„Meer en Dorp" vord* fraaie uitbreiding met 180 woningen 5tiiM Hillegom krijgt een nieuwe wijk BITTACCEN Grootste deel van plan zal in twee jaar worden gerealiseerd Concert, expositie en film voor de schooljeugd REMBRANDT" Electriciteitsverkoop sterk toegenomen Orgelconcert met solisten in Waalse Kerk Dierenbescherming betekent bestrijding van menselijke misdadigheid SLOT DEFECT? Prins Bernhard besteeg Tafelberg '"Brieven aan de redactie Garage JAN R. ou RIEU Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT j opticien Moderne Brillen gierstraat 27 G aler ij woningen Besparing van drie ton Nieuwe bijeenkomsten in het winterseizoen 3 4 Mr. H. E. Phaff sprak voor „Bestuurswetenschappen" Op openingsmiddag reeds goede belangstelling Capaciteit centrale een probleem Op 4 October is het Werelddierendag Twee P.T.T.-jubilarisseri gisteren gehuldigd „DE SLEU TEL SPECIALIST" Daarna winkelde hij in Kaapstad J t Het partiële uitbreidingsplan voor Meer en Dorp het terrein tussen Prinses Ma- rijkestraat en de Meerstraat vervaar digd door het Instituut voor Stad en Land schap van Zuid-Holland, ligt van vandaag af op het Hillegomse raadhuis ter visie. Het plan geeft een capaciteit van zestig meergezinswoningen (twee étages) en 120 een-gezinswoningen. Bij uitvoering van het plan zal een riante woonwijk ontstaan, ruim opgezet en voorzien van veel groen en boombeplanting, terwijl de wijk aan de Noordzijde langs de Leek een groenstrook zal krijgen, waardoor hier een idee van 'n singel wordt verkregen. Door het aanleggen van een weg over het oude Concordiaterrein wordt een goede verbinding met het Vosselaankwartier ver kregen, waarover misschien in de toekomst het doorgaande verkeer kan worden ge voerd. Met de aanleg van deze weg zal waarschijnlijk in Februari 1955 een begin worden gemaakt. Uit het plan is ver dwenen een speciale omleidingsweg, het geen is geschied om te verhinderen dat deze verkeersader in de toekomst toch weer dwars door de bebouwde kom zou komen te lopen. Bezijden van deze nieuwe weg zullen op het Concordiaterrein tennis velden worden aangelegd. Oorspronkelijk bestond het voornemen de Ambachtstraat langs de openbare lagere school door te trekken, doch thans geeft het plan hier voor alleen een wandelpad. Wel zal nu ADVERTENTIE VOOR De commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd in Haarlem heeft voor het zojuist begonnen winterseizoen v/eer allerlei pijlen op haar boog in de vorm van jeugdeoncerten, kunstvoorstelling, ex posities en filmvoorstellingen. Het eerste N.Ph.O.-concert voor scholie ren wordt gegeven op 8 October in de Ge meentelijke Concertzaal. Het aantal leer lingen, dat zich voor bijwoning van deze avond heeft gemeld, bedraagt thans reeds meer dan 2100, hetgeen in vergelijking met verleden jaar een vooruitgang betekent van ruim 400 leerlingen. Dit grote aantal liefhebbers maakt het noodzakelijk, het programma tweemaal op dezelfde dag uit te voeren en wel om kwart over vier 's middags en kwart over acht des avonds. Uitgevoerd worden: „Die Moldau" van Smetana, het Vioolconcert van Felix Men delssohn Bartoldy, waarin Gijs Beths soli- eert, en het Capriccio Espagnol van Nico- lai Rimsky Korsakoff. Zoals gebruikelijk zal de dirigent, Mari- nus Adam, de te spelen werken voor de jeugdige concertgangers toelichten. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, zal evenals het vorig jaar weer cursussen over de schilderkunst voor docenten houden. Ruim 200 lef rkrach- ten hebben zich voor deze cursussen opge geven. De eerste groep begint op 4 October in het Frans Halsmuseum. Binnenkort zal in „Het Huis van Looij" een tentoonstelling „Sierkunst van de Tro pen", georganiseerd door de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaan de jeugd en het Koninklijk Instituut voor de Tropen, worden geopend. Het programma voor de filmische vor ming is thans zo ver dat de leerlingen zich reeds via hun school voor deelneming op kunnen geven. De filmvertoningen zullen vermoedelijk plaats vinden in de week van IS23 October. De Commissie voor filmische vorming heeft een aantrekkelijk programma samen gesteld, dat c.a. fragmenten omvat van films uit de beginperiode van de cinema tographic, nu 60 jaar geleden. Als hoofd film wordt vertoond de bekende Italiaanse film „Fietsendieven". worden doorgetrokken de Prins Bernhard- straat, met de uitvoering waarvan reeds een begin is gemaakt. Op korte termijn zullen van het plan worden uitgevoerd de bouw van twaalf woningen voor de Bouw- kas Noord Nederlandse Gemeenten en 22 woningen voor grotere gezinnen. Voor de nieuwe Julianaschool, welke school binnenkort zal worden gebouwd, is een grote ruimte gereserveerd, waardoor het onderwijs in alle rust zal kunnen wor den gegeven. In de onmiddellijke nabijheid van deze school gaat de gemeente een groot gymnastieklokaal bouwen voor de scholen, terwijl de plaatselijke gymnastiekvereni gingen de mogelijkheid krijgen om er eveneens gebruik van te maken. Een nieuw element in het plan is de strookbouw met galerijwoningen. Deze woningen krijgen tegenover zich een pracht groenstrook. Verscheidene ruimten zijn opengehouden voor het bouwen van garages en/of het aanleggen van speel plaatsen. Door het opnemen van hoogbouw in het plan zal in de wijk de nodige af wisseling worden verkregen, terwijl hier door tevens de exploitatiekosten wat ge drukt kunnen worden. Teneinde het riante van deze woonwijk te handhaven zullen waarschijnlijk weer gemeenschappelijke voortuinen worden ingesteld. Hierdoor zou kunnen worden voorkomen, dat verwaar loosde voortuinen de straat een onaanzien lijk uiterlijk zouden geven. Het grootste gedeelte van het nlan hoopt men in twee jaren gerealiseerd te hebben, waarbij dan tevens is gedacht aan de reconstructie van de Meerlaan. Aan de plannen voor deze reconstructie wordt reeds hard gewerkt. Heeft men voor de bouw aan de Meerlaan de grond nog aan zienlijk opgehoogd,, thans zal dit niet meer gebeuren. In de plaats hiervan zal een be malingsinrichting worden aangeschaft en enige andere voorzieningen worden getrof fen, waardoor een netto-besparing van circa drie ton zal kunnen worden ver kregen. Wanneer „Meer en Dorp" zal zijn ge realiseerd, zal Hillegom een mooie woon wijk rijker geworden zijn. Vereniging voor Paedagogiek De nieuw-geprojecteerde bijeenkomsten voor het winterseizoen van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Paedago giek zijn alle gegroepeerd rondom een uiterst belangrijk probleem: hoe kunnen wij in een dynamisch tijdperk als het onze opvoeden voor een toekomstige maatschap pij, waarvan wij alleen maar weten, dat die geheel anders zal zijn dan de tegen woordige? De vraag, wat behouden moet blijven en wat vernieuwd moet worden, vormt het kernpunt van de meeste opvoe dingsproblemen. Om tot een verantwoorde keuze te komen, om gevrijwaard te zijn voor kritiekloos aanvaarden van wat zich ook op het gebied der opvoeding voor een ogenblik aantrekkelijk voordoet, met vaak alle funeste consequenties daarvan, is het nodig afstand te nemen van het bij zondere en de grote lijnen van het alge mene niet uit het oog te verliezen, aldus zegt het bestuur van voornoemde vereni ging in het voorwoord van het programma. De rij bijeenkomsten wordt geopend door drs. W. H. Nell, assistent van professor Langeveld te Utrecht, die op 6 October zal spreken over „Tendenzen in de maatschap pij". Op 11 November spreekt mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdam se Courant over „De veranderde eisen van het bedrijfsleven" Dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhert-lyceum, zal op 12 Januari spreken over „Hoe kunnen wij onze kinderen helpen bij hun groei naai de nieuwe maatschappij". Op 16 Februari zal de zelfde spreker het onderwerp ..De taak van de school" be handelen. Over „De taak van de kerk" spreekt op 16 Maart ds. A. van Biemen. De lezingen worden gehouden in de aula van het Gemeentelijk Gymnasium aan het Prinsenhof, uitgezonderd de lezing van drs. W. H. Nell, die in Brinkmann wordt ge houden. Bovendien zijn er drie voordrachtavon den in samenwerking met de Volksuniver siteit samengesteld. Dr. J. W. Bos zal op 4, 11 en 18 October in het-Frans Halsmu seum spreken over „Angst en leugen in het kinderleven". Op de foto van de maquette van het uit breidingsplan „Meer en Dorp", gelegen tussen de Leek (links) en de Meerstraat (rechts) herkent men links onderaan hel Oranje Nassauplein, vervolgens naar rechts gaande, de uitmondingen van de Prins Bernhardstraat en de Ambachtstraat op de Prinses Marijkestraat, waaraan zich de openbare lagere school bevindt. In het midden van de maquette bevindt zich de plaats van de 22 grote gezinswoningen, waaraan op korte termijn zal worden be gonnen. Rechts daarvan komt een complex Bouwkaswoningen. De grote gebouwen die in het vak boven de étagewoningen zijn aangebracht, stellen de toekomstige Julianaschool (rechts) en het gymnastiek lokaal (links) voor. Links boven is de geprojecteerde strokenbouw aangegeven. ADVERTENTIE 11 ZONDAG OCTOBER MAAND. OCTOBER EEN MEISJE OM TE STELEN EASY TO LOVE ESTHER WILLIAMS VAN JOHNSON - T. MARTIN Adembenemende waterballetten De beste Esther Williams-Film A.U MOGAMBO 18 jaar Kleur door TECHNICOLOR CLARK GABLE - AVA GARDNER GRACE KELLY Verboden passie, opwindend als het rhythme van de junjle met het wonder van PERSPECTA STEREOPHONISCH GELUID Tijdens de laatste dag van de studie dagen van het Instituut voor Bestuurs wetenschappen heeft de gemeentesecreta ris van Haarlem mr. H. E. Phaff in het vacantieoord „Avegoor" te Ellecom van morgen gesproken over „De taak van de leidinggevende ambtenaar". Leiding geven is naar hij zeide door de veranderde omstandigheden in veel geval len van een bijzaak uitgegroeid tot een hoofdzaak. Zowel de topleiding als de ho gere leiding ziet zich gesteld voor vele nieuwe vraagstukken. „Kan het leiding ge ven worden aangeleerd?" zo vroeg hij. Het selecteren en vormen van meer leiders uit alle bevolkingslagen is volgens hem zowel een zaak van sociale rechtvaardigheid als van maatschappelijke efficiëncy. Als za kelijke kanten van het leiding geven noem de hij het constitueren (organisatieschema, werkmethode, taakverdeling); het dirige ren (opdrachten geven, stimuleren, coördi neren) en het controleren of de gestelde doeleinden op de voorgenomen manier worden bereikt). Leidinggeven kost tijd en moeite. De lei ding moet een bepaalde geest in het groeps verband weten te bewerkstelligen, die ge richt is op een zeker doel. De zin voor ver houdingen is naar hij zeide vaak belang rijker dan kennis. Mr. Phaff behandelde vervolgens de specifieke moeilijkheden verbonden aan het leiding geven in een overheidslichaam, waarbij hij wees op de samengesteldheid van het overheidsdoel. Ook sprak hij over de verhouding van de leidinggevende ambtenaar tot de bestuur ders, die volgens hem aangepast moet zijn en toch onafhankelijk. Ook de verhouding van de leidinggevende ambtenaren onder ling werd door de spreker belicht, alsmede de waarde van de groepsbespreking en het tijdig kennen van alle betrokkenen. Tenslotte gaf mr. Phaff enige richtlijnen over de verhouding van de leidinggevende ambtenaar tot de burgerij en de pers, waarbij hij het probleem van de groeiende afstand tussen bestuur en bestuurden en de invloed ten goede, die daarbij van de ambtelijke leiders kan uitgaan, besprak. C on suit at ie bur eau Oud-Schoten Vrijdagmiddag-is het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters van „Het Witte Kruis" in het gebouw van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan het eind van de Vergierdeweg in Oud- Schoten opengesteld. Men toonde zich uiterst tevreden over het aantal klanten op deze eerste middag: zes kleuters en acht zuigelingen. De moe ders, van haar kant, waren ingenomen met de keurige inrichting van het bureau. Toch is hier slechts sprake van een tij delijke oplossing. Er bestaan namelijk bij het Witte Kruis plannen om een badhuis met consultatiebureau en wijkverplegings- gebouw te laten bouwen aan de Vergierde- weg, nabij de Constantijn Huygensstraat. Haarlems G.E.B. in 1953 In het heden verschenen jaarverslag van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haar lem over 1953 wordt melding gemaakt van een opnieuw belangrijke stijging van de verkoop van electrische energie ten opzich te van 1952, namelijk 7.1 (het jaar daar voor 4.2 terwijl de verkoop van gas wel steeg, maar minder sterk dan anders. 1 namelijk met 1.7 (van 1952 op 1951 4.4 Dit laatste wordt geweten aan de j zachte winter. Het batig saldo van de afdeling electrici- telt bedraagt 1.753.128,29 en van de af- j deling gas 324.906,47. Gedurende de beide laatste maanden van het jaar werd, met het oog op het beperkt productievermogen van het eigen centrale- j bedrijf, een hoeveelheid van 2.961.329 kWh I ingekocht van het P.E.N. De definitieve op- lossing van het vraagstuk van de aanpas- I sing van het bedrijf aan de steeds stijgende behoefte aan electrische energie zal op korte termijn moeten worden opgelost. Het personeelsbestand steeg van 467 tot j 469, het aantal ongelukken draalde van 161 tot 108, het percentage ziektedagen nam toe van 4.1 tot 5.6 De lengte van het kabelnet, uitsluitend dienende voor de straatverlichting, nam in 1953 toe met 3523 meter tot een totale lengte van 109.458 meter op 31 December 1953. Deze toeneming was natuurlijk voor al een gevolg van de stadsuitbreiding in Haarlem-Oost. In deze lengte waren 24.347 meter commandokabel voor de centrale bediening begrepen. Om dezelfde reden onderging het hoofd- buizennet een aanmerkelijke uitbreiding. De steeds voortschrijdende stadsuitbreiding vereiste in Haarlem-Oost een aanleg van 2415,15 m hoofdbuis, in Haarlem-Noord van 258,55 m. Ter verbetering van de gasdruk en ter vervanging van verteerde buizen werden vele leidingen vervangen door leidingen van grotere diameter, terwijl in verband met de voorgenomen rioleringswerkzaam- heden in de Nagtzaamstraat de bestaande leidingen werden verlegd. In totaal werden 1995,90 m vervangen. Op 31 December 1953 waren 3010 lan taarns in bedtrijf, tegenover 3242 eind 1952. Deze vermindering houdt verband met de voortgaande electrificerinig van de open bare verlichting. Daar waar voorlopig geen electrificerinig zal plaatsvinden, werd de gasverlichting verbeterd door inbouw van grotere clusters. Het aantal branduren bedroeg 4068 (v.j. 4076), het gasverbruik per lantaarn 775 m3 tegen 787 m3 in 1952. Per dag en per lan taarn werden gemiddeld1 2,12 m3 (v.j. 215 m3) gas verbruikt. De organist Hendrik Lasschuit zal, even als verleden jaar, in het nieuwe wintersei zoen weer enkele concerten in de Waalse Kerk op het Begijnhof geven. Gisteravond werd aan dit plan een begin van uitvoering gegeven met een concert, waaraan mede werking werd verleend door de fluitisten Gerda Brands en Guus Spaan. Deze solis ten traden als duo op bij de voordracht van de Sonate in D voor twee fluiten en orgel van J. A. Hasse en de Sonate in g van dezelfde combinatie van J. B. Loei!let. In hoeverre elk der solisten persoonlijk heeft bijgedragen tot het resultaat der uit voeringen valt moeilijk te zeggen uit hoofde van hun opstelling bij het orgel. Wel kon worden vastgesteld, dat de toon- vorming bij de een op een ander principe berustte dan bij de ander. Duidelijk con trasteerde hier een mild fluit-timbre met een scherpe, op een groot volume gerichte klank. Het minst was dit merkbaar bij de langzame delen der sonates. Daarin moes ten beide instrumentalisten zich trouwens toeleggen op bedachtzaam spel om de in vloed van de te hoge stemming der fluiten ten opzichte van het orgel zoveel moge lijk te neutraliseren. De allegri van de sonates leden wel het meest onder het toonvormingscontrast, het stemmingsver- schil en verder onder de uiteenlopende articulaties. Zoals gezegd behoorden de fragmenten met de langzame tempi tot de meest ge slaagde gedeelten. Daarbij ging men be seffen, dat een „lichte" fluit heel wat meer betekent dan het gelijknamige register van een oi-gel, dat wel objectief de melodische lijn tekenen kan, maar waarin men toch de hartklop van het instrument in kwes tie mist. Uiteraard was het voor Hendrik Lasschuit geen voldoening gevende taak, met het laag gestemde oi-gel te accompag neren. Beter kon hij zich laten gelden bij de vertolking van de Partita „Jesu. meine Freude" van Johann Gottfried Walther, een der belangrijkste componisten van Protestantse kerkmuziek. Johan Sebastiaan Bach was lange tijd met hem bevriend. De fraaie reeks Koraalvariaties klonk in de beheerste uitvoering van de organist klaar en doorzichtig door een registratie, die rekening hield met het eigen karakter van de variatie afzonderlijk. Bij de vertolking van het Adagio en Al legro uit het Concert No. 1 van G. F. Han del kwamen in de bewegelijke gedeelten enige oneffenheden voor, die waarschijn lijk moeten worden toegeschreven aan de mechanische tractuur van het orgel. Maar de climax, die Lasschuit bereikte, was in drukwekkend. Als laatste werk speelde de organist het Scherzoso en de Passacaglia uit de zesde Sonate van Joseph Rheinberger (1839- 1901), een buitengewoon productief en in de vorige eeuw zeer gewaardeerd compo nist. Hij was een man van grote contra- puntische bedrevenheid. Daarvan getuigde ook de Passacaglia. Maar een geweldige vlucht, zoals Bach nam in zijn model- Passacaglia in c kon Rheinbergen toch niet maken. De harmonische en metrische ge bondenheid wordt in zijn compositie knel lend gevoeld. Rheinbergen liet zich in dit werk wel kennen als een volleerd vakman, ook in de behandeling van het orgel. En verder blijkt er zijn bewondering voor Mendelssohn uit. Hendrik Lasschuit had het werk goed in zijn macht. Behoudens de tremulant, wist de organist de disposi tie van het orgel uitstekend voor de toch verbleekte compositie van Rheinbergen te gebruiken. P. ZWAANSWIJK. Op 4 October zal het wederom Wereld- dat koeien de spenen worden afgesneden; dierendag zijn. Deze datum te gedenken, is voor dierenvrienden een zo van zelfspre kende gebeurtenis, dat er eigenlijk geën woorden meer aan gewijd behoeven te worden. Waar men echter nooit genoeg op kan wijzen is het feit, dat nog vele duizenden onverschillig, zo niet onwelwillend tegen over Werelddierendag staan, hetgeen in wezen betekent, dat zij ook van dierenbe scherming niet veel moeten hebben. Legt men hun de zogenaamde „gruwellijsten" van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren voor, lijsten met door de politie en de dierenbescherming opgemaakte processen-verbaal wegens die renmishandeling dan is de reactie in negen van de tien gevallen „dat men niet geweten heeft dat het inderdaad zo erg was". dat honden aan een paal worden gehouden om de hongerdood te sterven en dat katten met de kop tegen een boom te pletter wor den geslagen, om slechts enkele voorbeel den te noemen. Dat de leden van. het Openbaar Ministe rie thans niet aarzelen tegen dergelijke dierenbeulen onvoorwaardelijke vrijheids straffen te eisen en dat de rechtbanken en de gerechtshoven deze eisen in hun von nissen overnemen, is een gelukkige om standigheid te achten. Geen wonder dat dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren nadat reeds eerder vanuit de boezem dezer vereniging soortgelijke projecten waren opgesteld en ingediend het door hem gemaakte ontwerp voor een Dieren- wet lanceerde onder het motto: „Dierenbe- Een dergelijke bekentenis is natuurlijk scherming is bestrijding van menselijke hoopvol, doch op zich zelf onvoldoende als zij niet het vaste voornemen wakker roept om aan dit, de mens onterend optreden een einde te maken. Het mag niet meer voorkomen dat die ren levend worden verbrand of begraven; Vrijdag herdachten de heren J. C. Klin kenberg en J. Griffioen de dag drat zij veer tig jaar geleden aan het PTT-bedrijf werk zaam gesteld werden. De heer J. C. Klinkenberg ontving te zijnen huize bezoek van de inspecteur, de heer L. J. H. Kersten, die hem namens het staatsbedrijf P.T.T. een oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en plichtsbe trachting, een enveloppe met inhoud aan bood en tevens namens de afdeling inspec tie een boekenbon overhandigde. De voorzitter van het jubiltumfonds, de heer P. Koomen, bood in welgekozen woor den namens het fonds een electrisch scheerapparsat aan en voor mevrouw Klin kenberg bloemen. Onder de vele aanwezigen waren de he ren W. J. Steemers, adjunct-inspecteur en C. A. L. Trommelen, chef van het post kantoor Verspronckweg. De heer J. Griffioen ontving te zijnen huize, die met vele bloemstukken versierd was, bezoek van de directeur van het Post en Telegraafkantoor te Haarlem, de heer J. W. v. Schaik, die de jubilaris schetste als een zeer verdienstelijk ambtenaar en het hem dan ook een groot genoegen was na mens het Staatsbedrijf P.T.T. de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en plichts betrachting te mogen overhandigen en hierbij een enveloppe met inhoud. Hierna sprak de voorzitter van het ju bileumfonds, de heer P. Koomen, en haal de in zijn toespraak enige herinneringen op uit de jubilaris' veertigjarige loopbaan bij de P.T.T. en bood een prach tige huiskamerlamp aan en voor mevrouw Griffioen bloemen. Onder de vele aanwezigen waren o.a. de heer C. A. L. Trommelen, chef van het postkantoor Verspronckweg en de heer J. H. v. d. Kop, chef van de afdeling bestel ling. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 KAAPSTAD (United Press) Gister middag heeft Prins Bernhard, bloots hoofds, met een sportjasje en een pijp ro kend, zich zonder te worden herkend als een toerist onder de winkelende bevolking van Kaapstad begeven, die hem die morgen nog had verwelkomd. De Prins had een „vrije middag" zonder officiële gebeurtenissen. Hij deed enige in kopen voor zijn dochters en bracht be zoeken aan het museum Koopmans de wet en andere plaatsen die banden hebben met het vroegere Nederlandse bestuur over de Kaap. Wegens het slechte weer was daarvoor een uitstapje naar het robbeneiland dat 12 kilometer buiten Kaapstad iigt afgelast. Een vaartuig met autoriteiten en journa listen was reeds uitgevaren voordat het besluit werd genomen de reis niet door te laten gaan. Na de terugkeer van deze boot ondernamen de in de val gelopen journa listen een vruchteloze speurtocht van vele uren om de Prins weer op le sporen. De Prins beklom de beroemde Tafelberg en kon daar het wolkendek even uiteen week, ruimschoots genieten van het uit zicht. Gisteravond was de Prins eregast aan het banket, dat werd aangeboden in de his torische Lady Anne Barnardzaal in het Kasteel van Kaapstad, het oudste Zuid- Afrikaanse gebouw, met de bouw waarvan werd begonnen onder gouverneur Simon van der Stel in 1666. In zijn op het banket uitgesproken rede zei de Prins dat onderdelen van het kas teel hem hadden doen denken aan Neder land, waar de architecten en de bouwers vandaan gekomen waren. Tijdens de tournée heeft de Prins zich zeer geliefd gemaakt, niet alleen door zijn plezierig informeel optreden, maar ook door de zorg, die hij steeds nam nimmer de indruk te wekken, dat hij het Engelse element van Zuid-Afrika over het hoofd had gezien. Morgen zal de Prins worden ontvangen op een receptie van de Nederlandse ge meenschap. De Anjelieren-koning van de Kaappro vincie de heer Werth heeft een bijzonder soort anjers gekweekt, welke zijn inge schreven bij de Engelse Vereniging voor Anjers. Het is een rose bloem die 10 centi meter groot schijnt te zijn en die de naam draagt „Zuid-Afrika". De heer Werth heeft nu ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard een aantal van zijn bij zondere anjers aangeboden en naar het provinciehuis in Kaapstad gestuurd. misdadigheid". Dat zulk een ontwerp spoedig in de één of andere vorm tot wet moge worden, is natuurlijk de hartewens van alle dieren vrienden en daarmee zou Nederland tevens de achterstand hebben ingehaald, die het bij vele landen heeft, waar reeds voortref felijke wetten over Dierenbescherming van kracht zijn, Zoals bekend, wordt We relddierendag op 4 October gehouden om dat op deze datum Franciscus van Assisi overleed, de heilige, wiens hart zo warm klopte voor mensen en dieren. Moge dan ook deze Werelddierendag bij ons het besef van de eerbied voor het leven versterken, het leven der dieren in geen geringe mate. (Verkort weergegeven) Laksheid. Naar aanleiding van het jaar verslag van de Raad van Arbeid, opge nomen in uw blad van gisteren, en de klacht van laksheid van het publiek diene het volgende: Ik ben een 85-jarig man, ik trek niet van de Noodwet-Drees maar wel ouder domsrente (zegeltjes) en las in de krant dat deze uitkeringen waren verhoogd; daar ik deze verhoging niet ontving scheef ik aan de Raad van Arbeid met vermelding van mijn nummer, en vroeg of ik ook niet in aanmerking kwam. Hierop kreeg ik be zoek van een ambtenaar, deze noteerde alles en ik hoorde niets meer; daarna kreeg ik weer een ambtenaar (deze wist van de eerste niets); hij noteerde ook weer alles, beiden beweerden dat ik recht op ver hoging had; vervolgens kreeg ik een schnj_ ven dat de zaak aan de Rijksverzekerings bank in onderzoek was en tenslotte kreeg ik de verhoging waar ik recht op had, maar ik geloof dat ik, als ik niets had la ten horen, nooit iets zou hebben gehoord! W: F. M. Luie bouwvakkers of kortzichtig gemeen tebestuur. Met verontwaardiging heb ik de stukken over de woningbouw in Heem stede gelezen. Op de vragen waarom de Heemsteedse woningbouw in een slop is geraakt moest nu een keer een antwoord worden gegeven. En daarom heeft het ge meentebestuur de bouwvakarbeiders maar een veeg uit de pan gegeven met de woor den, dat de prikkel tot werken niet meer aanwezig zou zijn. Nu, de heren worden bedankt voor die compliment: ze hebben zeker nooit gelezen, dat de woningproductie tot zestigduizend is opgevoerd. Zij deden er overigens beter aan de hand in eigen boezem te steken: door hun laksheid is de woningbouw in Heemstede verwaarloosd. I. KRABBENDAM (Wij tekenen hierbij nog aan, dat met name het Heemsteedse raadslid Van der Linden in de vergadering van Donder dagmiddag bezwaar heeft gemaakt tegen de passage in de nota van B. en W. over de woningbouw, in welke gesproken werd over de zwarte lonen en hun volgens het College slechte invloed op de arbeids productiviteit. Red.) ADVERTENTIE Laat uw wagen nog vóór de winter Bescherming tegen roest Bevordert geruisloosheid Oliesiagerslaan 36 - Tel. 10570 Van 1 October af zullen de salarissen van de verplegenden, de leerling-verplegen- den en alle groepen niet-verplegenden in particuliere verpleeginrichtingen met 6 pet. worden verhoogd. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 3 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dr. J J. van Luin, Bronsteeweg 76, telef. 34445 en dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: zr. G. van den Hoek, Laan van Rozenburg 32, tel. 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, tel. 38320. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de "érts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal. telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen, tot Zon dagavond elf uur door de arts P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, telefoon 22528. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort wordt van heden avond zes uur tot Zaterdag 9 October in spoedgevallen verzorgd door de Bloemen daalse Apotheek (mej. J. M. E. Reijers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181 en Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9