Minimumlonen in Frankrijk met 6; percent omhoog Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MRP laat haar fractie in de Kamer vrijheid van stemmen Zijn streven blijft gericht op goede verhouding met Rusland P Londen zonder dagbladen Chinees protest bij de UNO tegen Amerikaanse aggressie Geen Vredesprijs Prins Bernhard uit Zuid-Afrika vertrokken Metidès-Fratice houdt socialisten lokaas voor Kachels en haarden duurder Het woord is aan Urkers gaan gezonken UK 174 en HD 8 zoeken Washington zal erkenning handhaven van nationalisten op Formosa P i| n „Slager van Parijs" ter dood veroordeeld 69e JAARGANG No 79 MAANDAG 11 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 233 Voor het eerst sinds de staking van 1926 Vrouw in Eindhoven vermoord Nog 18.000 stakers in de haven van Londen Afspraak in de Kerk Tezelfdertijd wordt gevist ten bate van de berging Churchill repte niet van heengaan Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT DIT JAAR geen Nobel- vredesprijs uitgereikt. Dat besluit is geno men door de commissie van vijf leden uit het Noorse parlement, die met de toeken ning van deze prijs belast is. Het bedrag (elke van de vijf Nobelprijzen bedraagt ongeveer 80.000) blijft nu bewaard voor het volgende jaar en dan zou de commissie uit het Storting dus tot toekenning van een tweetal kunnen besluiten. Maar zij zou zich ook opnieuw kunnen onthouden. Opwekkend klinkt het genomen besluit niet en het mag nauwelijks een troost heten dat het al het vijftiende van deze aard is sinds de vredesprijs in het jaar 1901, tege lijk met de vier andere, voor het eerst werd uitgereikt. De veertien vorige malen dat hij achterwege bleef deden zich ook maar ten dele in wereld-oorlogsjaren voor. In 1923, 1924, 1928, 1932, 1948 en 1952 kon de Noorse parlementaire commissie evenmin tot een besluit komen. Haar onthouding valt ditmaal samen met een van die merk waardige, helaas tot dusver zeldzame en korte periodes waarin geen enkele oorlog woedt. Pas sinds een paar maanden, sinds de wapenstilstand in Indochina intrad, verkeert de wereld nogmaals in deze uit zonderlijke toestand. De vijf Noren, die daar in Oslo hebben zitten te beraadslagen, zijn er kennelijk niet sterk door beroerd, niet van blijde hoop en vertrouwen in de toekomst vervuld. Zij hebben geen man willen of kunnen aanwijzen „die zich de grootste verdienste verwierf op het gebied van de verbroedering der volken, de af schaffing of vermindering der staande legers en het tot stand komen van vredes congressen". Dit is namelijk de omschrij ving van voorwaarden voor toekenning van de vredesprijs. En als men de lijst der vroeger bekroonden raadpleegt moet men wel droevig toegeven dat de evenknie van een aantal grote persoonlijkheden, die hun levensarbeid inderdaad op werken-voor- de-vrede hadden toegespitst, nu moeilijk te ontdekken zou zijn. Er komt evenwel nog iets bij. Enige malen is de vredesprijs niet aan een persoon, maar aan een instel ling toegekend. Ook daarvoor blijkt de Noorse commissie ditmaal niet voldoende motief te hebben kunnen vinden. Bertha von Suttner moet zich in haar graf hebben omgedraaid. Barones Bertha von Suttner was de Oostenrijkse schrijf ster, die in het jaar 1889 met haar paci fistische werk Die Waffen Nieder, De Wa pens Neer, de Zweedse uitvinder en fabri kant van explosieve stoffen Alfred Nobel ertoe bewoog, het grootste deel van zijn enorme vermogen niet alleen na te laten voor de instelling van jaarlijkse prijzen voor natuurkunde, scheikunde, geneeskun- de-en-physiologie en letterkunde, maar ook voor een vredesprijs. Het was niet alleen haar boek dat hem ertoe bewoog; het waren ook gesprekken en een brief wisseling, waarin zij hem trachtte te ge nezen van zijn sceptische overtuiging dat alleen door toepassing van machtsmidde len de volken vrede op te leggen zou zijn. Tenslotte kwam zijn besluit voor haar nog als een grote verrassing. Hij legde het in 1893 in een testament neer en herzag (en verbeterde) het in 1895. Een jaar later stierf hij. op 10 December; die datum is later steeds gehandhaafd voor de uitrei king van de Nobelprijzen. Later, want na Nobel's dood werd eerst nog jarenlang ge twist over de uitlegging van bepalingen in zijn laatste wil, zodat pas in 1901 de Nobel Stichting met haar toekenningen van prij zen kon beginnen. Bi.i dat dispuut verzetten zich Zweedse politici tegen de bepalingen betreffende de éne Noorse beslissing, om dat zij de Noren wantrouwden. Men kan daar ook nu nog om glimlachen, maar niet zonder zich tegelijk af te vragen of sinds dien op dit punt enige vooruitgang is be reikt. De wereld van 1954 maakt zeker geen minder achterdochtige indruk dan die van 1896, vlak na Alfred Nobel's dood. Men zou op historische gronden veeleer geneigd zijn het tegendeel aan te nemen. Dat wil niet zeggen dat nooit vorderin gen in de bestrijding van dat excès van onvrede onder de mensen, de oorlog, ge maakt zouden zijn, maar wel dat zij telkens weer door tegenslag zijn gevolgd. Er moet aan toegevoegd worden, dat na het over winnen van die tegenslag de volgende aan loop in de goede richting telkens krachtiger geweest is dan zijn voorgangers. Dit is een van de overwegingen, die de strijders voor de vrede altijd weer nieuwe bezieling en moed zal geven, tegen scepticisme en onwil- tot-medewerking in van een meerderheid die niet begrijpt dat grote dingen nooit anders dan door zulk onverdroten volhou den bereikt zijn. Door mensen, die zich geen eigen roem ten doel stelden en die het vooruitzicht wisten te aanvaarden, dat bij hun leven hun idealen niet zouden worden verwezenlijkt. Zulke mensen leven ook nu. Dat zij in deze periode geep belangrijke zichtbare resultaten boeken moet de com missie uit het Noorse parlement van de toe kenning van een vredesprijs hebben weer houden. Maar dat betekent niet dat het binnen korte tijd niet anders gesteld zal zi.in. R. P. KAAPSTAD (ANP) De Zuid-Afri kaanse premier, dr. Malan, heeft Prins Bernhard Zaterdag op de afscheidsplech- tigheid op het vliegveld Swartkop bij Pre toria de vliegvink van de Zuid-Afrikaanse luchtmacht en een speciale oorkonde, waar bij de Prins het embleem wordt toege kend, overhandigd. De Prins vloog Zondag van Mozambique naar Zanzibar, waar hij door de sultan ontvangen werd. Vandaag zou hij in de omgeving van Aroesja in Tanganjika lan den om met zijn gevolg enkele dagen in het oerwoud door te brengen. Prins Bernhard hoopt Woensdag 20 Oc tober 's ochtends in Nederland aan te komen. De Prins neemt een grote hoeveelheid geschenken met zich mee naar huis. Ook heefi hij veel souvenirs gekocht. Hij heeft zoveel geschenken gekregen, dat een aan tal hem nagebracht zou worden. De Prins heeft films gemaakt ter lengte van in to taal een paar honderd meter en heeft handtekeningen gegeven aan duizenden belangstellenden. (Van onze correspondent in Parijs) BU monde van premier Mcndès-France en zijn minister van Financiën, Edgar Faure, heeft de Franse regering bekend gemaakt dat de minimum-lonen van van daag af met zeseneenhalf percent worden verhoogd. Met inbegrip van de loonsver hoging, die in Februari werd afgekondigd, komt het laagste uurloon op 121'/s francs. Het minimum-maandsalaris stijgt tot 24.300 francs, waarmee, op een kleinigheid na, tevens aan de wensen van de vakbonden wordt voldaan. Die hadden namelijk een minimum maandloon van ruim 25.000 francs geëist. Een nieuwe officiële loonronde wordt echter niet automatisch ingezet. Het kabi net heeft een verhoging van de lonen over de ganse linie niet bindend voorgeschreven om te voorkomen dat ook de prij zen-spiraal in beweging zou komen. Wel heeft de pre mier in zijn kiesdistrict in de Eure ver klaard dat de regering er op rekent dat alle werkgevers, binnen de grenzen der mogelijkheden, de salarissen zullen herzien. Er moeten dan nieuwe collectieve arbeids contracten worden afgesloten. De overheid heeft de belofte voor de ambtenaren al gegeven. De minister van Financiën heeft een op wekkend beeld geschetst van de jongste ontwikkeling der nationale economie. De laatste maanden is allerwegen een duide lijke verbetering ingetreden. De productie is met ongeveer acht percent gestegen. De regering acht het mogelijk zonder gevaar voor prijsstijgingen, niet alleen de meeste lonen te verhogen, maar zelfs prijzen te verlagen. Als voorbeeld noemde Faure de vrij aanzienlijke prijsverlaging die verschil lende autofabrikanten de vorige week vrij willig hebben afgekondigd. Toen Mendès-France deze zomer de lei ding van de regering overnam, beloofde hij de vakbonden in October de kwestie van de lonen en de prijzen te regelen. Zon der te wachten op het aandringen van de arbeiders heeft hij deze afspraak eigener beweging gestand gedaan. Deze loonsver hoging is, in tegenstelling met vroeger, niet als een zwichten voor de vakbonden te be schouwen, maar eerder als een natuurlijke schakel in het economische saneringsplan van Mendès-France. De arbeidsinspecteurs uit heel Frankrijk zijn naar Parijs ontboden om nieuwe in structies in ontvangst te nemen. Volgens die richtlijnen kunnen zij in de toekomst optreden tegen werkgevers, die hun arbei ders geen hogere lonen kunnen of willen uitbetalen. Ondernemingen, die niet meer rendabel blijken, moeten gesloten worden. De arbeiders, die daardoor mét werkloos heid worden bedreigd, kunnen eveneens met financiële steun van de staat een opleiding voor een ander beroep volgen. Nog een afspraak Mendès-France heeft met de vakbonden, die hun oordeel over deze jongste rege- (Van onze correspondent in Londen) Voor het eerst sinds de algemene staking in 1926 zijn er vandaag in Londen, Man chester en Glasgow geen dagbladen ver schenen. Kort na middernacht-zijn de kran- tenbedrijven in Fleetstreet, het beroemde Londense dagbladcentrum, tot stilstand ge komen als gevolg van een geschil tussen twee vakbonden over het drukken van de Daily Sketch, een rijk geïllustreerd dagblad van klein formaat. Volgens een overeen komst met de Britse vereniging van dag bladdirecteuren kan er geen krant uit komen als de publicatie van een der bij de vereniging aangesloten bladen onmogelijk is. Het geschil liep reeds langer dan een jaar. De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft het conflict niet kunnen voorkomen. De vroege edities van de bladen zijn nog verschenen, zodat men vandaag alleen in het buitenland Engelse bladen kan lezen. Het was een vreemde gewaarwording voor millioenen Londenaars geen ochtend blad te vinden bij het ontbijt. Er is waar schijnlijk geen land waar zoveel kranten gelezen worden als in Groot-Brittannië. Alle nationale dagbladen zijn ochtend bladen. Londen telt bovendien millioenen forensen, die hun krant in de trein lezen, 's Morgens het ochtendblad en als zij huis waarts keren het avondblad. Zonder de drie bekende Londense avond bladen: de Evening Standaard, de Star en de Evening News, met hun millioenen op lagen verandert het stadsbeeld. Op alle straathoeken en bij de uitgangen van de ondergrondse worden van 10 uur 's morgens af, wanneer de eerste edities verschijnen, avondbladen verkocht. Losse verkoop is regel. De nationale bladen worden ook voor een belangrijk deel los verkocht of anders thuis bezorgd door de reusachtige kranten distributie-organisatie van W. H. Smith and Son, en door andere dagblad-agenten. De dagbladen hebben geen eigen bezorgers. Indien het conflict in de loop van de dag geregeld wordt, kunnen er nog avondbladen verschijnen. (Reuter) Vele provinciale bladen, die geen eigendom zijn van de groep waartoe „The Daily Sketch" behoort, hebben geen last van de staking en zijn normaal ge drukt. Hieronder bevindt zich het invloed rijke blad „Manchester Guardian". ringsmaatregel nog niet te kennen hebben gegeven, nóg een afspraak gemaakt. In April zal de hele situatie opnieuw worden bekeken, met de bedoeling de arbeiders zo rechtmatig mogelijk mee te laten profiteren van de resultaten van de gestage economi sche vooruitgang. Behalve dit begrijpelijke sociale belang heeft dit besluit ook een duidelijke poli tieke betekenis. Aan de voor-avond van de stemming over de vertrouwenskwestie, naar aanleiding van de Londense conferentie, in het parlement, legt de regering nu de on miskenbare bewijzen over van haar voor uitstrevend sociaal beleid. Met dat lokaas hoopt Mendès-France in het bijzonder de socialisten te verleiden, die daarover van daag in een buitengewone samenkomst be slissen zullen, hem morgen hun onontbeer lijke steun te geven LYON (Reuter-AFP) De plaatsver vangende secretaris-generaal der Franse socialistische partij, Pierre Commin, heeft verklaard dat de socialisten zich van stem ming zullen onthouden. „De nationale par tijraad moet nog vergaderen, doch het be sluit staat reeds vast," aldus Commin. De nationale raad van de MRP (R.K.) heeft in een lange resolutie een beslissing aan de parlementsfractie en het bestuur van de partij overgelaten, doch hen ver zocht, in aanmerking te nemen, „dat de Londense besluiten in hun huidige staat niet voldoen aan de onmisbare voorwaar den voor hun goedkeuring". De resolutie dringt verder aan op onderhandelingen met de continentale mogendheden van het verdrag van Brussel teneinde zo veel mo gelijk te redden van het vroegere E.V.G.- verdrag. De fabrikanten var haarden en kachels, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Unie van Metaalgieterijen en aanverwante bedrijven (NUMAB) hebben tijdens een dezer dagen te Utrecht gehouden ver gadering met algemene stemmen besloten, ten gevolge van de loonsverhoging en an dere prijsverhogend werkende factoren, de prijzen van haarden, haardkachels en kachels met ingang van heden, Maandag, met minimaal 5 percent te verhogen. De directie van een fabriek te Breda heeft echter medegedeeld, dat zij op haar artikelen geen prijsverhoging zal toepassen. In de late avond van Zaterdag is op een binnenpad te Eindhoven een vrouw dode lijk verwond door een steek met een scherp voorwerp. Een voorbijganger trof haar aan, liggende op straat. Een ambulance auto bracht het slacht offer naar het Binnenziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. De recherche stelde een onderzoek in naar de identiteit van het slachtoffer. Zij bleek te zijn de 32-jarige gehuwde vrouw van De V.-L. uit Gestel. Zij is moeder van drie kinderen. De Eindhovense politie heeft gisteren de echtgenoot van de vermoorde vrouw aan gehouden. Na een verhoor is hij in ver zekerde bewaring gesteld. De politie heeft gisteren vele mededelingen ontvangen van personen, die menen gegevens over de moordaanslag te kunnen verstrekken. (Van onze correspondent te Londen) Vandaag gaat de havenstaking te Lon den de tweede week in. Er staken nog 18.000 man en op 14 schepen ligt het werk stil. Zaterdag is een klein gedeelte van de permanente arbeiders, die op een vast weekloon werken, weer aan het werk ge gaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Schopenhauer: De goedkoopste soort trots is de nationale trots. De storm is uitgeraasd, de Urker schippers zijn hun haven weer binnengelopen. Zes vissers keerden niet terug. De UK 174 is vergaan met een bemanning van vijf koppen. Een zware grondzee teisterde de UK 60, waarvan de schipper in de golven verdween. Zo krijgt dit beeld van de rustig gemeerde vloot onder een klare Octoberlucht een wrang en beklemmend perspectief. Spontaan hebben alle Urkers zich van ochtend opgegeven om mede te zoeken naar de wrakken van de UK. 174 en de HD 8, tijdens een hedenmorgen vroeg ge houden vergadering in de Gereformeerde Zuiderkerk. Het gebouw was geheel ge vuld, toen de heer R. Brands, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond en tevens voorzitter van de plaatselijke vissersvereni. ging, de vergadering opende. De burgemeester en verschillende plaat selijke predikanten bevonden zich onder de aanwezigen. Besloten werd. dat twintig van de grootste schepen paarsgewijze de onheilsplek zullen afvissen met lijnen. De andere, ongeveer dertig schepen, zullen ge woon gaan vissen in de omgeving, met dien verstande, dat de gevangen vis worden verkocht ter dekking van de totale kosten. Deze laatste groep is na afloop van de ver gadering naar .de Noordzee vertrokken. De anderen moeten eerst de zaak voor elkaar maken met staaldraden, boeien, enzovoort. Hoewel aan dit plan grote bezwaren zijn verbonden, aldus voorzitter Brands, mogen we toch niet nalaten het uiterste te be proeven om de verdronken collega's op te sporen en de betrokken familie zodoende althans enige troost te verschaffen. HONGKONG (Reuter) Communistisch China heeft bij de UNO een protest inge diend tegen gewapende „Amerikaanse ag gressie" tegen het door de Chinese nationa listen bezette eiland Formosa. Premier Tsjoe En Lai heeft het protest aan secreta ris-generaal Dag Hammarskjoeld gezonden met het verzoek het door te geven aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, mr. Van Kleffens. Ter staving van zijn verklaring, dat For mosa deel uitmaakt van het Chinese gebied verwijst Tsjoe naar de verklaringen van Cairo en Potsdam. Ook haalt Tsjoe in zijn nota een verklaring aan van oud-President Truman, dat de Verenigde Staten „geen roofzuchtige bedoelingen jegens Formosa of van enig ander Chinees gebied" hebben. De Amerikaanse luchtmacht heeft een „vooruitgeschoven hoofdkwartier op For mosa gevestigd". „De Verenigde Staten hebben het eiland niet slechts bezet, doch zij hebben er tevens een bolwerk voor een aanval op de Chinese volksrepubliek van gemaakt." Op aanstichten der Verenigde Staten hebben de nationalisten acties uit gevoerd tegen Chinees kustgebied, waarbij verwoestingen zijn aangericht. Volgens nog onvolledige statistische cijfers zijn in de afgelopen jaren meer dan 470 Chinese schepen en 67 buitenlandse vaartuigen aan gehouden. Onder laatstgenoemde categorie was Groot-Brittannië het sterkst vertegen woordigd. De Verenigde Staten hebben een aantal landen gedwongen, tezamen met hen, het aggressieve Zuid-Oost-Aziatische blok te vormen, dat in hoofdzaak tegen (communistisch) China is gericht. Boven dien poogt Washington ook een „verdedi gingsverdrag voor Noord-Azië te sluiten, waarvan de reactionnaire machten van Japan, de bende van Syngman Rhee en de verraderlijke Tsjang Kai Tsjek-kliek deel zouden moeten utimaken," aldus Tsjoe in zijn nota. In een verklaring van de Amerikaanse ambassadeur op Formosa, uitgegeven ter gelegenheid van de 43ste nationale herden kingsdag van de revolutie onder Soen Jat Sen in 1911 wordt gezegd, dat Washington de nationalistische regering blijft erkennen als de wettige regering van China. De Ver enigde Staten zouden niet werkeloos toe zien, als Formosa het slachtoffer van com munistische aggressie zou worden. De com munistische heersers op het vaste land zou den zich onzeker gevoelen, zolang de Chi nezen op Formosa het ideaal der vrijheid hoog zouden houden. Tsjang Kai Tsjek zegt in een verklaring dat de Chinese nationalisten „allen gereed zijn voor een anti-communistische strijd op lange duur." De Sovjet-Unie was reeds goed gevorderd op de weg der Sovjetisering van het Chinese vasteland en een invasie op Formosa had de Sovjet-Unie reeds na aan het hart gelegen in haar algemeen pro gram voor een aggressie tegen de rest van de wereld. (Van onze correspondent in Londen) Churchill heeft zijn geheim niet prijs ge geven. Steeds weer verwacht men, en niet in het minst de leden van zijn eigen partij, dat hij het tijdstip van zijn aftreden als premier zal onthullen. Het zou echter in strijd zijn met het constituele gebruik om dit bekend te maken in een partijbijeen komst. De plaats daarvoor is het parlement. Tijdens zijn rede op het conservatieven- congres te Blackpool liet Churchill elke zinspeling op een mogelijk vertrek achter wege. Integendeel, hij verklaarde evenals vorig jaar dat hij, zolang zijn krachten hem niet in de steek laten, er naar zal blij ven streven een goede verstandhouding met de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Churchill zag er opgewekt en vitaal uit. De slotsom, welke men uit deze verkla ring trekt, is dat Churchill voorlopig er nog niet over denkt heen te gaan en ook dat hij nog steeds vasthoudt aan zijn denk beeld van een conferentie met Malenkov. Dat Churchill en Eden voorlopig nog naast elkaar zullen blijven werken blijkt ook uit Churchills eigen woorden in Black pool. Over Eden sprekende zeide de pre mier: „Hij en ik zijn zeer goede vrienden. Er is op het ogenblik meer dan genoeg voor ons beiden te doen." Aan het slot van zijn grote rede op het conservatieven-congres heeft Churchill een scherpe waarschuwing gericht tot Frankrijk, en in feite tot allen, die de re sultaten van de negenmogendheden-con- ferentie te Londen in gevaar zouden kun nen brengen. Hij zinspeelde op de moge lijkheid dat de Franse Nationale Assemblée Mendès-France zou dwingen de onderhan delingen met de acht andere ministers te heropenen om hem tot verdere belangrijke concessies te bewegen. Churchill verklaarde nadrukkelijk dat hiervan geen sprake zal kunnen zijn. Hij noemde ook het gevaar dat de Ver enigde Staten Europa aan zijn lot zullen overlaten om zich in een nieuw isolatio- misme binnen de vesting Amerika terug te trekken. Hij vertrouwde echter dat de redelijkheid in de Verenigde Staten de overhand zou houden en gaf de verzeke ring dat er nooit zo veel begrip tussen de beide regeringen had geheerst als gedu rende de conferentie van Londen. Hij geeft de hoop, dat de wereld na de dood van Stalin in vrede met de Sovjet- Unie zou kunnen leven, niet op. „Het is onze plicht", zeide hij, „om met geduld n3 te gaan of er een kans bestaat of niet." Hij noemde de conferentie van negen een mijlpaal op de weg naar dit vreedzaam samengaan, waarop dan waarschijnlijk een blijvende wereldvrede zal kunnen worden gegrondvest. „De N.A.V.O.-landen zijn op het gebied van de conventionele militaire strijdkrach ten natuurlijk veel zwakker dan de Rus sische en de Sovjets hebben dan ook geen reden om een aanval van het Westen te vrezen, afgescheiden er van dat bovendien niemand zo'n aanval zou willen," zeide Churchill. „Aan de andere kant blijft het Amerikaanse overwicht aan atoomwapens een afdoend en afschrikwekkend middel tegen een communistische aggressie". „Indien de Verenigde Staten vijftig jaar geleden hun overweldigende macht had den ingeschakeld voor de verdediging van Europa, dan zouden wij waarschijnlijk allen, zij zelf incluis, aan twee vreselijke wereldoorlogen zijn ontkomen, welke onze generaties zo veel ellende hebben gebracht en de twintigste eeuw gemaakt hebben tot de meest tragische periode sinds de val van het Romeinse rijk. In de rest van zijn rede schetste Chur chill de vooruitgang, welke Engeland ge durende drie jaar tory-bewind had doorge maakt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand C rt <U fa ■z C PARIJS (Reuter) De voormalige SS generaal Karei Oberg, de hoogste Duitse politiechef in Frankrijk tijdens de oorlog, met de bijnaam „De slager van Parijs" is Zaterdag te Parijs wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Obergs voormalig assistent, werd eveneens ter dood veroordeeld. Helsinki half bew. ZW 4 6 1 Stockholm onbewolkt W 4 6 0 Oslo zwaar bew. WNW 1 5 0 Kopenhagen mist WZW 4 7 0.3 Londen mist windstil 4 0.5 Amsterdam mist windstil 3 3 Brussel mist windstil 10 1 Parijs motregen windstil 10 1 Bordeaux mist windstil 13 2 Grenoble geheel bew. windstil 6 0 Nice zwaar bew. NW 5 9 0 Warschau nevel windstil -0 0 Berlijn nevel windstil 6 0 Frankfort nevel windstil 5 0 München nevel WZW 2 4 0 Zürich nevel O 2 2 0 Genéve nevel windstil 6 0 Locarno zwaar bew. windstil 2 0 Wenen geheel bew. ZZO 2 6 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 1 0 Rome zwaar bew. NNO 2 10 0.2 Neerslag laatste 24 uur rYYYV r*Y*YTYYVYvrm rm vr*» rmorrfr» DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht weinig wind met plaatselijk mist of lichte nachtvorst. Morgen over dag droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige, langs de waddenkunst later vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 12 October Zon op 6.58 uur. onder 17.54 uur. Maan op 17.30 uur. onder 7.25 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmniden Maandag 11 October Hoog water: 2.33 en 14 56 uur. Laag water- 10 39 en 22 55 uur. Dinsdag 12 October Hoog water: 3.14 en 15.34 uur. Laag water: 11.20 en 23.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1