Mandement vormt twistappel bij politiek Kamerdebat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontwapening Samenwerking tussen P.v.d.A. en K. V.P. in het geding Prijzen van huisbrand stijgen met tien cent per mud Waarschijnlijke samenstelling van het komende „Oberkommando" Debat over de partij beginselen Auto geramd door losgeraakte aan hangwagen „Spiraal" in werking Tegen de opzet der loonsverhoging, onvermijdelijk door belastingen Het woord is aan De nieuwe Wehrmacht 69e JAARGANG No 75 WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 229 Sterke koersstijgingen op de West-Duitse beurzen Drie doden bij verkeersongelukken Japan vijftiende lid van het Colombo-plan Minister voor Paleiszaken in Libye doodgeschoten De Amerikanen hadden eeds bij voorbaat gezorgd voor enorme uitrustingsvoorraad Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET MOMENT waarop in Londen door negen ministers van Buitenlandse Zaken principiële overeenstemming bereikt is in zake herbewapening van Duitsland als onderdeel van een Westerse Unie is bij uitstek geschikt voor een nieuwe gedach- tenwisseling over ontwapening. Dit is niet bedoeld als een speelse zinswending. In tegendeel. Nu in de bewapeningswedstrijd, die de gezonde ontwikkeling der wereld tegenhoudt en bedreigt, het Westen de for matie van zijn slagorde afdoend gaat rege len en voltooien, groeit ook de kans dat volledige aandacht aan het kernprobleem wordt besteed. De Russische gedelegeerde Wysjinsky heeft verleden week, toen de Londense conferentie al bijeen was. in de vergadering der UNO een ontwapenings- aanbod gedaan. Men kan daar licht op smalen. Men kan zeggen: nu eenheid van het Westen groeit, komen de Russen na tuurlijk met een voorstel om te ontwape nen, in de hoop dat zij de Europese een heid-van-defensie nog kunnen verstoren. Zulke redenering ligt voor de hand, maar is zij juist? Veeleer dringt oonieuw de oude vraag zich op: streven de Russen naar be slissing in een wereldoorlog of zijn zij er even beducht voor als het Westen? Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat sinds de dood van Stalin de dictatuur van één man door de dictatuur van een groep gevolgd is, waarin kennelijk niemand een overheersende positie inneemt en die een ander, veel soepeler beleid is gaan voeren, zowel in het binnenland als ten opzichte van het buitenland. Dat belangrijke ver andering is ingetreden wordt nu weer be vestigd in een reeks artikelen in de New York Times, waarin de schrijver Har rison Salisbury, die jarenlang correspon dent van dit voorname Amerikaanse dag blad in Moskou is geweest zijn twijfel uit of de Amerikaanse regering die ver andering wel begrijpt. Het Russische be wind kan zich nog steeds de communisti sche wereldrevolutie als einddoel voor ogen stellen. Maar is het niet aannemelijker dat het die nastreeft met slim beleid dan met geweld? Met een geweld dan, waarbij het niet alleen zijn eigen bestaan en dat van het Russische volk op het spel zou zetten, maar bovendien een zo massale verwoesting uitlokken dat de naoorlogse wereld onregeerbaar zou zijn, zowel in communistische als in andere ideologische zin? Een van de leidende mannen der we tenschap in Engeland, Adrian, heeft on langs gewaarschuwd dat gebruik van atoombommen in oorlogstijd beperkt zou moeten word'en om te voorkomen, dat ver hoogde radio-activiteit het gehele mens dom in gevaar zou brengen. Men kan zich geen illusie maken omtrent begrenzing van het gebruik van bepaalde wapens, als er eenmaal oorlog zou zijn. Men kan zich evenmin meer de illusie veroorloven, dat als eenmaal een wereldoorlog zou uitbre ken, die zonder atoomwapens gevoerd zou worden. De Amerikaanse artillerie is al geruime tijd bezig, erop over te schakelen. Dat moet ook in Rusland wel zo zijn. Wie zich poogt voor te stellen welke helse krachten een derde wereldoorlog zou ontketenen begrijpt dat zij de vorige twee uitbarstingen verre te boven zouden gaan. Duitsland zal geen ABC-wapens mogen maken. Deze drie letters duiden, nevens atoomwapens, bacteriologische en chemi sche strijdmiddelen aan. Dat Duitsland ze niet zal mogen maken, bewijst dat dit in ar.dere landen wel geschiedt. Raketwapens zijr. sinds de vorige oorlog ontwikkeld, evenals het onbemande vliegtuig. De mo gelijkheid tot snelle verplaatsing door de lucht van grote troepen-eenheden, met zwaarder bewapening dan vroeger, moet door de snel-voortgezette ontwikkeling van het vliegtuig geweldig zijn toegenomen. Massale, ingrijpende acties zullen dus veel sneller dan in de jaren 19401945 kunnen worden uitgevoerd. Een derde wereldoorlog zou dan ook in zijn verloop geheel ver schillen van de tweede. De in deze tijd ge houden manoeuvres kunnen er zeker geen beeld van geven, al zou men het pogen te benaderen. En dat ons land beveiligd zou worden door het optreden van een Duits leger kan men zich evenmin voorstellen als dat Engeland nog langer tegen invasie be hoed zou worden door het Kanaal. Want invasie zou door de lucht worden onder nomen. Er is herhaaldelijk geschreven over de vraag of de Noordelijke provincies van ons land verdedigd zouden worden: de be tekenis van dat geschrijf is mij ontgaan. Een strijd met zulke middelen en snelheden als nu toegepast kunnen worden zou zich toch in veel groter trekken, in veel verder strekkend tactisch beleid ontwikkelen, dan door deze of andere kleine stukjes grond gebied kan worden aangeduid. Een mo derne straaljager vliegt ons landje van Oost naar West over in een minuut of twaalf: misschien zouden moderne trans portvliegtuigen er nog twintig minuten voor nodig hebben. Laat ons niet aan de bom menwerpers en de raketprojectielen den ken en dus evenmin aan een strijd tussen Amerikanen en Russen die zich boven en in ons land zou kunnen ontwikkelen. Van veiligheid gesproken. De vraag is: zouden de Russen ook als zij zich sterker dan het Westen gevoelden in de huidige omstandigheden een wereld oorlog durven ontketenen? Het schijnt evenmin denkbaar als dat de Amerikanen de preventieve oorlog zouden beginnen, die enkelen in hun land hebben aanbevolen, maar die door hun regering met beslist heid is afgewezen. Slotsom zou dus moeten zijn dat men alleen uit wederzijdse achter docht aan beide zijden een enorme ver spilling van energie blijft voortzetten, in middels voortdurend bedreigd door het ge vaar van onverhoedse uitbarsting, dat de aanwezigheid van twee tot-de-tanden-ge- wapende strijdmachten tegenover elkaar altijd heeft opgeleverd. Het gevaar „dat de kanonnen vanzelf afgaan". Het is meer malen gebeurd. Daarom had het (liberale) Londense dagblad News Chronicle gelijk toen het Maandagavond in een hoofdartikel over de Conferentie van Negen, onder de titel „Overeenkomst over bewapening" betoog de: „Men zal rekening moeten houden met een factor van het allereerste belane. Dat is het ontwapenings-aanbod, door de Rus sen in de UNO gedaan. De mogelijkheden te negéren die Wysjinsky's rede opende zou een dwaasheid zijn, die alle gebruike lijke dwaasheid te boven zou gaan. Wij bedoelen daarmee niet dat de bewapening van Duitsland zou moeten worden gestopt Bij de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer is gis teren uitvoerig gesproken over het mandement van de bisschoppen. Volgens prof. Oud (V.V.D.) zijn de daarin verkondigde strafbepalingen, die de vrije partijkeuze van de katholiek beperken, in strijd met de werkelijke democratie. De heer Burger (P.v.d.A.) riep uit: „Wij weigeren door samenwerking (met de K.V.P.) de medeplichtigheid op ons te laden aan partijen, waarvan de invloed ondermijnend voor de democratie moet worden geacht". Indien daarmee de verbreking van de samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. naderbij is gebracht, dan moge het gezegd zijn dat de P.v.d.A. allesbehalve regeringsmoe is. Er is echter ook een Kamermeerderheid mogelijk zonder de K.V.P. of zonder de P.v.d.A. Tegenover de verklaringen van de heren Oud en Burger stelde de heer lilanus (C.H.U.), dat hij niet kon inzien dat met het mandement de democratie wordt aangetast. Het mandement is gericht tot de eigen leden van een kerk. Het gaat mij dus niet direct aan en het tast mijn persoonlijke vrijheid ook niet aan, aldus de heer Tilanus. Vandaag komt de fractieleider van de K.V.P., prof. Romme, aan het woord, die het uiteraard niet eens zal zijn met de verklaringen van de heren Oud en Burger. Maar niemand in de Kamer gelooft dat de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. zal worden verbroken. Het mandement was de kern van de drie grote redevoeringen die gisteren in de Tweede Kamer werden uitgesproken, al werd er over andere onderwerpen ook wel het een en ander gezegd. Maar de belas tingen bijvoorbeeld komen pas diepgaand ter sprake bij het financieel debat, dat 9 November begint. De algemene beschou wingen gaan ditmaal in hoofdzaak over de beginselen van de partijen. Het mandement raakt de verhouding tus sen kerk en politiek, aldus prof. Oud (VVD) en dat is iets anders dan de ver houding tussen godsdienst en politiek. Want met de kerk treedt een organisatie op, een macht. Indien die macht wordt ingezet op politiek terrein kan dit gevaren oproe pen voor de vrijheid. Het is de roeping van de kerk de mensen voor te houden hoe zij moeten leven, maar het is niet de taak van de kerk uitgewerkte regelingen voor het maatschappelijk leven op te leggen. Er zijn dingen, die door de kerk als on christelijk moeten worden veroordeeld, zoals fascisme en communisme. Maar dan wordt er ook niet mee samengewerkt. Daarom zijn de bisschoppen met zichzelf in tegenspraak, omdat zij het socialisme wel veroordelen maar er toch ook wel mee wilien samenwerken, aldus prof. Oud. Als er strafbepalingen worden uitgevaar digd tegen leden van de kerk, is dat dan in overeenstemming met vrijheid en demo cratie? Men zal zeggen dat in het stemhokje iedereen vrij is te stemmen op de partij van zijn keuze. Dat is de vormelijke democratie. Maar daarnaast staat de werkelijke demo cratie. Dat verliest prof. Romme uit het oog, die heeft geschreven dat de Katholieken toch vrij zijn om de kerk te verlaten. Die zelfde fout werd in de vorige eeuw gemaakt toen de arbeiders lang en voor een laag loon moesten werken en hun werd gezegd: „Maar je hoeft op die arbeidsvoorwaarden toch geen contract te sluiten? Dat doe je toch vrijwillig?" Het blijft de vraag, zo zei prof. Oud, of in de R.K. kerk de werkelijke vrijheid vol doende wordt erkend. „Met hun standpunt behandelen de bisschoppen hun gelovigen als onmondigen. Op dit punt botsen Katho lieken en Protestanten. Wij liberalen willen de mensen opvoeden tot mondigheid. Wij kunnen niet aanvaarden dat enig mens zijn opvatting van de waarheid voor andere mensen bindend verklaart. Wij erkennen dat wij worden geleid door een hoger be ginsel met als hoogste goed de erkenning van de menselijke waarde en daarmede de naastenliefde. Die maatstaven van het Christendom zijn gemeengoed geworden. Wij hebben behoefte aan verdraagzaam heid," zo besloot prof. Oud. „Er kan niets goeds komen uit de strijd tussen Rooms en on-Rooms. Huizinga heeft Erasmus de wijze prediker genoemd van de zachtmoedigheid, die de wereld zo hard nodig heeft. Die Erasmiaanse geest heb ik in het mandement gemist. Moge deze storm spoedig aan ons voorbijgaan." (Men zie ook pagina 3). FRANKFORT (DPA). De West-Duitse effectenbeurzen hebben heftig gereageerd op de te Londen genomen besluiten inzake de herbewapening van Duitsland. In de aandelen van vrijwel alle maatschappijen, die naar de mening der beleggers van de bewapening zullen profiteren, kwamen omvangrijke aankopen tot stand, waardoor de koersen aanzienlijke stijgingen onder gingen. Opvallend groot waren de orders van buitenlandse beleggers. Op de Hemweg nabij Amsterdam is Maandagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een autobestuurder om het leven is komen. Omstreeks zes uur reed de 39- jarige heer C. F. L. uit Alkmaar met zijn auto tussen de electrische centrale en de pont in de richting Alkmaar. Uit de tegen overgestelde richting kwamen een vracht auto met aanhangwagen van de firma Van Swieten uit Amsterdam. Plotseling schoot de aanhanger los en botste tegen de per sonenauto, die bijna geheel vernield werd. De heer L. was op slag dood. Auto tegen boom: echtpaar omgekomen Op de rijksstraatweg tussen Ermelo en Harderwijk is Maandagmiddag een auto tegen een boom gebotst. De twee inzitten den, het echtpaar Jacobse van Dijk uit Nijkerk, kwamen om het leven. Mevrouw Jacobse bestuurde de auto. Het vermoeden bestaat dat zij een vóór haar rijdende vrachtwagen wilde passeren. Toen de auto op het linker weggedeelte reed, naderde een tegenligger. Waarschijnlijk is zij hiervan geschrokken. De wagen zwenkte eerst naar rechts en daarna naar links en botste tegen een boom. De auto werd ver nield. Zowel de 50-jarige heer Jacobse als zijn twee jaar jongere echtgenote waren vrij wel op slag dood. OTTOWA (Reuter) Japan is als vijf tiende land toegelaten tot het plan-Colom bo, waarvan het doel is de welvaart van Azië te vergroten. De vertegenwoordigers van de andere veertien landen besloten, na dat Indonesië zijn bezwaren had laten va ren, Japan uit te nodigen toe te treden. Ook Thailand werd uitgenodigd toe te treden. 99 De Federatie voor de Nederlandse Brand- stoffenhandel zou volgens een bericht in de Volkskrant besloten hebben, de winter- prijzen voor alle soorten huisbrand met tien cent per hectoliter te verhogen. Alleen de eierkolen, waarvoor nog prijsbeschikkingen Een overzicht tijdens de debatten. - Aan het woord is mr. J. A. W. Burger (PvdA), verder de beide griffiers van de Kamer en de voorzitter mr. L. G. Kortenhorst. of geschorst. In iedere vermindering van bewapening zou Duitsland betrokken wor den, maar dat zou niet betekenen dat het volstrekt geen bewapening zou hebben. Wij willen geen moeilijk verworven be scherming opgeven voor een warwinkel van beloften. Maar evenmin willen wij enige kans op werkelijke ontwapening ver zuimen. Onze afgevaardigde bij de UNO Selwyn Llovd zal de Russen daarvan moe ten overtuigen." Wij hebben gisteren vermeld dat de En gelse afgevaardigde belangstelling getoond heeft. Hij heeft erkend dat de Russische voorstellen een stap vooruit, in de richting van eerder-ingediende Brits-Franse voor stellen, betekenen. Hij heeft overweging toegezegd. De Franse afgevaardigde Beau- mont-Guérin heeft in gelijke geest gespro ken en gezegd dat de Russische voorstel len volle aandacht verdienen. „Voor de eerste maal is door de Russische woord voerder een stap voorwaarts gedaan en wjj prijzen ons daarmee gelukkig." Welnu: als dit tot resultaat zou leiden zou het een reden tot blijdschap en tot geestdrift zijn. Die kan alleen een ont wapeningsconferentie geven, noAit een be wapeningsconferentie. De wereld is ziek van het bewapenen. R. P. BENGHAZI (Reuter) De Libysche minister voor Paleiszaken, Said Ibrahim Sjalhi, is doodgeschoten voor het gebouw van de federale regering te Benghazi. De politie heeft een jong lid van de koninklijke familie Sjarif Mohaiddin Senoessi, aange houden. Het hoofd van de koninklijke familie is de 64-jarige Mohammed Idris el Senoessi, die in December 1951 tot koning werd uitgeroepen, toen Libye onafhanke lijkheid van de UNO verkreeg. De enige zoon van de koning stierf vorig jaar bij de geboorte, waarop zijn broer, Emir Moham med Rida el Senoessi tot erfgenaam van de troon werd benoemd, een status, die hij bij de geboorte van een erfgenaam zou ver liezen. Op 5 October is een nieuw handels- accoord tussen Nederland en Joegoslavië tot stand gekomen. Nederland zal uit Joegoslavië invoeren mais, gezaagd hout. dwarsliggers, gips, lood, tabak er. magnesiet. Uitvoerpro- ducten naar Joegoslavië zijn: pootaardappe- len, lijnzaad en lijnolie, margarine, kunst mest. chemische- en pharmaceutische pro ducten, electrotechnische producten en machines. 99 van de regering gelden, zijn volgens het blad van deze prijsstijging uitgesloten. Deze prijsverhoging is naar de mening van de brandstoffenhandel nodig door de laatste zes percents loonsverhoging en „andere factoren, die kostprijsverhogend hebben gewerkt". De prijsverhogingen, die zich reeds voor gedaan hebben, zijn aanleiding geweest tot een waarschuwende rede van de secretaris van de R.K. Middenstandsbond, drs. J. Vlek, gehouden op het najaarscongres van de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons. Deze zeide, dat de loons verhoging op vrijwillige basis zich door de omstandigheden in de praktijk ontwikkeld heeft tot een verplichte loonronde. Dit is, naar hij zeide, weliswaar geheel in strijd met de geest van deze loonsverhoging, maar het kon naar zijn oordeel niet an ders. En de werknemers zullen uit deze prijsstijgingen naar hij verwacht conclu deren tot een nieuwe loonronde. Dit be wijst volgens het oordeel van de heer Vlek, dat de hele zaak onoordeelkundig zou zijn aangepakt. Er is, naar hij zeide, ook uit gebleken, dat belastingverlaging een aller eerste eis is, eerder ingaand en verder gaand dan de middenstand in een adres reeds heeft verzocht. De export De president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist en Spiritus fabriek te Delft ir. W. H. van Leeuwen heeft, blijkens een verslag in „De Fabrieks bode" met de fabriekskern een uiteenzet ting gegeven over de betekenis van de zes percent loons- en salarisverhoging voor ons land en de onderneming. Hij stelde dat de directie de loonsverhoging aan het perso neel van harte gunt. Hij merkte op dat ook de Sociaal Economische Raad zijn conclu sie dat loonsverhoging mogelijk is, met tal van waarschuwende opmerkingen heeft omringd. Een der belangrijkste hiervan heeft betrekking op onze export, want onze producten worden door het buitenland ge kocht omdat de kwaliteit goed en de prijs laag is, aldus ir. Van Leeuwen. Vele bedrijven zullen, naar 'zijn me ning, de verhoogde loonkosten niet in hun verkoopsprijzen kunnen doorbereke nen omdat zij met de concurrentie op de wereldmarkt rekening hebben te houden. Overal waar mogelijk zullen echter zonder twijfel prijsverhogingen worden toegepast, en overal waar dit geschiedt zal dus de ge vreesde lonen-prijzenspiraal in werking komen. Advies: 18 percent inééns voor de ambtenaren De raad voor rijkspersoneelsaangelegen- heden heeft de minister van Binnenlandse Zaken geadviseerd, de loonsverhoging van zes percent over de maanden October, No vember en December aan het rijksperso neel om administratief-technische rede nen ineens uit te betalen bij het loon over de maand October. Na 1 Januari zullen de zes percent in de lonen en salarissen wor den opgenomen. De ministerraad heeft zich met dit advies bezig gehouden en zal nog tijdens de algemene beschouwingen over de begroting zijn standpunt mededelen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Nicolas Bentley Trouwen is een ernstige zaak voor een meisje; niet trouwen zelfs nog ernstiger. In de brandweerkazerne zijn Maandagavond drie jubilarissen gehuldigd, in aan wezigheid van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. De burgemeester liet het niet bij de huldigende woorden, die hij tot de feestelingen richtte, hij wilde het brand- weerbedrijf ook wel eens „in werking" zien. Zo kwam hij terecht in seinzaal en garage waar adjunct hoofdbrandmeester Brouwers hem de werking van de mobilo foon verklaarde. De burgemeester beproefde zelf het apparaat op zijn deugdelijkheid. Elders in dit nummer vindt men over de gebeurtenissen in de brandweerkazerne meer Het Frankfortse blad „Abendpost" heeft op de voorpagina de waarschijnlijke samen stelling van de generale staf van het toekomstige Duitse leger gegeven. Het opperbevel zou worden toevertrouwd aan generaal Ludwig Crüwl, eertijds op volger van generaal Rommel aan het hoofd van bet Afrika-corps. Het hoofd van de generale staf zou generaal Adolf Heiisinger worden, oud-chef van het bureau van operaties bij het opperbevel van de land strijdkrachten. Generaal Hans Speidel. die aan het hoofd stond van de Duitse delega tie hij de commissie ad-interim van de E.V.G., zou worden benoemd aan het hoofd van de Duitse afvaardiging van de orga nisatie van het Brussels verdrag. De leiding van het bureau voor militaire nlannen zou komen aan ex-kolonel Kuri Fett, terwijl kolonel Johan Adolf graaf Kielmannseg de verbinding met het mi nisterie van Defensie zou onderhouden. Tenslotte zou generaal Reinhard Gehlen. oud-hoofd van de sectie „Oostelijke legers" in dienst van de con tra-spion na ge van de „Wehrmacht", belast worden met de lei ding van het tweede bureau van het nieu we leger. Theodor Blank, de huidige regeringscom missaris bij de veiligheidsdienst, zou, vol gens de „Abendpost", hoofd worden van het ministerie van Defensie, terwijl ex- generaal Hasso von Manteuffel van de pantsertroepen, of de liberale afgevaardig de Erich Mende staatssecretaris van De fensie zal worden. In de loop van het jaar 1955 zouden de kaders worden gevormd en de eerste dienstplichtigen zouden in het voorjaar van het volgende jaar kunnen worden opge roepen. Men schat dat iedere lichting ongeveer 320.000 man zal opleveren, doch dat is nog maar een slag in de lucht. Rekening hou dend met tenminste 40 procent afkeurin gen, tengevolge van de oorlog en de na oorlogse ondervoeding, rekent men erop dat iedere lichting ongeveer 200.000 man zal verschaffen. Od die manier zijn er dus twee volledige lichtingen nodig om het contingent van 500.000 man te leveren, berekent United Press. Blank rekent er op dat men tenminste twee jaar zal nodig hebben om de eerste twaalf divisies od de been te brengen, uit te rusten, te oefenen en gevechtsklaar te maken. Over twee of drie jaar zal West- Duitsland dan kunnen beschikken over twaalf frontlinie-divisies. Blank en zijn adviseurs hechten niet veel waarde aan beweringen dat de Russen de waarde van een West-Duits leger zouden kunnen nivelleren door in Oost-Duitsland een leger van Oost-Duitsers van geliike sterkte te vormen. In de eerste plaats is er het grote verschil in zielental (in West- Duitsland 50 millioen mensen tegen 18 mil- lioen in de Sovjet-zóne) en verder de slechtere Dhysieke conditie van de slechter gevoede Oost-Duitsers. Als Oost-Duitsland een leger van 250.000 Duitsers zou kunnen vormen, zou men dat in Bonn hoogst ver bazingwekkend vinden, zei Blank optimis tisch. Uitrusting al klaar De uitrusting van het nieuwe Duitse leger is iets wat op het ogenblik boven het vermogen van het land ligt. De eerste kos ten daarvan worden geschat op 10 milliard dollar en de Duitsers verwachten dat de Verenigde Staten dit zullen betalen en bovendien het grootste deel van het mate riaal zullen leveren, en dat ook de andere NAVO-landen bijdragen. Meer dan de helft van de uitrusting zal toch uit Amerika moeten komen. In de afgelopen paar jaar hebben de Amerikanen reeds enorme voor raden opgeslagen in hun depóts rondom Kaiserslautern. Hoewel Amerikaanse noch Duitse autoriteiten dit willen bevestigen, is het wel zo goed als zeker dat de eerste uitrusting voor het Duitse leger uit deze reeds aanwezige voorraden zal geput wor den. Het zal, volgens de meeste schattingen, nog wel even duren alvorens de Duitsers weer zelf in voldoende mate militaire vlieg tuigen zullen kunnen vervaardigen. Het zelfde geldt voor het andere zware mate riaal, zoals tanks, grote kanonnen en af weergeschut. Lichter materiaal en unifor men kunnen echter nu reeds in Duitsland worden vervaardigd. De West-Duitse soldaat zal een khaki- battledress dragen in plaats van de vroe gere grijsgroene uniform. Hij zal geen korte laarzen dragen, maar hoge schoenen. Over de vorm van de helm heerst nog onzeker heid, maar er is kans dat de «helm van de Duitse weermacht behouden zal blijven. Een veldmuts zal hij niet dragen, maar in plaats daarvan een pet met lange klep. Hij behoeft de „ganzepas" niet te leren: die is voortaan uit den boze, evenals de onmenselijke exercities en andere uitwas sen van de Pruisische mentaliteit, zegt Bonn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Cli C w l -r IE Eg W L. - c cn E toestand V" do ff 12 t. iï CO fcË O F~f z£ Brussel geheel bew. ZZW 8 14 5 Parijs zwaar bew.ZW 2 13 0 Bordeaux mist windstil 5 0 Grenoble nevel windstil 6 0 Nice licht bew. NW 3 15 0 Warschau zwaar bew. NO 3 5 0 Berlijn nevel ZO 4 9 0 Frankfort regen ZW 6 13 4 München regen ZWZ 4 9 3 Genève mist windstil 7 0 Locarno half bew. windstil 8 0 Rome mist NO 4 13 0 Helsinki motregen N 3 2 0.1 Stockholm zwaar bew. windstil 4 0 Oslo geheel bew. O 2 6 2 Kopenhagen zwaar bew. OZO 8 8 0 Londen weerlicht W 7 14 0 Amsterdam regen WZW10 15 6 Neerslag laatste 24 uur rnrmm*im*YmY*v**v,»>'rmrry* mYYWimoooct TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen maar in de kustgebieden nog enkele buien. Morgen weer toenemende bewolking en droog weer. Vannacht iets kouder. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. 7 October Zon op 6.49 uur, onder 18 06 uur. Maan op 15.51 uur. onder 0.27 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18 47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 October Hoog water: 9.49 en 22 26 uur. Laag water: 4.54 en 17.22 uur. Donderdag 7 October Hoog water: 11 16 en 23 54 uur. Laag water: 6.18 en 18.53 uur. JJUUUÜLOUtXJJÜUL«JUUtlUUOlJÜÜUÜUUL«JlAAAJUUuaXX)000C100000l

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1