Rennen naar de brand De Duivel kwam uit Dublin Nieuwe Christelijke kleuterschool s|akin£ m de Londense aanwinst voor Zandvoort r, t haven breidt zich uit Haarlemmermeer U itbreidingsplan Zwanenburg Lisse Dag verenigde Natiesl Amsterdamse Beurs Spaak poogt kern van de EVG te redden Adenauer ontmoet geen onverdeelde instemming DINSDAG 5 OCTOBER 1954 HXATtEBMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoofd Julianaschool te Zwanenburg Plaats voor 365 woningen Drie kerken beginnen samen aan gezinszorg Motorrijders werden overmoedig op circuit Culturele raad in wording Ruim de helft der arbeiders heeft het werk neergelegd Drs.H.A. Korthals spreek# in Frans Halsmuseum Jubileum van ondercommandant Pollé Voorschot voor speeltuin Israel vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad Koffer met waardevolle inhoud achtergelaten Oefenwedstrijd van selectie elftallen Bizarre Ierse comedie Parlementaire goedkeuringen nog dit jaar verwacht* Heden regeringsverklaring en Donderdag debat in Bonn De uitbreiding van Zandvoort voltrekt zich in een gestaag tempo. In Zandvoort- Zuid, waar binnen afzienbare tijd een ge heel nieuwe woonwijk zal ontstaan, vallen fraaie duinterreinen ten offer aan woning bouw; worden nieuwe straten aangelegd door een nu nog vrijwel kale zandvlakte, die echter aan het begin daarvan bij de Dr. C. A. Gerkestraat door het gereed ko men van steeds méér woningen, reeds een duidelijk beeld geven van hetgeen hier straks tot stand zal komen. Achter de Wil- helminaschool ontstaat een geheel nieuw scholencomplex. Eerst onderging de Wil- helminaschool een grote uitbreiding van vier nieuwe lokalen, daarna kreeg de Ju- lianaschool uitbreiding en vernieuwing, onder meer door de aanleg van een fraai speelterrein en modernisering van de daar aan verbonden kleuterschool, vervolgens verrees de'R.K. kleuterschool „Sint Aga tha" en thans zal Zaterdag 23 October de nieuwe Christelijke kleuterschool van de Wilhclminaschool, die aan de overzijde van laatstgenoemde kleuterschool verrees, offi cieel worden geopend. De ingebruikstelling van deze school betekent in Zandvoort opnieuw een belangrijke stap voor waarts op het gebied van het kleuteronder wijs. Tot nu toe was deze kleuterschool voorlopig ondergebracht in twee lokalen van de uitbreiding der Wilhelminaschool, die echter slechts node gemist konden wor den. De nieuwe kleuterschool werd thans schuin gebouwd op de Wilhelminaschool, met een tussenruimte, die straks gebruikt kan worden, wanneer dit nodig mocht zijn, om een nieuw lokaal tussen kleuterschool en lagere school bij te bouwen, waardoor het complex één groot geheel zal gaan vor men. De nieuwe kleuterschool werd, even als de laatste uitbreiding der lagere school ontworpen door architect ir. H. Meye- rink te Zwolle en gebouwd door de Zand- voortse aannemer W. Dorsman. Als curio siteit kan wellicht worden vermeld, dat alle werkzaamheden aan deze school door Zandvoortse bedrijven werden verzorgd. Deze nieuwe school is een waar juweel tje, zowel wat inrichting, als bouwtrant betreft. Honderdtwintig kinderen zullen er in drie lichte, ruime en prettig, gemeubi leerde lokalen worden ondergebracht. Elk lokaal werd in andere kleuren uitgevoerd, namelijk met als hoofdkleur rood, geel en blauw. Elk lokaal heeft een aparte uitgang naar buiten, waardoor men op de speel plaats terecht komt. Tussen het eerste en het tweede lokaal werd in een aparte ruim- Door het vertrek van de heer L. Mulder is de functie van hoofd van de openbare lagere school nr. 9 (Julianaschool) te Zwanenburg vrijgekomen. Ter voorziening in deze vacature bieden B. en W. van Haarlemmermeer de gemeenteraad de volgende voordracht aan: J. Poppema, hoofd van een school te Britswerd; 2. H. A. Gerritsen, hoofd van een school te Staphorst; 3. A. Springvloed, hoofd van een school te Rheden. Aangezien het uitbreidingsplan in on derdelen Zwanenburg, vastgesteld op 9 October 1941, grotendeels is gerealiseerd en er in Zwanenburg grote behoefte be staat aan meer bouwrijpe gronden, een terrein voor een rioolwaterzuiveringsin richting en vermeerdering van het aantal sportvelden, is een nieuw plan dringend gewenst. Voor het Zuid-Oostelijke gedeelte van Zwanenburg, begrensd door de IJweg en de Ringvaart, bieden B. en W. van Haar lemmermeer de raad een ontwerp-plan ter vaststelling aan. Het ontwerp beoogt voor namelijk te voorzien in de behoefte aan woningen, sportvelden en een rioolwater- zuiveringsinrichting. Ten Noorden van de plaats, waar de zuiveringsinrichting is ge dacht, zijn gronden bestemd voor de ves tiging van enkele industrieën en ten Zui den daarvan zullen een aantal agrarische hulpbedrijven en de daartoe nodige ge bouwen kunnen worden opgericht. Voorts zijn enige nieuwe straten in het plan opgenomen, waaraan ongeveer 365 woningen kunnen worden gebouwd waar onder 162 étagewoningen aan de straat, welke evenwijdig met de IJweg zal komen te liggen. Zuid-Oostelijk van de kruising van de verlengde Olmenlaan en laatst bedoelde straat, zijn een kleuterschool en een kinderspeelplaats geprojecteerd. Ver der zijn in het ontwerpplan opgenomen een parkeerterrein ten behoeve van de sportvelden en een wandelpad van de IJweg naar de Lijnderdijk langs de Zuid zijde van de sportvelden. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN. 5 October. Aanvoer 371 vette varkens. Notering: zware 190—191, lichte 189183, slagersvarkens 193189, zeugen 180—175. Handel vlot, aanvankelijk hogere prijzen, later door ruime aanvoer dalende prijzen. In Lisse is nu ook een Protestants Chris telijke Gezinsverzorging bij ziekte in het leven geroepen waaraan door een drietal kerken wordt deelgenomen. In deze commis sie hebben namens dc Nederlands Hervorm de Kerk zitting A. Tibboel (voorzitter), J. Both, secretaris-penningmeester, de dames mevrouw G. van Nieuwkoop, mevrouw G. Marseille, ds. C. Jongeboet en de heren Th. Gort en G. van Waveren, namens de Gere formeerde gemeente mevrouw C. F. Daudeij en de heren R. C. Segers, J. van der Spek en G. C. Tromp en namens de Christelijk Gereformeerde Kerk mevrouw De Graaf Bamhoorn, J. van der Wolf en A. Rodeburg. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Mirjam, d. van G. Balkenende en R. Broer; Jacobus Maria, z. van W. J. van Rijn en J. M. Waasdorp; Nicolaas Barend, z. van A. van Rossen en L. Nieuwenhuis; Jaco bus Christoforus, z. van H. J. C. de Vroo- men en J. A. M. Lommerse; Henricus Lau- rentius Maria, z. van C. J. H. v. d. Zwet en A. V. v. d. Voort; Harm, z. van K. de Groot en S. Kuipers. ONDERTROUWD: J. v. d. Stelt en Th. A. Vermeulen. GEHUWD: J. B. Zippro en A. Scholte. OVERLEDEN: Johannes Jacobus Cornells H^o",:--""r, oud 3 mnd.; Jan Faas wcdn. van M. A. v. d. Vis, oud 74 j. te eveneens met directe aansluiting op het speelterrein het toiletlokaal ge bouwd met een gescheiden afdeling voor jongens en meisjes, voorzien van fraaie, gemakkelijke wasbakken, die uiterst ver nuftig werden opgesteld. Aan het einde van de gang langs de lokalen ligt de fraai ingerichte werkkamer voor het school hoofd, een moderne keuken, een perso- neelskamertje en een toilet- en waslokaal- tje voor het personeel. De clou van het ge bouw is zeker de unieke speelzaal voor de kleintjes, zeshoekig gebouwd en elk van de zes vlakken voorzien van hoge ramen, waardoor men naar alle kanten een vrij uitzicht heeft. Het lokaal werd voorzien van een fraai natuurhouten plafond, waarin een aardig motief werd verwerkt en waarin tevens de verlichting op een bijzonder veilige wijze werd aangebracht, zodat schade met ballen of andere spelen vrijwel niet kan worden aangericht. Dit lokaal werd voor zien van een leuk torentje, dat het gehele gebouw beheerst en waardoor deze school reeds van vrij verre afstand opvalt. Op de spits van dit torentje zal nog een smeed ijzeren scheepje worden geplaatst. Het gehele gebouw maakt een uiterst prettige en voorname indruk en kan zeker tot een der fraaiste kleuterscholen uit deze omgeving worden gerekend. Een groot grasgazon, waarop de kleuters ook kunnen spelen, zal nog voor de school worden aan gelegd. Dat er behoefte aan dit gebouw bestond, bewijst wel het feit, dat wanneer op 25 October a.s. de school door de kleinen zal worden bevolkt, deze dan tevens zo goed als geheel is volgeboekt. Met recht kan het bestuur van de Wil helminaschool op dit fraaie gebouw, dat ook van buitenaf een lust is voor het oog, uitermate trots zijn. Twee keer brokken; één gewonde De grote dx'ukte, die Zondag op het Zandvoortse circuit heerste, toen tijdens het fraaie weer velen op deze race-baan eens probeerden, hoe hard men daarop wel rijden kan, heeft door onbekendheid met de baan en ongeoefendheid wederom tot enkele ongelukken geleid. Om ongeveer vier uur reed de 24-jarige bestuurder van een motor, afkomstig uit Kortenhoef met een te grote snelheid door de bocht vóór het opgaan van de Hunze- rug. Hij kwam ten val en kreeg een her senschudding en een sleutelbeenfractuur. Per gemeentelijke ziekenauto werd hij naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De motor werd licht beschadigd. Om ongeveer half zes reed de 25-jarige motorrijder W. J. A. uit Leiderdorp met een snelheid van ruim 100 kilometer per uur uit de bocht, vóór het ingaan van het rechte einde. Deze kreeg niet veel letsel, doch zijn motor werd vrij ernstig bescha digd. Woensdagavond a.s. zullen in het raad huis diverse verenigingsbesturen samen komen onder leiding van burgemeester mr. H. M. van Fenema, om in deze verga dering te komen tot oprichting van een culturele raad, waartoe de gemeenteraad het initiatief nam. Ook enkele raadsleden zullen deze vergadering bijwonen. De cul turele raad wordt in het leven geroepen om regelend en ordenend op te treden irx verenigingsaangelegenheden. LONDEN (Reuter) Het aantal stakers te Londen is met ruim achtduizend ver meerderd, zodat thans meer dan achttien duizend havenai-beiders, dat is meer dan de helft van het totaal, het werk hebben neergelegd. Twee afzonderlijke stakingen houden het werk op ongeveer 230 sche pen op. De nieuwe stakers bootwerkers hebben gehoor gegeven aan een stakings- oproep van hun vakbondleidei-s, uitgevaar digd om kracht bij te zetten aan meer dan honderd eisen over loon- en arbeidsvoor waarden. Een van de laatste eisen is het afschaffen van alle overwerk. De andere stakers zijn arbeiders van scheepsreparatiebedrijven, die in staking: gingen nadat, twee weken geleden, vijf electriciens werden ontslagen. Zij bewe ren dat de regel bij ontslagen wegens be- zuniging, malaise, e.d.), dat degenen, die het laatst werden aangenomen, het eerst voor ontslag in aanmerking komen, niet is. nageleefd. Herstellingswerkzaamheden aan 71 schepen zijn stil gelegd. Deze staking; breidt zich snel uit. Vierduizend leden van de algemene bond van arbeiders van ver- voers- en algemene bedrijven, die concur reert met de vakbond der stakers, zijn een. sympathiestaking begonnen. Te Manchester In de haven van Manchester zijn onge veer tweeduizend havenarbeiders een niet- officiële staking begonnen, uit protest, tegen het ontslaan van acht collega's. Het herstellingswerk aan alle 26 schepen, die in reparatie lagen, is stop gezet. Te New York De Amerikaanse vakvereniging van havenarbeiders I.L.A., die 25.000 leden vertegenwoordigt, heeft een staking uitge roepen wegens een geschil met de New Yorkse scheepvaartvereniging over loons verhoging met terugwex-kende kracht. Op Dinsdagavond 19 October zal in de; Rcnaissancezaal van liet Frans Halsmuseum de viering plaats vinden van de Dag der Vei-enigde Naties. De herdenkingsrede zal worden uitge sproken door drs. II. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer. De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door de nieuwe film „World witlxout end". Spreker en film zul len het zo belangrijke vraagstuk van de hulp aan de onontwikkelde gebieden be handelen. De viering vindt plaats onder auspiciën van o.a. de volgende organisaties: Vereni ging voor internationale rechtsorde, Be weging van Europese federalisten, Ver eniging van vrouwen met academische) opleiding, Haarlemse Bestuurdersbond, Sor-1 optimisten, Kerk en Vrede, Vrouwen in! bedrijf en beroep, Vrouwenbelangen en! gelijk staatsburgerschap, Volksuniversiteit.,1 Tussen een aantal van deze organisaties] vinden besprekingen plaats om te komen: tot een verdér gaande samenwerking, ten einde aan de doelstelling en het werk van,, de Verenigde Naties meer bekendheid te geven. Contact met andere organisaties, welke tot deze samenwerking bereid zijn, wordt opgenomen. Aan de heer C. van Heesen is eervol' ontslag verleend als burgemeester van 's Gravendeel, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. 95 95 Vanavond wordt in de brandweerkazer ne aan de Gedempte Oude Gracht onder commandant Pollé gehuldigd, die onlangs nog, bij het jubileum van commandant Vernout, aantoonde dat hij een eerste klas huldigingskracht is, zolang hijzelf niet het slachtoffer is. Dat is hij echter zoel van avond.' En alle brandweerlieden, allen vrienden van Pollé, zullen genieten van deze avond; niet alleen omdat zij dan eens openlijk kunnen tonen de erkentelijkheid en het respect, die Pollé in normale tijden nooit voor zich bestemd wilde zien, maar ook omdat zij zullen genieten van de wijze waarop hij zich alles zal moeten laten wel gevallen; hij zal het echt niet leuk vinden! Alle aanwezigen zullen dan Pollé herken nen zoals zij hem willen huldigen: iemand die zich niet laat huldigen tenzij gedwon gen. En dat op zichzelf is een huldiging waard Veertig jaar geleden, in 1914, trad de toen 18-jarige tot de brandweer toe. Hij werd' vrijwilliger. In 1932 werd hij bevor derd tot brandmeester, in 1947 tot hoofd brandmeester en op 1 Augustus 1953 tot ondercommandant. Iemand, die veertig jaar een taak heeft vervuld, spreekt niet meer over de practische resultaten, zeker Pollé niet. „Het is een heerlijk goed offer zin te kunnen ervaren", zegt hij, „brand weerman zijn vergt burgerzin en na veer tig jaar kan ik eigenlijk alleen maar zeg gen, dat het werk, de omgang met mijn kamex-aden en de vriendschappen mijn innerlijk leven met talloze ervaringen hebben verrijkt". Hij kan dan ook niet zeggen welke zijn prettigste ervaringen zijn tijdens zijn loopbaan, hij genoot van zijn werk en wat het meebracht; en wat een ander zich misschien als hoogtepunten zou herinneren betekent voor hem een vanzelfsprekend tot het werk behoren. Hij kan wèl zeggen bij hoeveel branden hij geweest is, want „er zijn er gemiddeld 50 per jaar in Haarlem, dus reken maar uit, 50 maal 40 dat wordt 2000 ongeveer". En alsof het hemzelf verrast: „Ja, een paar duizend zullen het dan wel geweest zijn". De huidige ondercommandant van, de brandweer dat modern motorisch uit geruste apparaat herinnert zich nog, dat er vroeger bij hem thuis een belletje ging. Dat betekende „Ergens brand". Dan trok hij zijn spullen aan, rende zo hard hij kon naar de Grote Markt en daar hing dan een bordje waarop stond waar de brand was. „Nou, en dan moesten we er met de has pelwagen naar toe, we renden als bezete nen. Achter duwden steeds frisse mensen, ook van de straat, en wij moesten dan voor het ding maar in evenwicht zien te houden. Je kwam doorop bij de brand". Hem is nooit wat overkomen bij brand- blussen. Nu is dat iets, waar je nooit met een brandweerman over moet praten. Het is een geheiligd taboe en de heer Pollé klopt op hout: „Ik heb ook een groot ver trouwen, dat me niéts gebeurt". Het .woord sneuvelen hoort men ook nooit onder sol daten. Taboe. Het is de heer Pollé opgevallen, dat er een zekere wetmatigheid schijnt te be staan in het uitbreken van branden. „Echt uitzonderlijk grote branden hebben we hier nooit gehad, ik bedoel branden, die met kop en schouders boven andere uitste ken". Maar wel is het dikwijls gebeurd, dat een voor Haarlem grote brand snel door een tweede gevolgd werd. Als hij vanavond het fiere cijfer veertig krijgt toegevoegd op het mooie kruis, dat de Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging hem bij zijn 25-jarig jubileum toekende, zal hij wel een dankwoordje moeten spreken. En al zijn vrienden ver wachten, dat dat zal beginnen met: „Kijk, dat moet je zo zien...". Gemeenteraad H aarlemmer meer B. en W. van Haarlemmermeer stellen aan de raad voor, te besluiten tot wijziging van de Verordening, regelende het verlenen van subsidies en andere tegemoetkomingen aan het speeltuinwerk en wel in die zin, dat het mogelijk wordt een subsidie van 2 per lid per kalenderjaar toe te kennen aan speeltuinverenigingen in kleine buurt schappen. Tevens wordt daai-mee de moge lijkheid geschapen, aan laatstbedoelde ver enigingen renteloze voorschotten te ver lenen, alsmede vergoeding van tei-reinhuur. De aanleiding tot dit voorstel werd ge vormd door een verzoek van de speeltuin vereniging „De Nieuwe Brug" te Vijfhui zen, om in aanmerking te mogen komen voor subsidie, een renteloos voorschot van 500 en vergoeding van de terreinhuur. Aangezien het bestuur van deze speel tuinvereniging zeer actief is wordt boven dien voorgesteld, aan deze vei-eniging een renteloos voorschot te verstrekken van f 500.—. Het bestuur van de Protestants-Christe lijke lagere school aan de Schoolstraat te Nieuw-Vennep heeft verzocht om de mede werking van de raad van de Haarlemmer meer bij de aanschaffing ten behoeve van de school van 24 schoolbanken en een bord stelling. Intussen is gebleken, dat met 22 banken voorlopig in de behoefte ruim schoots zal zijn voorzien. Het schoolbestuur is bereid met dit aantal genoegen te nemen. Daarom stellen B en W. de raad voor, de gevraagde medewerking te vei'lenen. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor, aan de afdeling Half weg en omstreken van de Nnordhollandse hereniging „Het Witte Kruis." gevestigd te Halfweg, ten behoeve van de financiering van de stichtingskosten van haar wijkge- bouw te Halfweg, een geldlening te ver strekken. op onderhandse schuldbekentenis, tot een bedrag van vijftienduizend gulden tegen de koers van 100%, onder een aantal voorwaarden en bepalingen. Blokkade van het Suez-kanaal NEW YORK (Reuter) Israel heeft een spoedige bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht, ter behandeling van de blokkade van het Suez-kanaal voor schepen, die op weg zijn naar Israel. Het verzoek is gedaan nadat Egypte het Is raëlische schip „Bat Galim" de vorige week in beslag genomen had. De Egyp tische autoriteiten beweren dat van het schip ten Zuiden van het Suez-kanaal op Egyptenaren aan de wal geschoten is. Woensdag eiste Israel in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, dat de Bat Galim met bemanning en vracht onmiddellijk zou worden vrijgegeven. De Bat Galim was het eerste Israëlische schip, dat in weerwil van een Egyptisch verbod door het Suez-kanaal trachtte te varen. Israel zal voorts aan het Internationale Rode Kruis vragen, een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waarin de kapitein en de bemanning van het schip verkeren. Tijdens de najaarsbeurs 1953, thans ruim een jaar geleden, heeft een bezoeker van een hótel-restaurant te Utrecht een kleine lederen koffer aan een kellner in bewaring gegeven, Hij zou de koffer nog dezelfde dag komen halen, maar hij heeft dat niet gedaan. Nadat de koffer ongeveer een maand was bewaard, heeft de hotelhouder hem opengemaakt. Hij vond er toen een waarde van vele tienduizendexx guldens in. Behalve een aantal gloednieuwe Canadese dollarbiljeten werden papieren aange troffen tot een waarde van ongeveer 25.000 dollars, alsmede zilveren sieraden en een groot aantal nieuwe Canadese postzegels. De koffer bevatte ook een aantal brieven, de meeste geadresseerd aan Doornbos. De Utrechtse politie zoekt thans naar de man die de koffer in bewaring heeft gege ven. Voor de oefenwedstrijd, die twee hockey- elftallen Zaterdag 9 Octber in Bilthoven spelen, zijn de opstellingen als volgt: A-elftal: doel: Mulder (Amsterdam); ach ten Terlingen (Be Fair) en Drijver (EMHC) midden: Ancion (Kieviten), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Hooghiem- stra (SCHC), Bouwman (Bloemendaal) Kruize (HHIJC), Zwier (SCHC) en Van Heel (HHIJC). B-elftal: doel: Gouka (Laren); achter: Both (SCHC) en Garrels (HHIJC); midden: Gerrits (Venlo), Van den Wildenberg (HTCC) en Zeelen (Venlo); voor: Van Er van Dorens (Laren), Boerstra (HHIJC), Du- dok van Heel (Togo), Van Beaumont (Togo) en Vorfeld (Laren). De Zwitserse stad Zurich beroemt zich op het ogenblik op een speciale attractie voor toeristen. Midden in de stad zit dagelijks op een rotspuntje bij de Limmat een eenzame ooievaar, die daar een kwijnend en kommervol bestaan voert. Een poosje geleden leerde de mannetjes-ooievaar op deze plaats een wijfje kennen en hij werd meteen tot over zijn „oren" verliefd, zodat hij besloot een tweede kennismaking af te wachten. Die tweede kennismaking zal zich echter nimmer afspelen omdat de geliefde onlangs tegen een hoogspanningskabel vloog en dit met het leven be kocht. Van dit alles is de wachtende minnaar echter onkundig gebleven. Nu heeft de stad een warm nest voor hem gespreid in het Zwitserse Ornithologische Instituut. De enige vraag is, of de teleurgestelde minnaar zich vóór de winter zal laten vangen. 99 99 Een in vergelijking met vorige jaren ge ring aantal leden van de af de ldng Haarlem vap de Bestuurdersbond van het N.V.V. \voonde gisteravond in de Stadsschouw burg de eerste van de speciaal voor hen georganiseerde toneelvoorstellingen bij. Het zou wel eens interessant kunnen zijn te weten, waaruit deze onverwachte terug gang verklaard moet worden, al mag niet onvermeld blijven dat voor de herhaling hedenavond de toeloop, naar uit de voor- vei'koop valt af te leiden, groter is. Hoe dan ook, de aanwezigen hebben zich ken nelijk wel vermaakt met de door A. De- fresne geregisseerde opvoering van de kluchtige fantasie „De Duivel kwam uit Dublin" van de tamelijk bekende Ierse schrijver Paul Vincent Carroll in de (op het eerste gehoor zeer goede) vertaling van Liane Saalborn door De Toneelvereni ging, het gezelschap dat de werkzaamheden van het voormalige Nederlands Volks toneel voortzet. Het is een zonderlinge en uitermate dorstverwekkende geschiedenis van een Iers dorpje aan de grens met het Engelse Ulster, waar iedereen leeft van de smok kelarij, dank zij de medewerking van drankzuchtige ambtenaren, die voor whis key of brandewijn altijd bereid zijn ook in diensturen een oogje dicht te doen. De hele bevolking deelt in de heerlijke roes van avontuur en fantasie, opgewekt volgens een procédé dat de laatste tijd ook in de bioscoop veel plezier verschaft. Maar alles lijkt mis te gaan als de overheid een streng dienaar der wet afvaardigt hier „dis- trictsrechter" genoemd om de mensen mores te leren. Men is het er spoedig over eens, dat de puritein die er zich toe leent om met sterke hand iedere overtreding tegen te gaan, een duivel met zeer veel Engels bloed in de aderen moet zijn. Want men schimpt nog altijd graag op de En gelsen en dat verklaart veel van de sar castische toespelingen, die vele toeschou wers misschien onbegrijpelijk zullen voor komen. Met vereende krachten streeft men er naar de hartstochtloze functionaris een „opvoeding, in menselijke zwakheid" te geven en tenslotte slaagt men er met be hulp van veel sterke drank in hem op slingerende benen, die de weelde van een alcoholisch optimisme moeten dragen, van de paden van het recht te doen afdwalen. Carroll wiens „Shadow and Substance" hier destijds als „Schijn en werkelijkheid" nogal veel opgang maakte mag stellig niet tot de groten van poëtisch-reaüsme. zoals Synee en O'Casey. worden gerekend. Maar hij kent voldoende van de plastische woordenrijkdom en de ruige Ierse folklore 3-3'4 Neöerl.'4 7 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Fetroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N Scheepv, Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 230)4 387'/* 279 459 874 165 141H 1234 115'/» 215 1914 1944 1964 42 76 62% 56/4 24»/» 55K Openings koersen 100% 2304 388>/t 2804 4614 88 165 1424 124 115 215 191 194 196 42 714 63</t 59 24% 564 om zijn bizarre verhaal smakelijk en geurig op te dissen. Helaas gaat bij een Neder landse voorstelling veel hiervan verloren, al mag niet verzwegen worden dat er in dit geval van de eenheid van het milieu niet veel heel bleef. Het best geslaagd waren de typeringen der dichterlijke drinkebroers door Joh au Elsensohn, Hans Tiemeyer en de wel ver makelijke maar misschien iets te zoetsap pige Hans van Meerten, waar Ben Groenier een voorbeeldige figuur van droge on kreukbaarheid tegenover stelde. Lo van Hensbergen was als de bendeleider de ge wenste worstelaar, maar minder overtui gend als minnaar. En Jenny van Maerlant viel nog verder uit de toon met een op zichzelf kostelijke rol van de roodharige verleidster met een dolle heldenverering. Men kriigt het vermoeden, dat veel in dit 9tuk bedoeld is als parodie op het roman tische en heroïsche van de Ierse volksaard, maar men proeft dit nauwelijks. Daarvoor is de drank bij de import tezeer versneden en gedenatureerd. DAVID KONING. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zeide gisteren tijdens een persbijeenkomst, dat ofschoon de Londense conferentie een groot succes is geweest, het resultaat aangaande de Duitse herbewape ning minder gelukkig is dan de formule welke in de Eur. Defensiegemeenschap wex-d vastgelegd. Dank zij Bondskanselier Ade nauer, die een nadelige positie voor zijn land heeft aanvaard, was bei-eikt, dat Duitsland de A. B. C.-wapens niet zal ver vaardigen. Overigens zal de Benelux zich hierover nog beraden. Spaak wenst dat ook de Benelux-landen en de andere NAVO- landen van de productie van deze wapens afzien. Hij meende te weten dat ook minister Beyen deze mening is toegedaan. Spaak is van oordeel dat de resultaten zo snel konden worden verkregen doordat de Europese landen, en ook Groot-Brittan- nië zich er rekenschap van gaven dat zij het geduld der Amerikanen niet langer op de proef mochten stellen. Tegen het einde van het jaar zullen waarschijnlijk alle parle menten de toetreding van Duitsland tot de NAVO en het Brusselse pact hebben goed gekeurd. Over de toetreding van Duitsland tot de NAVO zal het Belgische parlement zich niet hoeven uit te spreken daar in het NAVO-verdrag voorzien is dat ook andere landen kunnen worden uitgenodigd lid te worden van deze organisatie. In Brussel is men van oordeel dat er in Parijs een meerderheid kan worden gevon den om de nieuwe formule van Duitse her bewapening goed te keuren. Er moeten echter nog veel technische bijzonderheden worden geregeld vóór de ministers op 20, 21 en 22 October te Parijs bijeenkomen. Er moet nog een statuut voor het bewa- peningscontróle-bureau worden opgesteld. Het bureau zal verantwoordelijk zijn aan een parlement dat samengesteld zal worden uil de vertegenwoordigers te Straatsburg van het Brusselse pact. Men denkt in Brus sel dat Spaak een nieuwe politieke samen werking in Europa zal voorstellen, waar door de kern van het vroegere EVG-ver- dxug „„eix nog kon worden verwezenlijkt. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn heerst vandaag een levendige politieke bedrijvigheid. Bondskanselier Adenauer besprak vanmorgen met de le den van zijn kabinet en de fractieleidei'S van de coalitiepartijen in een gemeen schappelijke vergadering het resultaat van de conferentie van Londen. Op deze zit ting werd ook de regeringsverklaring be handeld, die Adenauer vanmiddag voor de Bondsdag zou afleggen. De debatten zullen waarschijnlijk Donderdag beginnen. De socialistische oppositie betreurt het, dat in de overeenkomsten van Londen niets gezegd wordt over een nieuw initiatief om de hereniging van Duitsland te bereiken. Ook de partij van de vluchtelingen en de verdrevenen (B.H.E.) die deel van Ade nauer's coalitie uitmaakt, is maar gedeel telijk tevreden met het resultaat. Minister Oberlander, die als vertegenwoordiger van deze partij in de regering zitting heeft, heeft verklaard dat in Londen geen be vredigende oplossing voor de Europese vraagstukken gevonden is. Adenauer heeft na zijn terugkomst uit Londen verklaard, dat hij gelooft dat de Franse Nationale Vergadei-ing de Londense accoorden zal bekrachtigen, maar in brede kringen in West-Duitsland bestaat hier omtrent wel enige twijfel. De kwestie van het Saargebied, waar een millioen Duitsers wonen, is en blijft een moeilijk vraagstuk. Mendès-France heeft gezegd dat hij aan de Nationale Vergadering tezamen met de plannen voor de herbewapening van West- Duitsland, ook een nieuw voorstel over het toekomstig lot van het Saargebied moet voorleggen. Men weet in Bonn nog niet hoe dat voorstel er uit zal zien. In Bonn is men wel bereid rekening te houden met economische belangen van Frankrijk in het Saargebied, maar het zal Adenauer heel wat moeite kosten zijn landgenoten, en ook zijn medewerkers in de coalitie, er van te overtuigen dat er meer nodig is. Voor de eerstvolgende conferentie der ministers van de negen landen in Parijs zullen Adenauer en Mendès-France ern stige besprekingen over het Saargebied voeren. Naar Moskou (ANP). De zending van een regerings delegatie naar Moskou is bepleit door de voorzitter der liberale coalitie partij, dr. Thomas Dehler, in een interview met een Duits blad. Dehler zei, dat hij bereid was zelf aan zulk een delegatie deel te nemen omdat het plan van een reis naar Moskou hem sedert jaren „meer aanlokt dan een reis naar Washington". „Wat in Moskou gebeurt en welke plannen men er maakt, is belangrijker dan hetgeen er op politiek gebied in het Westen gebeurt". Dehler sprak zich opnieuw voor onmiddellijke onderhandelingen met Moskou over een Duitse hereniging uit. Dehler ging nog een stap verder en zei, dat men bij het streven naar Duitse eenheid ook onvrije verkie zingen in het Oostelijk deel van het land op de koop toe zou moeten nemen. In een parlement voor geheel Duitsland zouden de communisten toch geen rol van bete kenis kunnen spelen. Dehler gaat hiermee tegen het officiële standpunt der regering in die steeds verkiezingen heeft afgewezen zolang de strikte vrijheid ervan niet werd gewaarborgd. Bij Dreïschor is een geul afgesloten, waardoor sinds de stormramp het water van de Grevelingen het eiland Schouwen-Duive- land ongeveer drie kilometer binnendrong. De „zoute kustlijn" van het eiland is nu met zeven kilometer verkort. De geul is door een dijk van ruim één kilometer lengte afge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9