenover dat de per 1 Januari van dit jaar ingegane salarisher ziening voor het gemeentepersoneel een hogere last van 750.000,met zich brengt en dat tevens nog een minder te ontvangen rente in rekeningcourant (veroorzaakt door een andere renteberekening op de reserves) van 215.000,in de begroting moet wor den verwerkt. Het hierboven genoemde voordelig ver schil moet dus met in totaal 965.000 wor den verminderd. Het nettoverschil bedraagt dus 564.650. Het op de begroting voor 1954 geraamde tekort van 2.275.000 kan dus met deze post worden verlaagd tot 1.710.350, HAARLEM. 24 September 1954 GEHUWD: 24 Sept., Th. Ph. J. van Leer- sum en J. C. Steenken; J. E. Rijnsdorp en M. Jongkind BEVALLEN van een zoon: 22 Sept., W. H. van der Hooft—Stottelaar: 23 Sept., H. Grim- monvan Straalen; M. Gelaudie—de Jong: L. M. A. DijkmanUijtenbroek: E. Jacobs Roosloot; M. Bodewusoo 't Veld: A. M. Boonman—van Duura; 24 Sept., A. Schenk Boumans. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., J. M. van Lieshoutvan Lammeren; S. Haver- schmidtTinholt; 24 Sept., J. M. Kwant Terpoorten; G. J. ScbaapBloem; N. Ste- venhaagen—van der Zee; A. Th. Timmer mansTruifens. OVERLEDEN: 22 Sept., C. Eieren, 56 j., Gasthuisvest: 23 Sept., J. A. Rosbach—van den Broek, 77 i.. Schouwtjeslaan; M. E. Jon ker—van der Meer, 70 j., Spaarndamseweg. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) De gemeenteraad van Haarlem heeft op 1 Februari j.l. verworpen een voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen aan de vaststelling van de gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening ten be hoeve van personeel in dienst van gemeen ten in Noordholland. In het voorstel was in overweging gegeven een nieuw artikel in het ambtenarenreglement op te nemen, dat voorzag in het opleggen van de ver plichting van de ambteneren. om deel te nemen in de ziektekostenvoorziening. Er bestaat thans geen enkele voorziening in de ten laste van de ambtenaren der ge meente komende ziektekosten. B. en W achten dit een onbevredigende toestand en steden de gemeenteraad voor een nieuw artikel in het ambtenarenreglement op te nemen, waardoor in de leemte wordt voor zien. Het nieuwe artikel zal luid"": „Aan een ambtenaar, die een hoofdbe trekking bekleedt in dienst der gemeente, wordt vergoed de in enig tiidvak van ten hoog9te een iaar te 7'jn°n laste blijvende, naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders redelii'k gemaakte kosten van ge neeskundige hulp, verpleging en genees middelen. welke hij voor zich en zijn gezin moet maken, zulks voor zover die kosten een bedrag van 5 van zijn bezoldiging overschrijden, en indien de ambtenaar nam- hun oordeel redelijke maatregelen heeft genomen ter voorziening van de financiële gevolgen van ziekte voor zich en zijn ge zin, of zich op aannemeb'jke gronden van verzekering tegen de kosten van ziekte heeft onthouden." Bii aanvaarding van het voorstel wordt geacht, dat het besluit op 1 Januari 1954 is ingegaan. In Den Helder ziin twee mijnenvegers, die Nederland van Amerika ten geschenke heeff gekregen, aangekomen. De schepen, de „Breskens" en de „Rlaricm", zijn reeds in Amerika aan de Koninklijke Marine overgedragen. On 1 September zijn zii uit de Verenigde Staten vertrokken. Zi.i heb ben de reis gemaakt vm de Bermuda- eilanden en de Azoren. Zii maken deel uit van een serie van veertien. Dertien van deze schepen ziin reeds aan de Koninklijke Marine overgedragen. Twaalf daarvan be vinden zich nu in ons land. De mijnenvegers beschikken over 20 mm. luchtdoelgeschut. Zij hebben een wa terverplaatsing van 400 ton. Commandant van de „Breskens" is lui tenant ter zee tweede klas C. Huijsman uit Haarlem, van de „Blaricum" luitenant ter zee tweede klas J. K. Broggel uit Den Hel der. In café-restaurant Rinkel kwam het Zandvoortse brandweercorps Vrijdagavond in feestvergaderin.g bijeen, om feest te vie ren over de verovering van de Oterleekse brand weersta f. die Vrijdagavond j.l. van de Haarlemse collega's werd gestolen. De commandant, de heer D. van Noort. ver welkomde in zijn openingswoord Zand- voorts burgemeester en diens echtgenote, die een gedeelte van de bijeenkomst bij woonden. De veroverde trophee had deze avond een veilige plaats gevonden aan de bestuurstafel. In een geestige speech herinnerde de burgemeester eraan, dat hij verschillende autoriteiten had gesvrokendie deze jacht op de beroemde staf maar een kinderach tig en flauw gedoe vonden. Spreker was het hiermede helemaal niet eens. Interen- deel. hij zag in deze stunt, humor, vrolijk heid en sportiviteit, die onze huidige tijd heus wel nodig heeft. Van harte wenste svreker dat de staf nog lang eigendom van Zandvoort zou mogen blijven. Tot 12 uur hleef de stof in de feestzaal, daarna werd hij naar veiliger oorden over gebracht. want om 12 uur liep de tijd af van de neutralisatie en het mag worden verwacht, dat vanaf dat tijdstip op de zo zeer begeerde tronhee door leden van an dere korpsen in Noordholland weer ijverig jacht zal worden gemaakt. ZONDAGSDIENSTEN De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12. Bloemendaal. telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen door dokter W. D. van Oldenborgh,, Bloe- mendaalseweg 223. Overveen, telefoon 228ö4 tot Zondagavond elf uur- De dienstdoende wijkverpleegster in het zelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is zuster M. G. van der Loo. Dr. D. Bakker laan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De dienst van de apotheken voor Over veen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 2 Oc tober in spoedgevallen verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham),. Blnnmendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield Vrijdagavond in hótel Roozcndaal te Over veen de algemene najaarsledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. G. de Vries. Bij de ingekomen stukken was de koninklijke goedkeuring op de statuten van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Bo vendien was er een brief van burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller, die zich accoord verklaarde met het verzoek van de brigade om het beschermheerschap van de B.R.B. te willen aanvaarden. De vroegere beschermheer, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft namelijk gelijk met de beëindiging van zijn ambtsperiode te kennen gegeven tevens voor alle erelidmaatschappen en beschermheerschappen te willen bedanken. Bovendien was er bij de ingekomen stuk ken een brief van de Nederlandse Padvin ders in het district Haarlem, waarin de zwemcommissie de medewerking van de brigade verzocht bii de waarschijnlijk op 28 October in Stoop's bad te houden jaar lijkse padvinderswedstrijden. De zwem commissie van de Nederlandse Padvinders wil dan tevens trachten om een demon stratie te geven met de autocabine van de Haarlemse reddingsbrigade. In het door de heer H. Tollenaar, secre taris van de Technische Commissie van de B.R.B. uitgebracht halfjaarlijks verslag, speciaal over het afgelopen strandseizoen. bleek dat 228 keer (tegen 480 keer in 1953) de hulp van de brigade was ingeroe pen voor het verlenen van de Eerste hulp. Er werd gedurende zesendertig Zaterdagen en Zondaten dienst gedaan in de hulppost, aan het Bloemendaalse strand. Bovendien werden er op tien Woensdagavonden nog oefeningen gehouden. Het seizoen werd op Zondag 12 September besloten met eer. gezellig samenzijn. Aan vier leden, die met goed gevolg na de wintercursus examen hadden gedaan werd het E.B.O.H. Eenheidsdiploma uitge reikt. De gediplomeerden, de dames T. Hol lander. M. ZonneveldZwart en M. van HeulenSchuitemaker en de heer W. F. Hoek ontvingen het diploma uit handen van de medisch leider van de Bloemendaal se reddingsbrigade, de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren J. van der Pol en S. M. Renaud bij acclamatie herkozen. Mevrouw M. Kinders—Giide werd benoemd tot lid van verdienste. Van de vier Heemsteedse toneelvereni gingen zal de R.K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" dit seizoen het eerst voor het voetlicht verschijnen. Dit geschiedt Woensdag 29 September in het Minerva Theater met de opvoering van „Het meisje met de rode strik", toneelspel in drie bedrijven door Koos Beswino. De regie is van de heer J. J. Schelvis. „In een andere wereld" Vervolgens geeft de Toneelvereniging „Heemstede-West" Zaterdag 2 October een toneelavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, welke zoals bij deze vereniging gebruikelijk, met een bal zal worden beslo ten. Onder regie van Carel Veerhoff is hier de keuze gevallen op „In een andere' we reld", klucht in drie bedrijven door Johan Blaaser jr. en sr. „Geef ons heden" De Toneelvereniging ,,Nut en Genoegen" heeft op haar beurt weer een toneelspel in studie genomen, namelijk „Geef ons heden" door Arie van der Lugt. Onder regie van de heer L. Beek zal dit stuk Zaterdag 30 October en Zaterdag 6 November worden opgevoerd in de toneelzaal van hotel „Het „De Blauwe Gardenia" (Minerva) Er is een moord gepleegd in Los Angeles en niet alleen de politie zoekt naar de daderes, maar ook een verslaggever van een grote krant. Hij past een ongewone manier toe om met haar in contact te ko men; in een open brief in zijn blad be looft hij haar alle mogelijke hulp en de beste rechtsbijstand, als zij hem de primeur van het moordrelaas wil geven. Zijn po ging heeft resultaat: er komt een meisje opdagen, dat meent de moordenares te zijn. Haar gesprek met de verslaggever in een cafétje wordt echter afgeluisterd dooi de caféhouder, die ijlings de politie waar schuwt. Het meisje wordt gearresteerd en meent door de verslaggever te zijn ver raden. Maar dan nemen de dingen een keer en dank zij een gramofoonplaat wordt de ware moordenares ontdekt, hetgeen voor scherpzinnige toeschouwers, die aan het begin van de film goed opgelet hebben, geen verrassing is. Het is een bijzonder spannend verhaal, knap verfilmd onder regie van Fritz Lang en vooral door Ann Baxter en Richard Conté zeer suggestief gespeeld. Voor de liefhebbers: Nat „King" Cole zingt het lied van de blauwe gardenia. Zaterdagmiddag om 2.30 uur en Zondag middag om 2 en 4.15 uur trekken Doris Day en Virginia Mayo „Op naar Broad way". Maandag- en Dinsdagavond draait „Het mysterie van het leven". „De wonderdokter" (Rembrandt). Laurent, een wonderdokter in een Frans provincieplaatsje wordt langzaam maar zeker een beroemdheid wanneer hij door handoplegging een doodgewaande vrouw weer tot leven heeft gewekt. De patiënten, al of niet ingebeelde zie ken, stromen toe en onder hen bevindt zich een charmant meisje, dat haar hoofdpijn bij Laurent kwijt raakt en bovendien nog verliefd wordt op deze dokter. Laurent vindt dit uiteraard allerminst onplezierig en raakt pas in een. slecht hu meur als een ex-collega-arts hem een ver wijt maakt over zijn geneeswijze, als ge volg waarvan het meisje kwaad wegloopt. Laurent lokt een proces uit, dat hij glans rijk verliest, krijgt toch nog meer patiënten, maar gaat toch op zoek naar zijn geliefde, die hij in Parijs aantreft, lijdend aan een ernstige hersen-tumor. Hoewel hij zelf weet dat zijn handopleg gingen zuiver bedrog zijn tracht hij toch Wapen van Heemstede" aan het Wilhelmi- naplein, welke beide voorstellingen even eens door een bal worden gevolgd. „De nacht van de 16e Januari" De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" komt tenslotte Woensdag 10 November in het Minerva Theater voor het voetlicht met .,De nacht van de 16e Januari", toneelspel in drie bedrijven door Ayn Rand. Zoals be kend speelt de handeling hiervan zich af in een rechtzaal van de staat New York De regie van deze opvoering is toever trouwd aan de heer John Kraay. In ver band met het tienjarig bestaan van „Ber kenrode" ligt het in de bedoeling deze voor stelling een enigszins feestelijk karakter te verlenen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 26 Sep tember worden te Heemstede waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875 en dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 Wijkverpleging: zr. Verduin, Meer en Boschlaan 23, tel. 39109. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164. tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. I /l l' 1 2+3* Toen haalde de goochelaar een toverstokje uit zijn zak en zwaaide dat enkele malen over de hoed, terwijl hij 'n soort toverspreuk zei. Bunkie keek heel nauwkeurig toe, maar de goochelaar raakte de hoed niet meer aan. nadat hij 'm had neergezet. „Zabila, zamirazaloepo!", zei de goochelaar. „Licht de hoed nog maar eens op, jongeman!" Bunkie pakte de hoge hoed bij de rand, lichtte hem van het tafeltje en keek en hij staarde verbluft naar het kleine beertje, dat daar netjes op het tafeltje zat Precies Bunkie in het klein.' „Wel bedankt voor je hulp, jongeman!"zei de goochelaar. En onder het gelach van het publiek stapte Bunkie, die zelf ook hartelijk lachte, naar zijn plaats terug. „Dat was knap, hè?'', lachte Rick, toen Bunkie weer naast hem zat. En toen oom Tripje met de jongens tegen vijf uur het circus weer verlieten, hadden ze héél wat genoten! het meisje op deze wijze te genezen. Aan vankelijk schijnt het te helpen maar deze hoop is van korte duur, want de patiënte sterft plotseling. De regisseur Yves Ciampi heeft kenne lijk het vraagstuk van de wonderdokter aan de orde willen stellen, maar nergens heeft hij het aangedurfd een eigen (af wijzend) oordeel te geven. Hij lost de kwes tie niet op en tracht een tussenweg te vin den tussen het goed en kwaad. Toch heeft hij met dit werk ongetwijfeld bereikt, dat velen, die anders blindelings naar de mag netiseur zouden draven, zich eerst wel eens goed bedenken. Hij werd daarin bijgestaan door het wel zeer sterke spel van Jean Marais en Daniele Delome, alsmede door een waarlijk unieke bezetting van de vele bijrollen. H. 'de G. „Manon van de bronnen" (Lux or). Toen bij gelegenheid van het Holland Festival deze film van Marcel Pagnol zijn Amsterdamse première beleefde hebben wij in „Erbij" de kwaliteiten uitvoerig toe gelicht. Het is echt een film van Pagnol, dat wil zeggen, een film waarin de maker niet schroomt de dialoog een overwegende rol te laten vervullen, hetgeen soms ten koste gaat van het spel met het beeld. Er wordt dan ook veel gepraat in „Manon van de bronnen", meer dan goed is voor een rustige en beheerste actie, maar er staat tegenover dat de film zoveel schoons en verrassends biedt, toch nog jeu des images is gebleven, dat men er zijn hart aan kan ophalen. Ze verbaalt de geschie denis van een arm herderinnetje, dat ten onrechte verstoken blijft van het bezit ener boerderij, die haar vader toebehoorde. Uit wraak verstopt zij de enige bron, die het dorp in de Provence, in welks na bijheid zij leeft, water geeft. De film zit vol geslaagde karakters en typeringen. Ze is uw bezoek zeker waard. „De vrouw die gelyncht moest worden" (C i t y). Dit keer 'n verhaal uit de Ameri kaanse burgeroorlog, waarin de vrouwen compleet met paarden en in ieder hand een revolver de rollen van de mannen hebben overgenomen. Kate en Sally heten zij in dit geval, die aanvankelijk elkaar be strijden, maar later tot de ontdekking ko men, dat zij toch best goede vriendinnen kunnen worden. Natuurlijk speelt ook de liefde in dit ver haal weer een grote rol, men schiet elkaar zonder duidelijke redenen neer en aan het slot van dit af en toe nogal opgeschroefde vei-haal zal een van de twee hoofdrolspeel sters bovendien nog opgehangen worden. De strop bungelt al boven haar hoofd, maar dan komt op het laatste moment haar vriendin tussenbeide die het klaar speelt de voltrekking van het vonnis te voorkomen. Een Western, die toch echt niet boven de middelmaat uitkomt, ondanks de originele bezetting van de hoofdrollen. „De avonturen van O'Flynn" (Roxy). Douglas Fairbanks Jr. speelt in deze avon turenfilm de rol van de Ierse onverschrok ken held O'Flynn, die toont, dat men voor geen kleintje vervaard moet zijn, wanneer men om de hand van een vrouw dingt. Hij heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt, want de vrouw, die hij gaarne de zijne zou willen zien. is de dochter van de onder koning. O'Flynn's goede bedoelingen wor den niet altijd goed begrepen, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij zelfs voor een vuur peloton komt te staan. Geld van zijn vrien den redt hem evenwel van de dood en wanneer later zijn trouw aan het konink lijk huis ondubbelzinnig blijkt, is hij van een goede toekomst verzekerd. Van Maandag af wordt vertoond: „Gung ho!" N. R. K. „Terugkeer der tweelingbroers" (L u x o r) Dit is een verfilmde avonturenroman uit de tijd toen op Corsica een despoot pro beerde alleenheerser op het eiland te wor den en daarbij methoden toepaste waarbij een mensenleven niet telde. Er ontstaat een verzetsorganisatie, geleid door adel lijke tweelingbroers, die van hun sprekende gelijkenis een dankbaar gebruik maken verwarring te stichten in de gelederen van hun tegenstander, die tenslotte na een op windend duel het loodje moet leggen. Het pikante van deze historie is, dat de broers in hun prille jeugd een Siamese tweeling vormden. Door een operatie werd wel een lichamelijke, maar geen geeste lijke scheiding tot stand gebracht, zodat een der broers geen eigen leven kan leiden en gedwongen is alle innerlijke en uiter lijke emoties van zijn tweelingbroer mee- tè-beleven en dus ook verliefd te worden op diensv rouw. Deze en andere complica ties geven het verhaal een ongewoon ac cent. S. K. Drie reprises kan men in Cinema P a 1 a c e aanschouwen Tot Maandag draait „Rhapsody in blue", een fraaie schildering van het léven van George Gerèhwin. Maandag en Dinsdag wordt de spanning ten top gevoerd in „Casablanca". Tot en met Donderdag gaat dan nog „Tramlijn Begeerte", een knappe filmversie van het gelijknamige toneelstuk. „Albert R.N. De Gestapo mist een man" is in Frans Hals geprolongeerd. HAARLEM EN OMGEVING Tot vicaris bij de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem-Noord (Schoten) is benoemd de heer J. B. Duk te Groningen en tot bijstand in het postoraat van de Hervorm de gemeente te Spaarndam de heer Chr. Kousemaker te Overveen. De Heemsteedse gemeenteraad zal op Donderdag 30 September om 3 uur 's middags vergaderen In deze vergadering zal ter sprake komen het rooien van een eikeboom, voor het per ceel Achterweg 36. De firma Schagen wil! daar namelijk een benzinepomp-installatie plaatsen bij haar stalhouderij. Voor het perceel Zandvoortselaan 38 staat een iep, die te veel zonlicht onderschept. Het huis wordt er vochtig van. Ook die iep zal gerooid worden, a1® de raad het voorstel van B en W. bekrachtigt. Ook zal de raad zich beraden op een voor stel van B. en W. om net uitbreidingsplan voor het terrein, gelegen ten westzijde van de Franz Schubertlaan, te wijzigen in ver band met het stichten van een openbare kleuterschool op dat terrein. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen theologie de heer W. van der Wolk uit Overveen. Reclassering is het in hei maatschappe lijk leven terugvoeren van hen die door het verrichten van onmaatschappelijke hande lingen (strafbare feiten) uit de samenleving: voor kortere of langere tijd zijn verwijderd door uitspraak van de rechter. De terugkomst in de maatschappij van deze als maatschappelijk onwaardig beoor deelde mensen gaat niet gemakkelijk. Zij kunnen zich in de maatschappij slechts met grote moeite staande houden omdat zij ten gevolge van hun lange afwezigheid daar aan zijn ontgroeid en bovendien dikwijls aangeboren afwijkingen vertonen. Zulke mensen hebben daarom de hulp nodig van hen, die, zelf in de maatschappij levend en werkend, bereid zijn om deze hulpbehoevenden te steunen. Deze hulp be staat in de eerste plaats uit morele steun, terwijl ook financiële hulp in vele gevallen nodig is, omdat het meestentijds financieel zwakke personen betreft. Het is een verheugend feit dat er velen zijn die zich tot taak stellen deze „gedeclas- seerden" hulp en steun te verlenen. Dit werk wordt verricht zowel door reclas- seerders van beroep, als ook door reclas- seerders die dit doen uit belangstelling voor de afgedwaalde of misdeelde medemens. Zij werken uit de aard der zaak achter de schermen en hun namen zijn praktisch alleen bekend bij de betrokkenen. De vorm, waarin die hulp wordt verleend, is zeer verschillend, maar in de meeste ge vallen is het enkel verlenen van morele hulp onvoldoende. Dikwijls moet financiële hulp'geboden worden in de vorm van voor schotten, opdat de betrokkenen op gang gebracht kunnen worden en de reclas- seringspoging gunstig verlope. Een behoor lijke reclasseringshulp zonder geldelijke steun is in het algemeen niet mogelijk. Daarom wordt ieder jaar ten bate van dit belangrijke werk een openbare landelijke collecte gehouden, waarvan de opbrengst wordt gebruikt om de reclasseringshulp zo productief mogelijk te maken. Zaterdag 2 October zal deze -collecte plaats vinden, waarvan de opbrengst wordt verdeeld over de verschillende reclas- seringsinstellingen. Anderen geven een deel van hun tijd, van hun werkkracht en van hun tegoed aan maatschappelijk gevoel, geef gij, lezer, daaraan gedachtig, de collectanten de vol doening dat hun werk door u wordt ge waardeerd en laat hen niet met lege handen staan. De Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, B. VAN DER BURG. Op Vrijdag 1 October zal in de Stads schouwburg te Amsterdam de première worden gegeven van „Don PasquJle" van Donizetti, onder muzikale leiding van Alexander Krannhals. Voor de eerste voorstellingen heeft de j in Nederland bekende bariton Scipio Co lombo zich bereid verklaard zijn mede werking te verlenen. Voorts treden erin op Hedda Heusser en Luigi Pontiggia, die beiden door de „Rigoletto"-voorstellingen reeds bekendheid verwierven. De titelrol wordt vervuld door Guus Hoekman. De regie is van Heinrich Altman, de dé cors en costuums werden ontworpen door Hans van Norden. ADVERTENTIE In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas 35) „Aangenaam kennis te maken", mom pelde zij zacht. „Het genoegen is aan mijn zijde. Een on verwacht en aangenaam genoegen. Het deed me ook genoegen, Bill, je hier te vinden. Is dit de oude werkplaats van de gouverneur?" „Ja". „En je hebt nog wat meer porselein ge vonden, zoals ik zie?" „Hoe bedoel jé, nog wat meer?" „Nu, toen ik al die verhalen in de krant las over de verscheping van 't porselein naar Portlevion dacht ik dat je de hele collectie te pakken had gekregen". „En wat wil je daarmee zeggen?" „Kom, Bill, hei is toch begrijpelijk dat ik enige interesse heb in de schatten van de gouverneur?" „Geenszins begrijpelijk Maar dan is er nog iets wa: ik jou zou willen vragen, maar dat kan nog wel even wachten". „Zal ik maar weggaan?" vroeg Maureen bescheiden. „Misschien is dat het beste. Hier heu je de lantaarn. Ik kom ook gauw". „Ik ook" meende Bruce er aan toe te moeten voegen. „Aardig meisje. Bill. Je secretaresse, veronderstel ik" „Niet bepaald. Het was de secretaresse van de gouverneur. Zij is hier gekomen om me te helpen zoeken naar het porselein en naar de oplossing van nog een paar pro blemen. Maar nu wordt het tijd dat je me eens vertelt wat je hier komt doen?" „De oude kwestie. Ik zit aan de grond". „Maar je verdient toch zoiets als vijf honderd pond per jaar?" ..Inderdaad, maar wat doe je daarmee, tegenwoordig? Ik kan er in ieder geval niet van rond komen. Ik moet bekennen dat ik overal dik in de schulden zit". „Bij wie?" „Dat doet er weinig toe. Bill Het gaat er maar om dat ik op korte termijn een be hoorlijk sommetje bij elkaar moet hebben om niet in de grootste narigheid te komen Ik zou voorlopig gered zijn met een paar honderd pond. Bill". „Dat is niet prettig voor je Bruce. Maar ik heb zelf niet meer dan hooguit twee honderd pond op de hele wei-eld „Misschien im baar geld. Maar in de vorm van porselein gaat het nogal", meen de Bruce gluiperig. „Kan wel zijn, maar dat verkoop ik niet. Dat gaat in bruikleen naar musea". „Ik begrijp niet hoe je dat doen kan. Terwijl ik afgescheept werd met een stom me vijfduizend pond". „Je moet eerlijk blijven, Bruce. De gou verneur heeft je helemaal niet afge scheept. Hij liet jou een kostbare meubel- verzameling na, en het is waarachtig niel zijn schuld, dat die verloren ging en het porselein behouden bleef. En bovendien weet je heel goed, waarom je niet meer kreeg. Je hebt hem tijdens zijn leven al ge noeg afhandig gemaakt. En die vijfdui zend pond, man, je hebt geen ogenblik ge aarzeld om die in de wacht te slepen in plaats van dit eiland. En als je daar nu al door heen bent, dan is het goed geld naar kwaad geld smijten, als ik je nog eens iets leende. Dan zou ik het evengoed kunnen geven, want terugzien doe ik het toch niet meer. Gelukkig heb ik het niet, zodat ik ook niet in de verleiding kom om zo iets stoms te doen". „Dus je weigert me uit de narigheid te helpen?" „Bruce, als ik wist dat ik je uit de na righeid kon halen en houden, dan zou ik mijn laatste cent er voor geven. Maar het geeft niets. Het wordt toch niets". Bruce keek kwaadaardig. „Dat sta je me te vertellen naast een fortuin dat je bezit. Bill, ik vraag me werkelijk at waarom je indertijd zo fel op dit eiland was in plaats van op het geld". „Wat bedoel je daarmee?" „Alleen maar dat je aldoor geweten hebt, het porselein hier te zullen vinden en dat je bang was, dat ik het voor je neus zou wegkapen als ik het eiland gekozen had". „Je leutert. Toen ik het eiland koos was ik er net zo goed als jij van overtuigd, dat het porselein vernietigd was. Pas toen ik hier kwam wonen, kreeg ik een aanwijzing dat 't wel eens hier in veiligheid gebracht kon zijn. En dat was nog altijd maar een vermoeden. Pas vanavond ben ik er ach ter gekomen, dat het vermoeden juist was" Bill zweeg, beseffend dat hij meer ge zegd had dan zijn bedoeling was geweest. „Zeg, zit me nu niet te beduvelen. Eerst haal je de hele pers hierheen om te kij ken hoe je liet porselein naar Londen laat brengen en nu vertel je me dat je het net gevonden hebt". „Het gaat je niets aan, wat ik kranten mensen vertel, en de hele affaire gaat je helemaal niets aan. Maar nu mijn vraag: Heb je een zekere verslaggever Booth op me afgestuurd om zijn neus in mijn za ken te steken?" „Natuurlijk niet. Waarom zóu ik? En bo. vendien ken ik niemand van de krant die Booth heet". „Toen hij me dus vertelde, dat hij jou wel kende, stond hij te liegen'-"' „Kan best. Maar het kan best zijn dat hij mij kent maar ik hem niet. Krantenmen sen moeten nu eenmaal iedereen kennen". Het begon nu snel donkerder te wor den. en er begon een kille tocht te waaien door 't rotsvenster. Bij het flakkerende licht van de olielamp pakte Bill de stukken porselein weer in, terwijl hij overwoog dat Bruce nu een prachtverhaal voor Booth had. Hij twijfelde er niet aan. of hij zou er zich goed voor laten betalen. Daarom was de kans zo groot, dat hij onmiddellijk aan het grootste gevaar was blootgesteld. Als dit verhaal in de krant kwam, zou Ferroni onmiddellijk toeslaan. Hoe kon hij Bruce daar van af houden? Op zijn betere gevoelens werken? Dat zou al heel weinig zin hebben. Afkopen? Waarmee dan? Met een belofte was niet voldoende. Bruce scheen onmiddellijk geld nodig te hebben, en dat kon hij ook niet fourneren. Zijn zwijgzaamheid afdwingen door te zeggen, dat dat nodig was voor een verder onder zoek naar de vraag, hoe de gouverneur en Turpitt om het leven waren gekomen? Hef ieek Bill niet, dat dit argument veel indruk zou maken op Bruce „Nu ja, ik merk wel dat je me niet hel pen wilt. Dan ga ik er maar vandoor. Tot ziens Bill". „Wacht even tot ik deze twee vazen heb ingepakt. Je kunt nu toch niet weg. De vissersboten kunnen je pas mórgen weer komen halen". „Ik heb afgesproken dat de man die mij bracht omstreeks half tien weer zou komen om me te halen. En dat is het bijna. Zeg, die deur ziet er nogal stevig uit, vind je niet?" „Ja, een \eilige barrière". Bill keek niet op en besefte eerst wat er gebeurde toen een doffe slag hem vertelde hoe hij beetgenomen was. De deur viel dreunend dicht, terwijl Bill aan de buiten zijde haastige voetstappen hoorde weg vluchten. Ongetwijfeld zou Bruce Maureen in de keuken een of ander verzinsel opdissen, waarom Bill nog even beneden bleef, en ondertussen maken dat hij weg kwam. Te gen de tijd dat zij onraad zou gaan vermoe den, zou hij al lang buiten bereik zijn. Inderdaad moest Bruce al halverwege Portlevion zijn, toen Maureen terugkwam in het huis na hem met de lantaarn bijge licht te hebben naar het haventje. Toen vertelde een geluid van doffe slagen pas, dat er beneden iets aan de hand was, Ze snelde naar beneden en begreep de situatie terwijl zij de grendel weer van de deur deed. „Hij is zeker weg, hè?" „Ja, hij is weg. Ik heb geen ogenblik aan de mogelijkheid gedacht, dat hij je op gesloten had en weg probeerde te komen zonder je toestemming. Hij zei dat jij hem naar boven en naar de haven had gestuurd, om er zeker van te zijn dat hij zijn boot niet miste en mij te vertellen, dat je ook gauw kwam". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6