Stichting „Kennemerduinen" had moeilijk exploitatiejaar 7 H00GENB0SCH Bijna volmaakte voorstelling van „De drie zusters" Zandvoorts caravancamp maakte uitstekend seizoen Kort en bondigj Chefarine „4" doet wonderen! Minder bezoek, meer onderhoud Speelhellingen lokten meer kinderen 5 auto's op elkaar iïc/io&fte* Sterke opperman Protest tegen banaliteit Advies Gedeputeerden aan de Minister Uitbreiding „Dennendal" onvermijdelijk „REMBRANDT" Concert van het Leger des Heils W OENSDAG cv OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BULGOMME SCHOENEN maand Jhr. dr. J. C. Mollerus opende demonstratiebeurs Indirecte actie „Haerlemsche Musyckcamer" geeft twee concerten Maranatha-lezingen in de Zuiderkapel Reclasseringscollecte leverde record op Burgerlijke Stand van Haarlem De medewerkenden „De Barbier van Sevilla" komt in Haarlem Kerstverlichting in Grote Houtstraat ADVERTENTIE SOUS-NAPPE het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber. Deze week Demonstraties te Haarlem bij VROOM DREESMANN. In de periode van 1 Januari tot en met 30 September hebben 105.000 personen het Nationale Park „De Kennemerduinen" be zocht, onder wie 21.000 kinderen. Het slechte weer gedurende een groot deel van de zomermaanden is er debet aan, dat er tienduizend bezoekers minder waren. Het droms' weer dat hier tot Juni aan vooraf- gu$ deed een uitgebreide helm-aanplant vislukken en was oorzaak van veel ver stuivend zand. Er was nog een ander ver schil met het vorig jaar dat de exploitatie niet ten goede kwam: de trek naar zee, die in betere seizoenen de bezoekers aan dreef, was deze zom,er met haar vele herfstachtige dagen zwakker. Men zocht meer landinwaarts zijn verpozing en dat maakte tevens meer onderhoud nood zakelijk. Dat wil overigens niet zeggen, dat er veel vernield werd, maar een dergelijk on derhoud is altijd noodzakelijk. Het valt de directeur, ir. E. C. M. Roderkerk. juist .op. dat het gedrag van het publiek ieder jaar beter wordt. Men maakt zich van de Kennemerduinen nog wel eens de indruk van een grote porseleinexpositie, waarin enige dartelheid uit den boze is en waarheen men dus voor al geen kinderen moet meenemen. Dit is echter sterk overdreven: juist voor de kin deren (en waarom ook niet voor ouderen, die daartoe een innerlijke drang mochten gevoelen?), is er wel degelijk gelegenheid om bijvoorbeeld van rulle duinhellingen af te rollen. Het verschijnsel doet zich juist voor, dat er dit jaar onder de bezoekers ongeveer duizend kinderen meer waren, dat het vorig jaar, veelal kinderen voor wie het strandbezoek op een teleurstelling uitliepk, maar de „speelhellingen" in de Kennemerduinen een uitstekende compen satie betekenden. Voorbeelden van deze „ravot-gelegenheden" zijn de Kalverwei, het/Gaaienbos en de Bergweide. „Herfstmandjes" Nu de herfst is begonnen, doet zich een moeilijkheid voor, welke door onderwijzers (waarschijnlijk onbewust) wordt veroor zaakt, wanneer zij hun pupillen opdracht geven een „herfstmandje" te maken. Tal rijke kinderen trekken dan de Kennemer duinen in om bijvoorbeeld paddestoelen te plukken. En zij slaan daarbij zo weinig over, dat het park veel van zijn charme zou verliezen, indien meer schoolkinderen op dit idéé zouden komen. Wanneer men dan gaarne iets van deze flora in de scho len zou willen halen is ir. Roderkerk gaarne bereid deze een wat beperkter doch ge varieerder collectie planten te doen toe komen, want op de andere manier zou het beslist schadelijk worden. De instructieve expositie in het park zelf is door 6000 personen bezocht en men zou haar gaarne nog uitbreiden wanneer daar overdekte ruimte genoeg voor was. Zij blijft gedurende de weekeinden open tot 1 No vember. De droogte van het voorjaar heeft geluk kig geen schadelijke invloed gehad op de jonge bosaanplant, dank zij de gespitte grond, die het vocht langer vasthoudt. Het park gaat de winter in met 15 hectaren nieuwe aanplant, onder meer bij Klein Olmen in het Noorden, Lage Zeeveld en bij het Kopje. Het zijn berken, meidoorn, vogelkers, lijsterbes, Gelderse roos, Spaan se aak en eiken, die alle in de duingronden goed gedijen. Door de aanwezigheid van een duinmeer wordt ook de vogelstand steeds verrijkt, onder meer met bergeenden. Géén myxomatose Er is naar de heer Roderkerk met nadruk zeide geen myxomatose onder de konijnen in de Kennemerduinen. Om besmetting minder gemakkelijk te maken moest een deel van de konijnenbevolking worden uit geroeid, vooral in de grensstroken zodat het resterende deel beter geïsoleerd is. In de winter is trouwens toch het besmettings- ADVERTENTIE OCTOBER maand tnaatdoH GROTE HOUTSTRAAT 50 - HAARLEM In HAARLEM-NOORD alleen GEN. CRONJéSTRAAT 33 In de foyer van het Minervatheater werd door Zwarters levensmiddelenbedrijf te Heemstede een demonstratiebeurs op bet gebied van delicatessen en comestibles ge organiseerd, welke Dinsdag door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken officieel werd geopend. Na een korte inleiding van de organisator, waarbij hij onder meer het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen, de gemeentesecretaris, de heer T. M. Schelling, de oud-gemeente-secretaris, de heer N. Vos en de hoofdinspecteur van po litie, de heer A. Berentsen en hun echtge noten zijn erkentelijkheid voor hun aan wezigheid betuigde, nam jhr. Mollerus het woord. In de eerste plaats verklaarde spreker een grote bewondering te koeste ren voor de organisator, die er binnen be trekkelijk korte tijd in was geslaagd op nieuw een dergelijke beurs tot stand te brengen. In deze hulde betrok jhr. Mol lerus ook de echtgenote en de zoons van de heer Zwarter, omdat zij gezamenlijk een ideale gezinscombinatie vormen met een commerciële grondslag. Vandaar dat spre ker er stellig van overtuigd was, dat ook deze beurs volledig slagen zou, even zeker als hij wist dat hierop weer een derde vol gen zal. Nadat jhr. Mollerus ook de stand houders van harte succes had toegewenst, verklaarde hij de beurs officieel voor ge opend. Vervolgens maakte het gezelschap een rondgang, waarna in de hal van het theater de koffie werd gebruikt. Als een harmonica schoof gisterenmiddag de fille van 5 auto's in elkaar, die bij de kruising Fonteinlaan, Spanjaardslaan en Zuiderhoutlaan voor een verkeersagent stond te wachten, De laatste wagen slipte namelijk In tegenstelling tot het *ewnne drmhe- 1 bii 'l remmeri- °P de natte met bladeren be- u 1 nei «ewone aagoe ,|a>,0 Q11 „a,-, a* zoek is het aantal overnachtingen op de kampeerterreinen gestegen: 40.500 tegen gevaar sterk verminderd, omdat er dan geen vliegen zijn. Kampeerterreinen 33.400 in 1953 en 19.900 in 1952. Het weer kan de „raskampeerders", die hier komen moeilijk weerhouden. De getallen kunnen als volgt gespecificeerd worden: op het kampeerterrein „De Lakens" 29.100 over nachtingen (25.600 in 1953); op het terrein „Liguster" 6250 (4400 in 1953) en in de zomerverblijven in het Schuitegat 5150 (3400 in 1953). Het overgrote deel van de binnenlandse kampeerders kwam uit Amsterdam (17.650); Haarlem bracht het tot ongeveer de helft daarvan met 4400 overnachtingen. Wat de provincies betreft waren na Noord holland, Utrecht en Gelderland het sterkst vertegenwoordigd met respectievelijk 2020 en 1480 overnachtingen. Het aantal buitenlandse touristen op de genoemde kampeerterreinen was twee keer zo groot als het jaar tevoren en wel 1723 (869 in 1953). Dit komt voornamelijk door de verdubbeling van bet aantal Duitse kampeerders, namelijk van 536 tot 1122. Zweden was daarna het sterkst vertegen woordigd met 156 touristen (vorig jaar nog 28). Daarop volgen Frankrijk (96), België (90), Zwitserland (88), Noorwegen (70) (het jaar tevoren 4), Engeland (38), Dene marken (24), Canada (16), Oostenrijk (12), Luxemburg (6) en Australië (5). dekte weg en schoot tegen de laatste van de vier wachtende wagens. Deze gaf de stoot door, die tenslotte ontdaan van zijn kracht bij de eerste wagen belandde. Alle 5 wagens konden doorrrijden: 3 met gekneusde voor- en achterzijde, 1 met een deerlijk ge havende neus en een met licht beschadigde achterkant. Om kwart over elf gisteravond begon in de Dr. Leydstraat een 34-jarige opperman uit IJmuiden hatelijk te doen tegen een 36- I jarige Haarlemse lasser. De lasser gaf een klap, de opperman sloeg terug en enkele 1 vrouwen scheidden de vechtenden. De op- perman kon niet meer bij de lasser, maar wel I bij diens fiets komen, die hij met een ver- vaarlijke zwaai door de ruit van de ouder lijke woning van de lasser smeet. Voordat er I proces-verbaal was opgemaakt, zag de opper- 1 man nog kans de deur van de woning uit I het slot te trappen. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één RISP-tabletje blust het wel De Bergweide is een van die plekjes in de Kennemerduincn, waar de kinderen naar hartelust kunnen grasduinen zonder schade te veroorzaken, omdat dit stukje duin zo beschut ligt dat er geen verstuiving kan optreden. Zelden heb ik iets zo moeilijk gevonden als dit: in ongeveer duizend woorden ver slag te moeten uitbrengen van een voorstel ling van ,,De drie zusters'' van Anton P. Tsjechof door de Nederlandse Comedie, geregisseerd door Peter Scharoff, ter her denking van de sterfdag (in 1904) van de ze geniale Russische schrijver. Afgezien van enkele kleine onvolkomenheden is dit namelijk volmaakt toneel. Men is er geluk kig mee en men vreest tegelijk iets derge lijks nooit meer te zullen zien. Maar de grootste moeilijkheid voor de criticus is wel, dat hij geen enkele behoefte heeft om zijn gevoelens te analyseren. Hij is er nog le zeer van vervuld om de daarvoor beno digde afstand te kunnen nemen. Trouwens: dit stuk is een wonder, het laat zich niet verklaren. Het geeft meer dan men ervan verwacht en dat was toch waarlijk niet weinig voor wie zich, als ondergetekende, de veel te vroeg gestaak te opvoeringen door Comedia in 1950 met voor een groot deel dezelfde bezetting nog vrijwel compleet herinnert. Laat mij om te beginnen enige passagas aanhalen uit wat ik destijds schreef: „Tsjechof is nu moderner dan ooit. Dit klinkt misschien onwaarschijnlijk, omdat deze Rus een nauw begrensde burgerlijke klasse schilderde, die men alleen aantrof in de provinciesteden van het Tsaristische Rusland, waar verhoudingen heersten, die sinds enige tientallen jaren tot het verleden behoren. Men heeft de verklaring van ztfn tegenwoordige populariteit gezocht in zijn schildering van de futiliteit van het men selijk streven zonder wortels, zonder be stemming en zonder richting zelfs. Zijn theater laat geen heroïsche strijd zien en evenmin een verlossende boodschap weer klinken. De enige hoop is een vage theorie: misschien ziet de wereld er over twee of drie eeuwen rooskleuriger uit, ongelofelijk mooi en vredigMen ziet echter niet alleen een doelverloren ontreddering, doch tevens een hogere werkelijkheid, die ge voed wordt door dromen en illusies, te schoon om niet te proberen ze waar te ma ken. Ogenschijnlijk gebeurt er in dit stuk niet veel. De drie zusters, naar wie het is ge noemd, wonen in een afgelegen, cultuur loze stad, waar alleen de ontwikkelde mi litairen wat afwisseling brengen. Zij koes teren hun droefgeestige verlangens en blij ven, in welk gezelschap zij ook verkeren, voortdurend bezig met zichzelf en met hun eigen problemen. Zij reageren nauwelijks op de opmerkingen van anderen en van daar het schijnbaar onlogische, grillige verloop van de dialogen. Maar onder de op pervlakte voltrekt zich het innerlijke dra ma en langzamerhand onthullen de op het eerste gezicht onbelangrijke incidenten en kleine feiten het patroon van enige betrek kelijk gewone levens. Men zou kunnen spre ken van een symphonische compositie: alle personen vertolken hun variaties op het centrale thema wat is het doel van het. bestaan, wat de waarde van het leven?" Intussen zijn er talrijke commentaren op Tsjechof verschenen, waarvan met name die van Lynton Hudson en David Magar- shack een verhelderend licht werpen op de fundamentele constructie van dit schijnbaar zo onsamenhangende stuk. Vooral het be ginsel der indirecte actie, dat men ook van de oude Grieken kent, is belangrijk. Ook het boodschapperselement behoort daartoe. Neem nu bijvoorbeeld het einde van baron Toezenbach, die met Irina, de jongste der zusters, een nieuw leven had willen begin- De opheffing van de tram A msterdamZandvoort Naar wij vernemen is dezer dagen door Gedeputeerde Staten van Noordhoüand aan de minister van Verkeer en Waterstaat het advies uitgebracht over de vervanging van de tramlijn AmsterdamHaarlem Zandvoort door een busverbinding.. Voordat dit advies werd uitgebracht hebben Gedeputeerden de mening van de bij deze plannen betrokken gemeentebe sturen gevraagd. Het ligt voor de hand, dat Gedeputeerden in hun advies de bezwaren hebben weerge geven van de gemeentebesturen van Zand voort, Blocmendaal, Heemstede en Haar lem, die alle in meerdere of mindere mate gewezen hebben op de moeilijkheden die te verwachten zijn bij de spoorwegovergang in de Zandvoortselaan te Heemstede-Aer- denhout. De veronderstelling is gerecht vaardigd, dat Gedeputeerden ook van hun kant er op hebben gewezen, dat het aan beveling zou verdienen de vervanging van de tram door een busdienst (waartegen op zichzelf uit een oogpunt van vervoerstech niek en -economie geen bedenkingen zou den behoeven te rijzen) te doen samen vallen met een algehele verbetering in het complex van verkeerswegen in deze streek, le meer nu voor 1957 ook een oplossing ge zocht en verkregen moet worden voor het naar en van de tunr.el te Velsen gaande verkeer. „Die Haerlemsche Musyckcamer" zal op Zaterdagavond 9 October en op Zondagmid dag 10 October in het cultuurcentrum „Stompe Toren" te Haarlemmerliede en Spaarnwoude een concert, gewijd aan zeven tiende- en achttiende-eeuwse meesters ten gehore brengen. Er zullen werken worden uitgevoerd van Locatelli, Albinoni. Vivaldi, Joh. Chr. Bach en Jos. Haydn. Solisten zijn Gertrude Maclaine, clavecimbel, Piet Uit vlucht, hobo, Ton van der Berg, hobo en Peter van Munster, fluit. i& zullen in de Zuiderk Op avonden twee achtereenvolgende Donderdag- apel aan de Zuiderstraat te Haarlem Maranatha-lezingen worden gehouden. Op 7 October zal de heer J. A. Bruijn uit Wassenaar spreken over „Het profetisch woord" en op 14 October zal ds. J. A. Visser uit Amsterdam, die juist terug gekeerd is van een toumée door de Ver enigde Staten, waar hij onder meer het congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken te Philadelphia bij woonde, spreken over „De wederkomst des Heren". Naarmate, nu seizoen 1954 verstreken is, de] een groot aantal bezoekers meer, zowel in cijfers over deze periode bekend worden, het voor-, top- als naseizoen, zodat zijn blijkt ook dat ondanks het slechte weer, datgrootste zorg momenteel is, hoe deze allen dit seizoen kenmerkte, de uitkomsten daar- een plaats zullen kunnen krijgen, daar het van, althans wat Zandvoort betreft, meeval- huidige camp met de bezetting van dit jaar len en in vele gevallen die van het vrij nor- vele dagen het absolute maximum bereikte male seizoen 1953 overtreffen. Was dit reeds Rondom het huidige terrein liggen echter het geval bij het Trekkerskamp „De Bran- nog verschillende stukken duin en bos-stro- ding" in niet mindere mate bewijzen dit de uitkomsten van het Caravan-kamp „Den nen-hal", dat thans voor het vierde jaar door de heer E. H. van Breemen werd geëxploi teerd. In een onderhoud toonden deze kamp leider en zijn echtgenote zich beiden uiter mate tevreden over de gang van zaken in dit seizoen. Op 1 April werd het kamp geopend en Maandag 4 October vertrok de laatste gast een Duitser met zijn caravan weer naar zijn woonplaats. De groei van het caravanterrein blijkt wel ten duidelijkste uit het feit, dat de topdag in 1951 nog slechts 29 caravans opleverde: in 1952 waren dit er 52; in 1953 steeg het aantal tot 109. en dit seizoen in Augustus werd 10 dagen lang een „top-periode" beleefd, toen 129 caravans op het terrein aanwezig waren, waarmede vrijwel het absolute maximum aan plaatsingsmogelijkheid werd bereikt. Want evenals het trekkerskamp „De Bran ding" is óók dit zo populair geworden cara vanterrein, dat óók in het buitenland wat ligging en accomodatie betreft, ten voorbeeld wordt gesteld, al weer te klein en óók toi letten en wasgelegenheden vragen brood nodig om uitbreiding. Door de heer Van Breemen worden over dit alles dan ook reeds besprekingen gevoerd. Wat de cijfers betreft, werden de volgende aantallen overnachtingen geboekt: Fransen Engelsen Zweden Zwitsers Denen Noren Amerikanen Canadezen Italianen Oostenrijkers Belgen Zuid-Afrikanen 12.696 (10.786) 110 24) 1.378 549) 775 75) 322 172) 309 126) 16 - 21 8) 7 - 24 - 21 3) 69 2) 280 49) 14 16.042 (11.794) Uit dit overzicht blijkt dus. dat vergeleken bij seizoen '53 het aantal Duitsers meer dan verdubbelde, het aantal Engelsen meer dan vertienvoudigde, het aantal Belgen bijna zes maal zo hoog werd en óók Zweden en Zwitsers in veel groter aantallen aanwezig warén, terwijl het aantal Nederlanders met bijna tweeduizend overnachtingen toenam cn het totaal met ruim vierduizend. Ook het aantal bezoekers vermeerderde met ruim één derde, nl. van totaal 1324 (791 vol wassenen en 533 kinderen) in 1953 tot 1854 (1247 volwassenen en 607 kinderen) in 1954. De heer %ran Breemen, die reeds een groot aantal toezeggingen voor het volgend jaar ontving, verwacht het komende seizoen nog ken, die met betrekkelijk geringe kosten bij het huidige camp zouden kunnen worden aangesloten, waarover met het gemeente bestuur onderhandelingen zullen worden aangeknoopt, terwijl er eveneens op zal worden aangedrongen, het aantal toiletten en wasgelegenheiden uit te breiden en van meer accomodatie te voorzien, door b.v. ook de wasgelegenheden af te schutten en te overdekken, hetgeen voor een blijvend lonende exploitatie door de kampleider een absolute noorzakelijkheid wordt geacht. Rekening bij de uitbreiding van het camp zal echter moeten worden gehouden met de Sabena, die een eventueel landingsterrein voor haar helicopters, evenals dit jaar in de directe nabijheid van het caravancamp wil handhaven en in elk geval het kampgebouw als boekingskantoor en recreatiegelegenheid wil blijven gebruiken, daar dit in dit voor jaar als zodanig uitstekend heeft voldaan. De Reclasseringscollecte in Heemstede heeft voor deze gemeente een record opge leverd. In totaal werd f 2595,56 opgehaald, f 0,10 per hoofd, of wel f600 meer dan vorig jaar. Onder meer komt voor dit resultaat lof toe aan de politie, die een collecteerpost bij het station, heeft onderhouden. HAARLEM, 5 October 1954 ONDERTROUWD: 5 Oct., P. Portegies en A. A. M. Loerakker; J. W. Berkhof en W. A. Hellenberg; P. Limburg en C. M. J. Nijs- sen; W. Bylsma en M. A. Hendriks. GEHUWD: 5 Oct., J. C. Dijt en E. J. Rijff; J. Th. Thuis en C. C. van don Brande. BEVALLEN van een zoon: 2 Oct., U. R. Kamerling—Schroder; 4 Oct., R. M. de VriendtSmit; M. J. Heesemans—Kenbeek; 5 Oct., M. Ch. Weldam-Kloet. BEVALLEN van een dochter: 2 Oct., S. van Kessel—Buijs; G. Hutter—van der Lin den; 4 Oct., D. T. DamNieuwenhuis; E. van LaarSmit; H. A. M. M. GoossensPlus; M. J. van der BruggeKrijntjes; 5 Oct, G. H. Lehman—Pieters; T. Èlbersevan Hens- bergen. OVERLEDEN: 2 Oct., H. van Houten, 61 j., Lange Begijnestraat; P. Siewertsen, 51 j., Atjehslraat; 3 Oct, S. van Gennip, 50 jZuid Brouwersstraat; H. A. van Dongen—Stok man, 53 j., Kamperlaan: J. C. Heemskerk. 59 j., Kamperlaan: C. Selhorstde Boer, 72 j., Rollanndstraat: 4 Oct., S. van den Kerkhof. 15 m., Wilgenstraat; H. J. Smits, 61 j., Zoete- straat. Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel vertolken evenals in 1950, toen deze foto gemaakt werd, de titelrollen in „De drie zusters" van Tsjechof, welk stuk thans in de vertaling van Aleida Schot op het répertoire van de Nederlandse Comedie staat. nen, maar In een duel zijn dood vindt. Deze gebeurtenis wordt niet vertoond en is op zichzelf ook niet belangrijk: het doffe schot in de verte accentueert slechts de toestand, die even onderbroken te intenser voortduurt. Men zou kunnen zeggen: het onmiddel lijke perspectief is erdoor versomberd. Moet men Tsjechof daarom een pessimist noemen, zoals zovelen blijven doen, die vooral oog en oor hebben voor de» sombere kanten en de neerslachtigheid van zijn werk? Ik geloof het niet, al ware het slechts omdat hjj arts van professie niet meer wilde leveren dan een diagnose van zijn tijd. De mensen zijn eenzamen in een geestdodend milieu, hun edele moge lijkheden worden er verkwist, zoals het in „Oom Wanja" nog scherper wordt gesteld. Men gevoelt dan ook medelijden met de hoofdpersonen, die hunkeren naar geluk en vrolijkheid, maar die de mogelijkheden missen en de techniek om dc middelen te vormen, waarmee die wensen in vervulling zouden kunrten gaan. Ik herken echter veeleer optimisme in „De drie zusters". Want de titelheldinnen aanvaarden het le ven dank zij de nimmer aflatende hoop op vreugde, al was het maar voor het nage slacht. Eindeloos kan men hierover filosoferen en uiteraard is een dagblad daar niet de aangewezen plaats voor. Zoals alle werke lijke kunstwerken is dit drama voor meer dan één uitleg vatbaar door de Menselijk heid met een hoofdletter, die Stanislavski er al in ontdekte, hoewel ook diens inter pretatie de goedkeuring van de auteur niet kon wegdragen. Wij ontdekken steeds meer schoonheden en aanknopingspunten voor nabeschouwing in dit fantastisch genuan ceerde spiegelbeeld van een ons totaal vreemde en toch zo vertrouwde werkelijk heid. Maar het voornaamste motief dunkt mij het nu eens hartverscheurende dan weer uitbundige protest tegen de verstik kende banaliteit, waaraan de hoofdfiguren niet te gronde willen gaan. Deze overigens .machteloze wil is het positieve, het duide lijk overheersende. Het enige werkelijk tragische karakter is dat van Andréj, de door zijn verkeerd uitgevallen huwelijk met een kortzichtig schepsel mislukte geleerde. Misschien daar om ook was Ko van Dijk wederom de ster van deze voorstelling. Men lette ook op de symbolen, die dit stuk losmaken van tyd en plaats, ondanks de naturalistische waar neming. Met welk een finesse zijn deze ge kozen! Men hoeft ze niet te kennen uit een handleiding, zoals bij Joyce bijvoorbeeld, want zij openbaren hun betekenis in de loop van de handeling. Zoals deze man, die op een gegeven moment het sleuteltje van zijn kast mist: hij is een vreemdeling ge worden in zijn eigen huis. Zo verschijnt zijn echtgenote, Natalja Iwanova, steeds met een brandende kaars: een Lady Macbeth in de gedaante van een petite bourgeoise, duivels gevaarlijk door haar minderwaar digheidsgevoel. Bep Dekker zocht het in de goede richting, maar haalde toch uit de kleingeestigheid niet voldoende reliëf. Over de spelprestaties zal ik, na het weerzien in Haarlem, nog uitvoeriger ver slag uitbrengen. Daarom nu slechts enkele kanttekeningen. De kapitein Soljonny van Johan Schmitz (destijds prachtig van Henk Rigters bij Comedia) wat te nadrukkelijk de marqué, al moet men toegeven dat Tsje chof zijn vernietigingsdrang zich inderdaad vroegtijdig laat manifesteren. Subliem was Louis van Gasteren als de alleen nog maar in onverschilligheid bestaande en daardoor tenslotte door de anderen onopgemerkte legerdokter, aangrijpend in de scène van het aanbieden van de samowar. Om deze te begrijpen, moet men weten dat dit In Rusland een traditioneel geschenk bij een zilveren bruiloft was: hij heeft vroeger de moeder van de drie zusters vergeefs be mind. Fons Rademakers speelt als de enigszins hakkelende Toezenbach één van de gaafste rollen van zijn carrière. Van de drie zusters was Mimi Boesnach als de afgetobde Oljga met haar niettemin heldhaftig pathos onovertrefbaar. Een rijk geschakeerde rol gaf Ank van der Moer te zien als Masja, zeer treffend in het verant woord theatrale afscheid van haar minnaar met de aandoenlijk-onhandige poging van haar echtgenoot (heel erg mooi van Ton Lutz) om haar met een opgeplakte baard aan het lachen te maken. Jammer dat de fascinerende uitnodiging tot dc liefde door liet hevig neuriën van enige korte letter grepen wederom niet tot haar recht kwam misschien omdat Guus Hermus evenmin als Hans Bentz van den Berg de vorige keer de ideale tegenspeler is, hoe voorbeel dig hij ook zijn entrée in het eerste bedrijf maakte. De Irina van Ellen Vogel ontroer de door een zuiver afgestemde prilheid. Maar over dit alles heb ik nog veel meer te zeggen. De bezielende macht van deze grandioze opvoering is uitgegaan van de regisseur Peter Scharoff: ieder détail kreeg zijn vol le betekenis en uitwerking, alle personen leefden werkelijk in deze door prima décors, van Nicolaas Wijnberg gesuggereerde om geving, in een volmaakt rhythme wissel den de stemmingen van tintelend plezier tot beklemmende melancholie elkaar af. Buiten komend uit de schouwburg onder- BINNENLAND Aan mr. E. L. M. II. baron Speyert van Woerden is op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Februari 1955 eervol ont slag verleend uit zijn ambt van procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Hertogen- bosch. In de week van 19 tot en met 25 Sep tember werden vijf gevallen van kinderver lamming (Heerenveen, Kollumerland, Am sterdam en twee in Haarlem) en 127 gevallen van paratyphus, waarvan 65 in Katwijk en 41 in Noordwijk geregistreerd. In Nederland vertoeft op het ogenblik Kent Redgrave, van het televisiestation te Baltimore in Maryland, die hier enige films zal samenstellen over Nederland voor de televisiestations in de Verenigde Staten. Te Vaassen zal een kamp worden in gericht voor Ambonese gezinnen. Het kamp krijgt een oppervlakte van circa 4 ha. en biedt plaats aan ongeveer 100 gezinmem Een der plaatselijke industrieën heeft zelfs aan gedrongen op de inrichting van het kamp. De stichting „De Nederlandse Soldaat", directeur P. de Boer te Drachten, heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht te wil len bevorderen, dat aan de stichting, welke als doelstelling heeft de belangen der dienst plichtigen te behartigen, subsidie zal worden verleend. De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State is gesplitst in vier kamers. Tot heden waren er drie ka mers. De splitsing is geschied wegens het grote aantal te behandelen dienstplicht zaken. Tot burgemeester der gemeente P.ingel- rade (L.) is benoemd de heer J. J. H. Schof felen, burgemeester der gemeente Jabeek. De heer Schoffelen blijft burgemeester van Jabeek. De prinsessen Beatrix en Irene hebben een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De schatten van Peru", in het Centraal Museum te Utrecht. De directrice van het museum dr. M. E. Houtzager, leidde de prin sessen rond. Aan de heer C. A. J. von Frijtag Drabbe is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Topografische Dienst. Tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathom, thans raadsheer in dat gerechtshof. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het eandidaatsexamen ge neeskunde (tweede gedeelte): J. J. Fedder, Velsen en E. Happé. Heemstede. Op 5 October 1954 is de heer C. D. Ruig- rok te Hillegom, Zuider Leidsevaart 4, be ëdigd als makelaar in bloembollen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het propaedeutisch examen scheikun dig ingenieur geslaagd de heer C. J. Breu- kink te Overveen. Te Utrecht slaagde voor costumiere A. v. d. Horst—Raaphorst, leerlinge van de E.N.S.A.I.D. modevakschool te Haarlem. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het ingenieurs- examen tropische landbouw D. Zijlstra, Aerdenhout. Voor het examen ziekenverpleging A, dat op 1 October werd afgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, slaagden de candidaten J. W. van Zeijl, H. C. Greuter en N. W. Vink. Aan de Prins Bernhardschool aan de Vrouwestraat te Haarlem is in de vacature C. Spaans, die naar het B.L.O. in Heemstede vertrok, tot onderwijzer benoemd J. Verstoep te Delft. ADVERTENTIE D0NDERD. OCTOBER BROEDERS ZONDER YREES (All tha Brothers were Valiant) Kleur door Technicolor v ROBERT TAYLOR - ANN BLYTH STEWART GRANGER Opgezweepte hartstochten tijden» een reis vol verschrikking t, 14 laar' Op Zaterdagavond J October zal in het ge bouw van het Leger des Heils, Schagchel- straat 26 te Haarlem, het plaatselijk muziek korps onder leiding van kapelmeester Be rend Schut een jaarlijks muziekfeest geven. Men is er in geslaagd een buitengewoon goed programma samen te stellen; enige in Leger des Heiis-kringen zeer bekende solis ten verlenen hun medewerking. Een instrumentaal kwartet, dat over enige weken naar Engeland zal vertrekken voor het geven van uitvoeringen aldaar, zal enige werken van grote meesters uitvoeren. De algehele leiding is in handen van de leider van het nationaal muziekkorps, kapitein G. Knippenberg. Italiaanse opera De „Compagnia d'Opera Italiana" be vindt zich thans voor de vijfde keer in Nederland. Het gezelschap zal hier „De Barbier van Sevilla" van Rossini opvoeren. Als solisten treden wederom de sopraan Magda Pïccarolo, de tenor Amerigo Genti- lini en de bariton Ernesto Vezzosi op. De muzikale leiding berust bij Gino Barsanti. Het gezelschap reist met eigen décors en costuums. Na het bezoek aan ons land staan tournées door Duitsland en Scandi navië op het programma. In de Haarlemse Schouwburg wordt een voorstelling gege ven op Donderdag 14 October. Indertijd hebben we reeds melding ge maakt van de plannen van de Grote Hout straatvereniging te Haarlem tot het aanbren gen van een speciale feestverlichting gedu rende de St. Nicolaas- en Kersttijd. Op het ogenblik wordt door het bestuur van de straatvereniging getracht de daartoe noodzakelijke gelden bij de leden in te zamelen. Men zou een versiering willen aanbrengen van. imitatie Kersttakken, welke 's avonds als een soort verlicht uitspansel zouden werken. Van deze versiering en verlichting ver wacht het bestuur een aantrekkelijk aspect. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 el gaat men de zeldzame sensatie van ver vuld te zijn door een onuitsprekelijk geluk. Wanhoop zou de inspiratie van Tsjechof zijn, zoals Pierre H. Dubois in zijn boek „Een houding in de tijd" beweert? Nee, in tegendeel: geloof in de triomf der mense lijke waardigheid. DAVID KONING

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7