KMAcfeD!6 sth op sreRUMG.' Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER j Eerste Kamerlid C. Woudenberg overleden De radio geeft Dinsdag Prijswinnaars van de wekelijkse puzzle 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MAANDAG 18 OCTOBER 1954 2 „Seven Seas" na grote oversteek op Curasao TocU ié het zo Mus op uw bord Installatie van mr. W. P. Bakhoven als officier van justitie Studieprogram Landbouw hogeschool opgeschort Gaat U verhuizen F. Damiaans Zn Hoofdbestuurdereerst van SDAP later PvdA Grote boerderij ging in vlammen op Modernisering van Bolsward onvermijdelijk Ook in horecabedrijven 6 loonsverhoging Loonsverhoging voor werkgevers niet aanvaardbaar Delftenaar pleegde inbraken in deze omgeving met carburator 285. /iet tfeste tut de l/rgmta oogst/ Nederlands detachement in Korea breekt op waarschuwen tegen Auto tegen tram, tram tegen winkel Kerkelijk Nieuws A. ten Oever Bouwmeester ontkwam aan orkaan ADVERTENTIE IN MATTH. 10:29 kunnen we lezen dat omstreeks het begin van onze jaartelling twee mussen voor één penning werden verkocht, terwijl in Luc. 126 twee pen ningen voor vijf mussen worden gerekend. In dit prijsverschil behoeft zeker geen tegenstrijdigheid te worden gezien, want het is zeer goed denkbaar dat bij aankoop van vier musjes er één cadeau werd gege ven, een verkoopmethode die ook thans nog niets van haar aantrekkelijkheid heeft inge boet. Hoe het ook zij, we kunnen uit de Bijbel zien dat mussen destijds een vrij hoge handels waarde hadden, want zij wa ren een consumptie artikel. De vogetjes werden gebraden of gekookt, zoals ook thans in Zuidelijke landen nog schijnt te gebeuren. Velen zullen ongetwij feld de neus optrekken voor deze spijs die ons wel zeer onaantrekkelijk moet toeschij nen. Zó onaantrekkelijk, dat de mussen zelfs tijdens de hongerwinter hier te lande ongemoeid toerden gelaten. Ons zijn al thans geen gevallen bekend van mensen die in de oorlogsjaren musjes hebben ver orberd. Het verschijnsel dat mussen in recente tijden van schaarste en nood niet worden gegeten, is eigenlijk veel verbazingwek kender dan het feit dat deze vogeltjes in sommige landen nog steeds deel van het menu uitmaken. Want in de middeleeuwen werden alle mogelijke vogels en vogeltjes, alsmede de eieren dezer dieren met mee' of minder gras gegeten. Behalve wulpen, scholfhoenders, spreeuwen, kwartels, tor telduiven, fazanten, vinken, leeuweriken en dergelijke vogels, werden ook mussen gegeten. De eerlijkheid gebied ons echter hierbij te voegen dat deze vogeltjes voor namelijk zullen zijn verschenen aan de dis van zeer eenvoudige lieden, want de edelen en aanzienlijken aten in die dagen bij voorkeur kippen en kapoenen, ganzen, zwanen, pauwen, reigers, e.d., althans voor zover het gevogelte betrof. Of in de post „kleine vogels", die in de rekeningen van het bisschoppelijk hof in de jaren 1325 tot 1336 wordt ver meld, ook de mussen zijn be grepen, is niet met zekerheid bekend, maar we behoeven deze mogelijkheid zeer zeker niet bij voorbaat uit te sluiten. Als bijzonderheid mogen we nog vermelden dat niet bekend is of ook ooievaars gegeten werden, want bij alle vreemdsoortige vo gels die ter tafel verschenen, is deze soort nimmer vermeld geworden. Overigens moeten we uit het voorgaande niet de indruk krijgen dat de eenvoudige man uitsluitend en alleen was aangewezen op kleine, en voor onze smaak oneetbare vogels. Zijn maaltijden waren weliswaar uiterst sober en heel weinig afwisselend, maar er werd af en toe toch ook nog wel eens een beer gegeten en soms hazen en konijnen en dan natuurlijk vis en eieren in de meest uiteenlopende soorten. De lek kere reebouten en zwijnsruggen bleven echter voor de welgestelden gereserveerd. Maar wist u dat de eenvoudigen, juist door de armelijke kost. op het einde der middeleeuwen er gunstiger voor kwamen te staan dan de aanzienlijken, althans van uit medisch standpunt bezien? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. In een korte openbare zitting van de Amsterdamse rechtbank onder presidium van mr. C. Briët, is hedenochtend de 53- jarige mr. W. P. Bakhoven, opvolger van mr. F. Hollander, als officier van justitie te Amsterdam geïnstalleerd. „In de persoon van mr. Bakhoven is iemand gevonden, die met veel beleid alle moeilijkheden van zijn zware en verant woordelijke functie te boven zal weten te komen", sprak jhr. mr. A. Reigersman als substituut-officier in deze door vele vice- presidenten, rechters, advocaten, als ook de procureur-generaal van het gerechts hof, mr. A. A. L. F. van Dulleman, bijge woonde zitting, en hij zinspeelde vervol gens op de ambtsperiode van mr. Hollan der met de woorden: „Als hoofd van het parket zal mr. Bak hoven een uitgebreide staf van personeel onder zich krijgen. Het parket heeft een zeer moeilijke tijd doorstaan na het ver trek van mr. Wassenbergh, maar men kan zeggen, dat het thans gelouterd uit deze strijd te voorschijn is gekomen. Onder de heer Wassenbergh hebben wij, substituut officieren, geleerd in vrijheid en zelfstan digheid onze beslissingen te nemen en al dus ervaren, welke grote verantwoording het openbaar ministerie heeft bij de be oordeling van de behandeling van de mede mens. Daarom zien wij met vol vertrouwen de nieuwbenoemde officier tegemoet'. Aardappels gaan vóór De Senaat van het Wagenings studenten corps heeft aan de rector-magnificus van de Landbouwhogeschool, professor ir. W. F. Eysvoogel, voorgesteld, het studiepro gramma op te schorten, teneinde de stu denten in de gelegenheid te stellen behulp zaam te zijn bij oogstwerkzaamheden. Pro fessor Eysvoogel heeft toegezegd, de col leges en practica voor het propaedeuse a en candidaat a veertien dagen uit te stel len, op voorwaarde, dat een voldoende aantal studenten zich aanmeldt. De studenten zullen in dat geval ter beschikking worden gesteld van het de partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om- te helpen bij de aardappeloogst in Drente. Wanneer na de verhuizing blijkt, dat Uw huisraad onbeschadigd is overge komen zodat U dus met recht geprofi teerd hebt van de uitgebreide service welke Damiaans U heeft gegeven, dan pas kunt U zich voorstellen dat de verhuisprijs eigenlijk wel meeviel. Laat een onzer het U maar eens voor rekenen en U zult het beamen, dat goed verhuizen goedkoop verhuizen betekent. Inlichtingen geheel vrijblijvend, ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456, 14155, 22279 Verhuis- en emballeerbedrijf Een Nederlandse vrachtboot de Prins Willem V is op het Michiganmeer in aanvaring gekomen en gezonken. De opvarenden werden allen gered. De foto toont het moment, waarop de bemanningsleden aan boord komen van het Amerikaanse kustwachtvaartuig „Hollyhock". (Telefoto). Zaterdagavond is te Amsterdam op bijna 71-jarige leeftijd overleden de heer Cor nells Woudenberg, in leven lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal en oud-lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij was van 1929 tot 1946 secretaris-penning meester van de S.D.A.P. en van 19461949 algemeen secretaris van de Partij van de Arbeid. Cornells Woudenberg werd op 16 De cember 1883 te Amsterdam geboren. Nadat hij de ambachtsschool had doorlopen werd hij meubelmaker. In 1904 trad hij toe tot de S.D.A.P. Drie jaar later werd hij be stuurslid van de Meubelmakersbond en in 1912 bezoldigd bestuurder van de afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse bond van Meubelmakers. Vervolgens werd hij secretaris en was van 1919 tot 1929 voorzitter van deze bond. Tezelfdertijd redigeerde hij „Ons Vakblad". Van 1919 tot 1929 was hij ook secretaris van de In ternationale Unie van Houtbewerkers. In 1924 volgde zijn benoeming tot lid van de Amsterdamse gemeenteraad, waarvan hij tot 1939 deel uitmaakte. Van 1929 tot 1946 was hij secretaris- penningmeester van de S.D.A.P. en in 1946 volgde zijn benoeming tot algemeen secre taris van de Partij van de Arbeid, welke functie hij in 1949 wegens de pensioen gerechtigde leeftijd neerlegde. Van 1945 tot heden is de heeT Woudenberg lid van ce Eerste Kamer der Staten-Generaal ge weest. Van zijn verdere functies noemen wij gedelegeerd' commissaris van de N.V. „De Arbeiderspers" en sedert 1930 lid van het hoofdbestuur van de VARA. Nadat hij zich uit het openbare politieke en vakbondleven had teruggetrokken, is de heer Woudenberg enkele malen ernstig ziek geweest, doch steeds keerden zijn krachten weer terug. De crematie zal Woensdag 20 October geschieden te Driehuis-Westerveld na aan komst van trern 14.01 uur. Mevrouw H. Verwey, geboren Jonker, wonende te Eindhoven, komt in aanmer king wijlen de heer C. Woudenberg als lid der Eerste Kamer op te volgen. ADVERTENTIE DUFFEL MONTY COATS Brandweer was afwezig De grote boerderij van de landbouwer J. de Jong te Doniaga in de Friese gemeente Doniawerstal is Zaterdagmiddag tot de grond afgebrand. Zes stamboekkoeien kwamen in de vlammen om; zeven andere koeien kregen ernstige brandwonden en moesten worden afgemaakt. De hooioogst en verscheidene landbouwwerktuigen gin gen verloren. Toen de brand ontdekt werd,waarschuw de men de brandweer van het naburige dorp St. Nicolaasga, maar deze bleek niet aanwezig te zijn, omdat zij deelnam aan een oefening in Wolvega. Énige tijd later verscheen een hulpbrandspuit uit Lange- veer, maar de brand had toen zo'n grote omvang aangenomen, dat aan blussen ndet viel te denken. Naderhand kwamen de brandweren van Joure, Lemmer en St. Ni- colaasga in allerijl naar Doniaga, maar de boerderij was toen reeds gedeeltelijk inge stort. Men had slechts een klein deel van het huisraad kunnen redden. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op 140.000 geschat. ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.35 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. Gevarieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regcringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland op de 10e Triënnale di Milano. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Mens en Maatschappij door dr. A. van Bie- men. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Amusementsmuziek, 20.15 Platen. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Don Torribb, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 We reldkampioenschap dammen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Orgel, piano en saxophoon. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 34.00 Kookpraatje. 14.15 Platen 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.80 Reportage. 18.35 Kamermuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Dierenhoekie. 19.15 Koorconcert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amuse mentsmuziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lich te muziek. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Argentijnse volksliederen. 22.55 Ik geloof, dat23 00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Herin neringen aan Schotland. 21.00 Gospel en Gospelsongs. 21.3021.40 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00' School radio. 14.20 Causerie. 14.40 Idem. 15.00 Voor de jeugd. 15.15 Reisverhaal. 15.45 Orgel. 16.02 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Viool, cello en Diano. 19.50 Causerie. ?0 00 Militair orkest, fintermezzo: platen). 22 00 Nieuws. 22.15 Kamerorkest en solist. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, zoëven verschenen en Boeken en schrijvers. (Op 221 m.). Prof. ir. J. H. Froger, stedebouwkundige te Delft, aan wie het ontwerpen van een kommenplan en uitbreidingsplan van Bolsward is opgedragen, is met dit plan ge reed gekomen. Bolsward is, wat het stra tenplan betreft, binnen de stadsmuren vrij wel ongeschonden gebleven. Het overgrote deel van de grachtjes is blijven bestaan. Zelfs is nog een gedeelte van het oude bol werk intact. Waar eens drie poorten waren, bevinden zich nog steeds toegangswegen tot de stad. De eisen van het moderne ver keer maakten het nodig ten aanzien van het bestaande bebouwingscomplex na te gaan in hoeverre modernisering met be houd van het historisch gegroeide verant woord is. Een overvloed van kopij noopte ons Za terdag, de wekelijkse puzzle uit te stellen. Wij zullen deze prijsvraag een crypto gram nu komende Zaterdag plaatsen. Als prijswinnaars van de vorige puzzle zijn, na loting, de volgende inzenders van goede oplossingen uit de bus gekomen: C. Duits, Olycanstraat 44 Haarlem (f7.50), mevrouw Callenfels, Eksterstraat 172, Haarlem-Noord (f5) en C. Vreeswijk, Zee weg 175 IJmuiden-Oost (f2.50). De oplossing van de vorige puzzle luidt: 1. Luider, 2. Artis, 3. neon, 4. dik, 5. ei, 6. n, 7. to, 8. ulo, 9. iers, 10. nertz, 11. bad tas, 12. onder, 13 usser, 14. wijn, 15. te, 16. e, 17. nu, 18. tor, 19. opus, 20. opaal, 21. nectar, 22. stins, 23. truc, 24. eed, 25. la, 26. 1, 27. ik, 28. nok, 29. gast, 30. eerst, 31. nadien. De 25-jarige Schevcninger André ten Oever Bouwmeester, kapitein, stuurman, matroos, kok en passagier tegelijk van de „Seven Seas", die in zijn eentje de barre wateren van de Atlantische Oceaan is overgestoken is veilig en wel de haven van Willemstad binnengevaren, onbewust en ongedeerd van orkanen en regenbuien, die de Caraïbische wateren de laatste week nogal onplezierig maakten. Hoe het moge lijk is, dat hij de grote orkaan ontliep weet André evenmin als iemand anders. Met verbaasde ogen keek hij de mensen van de havendienst aan toen deze hem feliciteerden met het feit, dat hij zo han dig de storm was ontlopen. Intussen heeft André op zijn reis af en toe wel eens een storm ontmoet, onder meer in de Golf van Biscaje, waar hij vier dagen achtereen voor het behoud van zijn schip en zijn leven moest vechten tegen de wind en de zware zee. Later tijdens de grote oversteek van Las Palmas naar Cura gao ontmoette hij nabij Dominique een windhoos, die echter op twee kilometer afstand om de. „Seven Seas" heen zeilde. André is nu zeven maanden op reis en zal een week of zes op Curagao blijven. De N.V. CSM-CPIM bood aan zijn schip geheel te repareren en na te zien. Curagao is gastvrij en het zal hem hier aan niets ontbreken. En dan gaat de reis verder. Australië, Nieuw Zeeland, de Pacific of waarheeen de wind waait. Het overleg van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het Horeca bedrijf, onder leiding van de secretaris van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, heeft tot volledige overeen stemming geleid met betrekking tot de toepassing van een loonsverhoging van zes percent die zal ingaan met ingang van de loonweek, waarin 1 October valt. Partijen zijn voorts overeengekomen, dat het overleg over een herziening van de loonregeling op korte termijn zal wor den hervat. Friese Mij. van Landbouw: Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft besloten, het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw, de lonen en de tarieven in de landbouw in Friesland met respectievelijk 6 pet. en 5 pet. te verhogen, niet te aanvaarden. Het hoofdbestuur is van mening dat, hoe wel de algemene welvaart in Nederland is vergroot, voor de bedrijfstak landbouw van een achteruitgang sprake is geweest. Het hoofdbestuur overweegt, dat een loons verhoging in de landbouw alleen maar aanvaardbaar is, wanneer ook de werk gevers in de landbouw hun deel krijgen. Een relatieve gelijkstelling van de lonen in de landbouw met die in andere bedrijfs takken is slechts mogelijk, indien ook de inkomsten van de werkgevers relatief worden gelijkgesteld. Niettemin is het hoofdbestuur van mening, dat gelijkstel ling tussen landarbeiders en andere vak arbeiders, ook in financieel opzicht, moet worden nagestreefd, maar het is van me ning dat de overheid dit ook voor de werk gevers in de landbouw mogelijk moet maken. De 26-jarige C. van de B. uit Delft, die in eerste aanleg voor een serie van der tien inbraken, gepleegd in de afgelopen twee jaar, door de Haarlemse rechtbank tot vijf jaar was veroordeeld en van dit vonnis hoger beroep had aangetekend, is d'oor het Amsterdams gerechtshof drie jaar met aftrek opgelegd, waarbij hij te vens voorwaardelijk ter beschikking van de regering is gesteld. Tegen hem was veertien dagen geleden door de procureur- generaal vier jaar met voorwaardelijke ter beschikkingstelling geëist. Verdachte was in 1951 uit de gevangenis ontvlucht, waar hij een eerder opgelegde straf moest ondergaan. Hij had sedert dien in zijn onderhoud voorzien door het ple gen van inbraken in het Gooi en in de omstreken van Haarlem. Toen hij tenslotte werd gearresteerd bleek hij in het bezit te zijn van een pistool met patronen. Het is hem toen gelukt uit het bureau van poli tie te Bloemendaal te vluchten. ADVERTENTIE HETELUCHTOLIEKACHELS Het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten heeft in een schrij ven, gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wederom aan gedrongen op de erkenning van het indivi duele klachtrecht, zulks in verband met de behandeling van Hoofdstuk III der Rijks begroting van 1955. Voetbal 27. „Geef hier die pop", snauwde de por tier Eric Echo toe, „en vlug een beetje!" „Maar wat willen jullie met mijn poppen doen?", jammerde de buikspreker, „ik heb ze nodig voor mijn beroep en„Geen kletskü", viel Piedro hem in de rede, „geef hier dat poppeti of mijn amigo maakt pakboem-weg-buikprater. We zijn alleen in de theatri, dus niemandi hoort knalski". Er zat voor Eric Echo niets anders op, dan te 'gehoorzamen. Maar terwijl hij Panda neerzette, fluisterde hij deze in het oor: „Blijf kalm. Panda, ik weet een middel, om ons hieruit te redden. Let op, ik ga buikspreken". Zijn adamsappel danste even op en neer, hetgeen het enige zicht bare teken was, dat hij een stern-trucje uitvoerde en op hetzelfde moment hoorde Piedro tot zijn grote verbazing zijn eigen stem zeggen: „Hé portier! Opgeblazen wal rus, die je bent, laat dadelijk dat geweer zakken!" De portier keerde zich om, alsof hij door een wesp werd gestoken. ,,Huh'' Wa's dat?!", gromde hij. Piedro nijdig aan kijkend, „heb je het tegen mij?l" Het Nederlandse detachement in Korea heeft dezer dagen toebereidselen getroffen voor de terugreis naar het vaderland, na dat het 47 maanden van oorlog en vrede in Korea heeft doorgebracht. De Nederlanders hebben in November 1950 in Korea voet aan wal gezet en sinds dien onafgebroken dienst gedaan bij het 38ste regiment infanterie van de Tweede Divisie, totdat deze divisie de vorige maand terugkeerde naar fort Lewis in de staat Washington. Een aantal leden van deze geheel uit vrijwilligers bestaande eenheid hebben twee of drie jaar dienst gedaan op het Koreaanse schiereiland. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelük Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per Bacon. 60 Voor een kruidenierswinkel op de hoek van de Van der Hoopstraat en de Groen van Prinstererstraat te Amsterdam lagen vanmorgen grote hoeveelheden grutters waren op het trottoir. Dit was het gevolg van een botsing tussen een bestelauto en een tramstel van lijn tien. De motorwagen werd uit de rails geduwd, reed het trot toir op en kwam tegen de pui van een kruidenierswinkel tot stilstand. Het voor- balcon van de motorwagen werd ingedeukt evenals de rechter zij en voorkant van de bestelauto. De bestelautö behoort toe aan de inkoopcombinatie waarbij ook de krui denierswinkel is aangesloten. Klandizie. De militairen van de vliegbasis St. Mawgan in Zuid-West-Engeland roken naar schatting 5000 sigaretten per week minder dan een poos geleden. Zij vinden baat bij een hypnotiseur, die na een keer of drie hun verlangen naar tabaik kan doen verdwijnen. Hoge offi cieren behoren tot zijn klanten. Abraham. Een expeditie van Deense ar cheologen heeft op het eiland Bahrein in de Perzische Golf 50.000 jaar oude speerpunten gevonden en een beeldje van een fazant, dat uit de tijd van Abra ham zou. dateren. Einde. De nationalistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, dr. George Jeh, heeft geruchten tegengesproken, volgens welke nationalistisch China zijn aan vallen op het Chinese vasteland heeft gestaakt onder druk van de Verenigde Staten. „Wij hebben de aanvallen be ëindigd, omdat het doel was bereikt", aldus Jeh. Overval. Een groep van honderd Mau- Mau-leden heeft een overval gedaan op de nederzetting van de R.K. missie te Riara, oneeveer 25 km ten Noorden van Nairobi. Een inheemse geestelijke werd doodgeschoten en zijn lijk in een van de brandende hutten geworpen. Zes in heemsen liepen zware brandwonden op en drie werden door de groep aanval lers ontvoerd. Papagos. Zes leden van de Spaanse rege ring hebben Zondag op het station van Madrid de Griekse minister-president, maarschalk Papagos, welkom geheten, die een bezoek van zes dagen aan Spanje brengt. De premier is vergezeld van zijn echtgenote en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Stephanopoulos. Herziening. Het Britse program voor de bescherming van de bevolking in oor logstijd wordt herzien met het oog op de waterstofbom. Bijzonderheden over dit nieuwe plan zouden zo spoedig mo gelijk bekend gemaakt worden, doch het zal nog wel enige tijd vergen, al vorens de plannen hiervoor ver genoeg gevorderd zijn. Vonnissen. Een Chinese communistische rechtbank in Kanton heeft zestien per sonen ter dood veroordeeld. Zij werden er van beschuldigd, tot een spionnage- organisatie te behoren, die „vooraan staande functionarissen" wilde ver moorden. aldus meldt het Sovjet-pers bureau Tass. De organisatie stond on der leiding van „de Amerikaanse ge heime dienst en van Tsjang Kai Sjek". Reorganisatie". Het Amerikaanse leger re organiseert een infanterie- en een pant serdivisie voor atoomoorlogvoering. Het leger heeft medegedeeld, dat de divisies deel zullen nemen aan de eerste groot scheepse experimenten, welke beogen grote eenheden in te stellen ot> de eisen die op het slagveld bij het gebruik van atoomwapens worden gesteld. Gemiddeld. De gemiddelde Brit anno 1954 drinkt evenveel alcohol als in 1938. Hij leeft in een warmer klimaat, verdient meer geld en begaat meer misdrijven. Zijn pond sterling is slechts 2.79 dollar waard tegen 4.89 in 1938, doch in Parijs krijgt hij voor zijn pond 982 franken tegen slechts 170 in 1938. aldus enkele gegevens uit een nieuw Brits statistisch jaarboek. Bijna. Boer Jean Faisan in Sinceny in Noord-Frankrijk heeft Zaterdagnacht bijna zijn buurman doodgeschoten, om dat hij hem aanzag voor een Marsbe woner, die bezig was zijn vliegende schotel te repareren. In werkelijkheid stond de man. die door motorpech bij het land van Faisan moest stoppen, bij het licht van de lampen zijn motor te repareren. Voormalig. Honderden voormalige Duitse soldaten hebben Zondag in Herrlinger bii Ulm op het graf van veldmaarschalk Rommel het overlijden van de voor malige bevelhebber van het Duitse Afrikakorps herdacht, tien jaar ge leden. Ook Rommel's weduwe, zijn zoon Manfred en oud-generaal Speidel wa ren aanwezig. Ingetrokken. Een afgezette Rooms-katho- lieke geestelijke, Andrea Gaggero, heeft de Stalin-prijs voor de vrede ontvangen uit handen van de linkse socialistische Italiaanse leider Nenni. Gaggero was kort na de oorlog afgezet, wegens ziin betrekkingen met uiterst linkse krin gen. Nenni zeide, dat de prijs te Moskou had moeten worden uitgereikt, maar Gaggero's paspoort was ingetrokken, zo dat hij het land niet kon verlaten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (toez.) (vac. P. Pras) A. J. v. Oost te Vriezenveen. 3eref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (7e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2