HAZEWIND r Vijftig jaar geleden „Reclame maakt de televisie voor meer mensen bereikbaar" f 69.50 van Kimmenaede Met de televisie naar het rooien MINISTER CALS: Ontvangst in heet Nederland in drie jaar te verwezenlijken Chaplin schenkt abbé Pierre vijf millioen Schade op overrompeld Haiti valt mee Nederlands schip zonk in Michigan-meer Keizer Haile Selassie in Londen ontvangen Meer middelen voor BB-zelfbescherming Hoe is het ontstaan? Borstbeeld van Karei Doorman in Den Helder Flinke vinkentrek bij straffe tegenwind Lagere productie-index windbreakers Roebels van vredesprijs kwistig uitgedeeld „Hazel" stormt naar het Noorden Na aanvaring midscheeps; bemanning in veiligheid Bliji optimist „Kouseband" in ruil voor het „Zegel van Salomo" Franse trawler vergaan? Scheveningen Radio en het weerbericht Directeur Amsterdamse Ballast Mij. overleden Dit woord: RUiNEREN Uit Haarlems Dagblad van 15 October 1904 VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 o De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Ka mer een antwoord ingezonden op het voor lopig verslag der Kamer betreffende de tweede Televisienota. Het zou onjuist zijn, zo zegt hij, op so ciaal-economische gronden op het terrein der televisie een terughoudenheid in acht te nemen, die op andere ook op aan verwante gebieden niet wordt betracht. Ter illustratie van dit laatste gaf de be windsman enkele gegeven over het aantal radiotoestellen, waarover retributie wordt betaald. Op 1 Januari 1951 bedroeg dit 1.482.215, op 1 October 1954 was het ge stegen tot 1.931.683 zodat in het daartus sen liggende tijdvak van 3:'/i jaar het aan tal radiotoestellen met 30 percent is toe genomen. Het hiermede gemoeide bedrag zal niet ver beneden de f 100.000.000. liggen, waarbij dan nog geen rekening is gehouden met de eveneens aanzienlijke uitbreiding van de radiodistributie-aan- slui^ingen. De minister meent, dat men, met deze cijfers voor ogen, weinig be zwaar kan maken tegen aanschaf van tele visietoestellen op enigszins ruimere schaal dan in 1951 verantwoord was te achten. Voor de toeneming van het aantal kij kers is het voorts van belang te bevorde ren, dat de kosten voor de toestelbezitters niet te hoog oplopen. Daarom zal de minis ter er ernstig naar streven het kijkgeld op het huidige peil te houden. In de nota werd reeds aangegeven, dat de regering een mogelijke bron van inkomsten ziet in het uiter aard beperkt toelaten van reclame uitzendingen in de televisie. Indien de opbrengst daarvan aan de verwach tingen beantwoordt, zal de reclame in direct een middel kunnen zijn om de televisie voor méér mensen bereik baar te maken. De minister sluit zich derhalve gaarne aan bij de vele leden, die in het Voorlopig Verslag als hun aanvankelijke oordeel te kennen ga ven, dat televisie-reclame in principe mogelijk gemaakt moet worden. In- ADVERTENTTF BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM- TEL. 717162 LAMSVACHT VESTEN ƒ45.— De Vogeltrek Aan de kop van de Zeeweg meldde men vanmorgen van 7 tot 8 uur een flinke vinkentrek, hoewel het weer ogenschijn lijk hetzelfde was als vorige dagen, zwaar bewolkt, aan de horizon heiig en een straffe Zuidwestenwind. Het eerste halve uur kwamen er alleen troepen vinken over, waartussen kneuen, veel sijsen en kepen meevlogen. In het tweede half uur passeerden ook negentig spreeuwen in vier troepen. In het totaal werden geteld 1850 vinkachtigen in 44 troepen. Er waren grote troepen bij van wel 150 vogels. Een troep van zestig sijsjes en een keer waren er putters tussen. Merkwaardig was dat de vin ken van de land zijde kwamen uit het Oosten en ombogen naar het Zuidwesten. Ze moesten optornen tegen de stevige wind. In het binnenduin wordt ook een flinke trek van vinken waargeno- nomen, verder passeerden daar enkele sijsjes, groenvinken, kepen, merels, grote lijsters, twee zwarte kraaien en drie roe ken en een troepje van acht kool- en pim pelmezen. Om negen uur waren op de weilanden langs het binnenduin al veel vinken neergestreken. Woensdagmorgen om zeven uur zag men boven het binnen duin een kraanvogel overvliegen in Weste lijke richting. Dit is een zeer grote vogel, die in de vlucht de hals gestrekt heeft en groter is dan de reiger. Zij broeden in de moerasgebieden van Noordoost-Europa en overwinteren in Spanje en Noord-Afrika. De Westelijke grens van hun trekroute loopt over het Oosten van ons land waar men ze in de trektijd geregeld op hun vaste pleisterplaatsen aantreft. Hoewel hier Zondag tien October geen zwaluwen meer doortrokken, meldden Deense posten op Laland en in Duitsland aan de Kielerbocht respectievelijk nog 250 en 165 boerenzwaluwen. Verder berichten die posten in het eiland Fehmarn een ge weldige trek van buizenden. Dit zijn roof vogels, die zich voor de winter uit Scan dinavië terugtrekken, doch in tegenstel ling tot de wespendief in Europa blijven. In ons land is de buizerd ook een gere gelde doortrekker en wintergast. Aan de Zuidpunt van Langeland werden op drie October 214 buizerden gezien. Op twee October zag men niet minder dan 5000 a 7000 van deze grote roofvogels en op 9 October 11. Tien October was daar een slechte trekdag door ongunstig weer en er werden dan ook slechts 7 buizerden gezien. Andere roofvogels werden er nog opge merkt: een boomvalk, een torenvalk, slechtvalken, smellekens en 34 sperwers. Vermeldenswaard is verder een bericht van 2 October dat. voor de Oostzeekust bij Rostock herhaaldelijk notenkrakers waren gesignaleerd. Op 10 October is op Laland ook een notenkraker waargenomen. Volgens een berekening van het Centraal Bureau voor de .Statistiek bedroeg de al gemene productie-index in Augustus (24 werkdagen) 169 tegen 175 in Juli (24J4 werkdag), (1933 is 100). De gemiddelde dagproductie is dientengevolge verminderd van 168 tot 165. Enkele indexcijfers per bedrijfstak lui den: bouwmaterialen 137 (147 in Juli), rubber 454 (472), steenkolen 90 (95), me taalproducten 219 (251), papier 171 (163), lectriciteiV gas en water 221 (216). tussen geeft de minister gaarne de verzekering, dat niet tot toelating van reclame in de uitzendingen zal wor den overgegaan, dan nadat de Kamer haar mening daarover kenbaar heeft kunnen maken. Voordien zal hij deze kwestie nog om advies voorleggen aan de Radioraad. Het ligt inderdaad in de bedoeling van dé minister de zendtijd naar billijkheid te verdelen onder de omroeporganisaties, na aftrek van de tijd. voor de kerkgenoot schappen en voor het algemeen program ma. Alvorens over deze verdeling te be slissen zal hij de Radioraad terzake om advies vragen. De minister deelt mede, dat volgens de door de N.V. „Nozema" ontwikkelde plan nen de bouw van een zendersysteem, dat televisie-ontvangst in geheel Nederland mogelijk maakt, voltooid kan zijn in om streeks drie jaren nadat hiertoe opdracht in gegeven. Hieraan wordt toegevoegd, dat de regering genoemde plannen heeft aan vaard en in Juni 1953 reeds opdracht heeft gegeven alle noodzakelijke voorberei dingen voor de uitvoering daarvan te tref fen. De regering is voornemens deze uit voering onmiddellijk ter hand te doen nemen nadat het ontwerp van wet op het kijkgeld door de Kamers zal zijn aan vaard. Ofschoon de minister de snelheid van de technische vooruitgang niet wil onder schatten, gelooft hij niet, dat de kleuren televisie in de naaste toekomst reeds haar intrede in ons land zal doen. In antwoord op een door vele leden in het voorlopig verslag gestelde vraag deelt de minister mede, dat de V.P.R.O. in af wijking van de andere omroeporganisaties het standpunt inneemt, dat in de voor gestelde constructie het creatieve element voor het algemene programma ontbreekt. Hij meent evenwel ie mogen verwachten, dat de „Algemene Programma Commissie", onder leiding van het bestuur van de Ne derlandse Televisie Stichting, aan het pro gramma de vereiste structuur zal geven. In het vetorecht, dat aan elk der om roeporganisaties de mogelijkheid geeft te beletten, dat een bepaald programma onderdeel in het algemeen programma wordt opgenomen, ziet de minister geen belemmering voor de totstandkoming van een goed algemeen programma. De vraag is gesteld, hoe gehandeld zal worden ten aanzien van eventuele nieuwe omroeporganisaties, indien de voorgestel de Omroepwet wordt aanvaard. Worden deze organisaties ook bij de televisie-uit zendingen betrokken? In beginsel meent de minister haar bevestigend te moeten beantwoorden. Hieruit volgt derhalve, dat een stroming als het humanisme, in het kader van een omroeporganisatie dezelfde kansen heeft om voor zendtijd in aan merking te komen als iedere andere geestelijke of maatschappelijke stroming. In antwoord op een vraag van som mige leden deelt de minister tenslotte mede. dat de kosten van de bouw van een viertal steunzenders niet zijn begrepen in de voor 1954 geraamde exploitatie-uit gaven. De bouwkosten, die worden ge raamd op f 3.600.000.komen voor reke ning van de N.V. Nozema, die daarvoor aan de Nederlandse Televisie Stichting zenderhuur in rekening brengt. Na voltooiing van het zendernet zullen deze beheers- en exploitatiekosten (met inbegrip van die voor de zender te Lopik) naar de huidige raming op een bedrag van f 1.5 millioen per jaar komen. ADVERTENTIE met teddy swahlkraag, geheel teddy gevoerd, met windvangers in de mou wen, zeer zware kwaliteit gabardine, in diverse kleuren Uw K leding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraèt 47-80, Tel. 21392 (Van onze correspondent in Parijs) Charley Chaplin is met zijn vrouw Oona in Parijs aangekomen om besprekingen te voeren. Er worden hem weer verschillen de nieuwe filmprojecten toegeschreven. Charley of Chariot zoals de Fransen hem noemen is door drommen Parijze- naars met zoveel geestdrift aan het Gare de Lyon verwelkomd dat hij door een dozijn politie-agenten jnoest worden ont zet. Zijn eerste telefoontje in hotel Crillon, op de Place de la Concorde, waar het echtpaar Chaplin apartementen betrokken heeft, was echter niet voor een zijner Franse agenten, maar voor Abbé Pierre, de schutspatroon der Parijse zwervers en daklozen. De abbé .krijgt een chèque van vijf millioen francs (ruim vijftigduizend gulden) voor zijn sociale actie. In andere landen, en in zijn Engelse vaderland in het bijzonder, zou Charley van plan zijn onder liefdadige instellingen eveneens belang rijke geldsommen uit te delen. De vijf millioen francs maken deel uit van een bedrag van de wereldvredesprijs, die Charley het vorige jaar uit communis tische handen heeft ontvangen. Over die aanvaarding is vooral in Zwitserse bla den Chaplin "woont tegenwoordig in de buurt van Lausanne nogal wat te doen geweest en om zijn politieke onschuld te bewijzen moet Chaplin besloten hebben de volle som aan menslievende doeleinden te besteden. De roebels van de vredesprijs komen zo dus via Chaoün in de kas van abbé Pierre terecht en beider bewonderaars zullen daar wel vrede mee kunnen hebben Of de milde gevers van het internationale vredescon gres er ock zo over denken, is een vraag. Zij hadden gemeend Charley als parade paard stevig voor hun propaganda-kar te hebben gespannen, maar hij heeft zich weer losgerukt. MIAMI. (Reuter/AFP). De wer velstorm „Hazel", die Haiti heeft geteisterd, trekt in Noordelijke richting. Het is ech ter mogelijk, dat de storm de koers nog- eens wijzigen zal, zoals reeds verscheidene malen in zijn korte, bewogen geschiedenis is gebeurd. Nu de storm boven zee woedt, neemt zijn kracht weer toe. De snelheid van de winden steeg tot 200 km. per uur. Het Amerikaanse weerkundige bureau zond waarschuwingen uit voor het kustge bied van Noord-Carolina. De reddingswerkzaamheden op Haiti worden ernstig belemmerd door zware re genval, waardoor wegen overstroomd wor den en riveren buiten haar oevers treden. Ook elders in midden-Amenka is schade aangericht door zware regenval. In Noord- West-Panama zijn overstromingen opge treden en in Guatemala is grote schade aangericht aan katoen- en koffieplantages. Volgens de laatste berichten uit Haiti is de helft van de stad Jei'emie verwoest. Ei- zijn twee doden gevallen. In Port-au- Prince hebben zich vele verkeersongevallen voorgedaan, doordat chauffeurs verblind werden door de onophoudelijke regen. Vliegers van nefschroefvliegtuigen, die voorraden en dokters overbrengen van het Amerikaanse vliegdekschip „Saipan" naar Jeremie melden, dat de verliezen aan men senlevens en de aangerichte schade in Zuid-West-Haiti minder zwaar zijn dan de eerste berichten deden vrezen. MILWAUKEE. (Reuter). Het 1567 ton metende Nederlandse motorschip „Prins Willem V" heeft op het Michigan-meer in de V. S. een aanvaring gehad met een Amerikaanse sleepboot. De „Prins Willem V" is gezonken, doch alle opvarenden heb ben zich in veiligheid kunnen stellen. Leden van de bemanning van de „Prins Willem V" hebben verklaard, dat hun schip middensOheeps werd geramd. De 29 leden van de bemanning, onder wie de kapitein, de heer P. Huilmand en de eerste machinist, de heer F. G. van der Mey, die beiden uit Rotterdam komen, konden zonder moeilijkheden, doch juist op tijd zich in veer reddingboten in veiligheid brengen. De heer Van der Mey heeft ver klaard, dat het schip plotseling een schok kreeg, direct daarna overhelde en snel zonk, nadat, de kapitein de order had ge geven het schip te verlaten. Het schip had peulvruchten en lichte machinerieën aan boord. Het had reeds in Chicago en Milwaukee geladen en zou nog lading opnemen in Sarnia, Detroit, Cle veland en Hamilton of Toronto. De aan varing geschiedde op een afstand van twee mijl van Milwaukee. Na in Hamilton of Toronto geladen te hebben zou het schip via Hamburg naar Rotter lam vertrekken, waar het tussen 8 en 10 Nov. werd ver wacht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE helpt U over alle narigheid heen Behoud Uw slraI.nd ee» Sulle hch en frisse Wond. Het liep gistermiddag ei- laarzen, tezamen met de genlijk allemaal een beetje anders dan wij ons gedacht hadden. De Nederlandse Televisie Stichting zou namelijk in de Spaarndammerpolder 'n journaalflimpje maken over het rooien in het algemeen en wel van de aardappelen in het bijzonder. Men had daartoe de boerderij aan het Zijkanaal C nummer 8 uitgekozen, maar op deze hoeve, van de heer Biesheu vel, bleek men niets van een dergelijke onderneming te weten. Wel kon men ons vertellen, dat er nóg een no. 8 aan het Zijkanaal C bestond, doch voor dat per ceel moest men enkele kilo- mers omrijden langs voor het grootste gedeelte bijna onbegaanbaar-glibberige wegen. Toen wij er na veel moeite aankwamen zat de eigenaar van een enorme hoeve, de heer Pruisen, al met een feestelijk kistje sigaren voor zich op tafel te wach ten en toen ook de televi sieregisseur Piet te Nuyl Jr., gestoken in ferme bagger- cameraman Piet Kaart ar riveerde, kon hij bijgestaan door twee vriendelijke he ren van het ministerie van landbouw een beeld geven van de toestand van het rooien op zijn bedrijf. Daarbij bleek echter, dat hij alleen manlijk perso neel in dienst had en dit was in het geheel niet naar de zin van de T.V.-regis- seur, die zich kennelijk had ingesteld op modderige vel den vol knielende kinderen, vrouwen en studenten. Dat was voor hem dus een tegenvaller, maar ook boer Pruisen werd teleurgesteld toen hij bemerkte, dat de gehele apparatuur van de televisie-mensen bestond uit niets anders dan een kleine 16 mm handcamera in plaats van uit een groot aantal schijnwerpers, blitz- lichten en camera's op wie letjes. Toen men hem ech ter duidelijk maakte, dat dergelijke ingewikkelde in strumenten alleen bij een directe uitzending worden gebruikt, verzoende hij zich hiermee en stapte bereid willig in zijn auto om ons naar zijn rooi-land te lei den, waar al spoedig een tractor werd gevonden, waarvan het wiel diep in de modder kon wegzakken. „Want dat deed het zo lek ker", zei de regisseur. De rooiers zelf toonden zich voortreffelijke acteurs door niet in de lens maar naar hun aardappeltjes te kijken, die gevat in grote brokken klei uit de grond moesten worden getrokken. En toen dit allemaal voor elkaar was vertrokken de regisseur en de cameraman weer met bekwame spoed op zoek naar rooiende stu denten en meisjes, want die moesten beslist toch ook in het filmpje opgenomen wor den. Enfin, hoe het allemaal af gelopen is kan men van avond zelf gaan bekijken en wij zijn ervan overtuigd, dat boer Pruisen dan geze ten voor zijn eigen toestel, met meer dan gewone be langstelling het programma zal volgen. PORTSMOUTH (Reuter) De Britse kruiser „Gambia", met aan boord keizer Haile Selassie van Ethiopië, is te Ports mouth aangekomen. De keizer brengt, in gezelschap van zijn zoon, de hertog van Harrar, een officieel bezoek van drie da gen aan Groot-Brittannië. Gistermiddag begroette de hertog van Gloucester, ver gezeld van de Ethiopische ambassadeur, de keizer en zijn zoon aan boord van de „Gambia". De keizer maakte de reis naar Londen met de trein. Bij aankomst op het Victoria- station werd hij begroet door koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh, pre mier Churchill en de minister van Buiten landse Zaken Eden. Op de tocht van het station naar het Buckinghampaleis, waar de keizer gedu rende de eerste drie dagen van zijn bezoek zal verblijven, werd het vorstelijk gezel schap hartelijk toegejuicht door duizenden, die zich langs de weg hadden geschaard. De „Leeuw van Judah" keizer Haile Se lassie was gekleed in de uniform van veldmaarschalk. Hij droeg vele buitenland se ordetekenen. Het statiebezoek van de keizer zal drie dagen duren, doch daarna zal hij nog tien dagen blijven als gast van de Britse rege ring voor besprekingen over internatio nale en economische kwesties. De Negus heeft tijdens de bezetting van Ethiopië jarenlang in Londen gewoond. Voor het galadiner werd de Negus be noemd in de Orde van de Kouseband, de oudste Britse orde voor ridderlijkheid. De keizer overhandigde de koningin de ket ting van de Orde van het Zegel van Salomo en de hertog van Edinburgh kreeg de ket ting van de Zeer verheven Orde van de Koningin van Scheba. (ANP) De Franse trawler „Petite Marie Berthe" heeft, 150 mijl bewesten Brest, hulp gevraagd omdat het schip een lek heeft opgelopen. Verscheidene schepen en vliegtuigen, waaronder het Nederland se stoomschip „Alblasserdijk" van de Hol- land-Amerikalijn, hebben naar de trawler gezocht, maar tot dusver zonder resultaat. Een Frans vliegtuig seinde later, dat het wrakstukken had waargenomen op 47.33 N.B. en 07.12 W.L. (ongeveer 90 mijl WZW van Quessant). Het toestel voegde hieraan toe, dat de „Petite Marie Berthe" waarschijnlijk een verkeerde positie had opgegeven. Het zoeken naar het schip wordt nog voortgezet. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der rijksbegroting voor het dienstjaar 1954 (Bescherming Bevolking).De minister heeft zich bereid? in positieve zin kunnen uit laten over de bijdragen aan gemeenten en kringen voor de blokploeguitrustingen met inbegrip van de persoonlijke uitrustingen, zowel voor de blokploegen in de A-ge meenten en kringen als die in het B- gebied. Het stemt de minister tot voldoening te kunnen mededelen, dat de nadere bespre kingen met zijn desbetreffende ambtgeno ten omtrent de verruiming van de finan cieringsregeling voor de gemeenten en kringen alsook het overleg met de rijks commissie voornoemd in zake de noodza kelijke aanvullingen en wijzigingen op het ontwerp van de hierbovengenoemde alge mene maatregel van bestuur, onlangs tot een gunstig resultaat hebben geleid. De noodzakelijk gebleken aanvullende voorzieningen van rijkswege, hebben be trekking op de opbouwperiode 1951 tot en met 1954 en zullen een uitgaaf vergen van f 11.967.000, welk bedrag als volgt kan worden gespecificeerd: a. Verhoging van de normuitkeringen voor de gemeenten en kringen over de jaren 1951 t/m. 1954 f 5.000.000, b. uitkeringen ten behoeve van de blokploeguitrustingen f 4.680.000, c. uit keringen ten behoeve van de persoonlijke uitrustingen f 1.667.000, d. uitkeringen ten behoeve van de opleiding van blokploegen in het B-gebied f620.000.. Het suppletoir op de buitengewone dienst aangevraagde bedrag van f 8.031.500 heeft betrekking op de maatregelen, welke de minister voor ogen stonden, toen hij in de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, sprak van de voorzieningen, welke boven de reeds be staande mogelijkheden, thans noodzakelijk moeten worden geacht. Hij noemde daarbij reeds de aanschaffing van speciale brand- weevkleding. Het wordt noodzakelijk geacht, gelden beschikbaar te hebben voor het plaatsen van een aanloop'order voor een eenvoudig volksgasmarker, terwijl een aanvullende voorziening ter zake van de aanschaffing van helmen noodzakelijk is gebleken. Het totale bedrag van f 8.031.500 kan worden gespecificeerd als volgt: bluswatervoor ziening f 500.000, verstrekking speciale brandweerkleding f 1.100.000, aanvulling zwaar materieel f 1.500.000, aanschaffing helmen f 250.000. uitrusting bomdemon- teerploegen f 173.500, uitbreiding voorraad slangen f 450.000, werkvoorraden en reser- vedelen f 2.058.00G, voorbereiding indivi duele gasbescherrr.ing f 1.000.000, vooi'be- reiding met betrekking tot de inrichting van eventueel te vorderen voertuigen f 1.000.000. In aanvulling op onze beschouwing over de weerdienst van het KNMI deelt de di recteur van Scheveningen-radio mede, dat de voor de weerberichten beschikbare zendtijd betaald moet worden. Wanneer De Bilt over een groter crediet zou kun nen beschikken, zou er van de zijde der PTT geen enkel bezwaar tegen een uit voeriger weerbericht voor de scheepvaart bestaan men zou dit zelfs graag zien met het oog op het ontwijfelbaar nut van een ruimere weerberichtgeving. Op 61-jarige leeftijd is gisteravond na een ziekte van enige weken in Amsterdam overleden de heer A. F. de Vilder, direc teur van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij. De teraardebestelling vindt plaats Maandag 18 October op de R.K. Be graafplaats Buitenveldert aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam. "h Het woord ruïne komt reeds in het Middelnederlands voor in de betekenis: oord van verwoesting. Het is aan het Latijn ontleend, in welke taal ruere wil zeggen: ineenstorten. Van ruïne komt het werkwoord ruïneren: iets tot een ruïne maken, ietr vernielen. Dialectisch wordt ruïnerei via ruwineren tot rinuweren en tot rinneweren, een vorm die in volkstaal nog veelvuldig wordt aangetroffen. Onder invloed van het gelijkbetekenende vernielen wordt rinneweren dan weer vervormd tot: verrinneweren. En ook dan zijn wij nog niet aan het eind: men hoort ook zeggen: verhinneweren, een verbastering die ontstaan is onder in- ^vloed van: (ruw) heen en weer (gooienLy De burgemeester van Den Helder mr. G. D. Rehorst, heeft gisteren in de tuin van het jubilerende Koninklijk Instituut voor de Marine een borstbeeld van schout bij nacht Karei Doorman namens de bevolking van Den Helder overgedragen aan de com mandant van het instituut. Mr. Rehorst verwijderde de Nederlandse driekleur, die het beeld aan het oog onttrok, waarna de marinierskapel het Wilhelmus ten gehore bracht. Het beeld, dat vervaardigd is door de beeldhouwer D. Bus uit Den Haag, be vat In de voet de inscriptie: „Ik val aan, volg mij; Karei Doorman, Schout bij Nacht, gesneuveld aan boord van Hr. Hs. „De Ruyter" in de tweede wereldoorlog als bevelhebber van de geallieerde Neder landse. Amerikaanse, Britse en Australi sche eskaders in de slag op de Javazee op 27 Februari 1942. Aangeboden door de burgerij van Den Helder 15 October 1954". Namens het Karei Doormanfonds werd een krans bij het beeld gelegd. Tevorens was op het Havenplein, in te genwoordigheid van marine-autoriteiten en van reünisten van de jaarklassen 1883 tot 1951 een herdenking van de gevallenen ge houden, waarbij hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt een toespraak hield. De voorzitter van het ereeomité, vice- admiraal b/d. J. C. Jager, herdacht allen, die in beide wereldoorlogen waren geval len. ADVERTENTIE WASMACHINES ruime keuze vanaf ƒ179. (Uit een recensie) HAARLEM. Nu, wij hebben hier ook mogen kennis maken met het Italiaansch Opera-Quintet, dat bezig is in ons land te concerteeren. Dat schalde en donderde door de driekwart leege Vereenigings- zaal, dat het 'n lust was. Ja. 't is ont zaglijk wat die menschen aan geiuids- quantum kunnen produceeren. Wat ze kunnen is voluit bewonderenswaardig maar dat zij bijna voortdurend ook doen wat zij kunnen, heeft, in de concertzaal althans, zijn bedenkelijke zijde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5