de nieuwe SENATOR Hulde aart Raetspensionaris Wereldnieuws 2 Anti-revolutionnairen verdeeld in oordeel over Mandement STOFZUIGERS „RITSA" De radio geeft Zaterdag MINISTER WITTE: Nieuwe woningtelling in de vorm van enquête op komst PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Debat op partijcongres Controverse Gerbrandy-Bruins Slot a/iêfotw Rede voor huisvestingsambtenaren van Noordhollandse gemeenten ZocU ió Uet zo VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 DE GROOTSTE SORTERING VINDT BIJ Alle denkbare ongunstige omstandigheden traden gelijktijdig op Geen zes percent in de textiel-industrie? Kerkelijk Nieuws een nieuw behang BAKKER 5BEHANG Een partij schaak ADVERTENTIE Op de tweede dag: van de anti-revolu- tionnaire partijconferentie in de Haagse Dierentuin is onder de leidende figuren in deze partij een verschil van inzicht geble ken in de beoordeling van het mandement der R.K. bisschoppen tegen de doorbraak. De twee belangrijkste opponenten waren dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot en de oud minister prof. mr. P. S. Gerbrandy. De eerstgenoemde bepleitte een dicht opeen samengaan met de Rooms-Katholieken tegen de doorbraak en prof. Gerbrandy achtte het mandement „door en door Rooms", en zijn conclusie luidde: „Als ik zou doorbreken, dan zou ik liever door breken naar de P. v. d. A." Het debat ontspon zich naar aanleiding van een brochure van prof. dr. R. Schip pers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die de kern daarvan nog eens samenvatte in een korte inleiding, ge naamd: „De doorbraak, betekenis en ach tergronden." Hij merkte op, dat toen het mandement der R.K. bisschoppen was verschenen twee ideologiën botsten; de totalitaire op vatting der democratie, zoals die in de Par tij van de Arbeid leeft en de totalitaire idee die het Rooms-Katholicisme stuwt. De zaak der Reformatie staat er niet zo sterk voor, zeide de spreker. Rome en het socia lisme staan sterker. Men moet zijns inziens bedacht zijn op een regeneratie van wat in Nederland uit de Reformatie leeft. Dr. Bruins Slot verklaarde critiek te heb ben op de brochure van prof. Schippers. De inhoud dezer brochure vatte hij aldus samen: „Het mandement is allerslechtst, zorg ervoor, dat de partij geen zuil wordt en ik ben tegen de doorbraak." Hij ontwik kelde bezwaren van de reformatorische Christenen tegen de essentie van het Man dement en het stelsel der R.K. kerk. Hij betoogde voorts, dat men steeds moet blijven bedenken waarom de 80-jarige oorlog tegen Rome en waarom de 80-jarige schoolstrijd met Rome samen gevochten is. De prediking des woords is voor de gere formeerden de centrale waardoor het natuurlijk is dat er door gereformeerde mensen voor een Christelijke maatschap pij en voor Christelijke politiek wordt ge streden. Hij meende echter, dat de kerk hen in de kou laat staan. Prof. mr. Gerbrandy zeide daarentegen, dat de brochure van prof. Schippers hem met dankbaarheid en vreugde heeft ver vuld. Hij is het er hartgrondig mee eens. Er is zo'n behoefte aan, dat er aan de doorbraak een eind komt en daarom zeide de spreker niet te weten of ook hij niet de maatregelen zou nemen, die de bisschop pen hebben genomen. Dat er een mande ment inzake het politieke leven komt is echter door en door rooms. Wat er in ge zegd wordt kan niet losgemaakt worden van het feit, dat het gezegd wordt. Daar om is het door en door Rooms. Men zou kunnen zeggen dat het Kerklatijn is in het Nederlands. Prof. Gerbrandy schetste het mandement als zijnde in opzet anti-refor matorisch. Voorts zei hij mèt prof. Schippers doods bang te zijn wanneer men de weg zou op gaan als welke de heer Bruins Slot wil. Met ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr, 132 Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws., weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Licn- te muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Schoolkoor. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pla ten. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De Scnoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianorecital. 17.20 Voor de jeugd, lö.üü' Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regerings- uitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Symphonette orkest, gemengd koor en solist. 20.15 Geva rieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Muzikale quiz. 22-30 Koorzang. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de'jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Fries programma. 15.25 Studenten met een politieke overtuiging, lezing. 15.40 Dansmuziek. 16.00 Doekbespre king. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Ac tualiteiten. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.50 Aan de deur wordt wèl gekocht, toespraak. 19.00 Artis tieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causere. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Platen. 22.40 Wereldkampioen schap Dammen 1954. 22.45 Schatgravers aan de Amstel, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 14.5717.00 Interland voetbalwedstrijd Duitsland—Frank rij k. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Koorconcert. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 21.00 Variété orkest. 21.30 Fragm. Viktoria und ihr Husar, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen, lessen 135 en 136, deel 6. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Epiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 «q 75 m.). betrekking tot de doorbraak zeide spr. nog, dat wanneer men de A.R.-partij wil ver dedigen men dat niet moet doen door te zeggen: alle Christenen behoren in één partij. Prof. mr. J. A. Diepenhorst had beden kingen tegen de uitdrukkingswijze van het referaat en zei dat de wijze waarop ge sproken is over de coalitie en Rome, hem niet ligt. „Men moet meer letten op «wat verenigt dan op wat scheidt. Wij moeten ons keren tegen de ontkerkelijking", zeide de heer Diepenhorst, die daaraan toevoeg de, dat als hij zou moeten doorbreken hij zou doorbreken naar de zijde waar de Christelijke kerk wordt verkondigd. Prof. dr. G. Brillenburg Wurth sprak zijn vreugde erover uit, dat de referent een belijdenis der Christelijke vrijheid cen traal gesteld heeft. „De doorbraak moet bestreden worden met éigen wapens", zei hij, „niet in de geest van Rome". Daarmee schaarde hij zich achter de heren Schip pers en Gerbrandy, maar vele andere deel nemers aan de discussie kozen voor het standpunt van de heer Bruins Slot. Vrijheid ondermijnd Prof. dr. S. U. Zuidema uit Amsterdam betoogde, dat de A.R. partij zich heeft te distanciëren van iedere geste der K.V.P. en van de bisschoppen. Hij maakte er be zwaar tegen, dat de bisschoppen hun on derhorigen willen drijven in één partij. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat het mandement de politieke vrijheid onder mijnt. Als het gaat om Christelijke partij formatie dan valt spreker het Mandement bij. Maar dat zegt niet, dat Christelijke partijformatie noodzakelijk is. De bisschop pen eisen het. Daartegen gaat sprekers bezwaar. Mr. C. J. Verplanke uit Haar lem verklaarde het eens te zijn met de heer Bruins Slot. Hij vroeg zich af of men niet bezig is het vraagstuk van de door braak te versmallen tot een politiek vraag stuk. Voorts wilde hij een oordeel over de vraag of de kerk een uitspraak behoort te doen. Prof. dr. A. M. Donner (Amsterdam) stelde vast, dat in de discussie over het Mandement de botsing blijkt tussen twee totalitaire stelsels. Beide stelsels zijn voor een reformatorisch Christen onaanvaard baar. Het zou zijns inziens goed zijn om telkens als men het democratische totali- tairisme bestrijdt, afstand te nemen van het totalitairisme van de kerk van Rome. Het is noodzakelijk het eigen A.R. stand punt te handhaven èn tegenover Rome én tegenover de doorbraak. Hierna beantwoordde prof. dr. R. Schip pers de gemaakte opmerkingen. Tegenover de heer Bruins Slot handhaafde hij zijn opvatting, dat er zwakheden kleven aan het Mandement en dat dit zijn wapen niet kan zijn. De R.K. heeft men herhaaldelijk naast zich, maar de verschillen moeten duidelijk blijven. De twee groepen staan vierkant tegenover elkaar als ze hun be ginselprogram op tafel leggen. Prof. Schip pers betoogde, dat de ont-kerkelijking door de Roomse kerk wordt bevorderd door haar manier van zielen-hoeden. Als de Roomse kerk geen regeneratie doormaakt zal dat volgens hem de ontkerstening met spron gen doen stijgen. De Christelijke organisa ties, zeide spreker, zijn goede middelen te achten om het volksleven te beïnvloeden, maar zij zijn niet de enige midelen en het zijn de vruchten van de prediking. „Uitermate moeilijk" Aan het slot der bijeenkomst stelde de voorzitter, dr. J. Schouten vast, dat men het ter conferentie hierover eens is, dat men zich principieel moet keren tegen het Rooms-katholicisme. Daarin is een stelsel te zien, dat een zo universeel mogelijk ka rakter draagt en een verhouding tussen bovennatuur en natuur tot stand wil bren gen, waaruit een sacralisering van het leven voortvloeit. Waar men het niet over eens is, is de vraag of het Mandement be paalde beschouwingen bevat, waarbij men zich zou kunnen aansluiten. D. Schouten merkte op, dat niet vergeten mag worden, dat men bij alle geloofsverdeeldheid de plicht heeft ook na te gaan, waarin van eenheid kan worden gesproken. Met betrekking tot de doorbraak zeide spreker, dat het mandement niets nieuws bevat. In wezen staat men hier niet voor iets nieuws, maar voor iets, dat speciale aspecten vertoont, samenhangend met de verwereldlijking van het hele leven. Het urgente gevaar van de doorbraak is zijns inziens dat men de stromingen tracht te versterken, die het maatschappelijke en politieke leven zo veranderen, dat er geen bindende relatie' meer is met de Bijbel. De politieke situatie kenschetste dr. Schouten als uitermate moeilijk. Getracht moet wor den de band te vinden tussen het praktisch politiek handelen en de geloofsgedachte van de Reformatie. ADVERTENTIE Koop een reukloze PETROLEUMKACHEL 39,50 Deze week EMAILLE EMMERS 1,95 DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leydsstraat 10 Haarlem Tel. 11784 Het exacte woningtekort op het ogenblik is niet bekend. Men gaat uit van een bere kening met als basis de volks- en woning telling van 1947, waardoor men op een glo baal tekort komt van ruim 200.000 wonin gen. In overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek bereidt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een nieuwe woningtelling voor, wellicht in de vorm van een enquête. Men hoopt dan weer over zuivere concrete cijfers van de volks huisvesting te beschikken. Dit deelde de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, mede in een voordracht over de toe passing van de Woonruimtewet, die hij heeft gehouden tijdens een vergadering .van de „Werkcommissie Noordholland inzake de toepassing van de Woonruimtewet". Deze bijeenkomst in de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis werd bijgewoond door ongeveer 150 functionarissen, die be last zijn met de regeling van de huisvesting in de Noordhollandse gemeenten. De minister zei, dat hoewel de Woon ruimtewet organiek onder het ministerie van Maatschappelijk Werk resorteert, er tr'ch vele raakpunten zijn tussen de „wo ningbouw" en de „woonruimte". Dit con tact. tussen beide zag spreker zowel kwan titatief als kwalitatief en hij wilde derhal ve spreken over de capaciteit en de wel stand der woningen. De bouwcapaciteit van de voorgestelde 65.000 woningen per jaar is onvoldoende om de achterstand snel in te halen, zo zei de minister, doch ze is wel in overeen stemming met de thans te realiseren moge lijkheden. Van dit aantal zijn 25.000 wo ningen bestemd om het tekort in te lopen. Men heeft berekend, dat er dan acht jaar nodig zijn om de achterstand geheel te hebben ingehaald. Ook het migratiepro bleem, met name het probleem hoe aan een gemeente bij een positief migratiesaldo extra-woningen toe te wijzen, zonder dat het gevaar ontstaat van benadeling van andere gemeenten, bijvoorbeeld door het onevenredig aantrekken van industriële arbeiders, dient binnenkort te worden aan gepakt. Huren Ten aanzien van het kwalitatieve wo ningtekort, zei de minister, dat de staat tot taak heeft een ieder zijn primaire levens behoefte te garanderen. Vandaar dat de woningbouw wordt gesubsidiëerd, onge acht de welstand van de woningen. Ook de behoefte aan grootte der woningen voor de gezinnen vormt een punt van ernstige studie. Uit het oogpunt van een goede volkshuisvesting is het van belang, dat zo spoedig mogelijk de spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen wordt opgeheven, dit is een der argumen ten van een nieuwe huurverhoging. Dan zal ook meer animo komen voor het bou wen van grotere woningen. Op het ogen blik is daar geen markt voor, omdat kleine gezinnen zich uit de grotere en goedkopere woningen van voor de oorlog moeilijk laten verplaatsen. De regering, die de volkshuisvesting als probleem nummer één ziet, zal alles in het werk stellen om tot een zo goed mogelijke oplossing te geraken. Daarbij kan de hulp van hen, die op dit gebied als gemeente lijke functionarissen veel arbeid verrich ten en zich vaak veel opoffering getroos ten, niet worden ontbeerd," aldus minister Witte. Des middags maakten de minister en zijn gehoor een excursie naar de stadsuitbrei ding in het Westen van Amsterdam. N.S.-directie: De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft medegedeeld dat het spoor wegongeval te Eist is veroorzaakt door breuk in een trekdra&d, als gevolg waar van de koppeling tussen wissel en sein ver broken werd. Deze breuk kon door het personeel bij de bediening van de veilig heidsinrichting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht opgetreden in de inrichting, welke een jaar geleden werd nagezien. De revisietermijn is vijf jaar. De kans, dat een ongeval als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, omdat in dit geval alle denkbare ongunstige omstandig heden gelijktijdig optraden. De directie heeft direct alle mogelijke maatregelen genomen om ook deze uiterst geringe mogelijkheid uit te sluiten. In de textiel-industrie is nog geen over eenstemming bereikt over de toepassing van de vergunning tot het geven van een zes percent loonsverhoging. De kwestie zal volgende week Woensdag worden voor gelegd aan de Stichting van de Arbeid. Van de zijde van de vakbonden in de textiel-industrie is meegedeeld dat zij er geen genoegen mee zullen nemen wan neer bedrijven, die betalen op C.A.O.- basis, alleen hiervan uitgaan bij de toe passing van de zes percent loonsverhoging en in geval van loonoverschrijding de zes percent niet of slechts gedeeltelijk wensen te betalen. Loonoverschrijding wordt door de werkgevers beschouwd als zwart loon. De vakbonden stellen zich op het stand punt dat men bij toepassing van de zes percent loonsverhoging dient uit te gaan van het loonpeil dat is vastgesteld na de totstandkoming van de werkclassificatie. Waar de werkclassificatie werd ingesteld werden de lonen als regel hoger dan die van de C.A.O. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Drogeham J. H. Jimmink, vicaris te Wijster (Dr.). Aangenomen naar Veenwouden W. den Toom, vicaris te IJsselmonde. .Bedankt voor Broek op Langendijk (toez.) A. Pietersma te Enter (O.). Geref. Kerken Beroepen te West-Terschelling-Mids- land A. ter Hoeve, cand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlissingen J. B. Bel te Krab- bendijke. ADVERTENTIE Nog juist vóór de winter Uw woning gezellig maken met Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem-N. Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Voor zelfbehangers plaktafel en borstels in bruikleen. Donderdagmiddag heeft Koningin Juliana op de Lange Vijverbergerweg in Den Haag het standbeeld van Johan van Oldebarnevelt onthuld, dat ontworpen is door prof. L. O. Wenckebach, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Aan de onthulling ging een bijeenkomst vooraf, waarin de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, er zijn blijdschap over uitsprak dat het monument, waarvoor de plannen al sinds 1909 bestonden, thans gerealiseerd is. Jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit, sprak een rede uit onder de titel „Eerherstel aan Oldebarnevelt, waarin hij diens loopbaan en kwaliteiten beschreef. Na deze rede begaf het gezelschap zich naar de Lange Vijverbergerweg, waar Koningin Juliana de onthulling verrichtte. Samenzwering. De premier van Birma, Oe Noe heeft met krachtige maatregelen gedreigd tegen tegenstanders van zijn regering, die hij beschuldigt van samenzwering om het bewind omver te werpen. De oppositie verwijt de premier gebrek aan eerbied voor de monniken en pogingen om religieus onderricht op scholen te verbieden. Afgetreden. De Finse premier, Ralf Toern- gren, is afgetreden als gevolg van on enigheid in zijn regering over zijn plan om de kosten van levensonderhoud te verlagen. Protest. De drie Westelijke Hoge Commis sarissen in Duitsland hebben er bij de Russische Hoge Commissaris, Poesjkin, tegen geprotesteerd, dat op 20 Septem ber een Russische MIG-jager een ver keersvliegtuig van het type „Eliza bethan" van de Britse luchtvaartmaat schappij BEA in de luchtcorridor naar Berlijn heeft lastig gevallen. Nakroost. Bij de begrafenis van de op 110- jarige leeftijd overleden „grootmoeder van Rome", Antonia di Pasquale, zullen meer dan zestig kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen aanwezig zijn. 64. President Eisenhower heeft Donderdag in Denver, temidden van een kleine groep vrienden zijn 64e veïjaardag gevierd. Hervat. Het parlementaire leven in Syrië, dat sedert 1949 door een serie staats grepen van het leger onderbroken was, is hervat. Het kabinet-Ghazzi is afge treden, na zijn laatste taak, het toe zicht houden op de algemene verkie zingen, te hebben volbracht. Bescherming. De ambassade van Saoedi Arabië te Karatsji heeft medegedeeld, dat koning Saoed van Saoedi Arabië een decreet heeft uitgevaardigd, vol gens hetwelk zijn onderdanen in de ge hele wereld hun kinderen niet naar Christelijke scholen mogen zenden. Overtreding zou met verlies van natio naliteit of, als het regeringsbeambten betrof, ontslag gestraft kunnen worden. Een en ander heeft ten doel de gods dienst van de kinderen en hun Islamie- tische ethiek te beschermen. Mislukt. Volgens het orgaan van de Hon gaarse (communistische) arbeiders partij, zijn in Hongarije de laatste we ken 200.000 arbeiders zonder schade vergoeding ontslagen, als onderdeel van het „rationalisatie"-program der regering. Sommigen verklaren, aldus het blad, dat de massa-ontslagen on verenigbaar zijn met de „nieuwe eco nomische koers", doch het is duidelijk, dat. ons bestuursapparaat te omvang rijk is en dit is een van de oorzaken, waardoor ons „plan" is mislukt. Aan gezien het onmogelijk is een nieuwe werkkring voor de ontslagen arbeiders te vinden, heeft het Hongaarse vak verbond besloten begin October aan zijn leden een werkloosheidsuitkering te doen. Recht. Een rechtbank in de Amerikaanse staat Delaware heeft uitgemaakt, dat tien negerleerlingen het recht hebben het onderwijs op de „middelbare school" te Milford, die tot dusver al leen door blanke leerlingen mocht wor. den bezocht, te volgen, in afwachting van het resultaat van hun actie bij een hof voor burgerlijke zaken om per manent tot de school te worden toege laten. Vorige maand lieten de negers zich bij de „high school" inschrijven, doch het schoolbestur weigerde later hen toe te laten naar aanleiding van protestacties in de stad en een staking van de blanke leerlingen. Sluiting. De Poolse regering heeft nieuwe maatregelen tegen de Rooms-Katho- lieke kerk in Polen genomen, onder meer door de theologische faculteit en van de universiteiten van Warschau, Krakau en Poznan te sluiten. Door deze maatregel blijft alleen de onafhanke lijke universiteit van Lublin, die is be schermd onder de overeenkomst tussen kerk en staat van April 1950, over voor hoger theologisch onderwijs, aldus be richten uit gewoonlijk betrouwbare bronnen. Ernstig. Vladimir Petrov, de voormalige Sovjet-Russische diplomaat die in Aus tralië recht van verblijf als politiek vluchteling heeft gekregen, is ernstig ziek. Hij kan „voorlopig" niet ver schijnen voor de koninklijke commissie van onderzoek, welke na Petrovs ont hullingen over Sovjet spionnage in Australië werd ingesteld. Petrov heeft longontsteking gehad, ook is hij onder hevig aan nerveuze spanningen. Verkeerd. Twee vliegers en een boord werktuigkundige van de „Air France", die Woensdag niet naar West-Berlijn waren teruggekeerd, nadat zij in Oost- Berlijn waren gaan eten, zijn door functionarissen van de Franse Hoge Commissie opgehaald in Karlshorst, het Russische hoofdkwartier bij Berlijn. Zij waren in Oost-Berlijn in een verkeerde trein gestapt, waardoor zij Oost-Duits- land inreden. De politie hield hen aan en bracht hen naar Karlshorst, waar zij ondervraagd werden. 25. In het theater werd ijverig naar de poppen van de buikspreker gezocht. De goochelaar schudde zijn hoed leeg; de sterke man beurde kasten op, opdat men er onder kon kijken, maar al dit gezoek bleef vruchteloos. De directeur wilde juist voorstellen om het maar op te geven en naar huis te gaan, toen Panda het 'heater kwam binnenrennen. „Kijk, kijk!", riep de directeur verbaasd„daar komt het Panda poppetje te voorschijn! Het is op eigen houtje aan de wandel gegaan!" „Iemand heeft het zeker opgewonden", zei Eric Echo haastig. Dit herinnerde Panda er aan, dat hij voor pop moest spelen. Dus liep hij verder met stijve, schokkende bewegingen, alsof hij een wandelend mechaniek was. „De Panda-pop is nu tenminste terecht", zei Frik Foppes, maar waar is nu nog de pop Oswald?" Had hij naar buiten geke ken, dan had hij daar de vermiste pop gezien... in handen van Piedro. De arg listige slangenmens had nog juist gezien, dat Panda het theater binnen vluchtte en hij hield nu krijgsraad met zijn spitsbroe der, de portier. „We zullen die Panda-pop ook nog wel krijgen", zei de portier. „Kom mee, we gaan door een zijdeur naar bin nen. Ik heb de sleutels". DE MODERNE SCHAAKMEESTERS onderscheiden verschillende openingen, die reeds bij de aanvang van het spel het ver loop enigszins aangeven. Precies hetzelfde deden de Perzen en Arabieren 1000 jaar geleden. De Perzische grootmeester Allaj- laj die in 970 in Sjiraj woonde en wiens volledige naam Abdoélfaraj Almuzaffar ibn Sa'id of, f afgekort Lilaj luidde, schreef een standaardwerk over scha ken, waarin hij vier openin gen noemde, t.w. muhjannah (de snelle), saif (het zwaard), masha'ickni (de sheik) en say- yal' (de rivier). We vermelden dit slechts opdat u wete, dat de oudste Arabische partij die volledig tot ons is gekomen, volgens de sayyal (rivier) ope ning werd gespeeld. Daar gaat dan de schaakpartij die bijna 1000 jaar oud is (en waarbij u in herinne ring wilt houden de bewegingsbeperkin gen van de verschillende stukken, welke wij de vorige maal hebben opgenoemd?). Opening: sayyal. I. g2-g3, g7-g6; 2. g3-g4, f7-f6; 3. e2-e3, e7-e6; 4. Pgl-e2, d7-d6; 5. Thl-gl, c7-c6; 6. f2-f3, b7-b6; 7. f3-f4, a7-a6; 8. f4-f5, g6Xf5; 9. g4Xf5, e6xf5; 10. Lfl-h3, Pg8-e7 II. Tgl-fl, Th8-g812. Pe2-g3, Tg8-g5 13. Lh3-f5, h7-h6, paard e7 neemt natuurlijk de minder waardevolle loper f5 niet; 14. Lf5-h3, Pb8-d7; 15. d2-d3, d6-d5; 16. c2-c3, Dd8-c7; 17. b2-b3, Ta8-a7; 18. c3-c4, Lf8- d6; 19. Pbl-c3, Lc8-e6; 20. c4-d5, c6Xd5; 21. d3-d4, Ld6-f822. Tfl-f2, Dc7-d6; 23. b3-b4, Ta7-c7; 24. Kel-d2, b6-b5, op Le6- c4 ware 25. b4-b5 gevolgd; 25. Lcl-a3, Pd7 -b6; 26 La3-c5, Pe7-c6; 27. a2- a3, Ke8-f7; 28. Ddl-c2, Le6- c4; 29. Tal-fl, Tg5-g6 of Pb6-d7; Tf2-f5, Tg5-f5 (niet Pc6xd4 wegens e3Xd4); Tfl Xf5, Pd7-b6; Pg3-h5! 30. Pg3-h5 Kf7-e8 of Kf7-g8; Ph5Xf6', Kh8; Pf6Xd5, Pb6 X d5; Tf2 X f8', Kg7; Pc3 Xd5!; 31. Ph5-f6', Ke8-d8; 32. Pf6Xd5, Tc7- b7 of Pb6Xd5; Tf2Xf8', Kd7; Pc3Xd5; 33. Tf2Xf8', Kd8-d7; 34. Lh3-f5', Kd7-e6; 35. Pd5-f4" mat, het veld e7 wordt bestreken door Lc5. Hieruit kunt u zien, dat een partijtje schaak 1000 jaar geleden aanzienlijk min der dynamisch was dan tegenwoordig. Waarna we kunnen overstappen tot een ander onderwerp, alhoewel dit toch even eens met 1000 jaar te maken heeft. Want weet u dat u met één gram licht 1000 jaar lang uw huishouding zoudt kunnen drij ven? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2