Mendès-France staat in Londen weer in het middelpunt „Washington belette mij in 1945 heel Indonesië te bezetten" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoeveel? Kabinet zal staan of vallen met aanvaardbaar accoord Tunnelbouwstaking door de arbeiders opgeheven Voorzichtige terreinverkenning in hartelijke sfeer Het woord is aan Duitse liberalen eisen onderste uit de kan Terugblik van Mac Arthur: Wij wilden het Nederlands gezag onder dr. Van Mook herstellen Aantal uitgeslotenen nog niet bekend Oud-guerilla's dreigen met terreur Nederlands schip op de rotsen bij Casablanca Tsjechoslowaakse nota aan zeven Europese staten Saarplan-van der Goes is niet meer aanvaardbaar Aantal paratyphus- patiënten steeg tot 283 Koud en zeer onbestendig weer Weer rapport IS - 69e JAARGANG No 69 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 223 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TER ALGEMENE VERGADERING van de UNO, nu voorgezeten door onze land genoot mr. E. N. van Kleffens, heeft minis ter Luns het een en ander gezegd over financiële hulp aan de onder-ontwikkelde gebieden. Het onderwerp is een week ge leden ook in de Troonrede te berde ge bracht. De Nederlandse delegatie-leider heeft deze hulp in krachtige termen aan bevolen. Hij heeft gezegd dat het welsla gen van de UNO-vergadering grotendeels zal afhangen van dat éne agendapunt: van de vraag of men erin zal slagen de finan ciering der economische ontwikkeling van de achtergebleven landen tot oplossing te brengen. „Nooit heeft een vraagstuk van wereldomvattende betekenis, dat het lot van honderden millioenen mensén geldt, zulk een snelle ontwikkeling van denken en doen doorgemaakt als dat van de ver heffing van het welvaartspeil van de econo misch achtergebleven gebieden. Het zou onvergefelijk zijn als wij zouden falen onze historische taak te zien en te aanvaarden". Het enige concrete plan dat voldoende uit zicht biedt betreft de oprichting van een „Special United Nations Fund for Economie Development". Deze lange naam is bij voorbaat al afgekort tot Sunfed een woord, dat als uitzondering onder zulke samenvattingen-van-beginletters zelf iets betekent, namelijk: door de zon gevoed. Dit zal wel niet bij toeval zijn. In het aldus opgeroepen zonlicht der UNO zal evenwel het voedende goud der UNO-landen moeten glanzen, al wordt dat reeds in zo hoge mate aan bewapening uitgegeven. Economische ontwikkeling der achtergebleven landen zou meer dan iets anders hier citeer ik weer minister Luns bijdragen tot de internationale vrede en veiligheid. Gij kunt dit in sceptischer taal toelich ten door eraan toe te voegen, dat hulp voor die economische ontwikkeling ertoe zou bijdragen het communisme de wind uit de zeilen te nemen en zijn verdere versprei ding over de aardbol tegen te houden. Gij kunt, in milder vorm, zeggen dat het zeer zeker op de weg van Nederland, als ex- koloniale mogendheid, ligt om zich voor deze zaak te interesseren. Maar nog liever zult gij, naar ik aanneem, motieven van menselijk medegevoel aanvoeren en u er over verwonderen dat in zoveel gebieden ondervoeding bestaat en dat het zo lang moet duren eer men de bevolkingen van die streken t.e hulp schiet. De Nederlandse afgevaardigde heeft in dezelfde gedachtengang ook aangedrongen op aanzienlijk royaler aanpak van het hulp-programma voor vluchtelingen, zoals die door de Hoge Commissaris van de UNO. mr. Van Heuven Goedhart, is voorgesteld. En hij heeft gezegd dat Nederland bereid is meer bij te dragen aan de ..Sunfed" dan datgene waartoe het zich verleden jaar al heeft verplicht. Dit dan onder voorwaarde, dat andere voor deze hulpverlening in aan merking komende landen hetzelfde zouden doen. „Hetzelfde" is evenwel niet nader toegelicht, noch in een bedrag noch in de vorm van een percentage. Zodat meteen de vraag rijst: hoeveel? Het Parool heeft gisteravond in een korte commentaar zijn teleurstelling uitgespro ken over het stellen van die voorwaarde: anderen moeten hetzelfde doen. Het blad spreekt de vrees uit dat dit in de praetijk zal betekenen dat iedereen op iedereen gaat wachten, zodat er niets gebeurt. „En wat zijn al die fraaie woorden over „onze histo rische taak" dan waard? Nederland had hier een voorbeeld moeten geven en con creet moeten bekend maken hoeveel het bereid is onmiddellijk ter beschikking te stellen. Dan zou het metterdaad hebben bewezen dat het ernst maakt met zijn bij monde van zijn vertegenwoordiger ten overstaan van de Verenigde Naties uitge sproken verzekering, dat een falen in deze zaak „onvergefelijk" het woord van de minister maken wij graag tot het onze zou zijn. Nu is het bij goedbedoelde woor den gebleven en dat is wel bijzonder jam mer." In deze bewoordingen drukt Het Parool een teleurstelling uit, die wij geheel onder schrijven. De vraag dringt zich hierbij op, of alle voor het verlenen van hulp in aan merking komende landen zich bereid moe ten verklaren, eer onze regering met haar antwoord op de vraag „Hoeveel?" over de brug wil komen. Is dat inderdaad de be doeling, dan ziet het er al heel weinig hoopvol uit. Er is geen reden tot optimisme over de gemeenschappelijke vrijgevigheid van een groot aantal regeringen. Gaat de gestelde voorwaarde evenwel niet zó ver, dan kan men nog de hoop koesteren dat ter -UNO-vergadering door de Nederlandse delegatie overleg zal worden gepleegd met vertegenwoordigers van enkele andere lan den, die even grote waarde aan het plan hechten als minister Luns in zijn woorden tot uiting heeft gebracht. En dat, als resul taat van dat overleg, door die landen met Nederland gezamenlijk een concreet voor stel zal worden gedaan. Als men niet ver der komt dan de formele instelling, tijdens de huidige algemene vergadering, van de „Sunfed", zal men nauwelijks verder zijn gekomen en opent zich slechts het vooruit zicht op een leider dezer instelling die ministers van Financiën gaat afreizen en zich beklagen over gebrek aan de nodige middelen. Zoals de Hoge Commissaris voor de hulp aan vluchtelingen, die wel resul taten boekt maar nog steeds veel te weinig medewerking heeft gekregen, dat nu al jaren doet. R. P. De Irian-aanspraken DJAKARTA (Aneta). Het secretariaat van de „Pedjuang Republik Indonesia" strijders voor de Republiek Indonesië) heeft een telegram aan Sunarjo gezonden, als hoofd van de Indonesische delegatie bij de UNO, waarin de minister verzocht wordt er op aan te dringen, dat het Ne derlandse leger spoedig uit West-Trian zal worden teruggetrokken. Wordt deze eis verworpen, dan waarschuwen het in de Pedjuang verenigde congres van voor malige guerillastrijders en de Vereniging van Vrouwelijke strijders, dat zij „de vei ligheid van het Nederlandse kapitaal in Indonesië niet kunnen waarborgen", (Van onze correspondent in Londen) De sfeer op de eerste dag van de negenmogendhedenconferentie was, zo werd ons verzekerd, vriendschappelijk. Niemand gaf zich nog bloot. Men stak slechts dc voelhorens uit. Op voorstel van minister Beyen werd Anthony Eden als voor zitter voor. de gehele duur van de conferentie aangewezen. Daarna begon de voorzichtige terreinverkenning. Mendès-France stond min of meer in het mid delpunt. Hij kreeg een aantal vragen te beantwoorden over zijn plan tot instel ling van een gemeenschappelijk orgaan voor de bewapening. De Franse presi dent gaf een toelichting op het denkbeeld, dat hij in zijn memorandum had geopperd. Zijn opheldering bleek de conferentie niet helemaal te bevredigen, zodat hierop vandaag verder zal worden voortgeborduurd. Het schijnt een ingewikkeld vraagstuk, dat zich moeilijk leent om in een grote conferentie tot in bijzonderheden te worden behandeld. CASABLANCA (A.F.P.) Het 495 ton metende Nederlandse vaartuig „Trianca" is Dinsdag bij de ingang van de haven van Casablanca aan de grond gelopen. Geen van de tien leden der bemanning onder kapitein Van der Meulen liep verwondin gen op en de schade schijnt niet groot te zijn. Het schip zit op de rotsen. Men hoopte, dat het schip, dat in ballast voer, hedenochtend bij hoog water vlot zal komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Peter Sirius: Wie tegen het naakte in opstand komt, omdat het naakt is, bewijst dat hij uit het paradijs der schoon heid is verdreven. Overigens kwam de uiteenzetting van Mendès-France in grote trekken overeen met een vraaggesprek, dat hij had toege staan aan het Amerikaanse weekblad „News and World Report", waarin hij ver klaarde te hopen dat de Nationale Vergade ring geen bezwaren zal hebben tegen op neming van Duitsland in de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, als Frankrijk in Londen de nodige waarborgen krijgt. Hij zou nog voor het einde van dit jaar het lot van zijn kabinet willen verbinden aan elke oplossing die hij aanvaardbaar vindt. Deze houding van Mendès-France heeft in Lon den een goede indruk gemaakt, ook al om dat hij de bijzondere positie van Groot- Brittannië als lid van het Britse Gemene best erkent. Ook over de andere vraagstukken, welke aangeroerd werden zullen de besprekingen vandaag worden voortgezet. De conferentie moet eigenlijk nog op gang komen. Bedekte critiek Minister Beyen bepaalde zich tot enige voorlopige opmerkingen over de vele inge wikkelde problemen, die moeten worden opgelost, maar hij oefende niettemin be dekte critiek uit op het plan-Mendès- France. Hij betwijfelde of het mogelijk zou zijn bepaalde onderdelen van de oorspron kelijke Europese Verdedigingsgemeenschap over te planten naar de nieuwe regeling, v/elke men bezig was te ontwerpen. Of het nu het Brusselse verdrag was of een ander stelsel, de nieuwe organisatie zal een ge heel ander karakter dragen dan de E.V.G., omdat er geen sprake zou zijn van een boven-nationale structuur. Minister Beyen acht een snelle beslissing noodzakelijk. Daarom moest men de zaken eenvoudig stellen. Doelende op het denk beeld van een gemeenschappelijk bureau voor de bewapeningsindustrie vond mr. Beyen het verstandig plannen te vermijden, waarmede langdurige onderhandelingen gemoeid zouden zijn. Opschieten was de leus van de Nederlandse minister, die wilde Waarschuwing tegen herbewapening WENEN (Reuter). Toen Duitsland, na de eerste wereldoorlog, vergunning kreeg tot herbewapening, leidde dit tot de bezetting van landen in Oost- en West- Europa", aldus wordt onder meer ver klaard in een nota. die in Praag aan de diplomatieke vertegenwoordigers aan Frankrijk, Groot-Brittannië. België, Ne derland, Noorwegen, Denemarken en Joe goslavië is overhandigd. In de nota wordt deze zeven staten ver zocht „geen enkele mogelijkheid over het hoofd te zien, welke zou kunnen leiden tot het bereiken van overeenstemming over een alle Europese landen omvattend stelsel van gemeenschappelijke, veiligheid", waar van ook een „verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland" deel zou uitma ken. Volgens de nota zal „de door de Verenig de Staten voorgenomen herbewapening van West-Duitsland slechts leiden tot ver hoogde spanning in Europa en hernieuwde aggressie, niet slechts tegen Oost-, doch ook tegen West-Europese landen gericht". In de nota wordt gezegd dat zich reeds 420.000 man in West-Duitsland onder de wapenen bevinden en dat de West-Duitse industrie op oorlogsvoet wordt geplaatst. BONN (ANP). De West-Duitse liberale partij heeft bij monde van de tweede voor zitter van haar fractie in de Bondsdag, Euler, het plan-Van der Goes van Naters voor een oplossing der Saarkwestie als grondslag voor een regeling van dit vraag stuk van de hand gewezen. Na de val van de EVG kon dit plan volgens Euler niet meer als uitgangspunt worden aanvaard. Ook de beperkingen van een Duitse sou- vereiniteit, die in de Conventies van Bonn waren voorzien, waren niet meer aan vaardbaar. Euler verlangt, dat de Westelijke mo gendheden haar belofte zullen hernieuwen alles te doen om Duitslands eenheid te be werken. Daartoe moest in de komende regeling uitdrukkelijk worden vastgelegd, dat een toekomstige regering voor geheel Duitsland vrij zou blijven haar plaats in een Westelijk of een Oostelijk verdragen stelsel te kiezen. De liberalen wensen voorts een hernieuwing der Amerikaanse en Britse veiligheidsgaranties voor de bondsrepubliek. dat men zou streven naar een zo eenvoudig mogelijke oplossing. Hij gaf echter de ver zekering dat hij niet vooringenomen was en geheel open stond voor elk denkbeeld, dat te berde zou worden gebracht. De conferentie werd 's middags onder broken om de delegaties van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ge legenheid te geven met de Duitsers te be raadslagen over een zo spoedig mogelijke beëindiging van het bezettingsregiem. Er is geen sprake van dat de Duitse souvereini- teit zonder meer kan worden hersteld, om dat de geallieerden zich bepaalde rechten moeten voorbehouden ten aanzien van Ber lijn. Er zijn ook zaken, die alleen in een vredesverdrag kunnen worden geregeld. Waarschijnlijk zal de conferentie eindigen met een verklaring waarin het voornemen van de drie bondgenoten wordt bevestigd de Duitse souvereiniteit te herstellen. Maar dit zal pas kunnen gebeuren als het ver eiste voorbehoud nauwkeurig zal zijn om schreven. Een comité zal de bijzonderheden van deze regeling uitwerken. Saarkwestie Mendès-France was van oordeel dat een verklaring over de Duitse souvereiniteit pas kan worden afgelegd als de negen mi nisters overeenstemming hebben bereikt over de wijze, waarop de Duitse bewape ning zal worden gecontroleerd. Mendès- France wil verder uit Londen een Frans- Duitse overeenkomst over de Saar mee naar huis nemen en ook de stellige ver zekering ontvangen dat Britse en Ameri kaanse troepen voor de duur van het Brus selse verdrag, dat is vijftig jaar, op het vasteland zullen blijven. Alleen op deze basis is er kans dat de Franse Assemblée het plan za! aanvaarden. De Amerikanen nemen een afwachtende houding aan omdat zij zich, spiegelend aan de les van de E.V.G., niet overhaast willen vastleggen. Het onderhoud tussen Dulles en Mendès-France van Maandag schijnt een zekere ontspanning te hebben teweeg gebracht. Dulles zou begrip hebben getoond voor de Franse bezorgdheid voor Duits land en bereid zijn Frankrijk dezelfde waarborgen te geven als onder de E.V.G., als Frankrijk op zijn beurt bereid is Duits land gelijktijdig in het Brusselse verdrag en de NAVO op te nemen. Ook zou Dulles Mendès-France de verzekering hebben ge geven dat de Amerikaanse regering bereid is de bevoegdheden van het Atlantische opperbevel in Europa te versterken. Lon den zou in dit opzicht achter Washington staan. Ook Eden schijnt bereid Mendès- France, wat garanties betreft., zoveel mo gelijk tegemoet te komen. Toezicht (Reuter/AFP) Naar verluidt, zijn de leden der meeste delegaties de mening toegedaan, dat het toezicht op de bewape ning beperkt moet blijven tot de „zeer vernielende" wapens, wil het doelmatig kunnen worden uitgeoefend. Zij menen ook, dat de uitoefening van het grootste gedeelte der beperkende bepalingen het eenvoudigst kan geschieden door gebruik making van het bestaande NAVO-stelsel. In diplomatieke kringen is men echter van mening dat de opvattingen der ver schillende delegaties voldoende ruim zijn, om een compromis mogelijk te maken. Bondkanselier Adenauer heeft een korte verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat West-Duitsland bij herbewapening bereid is zijn gehele weermacht onder het commando van de opperbevelhebber in Europa der NAVO-strijdkrachten te stellen. Hij voegde hieraan toe dat de bondsrepubliek bereid is in dat geval de zelfde waarborgen te verstrekken, als de in het EVG-verdrag genoemde. Zij zal ook instemmen met toezicht op de herbewa pening, mits dit zodanig geschiedt, dat West-Duitsland niet op ongelijke voet met de andere staten wordt behandeld. Leden der Franse afvaardiging hebben een gunstige indruk van Adenauers toe spraak gekregen. Zij zeiden dat de bonds kanselier blijkbaar door het Franse denk beeld, dat de leden-staten van de met West-Duitsland en Italië uitgebreide Brus selse verdragsorganisatie toezicht op de bewapening moeten uitoefenen, niet ver werpt. De verklaring van Mendès-France, dat een voorafgaande regeling van het Saar- vraagstuk noodzakelijk is, wil de Franse Nationale Vergadering gewonnen kunnen worden voor een West-Duitse herbewa pening, heeft enige ongerustheid onder de delegatieleden verwekt. Vernomen wordt, dat Mendès-France volgende maand een vastberaden poging wil wagen, om met dr. Adenauer overeenstemming te berei ken over een oplossing van het Saarvraag- stuk. Er bevindt zich te Londen een waar nemer van het Saargebied. West-Duitse ambtenaren te Washington hebben te Washington verklaard te ver wachten, dat dr. Adenauer eind October in de Verenigde Staten zal aankomen voor een bezoek van vier dagen. Een overzicht van de conferentiezaal in Lancaster House te Londen, waar Dinsdag de negenlandenconferentie over de Duitse herbewapening is begonnen Aan de lange zijde van de tafel zien we John Foster Dulles. Anthony Eden en Paul Henri Spaak; aan de overzijde minister Beyen en aan deze zijde, met rug naar camera premier Mendès-France. 99 NEW YORK (United Press). Generaal Douglas MacArthur beschouwt het als een der ernstigste fouten uit de Tweede We reldoorlog, dat zijn strijdkrachten niet werd toegestaan geheel voormalig Neder lands Oost-Indië te bezetten, na de lang durige Japanse bezettingsperiode. Dit is vandaag openbaar gemaakt in een boek getiteld: „MacArthur 1941-1951", geschre ven door de voorlichtings-officier van de generaal, namelijk generaal-majoor Char les A. Willoughby in samenwerking met de journalist Johnn Chumberlain, versche nen bij McGraw-Hill te New York. Willoughby schrijft, dat Mac Arthur nog kort geleden een verklaring van historische betekenis aflegde, toen hij zeide dat zijn strategische plannen tijdens de Borneo- campagne geheel Nederlands Oost-Indië omvatten. „Ik had plannen opgesteld om onmiddellijk op te trekken naar Java en het Nederiands gouvernement opnieuw te doen installeren onder de leiding van dr. H. J. van Mook. wat snel het herstel van gezag en orde tot gevolg gehad zou heb ben, zoals dat eveneens op Nieuw-Guinea het geval is geweest'", aldus generaal Douglas Mac Arthur. En hij vervolgt: „Voor redenen, welke wij nimmer begre pen hebben, werd mij uit Washington ver boden deze actie uit te voeren, ondanks mijn aandringen en aanbeveling, dat een dergelijke militaire actie met volledig suc ces en een minimum aan verliezen zou kunnen worden uitgevoerd. Dit was een der grove fouten tijdens de Tweede We reldoorlog in Washington gemaakt en welke tenslotte hebben geleid naar de chaotische toestanden welke op Java en in andere delen van Indonesië zijn ont staan. „Ik voorzag wanorde" „Bovendien was dit bevel uit Washing ton volledig in strijd met de grondgedachte van de Amerikaanse buitenlandse politiek, die er steeds op was gericht een ordelijke ontwikkeling van nog afhankelijke gebie den naar zelfbestuur te ondersteunen", al dus de generaal. „Ik voorzag de wanorde in Indonesië, aldus generaal Mac Arthur, doch ik was niet in staat de autoriteiten te Washington tot andere gedachten te bren gen, over wat ik beschouwde als politieke inmenging in een aangelegenheid, welke in de eerste plaats van militaire aard was. Ik heb de invloed van dit dodelijk v/apen ook nadien in de militaire loopbaan bij her haling moeten gevoelen". Het boek van. generaal-majoor Wil loughby, maakt verder melding van een brief welke de Nederlandse admiraal Hel- frich op 20 October 1945. kort na de Ja panse capitulatie aan generaal Mac Ar thur had geschreven, om te waarschuwen, dat in Nederlands Oost-Indië een cata strophe op handen was. Helfrich beklaagde zich over de vertraging ontstaan in de terugkeer van de Nederlanders in Indië. „Ondertussen ziet Sukarno met zijn satel lieten kans, zich vrij op ons grondgebied te bewegen, vrijuit profiterend van ons over duidelijke onvermogen de situatie hier snel en doeltreffend in handen te nemen", al dus de brief van admiraal Helfrich aan generaal Mac Arthur. Hoewel het aantal patiënten, dat thans in de omgeving van Katwijk aan para- typhus lijdt, is gestegen tot 283, kan nog niet met zekerheid worden aangetoond, dat de ziekte is ontstaan door het eten van on deugdelijke paling. Weliswaar hebben alle patiënten tot nu toe beweerd, dat zij paling hebben gegeten, doch gisteren zijn een of twee secundaire infecties geconstateerd, die te wijten zijn aan het. feit, dat een moeder kinderen heeft geïnfecteerd. Vanmorgen is zowel aan de Noord- als aan de Zuidzijde van het tunnelbouwwerk tc Velsen de arbeid hervat, nadat gisteren middag tijdens een vergadering in Thalia te IJmuiden met algemene stemmen het besluit viel de staking op te heffen. Het merendeel der arbeiders kon het werk hervatten, nadat reeds enige tijd geleden de directie aan de bij de bona-fide vak bonden aangesloten werknemers had laten weten, dat zij weer in dienst konden ko men. Een aantal gisteren werd geschat 15 man is uitgesloten van het werk. Over een aantal anderen, die bij deze sta king betrokken waren, is nog geen uitsluit sel bekend: zij zouden met de middagpost bericht ontvangen, of zij weer geaccepteerd zijn. Op de, gisteren in Thalia gehouden ver gadering hebben de ruim 250 nog stakende arbeiders bij de Velsense tunnelbouw dus met algemene stemmen besloten weer aan het werk te gaan. Tegen half twee in de middag vormden zij voor de tweede maal tijdens de duur van de staking een stoet, die optrok naar de ingang van de tunnel bouwwerken-Zuid. Al met al heeft de sta king tweeëndertig dagen geduurd. De stakers hebben zich gemeld en hun „sollicitatie" is inmiddels in overweging genomen. Er dreigde nog een kleine kink in de kabel te komen, toen een lid van de stakingsleiding op de berm van de Rijks weg de arbeiders onder het oog bracht, dat er tegen minstens 15 stakers rancune maatregelen getroffen zullen worden door de Amsterdamse Ballast Maatschappij. Meu besloot evenwel na enig overleg de mel ding voort te zetten. In de afgelopen dagen is voortdurend zeer koude van de Poolstreken afkomstige lucht over ons land gestroomd. De tempe raturen waren hierdoor omstreeks 5 gra den beneden de normale waarde voor eind September. Ook de nachtelijke minima waren laag, maar wolkenpartijen behoed den ons voor zware nachtvorst. De nacht vorst die hier en da ar voorkwam was slechts licht. Vanmorgen kondigden regen en on weersbuien de nadering aan van een sto ring, die 'n nieuwe hoeveelheid koude lucht naar ons land meebracht. Aan de achter zijde van deze storing waaiden op de Noordzee harde tot stormachtige Noord- Westelijke winden. Deze winden zullen echter weer snel afnemen, omdat over de Britse eilanden een rug van hoge druk naderbij komt. Deze zal morgen ook in ons land een tijdelijke verbetering van het weer brengen, in de vorm van een afne ming van de buiïgheid en van de wind. De rug van hoge druk wordt echter op de voet gevolgd door een nieuwe Oceaan depressie, zodat het weer een zeer onbe stendig karakter behoudt. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i. G .j, *2 ".o fi 2 5 "i *2 ES 52 o w u> 5 Z k 5 ES. Stockholm onbewolkt WZW 2 4 15 Oslo licht bew. NNW 2 15 0 Kopenhagen licht bew. windstil 12 0 Amsterdam regenbui W 5 13 5 Londen licht bew. W 3 - Luxemburg regenbui W 4 12 2 Parijs licht bew. W 3 14 0,6 Bordeaux mist windstil 20 12 Grenoble regen NNW 10 23 17 Nice licht bew. NW 1 23 0 Genève regenbui NO 6 19 7 Zürich geheel bew. W 5 15 21 Locarno zwaar bew. z 1 22 3 Berlijn nevel WZW 1 12 3 Frankfort nevel zw 4 9 0,2 München regen NW 4 12 8 Wenen regen ZO 1 14 2 Innsbruck regen windstil 17 9 Rome licht bew. Z 5 27 0 Ajaccio geheel bew. windstil 25 0 Neerslag laatste 24 uur yxxxiXKyvcxxxxxxxxioooarxxiocxKiocortxxrr' r. otoxaxcccox OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.i. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien, maar ook flinke opkla ringen. Krachtige tot matige wind tus sen Noord-West en Zuid-West. Van nacht in het Zuid-Oosten van het land kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. 30 September Zon op 6.38 uur onder 18.22 uur. Maan oo 10.38 uur onder 19 03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 September Hoog water: 5.21 en 17.36 uur. Laag water: 1.14 en 13.21 uur. xxxxcoooooxxMKxxxxxxxxcxxxacoaxxxjuuw* imYYmrio

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1