Mendès-France haalt klinkende overwinning in de Kamer Treinramp te Eist eist tien doden en vele gewonden Weerbericht P. M. F. wint Versterkte Franse positie bij overleg van negen in Parijs OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika ziet mogelijkheden in Russisch ontwapeningsplan Met 350 stemmen vóór en 113 stemmen tegen Westen overweegt nieuw gesprek met de Sovjet-Unie voor te stellen Toynbee voorziet geen derde wereldoorlog Het woord is aan Electrische trein reed in volle vaart op andere personentrein Enorme ravage U *s 6 9e JAARGANG No 81 WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 Mendès-France verkiest melk boven water Dides voorlopig op vrije voeten gesteld Regen en meer wind Weerrnpport s.«l 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 235 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE PREMIER, Pierre Mendès-, France, wiens naam in de initialen-mode van onze tijd zo veelvuldig tot P.M.F. wordt afgekort, heeft in zijn stormloop op jaren lang-onopgeloste vraagstukken opnieuw een belangrijke hindernis genomen. Het plan voor defensieve eenheid van West- Europa, te Londen dOor de ministers van Buitenlandse Zaken van negen mogend heden in hoofdtrekken vastgesteld, is door de Franse Nationale Vergadering met flinke meerderheid aanvaard. Dit is dus ook: aan vaarding van het plan in zijn hoofdtrek ken Meer zou geen enkel betrokken parle ment op het ogenblik kunnen doen, w.ant zij moeten nog nader uitgewerkt. Daarom komt de Conferentie van Negen, die te Londen heeft vergaderd, volgende week opnieuw bijeen, ditmaal te Parijs. Het nieuwe defensie-plan voor West- Europa houdt, zoals men weet, de her bewapening van Duitsland binnen zekere grenzen en zonder het verlof, bepaalde wapens in eigen gebied te fabriceren in. De voorstanders van de door het Franse parlement verworpen E.V.G. hebben op nieuw hun protest doen gelden, dat het minder waarborgen ten aanzien van Duits land biedt, ofschoon die ten aanzien van verscheidene punten nog niet vaststaan. Anderzijds is ter conferentie van Londen een grote nieuwe factor in het spel geko men. namelijk Engelands deelneming aan de defensie van het Europese vasteland, waarbij het heeft toegezegd ziin hand having van een aanzienlijke troepenmacht op het Continent te zuilen onderwerpen aan de beslissing van de meerderheid. Dit is een principiële koersverandering, waar bij de Engelsen voor het eerst hun afzon- derings-beleid hebben prijsgegeven en die daarom belangrijke mogelijkheden voor verdere Europese aaneensluiting in uit zicht stelt. Immers, in de groep-van-zes, gewoonlijk aangeduid als Klein-Europa, deed zich bij velen voortdurend de vrees gelden d'at men niet voldoende tegenwicht tegen Westduitse overheersing zou berei ken, als men verder ging zonder deel neming van Engeland. Dat bezwaar is nu, ten aanzien van de defensie, reeds verval len. Met het verwerven van deze Engelse toezegging heeft P.M.F. dus een groot suc ces behaald. De oude politicus Paul Rey- naud erkent dat niet, hij ziet er integendeel weer een nieuw nadeel in, namelijk dat Frankrijk nu de leiding in Europa aan En geland zou hebben prijsgegeven: een zon derling standpunt, waarop hij overigens in eenzaamheid schijnt te vertoeven. Mendès-France is met de parlementaire meerderheid, gisteren behaald, ongetwij feld een stuk verder gekomen in zijn reeks pogingen tot herstel van Frankrijk, dus niet alleen in het bereiken van toekomstige ratificatie van het defensie-verdtrag. Uit de stemmencijfers 350 voor, 113 tegen, 152 blanco kan men afleiden dat hij een volgende maal, ook als de blanco-stemmers zich tegen hem keerden, nog een meerder heid van 85 stemmen zou hebben. Dat is evenwel een te eenvoudige berekening bij het grillige Franse parlement Van veel meer belang is dat de socialisten zich aan zijn zijde hebben geschaard en nu vermoe delijk wel tot de regering zullen toetreden. Hij heeft in hun kaart gespeeld door tot een loonronde te besluiten, die tevens de communisten de wind uit de zeilen heeft genomen. Hij heeft slim beleid toegepast door deze binnenlandse maatregel op een voor de buitenlandse situatie critiek ogen blik toe te passen. Maar tegelijkertijd heeft hij een stap gedaan die naar de vorming van een inderdaad voor hem betrouwbare regeringsmeerderheid kan voeren.Wie heb ben gisteren tegen hem gestemd? Alleen de communisten met enkele bijlopers en enige conservatieven. De grote meerder heid der conservatieven heeft met de so cialisten, de radicaal-socialisten (zijn eigen partij, die volgens Nederlands begrip vrij zinnig-democratisch zou heten) en de Gaullisten zijn meerderheid gevormd. Ter vergadering van zijn eigen (burgerlijke) partij, die tot dusver geenszins aaneenge sloten achter hem stond, zal morgen w"el blijken, zoals onze Parijse correspondent opmerkt, dat zijn positie versterkt is. Na tuurlijk zal hij ook op dat congres, te Mar seille, het woord voeren. Hij stormt als een wervelwind door de Franse en de Europese politiek. Wie zich afvraagt hoe dit is vol te houden, moet wel bedenken dat hij een man in de kracht des levens is 47 jaar en nog geen vier maanden aan het be wind. Het lijkt al veel langer. Aan moei- lijk-op-te-lossen problemen ontbreekt het hem nog geenszins. Duidelijk is dat daarbij het streven vooropstaat, Frankrijks econo mische kracht te ordenen en versterker, en het daartoe noodzakelijke vertrouwen bij de bevolking te ontwikkelen. Hij is in de eerste plaats econoom. Hij heeft ten deze volmachten tot 31 Maart en zal ze zeker tenvolle gebruiken. Feitelijk volgt hij nu het beleid dat de Gaulle heeft veronacht zaamd toen die van 1944 tot 1946 minister president was, hetgeen Mendès-France er toen toe noopte uit de regering te treden eo een oppositie te gaan voe-ren die hij tot dit jaar toe heeft volgehouden. Tot hij eindelijk zelf de kans heeft eekregen. Een voor hemzelf veilig beleid, waarbij hij ziin premierschap zo secuur mogelijk zou kun nen maken, volgt hij hierbij niet. Een paar dagen geleden nog heeft hij de vertrou wenskwestie verbonden aan de motie, die hem de meeste vrijheid-van-handelen gaf maar ook het meeste risico deed lonen. Het is een gewaagde koers die hij zeilt: na al de aarzelingen en ontwijkingen die zijn voorgangers toepasten ongetwijfeld de voor hem enig-mogelijke koers. Inmiddels heeft hij al zoveel populariteit en vertrouwen verworven dat het moeilijk wordt een par lementaire meerderheid te vormen, die hem ten val wil brengen zelfs incidenteel. En als dat toch nog mocht gebeuren zou men hem spoedig terug moeten roepen. Blijkbaar doet zich opnieuw het geval voor, dat in een periode van hoogste nood Frankrijk een man van groot formaat op levert die met snelheid en energie een plot selinge keer doet intreden. Waarbij de volksaard, die in hoge mate de qualiteit bezit, zich snel uit perikelen te kunnen bevrijden, hem alle kans geeft. R. P REMBRANDT IN RUSLAND. Maandag is in het Repin-institmlt te Leningrad een tentoonstelling geopend van reproducties van ruim honderd werken van Rembrandt. Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. N.V. is Dinsdag het turbine-tankschip „Kalydon", i7i aanbouw voor de' N.V. Petroleum Mij. „La Corona" te Den Haag, te water gelaten. Foto: De „Kalydon" in zijn element. Van onze correspondent in Parijs) Het was een uitslag zonder verrassingen toen de Franse Nationale Vergadering over de vertrouwenskwestie stemde, die pre mier Mendès-France Vrijdagnacht naar aanleiding van zijn houding op de confe rentie van Londen had gesteld. De premier kreeg een gerieflijke meerderheid van 350 stemmen. De meerderheid bestond uit so cialisten, radicalen, Gaullisten en een groot deel der conservatieven. De communisten met nog een aantal bijlopers en een enkele conservatief als oud-premier Reynaud stemden tegen en samen vormden ze een blok van 113 stemmen. De Rooms Katho lieken van de MRP alsmede de rest van de conservatieve onafhankelijken hielden zich afzijdig. In grote lijnen waren die resul taten eergisteren al te voorspellen. Vóór de stemming lichtten da woord voerders van de verschillende partijen hun standpunten nogmaals kort toe en met uitzondering van de socialisten waren die posities sedert Vrijdag niet gewijzigd. Uit de verklaringen van de oud-premier Ple ven, een der geestelijke vaders van de Europese Verdedigingsgemeenschap kwam duidelijk de betekenis tot uiting, die aan de onthoudingen moest worden gehecht. Zoals vrijwel alle sprekers eiste ook Ple ven nog meer waarborgen tegen de geva ren van een Duitse herbewapening. De E.V.G. was volgens hem en de rest van deze groep van 152 stemonthouders de beste oplossing geweest. Om een breuk in de Atlantische gemeenschap te voorkomen wilden ze zich echter niet botweg keren tegen de plannen van Londen, maar tot de bekrachtigjng van die plannen in November bij het begin van het parlemen taire jaar zouden ze pas bereid zijn op voorwaarde dat de premier dan betere en betrouwbaarder garanties zou hebben ver kregen tegen de vele en grote risico's van een militair bondgenootschap met West- Duitsland. Voor Paul Reynaud zou zo'n aanvaarding altijd onmogelijk blijven. Hij verweet de premier bovendien dat hij de leiding van Europa aan Groot-Brittannië zou hebben uitgespeeld. De Kamerleden zijn weer naar hun kies districten teruggekeerd om hun onderbro ken vaeanties voort te zetten en de rege ring is tot begin November van haar par lementaire zorgen verlost. Hetgeen overi gens niet betekent dat Mendès-France op zijn verdiende lauweren kan gaan rusten. Met de uitsnraak van de Kamer is het pro bleem van Europa's samenwerking en een wording en van de Duitse herbewapening nog niet definitief opgelost. Het parlement heeft zich slechts accoord verklaard met de beginselen van de plannen van Mendès- France en Eden en daarom kan de premier zijn weg op hetzelfde kompas vervolgen. Heel wat punten van zijn plan moeten nog uitgewerkt worden en ook in dat op zicht hebben de debatten enkele nadere aanwijzingen opgeleverd. Mendès-France zal bij de hervatting van de besprekingen met de acht volgende week in Parijs met nog meer kracht kunnen aandringen op vervulling van wensen, die in Londen niet werden aanvaard. Geen van zijn ambtge noten heeft dan het recht zijn sterke po sitie in het parlement in twijfel te trekken. Weer de S-wr De oprichting van een wapengemeen schap staat hierbij voorop en aan dit pro ject zullen de Franse en andere deskundi gen met hernieuwde kracht moeten wer ken. Een andere voorwaarde, die weer naar voren is gekomen, betreft de Saar-kwestie en het is kenmerkend dat Mendès-France daarover vandaag al een bespreking met de Saarlandse premier, Johannes Hoffman, zal voeren. Tevens is bekend geworden dat onzë landgenoot jhr. mr. Van der Goes van Naters zich naar Parijs zal begeven om met de Franse regering te onderzoeken of zijn Saar-plan, dat in beginsel door alle par tijen was aanvaard, ook Britse medewer king kan verwei-ven. Het verlossende woord zal bondskanselier Adenauer moeten spreken. Men mag verwachten dat de eerstvolgende dagen over dit onderwerp tussen Parijs en Bonn enige nota's gewis seld zullen worden Binnenlandse problemen Deze verschillende opgaven van buiten lands beleid mogen de premier toch niet weerhouden de komende weken een groot deel van zijn tijd aan binnenlandse kwes ties te wijden. Morgen begint in Marseille het congres van de radicale partij, waar de premier zijn positie in eigen gelederen die hem eigenlijk nooit bijzonder welgezind zijn geweest zal kunnen versterken. Dan moet hij de richtlijnen opstellen voor de be groting van het komende jaar en voorts zal hij zich moeten bezighouden mot de vraag stukken Tunesië en Marokko. Tenslotte zal de premier de toetreding van de socialisten tot zijn kabinet moeten voorbereiden, welke nu in de lijn van de ontwikkeling is komen te liggen. PARIJS (United Press). De gebrui kelijke karaf met water op het spreek gestoelte in de Franse Nationale' Ver gadering is verdwenen. De premier houdt van een glaasje melk. Tijdens een van zijn laatste redevoeringen dronk hij vier volle glazen. Zijn voorbeeld volgend hebben nu ook andere afgevaardigden het water ver vangen door thee, zwarte koffie en koffie verkeerd. Tijdens avondzittingen ziet men hier en daar een glaasje minth gebruiken. Alleen de minister van Fi- nanciën bezuinigt. Monsieur Faure blijft het water trouw. De slotsom, die men uit de debatten der laatste dagen, welke Mendès-France zelf heeft uitgelokt, kon trekken is zonder twij fel dat de papieren van de premier aanzien lijk gestegen zijn. De voornaamste proble men, die de Franse politiek sedert jaren vergiftigden de situatie in Noord-Afri- ka, de oorlog in Indo-China, de economi sche sanering en vooral de onzekerheid over Europa's toekomst heeft hij in en kele maanden goeddeels uit de weg geruimd. Mendès-France heeft niet alleen zijn eigen land, maar ook het hele Westen diensten bewezen, die moeilijk te hoog kunnen wor den aangeslagen. NEW YORK (Reuter/AFP) De Ame rikaanse UNO-afgevaardigde James Wads- worth heeft voor de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO gezegd, dat het laatste Russische ontwa peningsvoorstel „een weg voor verdere be raadslagingen" scheen te openen. Bepaalde punten in het voorstel moesten echter nog worden verduidelijkt. De Amerikaanse re gering steunt de Frans-Britse voorstellen, die te Londen waren ingediend. De Ver enigde Staten zouden geen atoomwapens of andere wapens gebruiken, behalve ter verdediging bij aggressie. Visjinski ontkende in zijn antwoord aan Wadsworth ooit gezegd te hebben, dat de Sovjet-Unie liet langer aandringt op een vermindering van één derde der bewape ning en strijdkrachten. De Russische hou ding dienaangaande zou in de toekomst volkomen duidelijk worden gemaakt. Hij protesteerde tegen de bewering van Wads worth dat de Sovjet-Unie had getracht het Westen te ontwapenen zonder zijn eigen groep te ontwapenen. Dat was nooit het Sovjet-beleid geweest. Dr. Victor Belaunde van Peru vroeg Visjinski of bij een geschil tussen het con trolerend orgaan en een land over beweer de schendingen een wettelijke of een poli tieke oplossing nagestreefd moest worden. Een oplossing door de Veiligheidsraad zou zuiver politiek zijn en niet geschikt wegens de werking van het veto-recht. Visjinski zei, dat de Veiligheidsraad niet enkel een politiek orgaan is. Het Russische recht had als grondstelling dat recht een vorm van politiek was. Een veto zou nooit kunnen worden toegepast op het werk van het contróle-orgaan, maar indien de Veilig heidsraad een zaak moest behandelen, die betrekking had op dit orgaan, dan zouden de voorzieningen van het Handvest wor den toegepast. Hij voegde hieraan toe. dat volgens het Handvest een land, dat partij is bij een geschil, zich van stemming zal onthouden bij kwesties, die de vreedzame regeling van geschillen meebrengen. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Canada. Groot-Brittannië en Frank rijk, die in Juni te Londen met de Sovjet- Unie over ontwapening hebben gesproken, hebben van gedachten gewisseld over een nieuwe ontwerp-resolutie, die mogelijk he den in de politieke commissie zal worden ingediend. In deze resolutie zal een beroep op de twaalf leden van de ontwapenings commissie van de UNO worden gedaan op een nader overeen te komen datum bjjeen te komen ten einde een nieuwe subcommis sie van vijf in het leven te roepen. VERSAILLES. (Reuter). De geschor ste hoofdinspecteur van de Parijse politie, Jean Dides, is beschuldigd van het in be scherming nemen van een overtreder en van medeplichtigheid bij het gebruik van een vals paspoort. Hij mag voorlopig op vrije voeten blijven. De beschuldiging slaat op Delarue, die in 1947 uit de gevangenis is ontkomen en tot de vorige week op vrije voeten is geweest, naar men zegt onder be scherming van de politie. Hij had zich ont trokken aan een vonnis van achttien jaar voor collaboratie. Dides en Delarue heb ben het vorig jaar tezamen een bezoek aan de Verenigde Staten gebracht Delarue had toen een pas op de naam Charles Cartier. LONDEN (Reuter) De Britse histori cus, professor Arnold Toynbee, heeft bij de publicatie van de laatste vier delen van zijn wereldgeschiedenis gezegd, dat er geen derde wereldoorlog zou zijn, alleen een lange periode van spanning 'met een „niet-dramatisch slot". Op een vraag, hoe het communisme zou varen, antwoordde Toynbee, dat de Sovjet-Unie op technolo gisch gebied succes zou hebben en een nieuwe stand van beheerders zou voort brengen, die het zich niet kon veroorloven hard te behandelen. Er zou zich een libe raler democratie, misschien naar Westelijk patroon, ontwikkelen en hierin zou een „burgerlijke" stand ontstaan. De Britse geleerde zei desgevraagd, dat de Westerse mens altijd een minderheid in de wereld heeft gevormd. De rest bestond DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Publilius Syrus: Hij slaapt goed die niet weet dat hij slecht slaapt. uit „inboorlingen". Nu de „inboorlingen" ook over atoom- en waterstofbommen be schikten, zouden er geen „inboorlingen" meer zijn. Dit betekende dat de Westerse mens zich moet aanpassen. De tien delen van het werk van Toyn bee verschijnen terzelfdertijd in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten, waar respectievelijk tienduizend en vierduizend bestellingen voor de laatste vier delen zijn geboekt. Een spoorwegongeluk van een omvang als in jaren in ons land niet is voorge komen, heeft hedenmorgen op het emplacement te Eist (Overbetuwe) plaats gehad. De electrische trein, die om 8.29 uur uit Nijmegen was vertrokken, is waarschijnlijk tengevolge van een verkeerde wisselstand, in botsing gekomen met een sneltrein, die om 8.26 uur uit Arnhem naar Nijmegen was vertrokken. De gevolgen van de botsing waren ontzettend. Het voorste deel van de trein uit Nijmegen boorde zich onder hevig gekraak in het voorste deel van de snel trein uit Arnhem. Dit laatste deel werd volkomen uiteengereten. De brokstuk ken lagen ver over het emplacement verspreid. Reeds dadelijk stond het vast dat deze botsing slachtoffers had geëist. Vele passagiers waren tussen de brokstukken van de vernielde wagons beklemd. Het was nog niet mogelijk het juiste aantal doden te bepalen. Om" twaalf uur waren de lichamen van zeven doden geborgen. Drie lichamen zaten toen nog in de brokstukken vastgeklemd. Een groot aantal gewonden, waarvan het juiste aantal nog niet bekend is, werd, na in de wachtkamer van het station Eist voorlopig te zijn behandeld, naar de ziekenhuizen te Arnhem en Nijmegen vervoerd. De electrische trein uit Nijmegen begon bij de overweg in de onmiddellijke nabij heid van de conservenfabriek van Tami- niau te Eist, plotseling hevig te slingeren. Nog vóór men zich rekenschap kon geven van wat er gebeurd was, volgde een hevige botsing. Het was alsof de trein achter waarts geslingerd werd. De hevig ge schrokken reizigers ijlden naar de uit gangen, maar het bleek dat een deel van de portierdeuren was ontzet en niet ge opend kon worden. Het voorste deel van de electrische trein was in de andere trein gedrongen en had twee compartimen ten volkomen uiteengescheurd. Het boven deel was over het voorstel van de andere trein geschoven en de zijkanten waren als een vormloze massa terzijde uiteen gesla gen. Brokstukken van banken, bagage en treinborden., waren ver over het emplace ment geslingerd. Uit de vernielde coupé's klonk het ge kerm van gewonden. Onmiddellijk snelde van het station Eist hulp toe. Men poogde met ijzerzagen de beklemd geraakte gewonden te bevrij den, maar dit was schier onmogelijk. Pas toen hulp van elders aankwam, kon het reddingswerk grootscheeps ter harid wor den genomen. De geneeskundige diensten te Arnhem en Nijmegen waren door het station onmiddellijk gealarmeerd en weldra kwamen tientallen ziekenwagens naar het terrein van de ramp. Tegen negen uur konden de eerste doden en gewonden worden overgebracht naar de wachtkamer van het station Eist, die in derhaast tot behandelkamer was inge richt. Talrijke medici uit de omgeving ver leenden de gewonden daar de eerste hulp. Bestuurder sprong uit de trein De bestuurder van de electrische trein uit Nijmegen, die op het laatste ogenblik de botsing zag aankomen, had de tegen woordigheid van geest uit de trein te sprin gen. Hij bleef ongedeerd. De vele lichtgewonden werden, na ver bonden te zijn, met autobussen naar hun woonplaatsen gebracht. Vanmorgen om elf uur had men nog geen overzicht van het aantal slachoffers. Er waren toen vijf doden geborgen, doch om twaalf uur had men reeds tien doden weten te bergen. Tussen de brokstukken van de vernielde coupé bevinden zich vermoede lijk nog meer slachtoffers. Hoewel bij deze botsing stalen trein stellen waren betrokken, was de ravage enorm. Dit laat zich verklaren door de grote snelheid, waarmede de trein uit Arnhem reed, namelijk ongeveer 120 km per uur. De trein uit Nijmegen moest in Eist stop pen en had reeds vaart verminderd. Deze trein is op een verkeerd spoor binnenge komen, waarschijnlijk door een verkeerde wisselstand. De beide treinen waren geheel bezet. Onder de reizigers in de sneltrein uit Arnhem zijn de meeste slachoffers gevallen In de wrakstukken van de beide treinen, die men bezig is los te branden, bevinden zich vermoedelijk nog meer doden. De volgende ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd: de heer J. F. Feytus. 51 jaar, kapitein bij de artillerie, wonende Visserslaan te Arnhem- Zuid: mevrouw Kruitwagen, wonende te Zevenaar, Markt 1, de heer C. Baltz, 59 jaar, wonende Bachlaan 58 te Arnhem; de heer J. D. ven Woerkom, 52 jaar, wonende Bonte Wetering 43 te Arnhem; mevrouw Gerritse-Derkse, wonende Engeweg te Zevenaar, majoor Schouwenberg van de staf van de 7 December Divisie, wonende te Arnhem; de heer Th. W. Welling, 24 jaar, wonende te 's Heercnberg. Het treinverkeer Arnhem-Nijmegen was vanmorgen geheel gestremd. De reizigers werden met autobussen vervoerd. Onder de doden bevindt zich de luitenant kolonel Dalhuizen, van het commando luchtvaarttroepen te Nijmegen. De com mandant van het instructie-regiment lucht vaarttroepen, de luitenant kolonel Maters, die zich in dezelfde coupé bevond, bleef on gedeerd. Bij de slachtoffers bevindt zich ook een Engelsman, de heer J. C. Suther land, een chemicus uit Liverpool. Trekdraad van wissel gebroken. Het onderzoek, dat onder persoonlijk toezicht van de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. Den Hollan der, werd ingesteld, heeft uitgewezen dat de wisselwachter op de voorgeschreven wijze de handel van de wisse! heeft over gehaald. Waarschijn lijk tengevolge van roestvorming is de trekdraad, die vorig jaar October vernieuwd werd, gebroken: iets dat zeer zelden voorkomt. Het K.N.M.I. deelt mede: In het begin van deze week was het fraai herfstweer. Het bleef droog en het herfstzonnetje scheen, hoewel soms be lemmerd door dunne wolkensluiers, ge durende lange tijd Er was weinig wind en de temperaturen waren normaal. Deze korte onderbreking in het wisselvallige weer was te danken aan een hoge druk- gebied. dat van de Oceaan kwam en zich over centraal Europa uitbreidde. Vandaag kwam er weer een kentering. Doordat met Zuid-Westelijke wind zeer vochtige en warme tropische lucht werd aangevoerd nam de bewolking sterk toe en viel plaat- telijk lichte regen of motregen. Bovendien is er meer wind. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Stockholm regenbui Oslo onbewolkt Kopenhagen regen Londen geheel bew Amsterdam motregen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Ziirich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. licht bew. mist geheel bew. onbewolkt nevel nevel mist nevel mist nevel licht bew. nevel nevel half bew. Neerslag laatste V 5 NW 4 ZW 6 WZW 9 ZW 5 ZW 6 ZW 4 windstil windstil windstil Sé r, u v. c 7 c 2 0 NW ZW ZW ZW z 13 0.1 13 0 12 0.1 10 0 6 0 5 0 8 0 10 0 4 0 0 0 windstil windstil O 1 W 2 windstil N 4 24 UUT 3 0 10 0 VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K N M.I. in De Rilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en later wellicht harde Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur 14 October Zon op 7 01 uur. onder 17 50 uur. Maan op 18 35 uur. onder 10.25 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct 18 47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in f.Tmniden Woensdag 13 October Hoog water: 3 53 en 16 15 uur Laag water: 12 02 en uur Donderdag 14 October Hoog water: 4.36 en 16.59 uur. Laag water: 0.24 en 12.42 uur. aiuuuxxu ituxoixkjiii mooooonm

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1