golden FffiTION Agenda voor Haarlem Bijzonder sympathieke figuur in het Nederlandse parlement Ook Jacques Duclos wordt aan een verhoor onderworpen Peter Scharoff gehuldigd Vijftig jaar geleden H. W. TILANUS 70 JAAR Hoe is het ontstaan^ Inval bij de „Libération Post Zeeweg had rustige morgen Prins Bernhard filmde in Kruger-wildpark Franse ballonvaarster in zee omgekomen „De drie zusters" terug Arbeiderstekort in aardappeloogst Prinsessen werkten voor ontheemden qezegd... toch rna3r Onder ons gezey Beu Dit woord: LOUW Hoorspel over ellende der ontheemden Overstroming in Honduras eiste vijftig mensenlevens De Franse spionnage-affaire De vogeltrek mm Defensie-orders beletten het aardappelrooien Weer wrakstukken van de „Bontekoe" opgehaald Pietersburg was geestdriftig Zij wilde naar Engeland, maar dreef af naar Denemarken Enkele honderden nodig anders rooit men het niet Krimpen van pijn Uit Haarlems Dagblad van 5 October 1904 DINSDAG 5 OCTOBER 1954 O (Van onze parlementaire redacteur) Nu de voorzitter van de Christelijk-His- torische Twee-de Kamer-fractie, tevens voorzitter van de Christel ij k-Iiistorische Unie zijn zeventigste verjaardag viert, be staat er alle aanleiding deze bijzonder sympathieke figuur uit het Nederlandse openbare leven eens in het zonnetje te zetten. Bescheiden man als hij is, in de eerste plaats door zijn oprechte, tevens blij moedige vroomheid, voorts ook door zijn gezonde gevoel voor proporties steeds ge neigd om de betrekkelijkheid van alle din gen te zien, zou hij natuurlijk geneigd zijn met de hem eigen bonhomie, met een licht handgebaar, schrijver dezer regelen duide lijk te maken: kom, kom, laat zoiets nu maar achterwege. Zo is de heer Tilanus precies. Zichzelf cijfert hij altijd weg. Liefst zou hij het dan nog met een aardig grapje doen, want hij bezit een prettig aan doende zin voor humor. Niet, dat hij er op uit is „grappig" te zijn. Neen, het is zijn aard om mensen en dingen ook met een voornaam soort humor te kunnen waar nemen. Zijn redevoeringen in de Kamer zijn steeds goed voorbereid en welverzorgd, want mede in de politieke strijd, in het parlementair verkeer, blijft de jubilaris op en top gentleman. Zijn diepe geloofs- en levensovertuiging is naar alle waarschijnlijkheid bovenal de verklaring van de kracht, die hij in zichzelf voelt, van zijn rustig evenwichtig optreden, dat gespeend is van alle scherpslijperij en dat onder meer getuigt van begrip voor het standpunt van de tegenstander. Eigen eer heeft Tilanus nooit gezocht. Hem is het een aangeboren lust zich te geven aan de openbare zaak, aan die van zijn staatkundige groep. Binnen de Chris- Tilanus zich uit te sloven de kabinetsfor mateur aan' een zo goed mogelijke kracht van C.H. huize te helpen, zonder dat het ooit bij hem is opgekomen zelf naar een portefeuille te dingen. Tegenwoordig heet het nogal eens, dat er van contact tussen volksvertegenwoordigers cn kiezers weinig of niets terecht komt. In tussen pleegt echter de thans 70-jarige jaar in, jaar uit dus helemaal niet alleen in geval van een onmiddellijk voor de deur staande stembusstrijd het land in te gaan om te midden van de dikwerf eenvoudigste volgelingen van de C.H. Unie zijnerzijds de nodige voorlichting te verstrekken over de gang van zaken in 's lands vergaderzaal, tegelijkertijd echter tevens om nauwkeurig acht te slaan op wensen en gevoelens, die er bij de kiezers leven. Gelukkig beschikt de jubilaris over een uitstekende gezond heid. Zelfs bij weer en wind kan men hem zich per fiets naar of van het Binnenhof zien begeven, menigmaal, als het een later- tje is geworden en de avondvergadering verre na middernacht is geëindigd, ook in een nachtelijk uur. Want de trouw, die Tilanus eigen is, openbaart zich ook hierin, dat hij met dr. Schouten tot de trouwste Kamerleden behoort, mede wat hun aan wezigheid in de vergaderzaal betreft. Alles te samen genomen is het waarlijk niet overdreven, neen, ten volle in overeenstem ming met de werkelijkheid, de jubilaris van heden een sieraad van onze samenleving te noemen, In hem bezit de gemeenschap een man, die een prachtig bewijs oplevert, dat „de politiek" geenszins een ietwat beden kelijk bedrijf hoeft te zijn, doch wel dege lijk gelegenheid biedt te strijden als een nobel ridder zonder vrees of blaam. Het moge ons land gegeven zijn nog lang de frisse 70-jarige actief doende te zien in de tclijk-Historische Unie, ja zelfs binnen haar Kamer, alsook daarbuiten, ten bate van de frantiP n riP I wrpprip Kom or ic hot onfl fractie in de Tweede Kamer, is het lang niet steeds alles koek en ei. Doch de over grote meerderheid der Christelijk-Histori- schen in den lande stellen terecht in hun voorzitter een zeer groot vertrouwen, èn wegens zijn rijpe politieke ervaring, zijn verstand van zaken èn omdat wel iedereen van zijn volstrekte onbaatzuchtigheid diep overtuigd kan zijn. Steeds gaat hij recht door zee. Ook dat draagt in belangrijke mate er toe bij, dat hij in zeer brede kring, bij tegenstanders evenzeer als bij zijn naaste geestverwanten, bijzondere achting geniet. Kenmerkend voor zijn hele instelling was onder meer, dat hij, beseffende dat zulks het enige juiste was, indertijd ten volle steun heeft verleend aan het regerings voorstel inzake de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Dit hoezeer hij ook wist, dat hiertegen bij tal van Christelijk-Histori- schen ernstig bezwaar bestond en hoe pijn lijk ook hij zelf die gang van zaken vond. Maar voor hem gaf de doorslag, dat nu de zaken zo gelopen waren het landsbelang een dergelijk beleid eiste. Het landsbelang gaat hem boven al. Dat is bijvoorbeeld mede bij herhaling ge-bleken wanneer de vraag aan de orde was, of geestverwanten van hem al dan niet in een kabinet zitting zou den gaan nemen. In het licht van de poli tieke toestand zag hij de wenselijkheid hiervan in, dit geenszins aangezien de C.H.- Unie daar zij bij zou spinnen eer scheen soms het tegendeel te duchten te zijn maar heel eenvoudig omdat hij het wense lijk achtte met het oog op de regeerbaar heid van het land. en dan placht de heer openbare zaak. De prinsessen Beatrix en Irene hebben met medeleerlingen van het Baarns Lyceum maandenlang gearbeid aan de vervaardiging van huishoudelijke-, gebruiks- en siervoor werpen, die Zaterdag in het lyceum door de leerlingen werden verkocht. De opbrengst daarvan is bestemd voor een kamp van ont heemden. Koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Marijke hebben de verkoop bijgewoond en veel belangstelling getoond voor een poppen kastvoorstelling, waaraan de oudste twee prinsessen meewerkten. ADVERTENTIE m Voorkeur „op het eerste gezicht" De uiterste zorg, aan elke Golden Fiction besteed, verraadt zich niet slechts in aroma en smaak. Zodra U de goudgele kleur der rijpe tabakken ziet - zodra U voelt, hoe uitgebalanceerd deze sigaret is gevuld, weet U reeds waarom een heirleger van rokers liever Golden Fiction rookt. «lf «"-ocrost* WM evw voor 80 ct. Louw of lauw is een in onze volkstaal veelvuldig gebruikt woord voor: niets. Brusse's Boefje verheugt er zich op „op de kerremis voor louw te magge draaie". Het is een afleiding van het Hebreeuwse woord ló of lau dat: neen of: niet betekent. De zegswijze voor louw beduidt dus: voor niets, gratis. Men hoort ook wel: louwloene, eveneens een verbastering van het Hebreeuws. Lau lonu betekent: niet voor ons. Men bezigde die woorden ook in de zin van: dat zijn onze zaken niet en van daar dat de betekenis: onverrichter zake insloop, die weer leidde tot die van: te genspoed. Ongeveer hetzelfde betekent het Bargoense woord: noppes. Voor nop pes is precies hetzelfde als: voor louw. Een van de schrijnendste problemen van deze tijd is dat van degenen die door de oorlog of door politieke omstandigheden van huis en hof verdreven werden, de ont heemden. Woensdagavond 13 October zal de Vara ter gelegenheid van de internationale hulp verlening aan de vluchtelingen een hoor spel over dit probleem uitzenden: „Zij vie len uit Gods hand". Dit is een bewerking van de gelijknamige roman van Hans Wer ner Richter, een boek, dat nogal wat stof heeft doen opwaaien omdat het velen de ogen opende voor de ontstellende omvang van dit probleem. Geert Stevens vertaalde het hoorspel, S. de Vries jr. voert de regie. De hoge Commissaris van de UNO voor het Vluchtelingenwezen, onze landgenoot mr. G. van Heuven Goedhart, zal op die zelfde avond over dit probleem een korte toespraak houden, die eveneens wordt uit gezonden. SAN PEDROSULA (Honduras) (Reuter) De overstromingen in Honduras blijken een ernstig karakter te dragen. Men meent, dat in Noord-Honduras verscheidene hon derden personen om het leven zijn ge komen. Tot dusverre is officieel vastgesteld, dat vijftig mensen het leven hebben ver loren; 15.000 personen zijn door de. over stromingen getroffen. In Zuid-Honduras zakt het water gelei delijk, doch in het Noorden is de toestand nog kritiek. De dijken van drie rivieren zijn onder het geweld van het water bezweken. Velen hebben zich voorlopig op daken van huizen in veiligheid gebracht. Voor deze mensen Hedenmorgen was van zeven tot acht uur aan de kop van ae Zeeweg te Bloemendaal geen trek. Het was regenachtig weer en er stond een matige Zuid-Zuidwestenwind. Al is het geen trekweer, toch zijn er altijd wel enige graspiepers, die langs trekken, zo- als vanmorgen een troepje van vijf vogels. Het zijn dan ook constante j doortrekkers, die zéér regelmatig steeds in kleine troepjes langs vlie gen. Zondag werden tussen 11 en 14 uur op de pier in IJmuiden en langs het strand tussen IJmuiden en Bloemendaal geregeld troepjes graspiepers gezien, die uit zee uit Noordwestelijke richting kwamen. Men veronderstelt, dat zij vroeg in de morgen zee in gestoken zijn en later bij het verminderen van de trekdrift weer landwaarts zijn gevlogen. Al meldden we Zondag een groot aantal doortrekkende spreeuwen 2450 toch is de spreeuwentrek nog niet ingezet. Deze vogels hadden zich verzameld om bij gunstig trekweer in groepjes te starten, evenals het bij de zwaluwen het geval was. Aan de binnenduinrand was vanmorgen ook geen trek. DINSDAG 5 OCTOBER Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, m.m.v. Robert Weisz, piano, 8 uur. Minerva: „Young man with a horn", 18 jaar. 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen". 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Spartacus, de bevrijder der slaven", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Fernan- del weet 't te verkopen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lieveling der vrouwen" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de ronde tafel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 OCTOBER Concertgebouw: Marinierskapel, solisten parade, t.b.v. het Marine Sanatoriumfonds. 8 uur. Koningin Emmaschool, Raafstraat: Cul tureel comité „Over de brug"; volkszang- avond onder leiding van de Reizende Can- torij, 8 uur: Minerva: „Young man with a horn", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Spartacus, de be vrijder der slaven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fernandel weet 't te verko pen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lieveling der vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Huwelijksreis op wielen" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PARIJS (Reuter). Jacques Duclos, waarnemend leider der Franse communis tische partij, is opgeroepen morgen voor ondervraging over de kwestie van het uit lekken van militaire geheimen, te verschij nen voor majoor De Resseguier die het onderzoek leidt. Emmanuel d'Astier de la Vigerie, com- munistisch-gezind Kamerlid en directeur van het pro-communistische blad „Libé ration", zal dan eveneens voor De Resse guier verschijnen. André Baranès, die be kend heeft militaire geheimen aan de com munisten te hebben overgebracht, was als journalist bij „Libération" werkzaam. Hij zal met Duclos worden geconfronteerd. André Hugues, in wiens huis Baranès zich een week lang schuil hield, is lang durig ondervraagd. Hij is een radicale af gevaardigde in de Nationale Vergadering. Officieren van de contra-spionnagedienst hebben Maandag een overval gedaan op het huis van d'Astier en het kantoor van André Baranès, hoofdpersoon in de spion- nage affaire in Frankrijk, verlaat het ministerie van Binnenlandse Zaken te Parijs na zijn aanhouding. Plet Eerste Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk heeft de ministers van Oorlog en van Justitie gevraagd of het waar is dat te Veenhuizen een opper vlakte van circa 100 ha. aardappelen op het ogenblik niet gerooid kan worden doordat de hoofddirectie van de strafge- stichten aldaar geen verpleegden of ge vangenen hiervoor beschikbaar kan stel len, omdat daardoor de uitvoering van defensie-orders vertraging zou ondervin den. Voorts vraagt de heer De Vos van Steenwijk of de ministers niet van oor deel zijn dat in deze tijd van tekort aan arbeidskrachten in de landbouw, mede doordat tengevolge van de overvloedige regenval aardappel-rooimachines veelal niet kunnen worden gebruikt, het gewenst is de uitvoering van defensie-orders een betrekkelijk korte onderbreking te doen ondergaan, ten einde te bevorderen, dat een zo grote oppervlakte aardappelen tijdig gerooid kan worden. „Libération". d'Astier. die aan het hoofd staat van de progressieve unie, is een van de vier progressieve afgevaardigden die altijd met de communisten mee stemmen. Gedurende de oorlog was hij een van de leiders van de verzetsbeweging in bezet Frankrijk. In 1.943 werd hij commissaris voor binnenlandse zaken in de nationale bevrijdingscommissie in Algiers onder ge neraal De Gaulle. De 54-jarige d'Astier behoort tot een oude aristocratische fami lie. Een broer, die in 1945 Frans ambassa deur in Brazilië was, is generaal bij de luchtmacht. De Resseguier heeft twee voormalige ministers in de regering-Laniel, de volksrepublikein Pierre Henri Teitgen en de afvallige Gaullist Edouard Barrachin vragen gesteld. Joseph Laniel was niet in staat te verschijnen. Baranès maakte tijdens zijn verhoor, dat vijftien uur duurde, de namen van ver scheidene linkse politici, die aandeel in het uitlekken van de geheimen zouden hebben gehad, bekend, aldus is uit kringen uit de omgeving van het ministerie van Binnenlandse Zaken vernomen. Hij zei, dat hij slechts korte tijd geleden was begon nen documenten door te geven en dat de kabinetschef Labrusse deze daarvoor aan een welbekende linkse leider had gegeven, die ze op zijn beurt aan de communisten had overgeleverd, aldus deze bronnen. Als de weersomstandigheden het toela ten gaan nog steeds vijf kotters de Noord zee op om ter hoogte van Bergen aan Zee met netten te vissen naar wrakstukken van het op Maandag 23 Augustus veron gelukte KLM-vliegtuig „Willem Bonte koe". Maandagavond hebben de kotters onge veer zeshonderd kilo aan onderdelen op gehaald, Er waren motoronderdelen, een gedeelte van een rompspant en een ge deelte van een radiotoestel bij. PIETERSBURG (ANP) Maandag zijn Prins Bernhard en zijn gevolg, gewapend met film- en foto-toestellen, per auto van Pietersburg in Noord-Transvaal naar het Krugerpark gereden. Hij was met de Da kota van premier Malan, de „Rustig" naar Pietersburg gevlogen. Een gedëelte van zijn gevolg kwam met een ander vliegtuig. De Prins zal het wereldberoemde wild reservaat drie dagen bezoeken, bij wijze van ontspanning na de negen eerste ver moeiende d'agen van zijn reis in de Unie. De directeur van de nationale parken, Kno bel, zal de gids van de Prins zijn. De Nederlandse gemeenschap van Pie tersburg was zeer geestdriftig, toen de Prins Maandag door de versierde hoofd straat naar het stadhuis reed, waar ver scheidene Nederlanders bijeen waren ge komen om hem te begroeten. Het was de eerste maal, dat hij een plattelandsstad bezocht. De Prins, die gekleed was in tro- penuniform, onderhield zich een uur lang met de Nederlanders. Allen werden aan hem voorgesteld. Honderden Nederlandse en Zuid-Afri kaanse kinderen zwaaiden met Nederlandse vlaggen en juichten de Prins toe. De be zoeker werd begeleid door vier kinderen in Volendamse klederdracht. De thee werd in het stadhuis gebruikt. Er werden Neder landse lekkernijen, die per vliegtuig uit Pretoria waren aangevoerd, aangeboden. KOPENHAGEN (Reuter/A.F.P.) Een Deense treiler heeft Maandag voor de Westkust van Jutland op ongeveer tien km afstand van Esbjerg het lijk van de 44- jarige mevrouw Amante Weber uit Parijs aangetroffen in het schuitje van een lucht ballon, welke een middellijn van vijftien meter had. De Frangaise was volgens de politie door verdrinking om het, leven ge komen. De mand was onder water en er bevond zich vrijwel geen gas meer in de ballon. Mevrouw Weber was een 44-jarige schoonheidsspecialiste, die sedert 1928 meer dan 200 ballonvluchten maakte. In Mei van het vorig jaar bracht zij het werelduur record ballonvaart voor vrouwen op 21 uur 30 minuten. Zij was Zondagmiddag te Péronne in Frankrijk, opgestegen om te pogen het record, dat later met 22 uur 30 minuten op naam kwam van de Russische Alia Rondratieve, te verbeteren. Kort voor haar vertrek vroeg zij de bal- lonvaartdeskundige Suire haar wat geld te lenen, aangezien zij vreesde niet genoeg geld bij zich te hebben. Suire gaf haar daarop zijn portefeuille, waarin ook zijn paspoort zat. Voor zij opsteeg gaf Suire haar nog de raad: „Als je over Calais komt, dan gaat alles goed en zul je in Engeland landen. Maar als je over Duinkerken komt, aarzel dan niet en daal." Zondagavond om ongeveer acht uur wer den boven Calais lichten van een ballon waargenomen, die op grote hoogte in de richting van Engeland vloog. Als voor zorgsmaatregel koos een reddingboot uit Calais zee, doch na vier uur keerde de boot terug zonder de ballon gezien te hebben. Om half negen draaide plotseling de wind, waardoor de ballon vermoedelijk uit de koers geraakte en in de richting van Dene marken gedreven werd. Op beschuldiging van „schuldige nalatig heid" is de secretaris-generaal van de Franse nationale defensieraad Jean Mons uit zijn functie ontheven. Beschuldigd van verraad is Roger Labrus se, functionaris in het kabinet van de Franse secretaris-generaal van de Nationale Vergadering gearresteerd. In het laatst van zijn bloeiperiode heeft het thans verdwenen gezelschap Comedia met een onvergetelijke voorstelling van „De drie zusters" van Anton P. Tsjechof, voorbereid onder leiding van de uit het Moskouse Kunsttheater van Stanislavsky afkomstige regisseur Peter Scharoff, voor een der sindsdien niet of nauwelijks over troffen hoogtepunten van het naoorlogse toneelleven in ons land gezorgd. Waarom heeft niemand destijds eigenlijk goed be grepen, maar ondanks het eenstemmig enthousiasme van pers en publiek (zoals dat op de affiches heet) werd er slechts een zeer beperkt aantal herhalingen van ge geven. Gelukkig echter heeft de Neder landse Comedie in de herdenking van de sterfdag van de pas tegenwoordig in zijn volle genialiteit erkende Russische schrij ver, die leefde van 1860 tot 1904, aanlei ding tot het organiseren van een nieuwe reeks opvoeringen gevonden. Zaterdag had in de Amsterdamse Stads schouwburg de gala-première plaats met vrijwel dezelfde bezetting van de hoofd rollen, wederom onder regie van Scharoff, die na afloop het was toen bijna half één, mede doordat men pas tamelijk laat kon beginnen hartelijk gehuldigd werd ter ere van het feit dat hij nu een halve eeuw van zijn leven in dienst van de dra matische kunst heeft gesteld. Nederland is (hij woont al jaren in Rome) zijn derde vaderland geworden: sinds hij voor „Een maand op het land" van Toergènjef werd uilgenodigd, keert hij hier tot wederzijds genoegen van tijd tot tijd terug om op on verbeterlijke wijze, het publiek in kennis met de Russische klassieken van het toneel te brengen. Over de prachtige reprise van „De drie zusters" zal men in ons blad van morgen een uitvoerige beschouwing vinden, voor vandaag moet met een kort verslag van de jubileumviering worden volstaan. Deze volgorde is wel in strijd met de geest van de gevierde regisseur, die naar Johan de Meester in zijn toespraak onthulde ge zegd zou hebben: „Een huldiging op een herdenkingsavond van Tsjechof....? On mogelijk, want Tsjechof is zó groot en Scharoff is zó klein!" Daarom dus eerst nog dit: ook in de nieuwe enscènering maakt dit meesterwerk een overweldigende in druk en dat is natuurlijk mede aan hem te danken. Subliem ensemblespel, waarin alle talenten naar hun eigen waarde schitter den. En wat het stuk betreft: zo intens Er bestaat thans een tekort van enkele honderden arbeiders bij het oogsten van de aardappelen in de provincie Noordholland, en wel voornamelijk in de Houtrak- en IJpolders en de Haarlemmermeer. Deze moeilijkheden worden voor een groot gedeelte veroorzaakt door het slechte weer. In normale tijden moet de aardap peloogst beëindigd zijn vóór de bietenoogst begint. Door de slechte weersomstandig heden valt de oogst van deze beide produc ten dit jaar gedeeltelijk samen. Dit bete kent dat niet alleen de bietenoogst een ge deelte van de arbeiders aan de aardappel oogst ontrekt, maar dat daarnaast ook een tekort aan arbeiders voor de aardappel oogst bestaat doordat een aantal van hen tijdens de campagne in de suikerfabriek gaat werken. Om nu toch de aardappelen te kunnen oogsten doen het Rijks Arbeidsbureau, het Bureau Oogstvoorziening en de Stich ting voor de Landbouw gedurende enkele weken een beroep op vrijwilligers in de steden Amsterdam en Haarlem. Deze groep geldt voor mannen van de leeftijd van 18 tot 55 jaar. Voor hen is de mogelijkheid tot een behoorlijke verdienste aanwezig. Zij worden dagelijks gratis per autobus naar en van het werk vervoerd. Het is no dig voorzien te zijn van stevige schoenen, een werkbroek en regenkleding. Zij die in de aardappeloogst willen gaan werken kunnen zich van Woensdag 6 Oc tober af dagelijks aanmelden bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux van 9 tot 12 uur, alsmede Woensdagavond van 7.30 tot 8.30 uur. Zij die iin dienst zijn van een werkgever moeten een verklaring mele- brengen dat hun werkgever er geen be zwaar tegen heeft dat zij aan dit werk deelnemen. Een recente foto van Peter Scharoff door Paul Huf menselijk en ondanks de gebondenheid aan tijd en plaats zo universeel en actueel blijvend toneel is er na Shakespeare niet meer geschreven. Rika Hopper, in wier toenmalig theater Peter Scharoff reeds in 1927 een stuk had geregisseerd, wenste de jubilaris nog vele gelukkige jaren toe. Zij noemde zich een „dankbare leerlinge en trouwe vriendin" en bood hem namens het huldigingscomité een enveloppe met inhoud aan. Cees Laseur maakte bekend, dat Scharoff op 27 October in Den Haag gehuldigd zal worden en dat hij voor die gelegenheid tien Russische zinnen uit het hoofd zou leren. Verder spraken nog de heren Bob de Lange namens het Rotterdams Toneel, W. Ph. Pos als directeur van de Toneelschool en Ton Lutz als tolk van de medespelenden. In zijn dankwoord, nadat een stroom van bloemen en telegrafische gelukwensen over het toneel was gegaan, gewaagde Scharoff van zijn waardering voor het Nederlandse toneel. De Nederlanders kennen Tsjechof beter dan het publiek in de meeste andere landen, mede doordat de acteurs zo volledig bij machte en bereid zijn zich op de eigen aardige eisen van zijn, stukken in te stellen en er zich met hart e'n ziel in te verplaat sen. In een kort college in zijn exotisch Duitsch verkondigde Scharoff vele wijsheden over liet toneelspelen, tenslotte dankend voor de hem bewezen eer, die hij zeide niet ver diend te hebben. Vele belangstellenden be zochten hierna nog de tot diep in de nacht in de rotonde van de schouwburg durende receptie. d. K. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2,40, f 8,88. HAARLEM. De Commissaris der Ko ningin. de heer mr. G. van Tienhoven, heeft heden in een te Amsterdam gehou den bijeenkomst de tramlijn tusschen Haarlem en Amsterdam voor geopend verklaard. Het geze'schap van 250 geno digden heeft zich daarna met versierde tramwagens naar Haarlem begeven om daar aan te zitten aan een in het Bron gebouw aangerichte maaltijd. Tijdens den rit, van Amsterdam naar Haarlem was men vol lof over den zach- ten gemakkelijke gang der wagens. Onze verslaggever kon zelfs een belangrijk deel van zijn verslag onder het rijden schrijven, hoewel de wagens als een pijl uit den boog vlak langs den waterkant naar Haarlem snorden. Bij de Lange Brug was de scheepvaart voor korten tijd stilgelegd, om te voor komen dat de wagens daar lang zouden moeten wachten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5