Amsterdamse raad verleende ir. Hofman eervol ontslag HET NEDERLANDS BALLET STELDE ZICH VOOR Didès komt met langgezochte Delarue voor de dag Coördinatie-wetgeving werkt voor hoteliers averechts Amendement van socialistische fractie „ontsierde" het voorstel Duclos en d'Astier noemen Baranès lokagent" in de partij een Klacht op Horecaf-congres: Bewapening zal Duitse werkloosheid opslokken Rumoer om Deense schoener 7 Geel Uw leeel het beste! In 9 gemeenten meer dan 1000 ongevallen per jaar Kerkelijk Nieuws Dc matheid van de moeheid* OVONApiHE Scooter van plastic Surinaamse Indonesiërs kunnen gratis Nederlander schap krijgen Nederland in de ECOSOC Overal zingende roodborsten Kort nieuws DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Ir. W. B. I. Hofman uit Bussum is eervol ontslag verleend uit zü» functie als direc teur van het gemeentevervoerbedrijf Am sterdam met behoud van zijn inkomen en van zijn pensioenrechten. Het desbetreffende raadsvoorstel om dit ontslag te verlenen, nadat ir. Hofman daartoe een aanvraag had ingediend, is na het middernachtelijk uur en na een debat over de moeilijkheden bij het bedrijf van ruim tien uur, door de hoofdstedelijke ge meenteraad aangenomen met 28 tegen 15 (V.V.D. en C.P.N.) stemmen. De in het voorstel omschreven bepaling, dat deze uitkering aan de heer Hofman tot de da tum van ingang van zijn pensionnering, riet zal worden aangetast, als hij uit an deren hoofde inkomsten zou verkrijgen werd bij amendement van drs. Den Uyl <Arb.) vervangen door de bepaling, „dat deze uitkering zal worden verminderd met het bedrag der inkomsten, dat de heer Hof man uit andere werkzaamheden na zijn ontslagaanvraag zal verkrijgen". Dit amen dement op het voorstel van B. en W. nam de raad aan met 22 tegen 21 stemmen. Tegen stemden alle wethouders en de vol tallige K.V.P., prot. christelijke- en V.V.D.- fracties. Nadat het voorstel was aangenomen las de burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly een ingekomen schrijven voor, waarbij de heer Hofman om eervol ontslag verzoekt per 1 November met de gebruikelijke opzeg gingstermijn van twee maanden. Moties De motie-Seegers om de directeur „op grond van ongeschiktheid" te ontslaan met ingang van 1 October verwierp de raad met alleen de tien stemmen van de com munistische fractie voor. De motie-Boekei werd verworpen met de vijf stemmen van de V.V.D.-fractie voor. Deze motie behelst een raadscommis sie ad hoe te benoemen om een onderzoek in te stellen naar en voorstellen te doen inzake*de verbetering van de organisato rische verhouding tussen de afdelingen ge meentebedrijven en arbeidszaken ter ge meentesecretarie en de leiding van de ge meentelijke bedrijven. Een tweede motieDen Uyl, werd ge amendeerd door mr. C. van Rij (Pi-ot. Chr.). Hierin wordt B. en W. verzocht, uiterlijk 1 Januari een nota aan de raad te doen toekomen, waarin wordt medege deeld welke maatregelen B. en W. doen nemen ter verhoging van de rijveiligheid der Amsterdamse tram. Voorts zo spoedig mogelijk (na overleg met de nieuwe lei ding van het vervoerbedrijf) mee te delen welke maatregelen B. en W. zich voorstel- ADVERTENTIE Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokerscatarrh Aan de hand van cijfers, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de Nederlandse vereniging tot Be scherming van voetgangers (N.V.B.V.) een lijst opgesteld van gemeenten, waar per jaar meer dan duizend verkeersongelukken voorkomen. Bovenaan de lijst staat Am sterdam met 14.517 verkeersongevallen, gevolgd door Rotterdam met 13.112, Den Haag met 8344, Utrecht met 2330. Gronin gen met 2262, Eindhoven met 1315, Haar lem met 1293, Arnhem met 1224 en ten slotte Tilburg met 1056 verkeersongeval len. Schiedam volgt op Tilburg met 995 verkeersongelukken. Met het oog op deze hoge getallen heeft het bestuur van de N.V.B.V. besloten in verscheidene plaatsen van ons land een voetgangersforum te houden, waar vier onderwerpen zullen worden besproken, namelijk wederinvoering snelheidsmaxi mum voor het stadsverkeer, afschaffing voorrangswegen in het stadsverkeer, wet telijke erkenning voetgangers oversteek plaatsen (zebra's) en behoud van de tram in de binnenstad. Het eerste forum zal op 15 October (des avonds om 20 uur) in de aula van het gymnasium Haganum in Den Haag wor den gehouden. Het zal worden geopend door de wethouder van Openbare Werken van 's Gravenhage, de heer D. W. Dett- meijer. i len te nemen op grond van de talrijke ad viezen ter sanering van het trambedrijf zoals in het rapport-Nieuwenhuis is aange geven. Deze motie namen B. en W. over. Alvorens het voorstel van B. en W. was aangenomen deed de voorzitter mr. d'Ailly na vergeefse pogingen van de wethou ders voor de Bedrijven en voor de Arbeids zaken een laatste beroep op drs. Den Uyl zijn amendement op het voorstel, tot beperking van de uitkering aan ir. Hof man, in te trekken. ..Wij hebben het voor stel aan de heer Hofman gedaan, omdat het in het belang is van het bedrijf dat in de nieuwe leiding snel wordt voorzien", zo zei de burgemeester. Ook de heer Hof man was van mening, dat snel een oplos sing voor de moeilijkheden moest worden gevonden. Vandaar dat B. en W. met dit voorstel tot overeenstemming met ir. Hof man konden geraken". Mr. d'Ailly zei het jammer te vinden, dat de socialistische fractie deze „ontsiering" in het voorstel heeft aangebracht. Een nieuw overleg met de heer Hofman is door deze wijziging niet nodig, zo werd meegedeeld, omdat deze er zich mee accoord heeft verklaard. De heer Den Uyl zei tenslotte, dat uit het oogpunt van „rechtsgelijkheid en van publieke moraal" de voorgestelde wijziging in het voorstel, naar zijn mening, niet mag ontbreken. Het gewijzigde voorstel, om het eervol ontslag te verlenen nam de raad aan met 2815 stemmen. Evenals enkele andere sprekers bracht ook de heer W. van Halm (Arb.) het rap port over het beleid van de chef der veer diensten van het Gemeentelijk Vervoerbe drijf Amsterdam ter sprake. Een commis sie van onderzoek onder voorzitterschap van mr. W. H. L. Haitink heeft begin van dit jaar opdracht ontvangen een onderzoek in te stellen naar de vraag of „de chef der veerdiensten, de heer P. de la Fainte Croix Marquez, in technisch opzicht voor de vervulling van zijn taak redelijkerwijs bekwaam kan worden geacht, zulks aan de hand van de op, technisch gebied liggen de maatregelen, waartoe hij heeft geadvi seerd en die hij heeft gelast". Het antwoord op deze vraag kan naar de mening van de commissie bevestigend luiden. Verreweg de meeste klachten van technische aard zijn ongegrond of onjuist gebleken, aldus de commissie, zodat uit deze klachten geen conclusie kan worden getrokken op grond waarvan de techni sche bekwaamheid van de chef der veer diensten kan worden betwijfeld. De tech nische maatregelen waartoe de chef der veerdiensten heeft geadviseerd of die hij heeft gelast, geven de commissie aanlei ding te verklaren dat de heer Marquez blijk heeft gegeven van een zeer goede practische kennis, aldus het rapport. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen (N.Br.) H. K. v. Win- eerden te Koekenden; te Driel (O.v.) C. B. Boere te Groede (Z.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Buurse H. J. Franck, cand. te Bilthoven. Bedankt,voor Ede G. Boer te Gouda; voor Amersfoort (wijkgem. Ill) K. Roubos te Zwolle. Beroepbaarstelling. De heer A. v. Haa- ren, cand. te Leiden. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden (7e pred.pl.) C. H. Appelo te Niikerk en A. Brouwer te Barneveld; te Nieuwe Pekela A. Reen te Ijlst en drs. J. Vegh te Wons. Beroepen te Eist (Gld.) C. v. d. Giessen, cand. te Hillegersberg. HERENIGING Ds. W. J. van Otterlo, predikant bij de Gereformeerde Kerk onderhoudende arti kel 31 K.O. te Rotterdam-Kralingen, heeft zich herenigd met de Gereformeerde Ker ken. Met hem deden dat ook de heren Haasbroek en Van 't Veer, respectievelijk ouderling en diaken van de Gereformeer de Kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Kralingen, alsmede een 75-tal gemeente leden. ADVERTENTIE Uw ledematen zijn als lood 's avonds U hebt geen lust om nog iéts te doen... Zonde van die kostelijke avonduren... Ovomaltine, verkwikkend en versterkend, overwint die over vermoeidheid. Een kop Ovomal tine bij het ontbijt of voor het naar bed gaan maakt U bestand tegen de rusteloosheid van het leven. zet kracht bij en houdt U fit Voor de eerste maal is gisteren te Zwolle gedemonstreerd met een scooter, die gehee' uit piastic is vervaardigd. De firma H. DisseThof heeft de scooter, na een jaar ge- experimenteerd te hebben, thans aan de pers getoond. Op de komende R.A.I.-ten toonstelling zal de plastic-scooter in het openbaar worden geëxposeerd. De bewerking van gewapend plastic, waarvan de scooter wordt gemaakt, vergt naar werd medegedee'd, geen grote inves teringen. Het plastic is roestwerend, licht in gewicht en enigszins elastisch. De scooter is geheel van Nederlands fabricaat en is uitgerust met een 150 cc- i J.L.O.-motor. Het totale gewicht van de i sten en enkele zin scooter is 110 kg. Het ligt in de bedoeling gende heggenmus- de scooter over pniee maanden in serie- bouw te vervaardigen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „mogelijkheid van kosteloze verlening van Nederlanderschap aan in Suriname woonachtige personen." In de laatste jaren heeft een zeer omvangrijke groep personen van Indonesische herkomst, die reeds lang in Suriname verblijf hield, als gevolg van een desbetreffende overeen komst tussen Nederland en Indonesië de Nederlandse nationaliteit verloren. Een spoedige oplossing van dit probleem woidt in Suriname op zeer hoge prijs ge steld. Aangezien de wettelijke procedure tot het verkrijgen van het Nederlander schap voor de meeste betrokkenen een be lemmering vormt, komt het gewenst voor, tijdelijk de mogelijkheid te scheppen koste loos en op zeer eenvoudige wijze het Ne derlanderschap te verkrijgen. De Republiek Indonesië heeft geen bezwaar gemaakt tegen"deze voorzieningen. NEW YORK (United Press) De Al gemene Vergadering van de U.N.O. heeft vandaag Argentinië, de Dominicaanse re publiek, Frankrijk, China, Egypte en Ne derland gekozen als leden van de econo mische en sociale raad (E.C.O.S.O.C.). De Dominicaanse republiek en Nederland zul len de plaatsen van België en Cuba inne men aan het einde van het jaar. In het Gebouw voor Kunsten en Weten-1 schappen, dezelfde zaal waar Sonia Gaskell twee jaar geleden op een gedenkwaardige J Septembermorgen met een welhaast sen sationele voorstelling nieuwe hoop wekte voor de toekomst van de nationale dans- kunst, maakte gisteravond het met steun van de regering tot stand gekomen Neder- lands Ballet onder haar leiding zijn offici- eel debuut. Daar zulks geschiedde ter ope ning van de Haagse Kunstmaand, ging hier een korte toespraak door burgemees ter W. F. Schokking aan vooraf. Alle moeilijkheden bij de totstandko ming, waarbij opgemerkt moet worden dat de ingebrachte bezwaren zelden of nooit van artistieke aard waren, zijn nog niet ge heel overwonnen. Zo houdt velen thans de vraag bezig: zal Den Haag eenzelfde kort zichtigheid aan de dag leggen als Amster dam of wenst de raad van de tegenwoor dig op kunstzinnig terrein zo vooruitstre vende gemeente gebruik te maken van de kans door middel van het verlenen van subsidie het Nederlandse domicilie van Terpsichore te worden? Wie tijdens de na afloop van de voorstelling in het oude stad huis gehouden receptie aan de uiteraard informele gesprekken hierover deelnam, moest bemerken dat de meningen nog zeer verdeeld zijn. Ziet men dan nog steeds niet in welk een prachtige kans er mede dank zij de in spanningen, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich heeft ge troost, voor de vorming van een nieuwe traditie tot rijpheid is gebracht? Twee as pecten van deze première, waarvoor grote belangstelling bestond en die geestdriftige bijvalsbetuigingen ontketende, versterkten my in deze overtuiging. Het eerste betreft de veelgeuite aantijging, dat Sonia Gaskell zich tot haar vooraanstaande positie zou hebben opgetrokken aan het talent van één inderdaad uitzonderlijk begaafde dan seres: Marianne Hilarides doch ziet, de ze maakt thans geen deel uit van de groep en niettemin was de vertoning een stra lend bewijs vatj haar grote paedagogische kwaliteiten. Het tweede sluit hier onmiddellijk bij aan: na een voorbereidingstgd van slechts twee maanden verscheen er een corps de ballet ten tonele, voornamelijk bestaande uia jonge krachten zonder enige routine, dat reeds aan hoge eisen voldeed. Dit was een verrassing die vertrouwen inboezemt. Daar staat tegenover, dat een uitblinkende so liste ontbreekt. Zolang men echter nog een beroep kan doen op zulke bescheiden ster ren als de in Frankryk getrainde Austra- „Les Sylphides" op muziek van Chopin door het Nederlands Ballet. De foto werd tijdens de generale repetitie in Groningen gemaakt. PARIJS (Reuter) De secretaris-gene raal van de Franse communistische partij Duclos is als getuige gehoord inzake het uitlekken van militaire geheimen in Frank rijk. Hij noemde de journalist André Bara nès „eèn zwijn". Het kabinet heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, Mitterand, gelukgewenst met de wijze waarop hij de zaak had aangevat. Kreten van woede klonken door de gan gen van de kazerne van Reuilly, toen Ba ranès werd geconfronteerd met zijn vroe gere wei-kgever d'Astier de la Vigerie en Duclos. Op een zeker ogenblik liep d'Astier boos de kamer uit. d'Astier, minister ^n de regering van generaal De Gaulle in oor logstijd, publiceert het communistisch-ge- zinde blad „Libération". Volgens d'Astier is Baranès een bedrieger en een leugenaar. Volgens Baranès is d'As tier verantwoordelijk voor het verschaffen van militaire geheimen aan de communis tische partij. Baranès beschuldigde zijn vroegere werkgever van het ontvangen van zes millioen francs per maand van de com munistische partij om de tekorten van zijn blad te dekken en het aanbrengen van hem De Vogeltrek Door de Noordwesterstorm en de felle regenbuien was er vanmorgen aan de kop van de Zeeweg geen trek. Slechts één graspieper werd gehoord. Het valt op, dat er de laatste da gen overal zin gende roodbor- Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Octo ber 1954 1.931.683 tegen 1.922.425 op 1 Sep tember 1954. Op 1 September 1954 waren er 498.286 aanageslotenen op het draadomroep- net tegen 497.113 op 1 Augustus 1954. sen worden ge hoord, ook in de tuinen en bosjes in het poldergebied. Dat zijn nachttrekkers en men merkt ze dan ook pas op als ze aangekomen zijn. Zo moet er op de weinige mooie nachten der laatste weken geregelde trek van deze zangertjes geweest zijn. SB&flggmfc *v- Een opgewonden schare studenten trekt in optocht door de straten van Triëst om de overeenkomst te vieren tussen Joego slavië en Italië betreffende Triëst. (Baranès) bij de contra-spionnagedienst om de werkelijke daders te verbergen. Duclos had een getypte verklaring waar in Baranès een „lokagent" wordt genoemd, die in de partij was doorgedrongen. De ge schorste Parijse hoofdinspecteur Didès is volgens Duclos een voormalige agent van de Gestapo, die nu voor de Amerikaanse geheime dienst werkt. De communistische partij had Baranès nooit om gegevens ver zocht. Duclos' beschuldiging, dat Baranès gegevens over de inwendige werkzaam heden van de communistische partij aan het conservatieve blad „Figaro" had ver strekt, wees de journalist van de hand. Verder werden de secretaris van Duclos, Waldeck-Rochet, en drie leden van het vroegere kabinet-Laniel: Jacquet, Schu mann en De Chévigné ondervraagd. De geheimzinnige figuur die dagenlang is gezocht om getuigenis af te leggen, Dela rue, heeft vrijwillig inlichtingen verstrekt aan de militaire rechter. Delarue, een oud inspecteur van politie, werd in 1944 tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers, maar ontsnapte drie jaar later. Hij meldde zich bij de kazerne van Reuilly in gezelschap van Didès, die zeide, dat Delarue was ge komen om verantwoording voor zijn ont vluchting af te leggen en zijn plaats in de spionnagezaak uiteen te zetten. Baranès had gezegd, dat Delarue aanwezig was geweest bij enkele van zijn gesprekken met Didès. Delarue is onder arrest gesteld. Tweede stadium Toen Didès de kazerne verliet, zeide hij: „De zaak is nu in het tweede stadium ge komen." In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met het departement van Binnenlandse Zaken, wordt geloofd, dat Delarue waardevolle inlichtingen heeft over de politieke gezichtspunten van de zaak. Men vermoedt dat Delarue als agent voor uiterst rechtse organisaties is opge treden. Delarue was sedert 18 September de dag waarop Didès werd aangehouden, vermist. Hij was in 1947 uit een inter neringskamp te Toulouse ontsnapt en ver bleef later met zijn vrouw en zijn drie kin deren te Fontenay sous Bois bij Parijs. Hij liep openlijk op straat en slaagde er zelfs in onder een valse naam een paspoort te krijgen, waarop hij vorig jaar naar de Ver enigde Staten zou zijn gegaan. Ook Didès zou omstreeks dezelfde tijd in de Verenigde Staten zijn geweest. Didès verklaarde Delarue slechts een paar jaar te hebben gekend als Charles Cartier. Hij wist niet, dat deze een ont snapte gevangene was, maar, zo zei hij, „monsieur Charles" was voor de politie een „buitengewoon goede" tipgever. d'Astier is voornemens de regering vra gen te stellen over de methoden, die de politie bij het onderzoek naar het uitlekken der militaire geheimen heeft gevolgd. Hij zou tevens vragen stellen over het „ver spreiden van berichten, die bedoeld zijn om het publiek te misleiden en bepaalde men sen en bewegingen in opspraak te brengen, terwijl de activiteit van geheime politie in dienst van buitenlanders wordt verhuld." Na een lange tijd van onderhandelingen, waarbij vrouwenbonden, werknemers- en werkgeversorganisaties waren betrokken, zijn de Westlandse melkslijters overeengeko men met ingang van Maandag in de ver scheidene plaatsen de bezorging te saneren. Alleen 's Gravenzande heeft nog geen besluit genomen Van de 71 melkslijters hebben zich vijf niet aangesloten bij de overeen komst. Zij zullen het werk normaal kunnen blijven uitoefenen. Ook vestiging kan ge woon geschieden. Bij het begin van de sa nering doen in Naaldwijk twee nieuwe slij ters hun intrede. lische Joan Chadzow, groeit hier alleen rnaar voordeel uit. Voor dergelijke mede werking van buitenlandse gasten heb ik al Opera heeft met profyt van dit systeem jaren geleden gepleit. De Nederlandse gebruik gemaakt. Deze algemene conclusies leken mg naar aanleiding van de eerste kennismaking van meer belang dan een gedétailleerde beschrgving, die volgt na de voorstelling op 1 November te Amsterdam, waarby we derom het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder de prima directie van Peter Rcster het muzikale gedeelte voor zijn re kening neemt. Nu dus slechts enkele op merkingen bij dit overwegend romantische programma, dat met een keurige uitvoe ring van „Les Sylphides" van Fokine ge opend werd. Daarin zag men opvallende prestaties van de zich gracieus in dit milieu bewegende vreemdelingen Joan Chadzow en Linda Manez. Enkele verrassingen Van de drie danseurs Jaap Flier, Aart Verstegen en Conrad van de Weetering onderscheidde zich dit keer vooral de laatstgenoemde met een alle verwachtin gen overtreffende solo in het duet „De blauwe vogel" van Petipa op muziek van Tsjaikofski, waarin Janine van Thor, goed inzettend, onzekerheid ten aanzien van haar mogelijkheden liet bestaan. In de evenzeer befaamde, destijds door Fokine voor Nijinski ontworpen pas-de-deux „Spectre de la Rose" op de „Uitnodiging tot de dans van Carl Maria vou Weber vol deed Jaap Flier physiek aan alle eisen, zonder dat h ij er in slaagde dit miniatuur- ballet te vuilen. Milly Emmer, de ontdek king van het onder auspiciën van „de fede ratie" gehouden dansconcours, schiep zeld zaam zuiver de gewenste sfeer. Nog een verrassing: Willy de la Bye in het moeilijkste deel van de Pas de Quatre (de rol van Lucille Grahn) door Anton Dolin, die kans heeft gezien in één dag tijds deze reconstructie van een historisch eve nement in te studeren, hetgeen een nog sterker compliment voor de uitvoerenden betekent. Johanna Zuiver draaide als Grisi haar fcuetté's dat het een lieve lust was, Joan Chadzow toonde zich een waar dige erfgename van Taglioni en Milly Emmer was even koket als meeslepend als Fanny Cerito. „Scènes de Ballet" van John Taras op muziek van Igor Strawinsky was één der noviteiten, waarin vooral voor het corps bleken. Een met een sterk verstandelijk bleken. Een met een sterk verstandelijke gecontroleerd gevoel geconcipieerd werk stuk, treffend vooral door de groepscom- posities. De tweede was een nieuwe en mede door bekorting aanzienlijk verbeter de versie van „Alles om een mantel" van Kees Stokvis in de vernuftige choreografie van Sonia Gaskell, die als zodanig alleen hiermede vertegenwoordigd was. Hulde voor de aankleding door Fred Carasso en Charles Roe lof sz, veel critiek echter op de belichting. Tenslotte concentreerde aller waardering zich op de alleen op het proscenium ver schijnende leidster van dit Nederlands Bal let, dat ondanks kleine gebreken een kern van wezenlijke betekenis bezit. Ik wil de mijne graag zo formuleren: Sonia Gaskell heeft zich in de laatste jaren doen kennen als een ware artiste, met moedig doorzet tingsvermogen en een verantwoorde visie, die haar medewerkers weet te doordringen van de discipline, zonder welke het kunst gevoel in het niets verzinkt. Nederland is haar dank verschuldigd en kan die bewij zen door royale steun. DAVID KONING Hoofdschotel van het in Utrecht gehou den driedaags Horecaf-congres was de jaarlijkse congresvergadering in Esplanade. De voorzitter van Horecaf, de heer J. G. Meyer, hield hier zijn jaarrede. „Men heeft ons wel eens verweten dat wij ten aanzien van de vernieuwing van het hötelapparaat inactief zijn", aldus de heer Meyer, „maar wat is de zin van het verkondigen van grote plannen, als reeds bij voorbaat vaststaat dat ze niet verwezen lijkt kunnen worden?". De hotelier van het midden der 20ste eeuw moet een dynamische persoonlijkheid zijn. De wereld om hem heen verandert bijna van dag op dag. In Amerika bestaan 60.000 hotels. Te laat werd de Amerikaanse hotelier zich deze concurrentie bewust en hij wist zich niet anders te verdedigen (met succes overigens) dan door zelf motel ondernemer te worden. De familie-vacan- tiecentralen, zoals wij deze in ons land kennen, vormen eveneens de verwezen lijking van een idéé, die buiten de hötel- lerie ontstond. De massa-toerist komt van jaar tot jaar in groter aantal opzetten. Hij is een weinig bereisd man, van eenvoudige huize en met beperkte, zij het ook speciale, toeristische verlangens. Het grootste contingent is van Amerikaanse herkomst, maar ook uit Euro pese landen zien wij hem meer en meer verschijnen. „Wij moeten ons afvragen of hij in de hótellerie die wij hem bieden, datgene vindt wat hij verlangt en, zo neen, of het aanbe veling verdient om het apparaat en de ser vice naar zijn wensen om te vormen", al dus de heer Meyer. „De neiging bestaat bij sommigen bulten onze vakkringen, om de toekomstige hótel lerie te zien als een groot logies- en ver- zorgings-complex, voor geweldige scharen gelijke en gelijksoortige reizigers. Van zulk een toekomst is geen sprake. Het hotel zal zijn verscheidenheid behouden en in die verscheidenheid zal het zijn taak op de beste wijze verrichten". Het afbetalingssysteean neemt groter om- BONN (ANP) Het aantal werklozen in West-Duitsland biyft in alle bedrgfstak- ken teruglopen en is thans zo zeer gedaald, dat de directie van het centrale arbeids bureau voorspelt, dat er een tekort aan ar beidskrachten zal ontstaan, zodra de Duit se herbewapening een feit zal worden. Het halve millioen jonge Duitsers, dat tot dienstplicht zal worden opgeroepen, zal volgens de directie een grote leegte in het bedrijfsleven doen ontstaan. Het millioen werklozen, dat Duitsland nog telt, is gro tendeels ongeschikt de openvallende plaat sen in te nemen, temeer, daar het nieuwe leger een groot aantal geschoolde krachten zal aantrekken. Bovendien wordt door de bewapening een nog sterkere ontwikkeling verwacht van de bouwngverheid, die nu reeds het grootste deel van de werklozen heeft opgeslokt. Reeds vroeger heeft het Duitse industrie-instituut, een stichting der Duitse ondernemers, voor een komend tekort aan arbeiders gewaarschuwd en een sterkere inschak.-':,ig van vrouwenarbeid in de industrie bepkit. vang aan dan ooit tevoren en zelfs is het reizen op crediet uit Amerika reeds naar onze contreien overgewaaid. Spreker meent dat het nodig is er bij de „planning" voor de hótellerie rekening mee te houden. Wat de restaurantprijzen betreft, dringt zich meer en meer de vraag op, of die, welke voor de goedkopere menu's gelden, nog wel zakelijk verantwoord zijn. Hetzelf de geldt de hótelprijzen. In ons jaarver slag wordt gesteld dat de logiesprijzen in de hotels der middenklasse te laag lig gen. Er is geen rendabele exploitatie basis aanwezig voor hótelbedrijven, die on der na-oorlogse omstandigheden zijn ge bouwd, aldus de spreker. Het publiek heeft over het algemeen nog te weinig kijk op de kosten in het bedrijf. De inwerkingtreding van de coördinatie wetgeving op 1 Januari 1954 heeft voor de Horeeawerkgever een volkomen averechtse uitwerking gehad. Sindsdien moet de loon belasting in alle gevallen voor bedienings- gelden en fooien worden ingehouden. Van inhouding is echter geen sprake omdat het betrokken personeel zijn beloning van an deren dan de werkgever ontvangt. Deze beloning wisselt bovendien van dag tot dag en noodzaakt in vele bedrijven tot de da gelijkse berekening van de verschuldigde loonbelasting en betaling van deze belas ting, wil de werkgever niet het risico lopen, dat hij deze loonbelasting uit zijn eigen zak moet betalen. Hoogst bedenkelijk is de toe neming van het aantal gevallen, waarin de werknemer weigert de loonbelasting en zijn aandeel in de sociale lasten te betalen. De vorige week kreeg het met hout ge laden Deense schip „Hans Egede" nabij Terschelling in een vliegende storm veel water binnen, zoveel zelfs dat het S.O.S.- seinen uitzond. De reddingboot „Branda- ris" was spoedig ter plaatse en nam de be manning over. Het schip dreef toen al op zijn deklast hout. Tijdens de storm hebben het bergings vaartuig „Zuidzee" van de firma Doeksen uit Terschelling en het kustvaartuig „Lee mans" getracht, de „Hans Egede" op sleep touw te nemen. Drie opvarenden van de „Leemans" zagen kans om onder levens gevaarlijke omstandigheden aan boord van de „Egede" te komen en daar een tros van de „Leemans" vast te maken. Deze tros brak echter, waarop de „Zuidzee" een tros over het schip schoot. De „Zuidzee" sleepte daarop de „Hans Egede" met de drie opvarenden en hulp van de Duitse sleper „Seefalke" naar Delfzijl. De drie bemanningsleden van de „Leemans" ble ven evenwel op het wrak en verklaarden zich eigenaar van het schip en lading. De rederg van de „Leemans" heeft nu beslag doen leggen op het Deense schip. De president van de arrondissementsrecht bank te Groningen heeft vergunning ver leend, dit beslag te laten leggen op grond van vermeend recht op bergingsloon en de waarde van de vracht van de Deense schoener. Waarschijnlijk zal binnenkort een proces beginnen tussen de rederij Doeksen en de rederij van de „Leemans", welke gevestigd is in Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11