Jaarverslag „Kinderverzorging bevat interessant onderzoek Twee kinderen te water Mantelmeeuwen zeilden de kust langs Naar toestand oud-pupillen der vereniging Bloemendaal Zandvoort Bennebroek Hillegom Lisse Vijfhuizen Haarlemmermeer WOENSDAG 2 0 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Zij raakten macht over fietsstuur kwijt De vogeltrek Burgerlijke Stand van Haarlem Kapelaan A. Ruhe wordt professor te Warmond Voorlichtingsavond over emigratie B. van Frank 60 jaar Het huidige onderwijs en de komende samenleving Honderdste geboortedag Bakhuis Roozeboom Koppeling aanhangwagens wordt beter Kappersbond adviseert géén tariefsverhoging De bromfiets verovert Nederland USE! Nieuwe cursus voor adspirant-imkers Bazar Hervormde kerk officieel geopend Amateurfotografen hielden boeiende avond Jhr. dr. J. C. Mollerus spreekt over het gezinscrediet Dr. A. F. Portielje voor de Culturele kring Beurs voor detaillisten uit de bollenstreek B. en W. afwijzend tegen voorstel schoolbestuur Zendingsavond in jeugd- gebouw te Vijfhuizen Het beruchte kruispunt nabij Laren, op de weg Amsterdam-Amersfoort, gaat verdwijnen. Sinds enige maanden wordt er hard gewerkt aan een nieuw wegtracé ter plaatse. Deze luchtfoto geeft een overzicht van de werkzaamheden. (Luchtopname ANP-foto) Dinsdagmorgen omstreeks kwart over neigen reed de vijftienjarige scholierster M. C. Willemse per fiets over de Wester- gracht. Zij heeft toen op het kruispunt Westergrach t-Leidtseva art geen voorrang verleent aan een op de Leidsevaart rijden de vrachtauto. De bestuurder daarvan heeft door krachtig remmen een botsing kunnen voorkomen, maar het meisje is door de schrik de macht over het stuur kwijtge raakt, met de trottoirband in aanraking gekomen en daarna over het trottoir heen met fiets en ai in de Leidsevaart gedoken. Het is naar de overkant gezwommen, waar het door een automobilist met een sleep touw op het droge is gehaald. Een agent heeft met een dreg haar fiets gered. Het enige slachtoffer is een portemonnaie met ongeveer zeven gulden. In Spaarne gevallen Des middags omstreeks kwart over een fietste de achtjarige G. Jukes op de Pol in Spaarndam. Hiï is de macht over zijn stuur kwijtgeraakt en pardoes het Spaarne in gereden. Op zijn hulpgeroep schoot de 22- jarige journalist Ale van Dijk toe, die on middellijk gekleed te water sprong, en niet alleen de jongen, maar ook de fiets op het droge bracht. Het knaapje heeft geen na delige gevolgen van zijn natte valpartij ondervonden. Hedenmorgen was er van zeven tot acht uur haast geen trek aan de kop van de Zeeweg door de harde Zuid-Westelijke wind: twee vinken, een graspieper en drie spreeuwen. Langs het strand zeilden geregeld groepjes van twee tot acht kleine mantel meeuwen naar het Zuiden voorbij. Op de post in het binnenduin zag men voorbijvliegen: 43 vinken, waartussen en kele kepen, 7 sijsjes en verder enkele groenlingen, kool- 99 Een interessant onderdeel van het jaarverslag van de gemeente-instelling voor kinderverzorging in Haarlem over 1953 de instelling, die ten doel heeft de duur zame verzorging en opvoeding van behoeftige minderjarigen, van wie de verzor ging niet geschiedt door de Dienst vqor Sociale Zaken der Gemeente Haarlem of door andere instellingen vormt het onderzoek, dat men heeft ingesteld naar de kinderen, die na 1945 hetzij, doordat zij meerderjarig werden, hetzij, dat de ouders in de ouderlijke macht werden hersteld, aan het toezicht van de instelling zijn onttrokken. spreeuwen, merels, meezen, kauwtjes en zwarte kraaien. Op de Zuidpunt van Goeree werd op 15 October een vrij sterke vinken- trek waargenomen en verder trokken er wat spreeuwen, koolmeezen, enke le merels en kauwtjes en een grote troep van 500 kieviten, alles in Zuidelijke rich ting. Des avonds trokken en enkele zwarte ruiters en groene ruiters over, die men aan het geluid herkende. De volgende dag, toen er een harde Zuid-Westelijke wind stond, trokken op het eiland niet veel vogels door, omdat zij bij deze krachtige wind de sprong over de zeearm niet durfden ondernemen. Alle vo gels bleven dan ook in de duinen of keer den na even boven de strandvlakte te zijn geweest weer naar de duinbosjes terug. Een troepje vinken, dat probeerde over te steken werd telkens door een sperwer be laagd en in de dikke duindoorn- en ligus- terbegroeiïng teruggedreven. Er ontstond zodoende een opeenhoping van vogels in het duin aan de Zuid-West kant van het eiland. De volgende dag, toen de wind aanvankelijk matig was, begon de uittocht van de vinken en spreeuwen om half acht. De vogels waren om acht uur allemaal verdwenen. Tot twaalf uur was er nog lichte doortrek van vogels, die van elders kwamen, waaronder ongeveer 45 pimpelmezen. De zwarte kraaien bleven in het duin en aasden op de vele dode konij nen. HAARLEM, 19 October 1954 Ondertrouwd: 19 Oct., G. Grootenboer en A. Langeveld; H. A. de Bruijn en M. H. Th. Smits. GEHUWD: 19 Oct., C. F. S. Ruiter en J. C. van den Nouwland; W. Bijlsma en M. A. Hendriks. BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., J. H. HoogeboomWennink; M. ImanseBliek. BEVALLEN van een dochter: 17 Oct., J. G. van WaardHekel; 18 Oct., J. H. Zwart van Dusseldorp; 19 Oct., M. J. C. Veenboer van de Water. OVERLEDEN: 16 Oct., J. Bot-Boots, 75 j., Westerhoutstraat; 17 Oct., M. J. Hakkaart— Veijers, 47 j„ Kamperlaan; J. P. Boland Sweers, 80 j., Crayenesterlaan; G. Kortekaas Baak, 52 j., Kamperlaan; B. Th. van Nor den, 68 j„ Leidsestraat; 18 Oct., W. van Leer- sum, 69 j., Voorzorgstraat; J. C. Beets, 68 j Brofesor van der Waalsstraat. Het onderzoek had betrekking op 126 oud-pupillen. Hoewel het dikwijls moeilijk was, de huidige adressen te weten te komen, zijn bijna alle oud-pupillen per soonlijk bezocht. Het is de sociale werk sters, die met dit onderzoek belast waren, opgevallen, dat allen het prettig vonden, weer eens iets van de vereniging te ver nemen. Sommigen vroegen belangstellend naar andere pupillen, anderen naar amb tenaren van de instelling en pleegouders. Wij zullen een greep doen uit de vele ge vallen, die in het onderzoek-verslag wor den vermeld. Zo lezen wij, dat een jongen, die kans heeft gezien, de vereniging tot het laatste ogenblik toe te bedriegen, toch van zijn opleiding geprofiteerd schijnt te heb ben: hij werkt thans in Zweden in een kogellager! abriekDan zijn er drie jon gens, van wie er twee bij boeren werden geplaatst. De een heeft thans een vaste be trekking als magazijnmeester in het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar gekregen. Hij is getrouwd en heeft een dochtertje van vier jaar. De ander is naar Utrecht gegaan, werkte eerst als fabrieksarbeider bii Werk spoor, leerde in zijn vrije tijd voor horloge maker en hoopt dit jaar zijn diploma te halen. De derde is in dienst geweest van de Marine, en emigreerde nadien naar Canada. Wegens overlijden van de moeder en chronische ziekte van de vader kreeg de instelling in een van de eerste oorlogsjaren drie kinderen onder voogdij. Het waren wat trage, weinig spontane kinderen. Daar zij voor heropvoeding al vrij oud waren, waren zij niet meer in grote mate te be ïnvloeden. Het meisje is getrouwd, zij kan eigenlijk niet op tegen haar vrij drukke huishouding. Zij heeft drie kinderen, die veel zorg nodig hebben. Het vrouwtje is buitengewoon gastvrij voor een jonger zusje, dat nog in een pleeggezin is. Met de jongen gaat het veel beter. Na de bevrij ding ging hij als vrijwillig militair naar Indonesië. Hij had destijds een -opleiding voor bakker-kok gekregen. Ongeveer twee ia-ar geleden emigreerde hij naar Nieuw- Zeeland, waar hij het, voor zover uit zijn De bisschop van Haarlem der R.K. Kerk heeft benoemd tot professor en econoom aan het Theologicum te Warmond de heer A. H. M. Ruhe, kapelaan aan de Ka thedrale Basiliek te Haarlem. Als opvolger van de heer Ruhe is tot kapelaan te Haarlem benoemd de heer R. W. M. Geraets, thans kapelaan te Rijswijk. De bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. houdt op Woensdag 17 November in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht 104 in Haarlem een voorlich tingsavond met film over de emigratie. Inleider is de heer J. G. Voogt, ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De heer G. Tates, vertegenwoordiger van het passagebureau Ruys en Co. zal een toelichting geven op een emigratie film. Morgen hoopt de heer B. va-n Frank, een bekende figuur in de Nederlands Is- raëlietische gemeente en in de markthan- del, zijn zestigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige is Haarlemmer van ge boorte en begon op achttienjarige leeftijd zijn arbeid als marktkoopman. In de loop der jaren bezocht hij vele markten, doch de laatste jaren „markt" hij uitsluitend in Haarlem. Bovendien heeft hij een win kel in de Floresstraat. Twee jaar geleden is de heer v. Frank gehuldigd, toen hij veer tig jaar marktkoopman was. Hij behoort tot de oprichters van de Centrale Vereni ging voor markt-, straat- en rivierhandel en heeft voor deze vereniging veel gedaan. Voorts is de heer Van Frank lid van de kerkeraad der Nederlands Israëlietische ge meente van Haarlem. brieven is op te maken, uitstekend maakt. Hij heeft al een paar keer een flimk bedrag aan geld gestuurd, zodat zijn jonger zusje een fiets heeft kunnen kopen. Niet zo succesvol is de loopbaan geweest van een meisje, dat de Haarlemse instelling onder voogdij kreeg, toen het kind twaalf jaar oud was. Zij had zich toen al schuldig gemaakt aan winkeldiefstalletjes en brand stichting. Op haar veertiende jaar kwam er een einde aan haar vermogen om te leren. Na eindeloos getob van interne be trekking naar tehuizen voor werkende meisjes, was de vereniging gedwongen, haar tot aan haar 21ste jaar te interneren. Zij had, toen zij twintig jaar was, een werkgeefster ernstig benadeeld en een voorwaardelijke veroordeling gekregen. Uiteindelijk was het de bedoeling, ook van de reclasseringsaimbtenaar, haair de proef tijd in het internaat te laten doorbrengen. Na een verlof thuis keerde zij evenwel niet terug en men vond geen termen aanwezig, om haar te dwingen terug te gaan. Zij is getrouwd, bij haar ouders ingetrokken, heeft inmiddels twee kinderen en redt zich ogenschijnlijk. Verslag over 1953 Thans iets over het eigenlijke jaarver slag. Op 31 December 1953 had de vereni ging de voogdij over 208 kinderen, één jongen in de leeftijd tussen 0 en 3 jaar, vier kinderen van 4 tot 6 jaar. 76 kinderen van 7 tot en met 13 jaar en 127 van 14 tot en met 20 jaar. Overeenkomstig het regle ment worden de kinderen in fezinnen of tehuizen van dezelfde godsdienstige gezindte als waartoe zij behoren, of zoals de ouders of vroegere voogden wensen, uitbesteed. De zeer zwak begaafden worden in voor hen bestemde internaten, zoals Groot Schuylenburg, 's Heerenloo-Lozenoord, Groot Emaus en St. WillibrordUs verzorgd. De zwak begaafden, die in staat zijn naar een school voor debielen te gaan, worden zoveel mogelijk in gezinnen verzorgd. In de Rekkense inrichtingen nabij Eiber gen worden nog steedis enige van de pupil len van de instelling verzorgd. Met veel enthousiasme spreekt de leider van een der paviljoens, waaraan een kleine boer derij verbonden is, over een van de kleine jongens. Toen deze jongen in de vereniging kwam. waren de rapporten zo somber, dat men eigenlijk niet goed wist. hoe te be ginnen. Het kind voelt zich echter zo thuis en praat zo enthousiast over de beesten, waarvoor hij mede de verantwoordelijk heid draagt, dat men zijn toekomst toch niet hopeloos meer inziet. Een meisje, dat als leerling-verpleegster in een klein ziekenhuis werd geplaatst, kon 7.ieh niet handhaven. Zij werd op on eerlijkheid betrapt en in plaats van ruiter lijk toe te geven, dat zij verkeerd had ge handeld, trachtte zij met fantastische ver halen de zaak te sussen, zodat zij bijna op staande voet werd ontslagen. Zij vond het niet nodig, de vereniging daarvan in ken nis te stellen en ging bij familie logeren. Zij is naar Rekken teruggeplaatst en schijnt nog niet tot een goed inzicht te zijn geko men, wat goed en wat kwaad is. Verscheidene pupillen verlieten de ver eniging, aangezien hun ouders in de ouder lijke macht werden hersteld. Weekeinde der Woodbrookers Op 30 en 31 October belegt de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers in Bent veld een weekeinde-cursus, in het bijzonder bestemd voor onderwijskrachten, welke tot titel draagt: „Het huidige onderwijs en de komende samenleving". Het programma van deze cursus, waarvan de leiding berust bij dr. A. van Biemen en mejuffrouw ds. W. H. Bujjs, luidt als volgt: op Zaterdag avond spreekt professor dr. W. Banning over „De samenleving der toekomst 1975". Op Zondagochtend wordt een onder ling gesprek gevoerd over het onderwerp „Welke eisen stelt de toekomst aan opvoe ding en onderwijs?" De heer H. Roelfsem* is gevraagd des middags te spreken over „Wat vraagt de toekomst van opvoeding en onderwijs?" Op 24 October zal het 190 jaar geleden zijn, dat Hendrik Willem Bakhqis Rooze boom, vain 1896 tot aan zijin overlijden in 1907 hoogleraar in de scheikunde aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, te Alkmaar werd geboren. Bakhuis Rooze boom verwierf zich een wereldnaam door het leggen van de grondslagen en door de ontwikkeling van een tak der chemische wetenschap, de phasenleer, die van on schatbare waarde is gebleken zowel voor de zuivere als de toegepaste wetenschap in haar geheel. Nadat ter gelegenheid van deze honderd ste geboortedag een kranslegging en een symposium over de phasenleer heeft plaats gehad, zal op Zaterdag 30 October een herdenkingsbijeenkomst in de aula der ge meente-universiteit van Amsterdam wor den gehouden, waar prof. dr. H. R. Kruyt. oud-leerling van Bakhuis Roozeboom, een herdenkingsrede zal uitspreken. Hierna zal de gouden Bakhuis Roozeboom-medaille een medaille, die eenmaal in de vier of vijf jaar door een commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen aan diegene, d.ie geacht wordt zich het meest verdienstelijk te hebben gemaakt op het gebied der phasenleer, wordt toegekend worden uitgereikt. Dit maal is hiertoe aangewezen dr. Norman L. Bowen van het geophysical laboratory van de Carnegie Institution of Washington. Aangezien dr. Bowen om gezondheids redenen niet zelf aanwezig zal kunnen zijn, zal de medaille overhandigd worden aan de consul-generaal der Verenigde Staten te Amsterdam. Het losslaan van aanhangwagens is een voortdurende zorg van de overheid, als mede van de Nederlander in het algemeen. Losgebroken aanhangwagens rijden met vrij grote vaart stuurloos over de weg en zijn daardoor een groot gevaar. Het los breken van aanhangwagens is in vrijwel alle gevallen het gevolg van onbetrouw bare koppelingen of niet juist gemonteerde koppelingen. Daarom heeft de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland enige tijd geleden op initiatief van de Algemene Ver laders- en Eigen vervoerdersorganisatie E.V.O. waarin een groot deel van de gebruikers van deze vrachtwagens is ge organiseerd besloten een normcommissie samen te stellen voor het ontwerpen van een goede genormaliseerde koppeling. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond deelt mede, dat aan de kap pers is geadviseerd hun tarieven niet te verhogen na invoering van de 6 percent loonsverhoging. Alleen zij, die achterge bleven zijn met de aanpassing van hun tarieven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daar toe alsnog over te gaan. I AANTAL BROMFIETSEN. PERS0NENAUT0S EN MOTORRIJWIELEN 1954 Pijlsnel is het met de bromfiets in ons land bergopwaarts gegaan. Toen in 1949 deze jonge telg van de moderne techniek zijn loopbaan begon was er per duizend Nederlanders nog geen halve bromfiets. Thans is dit aantal gestegen tot 35 brom fietsen per duizend inwoners. De verwach ting is dat het aantal brommers over 5-7 jaar het millioen zal hebben bereikt. Ook de auto's en motoren vertonen een voort durende getals-stijging, waaruit men af leidt, dat het tegen 1960 driemaal zo druk op onze wegen zal zijn als thans. Het totale aantal motorrijtuigen dat wij bezitten bedraagt thans ongeveer 834.000', Evenals vorig jaar houdt de afdeling Bloe mendaal van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland een cursus in bijenteelt voor beginners. iDt is een geschikte gelegenheid voor hen, die zich voor de bijen teelt interesseren om een opleiding te ont vangen, welke hen in staat zal stellen zelf standig bijen te gaan houden. Doordat boven dien het rijk aan elke cursist, die met goed gevolg deze cursus heeft doorlopen twee bijenkasten ter beschikking stelt, wordt het de beginnende imker gemakkelijk gemaakt om met een minimum aan kosten, bijen te gaan houden. De vorig jaar gehouden cursus had tot resultaat dat aan negentien cursisten het diploma van bekwaamheid kon worden uit gereikt. Inlichtingen kunnen worden verstrekt door de secretaris van de afdeling Bloemen daal. van de vereniging, Vijverweg 33, Bloe- i mendaal. De bazar van de Hervormde kerk in Zandvoort die Dinsdagmiddag omstreeks half drie officieel door ds. C. de Ru in ge bouw „Ons Huis" geopend werd, in te genwoordigheid van burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote, de ge meentesecretaris, de heer W. M. B. Bos man en wethouder W. v. d. Werff, behoort zeker tot de meest fraaie bazars wat opzet en uitvoering betreft, die in Zand voort ooit werden geihouden. Men vindt er artikelen van de meest uiteenlopende soort, aardige attracties en leuke vermakelijk heden, een rad van avontuur en een gezel lig zitje en dat alles ingedeeld op een wijze, die bijzonder overzichtelijk is en uitermate prettig aandoet. Door verhindering van de president kerkvoogd, jhr. De Savaroin Lobman, werd ds. De Ru ingeleid door de secretaris kerkvoogd, de heer K. C. v. d. Mije Pzn. In een geestige toespraak vergeleek deze de bazar met een scheepje, dat log en zwaar op het strand ligt. Wanneer nijvere handen het echter in zijn element bren gen, dan pas vaart het uit ter vangst. Zo ging het ook met deze bazar, waartegen men aanvankelijk zeer opzag. Maar ook hier hebben nijvere handen zich voor dit werk gespannen, waarvoor spreker de da mes, die het voorbereidden, hartelijk dank bracht. Ook de beide predikanten, die zorg den, dat deze bazar bekendheid kreeg in de gemeente, dankte spreker daarvoor har telijk. Namens de beide predikanten, ds. R. H. Oldeman en ds C. de Ru opende laatstge noemde hierna officieel de bazar, na de verschillende genodigden welkom te heb ben geheten, in het bijzonder de ere presidente mevrouw M, van Fenema- Brantsma en Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema. Spreker herinnerde aan het doel van deze bazar, die wil mede werken aan de financiële opbouw der Her vormde Gemeente en prees de ijver die aan de voorbereiding voorafgang. Met de hoop uit te spreken, dat succesvolle dagen verzekerd zouden zijn, verklaarde spreker de bazar voor geopend. Van de vele artikelen, die deze bazar brengt,, mag zeker de fraaie collectie schil derijen, vervaardigd door ds. R. H. Olde man, niet onvermeld blijven. Een wel bui tengewoon waardevolle collectie, die voor het bazarcomité een fraaie aanwinst bete kende. Heden en Donderdag zal deze bazar zowel des middags als des avonds geopend zijn. De eerste avond, die de Zandvoortse amateur-fotografenvereniging Dinsdag avond in hotel Keur hield, na lange tijd zich niet meer in het openbaar te hebben gemeld, is een groot succes geworden en trok een belangstelling, die dermate groot was, als nog nimmer sedert het bestaan de zer vereniging in Zandvoort werd meege maakt. De heer H. Vos opende de avond als waarnemend voorzitter, daar de voor zitter, de heer Kalshoven door ziekte ver hinderd was. Het woord was hierna aan de heer J. M. Moerkerk, uit Benoebroek, die een cau serie hield over het onderwerp: „Dieren van nabij". De spreker, die uit liefhebberij nu reeds meer dan veertien jaar in de diergaarde Blijdorp te Rotterdam dieren fotografeerde en in de loop der jaren thans ongeveer vier duizend negatieven van dieren bezit, boeide zijn gehoor op buitengewone wijze door zijn geestige en aantrekkelijke verteltrant, waarbij hij het leven der dieren in Artis liet zien, zoals de dagelijks bezoeker dit nimmer te aan schouwen krijgt. Prachtige zwart-wit vergrotingen en en kele fraaie vergrotingen van kleuren fotografie werden tijdens en na de pauze door hem getoond, waarna spreker tenslot te een unieke serie eveneens door hem vervaardigde kleurenplaatjes van de die ren in Blijdorp liet zien. Het werd een buitengewoon boeiende en leerzame avond, waarmede de Zandvoortse amateur-fotografenvereniging zeer veel succes boekte en die ongetwijfeld een sti mulans voor het bestuur zal zijn, om het komende winterseizoen op de ingeslagen weg voort te gaan. Naar wij vain het bestuur vernemen, zal in November opnieuw een avond worden gehouden, waarbij door een drietal leden kleurenplaatjes zullen worden getoond, welke door hen gedurende de laatste jaren in binnen- en buitenland werden vervaar digd, daarna zal vermoedelijk in December een avond volgen met het onderwerp: „Wat met een Leica te bereiken valt". ZEEMIJN VERNIETIGD Een op het Zandvoortse strand aange spoelde grote zeemijn werd door de mijn- opruimingsdienst vernietigd. OPBRENGST COLLECTE De „Simavi-collecte", welke verleden week Zaterdag in Zandvoort gehouden werd, heeft een bedrag opgebracht van f 250.15. JAARVERGADERING „ONS GEBOUW" Tijdens de gehouden jaarvergadering van de vereniging „Ons gebouw" werd het bestuur als volgt gewijzigd: G. J. Ster renburg, voorzitter; J. G. Bisenberger, secretaris; D. van Duijn, penningmeester en A. Kerkman en A. Molenaar, leden. In de kascommissie werden benoemd de heren L. H. Cohen en C. Paap. Op uitnodiging van het bestuur van het Kennemer financierings instituut, zal de secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, jhr. dr. J. C. Mollerus Vrijdag 22 October in gebouw „Ons Huis" voor dé Zandvoortse middenstand een lezing houden over „Gezinscrediet". Voor de tweede avond door de Culturele Kring van Bennebroek georganiseerd, die in „Oud Berg en Dal" werd gehouden, bestond Dinsdagavond een grote belangstelling, Wel een bewijs, dat ook in Bennebroek de repu tatie van dr. A. F. Portielje, die zou spreken over de dieren en hun instructieve en in tuïtieve handelingen, groot is. Na een korte inleiding door de voorlopige voorzitter, de heer J. van der Lijn, hield dr. Portielje een boeiende causerie over de die ren en hun gedragingen. Hij wilde het niet hebben over de vraag of de dieren al o! niet verstand hebben, zoals de menselijke opvatting van het verstand is, of alleen maar instinct, doch toonde aan, dat niet alleen overgeleverde instincten in hun leven be langrijk zijn, doch dat zij zich wel degelijk aanpassen aan de vaak veranderende om standigheden, van klimaat, omgeving of voedselverwerving. Spreker betoogde dat de natuur bij de dieren lang niet zo stabiel is als men wel zou denken, omdat allerlei ge dragingen en noodzakelijkheden hun aard in allerlei richtingen kunnen doen variëren. De meer dan dertig-jarige ervaring in de omgang met allerlei dieren die dr. Portielje heeft gehad, was een waardevolle gids bij het stap voor stap doordringen op het nog vrij wel onontgonnen terrein van de dieren- psychologie. Een zeer mooie serie lichtbeelden over jonge leeuwen, tijgers en andere bewoners van Artis illustreerde de causerie, welke met buitengewone belangstelling door alle aan wezigen, waaronder ook de burgemeester van Bennebroek, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht en wethouder K. Enthoven, werd gevolgd. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: J. v. d. Wekken én J. Lagen dijk. GEBOREN: Joseph Maria Bartholomeus, z. van J. M. B. v. d. Ven en J. J. S. v. d. Watering. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één RISP-tabletje blust het wel I Dinsdag en Woensdag werd in Treslong een beurs gehouden voor détaillisten uit de bollenstreek en verdere omgeving. Hier toe hadden 58 firma's uit het gehele land een stand, betrokken, van waaruit zij de winkeliers lieten zien, proeven en proberen, welke waren aan de consument kunnen worden verkocht en welk materiaal nodig is om de klant zo goed en efficiënt mogelijk te bedienen. Om zoveel mogelijk winkeliers in de gelegenheid te stellen kennis te ne men van hetgeen er in hun branche te krijgen is, werden zij uit verschillende plaatsen met speciale autobussen naar Treslong gebracht. Geen handenarbeid op de ULO'School Het R.K. schoolbestuur van de parochie St. Agatha te Lisse heeft zich tot de raad gewend met het verzoek gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen voor de invoering van het vak handenarbeid in de eerste klasse van de U.L.O.-school. De kosten hiervan worden geraamd op 1200, Burgemeester en wethouders merkten in hun prae-advies op, dat het vak handen arbeid voor de U.L.O.-scholen niet wette lijk verplicht is gesteld, waaruit mag worden afgeleid, dat de regering de drin gende noodzaak daarvan niet heeft inge zien. Aan het gemeentebestuur staat het derhalve dan ook ter beoordeling of het geven van dit onderwijs al of niet wense lijk moet worden geacht. De vraag of het onderwijs in het vak handenarbeid op de school voor uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente nood zakelijk is, menen Burgemeester en Wet houders ontkennend te moeten beantwoor den omdat bij het uitgebreid lager onder wijs het accent ligt op de intellectuele vorming van de leerlingen. Bovendien zul len de leerlingen, welke dit soort onder wijs volgen, in de praktijk overwegend geestelijke arbeid verrichten. Het leerplan is voorts zo, dat de invoering van elk niet strikt noodzakelijk vak als overbelasting van de leerlingen moet worden beschouwd. Het element van vrije-tijdsbesteding speelt tenslotte bij deze leerlingen vrijwel geen rol. Het schoolbestuur bepleit invoering van het vak handenarbeid uitsluitend om rede nen van psychologische aard, als tegen wicht tegen de intellectuele vorming en de mogelijkheid welke de leerlingen gebo den wordt hun scheppend vermogen tot ontplooiing te brengen. B. en W. stellen de raad voor de gevraag de medewerking te weigeren. Woningwetbouw B. en W. stellen de raad voor aan de woningbouwvereniging „Volksbelang" een renteloos voorschot te verlenen van 4.756,20 ter dekking van de ongedekte exploitatieverliezen over de jaren 1947 1950. Door de wijziging van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 is de mo gelijkheid geopend, dat de huur van be jaarden-woningen, waarvoor financiële steun uit 's Rijks kas is toegekend, in be paalde gevallen op een lager bedrag wordt gesteld, dan uit de gewone regeling zou voortvloeien. Dit is mogelijk indien: a. de bewoners de leeftijd van zestig jaar heb ben bereikt, met dien verstande dat, in dien ten hoogste een kind in gezinsverband met beide of met een der ouders samen woont, de leeftijdsgrens ten aanzien van dit kind niet geldt; b. het inkomen van de bewoners niet hoger ligt dan 2000 per jaar voor in gezinsverband samenwonen den of 1300 per jaar voor niet in gezins verband samenwonenden. Onder inkomen wordt verstaan het in komen van het gezinshoofd vermeerdert met de helft van het inkomen van de ove rige gezinsleden. De huurverlaging is voor de daarvoor in aanmerking komende be woners vastgesteld op een bedrag van 100 per woning per jaar, waarvan het rijk de helft uitkeert, indien de gemeente een gelijk bedrag bijdraagt. B. en W. stellen de raad voor ten behoe ve van de daarvoor in aanmerking ko mende bewoners van de „hofjeswoningen" de bejaardenbijdrage te verlenen en de rijksbijdrage hiervoor aan te vragen. Woensdagavond om half acht zal in het Jeugdgebouw van de Nederlands Her vormde Kerk te Vijfhuizen een bijzondere Zendingsavond worden gehouden. Als spreker treedt op ds. A. H. Smits van Manokwari, Nieuw Guinea. Zijn toe spraak over zijn ervaringen bij het zen dingswerk zal worden verduidelijkt met lichtbeelden. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 236 varkens. Notering: zware 194190, lichte 188180, slagersvarkens 194—191, zeugen 170182, alles per kg. levend gewicht. Handel aanvankelijk boven note ring, later sterk aflopend en zeer stroef. 3 nuchtere kalveren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8