Rechtskracht van intrekking legaat opnieuw betwist Officiële intocht van St. Nicolaas Woensdagmiddag 17 November Prof. Oosterbaan hield zijn inaugurele rede te Amsterdam Kort en bondig Onder patronaat van Haarlems Bloei Advocatenduel om Teylermillioenen Eiser handhaaft ook op andere punten zijn stellingen Federmann-optiek So v j et-kunstenaars spelen in Haarlem DINSDAG 5 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontvangst op het Stadhuis Schippaardauto Compromis Collecte voor werk van Simavi in N. Guinea Programma orgelbespeling in Concertzaal Stichting niet rechtsgeldig Geheel voorwaardelijke straf voor Haarlemse heler Burgerlijke Stand van Haarlem Milder vonnis tegen Hoofddorpse vertegenwoordiger Vakschool meuhileringsbedrijven te Haarlem geopend Invloed der filosofische denkwijze in theologie Interessante expositie in de Vleeshal Valse handtekening Wel afstamming Recht en re ken plicht Congresdag Overheids documentatie in Haarlem Kopspijkers tegen brom- fietsrit-op-Zondag Het ligt in het voornemen van Sint Nicolaas om op Woensdagmiddag 17 November zijn officiële intocht in Haarlem te doen. De „Goed-Heilig Man" heeft de regeling van zijn blijde inkomste in de Spaarnestad opgedragen aan de stichting „Haarlems Bloei", welke tevens erop dient te letten, dat geen valse Sinterklazen zijn reputatie kunnen schaden. Daarom heeft de stichting Haarlems Bloei een oproep gericht tot de belang rijkste straatverenigingen en belanghebbende particulieren om met hun medewerking deze eerste officiële intocht van Sint Nicolaas in Haarlem tot een onvergetelijke te maken. Dit stemt geheel overeen met de wensen er rekening mee gehouden worden dat de van Haarlems burgemeester, die reeds ge leidelijk aan in vorige jaren maatregelen heeft genomen om een inflatie in getab- berde mannen te voorkomen en de prille kinderziel voor desillusies te behoeden. Aan de andere kant zal hij gaarne de Sinterklaas die.thans komt alle eer bewij zen welke de Spaanse bisschop toekomt. Daarom zal deze dan ook op het Stadhuis door "hem worden ontvangen. Door een vernuftige combinatie van ver schillende transportmiddelen zal het tevens mogelijk zijn zoveel mogelijk Haarlemse wijken in de intocht te betrekken, met na me ook Oud-Schoten. De aankomst per stoomboot zal der traditie getrouw geschieden aan de Turf markt, waar de Sint zal worden opgewacht dor het comité van ontvangst en de Haar lemse politiekapel. Vandaar gaat het op een schimmel door de binnenstad naar het Stadhuis voor de officiële ontvangst. Van daar per auto naar Haarlem-Noord Ge neraal Cronjéstraat waar de Sint zich aan de Zaanenstraat weer zal inschepen voor de overtocht naar Oud-Schoten, waar hij bij de Jachthaven zal aankomen om vandaar een rondrit door dat stadsdeel te maken. Na afloop daarvan gaat hij in de kortst mogelijke tijd per auto naar de Amster damse-buurt om vandaar zijn tocht te be sluiten met een bezoek aan de kinderzalen van het St. Elisabeths gasthuis. De twaalf Pietermannen, die het gevolg van de Sint zullen vormen, zullen zich naar andere ziekenhuizen spoeden. gehele tocht om ongeveer halfzes geëin digd dient te zijn. Financiering. Nu er van een officiële in tocht van Sint sprake is, dient de aankle ding tegelijkertijd een bijzondere sfeer op te roepen. Daarbij kunnen wjj elkander waarschijnlijk helpen, zowel op het gebied der materieel-voorziening als op dat der fi nanciën. De stoomboot, het paard, de auto's en de costuums moeten gehuurd worden. Strooigoed moet in grote hoeveelheden worden aangekocht, evenals enig speelgoed voor de ziekenhuizen. De muziekcorpsen dienon een kleine vergoeding te ontvangen etc. Hoewel „Haarlems Bloei" in de totale kosten haar aandeel zal hebben, is het toch billijk, dat ook van andere zijden de finan ciering mogelijk gemaakt wordt." De straatvevenigingen en belanghebben de particulieren is gevraagd om voor 13 October te berichten of en in welke vorm en omvang zij aan deze intocht hun mede werking willen verlenen. In de week van de elfde tot de zestiende October zijn de Haarlemmers weer in de gelegenheid mee te werken aan de goede en ononderbroken voortgaande medische zorg van Simavi in de tropen. Deze keer, waarbij een appèl gedaan wordt op de be woners van geheel Kennemerland, valt het accent op het zeer veel eisende werk in Nieuw Guinea. De vereniging heeft daar reeds de beschikking over vier poli- kliniekboten, waardoor de medische zorg zoveel mogelijk gemobiliseerd is. Het ont breekt echter aan een ambulance-auto voor het ziekenhuis in Manokwari, waarheen het transport van zieken nog altijd per vrachtauto moet geschieden. En voor de moederschapszorg, die uitgaat van het zie kenhuis te Hollandia, heeft men dringend behoefte aan een kleine personenauto, waardoor de voorlichting aan de Papoea moeders zal kunnen worden geïntensiveerd. De post Korido heeft behoefte aan een grote koelkast voor het bewaren van me dische preparaten enzovoort. Het offer voor dit belangrijke werk in Nieuw Guinea wordt gevraagd tijdens een collecte in de genoemde week; medewer king en giften worden ingewacht door het Simavi-kantoor, Spruitenbosstraat 6, Haar lem, giro 128487. Het programma van de orgelbespeling, die George Robert Woensdagmiddag van drie tot vier uur in de Gemeentelijke Concertzaal zal houden, bevat de volgende werken: de Sinfonia uit Cantate 29 van Bach in een be werking van Dupré; het Concerto III van Handel, eveneens in de bewerking van Du- pré; Thèrne et Variations uit „Hommage a Frescobaldi" van Jean Langlais; Pastorale van César Franck; Inventionen van Albert de Klerk en Choral van Jos. Jongen. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient voortaan CONTANT BETAALD. Destijds berichtten wij, dat mr. J. van der Hoeven op Dinsdag 23 Februari als ver tegenwoordiger van de Teylerstichting aan de Haarlemse rechtbank een conclusie van antwoord van twaalf argumenten had overhandigd als reactie op de eis van de Amsterdamse lampekappenfabrikant Lodewijk Christiaan Wegerif, die de Teyler stichting in rechte heeft aangesproken voor een weliswaar nog niet door hem ge fixeerd bedrag, dat gegrond is op een legaat van honderdduizend gulden in obligaties van Pieter Tqyler van der Hulst aan Catharina Olthoff. Dit bedrag zou inmiddels tot bijna honderd millioen gulden zijn aangegroeid. Vanmorgen heeft mr. S. Groen als procureur van de Amsterdamse advocaat mr. Ed. Emmering, die voor de heer Wegerif optreedt, de rechtbank zijn conclusie van repliek overhandigd. De repliek is nes-entien foliovellen lang en telt ongeveer achtduizend woorden. In deze conclusie van repliek gaat mr. Emmering uiteraard in tegen de door zijn tegenpleiter aangevoerde argumenten. Zo handhaaft hij de opvatting, dat hier van een cocodil en niet van een testament moet worden gesproken, maar dat dit er overigens niet toe doet, omdat in de tijd Verduistering bankbiljetten Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de Haarlemmer J. C. de H. tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld met een proef tijd van drie jaar. De procureur-generaal had zes weken, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. De verdachte werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, omdat hij als heler was op getreden van een elftal bankbiljetten, welke door een Amsterdams meisje, dat als controleuse bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen werkte, waren verduisterd. In de zaak tegen dit meisje werd de uit spraak aangehouden. Aan de circulaire van Haarlems Bloei ontlenen wij nog: „Hoewel de burgemeester en het bestuur van „Haarlems Bloei" de dag van inkomste zo laat mogelijk in November wensten, op verlangen van de gezinshoofden leef de er anderzijds begrip voor de verlangens van de zakenlieden. De aankomst van Sint op Woensdag 17 November, achttien dagen vóór de pakjesavond, ook al valt 5 Decem ber op een Zondag, is als compromis vast gesteld. Daar het in de bedoeling van de burge meester ligt om de Heiligman officieel te ontvangen en tevoren officieel aan de kin deren mededeling te doen, is het onge wenst, dat in enige zaak vóór deze datum een Sint aanwezig is. Hij zou dan als „niet- echt" moeten worden aangemerkt. Wel kan gevoegelijk in de reclame van enige zaak worden vermeld, dat Sint na zijn blijde in komste aldaar dan en dan zal verblijven. Reclame in de stoet is uitgesloten. Het zou goed z\jn, indien in de verschil lende wijken comité's zorgen voor een pas sende ontvangst met muziek etc. Wel moet ADVERTENTIE Voor elk gelaat.... een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen HAARLEM, 4 October 1954 ONDERTROUWD: M. J. Henzen. BEVALLEN van een zoon: 1 Oct., M, L. HogendoornEver aardt; 3 Oct., G. den Heijer —van Riemsdijk; M. M. van Heerden—Hu- bers; W. L. C. M. DilmeringKüppers; H. VerhoefWijckelsma; P. A. VisserKroes; C. H. M. Trompvan der Pol; J. van der LindenReedijk. BEVALLEN van een dochter: 2 Oct., J. A. BrouwerFlipsen; W. J. Bleekervan der Breggen; E. M. WempeAugustinus; 3 Oct., J. H. HeuverkampKoomen; A. H. Aufdem- kampe—Post; J. M. van der Wal—Peterse; C. SchoonRoos; A. H. J. van OpstalBult; P. M. Uitendaalde Groot; 4 Oct., H. van GeldorpSelhorst; C. M. JanssenMoo- lenaar. OVERLADEN: 1 Oct., J. van Vueren— Metz, 63 j., Herensingel; M. Karis, 73 j., Rol landslaan; M. F. SchuuringTromp, 73 j., Gasthuisvest; M. H. van Woerkom, 52 j., Beeksteeg: 2 Oct., E. Baars, 8 m„ Kamper laan; 3. P. C. C. DonkersWouters, 72 j., Atjehstraat. Op Maandag 18 October treden in Haar lem twee vermaarde kunstenaars uit de Sovjet-Unie op, te weten de violist Igor Bezrodni en de pianist Eugène Malinin. Bezrodni, drager van de Stalin-médaille, was winnaar van het internationale violistenconcours te Praag en van het Bach-concours te Leipzig. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Sophia Wakman. De pianist Malinin won in 1949 in War schau het Chopin-concours en verleden jaar in Parijs het Concours Marguérite Long. Het programma vermeldt werken van de Russische componisten Tsjaikofsky, Moussorgsky en Prokofjev. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vertegenwoordiger A. C. R. uit Hoofddorp, die door de Haarlemse recht bank tot twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, was veroordeeld, wegens de verduistering van een bedrag van ruim dertienduizend gulden ten nadele van een coöperatieve aankoopvereniging. Het Hof legde thans wederom twaalf maanden op, maar vergrootte het voorwaardelijk gedeel te tot acht maanden. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëist. Maandagavond 4 October is tijdens een feestelijke bijeenkomst in restaurant Brink- 4 Oct., N. W. Vink en mann Grote Markt, onder grote belang stelling van de Haarlemse woninginrichters de vakschool voor de meubileringsbedrijven onder auspiciën van de Federatie woning inrichting, officieel geopend. Namens de Nederlandse Bond sprak de heer Jac. Haan over het verheugend grote aantal leerlingen dat zich heeft opgegeven de cursussen te volgen, waarna namens St. Reinoldus de heer A. J. A. Vos in een enthousiast betoog een vergelijking trok met de Gildentijd. Als directeur van de Stichting Centrale Vakopleiding sprak ver volgens de heer A. Velü, welke het zeer prettig vond de leerlingen bij het begin van het cursusjaar hier te treffen tussen de pa troons en de vele vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. Na de pauze volgde een interessante le zing van de heer Waaringa over de toepas singsmogelijkheden en -moeilijkheden van de moderne vloerbedekking. In Tokio is men nog steeds druk bezig de schade te herstellen die de typhoon „Marie" heeft aangericht. Het bruikbare materiaal mor gesorteerd en de beschadigingen, zo goed als mogelijk is, gerepareerd. Soms is het echter ondoenlijk iets te repareren, getuige het huis rechts op de foto. Prof. mr. dr. Oosterbaan, oud-predikant van de Doopsgezinde Gemeente van Haar lem, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst en redekunde aan de gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, heeft gistermiddag onder zeer grote belangstelling vooral ook uit de Doopsgezinde Gemeente van Haarlem zijn inaugurele rede gehouden in de aula van deze universiteit. Hij vestigde daarin de aandacht op een verschijnsel in de verhouding tussen de filosofie en de theologie, en wel dat de theologie vaak bewust of onbewust van een filosofische denkwijze is uitgegaan. Hij noemde het in dit opzicht wel tekenend dat een van de grootste filosofen van deze tijd Martin Heidegger in 1949 in een van zijn werken als het ware geappelleerd heeft aan de apostolische roeping van de theologie, welke door het genoemde ver schijnsel op de achtergrond raakt. Het ver wijt is, naar prof. Oosterbaan zeide. ge rechtvaardigd, de theologie heeft zich onder meer in haar principes van interpre tatie steeds aan de filosofie verbonden. Wel zijn daar grote resultaten van gezien doch een dergelijke verbinding met de we reldse wijsheid kan het hart van de Chris telijke waarheid toch nooit aan het licht brengen. Karl Barth zag geen mogelijk heden er aan te ontkomen: hij zeide ech ter dat ,.de verloren zoon uit de gelijk namige gelijkenis alleen tot zijn vader kon gaan in de lompen, die hij in het vreemde land had aangetrokken". Prof. Oosterbaariu achtte de mogelijk heid echter wel aanwezig dat de theologie een geheel eigen denkvorm krijgt, vrij van de invloed der wereldse filosofie. Van de vernieuwing van het denken, waarvan Faulus gewaagt, kan alleen sprake zijn als de grond van het denken vernieuwd wordt. Voor het wijsgerig denken van de Griek se beschaving af was deze grond het „mid den", zoals reeds blijkt uit de werken van Parmenides en Aristoteles. Het „zijn", dus ook het „denken van het zijn" heeft een midden, van waaruit het beheerst wordt. Ook bijvoorbeeld bij Descartes vindt men dit terug en dat „midden" wordt men eveneens gewaar bij Hegel: de voortduren de „zelfbemiddeling van het begrip". Iedere bepaling vindt als negerende be grenzing tegelijk haar verbinding met het tegendeel. Hierbij vond Hegel echter geen systematische plaatsen voor de hoogste begrippen, zoals bijvoorbeeld de natuur en de vrijheid. Waar het "zijn van het den ken" moet worden het „zijn van het zijn" ontbreekt de bemiddelende functie van het „midden". Hier ontstaat een kortslui ting van begrippen. En in die hoogste in consequentie wijst de filosofie hoven zich zelf uit naar een andere waarheid. De grond van het Christelijk denken is niet het „midden" maar de „Middelaar", die volkomen God èn volkomen mens is. Zij omvat daarmee de in de wereldse filo sofie kortsluitende begrippen in een hoge re eenheid. Waar de denkregel der tegen strijdigheid de logica beheerst, is het, naar de spreker zeide, de roeping der theologie terug te keren tot deze hogere eenheid als grond voor haar denken. Na deze rede richtte prof. Oosterbaan een dankwoord voor zijn benoeming tot het gemeentebestuur van Amsterdam en het curatorium der universiteit. „Naast mijn liefde voor de wetenschap heb ik ook een gevoel van verbondenheid met deze universiteit, waarbij ik als student inge schreven heb gestaan. Aangezien hij tege lijkertijd het leraarschap aanvaardt aan het Doopsgezind Seminarium uitte prof. Oosterbaan tevens zijn dank aan het be stuur der Algemene Doopsgezinde Socië teit, dat hem benoemde, daaraan de hoop toevoegend, dat hij zich met Gods hulp het vertrouwen waardig zal kunnen tonen. Voorts richtte hij zich tot zijn voorganger, prof. dr. W. Leendertz, hem dankend voor de aandacht welke deze steeds voor zijn ontwikkeling heeft getoond. „Het zal mij niet licht vallen, uw plaats hier in te ne men", zo zei hij. Zeer velen maakten gebruik van de ge legenheid, de nieuwe hoogleraar in de re ceptiezaal de hand te drukken. Zeefdrukkers tonen hun kunnen Van hedenmorgen tot en met Zaterdag 9 October wordt in de Vleeshal in Haarlem de eerste Nederlandse Zeefdruktentoon stelling gehouden, georganiseerd door de N.V. Visprox te Haarlem. In onze rubriek „Zeven Dagen Haarlem" van de afgelopen Vrijdag hebben wij reeds in het kort de werkwijze van de zeefdruk- kers uitgelegd: men perst zeefdrukinkten door een met zijde bespannen raam, waar onder het te bedrukken voorwerp ligt, waarvan alles is bedekt, dat onbedrukt moet blijven. De inkt gaat dus door een zeef, die de vorm heeft van de gewenste afbeelding. Het is in feite een Engelse vinding, die in Amerika werd geperfectionneerd. In 1937 begon de N.V. Visprox de inkten uit Amerika te importeren, doch vijf en een half jaar geleden is zii er toe overgegaan, zelf de inkten te fabriceren. Zij levert niet alleen aan een groot aantal Nederlandse zeefdrukkerijen, maar exporteert haar product ook naar het buitenland. De bijzonder interessante tentoonstelling toont op duidelijke wijze aan, wat men zo al met deze zeefdruktechniek kan tot stand brengen. Behalve een enorme reeks recla me-affiches treft men er door zeefdrukkers bewerkte boekbanden aan, versieringen op glasplaten en afdrukken op textiel. Vrij wel ieder voorwerp kan op deze wijze be drukt worden, lichtbakken, radioschalen, wijzerplaten, souvenirs en dergelijke. Er zijn enorme voordelen aan deze druk techniek -verbonden. In de eerste plaats kan men ook kleine oplagen tot in perfec tie uitvoeren, hetgeen op andere wijze, we gens de kosten, vrijwel onmogelijk is. In de tweede plaats is de verscheiden heid van materialen, welke men kan be drukken, groot. Behalve de grote dekking van de opgebrachte inktlagen, de brillante kleurkracht en de snelheid, waarmee ge werkt kan worden, is er tenslotte nog een grot voordeel aan deze druktechniek ver bonden en wel het fluorescerende effect, dat de reclame-affiches, die op deze wijze behandeld zijn, extra doet uitkomen. Officiële opening Wethouder D. J. A. Geluk heeft heden morgen de tentoonstelling officieel ge opend. Hij zei, dat het hem als voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei", welke dc Vleeshal exploiteert, een groot genoegen was, opnieuw aan te kunnen tonen, waartoe dit gebouw zich zo al leent. Hij prees het initiatief, dat de N.V. Visprox aan de dag had gelegd, niet alleen door het organise ren van deze eerste tentoonstelling in Ne derland op dit gebied, maar ook door haar werk op het nog vrijwel onontgonnen ge bied van de zeefdruk. Hij vond het bijzonder aangenaam, dat het initiatief een Haar lemse aangelegenheid was, aangezien Haar lem door zijn Laurens Janszoon Coster in drukkerskringen een begrip is geworden. Wethouder Geluk wees er op, dat de ver schillende zeefdrukkers in Nederland door middel van deze expositie een beter inzicht krijgen in de vele mogelijkheden, welke de ze geheel nieuwe tak van de grafische in dustrie biedt. Hij sprak de hoop uit, dat ons land economisch voordeel uit deze werkwijze zal putten. Mr. R. A. Levisson, directeur van de N.V. Electrische Drukkerij v.h. Drukkerij Levis son, afd. Flattone, sloot zich bij de wooi- den van wethouder Geluk aan, door ook nog eens te wijzen op de unieke gelegen heid voor de verschillende bedrijven, om van eikaars producten op de hoogte te ge raken, waarvoor hij de N.V. Visprox com plimenteerde. van Pieter Teyler van der Hulst beide termen door elkaar werden gebruikt. Voorts is eiser nog steeds van mening, dat de Teylerstichting een wettelijke basis ontbreekt. Aangevoerd wordt onder meer, dat de goederen op naam van de direc teuren der nalatenschap staan, zoals ook uit de kadastrale gegevens van Haarlem blijkt. Bovendien was destijds voor het op richten van een stichting toestemming van de landsregering nodig en die is nooit ge geven. Overigens doet dit er weinig toe, want de vordering is gebaseerd op een legaat aan Catharina Olthoff en niet op het legaat aan de Teylerstichting. In dat verband verwijst eiser naar een uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof in een vroegere procedure, waarin het standpunt werd ingenomen, dat de directeuren van Teylerstichting wel degelijk beschouwd moesten worden als executeuren van de uiterste wilsbeschikking van Pieter Tey ler, hetgeen ook bij notariële acte werd vastgelegd. Vervolgens betwist eiser, dat de ver nietiging van het legaat aan Catharina Olthoff (zoals in het testament later werd aangebracht) enige rechtskracht zou heb ben. Die intrekking komt namelijk alleen voor op een copie, niet op het afschrift dat uit het Rijksarchief is gehaald. Boven dien achten eiser en diens raadsman het niet vast staan, dat de daarbij voorkomen de handtekening en paraaf wel van Pieter Teyler zelf zijn. Wanneer de intrekking van het legaat niet bij notariële acte is geschied is zij ook niet rechtsgeldig, aldus eiser, en bovendien had zij ook op de grosse van het testament moeten worden aangebracht. Tegenover de ontkenning van de ge daagden, dat de heer Wegerif zou afstam men van Catharina Olthoff heeft mr. Em mering een stamboom overgelegd, waar uit zou blijken dat zijn cliënt van moeders zijde afstamt van Francina Olthoff, die in 1780 als erfgenaam door Catharina werd aangewezen. Nu had mr. Van der Hoeven ten over vloede nog aangevoerd, dat de heer Wege rif reeds in 1929 zijn eventuele aanspra ken op het legaat had overgedragen aan een groep Duitse rechtshebbenden, welke overdracht in 1941 nog eens zou zijn be vestigd. Maar nu stelt mr. Emmering, dat de heer Wegerif in elk geval toch geen rech ten kon verdragen waarvan hij toen het bestaan nog niet. kende, terwijl thans bovendien voor alle zekerheid deze rech ten zijn terug gecedeerd. Een ander strijdpunt betreft de renun ciatieclausule uit het testament. Catharina Olthoff en haar rechtsopvolgers hadden binnen zes weken moeten verklaren dat zij, bij aanvaarding van het legaat van honderdduizend gulden in obligaties, af zagen van elke andere aanspraak op de erfenis van Pieter Teyler. Dit nu hebben zij nagelaten is er altijd door de vijf directeuren van Teylerstich ting gezegd. Maar de heer Wegerif meent, dat voor die opvatting de bewijsgrond ont breekt. Dat is ook de reden waarom hij stelt, dat er geen verjaring kan worden aangevoerd, omdat men pas van verjaring kan spreken wanneer een recht op een bepaald tijdstip ontstaat en op dat ogen blik de actie om het te realiseren begint. De directeuren van Teylerstichting had den in hnn conclusie van antwoord ge steld, dat de eiser in gebreke was gebleven zijn aandeel in het opgeëiste legaat aan te geven. Hierop antwoord mr. Emmering nu, dat recht en rekenplicht niet noodzakelijker wijs samenhangen er bestaat op dat punt vaste jurisprudentie en dat dit voor de gedaagden ook van geen enkel be lang is omdat tenslotte geen conservatoir beslag word gelegd. Het woord is nu weer aan mr. Van der Hoeven voor de conclusie van dupliek. Spreker: mr. G. JV. Spitzen De Studiekring voor documentatie en administratieve organisatie bij de over heid van het Instituut voor Bestuursweten schappen houdt op Vrijdag 15 October in het Haarlemse Stadhuis een studiedag over het onderwerp: Overheidsdocumen tatie. Om kwart over tien des morgens be gint de bijeenkomst met de verwelkoming der deelnemers door burgemeester Cre- mers. De secretaris-generaal van het de partement van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, spreekt over de vraag: hoe moeten wij staan tegenover de moder ne ideeën bij de overheidsorganisatie. Na de gedachtenwisseling wordt een ge meenschappelijke koffiemaaltijd gebruikt en vervolgens maken de ambtenaren een excursie naar de tunnelbouw te Velsen, be halve als het slecht weer is, want in dat geval gaan zij de Grote Kerk bekijken. Een puzzlerit voor bromfietser, georgani seerd door de Nederlandse Bromfietsbond, die Zondag nabij Soest werd gehouden, heeft een ontijdig einde gevonden. Personen die er bezwaar tegen hadden dat deze rit op Zondag werd gehouden, hadden kopspijker- tjes op het parcours gestrooid en de borden die de te volgen richting aangaven vervan gen door borden met Bijbelteksten. De Bromfietsbond zal nu 4e puzzlerit op Zondag 31 October laten verrijden. BINNENLAND De Maatschappij van Weldadigheid is voornemens te Frederiksoord een vacantie- verblijf voor lichamelijk gebrekkige kinde ren te stichten. Dc contributies van de leden en de overige bijdragen zullen tot dit doel in een fonds worden gestort. Het Centraal Orgaan voor het Schep pend Ambacht heeft namelijk de vervaardi ging van drie gebrandschilderde herden- kingsramen voor de Montreal West United Churich te Montreal (Canada). De vervaar diging van de ramen, die in November zul len worden onthuld, geschiedde door de gla zenier Pierre van Rossum le Boxtel. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, heeft in Grootegast drie industriehallen ge opend, welke daar zijn gebouwd ter bevor dering van de industrialisatie in dit ont wikkelingsgebied van de provincie Gronin gen, waar de te kleine boerenbedrijfjes wei nig bestaansmogelijkheden bieden. De Com missaris zei dat het beter is de bedrijven naar de mensen te brengen dan de mensen naar de bedrijven. Dr. H. Riemens, die drieënhalf jaar Nederlands gezant in Venezuela is geweest, is door de president van de Venezolaanse republiek benoemd tot grootofficier in de „Orde van de Bevrijding". Daar de beroepenkennis bij de Neder landse jeugd speciaal bij de leerlingen, die het l.o. en v.g.l.o. gaan verlaten en een be roepsleiding moeten kiezen, zo gering is, dat er zelfs bij benadering geen gefundeerde keuze gedaan kan worden, heeft het Centraal comité van samerwerking inzake Voor lichting bij Beroepskeuze ter bestudering en oplossing van dit probleem een commissie van deskundigen ingesteld. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, was gisteravond in Tivoli solist, waar het U. S. O. een concert gaf. Koningin Juliana was incognito aanwezig, vergezeld van mr. J. C. baron Baud. groot officier in speciale dienst. De burgemeester trad na de pauze op met het Concert voor piano en orkest in a opus 16 van Edvard Grieg. Een Nederlandse inkoopcommissie heeft in Denemarken 40 paarden van Noors ras gekocht, die bestemd zijn voor middel grote boerderijen in Nederland. Op uitnodiging van de Chileense rege ring is een studiegroep van de I.S.E.M. (In tergovernmental Committee for European Migration) onder leiding van de Nederlander dr. L. J. van Dijk, naar Chili vertrokken. De groep zal zes maanden in Chili blijven, ten einde de mogelijkheden tot emigratie naar en vestiging in Chili te bestuderen. De Chi leense regering heeft de bedoeling een groot immigratieplan te verwezenlijken, teneinde de vestiging van boeren in het land te be vorderen. Het plan voorziet ook in de vesti ging van kleine gemeenschappen van land bouwers. De 20-jarige A. J. M. L. uit Maastricht is door de Maastrichtse rechtbank veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. Hij had op 14 Januari te Heer de 43-jarige moeder van zijn vroegere verloofde in haar woning met een bundel ijzeren staven op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan de vrouw enkele daeen later is overleden. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens voorlopige gegevens het betalings verkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland gedurende Septemebr 1954 resulteerde in een overschot van f8 millioen. Een boekhandelaar uit Brussel is door de Amsterdamse politierechter tot zes weken veroordeeld. De man was deze zomer met f 500 od zak naar Amsterdam gekomen. Toen het geld op was ging hij de biblioteek van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst binnen, legitimeerde zich daar en kreeg vier boeken met een totale waarde van f 100 mede. Die deed hij bij tweedehandswinkels en op mark ten van de hand. De luitenant ter zee der eerste klasse F. J. Kroesen is eervol ontheven van zijn functie van adjudant van de minister van Marine. Hij wordt opgevolgd door luitenant ter zee der eerste klasse H. M. van der Veen. Luitenant ter zee Kroesen wordt be last met. het bevel over Hr. Ms. torpedoboot- jager „Kortenaer". Dr. J. H. Kernkamp, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de economische en sociale geschiedenis, heeft zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over „Vijf jaar practijk in dienst van het economisch- en sociaal-historisch hoger onderwijs". Voor de Arnhemse politierechter ston den twee Velpse en een Arnhemse vishan delaar terecht, die volgens de dagvaarding in Mei gewone haring» voor „Hollandse Nieuwe" hadden verkocht. Zij berekenden 35 a 80 cent. „Anders zou het publiek in die Hollandse Nieuwe niet hebben geloofd", zeiden zij. Zij kregen f 15 boete. Op de Gennepcrweg te Eindhoven zijn een vrachtauto en een motorrijwiel, waarop twee personen uit Eindhoven zaten, in bot sing gekomen. De 27-jarige J. van D. was op slag dood. De 31-jarige G. A. van de L. werd levensgevaarlijk gewond. B. en W. van Eindhoven hebben op verzoek van de raadsfracties van K.V.P. en P. v. d. A. hun voorstel inzake de stads schouwburg teruggenomen. Dit voorstel be helsde het bedrag voor bouw en inrichting van de stadsschouwburg te bepalen op vier millioen gulden en aan drie architecten opdracht te geven een ontwerp voor de schouwburg te maken. Nu de heer C. Kleywegt te Nijmegen zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Berger (Partij van de Arbeid) niet heeft aangenomen, is de benoeming te verwachten van dr. J. G. H. Tans te Maas tricht. Op 21 en 22 October zal het Verhond van Nederlandse Werkgevers in Middelburg zijn algemene vergadering houden. Jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch, plaatsvei-van- gend secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie zal een in leiding houden over „Nederland en de Ne derlandse industrie in atlantisch verband". Aan een diner in Goes zal de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, spreken over „De Nederlandse industrie en de nationale defensie". HAARLEM EN OMGEVING Vandaag viert het echtpaar Akersloot, Hooimarkt 28, Haarlem zijn gouden bruiloft. Het echtpaar is vijftig jaar abonné van Haarlems Dagblad. In September is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f37.7 millioen en terugbetaald f33,9 millioen. Het spaaroverschot bedroeg dus f3,8 millioen, tegen f 8,9 millioen in Augustus. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur de heer C. J. Breu- kink te Overveen en G. H. van der Poel te Haarlem. Mej. W. J. van Vulpen, huishoudster bij mej. C. W. André de la Porte te Haarlem, is onderscheiden met de ere-médalle, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, wegens veertig jaar trouwe dienst. De heer W. J. Hessels, chauffeur bij G. Warnderink Vinke te Bloemendaal, is toe gekend de ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, wegens veertig jaar trouwe dienst. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen medicijnen (1ste deel): mej. K. M. Pruissen te Rijk, Haarlemmermeer. De afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging houdt op Woensdag dertien October haar eerste bij eenkomst van het winterseizoen in een der zalen van hotel De Leeuwerik, waarin de heer H. L. Kruimel, directeur van het Cen traal Bureau voor Genealogie een lezing houdt over genealogisch onderzoek op het platteland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10