ZE VEN DA GEN HAARLEM Het mooiste blad gaat op de mesthoop SPRINGBOK Haarlems „Bloei Haarlems afval F. J. A. Bruins voorgedragen Nog geen zekerheid over Vishalplannen Ook voor Haarlems gemeentepersoneel 6% Circus Strassburger op Phoenixterrein Haarlem, stad van de lekkerbekken Van mensen en dingen onder de Damiaatjes C oncertgebou w-Orkest oogstte waardering VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Directie Haarlems Slachthuis B. en W. antwoorden op vragen Vijftien woonhuizen aan Vondelweg in Oud-Schoten ki/foeneftA 75 jaar ervaring Burgerlijke Stand van Haarlem Drie maanden geëist tegen vertegenwoordiger N.E.S.B.-leiders houden twee maanden met aftrek Chauffeur handelde na aanrijding correct Transformatorstation aan Hannie Schaftstraat Gemeentepersoneel steunt Vluchtelingenhulp 99 Honderd gulden voor een ridder Vliegende Schotels Muurbloem Eén klap Het Gildt" Instituut Goud, huwelijk Eredoctoraat in New Jersey voor Eduard van Beinum Begroeting van mejuffrouw Oudman in Wilhelminakerk B. en W. hebben de heer F. J. A. Bruins voorgedragen als opvolger van de heer G. de Vries, die het Openbaar Slachthuis van Haarlem per 1 November wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd als dircctur verlaat. De heer F. J. A. Bruins is reeds van Maart 1931 af aan het Haarlems Slacht huis verbonden, eerst als keuringsveearts en van Juni 1946 af als adjunct-directeur, toen hij de heer De Vries in die functie opvolgde. De toekomstige didrecteur zijn be noeming kan men zeker achten, nu B.. en W. geen andere gegadigden hebben voor gesteld werd op 1 Februari 1897 te stad Vollenhove geboren. Zijn opleiding ge noot hij aan de HBS te Zaandam, waarna hij aan de Utrechtse veeartsenijkundige Hogeschool ging studeren, welke instelling tegenwoordig een faculteit van de Rijksuniversiteit hij in 1921 als afge studeerde verliet. Daarna was de heer Bruin enige tijd werkzaam als assistent van een der hoogleraren tot hij omstreeks 1923 hoofd werd van de plattelandskeu- ringskring van Delfzijl. In 1931 kwam hij, zoals vermeld, naar Haarlem, waar hij zich al spoedig in een algemene sympathie mocht verheugen. De vétérinaire kant van het slachthuisbedrijf gaat hem bijzonder ter harte, getuige wellicht ook het feit dat hij voorzitter is van de afdeling Noord holland van de Maatschappij voor dier geneeskunde. Als reserve-officier v/as hij paardenarts, in welke functie hij de eerste mobilisatie gedeeltelijk en de tweede ge heel heeft dienst gedaan. Enige tijd geleden heeft het Haarlemse raadslid mr, A. Wensing vragen gesteld naar aanleiding van de berichten over het toekom stig gebruik van de Vleeshal. De heer Wen sing vroeg daarbij in hoeverre daarbij reke ning werd gehouden met de rechten en ver plichtingen voortvloeiende uit het contract van 20 Mei 1817 met kerkmeesteren van de Nederduits Hervormde gemeente. B. en W. antwoorden daarop thans dat een en ander nog geen vaste vorm heeft aange nomen, zodat zij bezwaarlijk daarover mede delingen kunnen doen. Mocht het echter mo gelijk blijken aan de bestaande voornemens uitvoering te geven, dan zal de raad daarom trent tijdig een voorstel bereiken. De bepalingen van de overeenkomst van 20 Mei 1817 zijn B. en W. bekend. Voor zoveel nodig zal te zijner tijd overleg worden ge pleegd met het College van kerkvoogden van de Nederlands Hervormde gemeente, schrij ven B. en W. De woningbouw is de volgende week Woensdag op de agenda van de Haarlemse gemeenteraad vertegenwoordigd door een voorstel om ongeveer 2360 vierkante meter grond te verkopen aan de Zuidzijde van de Vondelweg in Oud-Schoten, aan de heren J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede tegen zeventien gulden per vierkante meter. Deze grond is bestemd voor de bouw van vijftien woonhuizen en één garage. ADVERTENTIE Uiteraard zullen ook de lonen en salaris sen van het Haarlemse gemeentepersoneel met ingang van 1 October met 6% worden verhoogd. Het daartoe ingediende voorstel van B. en W. wordt in de raadsvergadering van aanstaande Woensdag behandeld. Eveneens staat op de agenda het overigens formele voorstel om de bij Koninklijk Besluit van 20 Februari van dit jaar toegekende verhoging van de bezol diging van de burgerlijke rijksambtenaren ook van toepassing te verklaren op het ge meentepersoneel. De raad had reeds op 9 December van het vorige jaar een besluit van gelijke strekking genomen, doch dit wordt op ver zoek van Ged. Staten ingetrokken, om dat toen geen overleg was gepleegd met de plaatselijke organisaties van overheidsper soneel. Tenslotte is er een voorstel om aan de gemeentesecretaris en aan de -ontvanger een vacantieuitkering toe te kennen, over eenkomstig de bepalingen van het Ambte narenreglement 1954. ADVERTENTIE BULGOMME TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk in het onderhoud TOCH! c Gei HAARLEM, 14 October 1954 ONDERTROUWD: 14 Oct., A. H. Rompa en F. W. van Kessel; A. A. F. Brasser en W. Th. M. Bakker; J. J. Nijman en E. C. M. Lammertink. GEHUWD: 14 Oct., A. M. van Lunenburg en C. W. Booms; J. Stuut en G. van Eg- mond. BEVALLEN van een zoon: 12 Oct., A. B. BlombergRosenberg; 13 Oct., G. G. Leijer —Verkade; 14 Oct., P. J. Jansen Hendriks— Paardekooper. BEVALLEN van een dochter: 13 Oct., K. de JongDijkstra; E. A. Chr. Stekelenburg —Manten; G. Spruijtvan Zwol; W. Ver heul—Brandt; C. J. de Vrind—van Lem- merenj C. van DijkSchippers; C. E. Visser van den Brink. OVERLEDEN: 12 Oct., A. Koorenhof, 91 j,. Het meestentijds stille Phoenixterrein in Haarlem zal weer drie dagen achtereen een wereld op zichzelf vormen. Een circus wereld, wel te verstaan, tot werkelijkheid geworden door de blauwe viermaster van het circus Strassburger, dat grote gevaarte van zeildoek, masten en touwen, dat in twee dagen tijds wordt opgericht. Dat be tekent, dat de mannen het dit keer op hun gemak kunnen doen, want niet zelden be gint men 's middags met het opbouwen van de tent, waarin dan nog diezelfde avond ge speeld moet worden. Na de gala-voorstelling van hedenavond volgen er Zaterdag en Zondag een middag en een avondvoorstelling. Drie dagen ach tereen dus hebben de Haarlemmers de ge legenheid. te genieten van dit verantwoorde programma van humor, dressuur en sensa tie, waarover wij reeds in ons blad van Dinsdag 20 Juli schreven, toen het circus enige dagen in Heemstede vertoefde. Er worden twaalf prachtige Friese stamboek- hengsten gepresenteerd, er zijn twaalf Arabische volbloedhengsten en er is de klassieke hogeschool. Dan zijn er exotische kamelen, gracieuze lama's, logge olifanten, Afrikaanse leeuwen en koddige chimpan- sés. Er worden halsbrekende toeren uitge haald in de nok van het circus, er wordt humor bedreven in de piste, men toont er staaltjes van evenwichtskunst en nog veel meer. Al met al een programma, dat door zijn afwisseling een ieder tevreden naar huis doet terugkeren. De Haarlemse rechtbank behandelde Donderdagmorgen de zaak tegen de 23- jarige vertegenwoordiger P. P. uit Haarlem die er van verdacht werd op 16 Juni van dit jaar door middel van valsheid in ge schrifte een bedrag van 250 in handen gekregen te hebben. Hij had namelijk met een ijsbereider uit de Zijlstraat in Haarlem afgesproken, dat er een lichtreclame voor diens winkel aan gebracht zou worden. Dit gebeurde inder daad en enige tijd later bood hij zijn klant een kwitantie aan van 250. Deze kwitan tie had hij echter ondertekend met de handtekening van zijn pleegvader, een Haarlemse lichtreclamefabrikant, die ech ter van deze handeling volkomen onkundig was. De ijsbereider betaalde het verschul digde bedrag aan P. en deze huurde met dit geld een auto, ging een stukje rijden, dineerde in een restaurant en moest, vol gens zijn eigen verklaring, aan zijn pleeg vader bekennen, dat het geld na enige tijd geheel verdwenen was. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste met het oog op het psychiatrisch rapport een gevange nisstraf voor de tijd van drie maanden met aftrek van het voorarrest en de onvoor waardelijke terbeschikking stelling van de regering. De verdediger, mr. H. Peters, be pleitte de grootst mogelijke clementie, waarna de rechtbank de uitspraak bepaal de op 28 October. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 33-jarige boekimporteur P. van T. en de 51-jarige mr. J. A. W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest omdat zij lei ders waren van een verboden organisatie. Van T. en W. waren de voormannen van de N.E.S.B. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van zes maanden met af trek tegen deze leiders gerequireerd. Het arrest van het hof houdt in bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Am sterdam. Het hernieuwde onderzoek naar de gang van zaken na de aanrijding van een Haar lemse dame door een bestelauto in Spaarn- dam, die Woensdagmiddag plaats vond, heeft aan het licht gebracht, dat de chauf feur zich inderdaad heeft bekend gemaakt voordat hij met zijn wagen wegreed en moeite heeft gedaan ter plaatse proces verbaal te laten opmaken. Dit laatste is niet gelukt omdat de agent van Spaarn- dam verlof had. Daarna is het politiepost huis van Haarlem-Noord van het ongeluk op de hoogte gesteld. Als gevolg van de stadsuitbreiding is het noodzakelijk, dat een transformatorstation wordt gebouwd aan de Hannie Schaftstraat nabij de Merovingenstraat in Haarlem- Oost. Het ligt in de bedoeling dit station te plaatsen tegen de zijgevel van een gebouw, dat bestemd zal zijn voor kantoor en werk plaats van de Coöperatieve Woningvereni ging voor Gemeentepersoneel G.A. De ar chitect H. Tuninga, onder wiens architec tuur de ter plaatse in aanbouw zijnde wo ningen van genoemde vereniging staan, zal het ontwerp maken voor het nieuwe station naar de aanwijzingen van de directie van het gemeentelijk energiebedrijf. De kosten van het bouwkundige gedeelte worden begroot op 10.000, die voor de electrische inrichting op 14.000, alzo totaal een bedrag van naar raming 24.000. In overeenstemming met het advies van de subcommissie van bijstand in het be heer van het gemeentelijk energiebedrijf stellen B. en W. de raad voor tot de bouw en inrichting van vorenbedoeld transfor matorstation over te gaan. B. en W. van Haarlem vragen de gemeente raad machtiging aan het comité Vluchtelin genhulp 1954 een bedrag over te maken gelijk aan de som van de bijdragen door het ge meentepersoneel voor bedoelde hulp bijeen te brengen. ADVERTENTIE Jansstraat; A. Sindorfvan Rooden, 84 j., Teijlerstraat; 13 Oct., E. Konings—Copier, 63 j., Spaarndamseweg; J. J. van Wooning, 33 j., /ïlsonsplein. Haarlems Bloei is een rekbaar begrip, maar niet als het een hoofdletter heeft: dan wordt het begrip bloeien, bloemenstad, vooruitgang, ingekrompen tot zijn voor elke Haarlemmer meest zinrijke betekenis, namelijk die van de stichting, die bij na twintig jaar geleden begon te bestaan met als taak, de be vordering van het vreemdelingenverkeer en van Haarlems wel vaart. Die aanhalingstekens boven de foto bij „Bloei" hebben wij geplaatst om te voorkomen, dat men zou menen, dat wij een grapje wilden uithalen met de huidige directeur, de heer W. van Willige. Wij troffen hem op een der laatste terras jes in Haarlem, die de herfststerfte nog schijnen te weerstreven. De heer Van Willige zat dus op de Grote Markt bij Munniks aan een in Noorwegen „gestolen" sigaar te zuigen onder een in Oostenrijk „gevonden" hoed; en dat weten wij van hemzelf! Hij zat met zijn rug naar de Vleeshal, de Vishal en de Hoofd wacht, die stuk voor stuk eens belangrijke rollen hebben ge speeld in belangrijke plannen van Haarlems Bloei. „Misschien gaan ze nog eens door", lacht de directeur (wij dagen iedereen uit een gesprek met de heer Van Willige te hebben zonder dat er van harte gelachen wordt). Hij werd in Juni van dit jaar directeur, rechtstreeks uit de journalistiek 25-jarige staat van dienst vandaan, om onmiddellijk met journalistieke vlugheid in botsing te komen met het meer ambtenaarlijke tempo van diverse instanties. „Maar daar begin ik nu aan te wennen", zegt hij. Hij zit vol anecdotes over de Scandinavische reis, die werd ondernomen om vreemdelingen naar Haarlem te trekken. Vooral het ver haal over de Zweed, die aan de heer Van Willige verlof vroeg om nou ook even te mogen lachen en het verhaal van de vier kruiken jenever, die de Hollandse Club in Oslo in 3 minuten uit de wereld hielp, zijn de moeite waard. Maar Haarlems Bloei is niet aan de seizoenen onderhevig zoals Haarlems bloei, en daarom wordt er nu in het kantoortje in het stadhuis hard gewerkt aan plannen voor het komende seizoen. Wat „Bloei" betreft: er is een aanvraag bij Bloem bollen-Cultuur om een intense beplanting van de Dreef, de invalspoort-Zuid. Omdat Van Willige nu in Scandinavië ge weest is, moet men niet denken, dat hij de zonnige Zuidkant uit het oog heeft verloren. We hopen van harte, dat hij met het Dreefplan net die extra medewerking van de betrokken instanties krijgt, 'die nodig is, om de bollen nog op tijd in de grond te krijgen. En wat „Haarlems" betreft: de grondtoon van het beleid van de nieuwe directeur is niet: Haarlem als het lieve historische stadje, waar je zo prettig een middag kunt vertoeven; nee, Van Willige wil de historische stad Haarlem als een centrum propageren, waar het bijvoorbeeld goed eten is. Zijn plannen gaan wat dit betreft ook in de richting van De Waag. Haarlem als centrum voor de lekkerbekken. „De vreemdelingen moeten niet in Amsterdam zitten als ze zeven dagen in het land zijn, ze moeten 7 dagen in Haarlem zitten, en dan hebben ze Am sterdam bij de hand, èn Zandvoort, èn Den Haag, Noordwijk enz." De heer Van Willige is zelf een lekkerbek en een krachtiger promotor voor Haarlem als de stad van het lekkere eten is moeilijk denkbaar. Nu zijn ook die aanhalingstekens bij Haar lems „Bloei" verklaard. En voor wie iets over de jeugd van de directeur van Haar lems Bloei wil weten: hij was een der eerste omroepers van de K.R.O., toen nog op de Herengracht in Amsterdam. Van harte vragen wij uw medewerking aan de collecte, die het Verbond van Algemene Instellingen voor Kinderbe scherming organiseert van 25 tot en met 30 October. In Ne derland zijn 50.000 kinderen zonder ouderzorg. Het verbond waarbij reeds dertig instel lingen, verenigingen en stich tingen zijn aangesloten ver richt prachtig werk op het ge bied van algemene en bijzonde re jeugdzorg. Nogmaals: prach tig werk, dat uw steun ver dient. Ten behoeve van de instel lingen wordt morgen, Zater dag 16 October, in Zang en Vriendschap in de Jansstraat een lezing gehouden over dr. Albert Schweitzer, door een van zijn Lambareense vrien den. Aanvang 8 uur. De tuinders werkten in de [bruine hoven, de aarde was verlaten van [gerucht, en het oneindig najaar span- [de erboven de paarlen sfeer van een ge- laten lucht. Het begin van Jacques Bloem's „Herfstdag" schoot ons te bin nen, toen we in het stille, hofje-achtige, deel van de Parklaan twee mannen trof fen, die met eeuwenoude ge baren het gevallen blad in manden deden. Ze harkten het bij elkaar en in die welige goudgele hopen dompten ze de riek. De dag had dat zuivere en toch twijfelachtige herfst licht en twee oude mannen zo aan hun vijf-en-zestigste herfst toe zaten onder de grote eikenboom op een bank wat te praten ter begeleiding van het pijproken. Dat roept de dichterlijkheid in ons op en dat betekent bij deze gelegen heid Bloem. Een vacht van gevallen eikenblad was onder onze voeten toen we een ge sprek met het tweetal harken de mannen aanknoopten. Vóór we in staat waren het gevallen eikenloof te roemen zei er een, Dirk van Norden: „Eikenblad is niet te gebruiken, daar zit loogzuur in". En toen legde de ander Jan van den Hoorn ons uit, dat al dit blad, zogenaamd „vuil blad", naar de compost- hopen gaat. Het zachtverteer- bare blad gaat naar de stads- kwekerijen, naar de broeibak ken voor bladaarde. Wij heb ben ons verbaasd, dat het mooiste blad weer onbruik baar moet zijn; en dat het vers ophoudt, waar de werkelijk heid begint, want we waren het helemaal weer vergeten. Waar de werkelijkheid begint wordt het vers wezenloos. Dirk en Jan hebben ons ver teld, dat de bladopruimerij nu enkele^ dagen aan de gang is. En dat dezer dagen de tulpen en de viooltjes weer de grond ingaan. En dat is weer erg verheugend, dat prozaïsche bollen-in-dc-grond-doen ein digt in het vers van de bloem, lente. Die twee oude mannen, die maar rustig op die bank zaten; ze weten daar alles van. De tuinders werkten in de bruine hoven. OOOOOOCOJOOOOOOCOOOCODCXXXOOCOMCOTODOCOXCCCOOOOOCOOOOCOCCOCIOOCOOOCO? „De Ridders van de Ronde Tafel", M.G.M.- film, draait vanaf vandaag in het Rembrandt-theater. Ter gelegenheid daarvan is de grote jacht geopend, de jacht op de Haarlemse rid ders; niet in maliënkolder, met een valk op de vuist of in een flitsend tournooi of aan een rijk maal, nee, de doodgewone Haarlemse ridder, die het vroegere uiterlijk vertoon van rid derschap niet nodig heeft om zijn ridderlijkheid te bewijzen. De Haarlemmer wordt op zijn ridderlijk heid uitgedaagd, in een duel met iedereen, die zich op die eigenschap beroemt. Iedereen, die meent dat iemand uit zijn omgeving een daad heeft verricht van ridderlijkheid, kan een brief sturen naar de direc tie van het Rembrandt- theater Grote Markt, Haar lem. In die brief moet de daad van ridderlijkheid beschreven staan, vermeld wie de „ridder" is met naam en adres het tijd stip waarop de daad plaats vond. Die daad hoeft niet enkelvoudig te zijn: wie meent dat iemand de rid derlijke mentaliteit in bij zondere mate bezit, kan volstaan met omschrijving van die mentaliteit en van de omstandigheden, waar in die mentaliteit gebleken is. Ridderlijkheid is nooit afhankelijk geweest van een daad, al kan zij daar uit wel blijken. Op de enveloppe dient in de linkerbovenhoek ver meld te staan „Ridderlijk". De ridderlijke daad of de omstandigheden waaruit ridderlijkheid bleek, moe ten in 1954 hebben plaats gevonden. Er zijn drie prij zen uitgeloofd door de di rectie van het Remhrandt- theater: 100 gulden, 50 gul den en 25 gulden. De inzen der, die een persoon opgaf, welke bekroond wordt, ont vangt twee plaatsbewijzen. De inzendingen moeten voor Woensdag, 20 October, 's ochtends 11 uur uiterlijk, bij het Rembrandt-theater zijn. Zij zullen worden be oordeeld door een jury, waarin zitting genomen hebben de heren D. J. A. Geluk, wethouder, van On derwijs-, Kunst-, Jeugd- en Sportzaken te Haarlem; I. B. Brauekmann, hoofd inspecteur van verkeer te Haarlem; en T. Neelissen, redacteur aan Haarlems Dagblad-Oprechte Haar- lemsche Courant. De uit slag zal worden bekend gemaakt in deze rubriek „Zeven Dagen Haarlem" op Vrijdag, 22 October. We hébben vorige week niet voor niets gedreigd. Maar wij hebben niets be reikt bij de schotelpiloten. Ons dreigement is ter harte genomen door enkele le zers, om precies te zijn twee, die evenals wij met het lot van Haarlem, als schotelloze metropool, zeer begaan zijn. Zij stuurden ons brieven en verzekerden ons, dat zij een schotel in de tuin hadden zien landen, uitgerekend in de boeren kool. Wij zeggen vanaf deze plaats: wij geloven er geen snars van, het is niet waar. Wij willen u niet aan de kaak stellen; u schrijft zelf, dxLt u het doet om mij op deze plaats mijn vitale schotelwerk te laten blij ven vervullen, tot eer van Haarlem, Nederland, Euro pa, de wereld, het heelal. Ik dank u, maar ik geloof er niet meer in. Het is uit. En niet eerder zal ik reclame maken voor de vreemde buitenaardse voorwerpen, voordat ze in Haarlem, nog sterker: aan de voet van Laurens Jans- zoon Coster, in eerbied zijn geland. Basta. Het is uit. De Muurbloem aan de voet van de Oude St. Bavo stuurde ons een exquis uitno- diginkje. Van 12 tot en met 23 October is er een expositie van wollen kleding, exclusieve sie raden en ceramiek van respec tievelijk het Paapje en me vrouw R. van Waart; Martha Meyer; Eloy en Frans Slot. De muurbloem staat in bloei! Vandaag bestaat de firma Nico van Schagen en Zonen Ju de Gierstraat dertig jaar. Dat wordt met een receptie gevierd van 2 tot 5 uur in het vandaag heropende, gemoder niseerde en uitgebreide pand. Twee vliegen in één klap. Het Haarlems Studenten Gildt heeft voor het jaar 1954/'55 de Raedt als volgt samenge steld: H. Koek, meesterdeken; F. Smit, geheymschrijver; Chr. J. W. Weber, schatbewaarder; H. Verwers, grootzeghelbe- waarder; H. J. Borst, breuck- meester. Wij wensen het nieu we bestuur en vooral de breuckmeester zéér moeilij ke baan lijkt ons een goede bestuursperiode. Het programma van het In stituut voor Arbeidersontwik keling, secretariaat Schagchel- straat 23, telefoon 11235, orga niseert in de maanden Octo ber-November de volgende avonden: Dinsdag 26 October „Met filmband door rubber- land"; Donderdag 4 Novem ber; filmvoorstelling in het Roxy-theater van „Pinky" het verhaal van een blanke nege rin; Zaterdag 13 November: Contactavond in gebouw Cul- tura aan de Jansstraat, met onder andere een aetherforum; Donderdag 18 November: „Het dierenleven aan onze Noord zeekust" door dr. A. Meesters; Zondag 21 November: Strand wandeling. Het echtpaar N. Hoogkamer (79 jaar) enM. Duits (68 jaar), Westerstraat 49, viert op 19 October zijn gouden huwelijks feest. En niet alléén, want er komen 8 kinderen, 17 kleinkin deren en 2 achterkleinkinderen op bezoek. Aan Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest, dat thans een tournée door de Verenigde Staten maakt, is door de Rutgers-Univer- siteit te New Brunswick, in de Amerikaan se staat New Jersey, het eredoctoraat in de muziek verleend „als erkenning van zijn uitzonderlijke verdiensten als Nederlands kunstenaar". Woensdagavond debuteerde het orkest in de Carnegie Hall in New York, op welk concert onder meer de Tweede Symphonie van Badings werd vertolkt. De ovaties na de eerste Symphonie van Brahms waren overweldigend en gerekend naar de ge woonten van dit land stellig uitzonderlijk enthousiast. Vijf keer werd Van Beinum teruggeroe pen na het laatste nummer van het con cert. Het publiek applaudisseerde en juich te staande. Het enthousiasme op het schel linkje was even groot als in de ereloges. De New York Times spreekt van een avond, die men zich lang zal herinneren in deze stad. Het blad weidt uit over een triomf der kunst, bereikt dank zij de op rechtheid en de hartstocht der spelers, dank zij ook het grote muzikale talent en het kennelijk idealisme van de dirigent. Het blad vergelijkt de toon van het orkest met de diepe rijkdom van Rembrandts schilderkunst. Ook de New York Herald Tribune heeft waardering voor het feit, dat het Nederlandse orkest zijn kracht niet zoekt in theatraal effect. De Tribune merkt op dat bijvoorbeeld het koper van het orkest gelukkig niet elke gelegenheid te baat neemt voor klinkende bazuinen als in het Laatste Oordeel Niettemin en wellicht omdat zij gewoon zrjn aan de meer toegespitste effecten der Amerikaanse orkesten, constateren de cri tici dat de dramatische momenten soms niet genoeg waren geaccentueerd en dat sommige passages niet zo treffend klon ken als men dat in Amerika gewend is. Het lijkt wel alsof de soberheid en de on theatrale opvatting van het Nederlandse orkest, die zij zozeer prijzen, deze critici toch ook weer deden terugverlangen naar de geraffineerde dramatiek, die de Ameri kaanse orkesten soms weten te bereiken. Doch dit waren slechts kleine bezwaren, die opkwamen bij kunstkenners, die over het algemeen genomen het concert zeer gunstig hebben beoordeeld. New York Times eindigt: Van Beinum en het Concertgebouw-Orkest strekken hun volk, stad en kunst zeer tot eer. J eugdleidster-evangeliste van Gereformeerde kerk In een Donderdagavond in de Wilhel minakerk gehouden en door ds. P. de Ruig geleide bijeenkomst, is mejuffrouw D. Oudman, de nieuwe jeugdleidster-evange- liste van de Gereformeerde Kerken Noord en Zuid in Haarlem, officieel begroet. Ds. De Ruig, sprekende als voorzitter van de commissie jeugdbaken namens de kerken van Haarlem-Noord en -Zuid, las uit Mathheüs 9 de verzen 35-38. Hij zeide, dat wanneer de mensen door de ontredde ring, die alom in de wereld heerst, niet meer weten, waarheen zij moeten gaan, er voor de Christelijke kerken kansen te over zijn, om met ontferming in te grijpen. „Wij kunnen in de Christelijke ontferming de hulp van de vrouw niet missen. Ont ferming is bovendien iets specifiek vrou welijks. De vrouw is bijzonder geschikt voor het evangelisatiewerk: het liefdevol uitgaan tot de mensen, die in nood zijn". Ds. De Ruig sprak de hoop uit, dat me juffrouw Oudman door God zal worden bijgestaan in haar moeilijke, maar prach tige taak. Hij deed een beroep op de ge meente, om haar krachtdadig te steunen, waarom ook vervolgens mejuffrouw L. G. Seymensbergen, de vroegere evangeliste, verzocht, die het woord voerde namens de bond van vrouwelijke werkkrachten in de Gereformeerde kerken. Daarna dankte mejuffrouw Oudman de beide sprekers en vroeg ook zelf de mede werking van de gemeente. Tenslotte zon gen de aanwezigen gezang 29, waarvan men het tweede gedeelte mejuffrouw Oud man staande toezong. Na dit officiële gedeelte van de avond werd een paar films vertoond, die onder meer de vervolgingen van de Christenen ten tijde van keizer Diocletianus verbeel den. Tenslotte kregen de aanwezigen de gelegenheid om in de bovenzalen van de kerk kennis te maken met de nieuwe evangeliste. ADVERTENTIE 'n Genoegen om te schenken 'n Genot om te drinken 'n moscatet g'ïmporteezeLdgDzt OÜftiÉtoÊo j

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15