nette loodsarbeiders Slechte weersomstandigheden van invloed op arbeidsmarkt Vakbondleiding heeft contact met de arbeiders verloren Werkvoorziening in Noordholland Nog groot tekort aan geschoolde krachten Gokker had een goed gelovige „bankrelatie" Thans f 283.000 voor Vluchtelingenhulp Leiders onzichtbaar verschanst in paleis van marmer en mahonie Parijse autosalon trok een millioen kijkers Metaalvermoeidheid was factor bij Comet-rampen Leerling winkeljuffrouw gevraagd r Gevr. service-bediende ol halfwas monteur een tekenaar HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Van alles gekocht maar niets betaald Bond van Kleine zelfstandigen Ve rtro uw ens c ris is in Britse vakbeweging Aantal kopers was ook groot Stoffelijk overschot van Pétain naar Verdun? Toenemende bezorgdheid voor de suikerbieten Valerie Hobson treedt in het huwelijk Onderzoek door reconstructie Vooral de vos brengt de hondsdolheid over c. 1 Ervaren werktuigkundig constructeur 1 Ervaren gereedschap constructeur 2 Tekenaar-constructeurs (werktuigkundig) 1 Tekenaar-constructeur (gereedschap) ÜENSDAG 20 OCTOBER 1954 l it het rapport van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland betreffende de ontwikkeling: van de arbeidsmarkt in het derde kwar taal van 1954, dus de maanden Juli, Augustus en September, blijkt, dat het aanbod van mannen daalde van 7223 tot 6697. Dat deze daling, ondanks verminderde werk gelegenheid in de seizoenbedrijven, zoals bijvoorbeeld horecabedrijven en transport ondernemingen, en het extra aanbod van jeugdigen na afloop van het schooljaar in Juli, kon worden bereikt moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de voort durende hoogconjunctuur en de grote bouwactiviteit, terwijl bovendien ook het samenhopen van de werkzaamheden dn de landbouw op het eind van het kwartaal veroorzaakt door de slechte weersomstandigheden hierop van invloed is geweest. Hoewel de daling van het aanbod in de landbouw in deze tijd van het jaar met het oog op de oogst gebruikelijk is, is de af neming in het afgelopen kwartaal wel bij zonder groot geweest. De oorzaak hiervan moet opnieuw gezocht worden in de slech te weersomstandigheden in Augustus en September, waardoor diverse oogstwerk- zaamheden steeds weer verschoven moes ten worden. Practisch alle geschikte ar beidskrachten zijn momenteel ingeschakeld, maar desondanks is er nog een tekort van honderden oogstarbeiders. Wanneer men de diverse industrieën en bedrijfstakken afzonderlijk bekijkt, dan komt men tot de overtuiging, dat de werk gelegenheid voor de arbeiders zeer zeker niet slecht te noemen is. Een uitzondering hierop vormt echter de diamantindustrie, aangezien in deze bedrijfsklasse de hoe veelheid werk zeker niet groot te noemen is. Gedurende het afgelopen kwartaal was namelijk onder vele diamantbewerkers zowel oudere als jongere evenals in voorgaande perioden, weer de neiging waar te nemen hun vak te verlaten, hetgeen ver band houdt met de zeer slechte economi sche toestand in de diamantnijverheid. Het gevolg was dan ook, dat het aanbod van diamantbewerkers terugliep. In het gehele district bleef de grote vraag naar grafisch personeel voornamelijk zetters en drukkers voortduren. Ook was er vraag naar ongeschoolde krachten. Om dat de' leeftijdsgrens voor laatstgenoemde categorie echter vrij laag gehouden wordt kdn aan de vraag hiernaar vaak niet wor den voldaan. De bedrijvigheid in de bouwnijverheid was ook in dit verslagkwartaal nog zeer gunstig. Wel was het merkbaar, met het oog op het begin van het najaar, dat in mindere mate werd overgegaan tot het in uitvoering nemen van nieuwe bouwobjec- ten. Een en ander leidde ertoe, dat het te kort aan vakarbeiders iets verminderde. Bovendien deed zich in het verslagkwartaal in diverse rayons, onder meer in Haarlem en Amsterdam een tekort voor aan gevel stenen en dakpannen. Als een van de be langrijkste feiten in deze sector moet voor het gewest Haarlem worden vermeld de op 26 Augustus uitgebroken staking bij de Velser tunnelbouw, waardoor het werk ge heel kwam stil te liggen. Confectie, metaal en koust n Ten aanzien van de confectie-industrie is het belangrijk te vermelden, dat een groot aantal directies bij de gemeente Amsterdam heeft geprotesteert tegen het aantrekken van conductrices door deze gemeente. Het bleek namelijk, dat de belangstelling hier voor speciaal onder de atelier-meisjes zeer groot was, mede met het oog op de goede loonvoorwaarden van deze conductrices. De grote bedrijvigheid in de metaalindu strie bleef ook gedurende dit 'kwartaal aan houden. De vraag naar geschoolde arbeids krachten bleef enorm groot. De toevloeiing van jeugdige arbeiders deed de vraag naar oudere vaklieden niet verminderen. Zo is er bijvoorbeeld bij het hoogovenbedrijf in het gewest Haarlem een directe behoefte aan handlangers, welke zeker op 250 ge schat moet worden. Ten behoeve van een grote metaal-Indu strie in het rayon Hoofddorp werd ter op heffing van het personeelslekort een groot scheepse actie gevoerd. In samenwerking met de arbeidsbureaus uit andere provin cies werden er voorlichtingsavonden gehou den. Het resultaat van deze actie is tot he den: binnengekomen sollicitaties 540. Hier van aangenomen: 93, ingetrokken 140. niet aangenomen 187 en nog in behandeling 120. In het verslagkwartaal werden bespre kingen gevoerd met de bedrijfsleiding van een kousen fabriek in het rayon Haarlem over het aantrekken van ongeschoolde ar beidskrachten uit de overschotgebieden. Het bedrijf is bereid om dertig ongeschool de arbeiders voor opleiding tot cottonbreier in dienst te nemen. O'as, cacao, vis en suiker Het gemeentebestuur van Velsen heeft gedurende het verslagkwartaal met de ge meente Haarlem besprekingen gevoerd over de levering van gas aan de gemeente Velsen door het Haarlems gasbedrijf. Dit gemeentebestuur verwacht namelijk een te kort aan gas, daar het gebruik in de ge meente Velsen sneller toeneemt, dan de le veringscapaciteit van het Hoogovenbedrijf voor cokesovcngas. Of dit een uitbreiding van de werkgelegenheid tengevolge zal hebben, is thans nog niet te overzien. In de cacao- en chocolade-industrie bleef de werkgelegenheid gedurende het verslag kwartaal stabiel. De extra vraag naar per soneel, met het oog op de Sint Nicolaas- drukte, wordt pas in de loop van de maand October verwacht. Door een visconservenfabriek in het ge west Haarlem werd een groot aantal oude re arbeidskrachten gevraagd wegens het ontbreken van aanbod van jeugdig vrou welijk personeel. Aan deze vraag kon ge deeltelijk worden voldaan. De suikerfabriek bij Halfweg is ondanks de zeer geringe aanvoer van suikerbieten, begin October met de campagne begonnen. Het aantal extra aan te trekken arbeids krachten zal ongeveer vijfhonderd bedra gen. Geen reserves Het aanbod van het hótcl-, café- en restaurantpersoneel was gering met het oog op het hoogs- 17.0er.' in de maanden Juli tot en met September. Aan het einde van het verslagkwartaal nam het aanbod, ten gevolge van de verminderde seizoenwerk zaamheden, niet onbelangrijk toe. Ondanks de uiterst slechte weersomstan digheden zjjn de resultaten in deze sector niet zo slecht als algemeen wordt veron dersteld. Slechts de uitgesproken strandbe- drijven en de bedrijven welke op massaal s^ran 'bezoek zijn aangewezen hebben de g -vo'geu van het slechte weer wel onder vonden. Hoewel de kosten nog wel gedekt zijn, konden niet de reserves worden gevormd, maanden moet worden geteerd. Als gevolg hiervan bestaat de verwachting, dat een aantal van deze kleine zelfstandigen zich, in tegenstelling tot andere jaren, in de ko mende maanden als werkzoekende zal la ten inschrijven. In Amsterdam was het zomerseizoen uit zonderlijk gunstig. De hotels waren gere geld geheel volgeboekt in de meeste ge vallen door buitenlanders. Het bezoek van president Coty van Frankrijk verdient nog vermelding, daar voor het gala-diner in het rijksmuseum het bedienend- en keukenper- soneel voor een groot gedeelte door het ge westelijk arbeidsbureau werd bemiddeld. Tegen de 27-jarige kantoorbediende P. M. J. A. F., die als kantoorhouder op het filiaalstation te Maastricht werkzaam was bij de N.V. Grenswisselkantoren, heeft de officier v. justitie bij de Maastrichtse recht bank een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar zulks wegens verduistering van f 35.600 ten nadele van de genoemde N.V. F. had dit geld in ver schillende gedeelten van Februari van dit jaar afgegeven aan de Poolse Belg de tim merman Jean P. K., wonende te Qlair, die dit geld dat de kantoorhouder telkens uit de kas van zijn kantoor nam, op Duitse speelbanken vergokte. Ter zitting bleek dat deze K. in Februa ri het vertrouwen van de kassier had ge wonnen door enkele malen geld te komen wisselen. Na dit enige malen te hebben ge daan, had hij voorgewend f 160 te kort te hebben op een bedrag van f 1500 en hij leende deze som van verdachte F. Daarna leende hij nog eens f 600 en andere bedra- gen volgden tot het „geleende" bedrag was opgelopen tot f 15.000 Volgens K. had hij toen telefonisch medegedeeld bij het gok ken 18.000 M. te hebben gewonnen, zodat hij het geld aan F. kon terugbetalen. De verleiding bleek hem evenwel te machtig te zijn geweest. Hij was namelijk naar het casino terug gegaan en daar ging in een half uur met inzet van 1000 mark per keer de hele winst weer spoedig verloren. „Als je me nu nog eens f 15.000 geeft zie ik kans al het geld weer terug te krijgen" had hij toen tegen F. gezegd. En deze F. nam op nieuw uit de kas van zijn kantoor f 15.000. Daarna ging hij met de Pool per taxi naar Bad Neuenahr waar de gokker het geld wederom in een minimum van tijd verspeel de. Deze jobstijding ontving F. te Bonn waarheen hij zich met een taxi had bege ven cm het resultaat van K.'s speelgeluk af te wachten. En nóg had F. niets geleerd. Wederom gaf hij de Pool een bedrag van f 5600 om dit goed geld naar kwade kan sen te gooien. K. werd met dit geld te Heerlen aangehouden omdat hij geen pas had. Toen pas heeft F. zjjn directie van het kastekort op de hoogte gesteld. Mr. Dautzenberg nam het voor verdach te zeer gunstige reclasseringsrapport In aanmerking en eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. M. Tripels uit Maastricht stelde de goede eigenschappen van zijn cliënt in het licht en trok het in twijfel of hier van ver duistering sprake is, omdat de man geen ogenblik de gedachte heeft gehad, dat het geld niet teruggegeven zou worden. De rechtbank zal op 2 November vonnis wijzen. De politie te Rotterdam heeft een 47-ja- rige koopman aangehouden die verdacht' wordt van oplichting en flessentrekkerij. Hij had enige tijd geleden op naam van een familielid zelf was hij failliet in Hellevoetsluis voor f 2500 een limonade- fabriek gekocht, maar nog niet betaald. Hij bad geen verstand van limonademaken, maar in een kookboek vond hij een recept. Het resultat was echter van dien aard. dat de keuringsdienst van waren het product afkeurde. Hij sloopte daarop de machines uit de fabriek en verkocht deze. Er was ook een winkelier, die nog geld van hem kreeg voor een geleverde kinder wagen. Met een auto kwam hij voorrijden en zeide de zaak te willen afwikkelen. Geld had hij echter niet bij zich, maar hij was juist op weg naar Brabant om het geld te incasseren. In de winkel viel zijn oog op een jas, die hij aantrok, terwijl hij zich te vens voorzag van een hoed en een paar handschoenen. Bezwaren had de winkelier niet, want hij zou over een paar uur geld krijgen. Betaling is nooit gevolgd. Aan een brouwerij te Tilburg gaf de koopman een proeforder Trappistenbier ad f 437. Hij zei, dat er op de Zuid-Hollandse eilanden zo'n vraag naar dit bier was. Hij legde zelfs een lijstje van bestellingen over. De proeforder is nooit betaald. Bij een groothandelaar deed hij zich voor als een gepensionneerd officier van de luchtmacht. Volgens zijn zeggen had hij van de schade-enquêtecommissie nog acht mille tegoed. Omdat zijn optreden zoveel vertrouwen wekte, leverde de groothande laar hem voor f1250 machines en chemi caliën. Toen hij dezer dagen op weg was naar Brabant om daar de machines van de hand te doen, werd hij ingehaald door een politie-auto. Zijn vermoeden dat het om hem te doen was, werd bewaarheid. Vol gens de politie was het waarschijnlijk zijn bedoeling geweest na verkoop van de ma chines naar Duitsland uit te wijken. Vele garagehouders krijgen nog geld van hem, want hij huurde vaak auto's zonder te be talen. Het bedrag, dat vandaag is binnengeko men op de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, is juist het tien voud van het gironummer: op giro 5100 kwam 51.000 gulden binnen. De stand is Noodtoestand door gebrek aan organisatie" De Nederlandse Bond van Kleine Zelf standigen die in Juni werd opgericht, heeft in Amsterdam zijn eerste openbare vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. S. Wessels uit Amsterdam, zei in zijn openingswoord: „Voor de kleine zelfstandigen is thans een toestand ontstaan, die naar de afgrond leidt. De regering heeft zich voorgenomen de kleine middenstanders weg te vagen, niet goedschiks, dan kwaadschiks. De schuld hiervan ligt bij de kleine midden standers zelf, die zich na de bevrijding niet hebben georganiseerd. Het is nodig, dat wij gaan spelen met vuur, „de NBKZ zal geen enkele richting of politiek aanhan gen", aldus de heer Wessels, die nog op- (Van onze correspondent in Londen) Het waagstuk van de overuren vormt de kern van de staking in de Londense haven. In de overeenkomst tussen de gezamenlijke bonden en de werkgevers is vastgelegd, dat in bepaalde omstandigheden een redelijke hoeveelheid overuren van de arbeiders mag worden gevergd. Wat onder redelijk dient te worden verstaan, kan niet nauwkeurig worden omschreven, omdat zulks van de aard van schip en lading afhangt en ook verband houdt met de getijden. De stakers protesteren tegen gedwongen overuren. Maar een der leiders van de transport- mtrkln nni 67 de mjdderatamds- arbeidersunie, die zich van meet af tegen de staking heeft uitgesproken, hoewel j j jj—'tienduizenden van haar leden zich erbij hebben aangesloten, verklaarde met nadruk dat verplichte overuren niet bestaan. Volgens hem hebben sommige werkgevers misbruik gemaakt van de vrijwillige regeling der overuren. Derge lijke grieven kunnen echter door onderhandelingen worden weggenomen. Staking is volkomen onnodig, aldus onze zegsman. nota 80.000 zogenaamde rand-middenstan ders zijn in ons land De secretaris, de heer R. S. van Mouri'k, zei, dat de nood onder de kleine zelfstan digen erger is dan men vermoedt. „Wij hebben geen bezwaren tegen de arbeiders beweging, maar er moet niet alleen iets voor- de arbeiders worden gedaan. Het doel van de N.B.K.Z., waarvan afdelingen in. oprichting zHn te Amsterdam, Arnhem, •Hoorn, Den Haag en Haarlem, is te komen tot een alles omvattende federatie van or ganisaties van kleine zelfstandigen. Ver volgens behandelde hij de middenstands nota, waarin onderscheid wordt gemaakt tussen volwaardige middenstandbedrijven en randbedrijven. Een der kenmerken van de randbedrijven is volgens de nota, dat de bestaanszekerheid niet is gewaarborgd. Vc;~ts neemt het aantal af en wordt het stichten van nieuwe beperkt door vesti gingsvergunningen. De heer Van Mourik kwalificeerde dit als een „koude sanering". De secretaris deelde tot slot mede, dat een aan de praktijk ontleend rapport over de kleine zelfstandigen zal worden samen gesteld om te bewijzen „dat het midden standsrapport niet gebaseerd is op de ware feiten". In het havenbedrijf dat van zo veel fac toren afhankelijk is, kan zonder overuren niet worden gewerkt. Meestal bedragen die echter niet meer dan twee uur per dag, hoewel er niet elke dag wordt overgewerkt in een karwei. De normale werkweek bedraag 44 uur. Indien een arbeider elke dag behalve Zaterdag overuren maakt, zal zijn maxi male arbeidstijd meestal de 54 uur niet overschrijden. In elk geval krijgen de mannen in de grote havens voor overwerk dubbel loon. Met de overuren is het zo, dat op het ene schip met een moeilijke lading een normale arbeidsdag van acht uur genoeg van de krachten der arbeiders zal hebben geëist, terwijl bij een ander schip, waar het werk minder inspannend is, de vak bonden er geen bezwaar tegen maken dat op bepaalde dagen een paar uur langer wordt gewerkt. Maar de vrijwilligheid Er is een tijd ge weest dat Neder land meer uitgaf voor culturele doel einden dan voor defensie (1920-'37). Ofschoon de uit gaven voor cultuur sindsdien ongeveer verviervoudigd zijn, stegen die voor defensie met het dertienvoud. (Van onze correspondent in Parijs) De eenenveertigste Parijse auto-salon, die met zijn ruim dertienhonderd inzen dingen het omvangsrecord van vorige jaaen heeft geslagen, is ook door een record aantal bezoekers bezocht. Ruim een mil lioen mensen hebben gedurende tien dagen de honderden wagens bekeken. Vooral voor de nieuwe modellen was daar een behoor lijk aantal kopers onder. De verlaagde prijzen van verschillende Franse merken en de regeling van termijnbetaling die, naar Amerikaans voorbeeld, steeds meer in zwang komt, hebben dat in de hand ge werkt. De auto-salon wordt een aangelegenheid waarvoor alle Parijse neringdoenden zich in steeds sterker mate gaan interesseren. Deze tien dagen van de auto-salon vormen ieder jaar duidelijker een bloeitijdperiode voor de hoteliers, zo goed als voor andere zakenlieden. Het publiek komt voor een zeer groot deel uit de Franse provincie en voor deze mensen schijnt het traditie te worden hun jaarlijkse bezoek aan de hoofdstad aan de salon te verbinden. Zware storm in Guatemala Als gevoLg vain de zware storm, die het Zuid-Westen van Guatemala heeft ge teisterd, zijn volgens nog onvolledige be richten alleen al in het departement Toto- nicaipan 27 personen om het leven geko men. Een aantal huizen is door aardver schuivingen weggevaagd. Het zoeken naar overlevenden wordt bemoeilijkt door nieu we aardverschuivingen. De verbindingen met vele plaatsen zijn verbroken, zodat nog geen totaal beeld kan worden opge maakt van slachtoffers en schade. West-Duitsland en de NAVO Het Deense parlement heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken gemach tigd het protocol te ondertekenen, volgens hetwelk West-Duitsland toestemming ont vangt om tot de NAVO toe te treden. Vol gens een resolutie van het parlement is de West-Duitse regering de enige wettige en vrije regering van Duitsland. Voorts heeft het parlement zich eens verklaard met een mogelijke onbeperkte verlenging van het Atlantische Pact. (Van onze correspondent in Parijs) Het uiterst rechtse Franse Kamerlid Jacques Isorni heeft bij de regering een verzoek ingediend om de stoffelijke resten van maarschalk Pétain van het eiland Yeu, waar hij in ballingschap gestorven is, over te brengen naar Donaumont in Noord- Frankrijk. Isorni is bij het grote proces tegen het vroegere Franse staatshoofd onder de Duitse bezetting, de voornaamste pleiter geweest. In een toelichting op zijn verzoek merkt Isorni op, dat zijn cliënt hem als laatste wilsbeschikking te kennen had gegeven na zijn dood te rusten aan de zijde van zijn vroegere soldaten te Verdun. Door het aanhoudende natte weer en het tekort aan arbeidskrachten zijn de beide Noordelijke suikerfabrieken aan merkelijk op hun tijdschema ten achter. Er zijn thans niet voldoende arbeidskrach ten om de suikerbieten te rooien. Voorts zijn vele bietenvelden door de regen on begaanbaar, waardoor de rooimachines niets kunnen uitrichten. Dit is de reden geweest dat de beide Noordelijke suiker fabrieken in hun campagnes veertien da gen te laat zijn. De aanvoer is thans zo dat men onge veer voor zestig tot zeventig percent pro ductie kan draaien. Productie voor de volle 100 percent, zoals altijd midden Oc tober, is onmogelijk omdat er een tekort aan bieten is. De suikerbietencampagne zal dit jaar bovendien in het Noorden nog onbevredigend verlopen omdat men een aanzienlijke lagere opbrengst aan bieten krijgt. Het gewicht is een kwart minder dan het vorige jaar, terwijl het suiker gehalte erg laag is en in vele gevallen bij na een procent lager dan de vorige cam pagne. De toestand ziet er niet hoopvol uit om dat alle arbeidskrachten zijn ingeschakeld bij de aardappeloogst. Ook hier heerst weer de grote vrees voor de vorst. Wan neer er vorst over de bieten is geweest en deze weer ontdooien in de fabriek 'dan kan men de bieten voor de verwerking tot suiker practisch niet meer gebruiken. Men hoopt op droog weer of dat weer gebruik kan worden gemaakt van de rooimachines. moet voorop staan en iemand die het na negen of tien uur werken welletjes vindt moet naar huis kunnen gaan., mits hij zijn verzoek daartoe op behoorlijke manier ken baar maakt. Medewerking van beide kanten is nodig. In het algemeen heeft dit stelsel goed ge werkt. Van werkgeverszijde verklaarde men dat de arbeiders steeds proberen moei lijkheden te maken en dat zij zich nu op de kwestie der overuren hebben geworpen. De vakbonden zullen nooit instemmen met gedwongen overuren, niet alleen om dat dit sociaal ongewenst is, maar ook om dat daardoor een vals beeld van de lonen zou ontstaan, terwijl het tevens het einde zou betekenen van de 44-urige werkweek. Ook elders in de industrie bestaat de nei ging overuren als normaal te beschouwen. Dit is dan ook het tere punt in de arbeids verhoudingen. Daar komt nog bij, dat in het grote, onpersoonlijke transportbedrijf reeds jarenlang een vertrouwenscrisis heerst. Vet is populair In de havens zijn de sociale en economi sche omstandigheden van de arbeiders de laatste tientallen jaren verbeterd, voor al door het toedoen van wijlen Ernest Bevin, die de grote voorvechter van de dokwerkers is geweest en die de reusach tige transportarbeiders unie heeft gesticht, waarbij allerlei soorten ongeschoolde ar beiders zijn aangesloten. Wat eens een on menselijk bestaan was. waarin iedereen met de vuisten moest vechten om erbij te zijn als een schip moest worden gelost, is thans een volwaardig, uitstekend georgani seerd beroep. De keerzijde van de médaille is, dat de vakbond zichzelf over het hoofd groeide, waardoor de arbeiders vervreemd zijn van hun leiders, die zich onzichtbaar ver schanst hebben in hun afgelegen kantoor paleis van marmer en mahoniehout en „die whisky drinken met de werkgevers", zoals een staker het uitdrukte. Door dit onder linge wantrouwen leent de massa zo ge makkelijk het oor aan de leiders van de kleine, oproerige bonden, die nog altijd een pet dragen zoals eens Ernie Bevin en met wie de mannen zij aan zij werken Men is vatbaar voor hun agitatie, omdat het machtige lichaam van de officiële bond met zijn bureaucratie en zijn strikte vast houden aan de spelregels geen klankbord meer kan zijn voor de klachten van alle dag. Vroeger was een staking het einde van een vastgelopen onderhandelingspro ces. Thans begint men met staking voor er onderhandeld is. In een roes pleegt het be sluit tot staking te worden genomen door louter opsteken van de rode of blauwe lidmaatschapskaart. Wie kan zich daarvan onthouden in een opgezweepte massa-ver gadering? Bij een schriftelijke stemming zou het resultaat anders zijn. Op de voor lichtingsbijeenkomst in de Albert Hall van de transport arbeiders unie, welke tegen de staking is, bleek zonneklaar dat velen zich hebben laten meeslepen, omdat zij de nuchtere feiten eenvoudig niet kenden. Zo komen om de paar jaar deze wilde, emotionele uitbarstingen voor als gevolg van een betreurenswaardige kortsluiting tussen leiders en massa. Het is een pro bleem, waarvoor niemand een oplossing weet. Te behoudzuch'ig In het belang van de arbeidsvrede, zo onontbeerlijk voor de economie, is het noodzakelijk dat. er radicaal met het ver leden wordt afgerekend en dat er nieuwe verhoudingen in de vakbeweging en het georganiseerd overleg worden geschapen. Groot-Brittannië staat voor de grootste industriële crisis sinds de algemene werk staking van 1926, ondanks de betrekkelijke welvaart. De moeilijkheid is dat de Britse vakbeweging in veel opzichten conservatie ver is dan de conservatieven. Zij verzet zich met hand en tand tegen een nationale loonpolitiek, omdat de vriiheid tot onder handelen van de afzonderlijke bonden aan getast zou worden. Te sterke gebonden heid aan het verleden speelt de Engelsen helaas ook op industrieel terrein parten. Deze stakingen zijn er een symptoom van. (Van onze correspondent in Londen) De bekende filmactrice Valerie Hobson zal in het huwelijk treden met John Pro- fumo, Lagerhuislid en onder-minister van Transport en Burgerlijke Luchtvaart. Valerie Hobson, die op het ogenblik in een revue in Londen optreedt, zal haar toneelcarrière opgeven. (Van onze correspondent in Londen) De Cornet, het eerste passagiers-straal vliegtuig, gebouwd door De Havilland, is een van de grote triomfen van de Engelse luchtvaart, welke daarmee een voorsprong op de gehele wereld heeft veroverd, toen de eerste regelmatige dienst in Mei 1952 begon. Sindsdien z\jn er verschillende Co- mets verongelukt. Nog vers in het geheu gen liggen de twee Comet-rampen, kort na elkaar, in het begin van dit jaar. De Co- mets werden uit de dienst genomen en ver loren hun certificaat van viiegwaardigheid. Het was een klap voor de Engelse vlieg tuigindustrie. Onder vrijwel gelijke omstandigheden verongelukten de toestellen om en nabij hun tophoogte: 10 Januari geschiedde de ramp bij Elba met 35 dodon, op 8 April volgde de tweede ramp bij Napcis, waarbij 21 doden vielen te betreuren. Het is thans officieel komen vast te staan dat zogenaamde metaalvermoeidheid de oorzaak van de rampen moet zijn ge weest. Hierdoor ontstond een scheur in de romp, waardoor de onder hoge druk staan de cabine van binnen naar buiten uit elkaar is gebarsten. Dit werd onthuld door de rijksadvocaat sir Lionel Heald. in het open bare onderzoek dat gisteren in Londen is begonnen. Proeven toonden aan dat binnen een derde seconde de cabine leeggeblazen werd., Het is een zeldzaamheid in de luchtvaart dat een ramp, als die bij Elba, zo nauw keurig kon worden gereconstrueerd en na gebootst. Deze dotective-arboid word in het Britse luchtvaart-laboratorium in Farnbo- rough verricht, waar maandenlang op mo dellen en op vier andere Cornets proefne mingen werden uitgevoerd en waar boven dien alle. op de bodem van de Middelland se Zee gevonden wrakstukken als een log- puzzie in elkaar werden gezet zodat men een denkbeeld kreeg van hetgeen zich heeft afgespeeld. Duizenden stukken werden op gevist 80 pet. van de machine werd gevon den. Er zyn geen overblijfselen van het bij Napels verongelukte toestel, maar er wordt aangenomen dat het op soortgelijke wijze verongelukt is. Hoewel de Comotp, voor zij in dienst wer den genomen, aan Intensieve proeven wer den onderworpen, heeft men toch de com plicatie van spanningen op grote hoogte en na een zekere tijdsduur onderschat. Er wa ren geen afdoende middelen om de metaal vermoeidheid te constateren. Sir Lionel H^ald zeide nog dat van sabo tage in het geheel niets is gebleken. Het onderzoek ondersteunt volkomen de theo rie dat metaal vermoeidheid de oorzaak is geweest De motoren waren perfect in orde. Op het ogenblik van de ramp had de Elba- Comet meer dan een millioen mijl gevlogen. De Cornets zjjn geenszins overhaast in gebruik genomen. De eerste dienst vond plaats vijf en een half jaar nadat het toe stel ontworpen is. Het s mogelijk dat het onderzoek niet alleen het gebeurde zal hel pen verklaren, maar dat men er tevens het antwoord door zal vinden voor de toe komst. In het October-orgaan van de politie- dierenbescherming wordt door een dieren arts de aandacht gevestigd op de versprei ding van hondsdolheid. Ook in dit jaar heeft de gevreesde honds dolheid zich opmerkelijk snel verder over het vasteland van Europa uitgebreid. Deze verspreiding, een der naweeën van de tweede wereldoorlog, heeft een dusdanige omvang aangenomen, dat het hondsdol heidsprobleem ook voor ons acuut wordt. Reeds zijn districten in Duitsland, direct grenzend aan Limburg en Overijsel, be smet of verdacht verklaard. Zeer terecht is hier te lande dan ook de maatregel genomen, waarbij in- en door voer van niet tegen hondsdolheid ingeente honden en katten is verboden en aan deze maatregel wordt door de douane op voor beeldige wijze de hand gehouden. Ware het nu zo. dat de hondsdolheid alleen verspreid wordt door besmette hon den en katten, dan zouden wij gerust kun nen wezen en ons vleien met de hoop dat deze tijdig genomen .en goed doorgevoerde maatregelen afdoende kunnen zijn om ons land tegen de invoer van deze terecht zo gevreesde ziekte te beschermen. Helaas is het probleem niet zo eenvou dig, want ook vele in het wild levende dieren kunnen door de ziekte worden aan getast. En juist deze in het wild levende, aan dolheid lijdende dieren, vormen een voortdurend gevaar van invoer buiten de grensposten, om. Dit gevaar is des te gro ter aangezien men in Duitsland reeds bij herhaling heeft vastgesteld, dat ook roof vogels (buizerds e.d.) met dolheid besmet kunnen zijn. De belangrijkste overbrenger is echter wel de vos. Autoriteiten belast met de bestrijding van de ziekte in Duits land zijn van oordeel dat een doelmatige bestrijding der ziekte mogelijk is, indien men begint met een rigoureuze vossen- bestrijding; hiervan wordt meer verwacht dan bijvoorbeeld van hondeninenting op zeer ruime schaal. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een statistiek van het bibliotheek wezen 1953 gepubliceerd. Ons land blijkt ruim 12 000 uitleenbibliotheken te tellen met een gezamenlijk boekenbezit, dat ongeveer 800 strekkende kilometer lang is. Uit deze bibliotheken werden in 1952 60 millioen boeken geleend of wel gemiddeld 25 per Nederlands gezin. De 705 wetenschappelijke bibliotheken tellen 12 millioen boeken en verzorgden in 1952 1,5 millioen uitleningen. waarop gedurende de komende winter- I thans: 283.000 gulden. Het publiek wil weten wal ge hebt aan te bieden. Laat dus niet na het dit geregeld te vertellen. Adverteer In dit blad niet ouder dan 16 jaar. BANKETBAKKERIJ DE LANGE, Flóresstraat 7. in bezit van rijbewijs. V.g.g.v. AUTOMOBIELBEDRIJF H. P. KOOYMAN, straat 10, Zandvoort. Brederode- N.V. MACHINEFABRIEK HAVENSTRAAT 22—28 MATERS BEVERWIJK zoekt voor spoedige indiensttreding Leeftijd tot ca. 25 jaar, met gedegen ipleiding als zodanig en bij voor- ceur met enige jaren tekenkamer- iraktijk. Zeer veel waarde wordl gehecht aan netheid en nauwkeu righeid. Uitvoerige sollicitaties, welke vertrouwelijk worden behandeld, te zenden aan de Personeelsafdeling. VAN GEND EN LOOS vraagt voor direct Aanmelding bij de Directie, Goederenstation Westergracht, Haarlem. Technisch Bureau INDUSTRIE N.V. Lagedijk 43, Zaandijk, Telefoon 02980 - 82124 zoekt voor haar constructiebureau: Geboden wordt een aangename, afwisselende werkkring. Behoorlijke salariëring. Na 1 jaar opname in pensioenfonds. Alleen zij, die over een gedegen vakkennis beschikken en verantwoordelijkheid durven dragen, worden verzocht te solliciteren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12