Pel T R MOORD PORSELEIN Kort geding begonnen tussen profclub Utrecht en DOS Betaling spelers „lager voetbal" Hei kstnuït (k IHrgMa ocqs{l Officiële opening van cursus tot opleiding politiemannen .Clowntje Rick Voorstel ingediend Twee overwinningen voor Geersen in verschiet Jaarverslag KNGV 4 Woensdag op Duïndigt Fortuin De enige ongeslagen club Van der Meer leidt Hongarije-Zwitserland Vallerey overleden Woensdagavond begint de volleybalcompetitie Ledental van Verbond blijft nog stijgen Boksen Van Klaveren won weer Voor de kinderen Najaars-stippenrit BLIJF JONG w SALON HOFFMANN FEUILLETON EN door Gordon Folk DINSDAG 5 OCTOBER 1954 Gisteren is voor de Utrechtse rechtbank de behandeling in kort geding aangevan gen, door de profclub Utrecht ingediend tegen DOS, omdat deze vereniging de spe ler Visser heeft opgesteld en laten spelen, terwijl deze speler een contract voor de profclub Utrecht had getekend. Als advo caat van Utrecht trad op mr. Van Raven- swaay, die het spelen van Visser voor DOS als een onrechtmatige daad stelde en een dwangsom van 5000 eiste voor elke wed strijd van DOS waarin Visser zou meespe len. De president van dé rechtbank, mr. C Veen, bepaalde voortzetting van de zitting op aanstaande Maandag. Wanprestatie Mr. Van Ravenswaay gaf een uiteenzet ting van het ontstaan van de beroepsvoet balbond en van de beroepsclub Utrecht.. Hij zeide dat overwogen wordt het door de K.N.V.B. ingestelde generaal pardon in rechte te betrekken. Het was pleiter bekend dat DOS met veel kosten tot terugkeer had bewogen. De speler Visser had volgens hem contractbreuk gepleegd en daarmee een wanprestatie verricht ten opzichte van de profclub Utrecht. Door deze onrechtmatige daad zou schade voor eiseres zijn ontstaan, waaraan direct een einde gemaakt diende te worden. Hij vorderde van gedaagde (DOS) een dwangsom van 5000 voor e'ke wedstrijd waarin vanaf heden DOS de spe ler Visser zou opstellen. Mr. Derks, optredend voor DOS, zeide Enkele leden van de bondsvergadering hebben een voorstel t>U bet bestuur van de K.N.V.B. Ingediend, dat behandeld zal worden op de bondsvergadering op 30 Oc tober in Amsterdam. Dit voorstel luidt als volgt: Gezien het feit, dat thans aan diverse verenigingen is gebleken, dat de consequen ties van het besluit der bondsvergadering van 28 Augustus 1954 om alleen aan de eerste klassers bepaalde rechten toe te kennen, een zeer nadelige invloed voor de verenigingen van het lagere voetbal mee brengt. wordt de bondsvergadering voor gesteld te besluiten om voor alle verenigin gen in de K.N.V.B. gelijk recht te scheppen cn aan alle verenigingen die rechten te geven, die aan de eersteklassers zijn ver leend. Aan de toelichting ontlenen wij het vol gende: „Hoewel de nadel Lge gevolgen van het besluit der bondsvergadering zich nu reeds doen gevoelen, zijn de voorstel 1 Iers zich ervan bewust, dat nog geen ramp het „lager voetbal" hebben getroffen. Zij me nen echter, dat het van een zeer slecht be leid zou getuigen, indien met het treffen van maatregelen gewacht zou worden tot dat onherstelbare nadelige gevolgen aan de verenigingen zouden zijn toegebracht. Naast een sterk verlangen naar gelijkge rechtigdheid, gepaard aan een streven om zelf te beslissen over eigen lot en eigen toekomst, zijn de voorstellers van oordeel dat ook het „lager voetbal" zijn bijdrage behoort te leveren ter -verbetering van het spelpeil in de K.N.V.B. Zouden de verschil len tussen die prestaties in de eerste klasse en die van het overige voetbal aanzienlijk groter worden dan tot nu toe het geval is geweest, dan zou dat de eerste ramp zijn, die het Nederlandse voetbal na 28 Augustus treft, omdat aansluiting en doorstroming van laag naar hoog tot de onmogelijkheden zouden gaan behoren." „Onder curatele" „Zij die tot nu toe meenden, het „lager voetbal" een dienst te hebben bewezen door hun niet toe te staan hun spelers ver goedingen te geven, doen goed met in te zien, dat nu reeds is komen vast te staan, dat een mogelijk beoogde bescherming van de verenigingen, uitkomende in de tweede, derde en vierde klasse het doel verre is voorbijgeschoten. Wij menen, dat ook deze verenigingen in staat geacht moeten wor den in hun huishouding te kunnen bepalen, wat mogelijk, nuttig en noodzakelijk is. Ongetwijfeld zal een aantal der hier be doelde verenigingen niet bij machte zijn tot het geven van vergoedingen over te gaan, maar dat geldt evenzeer voor vereni gingen d'ie uitkomen in de eerste klasse der K.N.V.B., zodat hetgeen bedoeld is a^s een bescherming van het „lager voetbal", ge voeld moet worden als een onder curatele stellen." De voorstellers komen tegen deze voogd'j in verweer. „Overwegende, dat ten aan zien van de vraag: amateurisme of semi- professionalisme. reeds op 28 Augustus 1954 in de K.N.V.B. een principiële beslis sing is gevallen en dat toen reeds is over wogen, dat „te zijner tijd" zou worden be zien in hoeverre het ineenomen stand-punt ■wijziging behoefde, stellen de voorstellers met nadruk vast, dat naar hun oordeel dit „te zijner tijd" nu reeds is aangebroken." dat de K.N.V.B.clubs zich door de jongste ontwikkeling in de voetbalbeweging, naast het oorspronkelijke dod moeten gaan in teresseren voor het commerciële. Visser is voor de verleiding van het geld bezweken, doch is hiervan teruggekeerd en heeft het verworven handgeld van duizend gulden direct teruggezonden. Niet bevoegd Mr. Derks noemde de eerste schreden van de beroepsvoetbalclub Utrecht op het juridische pad zeer wankel. Om dit te sta ven hield hij een uitvoerig juridisch betoog eindigend met de conclusie, dat de recht bank niet bevoegd is deze zaak te behan delen, doch in elk geval eiseres niet ont vankelijk zal moeten verklaren. De zaak ligt volgens hem heel anders dan bij het kortgeding profclub Rotterdam HDVS. In deze zaak is er geen eiseres, want deze bestaat niet. Wa-t is een N.V. in oprichting? Zeker niet een rechtspersoon en ook niet een natuurlijk persoon. Dit heeft de hoge raad vroeger reeds nadruk kelijk geconstateerd. Daarom is z.L de rechtbank onbevoegd en de eis niet ont vankelijk. Uit het voorgaande blijkt z.i. dat er dus ook geen contract kan zijn, ten hoog ste het uitlokken van een aanbod vanwege een door de heer De Vries (directeur van de profclub) en de speler Visser getekende overeenkomst. Van enige verbintenis volgens de wet is naar de mening van pleiter zelfs op dit ogenblik nog geen sprake, evenmin als van een wanprestatie. Er blijkt uit het stuk dat ook de promotor zichzelf niet wilde binden. De gedaagde meent dat het aanbod is in getrokken op 26 Augustus toen Visser de ontvangen duizend gulden heeft terugge geven. Dit bedrag is verzonden door de DOS-secretaris per telegrafische postwis sel op verzoek van Visser. Contractbreuk Tn zijn repliek noemde mr. Van Raven swaay de zaal heel eenvoudig: n.l. contract breuk. Dit, niettegenstaande de vele op geworpen juridische punten door zijn teger.pleiter. Een naamloze vennootschap in oprichting is inderdaad nog geer. N.V., maar toch op z'n minst een vennootschap onder firma. Mutaties door het uittreden van de heren Bouwens cn Van Lint (van de drie ondertekenaars voor de profclub Utrecht is alleen de directeur de heer De Vries overgebleven) ontheft Visser niet van zijn verbintenis. De zaak is volgens oleiter wel degelijk spoedeisend, W3nt na het uitbrengen van de dagvaarding is Vis ser toch weer twee maal door DOS in het elftal opgesteld. Daarmee stelt DOS een onrechtvaardige daad. Met het uitbrengen van de dagvaarding is even gewacht op de aflooo van het kort geding „Rotterdam HDVS". De president van de rechtbank bepaalde de verdere behandeling op 11 October. Het juist raden van de uitslagen van dertien in de eerste en tweede divisie van de Italiaanse voetbalcompetitie ge speelde wedstrijden heeft twee Italia nen dit weekeinde een fortuin in de schoot geworpen. Maandagmorgen ont vingen beiden van de administratie van de voetbalpool, waarin zij voor een be drag van 300 lire hadden gespeeld, be richt, dat zij alle resultaten goed had den ingevuld en daarmee een bedrag van 108.215.000 lire per man (ongeveer 650.000 gulden) hadden verdiend. De ene gelukkige is de 42-jarige kleerma ker en vader van twee kinderen Renzo Bisogni uit het plaatsje Colle di Val d'Elsa in Siena, de ander wenst onbe kend te blijven. Naar verluidt zou het een 30-jarige bankbediende uit Rome zijn. Dit is het hoogste bedrag, tot nu toe door deze voetbalpool uitgekeerd. öoccooooooccooor Voetbal in Engeland De Engelse professional League, die in vier afdelingen in totaal 92 clubs verenigt 22 in de eerste divisie. 22 in de tweede, 24 in de derde Zuid en 24 in de derde Noord heeft nu al ruim een kwart van haar com petitie-programma voor het huidige seizoen achter de rug. Er is nog één club ongeslagen en dat is Bristol City, dat in III Zuid de leiding heeft met de cijfers: gesp. 13, gew. 10, gel. 3, verl. 0, voor 34, tegen 11, punten 23. Zij heeft vijf punten voorsprong op nr. 2, Ley ton Orient Londen). Het is overigens pas de eerste aanloop geweest, want iedere derde divisie-club speelt zesenveertig com petitiewedstrijden in een seizoen. Bristol City is ex-eersteklasser, maar het verblijf in de hoogste afdeling is al heel wat jaren geleden. Uit de beide afdelingen van de derde divisie promoveren aan het einde van het seizoen (op 1 Mei, nooit later) alleen de twee kampioenen naar de tweede divisie. Bristol City's ongeslagen record na 13 wed strijden is wel opvallend, want alle andere clubs in de League hebben al minstens twee maal verloren behalve Sunderland, nu nr. 3 in de eerste divisie, dat in 11 wedstrijden één nederlaag heeft geleden. De Woensdagmiddagmeeting op Duin- digt brengt wederom een interessant draf- en renprogramma, dat geopend wordt met een draverij voor 2-jarige paarden, die dit jaar niet gewonnen hebben. Niettemin zijn er een aantal onder, die onder veel zwaardere condities nauwelijks te kloppen waren, o.a. Toomel D. Indien deze vos zijn laatste verrichting repeteert is hij niet te achterhalen. Zijn grootste rivaal is Thea Cornelia, die over veel reserves en een zeer gevreesde eindrush beschikt. De ver rassing kan nog komen van Tommy Mars. In de Reine d'Aster-prijs zal het op nieuw uitdraaien op een duel tussen Rosa- munde, Regina N en Ruth Buffington. De jeugdige rijder van Rosamunde mist ech ter routine om in een hard duel de over winning uit het vuur te slepen, hoewel de merrie zeer sterk is. Dit in tegenstelling van Regina N. Ruth Bufflngton profiteert van de bekwame handen van Geersen en deze zullen in deze open course de door slag wel geven. De succesvolle liefhebber uit het Noord hollandse 't Zand, Piet Strooper, heeft een voorliefde voor lange afstanden, omdat hij daarin niet zo snel behoeft te starten en achter in het veld kan blijven om in de laatste honderd meter nog toe te slaan. Het is een gevaarlijke tactiek, doch hij heeft er succes mee. Ongetwijfeld zal hij met Rose Marie in het 2500 m-nummer opnieuw zulk een huzarenstuk proberen uit te halen, doch grote risico's zal hij deze keer niet kunnen nemen omdat Ronald en Perfect Heny van Stal De Vlieger, alsmede Ruby Spencer eveneens stayers van for maat zijn en zijn enorme eindrush wel zul len weten te beantwoorden. Niettemin wordt Rose Marie als eerste aan de eind paal verwacht. De tweede overwinning voor Geersen ligt op hem te wachten met Quick Hol- Iandia G, die tijdens de Nederland-België- match een fraaie demonstratie gaf van zijn enorme capaciteiten. Noch Oranje Nassau in topvorm, noch Playsier zullen de jonge hengst in zijn opmars kunnen stuiten. In de handicap valt de keuze op de ver tegenwoordigers van stal Wagenaar, met als favoriet Oscar Major, gevolgd door Prof Heny. Bij de volbloeds mag in de eerste ren de onverwoestbare Britoly als eerste aan de finish worden verwacht. In de hordenren krijgt de winnaar van de vorige keer enige kilogrammen extra te dragen, zodat nu Wiribl vóór Tsatli zal kunnen eindigen. De pluimgewicht dragende Le Chevreuil zal over de 3000 m lange afstand kunnen ver rassen. De voetbal-landenwedstrijd tussen Honga rije en Zwitserland, die Zondag 10 October in Boedapest wordt gespeeld, zal worden geleid door de heer K. L. van der Meer (Den Haag) met als grensrechters de heren W. B. Ausum Jr. (Dordrecht) en K. Schipper (Groningen). De Franse zwemmer Georges Vallerey is in Casablanca op 27-jarige leeftijd na een langdurige nierziekte overleden. Vallerey behaalde bij de Europese kaïn- pioenschappen van 1947 de titel op de 100 meter rugslag en een jaar later won hij bij de Olympische Spelen in Londen de bronzen médaille op hetzelfde nummer. Verschil lende malen verbeterde hij de Europese records op de 100 meter rugslag en de 200 meter vrije slag. Woensdagavond 6 October wordt in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem een begin gemaakt met de vijfde winter competitie van de NeVoBo, afdeling Haar lem. Ruim honderd ploegen nemen dit jaar deel en maken het noodzakelijk dat voor lopig niet alleen op Woensdag-, maar ook op Maandagavond gespeeld moet worden. Op de eerste competitie-avond komen zo wel bij de dames als bij de heren de sterkste ploegen van vorig seizoen in het veld. Kampioen HVS ontmoet VCR (9 uur) en Die Raeckse zal het in de eerste klasse teruggekeerde VCK ontmoeten (8 uur). Bij de dames komt het sterke Die Raeckse tegen Rapiditas in het veld (9 uur) en zal De Blinkert de dames van HVS ontmoeten (8 uur). Het programma luidt verder: Heren: PSCBHBC. PWN—Rap. 2, CIOS 3 PSVH 2, OVRA—Blinkert 2, Santpoort 3 HVS 4, Boru—Stampers, Rap. 3Gios 2, OVRA 2—Blinkert 4. Dames: OVRA—Velox 2. HBC 2—PWN, OVRA 2—Santpoort 2, HVS 2—Gios 2, Raeckse 5Velox 4, VesmiaVWH, Blin kert 2—Santpoort, HBC 3Rap. 3. Traditie-getrouw verstrekte het bondsbe- stuur van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond weer een jaarverslag, dat in boekvorm werd uitgegeven. De interne activiteit van het Verbond blijkt in het afgelopen jaar zeer groot ge weest te zijn getuige de vele artikelen hier over in het verslag. Uit een vergelijkend overzicht blijkt, dat aan de gymnastiekvaardigheidsproeven 10.516 bondsleden hebben deelgenomen, waaronder er een paar honderd zijn, die voor de 8ste maar ook voor de 29ste keer voor het diploma slaagden. Een zeer belangrijke gebeurtenis, waaraan het K.N.G.V. heeft deelgenomen en die juist voor het K.N.G.V. zo schitterend geslaagd is, is de Gymnaestrada. De activiteit van het K.N.G.V. weerspie gelt zich ook in de ledenaantallen. Het aan tal aangesloten leden steeg van 612 tot 631; het aantal werkende leden van 136.609 tot 141.400 (eind 1952, 137.609). Zaterdag en Zondag is in Utrecht de jaar lijkse bondsvergadering. Behalve de gebrui kelijke agendapunten als behandeling der verschillende jaarverslagen, periodieke be noemingen e. d. bevat de agenda enige voor het Verbond zeer belangrijke punten. Zo zal oa.. geslist moeten worden over de samen stelling van de toekomstige bondsvergade ringen en deze dan te houden op één dag (Zaterdags). Er komt verder een voorstel tot verhoging van de bondscontributie en ver hoging van het abonnementsgeld voor „Het Turnblad". De steeds voortgaande groei van het leden aantal bezorgt de technische bondsbestuur- ders steeds meer zorg bij de organisatie van bondsuitvoeringen. Deze moeilijkheden wil men nu ondervangen, door om de 5 of 6 jaar een bondsuitvoering van 3 dagen te or ganiseren en verder ieder jaar één aspiran- tenfeest van één dag, afwisselend te houden in verschillende centraal gelegen plaatsen in Nederland. Tenslotte kan nog ter sprake komen de aanpassing van de Nederlandse opvattin gen over het toestelturnen der dames aan de internationale opvattingen, door het laten vervallen van de rekstok en de hoge brug en het invoeren van de brug met ongelijk gestelde leggers. Tijdens de internationale bokswedstrijden, die gisteren in de Dierentuin in Den Haag werden gehouden, won Bep van Klaveren op punten van de 23 jaar jongere Amerikaan Jimmy Lygget. Na een gevecht over 10 ron den van 3 minuten. „Ik snap niet, wat dat toch kan zijn", dacht Oepoetie. Maar hij kon niet de hele tijd op blijven; dus stapte h\i maar weer in zijn bed. Maar slapen kon hij nog nietwant telkens weer hoorde hij dat tik tik tik tegen de ruit! Dat was nou toch vervelend! Oepoetie luisterde en vroeg zich af, wat dit rare getik toch kon zijn. Maar htf kon er niet achter komen. Eindelijk werd de slaap hem toch te machtigZonder dat hij het merkte, viel hij weer in slaap. Toen het ochtend was en de zon in zijn kamertje scheen, werd Oepoetie wakker. Hij stond op en ging naar de wastafel, om zich te wassen. En toen herinnerde hij zich opeens weer dat vreemde getik van die nacht. „Nou moet ik bij 't licht toch eens kijken, of ik kan zien, wat dat geweest is", dacht hij. Hij liep naar het raam en keek naar buiten. En toen zag hij hetde antenne was gebroken, en het eind van de draad kwam telkens door de wind tegen de ruit... ADVERTENTIE In het gebouw van het Centraal Instituut voor Opleiding van sportleiders (C. I. O. S.) aan de Duinlustweg te Overveen is Maan dagmorgen een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de opening van een cursus voor opleiding van politiepersoneel. Hieraan hebben de burgemeesters van een aantal gemeenten hun medewerking toege zegd. Aan de eerste cursus zullen cursisten deelnemen, die na het met succes beëindi gen van de een half jaar durende cursus ge plaatst zullen worden in de gemeenten Haar lem, Hilversum, Den Helder, Nieuwer Am- stel, Zaandam, Beverwijk en Bloemendaal. In al deze gemeenten en eveneens in an dere gemeenten in de provincie Noordhol land geeft het vervullen van vacatures bij de politie in de laatste jaren allerlei moei lijkheden. In de eerste plaats is het aantal jonge en tevens geschikte sollicitanten zeer gering en het aanstellen van oudere politie mensen veroorzaakt dikwijls „ranglijst moei lijkheden". Ook het woningprobleem spreekt bij de ouderen een woordje mee. Een over leg tussen de korpschefs van enkele ge meenten in deze provincie Amsterdam doet niet mee omdat men in de hoofdstad van het land reeds een eigen opleiding voor politiemensen houdt had tot resultaat, dat besloten werd een centrale opleiding voor adspirant politiemannen te beginnen. Deze is Vrijdag 1 October in Overveen begonnen. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in de vergadering van September toegestemd in het verlenen van een crediet voor het laten deelnemen van twee adspirant-politieagen- ten aan deze cursus. Bij de opening waren aanwezig de burge meesters van Bloemendaal, Velsen, Zand- voort, Haarlem en Voorburg, de heren dr. D. H. Peereboom Voller, mr. M. M. Kwint, mr. H. M. van Fenema, mr. P. O. F. M. Cre- mers en dr. H. Nooteboom. Als voorzitter van de Raad van Toezicht voor de opleiding van adspiranten van politie in Noordholland deze Raad van Toezicht bestaat uit de bur gemeesters van Bloemendaal, Haarlem, Vel sen en Nieuwer Amstel verrichtte mr. Cremers de officiële opening van de oplei dingscursus voor politiepersoneel. Hij bracht dank aan de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de directeur van het C. I. O. S„ de heer W. Dooyes, zonder wier medewerking het onmogelijk zou zijn geweest deze cursus te beginnen. Nu kan tegen vergoeding van kost en inwoning en zonder kapitaalsinvestering van een onge bruikte ruimte in het gebouw aan de Duin lustweg gebruik worden gemaakt. De fei telijke leiding berust bij een commissie van Beheer, terwijl het de taak vari de heer P. Schepenaar, oud-hoofdinspecteur van de Bloemendaalse politie, is om door zijn woord en zijn voorbeeld de jongens te tonen hoe het moet. De gedachte van samenwerking tussen ge meenten voor een centrale politiepersoneel- opleiding is niet nieuw. Zuid-Holland was de eerste provincie met een soortgelijke en in Wassenaar gevestigde school. Alleen duurt de cursus daar slechts twee maanden, een termijn die beslist onvoldoende geacht moet worden. Een tweede school is in Heerlen gevestigd. Burgemeester Cremers meende dat deze cursus van een half jaar geen blij vend geval zou zijn. Of er meerdere zullen volgen, hangt er van af of er voldoende cur sisten voor kunnen worden opgevangen. Hij prefereerde zelfs een opleiding op landelijk niveau. Mr. Cremers kondigde vervolgens aan dat van de bij de openingsplechtigheid eveneens aanwezige eenentwintig aspiranten er zestien uit Haarlem afkomstig zijn, twee zullen er bij het politiekorps van Velsen wor den geplaatst en een in de gemeenten Nieu wer Amstel, Bloemendaal en Hilversum. Het is te verwachten, dat in de eerste twee we ken het aantal cursisten nog zal worden uit gebreid, zodra in nog enkele andere ge meenten de juiste sollicitanten voor de vaca tures zijn gevonden. Zich richtend tot de aspiranten zei burgemeester Cremers, dat zij zich moesten realiseren, dat zij door het kiezen van deze mooie en nuttige werkkring komen in de kring van ambtenaren, die aan de weg timmeren en dus veel kritiek zullen ontmoeten. „Vooral van uw optreden hangt het af of de burger ontzag zal hebben voor het optreden van de politie", aldus besloot burgemeester Cremers zijn toespraak. De commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. Weyburg, is voorzitter van de Raad van Beheer. In deze commissie hebben verder zitting de korpschef van Bloemen daal en Nieuwer Amstel, ae heren J. Voer man en N. van der Bos en commissaris A. L. de Boer uit Haarlem. De heer Weyburg dankte voor de vlotte en krachtige wijze waarop de burgemeesters het streven van de korpschefs van politie hebben helpen be reiken. Er werd verder nog het woord gevoerd door mr. N. Groeneweg, inspecteur van politie voor i.et politie-onderwijs, door de heer J. Fontijne, commissaris van politie in Haarlem, de heer W. Dooyes, directeur van het CIOS, de heer C. van Rijswijk namens de afdeling Haarlem van de Centrale Politie organisaties en door de burgemeester van Voorburg, de heer Nooteboom, namens de opleiding van politiepersoneel in de provin cie Zuid-Holland. Tal van politie-autoriteiten woonden de openingsbijeenkomst bij. Van hen noemen we de hoofdinspecteur A. Berentsen uit Heemstede en commissaris P. J. van IJzen- doorn uit Zaandam, vroeger te Bloemendaal. De traditionele zgn. „stippenrit" een inte ressante puzzlerit, waarbij de rijders moeten rijden volgens diverse gekleurde stippen waarvan elke kleur een aparte betekenis heeft, die op verschillende plaatsen op het parcours zijn aangebracht cn waarmee de motorclub „Zandvoort" j.l. Zondag opnieuw het najaarsseizoen opende, leverde een record-aantal deelnemers, n.l. 116, waarvan 77 op motore. en 39 in auto's. Er werd van 1 uur af gestart bij het club huis „Paviljoen de Vijverhut" voor het on geveer 80 km. lange parcours. Ook thans weer waren voor deze rit, die meetelde voor het clubkampioenschap, fraaie prijzen be schikbaar gesteld. De eerste 6 prijswinnaars waren de vol genden. O. Moeke. Motorcl. Haarlem, op BMW 9 str.p.: 2. J. G. van Heerden. Motorcl. Haarlem, op BMW 11 str.p.; 3. W. Kat, Am sterdam, op Puch 175 cc., 13 str.p.; 4. H. Kok kelkoren, Motorcl. Zgndvoort, met Volkswa gen 13 str.p.; 5. Th. v. d. Poll. Motorcl. Zand- voort, met Vauxhall 16 str.p.; 6. B. de Korte, MotorcL Haarlem, op BMW 17 str.p. ADVERTENTIE en laat Uw haar bijtijds bijkleuren. Natuurgetrouw en discreet. Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord 43) Het volgend moment schoot het touw los, en Bill graaide de glasscherf uit handen van Lamb. Met een forse snee, riskerend dat hij zichzelf zou snijden, bevrijdde hij zich van zijn boeien. Geen seconde te vroeg. Terwijl hij opsprong hoorde hij Ferronl en de anderen terugkeren, schreeuwend. Wat betekende dit? Hadden ze de ingang van de tunnel gesloten gevonden? Terwijl Lamb de stormlamp van de bank pakte, haalde Bill de sleutel van de deur naar de grote grot te voorschijn, ontsloot de deur en haalde de sleutel er uit. Terwijl Fer- roni en Wax de hoek om het laboratorium binnen stoven, gaf Bill Lamb een duw zodat deze door de deur tuimelde. Bill sprong hem achterna en sloot de deur van binnen ai op het moment, dat Ferroni er tegenaan dreunde. „Dat was maar net", hijgde Lamb, op krabbelend. Bill had geen oren voor hem, noch voor de woedende vloeken van Ferroni en Wax aan de andere kant van de deur. Gewa pend met de lamp begon hij onmiddellijk naar Maureen te zoeken, haar naam roe pend en de ene na de andere hoek tever geefs afspeurend. Hij vond slechts de ver bleekte geraamten van de Duitsers, en hoorde slechts de echo's van zijn geroep. Waar was Maureen? Wat kon er in vre desnaam met haar zijn gebeurd? Met de zwijgende Lamb achter zich aan bereikte hij tenslotte de smalle en gevaar lijke toegang tot de Fingalgrot en zijn hart scheen stil te staan toen hij de mogelijk heid overwoog, dat zij, vluchtend, hier van de rotsen te pletter gevallen was. Hij hield zijn lantaarn boven de afgrond, maar het licht was niet sterk genoeg om de bodem te bereiken. Met moeite gelukte het hem, te spreken. „Ik moet daar beneden gaan kijken. Je kunt beter met me meegaan dan hier in het donker achterblijven". Het leek hem onwaarschijnlijk, dat de deur lang weer stand zou bieden aan de pogingen van Ferroni en Wax om deze hinderpaal uit de weg te ruimen. Te oordelen naar het doffe gedreun dat tot hem doordrong, moest Bill wel aannemen, dat ze geen ge ringe maatregelen namen om succes te boe ken. En kwamen ze eenmaal met lantaarns I en revolvers aan, dan zou Lamb, in het I donker en alleen, bovendien ongewapend, geen schijn van kans hebben. Zij zouden slechts een kans hebben daar beneden in die grot, tussen de rotsen, terwijl Ferrcni en Wax op het smalle pad langs de rotsen overgeleverd waren aan het gevaar, van beneden uit met stenen bekogeld te worden. „Het is onze enige hoop, Lamb, maar een pleziertochtje is het niet". Met een bijna onverantwoordelijke haast, waardoor Lamb al spoedig dacht dit nooit te zullen overleven, daalde Bill het pad af, op de voet gevolgd door de zwe tende Lamb, slechts nu en dan zijn metge- gezel de helpende hand reikend bij de ge vaarlijke punten. Tenslotte bereikten zij de bodem van de grot, waar Bill schrok toen hij dacht, het lichaam van Maureen op de grond bij het water te zien liggen. Toen bleek, dat het slechts haar kleren waren, begreep hij dat ze een wanhopige poging gedaan had om zwemmend in vei ligheid te komen. Tussen hoop en vrees vertelde hij Lamb, wat hij dacht dat Maureen gepoogd had. De lamp dovende voegde hij daar aan toe: „En ik ga hetzelfde doen". „Dan kom ik mee", verklaarde Lamb pertinent. „Hier ben ik toch niet veilig". „Denk je dat je goed genoeg zwemmen kunt? Het is een hele ruk, en we konden wel eens zware tegenstroom hebben". „Ik neem de kans. Hier zou Ferroni me te pakken krijgen". „Ga mee dan". Zoals ook Maureen geworsteld had door het nauwe ondiepe water dwars door de grot, zo ploeterden even later Bill en Lamb naar de uitgang. Op het moment dat ze daar aankwamen, priemden hoog boven in de grot twee lichten door de duisternis en vaag onderscheidde Bill de drie figu ren van hun belagers. De lichtbundels speelden over de rotswanden. Toen, na een schreeuw van één hunner, zwiepten de bundels naar de plaats waar zij, nu in breder en dieper water, zwommen, en on middellijk knalden schoten door de holle ruimte van de grot waar dreunende echo's in weergalmden. Maar de afstand was te groot voor zuiver schieten. Hoewel de ko gels nu en dan angstig dichtbij kwamen, konden zij even later opgelucht adem halen toen zij de uitgang door waren en in de geul tussen de rotsen voor de kust zwom men. Op het nippertje was het geweest, nu al twee maal. Zouden ze het ook de vol gende keer weer net halen, ditmaal met het tij als tegenstander, vroeg Bill zich bezorgd af. Haalde Lamb het. of zou die een blok aan het been blijken te worden? Tot dusverre zwom hij met een forse slag, maar wel hoorde Bill hern telkens hij gen, en een enkele keer meende hij im het maanlicht, iets van angst in zijn gelaat te zien, angst en onzekerheid. „Blijf dicht bij de rotsen", adviseerde Bill. En toen hij merkte, dat Lamb af en toe wat achter bleef vroeg hij bezorgd: „Gaat het?" „Tot dusver wel?", gromde Lamb. Maar hoewel Bill nog meer inhield, het werd steeds duidelijker dat Lamb hem niet bij kon houden, en dat er moeilijk heden dreigden. Bovendien merkte Bill op dat moment, dat de wind sterker opstak, en wat het ergste was dat er wolken kwa men, waardoor ze niet lang meer hulp had den van het maanlicht. „Wil je even rusten, dat ik je als een drenkeling op sleeptouw neem?" „Nee echt niet. Ik red me wel. Ga maar verder, heus, ik kom wel achteraan". „Van mijn leven niet. We blijven bij elkaar. We komen er wel". Dat waren wel geruststellende woorden, maar voor zichzelf begon het Bill angstig om het hart te worden. De moeilijkheden moesten nog komen. Waren zij eenmaal om de punt van het eiland, dan zouden zij met de tijstroom te worstelen krijgen tot aan het haventje toe. Dan zou het gevecht pas beginnen. Sn Lamb begon nu al tekenen te vertonen, dat zijn krachten afnamen! Op dat moment dat zii de punt rondden, wist Bill dat het niet zou lukken. Een sterke stroom wervelde door de klippen. Op dal moment greep Lamb met een hand de schouder van Bill, uitgeput. Alleen had Bill het misschien, met de uiterste krach ten, nog kunnen presteren. Met deze last nooit. Maar hij kon het evenmin over zich krijgen, zich van Lamb te ontdoen. Er was maar één oplossing. Een rots in de buurt bereiken. Lamb daar achter laten en zelf een roeibootje gaan halen om hem te verlossen. „Kom mee, nog even. We moeten pro beren die rots te bereiken. Maar in de tijdstroom dreven zij steeds verder weg. „Het heeft geen zin meer. Laat me maar schieten Bill hoorde het nauwelijks want zijn hart sprong op van vreugde. Zijn oren hadden iets anders vernomen: geplas van roeiriemen van achter de rots vandaan met.... Maureen aan de riemen, tever geefs trachtend sterker te zijn dan de stroom. „MaureenMaureen!" „O, Bill...." Een krachtige slag met één riem, twee slagen met beide en de sloep bereikte de twee zwemmers. „Ik probeerde naar Portlevion te komen om hulp te halen", hijgde Maureen, ter wijl Bill aan boord klom en de uitgeputte Lamp ophees. „De hemel zij dank. O, Maureen, wat heerlijk om je veilig terug te vinden". Bill nam de riemen over en begon met kracht naar het haventje terug te roeien. Hoewel hij doodmoe was, scheen hij over enorme reserves nieuwe kracht te beschik ken nu hij Maureen in veiligheid wist, voor zijn ogen, nu hij hoorde dat Maureen in derdaad de schurkentroep had opgesloten. Tien minuten later meerde het bootje aan de kade. Toen legde hij hijgend uit, dat er niet meer zo'n haast was met het halen van hulp. De bende zat opgesloten, en zij zou den nooit zwemmend kunnen ontkomen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6