Amerikaanse bandenfabriek in Amsterdam geopend PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Brabant krijgt een beroepstoneel Dertien slachtoffers van busramp begraven Resolutie NW-congres over eenwording van Europa Maak een einde aan onzekerheid over de spelling „Wij zijn geen pacifisten zonder méér" J DINSDAG 5 OCTOBER 1954 2 Zij verschaft werk voor honderden, orders voor onze industrie en nieuwe exportmogelijkheden K E IP Gr. Houtstraat -1 37 naast Lu*or Oogheelkundige dr. G. B. J. Keiner overleden Opdracht aan componisten Partijraad van de V.V.D. vergaderde Verzekerde bewaring van J. Fabius verlengd Kerkelijk Nieuws Caféhouder pleegde 35 inbraken Aardappeloogst baart veel zorg Loonsverhoging in de bloemisterij Kamerlid vraagt minister: „Kerk en Vrede" 30 jaar kat/ Verzending van zeepost CocA ió het zo V REUK PRIKKEL (Van een verslaggever) Bijna vijfhonderd genodigden hebben Zaterdagmiddag aan de Westhavenweg in Amsterdam de opening bijgewoond van een nieuwe fabriek van autobanden, een doch teronderneming van het Amerikaanse General Tire and Rubber-concern, een der grootste en modernste maatschappijen ter wereld, die niet alleen bekend is om haar autobanden maar tevens duizenden andere kwaliteits-artikelen vervaardigt van tennisballen tot aan geleide projectielen en stratosfeerraketten toe. Zij beheerst boven dien het Mutual Broadcasting System en is eigenaresse van zeven radio- en televisie stations in de V.S. Lang is er gepraat en gedelibereerd over de nieuwe fabriek, die dit wereldconcern in West-Europa wilde stichten, maar tenslotte viel de keus op Nederland, omdat ons land op het stuk van de arbeidsvrede en arbeids productiviteit na de oorlog records geves tigd heeft, die door geen andere continen tale natie benaderd werden. Ir. W. Brusse, directeur van de „General Tire" voor Holland, herinnerde er in zijn welkomstwoord aan, dat de plannen om de fabriek in Amsterdam te vestigen van 1952 dateerden, dat de hoofdstad zich bereid verklaard had, de bouw te financieren en dat. de constructie van de immense fabriekshal van 170 x 52 meter zo vlot en prettig verlopen is, dat men al geruime tijd voor de officiële ingebruikneming van de fabriek kon beginnen met proefdraaien. In zijn dank daarvoor betrok ir. Brusse behalve de Nederlandse regering ook het gemeentebestuur van Amsterdam, waarop burgemeester d'Ailly met een vlot speechje antwoordde dat het genoegen „geheel aan onze kant" was. Immers, zo zei de burger vader, u brengthier orders voor vele andere ondernemingen, en werk voor hon derden arbeiders en daarom stonden en staan wij u gaarne met al onze middelen terzijde, zelfs toen u het gemeentebestuur verzocht om, ietwat ongebruikelijk, als bouwer van fabriekshallen op te treden. Mr. d'Ailly besloot met de wens dat de nieuwe fabriek tot snelle bloei mag komen en niet alleen om commerciële of sociaal- economische redenen: hij zag haar ook als een exponent van de vriendschap tussen een groot en een klein volk en, als zodanig, als een voorbeeld voor alle volken. De vice-president van het General Tire- concern in Akron, de heer C. F. O'Neil, en de „executive vice-president" van General's Export Company, onze ex-landgenoot J. A. Andreoli, spraken in dezelfde geest, waarbij de laatste die 43 jaar geleden uit Amsterdam naar de V.S. emigreerde, in krom maar hartelijk Nederlands de lof trompet stak over ons snel economisch her stel. „Jullie werklust en onze banden zullen tezamen een onverslaanbare combinatie maken," zo besloot deze veramerikaanste Amsterdammer zijn joviale „pep talk". De directeur-generaal voor de Industria lisatie, dr. E. L. Kramer, die namens de minister van Economische Zaken, de offi ciële opening verrichtte, noemde de fabriek een kostelijke aanwinst voor onze nationale economie, omdat zij niet slechts werk ver schaft en klant is van onze industrie een zeer groot deel van de bedrijfsuitrusting is door Nederlandse firma's geleverd maar tevens omdat zij kwaliteitsproducten levert, ons exportpakket uitbreidt en onze invoer vermindert. Na deze toespraken maakten de aan wezigen in groepen een rondgang door de fabriek, waar de productie inmiddels be gonnen was. Het machinepark is geconcen treerd in een grote hal, waar zich de gehele arbeidsgang het prepareren der ruwe rubber, de canvas-bereiding, het walsen en persen van de binnen- en buitenbanden, het galvaniseren, het inlassen der stalen hieldraden en het afwerken afspelen. Een groot deel van deze bewerkingen ge schiedt volgens het lopende band-procedé en vol-automatisch; vandaar dan ook dat ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die flatteren hier louter ongeschoolde arbeiders thans een 150 man tewerkgesteld konden wor den, die nu van een aantal Amerikaanse instructeurs de verschillende machines leren bedienen. Over acht maanden hoopt men ongeveer 100.000 buiten- en 80.000 binnenbanden voor auto's per jaar te kun nen produceren, waarvan 60 percent voor personenwagens en 40 percent voor be drijfsautomobielen. Deze zullen in hoofd zaak hun weg vinden naar de gebruikers in de Beneluxlanden, maar op dit punt is het laatste woord nog niet gesproken en de beschikbare fabricageruimte is zo groot, dat men de gestelde aanvangsproductie zo nodig binnen enkele maanden verdrievou digen kan. Mettertijd zal de fabriek ook banden voor tractoren en dergelijken gaan vervaardigen en voorts staat er dan nog een „binnenbandloze buitenband" op de nomi natie, waarover men echter nog vrij zwijg zaam is. De fabriek is, zoals wij reeds zeiden door de gemeente Amsterdam gebouwd en ver huurd aan de General Tire die een koop optie op de gebouwen en terreinen tezamen 3 h.a. groot heeft. Het kapitaal is geheel in handen van de Amerikaanse moeder-maatschappij, doch men wil te zijner tijd ook Nederlands kapitaal in de N.V. opnemen. Te Zwolle is in de ouderdom van 64 jaar overleden dr. G. B. J. Keiner, oogarts aldaar. De heer Keiner promoveerde in 1951 op een proefschrift over een nieuwe behandeling van het scheel-zien bij kinderen. De door dr. Kei ner ontwikkelde ideeën hierover wekten groot opzien, ook buiten onze grenzen. Alge meen beschouwde men hetgene dat in het proefschrift behandeld is, als baanbrekend. Dit bleek onder meer uit een uitnodiging, die dr. Keiner ontving, om een voordracht over zijn ideeën te houden, tijdens een internatio naal congres van oogheelkundigen, in Sep tember te New York. Reeds toen was dr. Kei ner ziek, waardoor hij geen gevolg aan de uitnodiging kon geven. De heer Keiner werd in 1890 te Norg (Drenthe) geboren. Na zijn medische studie, die hij in vijf jaar volbracht, vestigde hij zich in Kampen. Praktijk oefende hij reeds dadelijk te Zwolle uit, waar hij zich in 1922 vestigde. Tijdens de oorlog speelde de heer Keiner een rol ift het artsenverzet en was hij gijze laar in St. Michelsgestel. Na de bevrijding was hij enige tijd voorzitter van de kring Zwolle van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. Het stoffelijk overschot zal Woensdag te half drie op de begraafplaats Kranenburg bij Zwolle worden teraarde be steld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de navolgende opdrach ten verleend tot het componeren van: enkele liederen voor één zangstem met eenvoudige begeleiding van piano aan M. Niel te Maas tricht, een strijkkwartet aan Daniël Ruyne- man te Amsterdam, een werk voor piano aan Theo Bruins te Amsterdam, idem aan Hans Kox te Arnhem, idem aan Nico Schuit te Am sterdam en een werk voor schoolorkest aan Sas Bunge te Haarlem. Ter gelegenheid van Werelddierendag werd Maandag bij een restaurant in de hoofdstad aan een tweehonderdenvijftig honden een zakje „lekkers" uitgereikt. Het was een drukte van belang. Honden, bazen en bazinnen verdrongen zich om de tractatie in de wacht te slepen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 De Vergelding, hoorspel, 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen, eventueel, actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Platen. 14.00 Kamerorkest, koor en solist. 15.00 Pla ten. 15.45 Idem. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire cause rie. 18.10 Platen. 18.30 Cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws, en weer bericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 platen. 20.00 Radio- krant. 20.20 De Christelijke School in actie. 21.30 Platen. 21.50 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.00 Platen. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de Vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingeft. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Medische kro niek. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Platen. 17.15 Idem. 17.35 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: De brievenbus gaat open, corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Esperanto, juist nu, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 La Favorita, opera. 21.20 Platen. 21.30 Aan de oevers van de Plotinitza. hoorspel. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Waar komt het weer vandaan, causerie 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.4024.00 Orgel. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Strijkkwartet. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.30 Voordracht. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Kamermuziek. 18,30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrijbuiters radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). Het provinciaal bestuur van Noord-Bra bant, dat reeds jaren doende is het peil van het amateurtoneel door ruime subsidies tc verhogen, heeft thans besloten tot de vor ming van een beroepstoneel. Daartoe is de slichting „Het Brabants Toneel" met een bestuur, bestaande uit een groot aantal personen met belangstelling voor de cul turele ontwikkeling van hun gewest, in het leven geroepen Dit bestuur zal de vorming van een beroepsgezelschap ter hand ne men. Subsidies hiervoor zullen worden aan gevraagd bij het rijk, de provincie en de grote Brabantse gemeenten. In Utrecht heeft de partijraad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie vergaderd onder leiding van prof. mr. P. J. Oud. Men heeft de actuele vraagstukken op binnenlands terrein besproken. Nadat enige leden van de partijraad hun standpunten hadden uiteengezet, consta teerde de voorzitter dat nauwelijks van nuances en in het geheel niet van princi piële geschilpunten sprake was. De vergadering was unaniem van oor deel, dat de V.V.D.zonder naar links of naar rechts te zien, haar eigen weg heeft te gaan. Men was ervan overtuigd, dat het liberalisme in deze tijd meer dan ooit zijn positieve waarden heeft uiteen te zetten. De heer J. Fabius, hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief", die, zoals wij Zaterdag berichtten, ervan verdacht wordt in een artikel in zijn blad majesteitsschennis te hebben gepleegd, zal nog in verzekerde be waring blijven. Zaterdag heeft men hem op last van het O.M. in verzekering gesteld. De termijn hiervan is twee dagen en deze kon daarna nog een keer worden verlengd. Dit is van morgen geschied. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht (vac. L. Vroeg- indeweij) J. v. Wier te Putten. Aangenomen naar Oudenbosch J. J. Poort, vicaris te Hellendoorn; naar Gorin- chem (vac. H. v. Ewijck) (toez.) dr. B. Klein Wassink te Ried (Fr.); de benoe ming tot vicaris te Meppel J. Kuipers, vi caris te Lemele. Geref. Kerken Beroepen te Oosterend op Texel F. J. Scholten te Lemmer; te Zevenhuizen (Z.H.) C. v. d. Giessen, cand. te Hillegers- berg. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het proponents-examen de heer H. Krabben dam te Haarlem. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-C. J. E. Velema te Zwolle. Evang. Luth. Kerk Drietal te Utrecht (vac. F. J. Nolte) dr. H. J. Janus te Rotterdam, H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel en A. Johannes te Delft. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht M. Blok te Rot terdam-C. De caféhouder H. H. uit Tilburg heeft zich voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch moeten verantwoorden voor een serie van 35 inbraken, waarvoor hij door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen dit vonnis was de officier van justitie, die destijds een gevangenisstraf van vijf jaar had geëist, in beroep gegaan. De advocaat-generaal requireerde thans 2Vs jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr. Drion uit Breda, be toogde dat de verdachte zich op zijn eigen manier recht wilde verschaffen. Hij is poli tiek delinquent geweest en men zou nogal nonchalant zijn geweest met zijn eigen dommen. Het hof zal op 25 October uitspraak doen. Zaterdagmiddag heeft het Luikse mijn- dorpje Grace Berleur gerouwd over de slachtoffers van het rampzalige ongeluk in Valkenburg, dat aan 18 inwoners van het Belgische dorp het leven kostte. Van hein de en ver waren duizenden naar het dorpje gekomen, dat temidden van mijngebieden van deze streek ligt, voor de begrafenis van dertien der slachtoffers. Twee andere slachtoffers waren des morgens reeds be graven in Limont in Hesbaye. De drie overigen, die Vrijdag overleden, worden een dezer dagen begraven. Terwijl honderden bij de ramp betrok ken familieleden en vrienden geschaard stonden aan de ingang van de school waar in de chapelle ardente was ingericht, heeft de wethouder van de gemeente, Joseph Heusden, de gevoelens van diepe deelne ming met de getroffen familieleden ver tolkt en daarbij speciaal de autoriteiten in Nederlands Limburg en vooral Valkenburg dank gebracht voor de menslievende hulp, welke men beleefd had in de afgelopen da gen. De lange stoet trok daarna door de hellende straten, voorafgegaan door de geestelijkheid van de parochie, met aan het hoofd de coadjutor-bisschop van Luik, mgr. Guy van Zuylen. In de Rooms Katholieke kerk werden de lijkkisten geplaatst voor het priesterkoor, waar mgr. Van Zuylen de absoute verricht te. De grote stoet ging daarna onder enorme belangstelling van duizenden en duizenden uit de hele omgeving naar het kerkhof, dat ligt in de schaduw van de in de laatste vijf tig jaar gegroeide steenberg van de plaat selijke kolenmijn. In de stoet gingen onder meer mee de gouverneur van de provin cie Luik, de heer Pierre Gruselin en de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben. Het stoffelijk overschot van de heer Armand Vijghen, de gids van de gemeente grot te Valkenburg, zal Dinsdagochtend te half tien te Valkenburg ter aarde worden besteld. Het onderzoek De 36-jarige chauffeur R. M. Mils van de in Valkenburg verongelukte Belgische auto bus is Zaterdagmiddag door de officier van justitie bii de arrondissementsrecht bank te Maastricht uit de inverzekering stelling ontslagen. Hij was Donderdag in het belang van het onderzoek in verzeke ring gesteld. De vrijlating is geschied naar aanleiding van het ingestelde onderzoek van de autobus door deskundigen. Het on derzoek wordt nog voortgezet. De chauf feur reisde Zaterdagmiddag naar zijn woonplaats. Op het in Utrecht gehouden NW-con gres over de eenwording van Europa is een resolutie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd: dat een politiek van vrijmaking van het handelsverkeer onvoldoende is om de eco nomische eenwording tot stand te brengen en dat de Europese eenwording evenmin alleen door intergouvernementale samen werking kan worden bereikt. Het congres is van oordeel dat zowel voor de instandhouding de democratie als voor de vorming van een Europese publie ke opinie het proces der Europese eenwor ding zich gelijktijdig op gouvernementeel en parlementair terrein dient te voltrek ken. Europese organen zullen onder parle mentaire controle verantwoordelijk moe ten worden voor een Europese economische politiek. Vertegenwoordigers van het be drijfsleven zullen via publiekrechtelijke adviesorganen bij het proces van economi sche eenwording moeten worden ingescha keld. Het congres beschouwt de stichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal als een eerste stap om de nationale begrenzingen te doorbreken. Verdere uit voering van het KSG-verdrag is geboden teneinde het gevaar van kartelvorming met eenzijdige behartiging van producenten- belangen te bestrijden. Tenslotte spreekt het congres de wens uit, dat de Nederlandse regering de Euro pese eenwording zal blijven maken tot een integrerend deel van haar beleid, omdat in het bijzonder voor Nederland de vrij heid en de welvaart van deze eenwording afhangen. De achterstand in de aardappeloogst begint onrustbarende vormen aan te nemen, voor namelijk door de slechte weersomstandighe den van de laatste maanden. Als gevolg van de zware regenval kan over het algemeen zeer bezwaarlijk machinaal worden gerooid. De boeren hebben voor de oogst veel meer arbeiders dan anders nodig. Hierbij komt nog, dat de suikerbietencam pagne ook aan de gang is, hetgeen nog tot aanzienlijk groter spanningen op de arbeids markt leidt. Oproepen van de Bureaux Oogst- voorziening en de arbeidsbureaux om ar beidskrachten voor de aardappeloogst in ste den in het Westen des lands hebben nog maar matig succes. De aangeboden hulp is niet vol doende. 16. Panda wist niet, wat hij meer vrees de: de hamer van de slangenmens Piedro, of de overmatige troetelzucht van barones van Edelstein. Hij was reeds op het punt, zijn rol van pop op te geven en de kamer uit te vluchten, toen eindelijk Eric Echo terug kwam. „Wat moet dat hier?!", riep de buikspreker. „Kom niet aan mijn pop pen, dame! U zoudt hun teer mechanisme kunnen beschadigen!" „Maar het zijn zulke schatjes!", riep de barones. Ik wil ze ko pen! Ik zal u vorstelijk betalen". „Mijn poppen zijn niet te koop", antwoordde Eric Echo. „Maar u wilt ons nu wel excuseren; we moeten optreden". Met deze woorden nam hij Oswald onder zijn arm en trok Panda met zich mee de deur uit. De baro nes keek hem even beteuterd na. Toen stampte zij driftig met haar voet op de grond. „Dat is gemeen", zei zij bijna hui lend, „ik heb altijd alles gekregen, wat ik wilde hebbenwaarom dan die poppe tjes niet? Ik wil er toch voor betalen!" Piedro, die dat alles had gezien en ge hoord, ontvouwde zich nu behoedzaam uit zijn schuilplaats. „Ziet hier een magnifieke kansio om die buikprater zijn poppetis af te nemenen er tevens iets mee te ver dienen", mompelde hij, „Vnico!" De vereniging „De Nederlandse Bloemis terij" en de zes in de Stichting voor de Land bouw samenwerkende organisaties hebben besloten voor de bloemisterij den aanvullende collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten, waarbij de weeklonen van alle arbeiders in deze bedrijfstak met 6 pet. worden verhoogd. De toeslag voor diploma's of bijzondere deskundigheid wordt gebracht op ten hoogste 2.55 per week; de toeslag voor de voorman op ten hoogste 3.95 per week. Het Tweede Kamerlid mevrouw Forta- nier-De Wit heeft aan de minister van On derwijs Kunsten en Wetenschappen ge vraagd Is de minister bereid aan de heersende onzekerheid over de toekomstige spelling van de Nederlandse taal een einde te ma ken door spoedig mede te delen welke spel ling uiterlijk met ingang van 1 September 1955 verplicht zal worden gesteld op de scholen Is de minister van oordeel, dat voor de scholen een zo groot mogelijke eenheid van spelling dringend geboden is? Is de minister van plan, daar waar de commissie-Van Haeringen twee spellingen toelaat, doch de meest gewenste voorop stelt, deze laatste voor de scholen verplicht te stellen? Acht de minister het niet gewenst, dat in het op één na hoogste leerjaar van alle onderwijsinstellingen zo spoedig mogelijk de nieuwe spelling wordt onderwezen, op dat de leerlingen niet in het jaar, waarin zij examen moeten doen, zich de nieuwe spelling nog eigen moeten maken De jaarlijkse landelijke conferentie van de thans 30-jarige geloofsgemeenschap „Kerk en Vrede", Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden, heeft vele honder den Protestants-Christelijke anti-militai- risten bijeen gebracht in het Instituut voor de Tropen. De Zaterdagmorgen was gewijd aan huishoudelijke zaken, de middag aan een inleiding van dr. J. G. Bomhof,f redacteur van „Tijd en Taak", die enkele critische vragen tot „Kerk en Vrede" richtte, als mede aan het antwoord daarop van de voorzitter, dr. J. de Graaf. Dr. Bomhoff betoogde dat geweld de geschiedenis van ailes en allen beheerst. „Oorlog is opge nomen in het geweld waardoor de wereld bestaat. Daarom kan men er wel tegen getuigen, doch men zal oorlogsgeweld niettemin moeten aanvaarden". Dr. Bom- hoff's betoog culmineerde in de vraag of eerbied voor het leven de hoogste maat staf mag zijn. Dr. De Graaf stelde hier tegenover dat „Kerk en Vrede" niet wordt gedreven door een wereldvreemd idea lisme maar uitsluitend door de geboden geloofsgehoorzaamheid aan Jezus Chris tus. „Men verstaat ons verkeerd", aldus dr. De Graaf, „indien men ons alleen maar ziet als een groep pacifisten zonder meer". In een openbare bijeenkomst tijdens de avonduren gaf de Parijse geestelijke An- dré Trocmé een Frans getuigenis tegen de oorlogsbedreiging. Ds. Kr. Strijd be handelde in aansluiting daarop de vraag: „Wat heeft ons dit te zeggen?" Ds. Troc mé analyseerde de Franse levenshouding, die hij sterk rationalistisch noemde. Hij zag hierin de verklaring voor het feit dat de Fransen hoewel de Franse Prote stants-Christelijke anti-militairisten door hun gering getal geen enkele politieke in vloed vermogen te oefenen de dienst weigering als een zeer reële en positieve daad beschouwen. Pasteur Trocmé riep tenslotte de Westelijke wereld op zich niet langer blind te staren op menselijke suc cessen en door daden alle Christelijke theorieën te logenstraffen, doch door posi tieve voorbeelden de kinderen voor te gaan in een waarlijk Christelijke levens houding. „Er zal een tijd komen", aldus prof. dr. G. J. Heering in zijn slottoespraak, „waar in geen kerk meer oorlog gedoogt, even min als zij na V/2 eeuw nu nog slavernij gedoogt". Spreker verwachtte geen red ding van de weermacht, die het volk ook in vredestijd met het denkbeeld van oor log vertrouwd maakt, noch van internatio nale afspraken, die in critieke perioden zo dikwijls aan betekenis inboeten, maar alleen van het Christelijke geloof, „dat bergen kan verzetten". Botsing. Maandag zijn twee Britse Meteors in de lucht tegen elkaar gebotst in het gebied van Chelmsford (Zuid-Oost Engeland). De piloten hebben er beiden het leven afgebracht. Ongewenst. Twee Amerikaanse broers, die vorige maand uit West-Berlijn zijn verdwenen, hebben op een persconfe rentie van het persbureau van de Oost- Duitse regering te Oost-Berlijn ver klaard, dat zij vrijwillig waren gegaan en politiek asyl in Oost-Duitsland had den gezocht. Een van hen zé! met eigen ogen in Pennsylvania een concentratie kamp te hebben gezien „voor onge wenst geachte personen". Het zou Ame- rika's doel zijn in Europa het fascisme in te voeren en een nieuwe wereldoor log voor te bereiden. Tekort. Volgens Amerikaanse functionaris sen te Washington heerst er in geheel Oost-Europa een ernstig voedseltekort, dat gedeeltelijk is toe te schrijven aan ongunstige weersomstandigheden, maar grotendeels het gevolg is van de po gingen der communisten de landbouw op politieke wijze te organiseren. Het voedseltekort bestaat reeds verschei dene jaren maar de situatie is thans zo ernstig, dat de communistische leiders en de pers aandringen op verhoging van de productie. Omhoog. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft in 1953 375.000 passagiers vervoerd; 35.4 percent meer dan in 1952. Haar 57 vliegtuigen heb ben 25.250.000 km. afgelegd; 18,8 per cent meer. De ontvangsten stegen tot 1.631 millioen Belgische francs; 17.3 percent meer dan in 1952. De uitgaven beliepen 1.654 millioen, 23.2 percent meer. Schuil. Twee Oost-Duitse zeelieden hebben om politiek asyl in Groot-Brittannië verzocht, nadat zij Vrijdag hun vis sersvaartuig in Grimsby hadden verla den. De mannen hielden zich in de ha venstad schuil, totdat het vaartuig de thuisreis had aanvaard. West. Prinses Margaret, de zuster van Ko ningin Elizabeth, zal in het begin van volgend jaar Brits-West-Indië bezoe ken. Zij zal met het koninklijke jacht „Britamnië" Trinidad, Grenada, Barba dos, Antigua, Jamaica en de Bahama- eilanden aandoen. Maagpijn. Een gevangene in de gevangenis van Paparia, bij Christchurch (Nieuw- Zeeland), die over maagpijn had ge klaagd, had, zoals bleek bii een opera tie stukken van twee tafelmessen, ze ven lepels, een ballpoint, zes grote draadnagels en stukken ijzerdraad in geslikt om op deze wijze uit de ge vangenis te komen. Dit is hem welis waar gelukt, maar hij wordt in het zie kenhuis dag en nacht bewaakt. Electrisch. Te Moskou wordt een sleepboot gebouwd voor het Moskou-Wolgakanaal die door electriciteit zal worden voort gedreven. Het vaartuig heeft geen schoorsteen en zal de electriciteit van de wal krijgen door middel van electro- magnetische inductie, aldus radio- Moskou. Absent. Volgens de „Pravda", het orgaan van de Russische communistische par tij, heerst in enige Russische mijn centra een „plaag van absentisme". Het blad is van oordeel, dat personen, die zich hieraan schuldig maken, op mas sabijeenkomsten aan de kaak moeten worden gesteld. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 I Teddy gevoerde Windjackets Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moest zijn be zorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Ned. Guinea: m.s. „Willem Ruys" (14 Oct.); naar de Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (12 Oct.); naar Suriname: s.s. „Cottica" .(20 Oct.); naar de Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (9 Oct.); naar Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (11 Oct.) en s.s. ..Maasdam" (13 Oct.); naar Argentinië: s.s. „Alcantara" (9 Oct.) en m.s. „Highland Chieftain" (11 Oct.); naar Brazilië: s.s. „Alcantara" (9 Oct.) en m.s. „Aldabi" (13 Oct.); naar Australië: s.s. „Zuiderkruis" (14 Oct.); naar Nieuw Zeeland via Engeland (9 Oct.). LANG HEEFT MEN gemeend dat reuk stoffen een soort uitstraling hadden waar door ons reukorgaan geprikkeld werd, zo dat het ruiken in wezen te vergelijken zou zijn met het zien. Voor deze stralings theorie pleiten verschillende omstandig heden, zoals bijvoorbeeld het feit dat som mige reukstoffen jaren lang geur afgeven zonder in gewicht af te nemen. Muskus kan jaren achtereen als reuk- stof dienst doen, zonder dat enig gewichtsver schil valt te constateren. Daar staat echter tegenover dat deze stof water aantrekt, zodat het zeer goed mogelijk is dat tóch gewichts verlies plaats vindt, doch dat dit door water wordt aange vuld. Een ander argument dat vroeger ten gunste van de stralingstheorie werd aan gevoerd, lag in het feit dat een met de reukorganen waargenomen geur gewoon lijk niet met chemische middelen kon wor den aangetoond. De vorige maal hebben we echter gezien dat ons reukorgaan aan zienlijk scherper is dan de middelen die in de laboratoria kunnen worden aange wend, zodat het falen van chemische mid delen geen motief vormt. Algemeen wordt tegenwoordig de tegen hanger van de stralingstheorie aanvaard, dus de opvatting dat wij wel degelijk iets stoffelijks ruiken, een ijl gas dat zich van de reukstof losmaakt en de reukcellen in de neus prikkelt. Indien zich zwavelstof in de atmosfeer bevindt, wordt een in lood- acetaat gedrenkt vloeipapiertje zwart om dat zich loodsulfide vormt. Hieruit blijkt dus dat geur geen straling, maar een stof felijk iets is. Bovendien kunnen geuren door de wind worden meegevoerd, hetgeen van straling bezwaarlijk kan worden ver ondersteld. Maar al vinden we het ontstaan van geur door het rondzweven van deeltjes reukstof erg begrijpelijk, desondanks blij ven er allerlei vraagtekens bestaan. Wan neer er sprake is van een soort verdam ping, zou deze verdamping bevorderd kun nen worden, bijvoorbeeld door alle reuk stof als het ware uit een voorwerp te zui gen. Christiaan Huygens heeft dit drie eeuwen geleden reeds geprobeerd door met v een luchtpomp te trachten alle reukstof uit een rozen knop te pompen. Nadat de knop twee weken in een luchtledige was geweest, geur de zij nog even sterk als te voren. Misschien vervluch tigt de geur dus pas wanneer er oxydatie met de buiten lucht plaats vindt. Hoe het ook zij, zo een voudig als het lijkt, is het vraagstuk van de geur geenszins. Waarom blijft een rub ber gasslang altijd naar gas ruiken, ook al is er slechts één keer gas doorheen ge voerd? We kunnen wel zeggen dat de reukstof zich in dergelijke gevallen als een dun laagje aan het voorwerp hecht en mis schien zelfs wel in de oppervlakkige lagen binnen dringt, maar begrijpelijker wordt de zaak hierdoor toch niet. Want indien jaar in jaar uit reukstof uit dit laagje wordt afgegeven, moet die stof toch ééns opraken en het voorwerp daardoor reuk loos worden? Hoe is het dan te verklaren dat de rubberslang blijft ruiken zolang zij bestaat? Zo zijn er nog talloos vele raadselen op het gebied van de reukstoffen. Het is ech ter niet de bedoeling u daarmee te ver moeien, want we moeten het nog steeds hebben over een veel belangwekkender mysterie n.l. hoe ruiken wij? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2