Regen en arbeiderstekort bedreigen aardappeloogst nu Wereldnieuws Londense havenstaking brengt voedseltoevoer in gevaar Bonden zijn arbeiders niet de baas PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Ruim 2500 man extra nodig als tenminste regen eens ophoudt De radio geeft Donderdag JSepih, tkgL ^*0^ 7^-JAM TocU ió Uet zo WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 2 r is Kamerlid vraagt meer van militairen hulp Stichting „Leidende Ogen" opgeheven Tandarts benadeelde ziekenfonds 'n TIP VAN BOOTZ Kerkelijk Nieuws Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS West-Duitse grenspolitie drie dagen op manoeuvres Hondt altijd Rennies bij de hand. Hoe ruiken wij'? Regen en tekort aan mankracht, en, als er mankracht is, gebrek aan arbeidsmo gelijkheden door de regen. Dat zijn de fac toren, die de Nederlandse oogst en spe ciaal die van aardappelen, op het ogenblik bepalen. Onomwonden zeggen de deskun digen: als het zó doorgaat dan wordt deze oogst een ramp. De weersomstandigheden zijn oorzaak van het totaal der moeilijkheden, die thans met de dag groter worden. Een droge voor zomer, een kletsnatte zomer en een wel licht even nat najaar hebben de oogst van vrijwel alle akkerbouwproducten twee tot vier weken vertraagd. Hierdoor schuiven de arbeidsperioden, die men per product ongeveer nodig heeft, steeds meer in elkaar. Gewoonlijk is het zo, dat het over grote deel van de oogst van consumptie aardappelen begin October geruimd is. Op het ogenblik zit in de kleigebieden van de beide Hollanden, bij voorbeeld in de Beemster, de Haarlemmermeer, het eiland van Dordt, de Hoekse Waard. Rozenburg, IJsselmonde, Voorne-Putten en de Bies- bosch nog maar liefst veertig tot vijfen zestig percent in de grond. Zolang het re gent, is rooien niet mogelijk. En als het droog is, dan kan men ook niet dadelijk beginnen, omdat de meeste percelen, mede vanwege de zwaarte van de grond, moei lijk afwateren. Zo tobt men voort. De „troepen" van het Bureau Oogstvoorziening, 2600 man sterk plus 1100 man, die door bemiddeling van dit bureau vervoerd worden, moeten da genlang werkloos toezien, dat de regen het voedsel, dat op oogsten wacht, Onbereikbaar houdt. De grote, kostbare rooimachines staan stil. Zij zijn in het land van regen en modder onbruikbaar. Met plaatselijke verschillen kan men zeggen, dat in de vorige week slechts 18 tot 28 uur oogst- werk in de aardappelvelden kon worden verricht. Bij de bietenoogst, die grovere methoden kent, liggen deze tijden iets gun stiger. Indien er dus van een arbeidstekort ge sproken wordt, dan kan men dit tot twee oorzagen terug brengen: de opschuiving van de oogsttijden en de regen van dit sei zoen. Zou het weer vandaag den dag voor de komende vier tot vijf weken droog worden, dan nog zou een leger van 2500 man bóven de bestaande bezet ting en de manschappen van het bu reau Oogstvoorziening moeten wor den aangeworven om tot een nog raa- ADVERTENTIE -- Hoedt U HM Jr WT voor f_ VERKOUBHEiO l iw HOEST KEELPIJN GRIEP neem direct a a rum Re keelont&mettende tabletten tig te noemen oogstresultaat te kun nen komen. Dit zijn de inzichten van de in dit geval nauw samenwerkende Stichting voor de Landbouw, het rijks-arbeids bureau en de betrokken diensten van het ministerie van Landbouw. Blijft het dus regenen, dan is de situatie ho peloos en wordt speciaal de aardappel oogst een ramp. Wordt het droog weer, dan zal het „help man, help vrouw" geboden zijn, tenminste 2500 extra volwaardige arbeidskrachten dus, om een redelijk resultaat te bereiken. Aardappelmeelfabricage in de war In de veenkoloniale gebieden is de situa tie bij de oogst van farbrieksaardappelen uiterst moeilijk. Hoewel, bij goed weer, het gebrek aan arbeidskrachten vrijwat gerin ger is dan op de Hollandse klei, haalt de regen hier toch ook een zware streep door de rekening. De oogst stagneert en dus ook de aanvoer naar de aardappelmeelfa brieken, die een veel langere en bovendien zeer onregelmatige campagne beleven. Ieder ogenblik stagneert het werk met alle narigheid, risico's en kosten van dien. Ook daar ziet men de toekomst somber in, als niet in de eerste plaats de vrijwel voortdu rend neerdrenzende regen plaats maakt voor een blauwe lucht. In Drente is een speciale oproep om ar beidskrachten gedaan. Het resultaat was om twee redenen niet bjjster verheugend: ten eerste was de reactie vrij gering en ver volgens kon men vele dagen met de extra krachten niet veel beginnen, omdat het regende. Het slechte weer werkt boven dien remmend op het aanbod van vrijwil ligers. De „natte vicieuse cirkel" is op dit punt ook nauwelijks te doorbreken. De arbeidsbureaux slagen er ongeveer in de beschikbare krachten van het Bureau Oogstvoorziening op peil te houden. De cultuurtechnische dienst en landbouwhcr- stel staan zoveel mogelijk mensen af ten behoeve van de aardappeloogst. In het Westen van Zuid-Holland is een beroep gedaan op vrijwilligers uit de ste delijke gebieden. Men had tien dagen gele den reeds 800 man nodig. Men kreeg er ze ventig en die zeventig hebben nauwelijks kunnen werken. In Amsterdam en Haar lem is dezer dagen ook een beroep op vrij willigers gedaan. Men hoopt op beter re sultaat. Maar als het blijft regenen, dan zal men nog niet veel kunnen beginnen. De lonen bij werkbaar weer zijn aantrek- Kelijk genoeg. Studenten van de Economi sche Hogeschool te Tilburg zijn reeds be zig geweest, maar de regen bedierf hun mogelijkheden In Overijsel werken reeds patiënten uit een zenuw-inrichting (volgens deskundigen zeer goed). Alle geschikte beschikbare lie den worden op basis van vrijwilligheid aangespoord aan de slag te gaan. Men overweegt om in de universiteitssteden een beroep op de studenten te doen De dien sten der gemeentelijke Sociale Werkvoor ziening worden reeds doorgekamd om uit deze groepen niet geheel volwaardige ar beidskrachten nog geschikte vrijwilligers te werven. Men krijgt wel mensen, maar niet voldoende. En waar voldoende man kracht is, kan niet volledig of nauwelijks gewerkt worden. Indien men bedenkt, dat bijvoorbeeld in Groningen nog een deel van de „witte oogst" (granen) te velde staat, soms zelfs nog ongemaaid, en dat nog tal van andere werkzaamheden zijn blijven liggen, dan is het duidelijk, dat de boeren voor een oogst ramp vrezen. De eerste voorwaarde om de ze te voorkomen is: droogte HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en titurgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en kath. nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Tenor en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.23 Mezzo-sopraan en piano. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Pianokwartet. 16.00 Bijbellezing.- 16.30 Ge mengd koor en solist. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamermuziek. 18.13 Amuse mentsmuziek. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.10 Periodieken parade. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-berich. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Platen. 11.35 Bij ons in het dorp, hoor spel. 12.00 Platen. 12.25 In t spionnetje. 12.30 Land- en tuibouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie, hoorspel. 14.30 Platen. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Pianorecital. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Uitwisselingsprogram ma over Spanje, door Paco de Mulder Bo- nello. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Platen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Reportage. 19.15 Jazzmuziek. 19.45 Veertig jaar en dan te oud?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.00 Cabaret. 21.40 Platen. 21.50 Orfeo, opera. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., gezamenlijk progr.). 22.4223.45 Internationaal Concours Hip- pique .relais v. d. BBC). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.30 Platen 13.45 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkest concert. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Zang en piano. 20.25 Platen. 20.45 0>-kestconcert 21.30 Verzoekprogramma. 22,00 Nieuws. 22.15 Ethnische muziek. 22.5223.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuurge schiedenis. (Op 224 en 75 m.). Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Weijden heeft aan de ministers van Oorlog en van Marine en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk gevraagd of de ministers we ten, dat door de weersomstandigheden van de laatste maanden en het tekort aan arbeidskrachten in de landbouw thans nog 50 a 60 procent van de aardappelen, welke in normale jaren begin October gerooid zijn. niet gerooid zijn kunnen worden? Hij vestigde daarin voorts de aandacht op de grote ongerustheid, nu ook de suikerbie- tenoogst voor de deur staat, waarvoor al evenmin arbeiders in ook maar enigszins voldoende mate zijn te verkrijgen. Voorts gewaagt hij van de grote nationaal-econo- mische belangen, die met de mogelijkheid van het rooien van aardappelen en bieten op het spel staan. ADVERTENTIE Voor hét haar van Gentlemen Hoof ({propagandist aangehouden Door het optreden van de politie is er een einde gekomen aan het bestaan van de stichting blindengeleidefonds „Leiden de Ogen", aanvankelijk gevestigd te Dor drecht en later te Rotterdam. De 49-jarige hoofdpropagandist W. F. V. uit Rotterdam is aangehouden. Hij wordt er van verdacht over de jaren 1953 en 1954 een groot be drag van de inkomsten van de stichting, die bestonden uit de opbrengst van een maandblad niet te hebben afgedragen. Hij ontving bovendien over deze jaren een be drag van 18.000.aan provisie. De poli tie heeft uitgerekend, dat van de opbrengst van de abonnementsgelden en de verkoop van losse nummers slechts 3/14 deel voor het goede doel werden aangewend. Elke contróle op de uitgegeven bladen bleek te ontbreken. De politie te Arnhem heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de daar wonende secretaris-penningmeester, die zich ook aan knoeierij zou hebben schuldig gemaakt. De stichting is opgeheven. Ds. E. H. BROEKSTRA WORDT 80 JAAR Ds. E. H. Broekstra, emeritus-predikant te Oegstgeest, hoopt op 11 October zijn 80ste verjaardag te vieren. Hij is nog voorzitter van de Chr. psy chiatrische inrichting „Vogelenzang" te Bennebroek. Ds. Broekstra was tal van jaren voorzitter van de Statencentrale en vice-voorzitter van de kieskringcentrale der Anti-Revolutionnaire Partij. Op zijn verjaardag zal ds. Broekstra in zijn woning te Oegstgeest recipiëren. De 34-jarige tandarts A. P. S.f die van 1950 tot 1953 in Bussum praktijk heeft uitgeoefend en zich daarna in Rotterdam vestigde, heeft voor het Amsterdamse ge rechtshof terechtgestaan. Hij was door de Amsterdamse rechtbank tot 8 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld, omdat hij bij het ziekenfonds te Bussum vele valse declaraties voor behandelingen had ingediend en had geïncasseerd. Hij deed dit om sommige patiënten, die de be handeling niet konden betalen en niet ver zekerd waren, te kunnen helpen. Ter zit ting werd hem verweten, dat hij deze lief dadigheid niet voor eigen rekening maar ten nadele van het ziekenfonds had be oefend. De procureur-generaal achtte de tand arts schuldig aan het hem ten laste ge legde, vooral nu gebleken is, dat de ver gissingen alle ten nadele van het fonds zijn. Niet één was er ten nadele van de tand arts zelf. De procureur-generaal geloofde wel, dat de verdachte gaarne arme patiën ten wilde helpen, maar dit gaf hem niet het recht het fonds te misbruiken. Het vonnis van de rechtbank achtte hij te licht. Hij vorderde 9 maanden gevangenis straf, waarvan 6 voorwaardelijk. De verdediger, mr. H. de1 Waard, bestreed dat de verdachte alleen het fonds had benadeeld. Er zijn vele behandelingen van fondspatiënten, waarvoor nooit décla- raties zijn verzonden. De raadsman ver zocht het hof er rekening mede te houden, dat bij een onvoorwaardelijke straf de ver dachte zeer waarschijnlijk uit zijn beroep ontzet zal warden door het medisch tuchtcollege. Het hof zal op 14 October uitspraak doen. ADVERTENTIE Wanneei ik Ce lof ga bezingen, Van. Ces levens neerlijke dinger., Dan ontbreekt ln mijn lieC Tip van Bootz zeker niet, Als een eer aarese zegeningen I Inz. Hr. J. D., Hilversum ootv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Waddinxveen W. L. Tuk ker te Delft; voor Lexmond J. W. de Bruyn te Harderwijk. Geref. Kerken Tweetal te Elspeet: A. de Blois te Rot- terdam-Z. en H. Ligtenberg te Rotter dam-W. Beroepen te Drachtster-Compagnie A. ten Hoeve, cand. te Amsterdam; te Water graafsmeer (vac. A. W. Schaafsma) C. B. Bavinck te Brussel; te Hoek (Z.) F. L. Schalkwijk, cand. te Heemstede; te Oude- mirdum C. v. d. Giessen, cand. te Hille- gersberg; te Spyk (Gr.) G. Sinia te Jut- rijp-Hommerts; te Ezinge O. van Noort te „Zijn de ministers niet van oordeel, dat Nieuwendijk (N. Br.). het ter voorkoming van grote nationale schaden noodzakelijk geacht moet worden de bestaande verlofsmogelijkheden, welke in de praktijk zeer onvoldoende blijken, zodanig te verruimen, dat aan alle mili tairen, die de genoemde werkzaamheden willen en kunnen verrichten, een onafge broken verlof zal worden verleend tot deze werkzaamheden ten einde zijn?', zo luidt zijn laatste vraag. Bedankt voor Andijk W. Feenstra te Dokkum. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Scheveningen W. de Graaff te Giessendam-Neder-Hardinxveld. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam H. Ligtenberg te Rotterdam-W. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) De Londense haven wordt met verlam ming bedreigd en de voedseltoevoer van de Britse hoofdstad en een belangrijk deel van het land verkeert in gevaar, want de helft van de havenarbeiders staakt of kan niet werken doordat anderen staken. Het gaat over een reeks conflicten, welke al enige tijd aan de gang zijn en die zich thans als een olievlek hebben uitgebreid over het gehele havengebied. Bijna 18.000 man hebben de arbeid neergelegd. Op 65 van de 130 schepen, die in de dokken liggen, ligt het werk stil. De 7000 stakers, die deel uitmaken van de stuwadoorsbond, worden officieel door hun leiders gesteund. Het conflict ontstond uit het verzet tegen de nieuwe regeling voor het lossen van vlees. Deze kwestie zou nog door middel van onderhandelingen kunnen worden opgelost, ware het niet dat de stuwadoors-organisatie voor de dag is - gekomen met een lijst van meer dan hon- £aveon Groottandelm Verfwaren te raat alleen door staking op gang kan wor den gebracht. Merkwaardig is dat er meestal gestaakt wordt in tijden van welvaart in de haven. De arbeiders kunnen zich de staking dan veroorloven omdat zij later door overwerk de financiële schade weer kunnen inhalen. Juist omdat er gedurende de laatste jaren een terugslag was in 't havenbedrijf als ge volg van de internationale economische toe stand, was het toen betrekkelijk kalm. (Reuter) De 2300 havenarbeiders, die Maandag te Manchester staakten, zijn weer aan het werk gegaan. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 5 October 1954 in staat van faillissement verklaard: J. Schelling Sr., handelende onder de naam derd grieven, waarvoor terstond een oplos sing wordt geëist. De werkgevers weigeren op dit voorstel in te gaan. Meer dan 3000 havenarbeiders, aange sloten bij de machtige transportarbeiders- bend, hebben zich onofficieel achter de stakers gesteld. Tenslotte zijn al enkele weken 8000 scheepstimmerlieden in sta king, zodat het grootste deel van het scheepsreparatiebedrijf stil ligt. Het gevolg daarvan was dat een passagiersschip naar Rotterdam werd gestuurd voor reparatie. Het conflict van de stuwadoors is inge wikkeld omdat er naijver bestaat tussen hun bond, die bestaat uit geschoolden en de transportarbeidersbond, welke voorna melijk uit ongeschoolden uit tientallen be roepen bestaat, en waarvan de eersten zich willen losmaken. Uude spanningen Na enkele jaren rust in de havens blijken de spanningen, die zich in het verleden zo vaak hebben voorgedaan, niet te zijn ver dwenen. Ze zijn een gevolg van het feit dat de transportarbeiders-organisatie met anderhalf millioen leden, de grootste vak bond ter wereld uit haar kracht dreigt te groeien. Er heerst al jaren eeh vertrou wenscrisis tussen de leiders aan de top en de mannen in de havens wier klachten vaak niet tot hun recht komen als gevolg van de vakbewegingsbureaucratie. Er is nog steeds niets op gevonden om de over grote afstand verspreid werkende en wonende havenarbeiders behoorlijk in te lichten over de aard van de moeilijkheden, en bij te brengen dat een staking een ave rechtse uitwerking heeft, zolang de weg van vrije onderhandelingen nog open staat. De arbeiders schijnen van oordeel te zijn dat hun vaak trage onderhandelingsappa- ADVERTENTIE Haarlem 17. Terwijl zij zich naar het toneel bega ven, vertelde Panda haastig, wat er alle maal in de kleedkamer was voorgevallen. „We moeten die Piedro in de gaten hou den", voegde hij er aan toe, „hij is een grote schurk". Piedro was inderdaad iemand, die men in de gaten moest hou den. De schurkachtige slangenmens had zijn schuilplaats verlaten en sprak nu de barones van Edelsteln aan. „Pardon Sig- norita", zei hij, „ik hoorde, dat u graag de poppetis van Signor Echo wilt hebben". „Ach ja", antwoordde de barones verdrie tig, „ik zou die schatjes dolgraag hebben. Maar die buikspreker wil ze niet verko pen". „Triestemento", zei Piedro met ge veinsd medelijden, „maar misschien kan ik Signor Echo overhalen om zijn poppetis toch aan u te verkopen". „Dat is erg vrien delijk van u", zei de barones met een stra lende glimlach. „Hier is mijn kaartje. Ik zal volgaarne tienduizend florijnen voor elk betalen". Zij overhandigde haar kaartje en schreed met een vriendelijk knikje heen, Piedro verbluft achterlatend. „Tienduizend florijnen...", mompelde hij, „voor elk poppeti Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. van Wijk. Wegens gebrek aan baten is op Dinsdag 5 October 1954 opgeheven het faillissement van M. Vastenhouw, bontwerker te Heemstede, Rembrandtlaan 6. Rechtercommissaris: mr. J. P. Petersen. Surator: mr. J. H. van Wijk, te Haarlem. BONN (A.N.P.) Vlak aan de grens der Russische bezettingszone bij Coburg is de West-Duitse federale grenspolitie drie daagse manoeuvres begonnen, die in mili taire stijl gehouden worden. De politie- troepen zijn volledig gemotoriseerd en be schikken over pantserwagens en machine geweren. Drieduizend van de twintigdui zend grensjagers, waarover de bondsrepu bliek sedert twee jaren beschikt, nemen aan de oefening deel. Zij moeten een „vijand", die van twee zijden oprukt, uit eenjagen. De leiding heeft de vroegere ge neraal Höffer. Ook dr. Schroder, de minis ter van Binnenlandse Zaken, woont de oefening bij. ADVERTENTIE Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag iu lichtelaaie zet Zo snerpend kan de pijn niet zijn, met één of twee Rennies zet U er een domper op. Op 't zelfde moment behoort de pijn tot het ver leden. Daarom hoeft U met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Rennies weer de gezel lige disgenoot. En komt soms de nood aan de man. dan hebt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuurbrand is zó geblust Verhoogd. Het Engelse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat voor de op 1 November beginnende jaarperiode de deviezentoewijzingen voor Engelse toeristen verhoogd zullen worden van 50 tot 100 pond sterling per jaar voor volwassenen en van 35 tot 70 voor kinderen. Weerloos. India heeft in een nota aan Por tugal „scherp geprotesteerd tegen het geselen van een weerloze vrouw" en de Portugese legatie nog eens gewaar schuwd voor de mogelijke reacties op de „nog steeds binnenkomende berich ten van wreedheid van de kant van de Portugese politie'. De vrouw had ge agiteerd voor vereniging van Goa met India. Zekerheid. Prof. Ralph S. A. Sawyer, een der leidende Amerikaanse atoomgeleer den, heeft op een persconferentie te Stuttgart verklaard, dat men met zeker heid kan verwachten, dat electriciteit over vijf tot tien jaar met dezelfde kos ten uit atoomenergie als uit steenkool zal kunnen worden gewonnen. Prof. Sawyer houdt zich bezig met onder zoekingen op het gebied van de in dustriële toepassing van atoomenergie. Zomerweelde. De Duitse paraplufabrikan ten hebben sedert mensenheugenis de beste zomer gehad. Zij hebben aan de sterk gestegen vraag naar paraplu's niet kunnen voldoen, ofschoon zij vijf tot achtmaal zoveel hebben geproduceerd als in normale jaren. Voornamelijk de vraag naar heren-paraplu's heeft vor men aangenomen, waarvan men in vroeger jaren niet heeft durven dromen. Eetlust. De Beieren hebben bij hun Octo- berfeest in München dit jaar bijna al hun eigen records geslagen. Weer werd op het feest 2,5 millioen liter bier ge dronken en dat is „slechts" evenveel als vorig jaar. Het worstrecord werd evenwel verbeterd: er werden nu 1,4 millioen gebraden varkensworsten ge geten. Voorts werden 122.900 gebraden haantjes en zestien ossen verslonden. De Beieren hebben voor het eerst ook een exotische invloed op hun nationale feest toegelaten: zij aten tussen worst en haan ook nog tienduizend cocos- noten. Abnormaal. Het orgaan van de Russische communistische partij, Pravda, heeft er over geklaagd, dat „er een abnormale toestand ontstaat, daar zomerkleren pas in de herfst voorradig zijn en winter kleren pas in het voorjaar verschijnen". Verscheidene Moskouse klerenfabrieken vervaardigen goederen van slechte kwa liteit, die de klanten in de winkels wei geren te kopen. Een fabriek, die de voorgeschreven hoeveelheid kinderkle ren niet had vervaardigd, had gezegd, dat deze niet „winstgevend" zijn. Een andere fabriek had haar programma voor zomerkleren zelfs overschreden, maar ze pas in September afgeleverd, aldus het door radio-Moskou aange haalde artikel in Pravda. Begrip. Twintig Britse politici, vakbonds functionarissen en geleerden zijn uit Londen vertrokken voor een bezoek aan China als gasten van de Chinese volks vereniging voor culturele betrekkingen. De groep zal via Praag en Moskou rei zen, waar zij drie of vier dagen zullen doorbrengen. De leider, het Labour- parlementslid Smith zeide evenals Att- lee te geloven, dat bezoeken van Brit ten en Chinezen aan de wederzijdse landen een beter begrip en vriendschap kunnen helpen bevorderen. McCarthy-mars. De rabbijn Benjamin Schultz, directeur van anti-communis tische organisaties, heeft bekend ge maakt, dat op 11 November een mars naar Washington zal worden gehouden om de Senaat te vragen de motie waar in senator McCarthy berispt wordt,aan genomen door de commissie-Watkins, te verwerpen. „Deze mars zal een be toging van het volk zijn ten gunste van McCarthy die belasterd is. Wij hopen, dat duizenden uit alle streken van de Verenigde Staten er aan deel zullen nemen," aldus rabbijn Schultz. Handwerk. Een bij Rijssel in Noord-Frank rijk gelande „vliegende schotel" is ge bleken te zijn gemaakt van stevig pa pier. Een gepensionneerde mijnwerker heeft toegegeven, dat hij meer dan dui zend van dergelijke schotels heeft ge maakt, aldus deelt de politie mede. Sommige hadden een middellijn van wel drie meter. Aan de schotels maakte hij een in petroleum gedrenkte lap vast, die in brand werd gestoken. Overigens zijn uit vele delen van Frankrijk gis teren weer berichten over vliegende schotels ontvangen. Dc 34-jarige uitvoerder J. Hendriks uit Oosterbeek is, toen hij in een nieuw gedeelte van de papierfabriek van de N.V. Van Gelder te Renkum aan het werk was, van een steiger gevallen. Lij werd zeer ernstig gewond en is later in een ziekenhuis over leden. HEBBEN WE de vorige maal de vraag onder ogen gezien hoe het komt dat een reukstof geur afgeeft, veel diepzinniger wordt de kwestie wanneer we ons afvra gen hoe het komt dat de uiteinden van onze reukzenuwen een bepaalde geur kun nen waarnemen. We kunnen wel zeggen dat de reukstof in de reukcellen een be paalde chemische verbinding aangaat en dat deze verbinding door de reukzenuwen als een bepaalde geur worden waargenomen, maar dat is misschien toch wel een wat al te gemakkelijke op lossing. Wat is n.l. het geval? We ruiken iets, doordat een be paalde reukstof zich in de at mosfeer bevindt en in aanraking komt met de reukcellen in de neus. Op deze reuk cellen ligt een vloeistof laag, waarin het reukgas oplost. Dit zou dus wijzen op een chemische reactie die daarnd ontstaat en als gevolg waarvan wij een reukindruk krijgen. Maar nu doet zich het merkwaar dige geval voor dat opgeloste reukstoffen, die direct op het reukslijmvlies werden gebracht, géén reukgewaarwording bleken tc geven! Als er alleen maar sprake is van een chemische reactie, zou in oplossnty gebrachte reukstoffen toch ook een reactie moeten geven. Dat blijkt voor zover de proeven althans hebben uitgewezen niet het geval te zijn. De zaak is dus waar schijnlijk veel ingewikkelder dan uit het eenvoudige woord „chemische reactie" valt te lezen. In Amerika is na de oorlog dan ook een andere theorie ontwikkeld die erop neer komt dat we eigenlijk een soort radar- neuzen zouden hebben. Zoals de vleermuis trillingen uitzendt, die door het pantser van insecten worden teruggekaatst, welke echo dan weer door de vleermuis wordt opgevangen, zo zouden ook door onze reuk cellen trillingen worden geproduceerd, waarmede de moleculen van de reukstof als het ware zouden worden afgetast. De teruggekaatste trillingen zou den dan de vorm van de moleculen aan de reukzenu wen kenbaar maken, en deze vorm zou bepalend zijn voor de reukindruk welke wij krijgen. Door verschillende onderzoe kers is echter ten stelligste tegengesproken dat het essentiële vgn de reuk met de vorm van de moleculen in verband zou staan. We vermelden deze opvatting dan ook alleen, om u te doen zien hoe ver men het zoekt om tot een verklaring van de zo eenvoudig schijnende reuk te kunnen ko men. O ja, nu moeten we het ook eens hebben over een onbegrijpelijk kunststukje dat sommige potvissen en robben weten uit te halen en waarvoor de wetenschap wer kelijk qeen verklaring kan vinden. Daarover morgen. H. PéTILLO^ (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2