Historisch verslag van opening der Haarlemse tramlijn in 1904 rieven aan de redactie HAAST Na precies 50 jaar verdwijnt de „Kikkert" Herfsttentoonstelling Jeugdbond Natuurstudie „REMBRANDT" Experimenteel concert in Teylers Museum „Naar Haarlem als een pijl uit den boog" Receptie Christelijke Bouwvereniging HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gestadige groei bij Nutsspaarbank 6 Morgen grote verandering voor De Glip Programma van de KAB afdeling Haarlem Vuelta Grande 30 ct. „Heemstede-West" begon met een klucht Geen voorrang verleend vijftig gulden boete Haarlemse padvinders op Elfregi-koempoelan BULGÖMME Finales tennistournooi van „Groenendaal" DINSDAG 5 OCTOBER 1954 VANDAAG verdwijnt de Sloterdijkcr, die zich achter deze officiële naam als do „Kikkeit verbergt. Op 5 October 1954 beëindigt de Kikkert zijn genoeglijk leven, dat vijftig jaar eerder, 5 October 1904, aanving. Zo treft de Sloterdijker het lot, dat 50 jaar geleden de oude paardentram trof en dat in Haarlems Dag blad van Woensdag 5 October 1904 werd omschreven: „Het dorpje Sloterdijk was gevlagd. Tal van menschen keken naar de voorbijsnorrende wagens. Alleen het paard van de tram Amsterdam-Sloterdijk liet treurig den kop hangen, alsof het dier begreep, dat nu weldra zijn rijk uit zou zijn". Wat een „Kikkert" in een gelijke situatie treurig laat hangen is niet bekend, maar treurigheid dient er te zijn. Vooral ook, omdat met het verdwijnen van de Kikkert de eerste fase wordt ingeluid van het algeheel verdwijnen van de tram, dat Maart 1956 een feit zal zijn, indien de nodige ministeriële goedkeuring wordt verkregen. De Sloter dijker verdwijnt, de operatie Tram is begonnen met een amputatie. ADVERTENTIE In het biologielokaal van het Kennemer Lyceum te Overveen werd van Zaterdag middag af tot Zondagavond een herfstten toonstelling gehouden door de Nederlandse Jeugdbond voor Natüursludie. De N. J. N. biedt voor jongeren tussen twaalf en drie entwintig jaar natuurhistorische excursies, lezingen, filmavonden en andere in verband met de natuurstudie staande bijeenkomsten. De afdeling Haarlem van de N. J. N. telt ongeveer zestig leden en maakt deel uit van de landelijke Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, die met de zeventig afdelingen ongeveer twee duizend leden telt. De afde lingen vormen onderling nog elf districten. De bond is sinds 1920 gegroeid tot een hech te zelfstandige jeugdbeweging, die zonder oudere leiding zijn eigen boontjes dopt. Wie de drieëntwintigjarige leeftijd bereikt moet de jeugdbond verlaten en kan overgaan naar de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche vereniging. De vereniging heeft ver schillende werkgroepen. Voor onze omge ving, zo dicht bij de zee gelegen, valt in het bijzonder de strandgroep te vermelden, een werkgroep van de N. J. N. en de K. N. H. V. Het natuurhistorische werk van de strand groep bestaat voornamelijk uit het verzame len van gegevens over strandvondsten. De leden van deze groep ontvangen een keer in de twee maanden de gestencilde uitgave „Het Zeepaard", waarin bijzonderheden en nieuwe vondsten op het strand worden ver meld. De vondsten van de strandgroep maakten een belangrijk deel uit van de herfsttentoonstelling: schelpen, krabben en nog veel meer. Verder waren er tal van foto's, drie tafels lang en vol met allerlei soorten zwammen, een opgezet papagaaiduikertje, reptielen, mossels en oesters, allerlei soorten mossen en vele andere natuurhistorische zaken, te veel om op te noemen. Een Haarlemse boek handel had alle voorradige boeken op dit gebied naar de tentoonstelling gebracht en uit die hoeveelheid kon men afleiden wat er al veel geschreven is over bomen en strui ken, bos en wei, vogels en vlinders, onkrui den en wat al niet meer. Tenslotte waren op een tafel alle organen van de door N. J. N. en de afdelingen uitgegeven blaadjes ver zameld, zoals Vosserdel, Kruidnieuws en Amoeba, het maandorgaan van de N. J. N. Volledigheidshalve vermelden we nog het secretariaat van de afdeling Haarlem van de N. J. N.: Ger Londo, Junoplantsoen 127. In de maand September werd bij de Nuts spaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van 1.387.390.— en terugbetaald 1.004.130.-, zodat de inleggingen de terugbetalingen over troffen met een bedrag van ƒ383.260.(v. j. 242.025.—. Het inleggerstegoed nam in de eerste drie kwartalen van dit jaar toe met niet minder dan 4.509.100,— en bereikte een totaal van 33.124.503.—. Het aantal spaarders nam in de afgelopen maand toe met 577 en bedroeg per ultimo September 72.085. WOENSD. OCTOBER HUWELIJKSREIS IAL OP WIELEN (The Long Long Trailer) in kleuren LUCILLE BALL - DESI ARNAZ De charmantste en feestelijkste comodie van het jaar Winterdienst N.Z.H. Morgen gaat de winterdienst van de NZH in. Zoals wij reeds eerder schreven betreffen de belangrijkste veranderingen voor Haarlem en omgeving de verbinding met De Glip en de samenvoeging van de stadslijnen 1 en 2. De Glip is opgenomen in de route van de nieuwe verbinding Haarlem-Heem- stede-Bennebroek-Hillegom-Lisse-Sassen- heim-Noordwijkerhout-Noordwijk Binnen en Zee, Katwijk Zee en Rijn-Valkenburg- Wassenaar-Den Haag. De eerste dienst vertrekt o>p werkdagen om 6.05 uur van Haarlem-Station en vervolgens om het half uur tot 18.35, daarna 19.20, 20.20, 21.20, 22.20 en 23.20. Op Zon- en feestda gen 'wordt een half uur later begonnen. Van De Glip vertrekken de bussen naar Haarlem om 7.24 en vervolgens om het half uur tot 22.24, vervolgens 23.09 en 0.09. Op Zon- en feestdagen wordt een half uur later begonnen. Stadsdienst De samenvoeging van de lijnen 1 en 2 komt neer op een volledige dienst Vondel- weg (Haarlem-Noord)Javalaan Heem stede). De eerste bus vertrekt op werk dagen om 6.00 van de Javalaan, vervolgens elk kwartier tot 7.15, daarna om de 7 a 8 minuten tot 19.45, van dat tijdstip af om de tien minuten tot 0.05. De diensten van 0.15, 0.25, 0.35 en 0.45 gaan niet verder dan het Soendaplein. Op Zater- en Zon- en feestdagen wordt de 7 a 8 minutendienst ook in de avond uren volgehouden. Op Zondagen vertrekt de eerste bus om 8.15 van de Javalaan, daarna om het kwartier tot 9.30, vervol gens begint de 7 8 minutendienst. Van de Vondelweg gaat de eerste bus op werkdagen om 5.30, vervolgens om het kwartier tot 6.30, daarna om de zeven a acht minuten. De tienminutendienst be gint om 20.00, de laatste bus vertrekt om 0.00. Op Zon- en feestdagen gaat de eerste bus van de Vondelweg om 7.30, vervol gens om het kwartier tot 8.45, daarna om de zeven a acht minuten Zondagmiddag werd in Teylers Mu seum het „orgel met grote en kleine halve tonen" bespeeld door Piet Halsema. Ter opluistering van het programma werkte de altzangeres Roos Boelsma mee. Zij zong composities van Caldara, Schütz, Constan- tijn Huygens (twee psalmen uit zijn „Pa- thodia" en Purcell. Haar edel stemgeluid Klonk prachtig onder de koepel van het gebouw. Doch dit was niet de enige aan trekkelijkheid voor haar optreden; haar in telligente en warm-muzikale interpretatie was tenminste evenveel lof waard. Wan neer in de meiismen van een Halleluja, aan het slot van een Avondlied van Purcell, een zo overtuigende klank komt, dan is het niet enkel meer een stem, maar tevens een ziel die zingt Halsema's musiceren op het orgel be perkte zich tot de vertolking op de klavie ren in middentoonstemming van composi ties van Sweelinck, Buxtehude, Bach en Wesley Het kon weer gelden als een de monstratie van de moeilijkheden waar de componisten voor toetsinstrumenten in de zestiende en zeventiende eeuw mee te kam pen hadden om het harmonisch bevredigend resultaat te verkrijgen, hetwelk voor strij kers en voor zangstemmen geen nijpend probleem vormde, omdat deze zich heel ge makkelijk op iedere tonaliteitswisseling en doorlopende chromatiek konden instellen. Bach en Wesley hadden uiteraard met dit proces niet meer te maken, daar zij de mid dentoonstemming met haar grote en kleine halve tonen opgegeven hadden voor de evenredige stemming van allemaal gelijke halve tonen. Zelfs bij Buxtehude zou men kunnen twijfelen, als men merkt dat hij de gevaar lijke gealtereerde noten niet ontziet, die de harmonie hopeloos bederven. Maar wat dan te zeggen van de nog zoveel vroeger leven de Sweelinck, die miden in het proces en in de strijdvragen zat, maar niettemin van tijdtot tijd brutaalweg een madrigaleske chromatiek bedreef, die in de middentoon stemming aan alle kanten wrong! Het klinkt als een verzet tegen een bestaande orde en het illustreert de drang naar een oplossing, die de ontwikkeling der meer stemmigheid op toetsinstrumenten niet langer in de weg zou staan. Het zou op de experimentele bespelingen in Teylers Museum mijns inziens nu wel eens interessant zijn na de vertolkingen in de „middentoonstemming" dezelfde compo sitie te laten horen, gespeeld op het een- en-dertig-toons klavier, waarbij het haar fijn moet zijn uit te maken welke samen klanken bedoeld werden. Zo'n Capriccio van Sweelinck en menige passage uit Pre ludium en Fuga in g Dorisch van Buxte hude lijken mij voor een dergelijk experi ment zeer geschikt. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE brillen, welke thans In Nederland worden afgeleverd, zijn er twee voorzien van: U ziet er beter mee VISTASAN BRILLEGLAZEN. dan U thans ziet. Laat daarom i Zuiver beeld tot de rand, zelfs van de verouderde meniscus-glazen het grootste brllleglas. van Uw bril vervangen door Uitsluitend verkrijgbaar bij de erkende vakopficiens. (Verkort weergegeven) ,,Het was een ideale dag om een nieuwe lijn te openen", schrijft Haarlems Dag- hlad van 5 October 1904 over de openings dag der nieuwe lijn. Uit deze krant willen wij op de vooravond van het overlijden der Sloterdijker wat herinneringen op halen aan de eerste gedenkwaardige rit op 4 October 1904. Het was dus een ideale dag om een tramlijn te openen. En dat ideale school in de zon, „waarin alle huizen ge vlagd baadden; overal keken de voorbij gangers de wagens vriendelijk en belang stellend na. Voort snorden de wagens, eerst langzaam en onder voortdurend gebel, daarna sneller toen zij de brug over de Kostverloren vaart waren overgegaan en op eigen baan aankwamen". Voor geschiedenis Maar er was heel wat aan deze eerste rit voorafgegaan. „Zeven jaar geleden," meldt de verslaggever uit 1904, „kwam de tram concessie al voor het eerst ter sprake. Slak kengang zal men zeggen, en niet zonder reden. Maaral te vaak zijn de aan vragers van concessies niet serieus, wen- schen zij slechts een concessie om die als 't kan weer met winst van de hand te doen. Lukt het niet, dan heeft de gemeente alle kosten en moeite voor niets gedaan." In de raadsvergadering van 16 Januari 1901 deed zich een eigenaardig incident voor. „Met 15 tegen 13 stemmen besloot de raad, dat de concessie technisch niet aan B. en W. zou worden voorgelegd, maar aan den Raad; een besluit, waarvan de burge meester zei, dat hij het aan Gedeputeerde Staten ter vernietiging zou voordragen. Later hebben we echter daarvan niets meer gehoord." Toch werd de concessie verleend, maar men moest zo lang op rijksgoedkeu ring wachten, dat hij weer vervallen-raakte en opnieuw door de gemeente moest wor den verleend. In 1903 verzochten de con cessionarissen, Frans Anderheggen, inge nieur, en L. Neumeijer, archite^., het plan te mogen wijzigen in die zin, dat de lijnen LangebrugTurfmarktOude Gracht Raaks en Amsterdamse VaartSpaarne en EmmabrugLeidse kwartierZijlweg zou den vervallen; ook dat willigde de raad in. Onder een kop „Wat is de lijn Amster damHaarlem," werd in Haarlems Dag blad een minutieus beeld gegeven van de nieuwe lijn. „Tal van kunstwerken waren noodig; acht bruggen moesten worden ADVERTENTIE Het summum van genot. verzwaard of geheel nieuw gebouwd. De straatweg langs de Amsterdamsche Vaart werd bijna over zijn geheele lengte ver breed, te Halfweg een centrale gebouwd; de centrale en de remise en 't kantoor te Haarlem vergroot. Dat alles heeft de aan nemer, de Engelsche firma White en Co., in één jaar klaargespeeld." En dan volgden wat tijden. „Van 't Spui te Amsterdam tot aan 't feitelijke eindpunt aan de Tempe liersstraat te Haarlem toe, is de weg 22 km. lang, van poort tot poort is de afstand om streeks 17 km. De proefritten hebben aan getoond, dat de geheele afstand wordt afge legd in 52 a 53 minuten." Dan volgt een specificatie, zoals bijvoorbeeld: „Door het dorp Halfweg wordt gedurende drie minu ten gereden." In Haarlem mocht de maximumsnelheid van de tram 15 km. zijn, in Amsterdam maar 12. Dat geeft een veeg uit de Haar lemse pan: „terwijl toch ieder, die eenig begrip van snelheid heeft, zien kan, dat de Amsterdamsche trams zelf veel harder rijden." Onmiddellijk na de opening reed de tram al een tien-minutendienst met 34 wagens, die elk 41 personen konden be vatten. Duur „Of dit alles geld gekost heeft behoeft men niet te vragen," verzekert de verslag gever, „zes millioen gulden heeft de maat schappij aan aandeelen en obligatiën ge plaatst. Rekent men daarvan de matige rente van 4 procent, dan moet de exploi tatie een zuivere winst opleveren van 240.000 's jaars, ongerekend de aflossing van het obligatiekapitaal." Bij de feestelijke opening waren onder andere aanwezig „schout-bij-nacht Derx en de commandant van de stelling Amsterdam Van de Wal." De voorzitter van de raad van beheer, de heer Luden, roemde de energie van de initiatiefnemers Anderheg gen en Neumeyer, die schenen gehandeld te hebben onder het motto: „Tusschen neus en lippen, kan een kans ontglippen." Hij zeide tot slot: „Moge de nieuwe verbinding strekken tot ontwikkeling van het verkeer en tot nut der aanliggende gemeenten." (Applaus). Nadat de Commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven het lint had doorgeknipt, „begaven de genoodigden zich naar buiten waar op het Spui tal van met driekleur versierde trams wachtten om de circa 250 gasten naar Haarlem te vervoeren." Concurrentie Het schijnt een schitterende rit geweest te zijn, want luistert: „Prachtig lag daar het wijde landschap in den zonneglans, de fabrieken en torens van Amsterdam aan den eenen kant, de verre horizon in den herfstnevel aan den anderen. Bij Sloterdijk zwenken de wagens en komen op de Am sterdamsche Vaart. Rechts van den weg schoten wij als een pijl uit den boog voort, naar Haarlem. Voorts schoven de wagens langs het stille water en glimlachend keken de passagiers naar de voorbijschietende treinen van de Hollandsche Spoor, den grooten broer, aan wien nu voor het eerst door de Electrische Spoorweg-Maatschappij in zijn monopolie AmsterdamHaarlem concurrentie wordt aangedaan. Dan weer ging het langzaam, alsof men de passagiers van het rustige landschap wilde laten ge nieten. Kalm en gestadig bellende reden de wagens Halfweg door en de Amsterdamsche Vaart, die in haar vorm aan een lineaal doet denken, weer op." Menu De feestrit werd besloten met een maal tijd in Haarlem. Het menu is kennelijk ook van 50 jaar geleden: Potage a la Tortue, Croquettes a la Toulouse, Pièce de boeuf a la printanière, sauce italienne, Blanquette de poulardes aux fleurons, Pouding a la russe en dessert. ADVERTENTIE C<»OOOOC'XxMOOOO(XOOOOOCOCOOC<XCOOCX>DOOCOOOOOCOOOOOOC)Oa De overlevering verhaalt, dat in de 5 Haarlemse tram door een passagier ge klaagd werd over de zeer geringe snel- heid van de tram. „Waarom gaat u niet i lopen?", vroeg de conducteur gebelgd. p „Zó'n haast heb ik niet", antwoordde de klant. sj XXXX3000CCOCXXOOOCOCOCOCOCOOOCCCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOO Onmiddellijk na de opening verschenen allerlei advertenties in de krant; van Am sterdamse winkeliers, die Haarlemse clien tèle wilden aantrekken, zoals „Vergeet niet bij Uw uitstapje naar Amsterdam een be zoek te brengen aan banketbakkerij Pijber, Paleisstraat; onze specialiteit Erabanket." Op 25 October 1904 staat in Haarlems Dagblad: „Het vervoer met de electrische spoor naar Amsterdam was Zondag zeer druk, vooral in den namiddag. De wagens zaten bijna geregeld zonder uitzondering stampvol. De electrische spoor had aan de stations Haarlem en Amsterdam een con trole ingesteld, waar men volgnummers kon bekomen en op die nummers af plaats nemen in de wagens Gedrang uitgesloten en de volle wagens stopten onderweg niet meer." Maar er kwamen ook ingezonden brie ven, over het al of niet roken in de wagens, onder de kop „De electrische spoor en de volksgezondheid." Op de eerste openingsdag geschiedden er reeds twee ernstige, zoals de krant meldt ongevallen. Allereerst brak de overbe laste geleidingsdraad en „geschiedden twee aanrijdingen, waarbij een postwagen werd vernield en een tramruit kapot ging." Misschien zijn dat reeds de eerste voor tekenen geweest van het verdwijnen van de lijn. Wij zijn geneigd de mening voor te staan, dat het breken van een ruit op de eerste openingsdag niets meer of minder betekent, dan dat 't betrokken voertuig het niet langer dan 50 jaar zal uithouden of liever: het precies 50 jaar zal uithouden. Maar dat is dan ook een mooie leeftijd. En de spoorwagen die in 1904 zoals de ver slaggever tevreden meldt eindelijk con currentie in zijn monopolie moest dulden, rijdt maar door, rijdt maar door; zonder volgnummers, mèt rookcoupé's, voortschie tend als een pijl uti den boog. Vader en zoon Johan Blaaser hebben met vereende krachten een aantal dolle situa ties op papier gezet en daarmee het klucht spel „In een andere wereld" geconstrueerd, waarmee de Toneelvereniging „Heemstede- West" Zaterdagavond In hótel „De Leeu werik" op haar beurt het nieuwe winter seizoen opende. Dit geschiedde tot uitbun dig vermaak van de vele toeschouwers, die de zaal tot in alle hoeken hebben gevuld. Toch valt er in de handeling van deze klucht niet zo bijster veel vernuft te be speuren. Een porselein-fabrikant, in het be zit van de traditioneel verkwistende echt genote en dochter, bevindt zich mede daar door op de rand van een faillissement en associeert zich ten einde raad met een r|jk geworden bankwerker, die daarop met een zeldzaam luidruchtig gezin zijn intrek in de deftige villa neemt. En hiermee is dan vrijwel alles naverteld, want het verdere verloop biedt in de gegeven omstandighe den nog slechts weinig verrassingen. Con flicten met mevrouw, ruzie met de statige huisknecht en een fabriek, die steeds on rustbarender achteruit gaat; tot de sypa- thieke zoon de teugels in handen komt ne men en zich daarmee ten slotte ook van de liefde van de lieftallige fabrikantendochter weet te verzekeren. De verrassing van deze avond was voor mij dan ook niet in het stuk gelegen, maar in de manier waarop een dergelijke klucht door „Heemstede-West" voor het voetlicht werd gebracht. De spelers toonden hierin ten volle begrip te hebben voor de eisen, ook van het tempo, die een dergelijke klucht aan de optredenden stelt. Bovendien verstonden zij het de verschillende dolle si tuaties geheel uit te spelen. Ik denk bij bijvoorbeeld aan het knap gespeelde flauw vallen van Augustine en de dwaze reacties van Koopman; een uitstekend staaltje van samenspel, waarom de zaal volkomen te recht brulde van plezier. Regisseur Carl Veerhoff komt de eer toe deze spelers tot een hecht ensemble te hebben samenge bracht. Rolkennis en tempo waren boven alle lof verheven. Daarbij had hij de gehele opvoering in de richting van de komische charge geleid; de enige opvatting, waar door een dergelijke klucht voor de toe schouwer aanvaardbaar wordt Wat de individuële prestaties betreft, speelde Jan Huysman als de rijkgeworden bankwerker wellicht de rol van zijn leven. Zijn directeur-allures werden kostelijk uit gebeeld en oök verder wist hij deze opvoe ring met zijn onmiskenbaar komische ta lenten geheel uit te dragen. Zijn uitbundige stijl Inspireerde zijn medespelers eveneens tot een reeks verrassende typeringen, waarvan in de eerste plaats Piet Böhm als de bengel Miel in komische uitbeeldings kracht niet voor zijn toneelvader onder deed. Dit kluchtige gezin werd door Janet Foks als Marie Koopman met verve ge completeerd. Het gewenste contrast zagen wy opgebracht door Theo Visser en Lien Wjjnstroom als de deftige familie Van Run ten en Zwiep, waarvan de hautaine allures eveneens aanleiding tot menig lachsalvo gegeven hebben. Mary Visser vormde met Huub Wassink het in iedere klucht onmis bare gelukkige paartje. In de kleinere rol len zagen wij Annie Jeltema, Frans Segers, Herman Foks en Ton Wijnstroom, die een passend deel tot de \roiykheid bijdroegen. De Bloemendaalse wethouder van So ciale Zaken en Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hyszeler, zal heden, Dinsdagavond, geen spreekuur houden. Het programma van de Katholieke Ar beidersbeweging van de afdeling Haarlem voor het seizoen 19541955 is thans ver schenen. De bespreking van het mande ment der bisschoppen neemt een belangrij ke plaats in. Zo zal op Vrijdag 19 Novem ber een grote vergadering over dit onder werp worden gehouden. De hoofdaalmoeze nier van de arbeid de weleeerw. heer Ge- raets spreekt over de geestelijke achter grond en de wording van het mandement, de verbondsvoorzitter de heer Middelhuis over wat er na het mandement is gebeurd. De verschillende kringen van de K.A.B. hebben ieder een gedegen agenda opge steld, waarin de ontwikkelingsavonden een belangrijke rol vervullen. Men zal zich vooral bezinnen over de houding van de katholiek in het maatschappelijk leven, de politiek en het onderwijs. De ontspannings bijeenkomsten worden voornamelijk opge luisterd door toneeluitvoeringen van dilet tantenverenigingen. De verschillende hoog tijdagen in het kerkelijk jaar krijgen elk een passende viering, te beginnen met het St. Willibrordusfeest en de herdenking der doden op 7 November. Voor de kinderen van de leden wordt in gebouw St. Bavo een groot St. Nicolaasfeest georganiseerd; de programma's voor de Kerst- en Passie viering zal men nog nader bekend maken. Met een toneelvoorstelling van „Suuske Perdaems" door de „Spelers van St. Frans" wordt het seizoen van de K.A.B. geopend. Wij zullen morgen aan stuk en spel een be schouwing wijden. Ter gelegenheid van het feit, dat op 3 October 1904 de eerste steen werd gelegd voor een complex van achttien woningen aan de Boslaan te Bloemendaal, houdt de Christelijke Bouwvereniging, voortgekomen uit de N.C.W.B., Vrijdagavond in het Jeugd huis aan de Donkerelaan een feestavond waaraan het gezelschap van Tonny Schiffer- stein meewerkt. Het gouden jubileum werd Zaterdagmiddag reeds gevierd met een receptie in hotel Zomerzorg aan de Brede- rodelaan te Bloemendaal. Ongeveer zestig belangstellenden hebben daar van de ge legenheid gebruik gemaakt om het zeven man tellende bestuur van de jubilerende Christelijke bouwvereniging de hand te drukken en daarbij weinig of veel woorden te spreken. De voorzitter van de vereniging, de heer H. Wijgerse, werd niet moe op al deze vriendelijke woorden een juist ant woord te geven. Van de aanwezigen op de receptie noemen we de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en de wethouder voor Volkshuisvesting mr. J. C. C. W. Hijszeler. Van de zes woning bouwverenigingen in de gemeente, die te zamen in een federatie zijn vertegenwoor digd, waren er telegrammen en kwamen vertegenwordigers persoonlijk de gelukwen sen over brengen. De woningbouwvereni- Ongehoord. Gaarne wil ik u eens in lichten over een ongehoord verschijnsel, dat de laatste dagen de jeugd van Haarlem in zijn ban heeft. De jongens maken met eigengemaakte claxons zo'n verschrikkelijk lawaai. Zij bevestigen een leeg groenteblik aan hun wiel en dat maakt een geweldig geluid. Met hele troepen rijden zij langs mijn huis en zo'n héle Woensdagmiddag zit ik in het gegil. Gaarne zag ik, dat u er bij de politie op wilde aandringen, dat zij een waarschuwing in uw blad wilde plaatsen om dit exces tegen te gaan. Speciaal de omgeving Spaar ne, Kleine Houtweg moet het ontgelden. KEES VERWEY (Bij informatie deelde de verkeerspolitie ons mede, dat scherp instructies zijn ge geven om de lawaaischoppers te temmen. Reeds verscheidene „blikken" zijn in beslag genomen en de ouders der betrokken knapen gewaarschuwd. Red.) Koude benen. De nieuwe wachtgelegen- heden op het Stationsplein blijken geen succes te zijn. Donderdag jongstleden, kou de regendag, zag ik iedereen rillend van de koude benen vooral dames naar de slationsoverkapping vluchten. Waarom zijn deze wachtplaatsen niet tot onder aan dicht gemaakt, bijvoorbeeld met ging Bloemendaal-Noord werd vertegen woordigd door tie heren W. Th. Gerrits, G. Meerkerk en G. A. Tijssen, de woningbouw vereniging „Bos en Duin" door de heren J. de Jong, H. C. Klerk en J. A. van Rijswijk De heer J. Dedding kwam zijn gelukwensen aanbieden namens de woningbouwvereni ging „St. Jozeph" in Vogelenzang. Ook de heer Adr. Cassee, oud-wethouder van Bloe mendaal, was aanwezig, en in zijn toespraak raadde hij de vereniging aan niet te ver slappen maar door te gaan met het voorbe reiden van nieuwe plannen. Daar is men bij de woningbouwvereniging trouwens al mee bezig en de burgemeester deed dan ook de kleine toezegging, dat hij aan de aanvrage voor ongeveer achttien flatwoningen voor kleine middenstanders zijn volle aandacht zou geven om deze plannen zo spoedig mo gelijk te verwezenlijken. Wijlen ds. J. C. van Dijk, Hervormd predikant te Bloemendaal, was destijds erevoorzitter van de Christelijke Bouwvereniging, die hem steeds na aan het hart stond. Dit kreeg nog eens relief door de komst van zijn weduwe, jkvr. C. L. van Dijkvan Vierssen Trip. Namens dezelfde kerkelijke gemeenten waren eveneens aan wezig de heren dr. J. H. Stelma en W. Kra mer. Van de overige talrijke aanwezigen willen we nog vermelden de chef van de af deling Huisvesting in de gemeente, de heer K. Kraetzer en zijn echtgenote mevrouw L. KraetzerStoop, de kleindochter van wijlen mr. A. Stoop, die destijds een grote finan ciële bijdrage schonk om de bouw van de eerste woningen mogelijk te maken. I ijzeren platen, als men bang is, dat het glas stukgetrapt wordt? J. VAN HOGENDORP Verschil. Toen het ongeval van het KLM-toestel „Triton" door de radio be kend werd gemaakt, werd tegelijk de uit zending gewijzigd. Nu wij echter van de week getroffen werden door het verschrikkelijke autobus ongeval op de Cauberg, waarbij al vijftien (later 19) het slachtoffer werden, ging de radio gewoon door, alsof er niets aan de hand was. Vliegtuigpassagiers of buspassagiers dat maakt toch eigenlijk geen verschil? W. F. v. d. HOEK Haarlemse kantonrechter Maandagmiddag had zich voor de Haar lemse kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, te verantwoorden A. J. J. uit Haarlem, die op 17 Mei op het kruispunt Julianalaan- Bloemendaalseweg met zijn motor ver zuimde voorrang te verlenen aan een van rechts komende motor, welke werd be stuurd door J. L., een 31-jarige winkelier uit Haarlem. Er was toen een botsing ont staan, waardoor L. deerlijk gewond raakte. J. verdedigde zich door te zeggen, dat een op een fiets vóór hem rijdende militair hem het uitzicht had belemmerd, doch zijn woorden vonden geen gehoor bij de kan tonrechter. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. H. Lagerwaard, vroeg een boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. Voor een film over Mars construeerde men in Hollywood deze robot, die, eenmaal in beweging gebracht, met „zijn zoontje" een wandeling kan maken voor de camera's De leidsters en leiders van de Elfregigroe- pen van Het Nederlands Padvindstersgilde en De Nederlandse Padvinders groepen die uitgaan van de Doopsgezinde gemeenten waren het afgelopen week-end bijeen op de jaarlijkse Elfregikoempoelan, welke deze keer een tachtig deelnemers uit Amsterdam, Groningen, Haarlem en de Zaanstreek naar Zaandam deed komen. Ter verdere viering van het vijfentwintig jarig bestaan van dit jeugdwerk in Elspeet is reeds van 24 tot 30 Juli een Nationaal kamp gehouden met bijna vierhonderd jon gens en meisjes werd er Zaterdagavond een feestelijk programma afgewerkt, waarin vooral de Zaanse predikanten hun bijzondere capaciteiten toonden. Ds. H. Wethmar ver telde het boeiende verhaal van „The devil and Daniel Webster", ds. E. H. Boer deed enige aardige voordrachten en akeela N. Wie- ringa leerde nieuwe kampliedjes. Ook werd de première van de film van het nationaal kamp in Elspeet gebracht. Dit alles verste vigde de onderlinge banden van broeder schap en verschafte de deelnemers nieuwe ideeën voor hun moeilijk leiderswerk in het nieuwe padvindersjaar. Na de kerkdienst op Zondagochtend in de Doopsgezinde kerk, waarin de doopsgezinde predikanten ds. H. Luikinga, een oud-Haar lemmer, en ds. H. Wethmar voorgingen, werd de jaarvergadering van de Elfregi-fede- ratie gehouden. Er werd onder meer besloten het werk uit te breiden en de volgende Koem- poelan op 12 October 1955 in Groningen te houden. Op 27 December de oprichtings datum van Elfregi zal er in Zaandam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, nogmaals ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan. Tot slot leidde een speurtocht de leidsters en leiders 's middags langs de Zaan naar de Hembrug, waarna ds. Boer de tweedaagse bijeenkomst met een korte toespraak besloot. SOUS-NAPPE het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber. Deze week Demonstraties te Haarlem bij VROOM DREESMANN. Onder fraaie weersomstandigheden werden Zondag op de banen van Groenendaal in Heemstede de finales verspeeld van het A- en B-tournooi van de Heemsteedse tennisclub „Groenendaal", welk tournooi indertijd we gens de weersomstandigheden niet kon wor den beëindigd. De resultaten waren: A-klasse. Dames enkelspel: mejuffrouw E. van Scherpenzeel sl. mevrouw L. Pierlot 1—6, 6—4, 63. Dames dubbelspel: mevr. L. Pierlót en mevr. G. den Boer ri. mej. E. van Scherpenzeel en mej. G. Nijssen 62, 63. Gemengd dubbelspel: mevr. G. den Boer en A. van Dinther sl. mej. E. Randag en K. v. d. Horst 64, 64. Heren enkel spel: K. v. d. Horst sl. C. Nieland 61, 36. 64. Heren dubbelspel: A. van Dinther en H. van Buuren sl. C. WJdema en C. Nieland 9—7. 2—6, 6—3. B-klasse: Dames enkelspel: mej. W. Woe- zik sl. mej. A. M. Vink (w.o.). Dames dub belspel: mevr. A. van Eckvelt en mevr. I. Vis sl. mevr. A. Woltersom en mej. W. Woe- zik 64. 57, 61. Gemengd dubbelspel: mevr. M. Dantuma en J. G. Wijkhuizen sl. mevr. W. Kroeze en J. J. Moolenaar 57, 75, 6—4. Heren enkelspel: H. T. Vlaar sl. A. Schutz 64, 46, 64. Heren dubbelspel: D. W. Pelgrom en E. P. Titiheru sl. H. Seveke en J. Th. Blom 63, 36, 64. De heer J. A. Plak, ere-lid van het wed strijd-comité, reikte de prijzen uit.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7