Conferentie te Londen in het diepste geheim begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Alle Negen Mendès-France en Dulles in een goede verstandhouding „Hulp aan achtergebleven gebieden is allerbelangrijkst wereldprobleem" Alles in Lancaster House is voor ieder gelijk... Buiten: somber-massief, binnen: een juweel T unnelbouwstaking ten einde Labourcongres vóór Duitse bewapening Het woord is aan Minister Luns tot de UNO: Krachtig protest tegen behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea Labour-congres volgt het oude spoor Chinese staatsmacht in enkele handen gelegd ei Delille aansprakelijk voor myxomatose-epidemie? Maréchaussée-reserve ingedeeld bij Natonale Reserve Frankrijk bouwt grootste truck ter wereld Prins Bernhard bezeerde zijn enkel in een mijn Mao Tse Toeng eerste president van de volksrepubliek Weerrapport 69e JAARGANG No 6 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 222 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE LONDEN, in Lancaster House, is van daag de conferentie begonnen van de negen ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Amerika, Canada, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg en West- Duitsland. Z<j moeten pogen de vraag op te lossen, hoe men West-Duitsland in een ge meenschappelijke Westerse defensie kan opnemen. De eerste poging daartoe was belichaamd in het uiterst ingewikkelde E.V.G.-verdrag, dat met een meerderheid van 55 stemmen door het Franse parlement is verworpen (waarbij de stemmen van de communisten de doorslag gaven). Sinds dien is men gaan dokteren aan nieuwe constructies, waarbij van de Franse zijde de nadruk is gelegd op de noodzaak van gewaarborgde Engelse deelneming aan de defensie van het West-Europese deel van het vasteland. Dit punt zal van overwegend belang zijn voor het welslagen der confe rentie, voor de vraag of Alle Negen tot overeenstemming zullen komen: of Enge land in belangrijke mate meedoet of niet. Een deel van de Engelse Pers, zeker niet het minst belangrijke, is zich daar welbe wust van en dringt sterk aan, waarbij erop gewezen wordt dat de Franse regering er zich toe beperkt te vragen, dat een deel van de Engelse defensie op de verdediging van West-Europa geconcentreerd zal wor den. Daarin zal de Franse regering vol doende extra-tegenwicht zien tegen een eventueel Duits streven naar nieuwe mili taire overheersing. Voor zulk streven is zij beducht en die beduchtheid kan men licht verklaren uit de drie Duitse invasies, die Frankrijk sinds het jaar 1870 als even zo vele rampen hebben getroffen en die het vooral in het tweede geval, dat van de eer ste wereldoorlog (waarin het als overwin naar uit de strijd kwam) op enorme ver liezen aan mensenlevens zijn komen te staan. Het gedokter aan een nieuwe overeen komst voor Westerse verdediging met in begrip van een herbewapend Duitsland is blijkbaar niet zonder enig resultaat geble ven, zodat men de conferentie vandaag ook niet zonder hoop op welslagen inzet. De Franse premier (die tevens minister van Buitenlandse Zaken is, hetgeen ook voor enige andere delegatie-leiders in Lancaster House geldt) heeft een paar dagen geleden verklaard dat hij overeenstemming zeer wel bereikbaar acht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, die deze conferentie „van historische beteke nis" acht, heeft gezegd dat hij geen voorop gezet plan heeft en dat het initiatief bij de Europese landen zelf moet zijn. Overigens heeft men de indruk dat de onderlinge ver standhouding tussen hem en de Franse pre mier aanzienlijk is verbeterd en Zaterdag heeft hij Mendès-France's voorstellen als een goed uitgangspunt voor de besprekin gen betiteld. Wel is uit Amerikaanse „wel ingelichte bronnen" bericht dat als deze conferentie mislukken zou, de Amerikaanse regering haar militaire steun aan West- Europa reeds vóór het eind van dit jaar zou gaan verminderen en haar Europese verdedigingslijn verleggen naar enige daar toe uitgekozen landen. Waarop sommigen geneigd zouden zijn te antwoorden, dat West-Europa toch niet aangevallen zou worden zolang de Amerikanen in een der gelijke aanval aanleiding tot oorlog eer, casus belli dus zien. Maar anderen delen dit inzicht niet.- Mislukt deze conferentie dan zal het zeker voor de Franse regering, onder leiding van de eerste krachtige pre mier sinds jaren, uiterst moeilijk zijn zich nog te handhaven. Ook voelt men zich allerminst zeker over de gevolgen die zulk falen in West-Duitsland zou hebben, waar het nationalisme ongetwijfeld de kop weer hoog zou gaan opsteken. Wat Italië betreft moet wel erkend worden, dat het democra tische bewind daar zwak staat en op het moment zelfs in gevaar verkeert tengevolge van een schandaal-proces (de zaak-Mon- tesi). Er is dus de mogelijkheid dat een Londense mislukking de genadeslag aan het Italiaanse kabinet-Scelba zou toebren gen, met alle gevaar van dien. De negen delegaties vergaderen niet in het openbaar. Maar strikt geheim zullen de beraadslagingen niet zijn. Dat hebben vorige conferenties wel duidelijk gemaakt. Uit sommige delegaties komen mededelin gen naar buiten, andere reageren daarop en spoedig krijgt men een vrij duidelijke indruk van de gang van zaken. R. P. PARIJS (AFP) Professor Ai-mand Delille, die indertijd ter verdelging van wilde konijnen met myxomatose besmette balletjes brood op zijn erf strooide, is door het gerechtshof te Dreux schuldig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buur vrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien echter niet alleen de konijnen van Delille's buurvrouw het slachtoffer zijn geworden van zijn „onvoorzichtigheid" zoals de rechter het noemde maar de ziekte zich over geheel Frankrijk en een groot deel van West-Europa heeft ver breid, ziet het er voor de professor niet rooskleurig uit, als door toewijzing van schadevergoeding een precedent wordt ge schapen voor aanspraken van andere ko- nijnenbezitters, die schade hebben geleden door de myxomatose-epidemie. Teneinde de eenheid en samenwerking tussen alle Nederlandse militaire vrij wil - ligersdiensten te bevorderen, heeft de mi nister van Oorlog deze diensten onder een éénhoofdige leiding geplaatst. De vrijwilligers van de huidige maré chaussée-reserve (voorheen reserve-grens bewaking) zullen als hulp-maréchaussée in eigen opleidingseenheden worden inge deeld bij de Nationale Reserve. De oplei ding van de maréchaussée-reserve zal voortaan geschieden onder verantwoorde lijkheid van de inspecteur der Nationale Reserve. De oorlogstaak van de maréchaussée- reserve ondergaat hierdoor geen wijziging. De commandant en de afdelingscomman danten der maréchaussée-reserve gaan met hun personeel over in de Nationale Reserve. (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst over de conferentie van de negen ministers van Buitenlandse Zaken, die vanmorgen in het diepste geheim is begonnen in Lancaster House een matig optimisme. Een belangrijke overweging hiervoor is dat de negen beseffen dat mis lukken van de conferentie min of meer gelijk staat met een ramp. Over de beginselen van het plan-Eden bestaat nu tussen de ministers algemene overeenstemming, maar de toepassing zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. Adenauer, Eden en Dulles hadden de bondsrepubliek zonder verwijl opgenomen in de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, maar Mendès-France wil eerst een proefperiode waarin de Duit sers, veilig met de Engelsen ondergebracht in een vernieuwd Brussels verdrag, eerst moeten tonen dat zij zich behoorlijk kunnen gedragen. De Fransen eiser, verder dat Groot-Brittannië zich zal verbinden het Britse Rijnleger, van vier en een halve di visie, op het vasteland te houden. De Engelsen schijnen bereid Frankrijk op dit punt gedeeltelijk tegemoet te komen. Een ander vraagstuk is hoe het Saar- probleem moet worden opgelost, daar het plan-Van Naters mèt de Europese Defensie gemeenschap waarschijnlijk van de baan is. Adenauer en Mendès-France zullen over dit onderwerp onder vier ogen onderhan delen. Dulles blijft sceptisch staan tegenover elk E.V.O.-surrogaat. Maar indien de Europese landen met een aannemelijk plan komen, zal hij er waarschijnlijk zijn zegen aan geven. Het werd als een zekere ooluchting beschouwd dat Dulles en Mendès-France gisteren genoeglijk hebben gepraat, in dien de vriendelijke foto onder de schemer lamp daarvoor tenminste als bewijs mag gelden. De hoofdtaak van de conferentie is Frank rijk en Duitsland zo dicht mogelijk bij el kaar te brengen. Alles staat en valt met de goede verstandhouding tussen deze twee landen. In de afgelopen week is het onder ling vertrouwen danig geschokt en vóór alles moet dat worden hersteld. Veel wordt verwacht van de bemiddeling van Eden en van de Canadees Lester Pierson. Het Ca nadese aandeel in de Euronèse defensie is aanzienlijk. Bovendien heeft bet land be langrijke hoeveelheden militair materiaal aan Europa afgestaan. Canada vertegen woordigt tevens het Britse Gemenebest. De Nederlandse delegatie is verheugd dat Groot-Brittannië bereid is zich nauwer aan het vasteland te vinden. In het Brusselse verdrag wordt de mogelijkheid gezien in politiek en economisch opzicht verder aan Europa te bouwen. Maar ook van Neder landse zijde voelt men niets voor een dub bele militaire organisatie, zoals Mendès- France aanvankelijk had voorgesteld. Sir Winston Churchill zal op de achter grond een groot aandeel hebben in de Brit se gedragslijn ter conferentie. Elke dag zal hij zich met Eden verstaan over het ver loop der besprekingen. Deze week zal ook het Britse kabinet bijeenkomen om de vor deringen te bestuderen. Gisteravond hebben Churchill en Dulles een onderhoud gehad. Een onverwachte bezoeker was generaal Gruenther, de oo- perbevelhebber der geallieerde strijdkrach ten in Europa, die met Dulles heeft gegeten voor zijn vertrek naar de Verenigde Sta ten. Gruenther had eerder in Parijs met Mendès-France en Eden besprekingen ge voerd. Mendès-France, Eden en Lester Pierson hebben gisteravond in Eden's woning ge dineerd. Vanavond biedt Sir Winston Chur chill de ministers en de ambassadeurs van de negen landen een diner aan. waarbij ook de meeste leden van het Britse kabinet aanwezig zullen zijn. De werkmethode, welke Eden schijnt te willen volgen, is zo snel mogelijk aan te sturen op het verlenen van souvereiniteit aan de Duitse bondsrepubliek. Zodra men het hierover in beginsel eens is, zullen deskundigen het plan verder uitwerken. Lancaster House, van buiten massief en somber, is van binnen een juweel. Eens was het hertogelijk paleis, daarna museum, thans officieel ontvangst centrum der Brit se regering en conferentie-oord. Het rook 'gisteren naar wrijfwas. Stofzuigers zoem den over kostbare tapijten en bloemisten waren overal bezig kleurrijke boeketten en herfsttakken in vazen te schikken. Het monumentale trappenhuis met veel mar mer en goud en grote schilderijen en spie gels langs de muren, leidt naar de muziek zaal op de eerste verdieping, waar deze week over het lot van Europa zal worden beslist. Er heerste nog neutrale rust. Vijftig lichte, met blauwe stof beklede stoelen me* Tijdens een vergadering van de nog sta kende arbeiders bij de Vclsense tunnel bouw is hedenmiddag te IJmuiden met algemene stemmen liet besluit gevallen het werk te hervatten, ongeacht de door de directie van de Amsterdamse Ballastmaat- schappij aangekondigde rancune-maatrege len tegen 15 hunner. SCARBOROUGH (Reuter) Het Con gres van de Britse Labourpartij te Scar borough heeft zich met een verschil van minder dan een kwart millioen stemmen vóór de politiek van cte officiële leiders uitgesproken door een resolutie aan te nemen, waarin herbewapening van West- Duitsland wordt voorgestaan. De stemverhouding was: 3.270.000 voor en 3.022.000 tegen de resolutie. blanke leuningen staan om de in rechthoek- vorm opgestelde smalle tafels. Ook voor zitter Eden zal vandaag op zo'n kleine een voudige stoel met lage rug plaats nemen. Alle stoelen, alle asbakken, alle blocnotes, alle potloden en alle waterglazen zijn gelijk. Niemand zal zich achtergesteld voelen. Achter glas de cabines van de vertalers. Op de tafel microfoons en koptelefoons. Talenkennis is nooit de sterkste kant ge weest van ministers van Buitenlandse Za ken van grote landen. Het licht valt uit een enorme kristallen luchter in het mid den. Er ziin ook wandlampen en bronzen knaapjes, die electrische fakkels omklem men. Plafond en muren ziin rii'k georna menteerd. Alles in wit en goud. Er zijn slechts ramen aan één kant van de zaal. Buiten ziet men het mistroostig, rommelig panorama van dakvensters en schots en scheef staande schoorstenen. Lancaster House, grenzende aan het historische paleis van St. James, met aan de achterkant de Mall met zijn bomen en parken, die het centrum van Londen zulk een grote bekoring geven, ademt een klas sieke Franse atmosfeer. Stijl Louis XV. Mendès-France zal er zich thuisvoelen. Hij is trouwens geen vreemde in Londen, daar hij heeft meegevochten in de Royal Air Force. Lancaster House ligt vlak bij Buckingham Palace. in een omgeving, wel ke men zich nauwelijks Engelser kan voor stellen. In nauwe straatjes lussen de palei zen ligt 't domein van de beroemde garde soldaten met fel-rode getailleerde tunieken en hoge berenmutsen, die hen van achte ren op bosjesmannen doen lijken. De rode tunieken, die te voorschijn komen uit al deze koninklijke slopjes, zetten het aloude binnenplaatsje bij Lancaster House plotse ling in gloed. Kort en driftig voeren de soldaten de voorgeschreven potsierlijke bewegingen uit. Het past zo bij de Rococo- sfeer. (Van onze correspondent in Parijs) Nog vóór de jaarlijkse auto-salon te Parijs zijn poorten heeft geopend, zijn er bijzonderheden uitgelekt over de „Pacific- car", die de grootste en sterkste truck ter wereld belooft te worden. Het is nog niet eens zeker of deze „Pacific-car", die be stemd is voor petroleum-transport door de Sahara, volgende maand zal worden ge toond. Het laadvermogen van de truck zal 42 ton bedragen. De wagen kan een ge middelde snelheid van 45 km per uur ha len. De 250 pk motor heeft zes cylinders en veertien versnelling?' DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jean de Boisson: Men zou een grote vergissing be gaan indien men meende dat ieder die niet omziet ook welgedaan heeft. Op de binnenplaats van het Leidse stadhuis heeft Prinses Wilhelmina Maandag middag een beeld onthuld van de beeldhouwer Starrenveld, voorstellende een jongeling met duif. De foto toont de onthulling. Naast Prinses Wilhelmina de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. NEW YORK. 27 September (ANP) In öe middagvergadering der UNO-assemblée heeft de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns een rede gehouden, waarin hij een krachtig beroep op de UNO-Ieden deed ten behoeve van de onontwikkelde ge bieden. Hij betoogde dat „het welslagen of het mislukken van deze Algemene Ver gadering grotendeels zal afhangen van het lot van één agendapunt. Van de vraag namelijk of wij in staat zullen blijken het probleem van de financiering van de ontwikkeling van economisch ten achtergebleven landen tot een oplossing te brengen. Nimmer in de geschiedenis heeft een vraagstuk van wereldomvattende betekenis, dat het lot van honderden millioenen mensen bepaalt, zulk een snelle ontwikkeling van denken en doen doorgemaakt, als dat van de verheffing van het welvaartspeil van de economisch ten achtergebleven gebieden. Het zou onvergeeflijk zijn, indien wij zouden falen onze historische taak te zien en te aanvaarden". Aldus begon minister Luns zijn rede. Hij zeide verder onder meer: „Het vraagstuk van de economisch ten achtergebleven lan den is in zes jaar tijd tot een van de be langrijkste geworden, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet. Het is thans in belang gelijk aan het vraagstuk van oorlog en vrede en het is er bovendien nauw mee verbonden. Het is thans vrijwel algemeen aanvaard, dat de enige mogelijkheid om een halt toe te roepen aan het steeds verder uiteenbuigen van het ontwikkelings-niveau in verschillende delen van de wereld, ligt in belangrijke investeringen. De onvoldoen de ontwikkelde gebieden zelf zijn niet in staat daarvoor de middelen op te brengen. Het is de taak der hoger-ontwikkelde lan den gedurende geruime tijd voor een over dracht van kapitaal naar de minder-ont- wikkelde gebieden zorg te dragen." „Het enige forum evenwel waarop dit wereld-probleem in zijn volledige omvang onder het oog kan worden gezien, is de IJNO en het enige concrete plan dat vol doende perspectieven biedt voor de toe komst, is het plan tot oprichting van een Special United Nations Fund for Economie Development.", het Sunfcd-plan. De situa tie in de wereld heeft zich helaas aldus ont wikkeld, dat grote bedragen aan bewape ning moeten worden uitgegeven. De econo mische ontwikkeling der minder-ontwik- kelde landen is echter een probleem op zichzelf waarvan de oplossing meer dan iets anders, zou bijdragen tot de internationale vrede en veiligheid. De Nederlandse dele gatie hoopt, dat nog tijdens deze Algemene Vergadering tot de instelling van Sunfed zal worden overgegaan." Nieuw Guinea Na gepleit te hebben voor drastische maatregelen ten aanzien van het vluchte lingenprobleem, sprak minister Luns over de kwestie Nieuw Guinea. Hij zeide: „Wanneer de UNO doorgaat met bittere debatten naar aanleiding van iedere willé- keurige klacht, die bij haar wordt inge diend, werkt zij aan haar eigen ondergang. Wanneer belangrijke leden er toe moeten overgaan bepaalde zittingen niet meer bij te wonen, omdat zij zich door het debat in hun elementaire rechtsgevoelens gekwetst achten, wanneer dit bovendien gebeurt in gevallen, waarin geen enkel gevaar voor de vrede dreigt en geen enkele regel van in ternationaal recht is geschonden, dan be geven wij ons op de verkeerde weg. Wij mogen ons wel tweemaal bedenken voor wij op die weg voort zouden gaan. De Ne derlandse regering is van mening, dat het door Indonesië ingediende agendapunt in zake Nederlands-Nieuw Guinea onder der gelijke verschijnselen gerekend moet wor den. Zij is van mening, dat geen enkel in ternationaal belang door het dispuut over Nieuw Guinea wordt gediend en zij ziet niet in, op welke wijze de toekomst van Nieuw Guinea door een debat in de UNO wordt gediend. De Nederlandse regering zal doen uiteenzetten waarom zij behande ling van het Indonesische agendapunt on gerijmd acht en zij heeft voor het overige het vaste voornemen haar betrekkingen met Indonesië door een en ander niet te laten aantasten." Over de huidige politieke toestand zeide minister Luns: „Men mag met voldoening constateren, dat er op het ogenblik geen oorlog wordt gevoerd. Maar onze voldoening, dat de kanonnen zwijgen, zou groter zijn indien wij in alle oprechtheid zouden mogen ver klaren, dat er vrede heerst in de wereld. Voor werkelijke vrede is meer nodig. Ge zamenlijk moeten wij trachten er de voor waarden toe te scheppen. Werkelijke vrede is geen vraagstuk van korte termijn, wij zullen eerst het klimaat moeten scheppen, waarin de vredelievende krachten kunnen groeien en gedijen, tot zij tot een wasdom zijn geraakt, die de wereld omspant en tot dat overal de vrije wijze van leven, die thans in grote gebieden wordt beknot, zal zijn aanvaard. Er is een neiging om neutra liteit te zien als van hoger ethische orde dan de samenvoeging van kracht dergenen, die de vrije wijze van leven verkiezen. Wij zijn het daarmee niet eens. Evenmin als neutraliteit is ontwapening een zaak, die goed is in zichzelf. Zij is een voorwaarde tot de vrede als zij evenwichtig is, realistisch en gecontroleerd. Zij is een aansporing tot oorlog, indien zij het even wicht verstoort en daarmee het klimaat vernietigt, waarin vrijheid en democratie kunnen groeien.. De vrije wijze van leven berust op een vitale ideologie en zij oefent haar aantrek kingskracht uit op alle volken. Om der wille van de werkelijke vrede dient ieder daarom het recht te hebben zich daarvoor uit te spreken. Zolang naties, die in het verleden hebben bewezen volkomen in staat te zijn hun eigen zaken te behartigen, thans niet hun lot mogen bepalen, is er een bron van onrust en gevaar voor de vrede aanwezig." SCARBOROUGH (Un. Press) Op het Labourcongres heeft Aneurin Be van in zijn eerste krachtproef tegen de partijleiding de nederlaag geleden. De 1269 gedelegeer den die ruim 6.000.000 partijleden ver tegenwoordigen, verwierpen met 3.669.000 tegen 2.570.000 stemmen een resolutie var. Bevanianen, welke zich uitsprak voor op heffing van de verdragsorganisatie voor Zuid-Oost Azië, omdat deze China zou om singelen en India, Birma en Indonesië in de kou zou laten. Een motie waarin verlangd werd dat de Britse regering zou weigeren kern- of atoomwapens te gebruiken of het gebruik of de vervaardiging er van goed te keuren, werd verworpen. Een resolutie die Attlee's voorstellen inzake een spoedige samen komst van Churchill, Eisenhower en Ma- lenkov ter bespreking van wereldvrede en ontwapening, steunde, werd aanvaard. Vier aanhangers van Bevan, die in het bestuur zitting hadden, werden met een hoger aantal stemmen dan het vorig jaar herkozen. De vijf vorige leden allen aan hangers van Attlee werden herkozen. Partijleider Attlee is automatisch lid van het bestuur van 28 leden, evenals de nieuwe penningmeester, Gaitskell. Beval zal thans als gewoon lid gemakke lijker actie tegen de partijleiders kunnen voeren. Onlangs trad Bevan uit de leiding van de parlementaire Labourfractie na onenigheid met Attlee over de West-Duitse herbewapening en de Zuid-Oost-Aziati- sche verdragsorganisatie, waartegen hij gekant is. JOHANNESBURG (A.N.P.) Prins Bernhard heeft als gast van de kamer der mijnen van Transvaal en Oranje Vrijstaat 'n mijn van „West Rand Consolidated" be zocht. Beneden haalde de Prins zijn enkel open aan een stuk draad. Snel liet men een paar nieuwe sokken komen, terwijl de onbetekenende wond met jodium werd behandeld. Sir George Albu, president van de mijn, heeft de Prins een stuk erts in een eiken kistje geschonken. Later, bij een bezoek aan een uraniumbedrijf, kreeg de bezoeker een buisje uraniumpoeder. Het gezelschap van de Prins reed door Krugersdorp, waar honderden mensen, sommigen met Neder landse vlaggetjes, langs de hoofdstraat stonden. Tijdens de lunch, die de kamer der mij nen aanbood, ontving de Prins van de vice- president van de kamer, B. L. Bernstein, een gouden sigarettendoos in leren étui ten geschenke, waarop het Prinselijk wapen is gegraveerd. Prins Bernhard ontmoette onverwachts 160 jonge landgenoten, die opgeleid worden voor het mijn vak op een opleidingsschool van de regering bij een andere mijn van de West Rand. Toen de Prins wegging, zongen de Nederlanders „Lang zal hij leven", ge volgd door een luid hoera. Zij hadden hem verwelkomd met het Wilhelmus en „Lang leve de Prins". De Nederlanders, die tussen de 19 en 23 jaar oud zijn, werden in Nederland gewor ven en volgetn een cursus van achttien maanden, waarna zij een diploma krijgen als mijndeskundigen. Te Pretoria is Maandagavond een banket gegeven, waaraan de Prins een toespraak hield in het Nederlands, Engels en Afri kaans. Gouverneur-generaal dr. Jansen zeide in zijn welkomstrede, dat het bezoek van Prins Bernhard des te meer werd ge waardeerd,omdat hij het eerste lid van het huis van Oranje is, dat Zuid-Afrika be zoekt na Prins Hendrik van Oranje, die in 1838 vier weken aan de Kaap verbleef. Het banket werd bijgewoond door vier honderd gasten, onder wie de meeste leden van het corps diplomatique en de hoofden van de Zuid-Afrikaanse regeringsdeparte- menten. HONGKONG (Reuter) Het commu- nistisch-Chinese volkscongres (parlement) heeft een in Moskou opgeleide communist, Lioe Sjao Tsji, gekozen tot voorzitter van de permanente commissie van het con gres. Reuter tekent hierbij aan, dat mis schien zal blijken, dat deze positie de sterkste in het land is. Indien het congres niet bijeen is en het komt maar een maal jaarlijks samen heeft de perma nente commissie de bevoegdheid oorlog te verklaren en vrede te sluiten. De wetten en decreten, die Mao Tse Toeng als presi dent uitvaardigt, kunnen alleen worden gemaakt in overeenstemming met de permanente commissie. Mao Tse Toeng is Maandag door het congres eenstemmig tot eerste president van de Chinese volksrepubliek gekozen. (van hedenmorgen 7 uur) weers ta estand s o 5 J n: y; Sc si ES zb Stockholm regen W 6 12 8 Oslo onbewolkt NNW 1 11 0 Kopenhagen licht bew. W 7 11 1 Amsterdam geheel bew. Z 8 12 4 Londen zwaar bew. WZW 5 15 5 Luxemburg mist windstil 11 5 Parijs nevel OZO 2 14 5 Bordeaux zwaar bew. W 4 20 3 Grenoble geheel bew. windstil 22 10 Nice half bew. NW 3 22 Genève half bew. ZW 6 19 4 Zürich motregen windstil 17 17 Locarno licht bew. windstil 20 0 Berlijn onbewolkt ZW 1 13 0.5 Frankfort mist windstil 12 6 München geheel bew. windstil 13 36 Wenen zwaar bew. N 2 16 2 Innsbruck zwaar bew. windstil 14 13 Rome onbewolkt windstil Ajaccio licht bew. ONO 2 25 0 Mallorca onbewolkt WZW 2 31 0 Neerslag laatste 24 uur ^coiccco^socccocccccxxxxxorcococoixoccoooocacooooooocxxxi WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Over het algemeene weinig verandering in temperatuur. 29 September Zon op 6.36 uur. onder 18.24 uur. Maan op 9.29 uur. onder 18.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 September Hoog water: 4.20 en 16.38 uur. Laag water: 0.09 en 12.25 uur. Woensdag 29 September Hoog water: 4.50 en 17.08 uur. Laag water: 0.44 en 12.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1