Mendès-France en dr. Adenauer openen Parijse conferenties Weerbericht in een Dorp Van een oplossing voor de Saar hangt alles af OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Londense busstaking eindigt heden te middernacht Boulevard-millioenenplan in Zandvoorts raad toegelicht Gesprek onder vier ogen in buitenverblijf Adenauer ontving drie Duitse Saar-politici Krupp wacht beslissing van hogerhand af Het woord is aan Geen verandering in haven-situatie Naar zee lager wordende bebouwing met groot centraal congresgebouw Nederland zal nood in Holland Marsh lenigen ii Kardelï in ons land aangekomen Prins Bernhard komt morgen thuis Geen plan voor wapenindustrie in het nabije Oosten Franse factorijen in India gaan 1 November over Ambassadeur Lovink bezocht gebied van de stormramp Weerrapport 69e JAARGANG No 86 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 19 OCTOBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 240 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT MILDE HERFSTWEER herinnert aan vacantiecvagen in een dorp, niet omdat het toen weldadig was, maar omdat het toont hoe mild het had kunnen zijn. Toch was het leven er goed: ver van de grote en grotere ruzies der wereld. De wegen in het dorp zijn smal; minder fraaie architec tuur is kieselijik half-verborgen onder kwis tig lover. Het dorpsplein doet raden naai de historie van eeuwen. En de woning van mijn gastheer ligt aan de bosrand, met een wijd uitzicht over malse weiden en naar duinen. In zijn tuin is het goed toeven als het enkele uren niet regent, ook al duikt de zeewind erin, over dè muur heen bij de groene pcortdeur en de waterput. De wind heeft iets gewrocht. Hij heeft een hoge, slanke conifeer, ermee spelend, her schapen in eeti slanke jonkvrouw, in cri noline: licht en gracieus. Dit is een bekoor lijke ontdekking. Haar gewaad is licht groen en blond', haar kleine hoed trilt in de wind', met even opgeheven handjes gesticuleert zij levendig. En de kleine, wat gezetter conifeer naast haar: dat is onmis kenbaar de chaperonnerende oudere ge zellin, de dame-de-compagnie, die met rustige kleine gebaartjes het levendig ge snap beantwoordt. Drie stevige kleine spar ren, terzijde in een rij, heeft de zeewind in eerbiedige houding geblazen, iets achter over, om de dames hoffelijk te laten pas seren. Het is zo schoon en zo sierlijk, dat slanke meisje in de crinoline: het zou Dior of Fath, van de Parijse Haute Couture, ook verrukken. Misschien komen die nooit meer in tuinen in stille dorpen, waardoor de zeewind blaast en speelt. Maar mis schien zijn zij er vroeger geweest, in hun jeugd, en heeft hij hen geïnspireerd tot de gratie der eenvoud. Dicht bij Mademoiselle, haar chaperonne en de drie eerbiedige jongelui, in het eiken hakhout, woont de haas. Hij weet sinds jaren dat mijn gastheer niet op hem schiet. Hij vertrouwt ook het ganse gezin en de logés. Tegen de avond spoedt hij zich im mer naar het blonde duin daar in de verte. Even moet hij een landweg kruisen; daar rijden soms fietsers langs. Dan stopt hij en duikt ineen; ge ziet zijn oren meewui- ven met de graspollen, precies in hun maat. Die mensen zien hem nooit; even later snelt hij achter hen langs, tussen de koeien in de volgende weide door, die hem met grote verbaasde ogen in langzaam-wendende koppen nazien. Waarom maakt iemand zo'n haast? Het is vreemd. Het verwondert hen iedere dag, zoals zij zich eerder verbaasd hebben over die geit in de tuin van mijn gastheer, die op het dak van zijn houten hok kunsten ging vertonen, een gems ge lijk. Achter het tuinhek had zich de rij koeien geschaard', die het in diepe ver bazing aanschouwde. Waarom haast iemand zich zo; waarom maakt een ander kunsten in het publiek, en waagt er een val bij? Ge zijt dus niet ver van de mensen, hier in de tuin in het dorp. Heesters en dieren beelden hen uit. Nu komt een konijn de tuin in en zijn doel blijkt te zijn, het tegen woordig onbewoonde bok-van-de-geit te bezichtigen. Het zou eens iets kunnen zijn, met een snelgroeiend gezin. Het konijn kijkt nieuwsgierig naar binnen. Het hupt eens om dat hok heen. Het waagt er zich tenslotte in, maar komt ietwat-hoofdschud- dend naar buiten en beziet het dan nog eens twijfelend', op enige afstand. Vailt niet mee. Het dak lekt en tenslotte is er geen hölennood. Het verdwijnt in 't eikenhak hout, denkelijk om de haas te raadplegen. Zou de eigenaar wat aan dat hok willen doen? Hij schiet nooit, zal de haas ge antwoord hebben, maar je moet niet teveel van hem verwachten. Tenslotte heeft hij gelijk ook. Hè? Wat? Nee, tegen grote ge zinnen hoeft hij niet te ziim, maar wel tegen verwoestingen in zijn tuin. Wij kennen die jongens van jou. Wat doe je er tegen? Blijf in je hol; als hij ooit op jou zou gaan schie ten zou hij mijn familie misschien bij ver- gissinkv ik raken. Zo moet dat gesprek verlopen zijn, want het konijn komt niet terug. Mevrouw Haas komt wel even naar het hok k'ijken, maar ze gaat gauw weg, een beetje verlegen; dit was dus alleen maar nieuwsgierigheid. Met al deze kleine dingen waar te nemen hebt ge u vermaakt in vacantiedagen, met dat belangrijke boek op uw knie aan welks lezing ge u nu eens rustig zoudt wijden. Het mocht wat. De dieren en de coniferen zijn zoveel aardiger en sierlijker en leven der. En de tuin en de wei en het bos daar is meer afwisseling in dan in de stra ten van de stad. Hoeft de radio niet aan? vraagt gij uw gastvrouw en zij vindt het ook helemaal niet nodig. Atoom- en H- bommen zijn verre nachtmerries zou den zij waarlijk ooit bestaan hebben? straaljagers en vliegende schotels, bek vechtende conferenties, aardbevingen en Amerikaanse orkanen-met-meisjesnamen (hoe komen ze erbij) schijnen alle tot een andere planeet te behoren. Hier is het stil ler en levender. Al dit roept de milde herfstvleug op, die over de stad glijdt als een la-te kleine ver goeding. Het is eind October en er moet gewerkt worden. Maar ik wou toch even aan vacantie herinneren. R. P. De heer Kardelj, vice-premier van Joe goslavië brengt op het ogenblik een on officieel bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld door de heren Balearic, voorzit ter van het Kroatische parlement en secre taris van de Kroatische communistische partij, en Vratusa. adjunct-secretaris van de federale executieve raad van Joego slavië. Vanmiddag zullen zij aapzitten aan een lunch in de ambtswoning van minister Beyen, waarbij ook minister Beel aan wezig zal zijn. Daarna zullen (te 16 uur) de heren Kardelj en Bakaric een bezoek brengen aan de minister-president Dr. W. Drees. Minister Kardelj is gisteravond laat per auto uit Duitsland in ons land aangekomen. Prins Bernhard keert morgen van zijn reis naar Zuid-Afrika in ons land terug. Naar verwacht wordt zal hij omstreeks het middaguur per vliegtuig op Soesterberg aankomen. De orkaan die eind vorige week onder andere Haïti teisterde, heeft ook langs de Oostkust van de Verenigde Staten grote schade aangericht. Hier raast de vliegende storm over de Potomac-rivier in de federale hoofdstad Washington, waar hij bomen ontwortelde, telefoonleidingen vernielde en de Potomac buiten haar oevers deed treden. De omgeving van het Capitol stond urenlang blank. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag wordt in Marly, de buiten residentie van de Franse minister-presi dent, met een gesprek onder vier ogen tus sen bondskanselier Adenauer en premier Mendès-France de reeks internationale conferenties geopend, waaruit, op het einde van de week, een nieuwe figuur voor West- Europa te voorschijn zal moeten komen. Het is een serie conferenties waaraan iedere maal een paar partners meer zullen deelnemen. Morgen voegen Dulles en Eden zich bij Mendès-France en Adenauer en Donderdag worden het er door de Benelux- en de Canadese ministers negen. Vrijdag of Zaterdag wordt de week uitgeluid met een voltallige ministerszitting van de veertien landen van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. Dat Mendès-France en Adenauer de rij openen, toont aan dat Frankrijk en Duits land zich in het brandpunt van deze be sprekingen bevinden. Eerst moeten Men dès-France en Ad'enauer het eens worden over de beruchte Saarkwestie. Van Franse kant heeft men zich de laatste dagen veel moeite gegeven de wegen voor zo'n over eenkomst te effenen. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn in Bonn belangrijke Frans- Duitse besprekingen gevoerd. Gisteren heeft Mendès-France maar schalk Juin ontvangen, alsmede de Neder landse ambassadeur, baron Van Boetzelaer. De onderwerpen van deze laatste twee ont moetingen zijn niet bekend gemaakt, maar zij zullen wel verband houden met de Frans-Duitse onderhandelingen. Het is ook mogelijk dat onze ambassadeur nadere in lichtingen heeft ingewonnen omtrent de voorgestelde Europese wapengemeenschap waartegen minister Beyen in Londen nogal fel van leer is getrokken. Dat baron Van Boetzelaer ook zou hebben gesproken over het Saarplan van het Nederlandse Kamer lid Van der Goes van Naters, is minder waarschijnlijk. Dat is immers voortge komen uit de Assemblée van Straatsburg en dus uit een parlementaire en geen gou vernementele koker. Het plan-Naters is voor Bonn goeddeels van de baan sinds Frankrijk het Europese leger heeft verworpen. Men heeft in Parijs echter met belangstelling uit Bonn verno men dat Adenauer zich nog niet achter het tegenvoorstel van de Duitse socialist Mom- mer zou hebben geplaatst. Parijs ziet in tussen geen reden alle voorzieningen uit het plan-Naters, dat Frankrijk en Duits land, in beginsel onderschreven hadden, zonder meer van tafel te schuiven. Jhr. van der Goes van Naters heeft de laatste dagen te Parijs met verschillende Saar-deskundi- gen geconfereerdFrankrijk blijft vast houden aan een Europese oplossing en liefst met een definitief karakter, zonder voor al in het begin afstand te willen doen van alle voorrechten, die het sedert het einde van de oorlog in Saarland geniet. Het plan-Mommer komt neer op een geleide lijke verwijdering van de Franse invloeden in het Saarland en voorziet in een refe rendum, na een aantal jaren, waarbij de bevolking zelf over haar toekomst zal be slissen. Duitsland zou echter eisen dat in het Saarland ook de tot dusver verboden Duitsgezinde partijen vrijheid van hande len krijgen. Parijs vreest echter dat zij van die vrijheid, eventueel gesteund door offi ciële Duitse posten, misbruik zullen ma ken om aansluiting bij Duitsland voor te bereiden. De beide standpunten liggen, op het eer ste gezicht, nogal ver van elkaar verwij derd en zelfs verder dan ooit te voren.Niet- temin is men in Parijse diplomatieke krin gen niet zo pessimistisch gestemd. Men wijst er op dat Mendès-France en Adenauer elkaar beter zijn gaan begrijpen nadat zij in Brussel en Londen eerst de degens heb ben gekruist. Verder is de inzet van hun gesprek zo uitermate gewichtig dat een mislukking bijna ondenkbaar is. Alle an dere bijeenkomsten van deze week zouden dan wel kunnen worden afgelast. Want Mendès-France heeft er in al zijn rege ringsverklaringen steeds weer op gewezen dat Frankrijk de oplossing van het Saar- probleem blijft beschouwen als een onmis bare voorwaarde voor iedere regeling van de Duitse herbewapening. Een andere gunstige omstandigheid is dat de posities van Adenauer en Mendès- France in hun parlementen wel zo sterk schijnen dat zij zich beiden enige vrijheid kunnen veroorloven. Tenslotte moeten er op andere punten, buiten het Saarprobleem, in de Duits- Franse bemiddelingspogingen niet onaan zienlijke vorderingen zijn bereikt. De Europese wapengemeenschap, waaraan het Franse parlement groot gewicht hecht, moet Adenauer nagenoeg voor zijn reke ning hebben genomen. Hij zou zelfs bereid zijn tussen Frankrijk enerzijds en de Bene- lux-landen en Groot-Brittannië anderzijds, te bemiddelen ten gunste van dit plan en Mendès-France zou hem bij voorbaat, zo hoopt men. misschien in „klinkende munt" voor enkele concessies willen betalen. In regeringskringen merkt men echter op dat Mendès-France moeilijk veel verder zal kunnen gaan dan de Rooms-Katholieke oud-minister Teitgen van de zomer, die toen met Adenauer tot een principiële over eenstemming is geraakt. Van Franse zijde ziet men heel goed in dat het Saarprobleem meer van economi sche dan van politieke aard is. Frankrijk kan de kolen en het staal uit de Saar niet missen, omdat het dan in een te onvoor delige positie tegenover Duitsland zal ko men. De Kolen- en Staalgemeenschap zou dan worden ondermijnd, zo merkt men in Parijs oo. De Duitsers van hun kant heb ben in hun hart het „Heim ins Reich"- begi-nsel nooit helemaal kunnen afzweren. De oplossing die Mendès-France nu voor ogen zou moeten staan, schijnt te liggen in een verdere uitbouw van de Frans-Duitse economische betrekkingen, in de hoop dat de tegenstellingen over de Saar geleidelijk zullen verdwijnen. Het is een wissel op de toekomst van Frankrijk, dat zich in dat geval economisch snel zou moeten herstel len en zo mogelijk de grote achterstand op West-Duitsland inlopen. Dat economische herstel vormt dan ook de sleutel voor de hele politiek van de huidige premier. Reeds nu is Duitsland Frankrijks beste klant, terwijl het op de lijst der leveranciers als nummer twee geboekt staat. Er zijn voor zo'n beleid van Mendès-France ongetwij feld gunstige omstandigheden aanwezig. Men zal vermoedelijk morgen weten of deze beslissende week over Europa's toe komst in majeur dan wel in mineur werd ingezet. Het feit dat Mendès-France Ade nauer die van zijn staf van vijftig advi seurs vermoedelijk alleen door von Blan- kenhorn vergezeld zal worden in het buitenhuis van de premier ontvangt, wijst er op dat Mendès-France dit belangrijke gesprek met de bondskanselier in een sfeer van vertrouwen heeft willen plaatsen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft voor zijn vertrek naar Parijs in Bonn de voorzitters ontvangen van de drie Duitse politieke partijen, die in het Saargebied verboden zijn. Ney, van de Christelijk-Democrati- sche, Conrad, van de socialistische, en Becker, van de vrije democratische partij. Zij wezen Adenauer er op dat elke overeen komst op economisch gebied over de toe komst van het Saargebied door de Saar- bevolking aanvaard moet worden. Niet door de huidige regering-Hoffmann. die overigens niet officieel door de West- Duise bondsrepubliek erkend is, maar door een volksvertegenwoordiging, die door vrije verkiezingen tot stand moet komen. Het voorstel de Franse Hoge Commis saris in het Saargebied, Grandval, door eer. comité van drie te laten opvolgen, bestaan de uit een Duitser, een Fransman en een neutrale vertegenwoordiger, kon volgens hen alleen als een overgangsmaatregel worden aangenomen. Adenauer heeft de drie politici uit het Saargebied gezegd, dat het niet in zijn be doeling lag Mendès-Franse een Duits voor stel te doen. Wel wilde hij de Franse voorstellen horen. Hij beloofde de drie vertegenwoordigers uit het Saargebied nog eens met hen te spreken voordat hij eventueel zijn goed keuring aan de Franse plannen zou geven. ESSEN (DPA) Het hoofd van de familie Krupp, Alfried Krupp van Bohlen und Halbach, heeft verwezen naar zijn verklaring, welke hij onmiddellijk nadat hij uit de gevangenis werd ontslagen, heeft afgelegd. Hij zeide: „ik heb niet de wens de productie van wapens te hervatten. Ik geloof echter dat dit een beslissing is, die de regering of een andere bevoegde in stantie moet nemen en niet ik." Deze verklaring geldt ook thans nog, te meer daar Krupp door de volledige ont manteling van het moderne staalbedrijf en van een groot deel der werkplaatsen niet in staat zou zijn wapens te vervaardigen Het moderne edelstaalbedrijf van Krupp werd afgebroken en aan de Sovjet-Unie gegeven. Krupp sprak met deze verklaringen een DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Schopenhauer: Elke kunstenaar is zo groot als het grootste van zijn werken. bericht in de Londense „Sunday Chro nicle" tegen, waarin werd gezegd, dat Krupp oorlogstuig voor het Duitse leger in het Nabije Oosten zou gaan vervaar digen. Ook de door dit blad genoemde geheime besprekingen tussen Krupp en de Turkse minister-president, Menderes, wer den door de firma Krupp volledig uit de lucht gegrepen genoemd. Krupp heeft de Turkse minister-president bij zijn bezoek aan het Ruhrgebied ontvangen in een grote kring van personen, in aanwezigheid van Turkse en Duitse journalisten. (Van onze correspondent in Londen) Voor het eerst is er een lichtpuntje in de stakingsduisternis. De busstaking is vrijwel voorbij. Officieel werd besloten de staking van daag om middernacht te doen eindigen. De transportarbeiders unie, welke tot nu toe zo weinig vat heeft gehad op de havenstakers, slaagde er in de bus mannen en -vrouwen te bewegen weer aan het werk te gaan. Dit bleek niet zo moeilijk omdat London Transport bereid was de besprekingen te hervatten. De sta kers zullen tijdens de komende onderhan delingen niet langer weigeren om over uren te maken, terwijl London Transport het gehate nooddienstrooster zal intrekken. Een maand geleden hebben de busman nen de door de vakbonden goedgekeurde voorstellen verworpen. Deze zouden een its langere arbeidsdag met hoger loon heb ben betekent. Deze voorstellen hadden ten doel het tekort aan personeel te vermin deren. De laatste vier jaar hebben 25.000 conducteurs en bestuurders de dienst ver laten. Er is thans een tekort van 2000 mannen en vrouwen. Voor London trans port betekent de staking een derving van een half millioen gulden per dag wegens de verminderde opbrengst van de verkoop van plaatsbewijzen. In de havenstaking is geen verandering gekomen. De helft van de havenarbeiders in Liverpool, 7000 man, heeft uit sym pathie voor de Londense stakers de arbeid neergelegd. Ook 2000 man in Birkenhead, tegenover Liverpool gelegen, doen mee. In Londen staken thans 34.800 man: 22.300 bootwerkers, 4500 man sleepboot- en lich- terpersoneel en 8000 arbeiders van de scheepsreparatiebedrijven. Op geen enkel schip wordt gewerkt. Op lossing liggen 94 schepen te wachten, ter wijl 7 lading aan boord moeten nemen. Duizend ton bananen en tomaten, voor Londen bestemd, zijn door werklozen uit Kent in Dover gelost. De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, zal vandaag in het Lagerhuis, dat voor het eerst sedert elf weken zomer- vacantie bijeenkomt, verklaringen over de toestand afleggen. De regering heeft haar hoop gesteld op het hof van onderzoek, bestaande uit een werkgevers- en een ar beidersvertegenwoordiger onder voorzitter schap van een onpartijdige jurist. Dit hof begint morgen met het openbare verhoor van bij het conflict betrokken personen en organisaties. Het hof bezit geen rechts bevoegdheid en zijn aanbevelingen zijn dan ook niet bindend. De aanbevelingen, welke voorgelegd moeten worden aan het parle ment, kunnen echter een basis vormen voor de oplossing van het conflict, zoals ook tijdens de havenstaking van 1945 het geval was. Van acht uur tot tegen half één heeft de Zandvoortse raad zich gisteravond in be sloten zitting laten voorlichten over het millioenenplan voor een boulevard-centrum waaromtrent hij nu al geruime tijd met enkele zeer vage indrukken genoegen heeft moeten nemen. Namens de combinatie van initiatiefnemers en financiers van dit pro ject woonden enkele gasten de zitting bij om de hele zaak toe te lichten. Hierna werd de zitting weer openbaar en las de voorzitter, rnr. Van Fenema, een beknopt communiqué voor, waarin werd medegedeeld, dat de plannen voor het boulevard-centrum in grote lijnen geba seerd zijn op het Wederopbouwplan van ir. G. Friedhoff. De uitvoerende architec ten zijn prof. H. Th. Wijde veld en de heren A. van Haaren en H. M. Oudewaal. De plannen behelzen onder meer een centraal gelegen congresgebouw met aan beide zijden daarop aansluitende flatge bouwen. De bebouwing wordt lager naar mate zij verder naar zee gericht is en ein digt in cafés en restaurants. Het project omvat voorts onder meer een hotel en pie ren voor auto- en voetgangersverkeer. Naar de voorzitter verder mededeelde, zal het plan verder worden uitgewerkt in overleg met de supervisor, ir. Friedhoff, met wie de initiatiefnemers spoedig een bespreking zullen hebben. Mede naar aan leiding van vele in de raad gestelde vragen zijn de diverse technische, economische en financiële aspecten van het plan uitvoerig door deskundigen toegelicht. Op verzoek van de initiatiefnemers be sloot de raad dezen uiterlijk een maand gelegenheid te geven om verdere inlichtin gen te verstrekken over enkele concrete vraagpunten. De eerstvolgende raadsvergadering wordt Dinsdag 16 November gehouden en op voorste] van wethouder K e r k m a n (Arb.) zal het voorstel tot het toewijzen va» grond ten behoeve van het plan-Visser voor de bouw van de Zuidvleugel van het Zomercentrum pas in die zitting aan de orde komen. Een beslissing over dit plan was eerder op verzoek van de voorzitter uitgesteld, omdat dit het grotere plan voor de verwerkelijking van het gehele boule vardcentrum in één keer onmogelijk zou maken. Uit de bespreking van dit „halve boulevard-plan" op 16 November zal dus wel zijn op te maken hoe de raad in het algemeen over dit nieuwe grote project denkt. PONDICHERRY. Reuter/AFP. Het congres van Ponaicherry, een Franse be zitting in India, heeft zich met 170 tegen 8 stemmen uitgesproken voor overdracht van de Franse gebieden in India aan de regering van Nieuw-Delhi. De overdracht van de factorijen Pondi- cherr.v, Karikal, Mate en Janaon zal één November geschieden. Hierdoor is een ein de gekomen aan 240 jaar buitenlands be wind over een Voor-Indisch gebied van ongeveer 500 vierkante kilometer mei 320.000 inwoners. Waarschijnlijk zal de havenstaking niet eindigen voor het hof van onderzoek ge reed is met zijn rapport. De stakers heb ben hun doel om het conflict tot het ge hele land uit te breiden nog niet bereikt. In Liverpool ligt het werk op 53 schepen stil; op 13 schepen is er een tekort aan arbeiders. In Manchester broeit het op het ogenblik eveneens. Vandaag zullen de havenarbeiders van Southampton over hun houding beslissen, terwijl ook verwacht wordt dat Huil een besluit zal nemen. De Schotse mijnwerkers hebben besloten de havenstakers finan cieel te steunen. BRADFORD (Reuter) De Nederland se regering zal bijdragen tot de hulp aan de overstromingsslachtoffers in de Holland Marsh in Canada, aldus heeft de Neder landse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink. te Bradford in de provincie Ontario, verklaard. Na een tocht door het rampgebied zeide de ambassadeur, dat hij bij zijn regering volledig verslag zal uit brengen over de toestand. Ongeveer 1100 personen zijn dakloos geworden in de Hol land Marsh, een tuinbouwgebied, waar vele personen van Nederlandse afkomst wonen. Het gebied ligt ongeveer zeventig kilometer ten Noorden van Toronto. De heer Lovink zeide, dat de Nederlan ders zeer dankbaar zijn voor de hulp die uit Canada, in het bijzonder uit het gebied van de Holland Marsh, was gezonden voor slachtoffers van de stormramp in Neder land in Februari 1953. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn deelneming betuigd aanu het Canadese Rode Kruis met de stormramp, welke Ca nada getroffen heeft en tevens hulp aan geboden indien die nodig mocht zijn. NEW YORK (AFP). Het aantal slachtoffers van de wervelstorm in Canada en de Verenigde Staten bedraagt volgens de laatste berichten 183, waarvan 85 in Canada en 98 in de Verenigde Staten. Bo vendien worden in Canada nog 18 perso nen vermist. (van hedenmorgen 7 aur) weers- C"estan<) w. 5 o F i- cs £2 g« sü t- ei Cl c Cl Z o Helsinki zwaar bew. NW -3 -1c 0,2 Stockholm half bew. windstil -3 0 Oslo sneeuw ONO -5 2 0,4 Kopenhagen regen Z -4 11 33 Londen regenbui zw -8 16 0,1 Amsterdam regen zw -12 15 7 Parijs regen zw -8 15 0,3 Bordeaux zwaar bew. windstil 13 0 Grenoble mist windstil 4 0 Nice zwaar bew. NNW -5 10 0 Brussel regen ZW -6 14 4 Warschau regen w -3 14 2 Berlijn geheel bew. z -4 16 1 Frankfort zwaar bew. zzw -6 13 0,1 München zwaar bew. zzw -2 12 0 Zurich mist O -2 5 0 Genève mist windstil 3 0 Locarno onbewolkt windstil 3 0 Wenen zwaar bew. WZW -2 15 0 Innsbruck mist NNO -1 0 0 Rome onbewolkt windstil 11 0 Neerslag laatste 24 uur. OTrrrrm*,' „wviwvrmccoc IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Overwegend krachtige, langs de kust nu en dan harde Westelijke wind. Iets kouder. 20 October Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 0.13 uur. onder 15.08 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 19 October Hoog water: 9.06 en 21.40 uur. Laag water- 4.24 en 16.47 uur. Woensdag 20 October Hoog water: 10.32 en 23.11 uur. Laag water: 5.37 en 18.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1