Strijd tussen persoonlijke- en tussenhandel in bloembollen „Leden K.A.B. vaak toonbeeld van de gezapige burger" Taak van de commissionnairs neemt in belangrijkheid toe Pianorecital door Henk van Eeuw ijk Heemstede Haarlemmerliede Zeshonderd kauwtjes passeerden binnenpost 6au de Co/ogne HAARLEMS DAGBLAD Laat de verouderde glazen van Uw bril vervangen door Hartelustschool houdt twee ouderavonden OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT J. A. Middelhuis in Haarlem-Oost: Afscheid dr J. L. Koole Jubilaris bij het PEN De vogeltrek Coöperatie Haarlem keert 4 percent uit Marinehospitaal Burgerlijke Stand F" Scheepvaart DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Er is in de ontwikkeling van de handel tussen de kwekers en exporteurs van bloem bollen een tendenz waar te nemen, die enigszins overeenkomt met het vroegere verloop van de effectenhandel. De commissionnairs en de in- en verkoopbureaux van de veilingen krijgen van de kweker steeds meer opdrachten tot verkoop, waar door de directe handel tussen de kweker en de exporteur steeds geringer wordt. De exporteurs zijn met deze gang van zaken niet zeer tevreden en daarom zoeken ze naar wegen om deze ontwikkeling om te buigen. Hun „exporteursbeurs" schijnt er een te zijn, hoewel zij zich in het afgelopen jaar geen roep van „goedkoop" heeft kunnen verwerven. Oorspronkelijk trokken de kwekers van bloembollen uit de omgeving naar de ex porteurshuizen, die hoofdzakelijk in Haar lem geconcentreerd waren. Zij boden hun bollen aan de kantoren aan en hadden dagen nodig om hun kraam te verkopen. Met het toenemen van de kwekerij en de export de de uitbreiding van de bollen streek begon dit steeds moeilijker te wor den. Verhalen uit dat verre verleden spre ken nog van toestanden zoals nu in de wachtkamers van de specialisten te vin den zijn. Een uur of vier wachten was geen zeldzaamheid. De Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur heeft kwe kers en exporteurs zeer geholpen door het instellen van een beurs, die in 1893 be langrijk begon te worden. Er is voordat men definitief in het Krelagehuis domi cilie koos beurs gehouden in de Vauxhall, het Brongebouw en de Concertzaal. Het persoonlijk contact kon daardoor worden gehandhaafd. In de loop der tijden hebben ook tussen handelaren vaste grond gekregen. Niet alle kwekers hadden gelegenheid om naar de beurs te gaan en gaven opdracht aan commissionnairs en later ook aan de door de veilingen ingestelde in- en verkoop bureaux. Deze in- en verkoopbureaux zijn eigenlijk concurrenten van de veilingen. Daar men echter het aantal vertegen woordigers, zoals de employé's van deze bureaux worden genoemd, voortdurend ziet stijgen, schijnen de veilingdirecties deze concurrentie niet bezwaarlijk te vinden. Na de laatste oorlog heeft de commis siehandel een geweldige vlucht genomen. „Wie niet slaagt in het vak, wordt maar commissionnairs" is een schampere uit drukking, die nog door een aantal gevallen werd bevestigd. Deze tussenhandel drijft volgens de exporteurs de prijzen op. Men kan het zelf beredeneren, want zo'n com- missionnair belooft de adspirant-klant zijn partijen voor een hoge prijs te verkopen, waardoor hij de opdracht krijgt. Gevolg is dus, dat de exporteur hoge prijzen krijgt voorgelegd en hij hoort ook dat ze al betaald zijn. Hij doet dus mee en daar mede is een bol weer een cent duurder geworden. Zo redeneert men, misschien om het eigen geweten te sussen, want van de enkele variëteiten waarvan in het af gelopen jaar wel flinke hoeveelheden wa ren, konden de commissionnairs toch niet meer maken dan de exporteurs wilden geven. Dat was maar net boven de vast gestelde minimumprijs. Jaren met over vloed moeten ook nog bewijzen of de com- ADVERTENTIE missionnairs inderdaad zo'n grote invloed hebben als de exporteurs beweren. Ver moedelijk zullen er dan wel weer veel afvallen. Er is echter niet te ontkennen, dat de kwekers graag hun opdrachten aan com missionnairs geven,want zij kunnen de zeer snel fluctuerende prijzen niet meer bij houden. Dit en hun minder prettige erva ringen in het verleden, waarin de expor teurs hen ook wel eens een eind onder de markt betaalden, daarbij suggererende dat dit de markt was, heeft hen voorzichtig gemaakt. De bloembollenhandel is nu een maal een zeer scherpe en men dient zeer goed op de hoogte te zijn. Hoort men de klachten van exporteurs zijde, dan komt men tot de conclusie, dat de gehele bloembollenhandel langzamer hand in handen van de tussenhandelaren komt. Zij kunnen niet meer tegen deze stroom opwerken, behalve misschien door gezamenlijk maatregelen te nemen, zoals het instellen van een exporteursbeurs, die, voor de Maandagse beurs te Haarlem, in Treslong te Hillegom wordt gehouden en officieel samenkomst van exporteurs heet. Deze beurs is nog hermetischer voor bui tenstaanders gesloten dan die in het Kre lagehuis. In Treslong mogen alleen expor teurs naar binnen en geen ander uit het bloembollenvak. Uit de verhalen en staal tjes op te maken zullen de kwekers niet eens ontevreden zijn met deze samenkomst. In de zomer hebben de exporteurs name lijk een groot gedeelte van de voorraad bloembollen in handen. De overschotten verkopen zij dan op hun beurs. Ze zijn nog niet zo ver gevorderd dat zij hun collegae willen helpen door hun overschotten tegen inkoopprijs aan te bieden. Zij willen de prijs van de dag en liefst nog een beetje winst er bij, wat wel een normale gang van zaken is. De verkopende exporteurs vra gen dus wat meer en de kopenden betalen het ook. De prijzen van die beurs zijn dan meestal een richtlijn voor die van de ge hele week. De kwekers die hun bollen dan nog via de commissionnairs of op de veilin gen kwijt moeten, varen er wel bij. Er schijnt maar één verklaring voor deze eigenaardige gedragswijze te zijn. Er zijn te veel exporteurs. Daarom en misschien ook uit genoegdoening, dat men de tussen handel heeft uitgeschakeld, betaalt men op de exporteursbeurs soms meer dan de nor male prijs plus de 2'/ï provisie. Generaliseren is uiteraard onjuist. Er zijn natuurlijk exporteurs die met beide benen op de grond staan en hun gang gaan, maar dit neemt niet weg, dat er thans een felle strijd is tussen het verleden, dus de „persoonlijke handel" en de toekomst, de „tussenhandel". De uitslag van deze strijd lijkt niet moei lijk te voorspellen. De kwekers moeten steeds harder werken om het hoogste ren dement uit hun grond te halen en hebben te kampen met gebrek aan personeel, dat waarschijnlijk niet meer zal worden opge- heven.De commissionnairs krijgen nog meer vat op hen en worden dan de behartigers van hun zaken buitenshuis en de export zal, hoe ongaarne ook, hieraan vroeg of laat toch moeten geloven. De Haarlemse pianist Henk van Eeuwijk (leerling van Piet Vincent) gaf Woensdag avond een recital, dat bijzondere techni sche en muzikale kwaliteiten van deze jonge kunstenaar in het licht stelde. Hij bespeelde de grote Förster-concertvleugel van de firma Koot, waarvan de capaciteit voor de ruimte van de Tuinzaal waar het recital plaats had wel wat geweldig bleek te zijn. Vooral het publiek dat voor aan zat, had daar hinder van; later op de avond verhuisde het dan ook naar het achtereinde van de zaal, waar de klank verhouding tenminste dragelijk was, hoe wel voor de ranke muziek van Scarlatti en grotendeels ook voor die van Mozart ook nog te volumineus. Men kon uit het spel van Henk van Eeuwijk echter de fijn zinnige intenties betreffende dynamiek ten hoogste waarderen. De vigoureuze, hoewel puntige vertolking van twee Essercici (meestal ten onrechte sonates genoemd) van Scarlatti, duidde op een onmiskenbare aanleg voor het grote podium en dan met werk van markant karakter en machtige adem. Een voorname prestatie van strenge technische scholing en artistieke ernst le verde Van Eeuwijk met de stoere Partita in C van Bach, waarin hij meer dan eens een milde klank wist te leggen en die hij doorgaans gezond expressief voordroeg. De klare realisatie van het grillige slot deel was bovenal zeer te prijzen. De rustige beheersing, ook in de bewo gen delen van de reeds besproken com posities, misten wij enigszins in het begin- Allegro van Mozarts Sonate in D (K.V. 311). Het kwam ons voor dat voor het aan gewende vlugge tempo een nog lichtere aanslag bevorderlijk zou zijn. Het Hondo gaf echter veel voldoening. Na de pauze kregen we Debussy en Ravel te horen. „Reflets dans l'eau" werd met vereiste expansie trefzeker gespeeld. Ook voor de impressionistische klankbeel den „La Soirée dans Grenade" en „Min strels" toonde de concertgever het artis tieke zintuig, dat de technische realisatie dient te beheersen. Virtuositeit en klaarte kenmerkte de interpretatie van „Jeux d'eau" van Ravel en bovendien een tere klankgevoeligheid die van de „Sonatine". Het succes noopte tot een toegift. Wat was het? Een onbekende Granados? Mis, want achteraf bleek dat we een improvi satie gehoord hadden, een onbekende Van Eeuwijk, dus alles bij elkaar was dit reci tal een positieve belofte, die ik eens hoop verwerkelijkt te horen op het grote podium of beter gezegd: op de grote podiums. JOS. DE KLERK. De Bloemendaalse school voor gewoon uitgebreid lager onderwijs, de Hartenlust- school, heeft bij de aanvang van het nieu we schooljaar een leerlingental van 328 be reikt; er zijn niet minder dan vier parallel klassen voor het eerste en tweede leerjaar. Het bestuur van de oudercommissie van de Hartenlustschool is hierdoor gedwongen in- plaats van één, twee ouderavonden te ge ven, daar de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te klein bleek om alle ouders op één bijeenkomst te bevatten. Op Dinsdag 26 en Vrijdag 29 October worden de ouderavonden gehouden. De heer D. Krabbendam, onderwijzer aan de school, zal een les geven met het school- orkest, de heer W. Overliese houdt een toe lichting bij een gymnastiekles en tenslotte zal de heer W. H. van Paasschen, chef van de afdeling Jeugdbemiddeling van het Ge westelijk Arbeidsbureau ln Haarlem, een causerie houden. -**• Het bestuur van het Prins Bernhard- fonds heeft een premie van f 500 ter beschik king willen stellen voor dat Anjerfonds, dat gedurende een jaar de hoogste inzameling per hoofd van de bevolking heeft geboekt. Voor het jaar 1953 was dat het anjerfonds- Friesland, dat per inwoner 2,1 cent opbracht. „De KVP nu" De afdeling Heemstede van de Katholie ke Volks Partij heeft voor Woensdag 27 October een vergadering uitgeschreven in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg. Voor deze gelegenheid zal de heer M. H. W. van Doorn als spreker optreden, waarbij hij als onderwerp koos „De K.V.P. nu". Nieuw afdelingsbestuur Koningin Wilhelminafonds Wegens vertrek naar elders hebben ver scheidene leden van de Heemsteedse afde ling van het „Koningin Wilhelmina Fonds" gedurende de laatste maanden moeten be danken. Het comité heeft zich onlangs met succes tot leden van het voormalige Adop tie-comité Heemstede-Puttershoek gewend, die allen bereid bleken de opengevallen plaatsen in te nemen. Ook de voorzitter daarvan, de heer N. de Lange, heeft reeds toegezegd deze functie eveneens voor het „Koningin Wilhelmina Fonds" te zullen waarnemen. De ere-voorzitter van het comité, de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, besloot het vernieuw de comité voor Dinsdag 26 October op het raadhuis bijeen te roepen, teneinde het ge wijzigde afdelingsbestuur officieel te instal leren. Ter gelegenheid hiervan zal de heer De Lange tevens een uiteenzetting geven van de plannen welke er bestaan, om bin nenkort tot verschillende acties ten bate van de kankerbestrijding over te gaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Hendrika, d. van P. A. J. LeeuweringBentum; Anna, d. van G. den BestenDuiser; Jan Willem, z., van J. Buijsv. d. Schaaf. ONDERTROUWD: P. C. Poelgeest en E. Berg; J. Chr. Stork en G. v. d. Mèij; P. J. H. Nelis en M. J. M. Vreeburg. GETROUWD: N. van Baarsen en M. A. M Tan dear Laan. De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging (K.A.B.)de heer J. A. Middelhuis, heeft Woensdagavond in het parochiehuis aan het Teylerplein voor de kring Haarlem-Oost van de K.A.B., een rede uitgesproken over deze beweging, het mandement der bisschoppen en de nieuwe loonronde. De heer Middelhuis begon zijn rede met er on te wijzen, dat dir. Schaepman onge veer zestig jaar geleden de Katholieke arbeiders heeft opgeroepen tot zelfbewust zijn, zelfrespect en maatschappelijke ont wikkeling. Hij verwierp de klassestrijd en stond een harmonische samenwerking met de werkgevers voor. In het ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de kerkelijke vrij heid in Nederland verschenen boek „In vrijheid herboren" wordt gesteld, dat men in zestig jaar arbeidersstrijd deze arbei ders van een amorfe, verwaarloosde be volkingsgroep eerst tot een klasse en ver volgens tot een stand heeft gemaakt. De spreker constateerde het droevige feit, dat men over het algemeen geen waar dering meer heeft voor wat de pioniers met bijzonder grote inspanning tot stand hebben weten te brengen, aangezien men het verworvene als normaal beschouwt. De K.A.B, met haar 256.oen «eorgamiseerden is een beweging van betekenis, maar de leden zijn merendeels het toonbeeld van de gezapige burger, de slechts interesse heeft voor de sport, de bioscoop, cabaret en de radio. Dit wil niet zeggen, dat men er niet verheugd over mag zijn. dat de hedendaagse arbeider van dit alles kan profiteren de pioniers, die hem dit heb- hen geraehonke-n. '/nr er z°if vee1al niot aan toe gekomen. Het is alleen onprettig te weten, dat de interesse van de hierboven geschetste arbeider niet veel verder gaat. De K.A.B. heeft reeds vroeg ingezien, dat men zijn idealen niet kan verwezen lijken met stakingen. Men dient het doel te bereiken door samenwerking en col lectieve dn<n ook "'in ontslaan vakraden en bedrijfsraden, ook de Stich ting van de Arbeid, waarin de werknemers medezeggenschap op hoog niveau hebben. Dèt is de betekenis van de arbeidersbe weging, maar het zal daarom ook een brengen. Zij interesseren zich niet in het mist voor de loonpolitiek. Toch dienen zij te beseffen, dat men zonder arbeidersbewe ging dergelijke resultaten niet zou behoe ven te verwachten. Men zal daarom ook voor dergelijke zaken meer belangstelling moeten kweken. De Katholieken moeten er voor zor gen, dat de huidige ontwikkelingen op velerlei terrein in ons land de Katholieke beginselen niet aantasten. Het aardse moet altijd in dienst gesteld worden van het Hoge. „Alles voor het volk" is een leuze, die Partij van de Arbeid en Katholieke Volkspartij beide onderschrijven. Deze laatste partij gaat evenwel een stap ver der: „Alles voor het volk, het volk voor Christus". De Katholieke vakorganisaties zijn daarbij de stootkrachten in de goede richting. Al het goede, wat bereikt is, mag niet verloren gaan. Dat is ook de mening van de Katholieke bisschoppen, vandaar de verschijning van het bisschoppelijk mandement. Hèt punt, jvaar het om gaat, is niet het verwerven van kortere arbeidstijden, ho gere lonen en dergelijke. Het gaat boven al om het scheppen van een nieuwe rechts toestand liever nog het herstellen van de oude. Dit is gedeeltelijk het werk van de Burgerlijke Wetgever, maar daarnaast is het een zaak van de maatschappelijke zegen. De predikant der Gereformeerde „radio"- gemeente te Bloemendaal, dr. J. L. Koole, zal met ingang van 1 November zijn werk aanvangen als hoogleraar te Kampen. Op Zondag 29 Augustus heeft hij reeds zijn af- scheidspredikatie gehouden. Er is een wij ziging gekomen in het oorspronkelijke plan, dat half October de gemeenteleden van dr. Koole afscheid zouden nemen. De afscheids avond is vastgesteld op Woensdag 10 No vember in het kerkgebouw aan de Vijver- weg te Bloemendaal. In de maand November zullen twee amb tenaren van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland bij dit bedrijf ju- Gistermorgen gin>g de wind na half negen aanmerkelijk liggen, de bewolking werd hoger en de zon brak door. Gedurende een uur was er toen wat trek. Daarna stak de wind weer op en streken de vogels neer. Er kwamen van 8.259.15 uur langs 153 spreeuwen, 86 vinken en 1 lijster. Aan de kust was er vandaag door de regen van 7—8 uur geen trek en in het binnenduin cx>k niet: 2 vinken en 2 koper wieken. Wel pas seerden om 7 uur een grote wolk kauwtjes van on geveer 600 vogels de binnenpost. Tussen een troep sijsjes bij het Brouwerskolkje zijn ook barrn- sijsjos gezien. Van de notenkraker zijn er enige be richten binnengekomen. Begin October werd er één bij de Eemmond gezien en van begin October tot tenminste 13 Octo ber waren er 2 notenkrakers bij Apeldoorn. Zij voedden zich daar uitsluitend met hazelnoten. Ook in Haarlem aan de rand van de Hout vertoonde zich Zaterdag zo'n gast uit Siberië. Uit Duitsland meldde men nader, dat er overal in Noord-Duitsland zeer veel notenkrakers worden gezien, vooral in het kustgebied. Een der belangrijkste waarne mingen was wel die van 22 September op het eiland Schleimunde in Sleeswijk in de Oostzee dicht bij de Deense grens, waar er niet minder dan 200 op doortrek gezien werden. In de vergadering van de ledenraad van de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Haarlem" werd het resultaat over het boekjaar 1953/'54 bekend gemaakt. De bedrijfsuitkomsten van de kruideniers afdeling waren dermate gunstig, dat be sloten werd aan de afnemers van deze af deling een overschotuitkering te doen van 4 percent. In het gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen wordt op Woens dagavond 27 en Donderdagavond 28 Oc tober, telkens van zeven uur tot twaalf uur, een „Muzi-fair' gehouden. De op brengst van deze „Muzi-fair" komt ten bate van het Welfare-werk onder de bur ger en militaire patiënten van het Ma rine Hospitaal te Overveen, speciaal wat betreft de muzikale ontspanning. De „Muzi-fair" zal in principe het karakter dragen van een fancy-fair, maar toch op een geheel originele wijze in elkaar gezet worden. De leiding berust bij mejuffrouw J. Brederode van de Welfare-afdeling en de heer A. J. P. Bindels, adelborst der le klasse. Van de attracties noemen we: schiet en speerwerptent, grabbelton, Welfare stand, het waarzeggen, een wonderpop, ezelstaart- en spijkertent, een bloemen- stand, „het konijn Nico" en niet te ver geten een Rad van avontuur. De „Muzi-fair" is voor een ieder toe gankelijk. De opbrengst ervan zal voor een groot deel bestemd worden voor de op bouw van een discotheek in het hospitaal te Overveen. HAARLEM, 20 October 1954 ONDERTROUWD: 20 Oct.. Th. Schneider en E. J. Bakker; M. J. G. Heijselaar en W. Landwehr Johann; S. Sönker en F. G. van der Meer; L. J. Loeffen en E. A. van Raap horst; H. A. den Ouden en H. E. Kleefstra J. Harskamp en E. Pannekoek Loois; E. Burghout en A. C. van Leuven; H. J. Steensma en J. H. vart Ham; M. Hermus en C. E. Zandstra; B. Kreeft en H. Minden; B. Geels en E. W. ten Boom; H. A. J. van den Bogaard en M. C. Th. Vermeijs; J. K. Farla en C. Bottelier; R. Rijke en T. J. J. Dijkstra; J. Lucas en M. D. S. Opdam; C. Basjes en J. Kroon; A. J. Wittebrood en B. W. Puts; H. F. Ris en W. C. van der Werff; M. Smit en Th. J. Kaptein; A. van de Wetering en J. M. Rosekrans; J. A. van Eijk en G. A. Die- pendaal; C. Koper en M. A. G. Kemp; D. Questro en J. Blesgraaf; H. J. van der Horst en M. G. van Veen; H. Bijster en T. M Plukker. GEHUWD: 20 Oct., P. Portegies en A. A M. Loerakker; G. Icke en J. C. Verkerk; J H. Kok en W. de Rooij; P. Limburg en C. M J. Nijssen: A. Redeker en J. W. M. Moer kerk; P. Harren en A. Koning; G. Chr. J Castelein en J. C. Zomer; J. J. Swinkels en J. G. M. Louman; J. Willemse en M. A. Sche pers; J. M. Verheijde en J. E. Stam: V. Blee- ker en E. M. Mulder; A. Rijvordt en D Landman; Th. van der Wereld en J. de Loo- per; P. Karman en H. W. Wolters; M. K. de Graaf en M. H. M. Steinhoff; J. A. F. Drogtrop en R. Smit; C. A. Nijssen en M. J. Groen; D. J. Muis en W. M. Boerwinkel. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., M. M. de Goedede Leeuw; J. M. Boervan den Boogaard; C. C. M. Steentjesvan der Peet; E. BouwensSchoemaker; 20 Oct., E. M. Stol voortJoosten; H. van den Brande Seijsener; G. A. VeeningaLaven. BEVALLEN van een dochter: 19 Oct., A. M. VerburgThöne; P. H. MoisonPreenen; I. Kroon van DiestHolzhaus. OVERLEDEN: 18 Oct.. T. P. Vlaskamp, 80 j., Marnixplein; 19 Oct., A. Schipper Truijens. 80 j., Koninginneweg; G. Molen kamp, 63 j., Suaarndamseweg. iedereen duidelijk zijn. dat de vertegen- l bileren. De heer J. A. de Wijs viert op Don- woordigers van de werknemers een grote massa achter zich moeten weten, wil men met hun eisen rekening houden. Velen onder de arbeiders weten niet. dat er dagen lang onderhandeld is om het ten slotte tot een loonsverhoging van 6 te derdag 4 November zijn zilveren ambtsju bileum. Hij is hoofdbureelambtenaar van de laagspanningsadministratie. Op Dinsdag 10 November zal de technisch opzichter, de heer C. Dekker te Amstelveen, veertig jaar in dienst van het P.E.N. zjjn. ADVERTENTI. De pittige geur van het Troika Parfum verenigd met de verfris sende kracht van 4711 Eau de Co logne - een bijzondere combinatie met een eigen sportief karakter. In originele flacons van f 2.25 tot f 12.50 Akkrumdijk, 20 v. Antwerpen te Rotterdam. Aikaid, 20 te Rotterdam. Almdijk, 19 v. Brownsville n. Le Havre. Alnati, 16 te Buenos Aires. Altair, 20 te Santos. Amstelland, pass. 19 Ouessant n. Recife. Amstelveen, 18 te Colombo. Alamak, 20 te Amsterdam. Arundo, 19 v. Montreal n. Nederland. Axeldijk, 19 te Santos. Aalsum, pass. 20 Finisterre n. Port Said. Abbekerk, 22 te Suez verwacht. Almkerk, 20 te Melbourne. Amor, 20 te Amsterdam. AmstekMep, 20 v. Aden n. Djeddah. Arendsdijk, 20 Key West gepass. n. Le Havre Andijk, 20 v. Hamburg n. Bremen. Arnedijk, pass. 20 Fay3l n. Cristobal. Aagtedijk, pass. 20 eil Saba n. Trinidad. Aagtekerk, 20 v. Roterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 21 te Houston. Aardijk, 20 v. Bremen n. Rotterdam. Agamemnon, 21 te Philadelphia. Alehlba, 21 le Rio Grande do Sul. Aldaibi, 21 te Las Palmas. Alderamin, 20 v. Port Said n. Genua. Algenib, 20 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Annenkerk, 21 te Tientsin. Appingedijk, 20 v. Boston n. Philadelphia. Aardijk, 21 te Rotterdam. Alhena, 23 Rotterdam verwacht. Amsteldijk, 20 te Boston. Argos, pass. 21 Kp. Pasero n. Hamburg. Banka, 20 v. Calcutta n. Chitlagong. Bacchus, 19 v. Brighton n. Antwerpen. Barendreeht, 20 v. Piraeus te Port Said. Baud, 20 v. Singapore n. Tj. Priok. Bawean, 20 v. Singapore, n. Manilla. Band.iermasin, pass. 29 Klapper eil. n. Tjilatjap Boschfontein, 21 te Mombasa. Bantam, 21 v. Ummsaid n. Bahrein. Bennekom, 21 v. Vlissingen n. Antwerpen. Billiton, 19 te Colombo. Cistula, pass. 20 Kielerkanaal n. R'dam. Corüla, 20 v. Marseille, n. Genua. Caltex Delft, pass. 20 Gibraltar n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 20 Zuid Oostp. Kreta. Cleodora, 20 loo m. Z. Sydney. Gorilla, 20 te Genua. Caltex Nederland, 21 v. Kopenhagen n. R'dam Drente, 18 v. Penang n. Belawan. Duivendrecht, 18 te New York. Dongedijk, 20 v. Bremen n. Rotterdam. Duivendijk, 19 te Los Angeles. Delfshaven. 20 v. Casablanca n. Rotterdam. Drente, 18 te Belawan. Delft, 20 te Balboa. Eos, 19 v. Sevüla n. Malta. Esso Den Haag, pass. 20 Kreta n. Antwerpen. Ena, pass. 20 Lissabon n. Rotterdam. F.nggano, 20 v. Hamburg n. Adaj. Friesland (SSM), 21 v. Kopenhagen op de Tyne Gadilla, 20 te Calcutta. Gaasterland, pass. 20 Finisterre n. Amsterdam Groote Beer, pass. 20 Belle Isle n. Quebec. Hestia,, pass 19 Bermuda n. Antwerpen. Hector. 19 te Amsterdam Heemskerk, 20 v. Mombasa n. Suez. Hydra, 19 v. Amsterdam n. West Indië. Hathor, pass. 20 Gibraltar n. Tunis. Hilversum, 20 130 m. ZO St. Messina n. Genua. Hector, 21 te Rotterdam. Hersilia, 21 te Paramaribo. Hoogkerk, pass. 20 Kp. Guardaful n. Mombasa. Haulerwijk. 20 v. New York n. Hamptonroads. Hos, 20 te Napels. Ivoorkust, 20 v. Freetown n. Dakar. Jupiter, 20 v. Trinidad n. Paramaribo. Joh. v. Olderebarnevelt, 21 160 m. Z. ten O. Bris bane n. Soerabaja. Kertosono, 20 te Lorenzo Marquez. Kota Baroe, vertr. 20 v. Colombo n. Aden. Katelysia, 20 v. Miri n. Singapore. Kieldrecht. 21 te Colombo. Koratla, 20 te Portland. Kota Baroe, 20 v. Colombo n. Aden. Kartmun, 21 te Lissabon. Kedoe, 20 v. Bordeaux n. Dakar. Kota Inten, pass. 20 Str Messina n. Genua. Laurenskerk, 20 te Madras. Lawak, 19 v. Napels n. Casablanca. Lekhaven, pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. In dit vreemdsoortige bouwwerk, waar aan twee zijden de vleugels van een „Cornet" uitsteken, zijn in opdracht van de Britse regering proeven genomen om opheldering te brengen in de rampen met dit type straalvliegtuig. Na de uitgebreide experimen ten die hier uitgevoerd zijn, meent men de oorzaak van de „Cornet"-rampen te moeten toeschrijven nan „metaalvermoeidheid",, Lemsterkerk, 19 v. Catania n. Marseille. Leuvekerk, 20 te Karachi. Loppersum, 20 te Sfax. Lissekerk, 20 v. Basrah n. Khorramshar. Loosdrecht, 21 Rotterdam verwacht. Loosdrecht, 21 te Rotterdam. Luna, 21 te Amsterdam. Mapia, 19-20 te Port Said. Mentor, 19 v. Palermo n. Algiers. Maas, 20 te Alexandrië. Macoma, 19 v. Singapore n. Durban. Maipessa, 20 410 m. O. Ceylon. Mariekerk, 21 te Singapore. Meliskerk, 21 te Genua. Meerkerk, 20 v. Rotterdam n. Bremen. Molenkerk, 20 te Rotterdam. Muiderkerk, 20 v. Amsterdam n. Adelaide. Modjokerto, pass. 21 Ouessant n. Houston. Nieuw Amsterdam, 19 v. New York n. R'dam. Nigerstroom, 21 te Lagos. Notos, 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ouwerkerk, 20 te Hamburg. Oranje, pass. 20 Finlsttrre n. Southampton. Oranjefontean,, 21 te Durban. Oranjestad, 20 v. Aruba n. Pto Limon. Prins Alexander, 15 te Montreal. Pendreeht, 21 Pta. Cardon verwacht. Prins W. George Frederik, 15 te Montreal. Poelau Laut, 20 v. Penang n. Belawan. Pleter S, 21 te Cardiff verw. Prins Joh. W. Friso, pass. 21 Scilly's n. R'dam. Polyphemus, 21 te Djeddah. Prins Fred Hendrik, 21 te Rotterdam. Prins Maurits, 17 te Montreal. Prins Willem IV, 18 te Chicago. Prins Willem v. Oranje, 21 te Montreal. Pygmalion, 21 te Rotterdam. Ruys, 19 v. Buenos Aires n. Santos. Rempang, 20 v. Casablanca n. Beyrouth. Rita, 21 te TJ. Priok. Hoebiah, 20 v. Cochin n. Djibouti. Rondo, pass. 20 Ceylon n. Suez. Rijndam, 20 v. Le Havre n. Rotterdam. Rijnland, 20 te Montevideo. Scherpendrecht, 19 v. Rio Grande do Sul naar Curagao. Stad Lelden, 19 v. Llvorno n. Genua. Stad Vlaardingen, 19 v. Wabana n. Rotterdam. Statue of Liberty, 23 Mena al Ahmadi verw. Saroena, 20 v. Saigon n. Pladju. Siberoet, 20 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Stad Breda, pass. 19 205 m. O.NO. Kp. Rac>r Stad Lelden, 20 te Genua. Sunetta, 21 te Suez. Salland, 20 v. Recife n. St. Vincent. Sibtgo, 19 te Sydney. Slamat, 21 te Cochin. Samarinda, pass. 20 Fern. Noronha n. Kaapstad Sibajak, 22 Rotterdam verwacht. Tamo, 20 te Pto. Acevedo. Thalatta, 19 te Rotterdam. Taria, 21 te Pladju verwacht. Talisse, 20 290 m. NW. Halmaheira. Tarakan, 20 te Genua. Tlbia, 20 v. Hongkong n. Mlri. Tero, 21 te Recife. Tiba, 20 v. Ilheos n. Antwerpen. Tomini, pass. 20 Suez n. Colombo. Triton, 20 te New York Tawall, pass. 21 Ouessant n. Antwerpen. Tegelberg, 19 v. Maurits n. Belawan. Valentijn, 21 te Balikpapan. Van Llnschoten, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Waal, 19 v. Rotterdam n. Lissabon. W. Alton Jones, 22 Suez verwacht. Willem Ruys, pass. 20 Algiers n. Port Said. Westland, 20 v. Montevideo n. Bahia. Waterman, pass. 20 Ouessant daarna Hoek v. Holland verwacht. Westerdam, 20 te Albany. Willemstad, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. IJsel, 19 v. Piraeus n. Saloniki. Zuiderkruis, pass. 19 dwars Lissabon n. Port Said. Zijpenberg, 19 te Bona. KLEINE VAART Atlas, 19 te Kopenhagen n. Aarhus. Aco, 20 te Lulea. Adm. Nelson, 20 te Londen. Adm. De Ruyter, 19 v. Hennebostrand te Leith. Aeneas, 19 v. Tarragona n. Valencia. Ali s, 20 90 m. W. Helgoland n. Humber. Ardeas, 19 v. Chalkis n. Patras. Ary Scheffer, verm. 20 v. Kopenhagen naar HelsingDorg. Atlantis, 20 v. Gent te Zwijdrecht. Amazone, 20 v. Antweipen te Vlissingen. Bab-T, 16 te Zaandam Batavier 3, pass 20 Kp. Roca n. Casablanca. Birmingham, 19 v. Tyne te Amsterdam. Hera, 19 v. Cumana n. Guanta. Casablanca, 19 v. Casablanca te Marseille. Casana, 20 bij Hanstholm n. Rotterdam. Cinderella, 20 v. Antwerpen te Vlissingen. Coolsingel, 19 v. Rotterdam te Dublin. Deo Favente, 19 v. IJmuiden n. Odense. Duiveland, 20 pass. Holtenau n. Tyne. Gaasterland, 20 v. Leith te Harllngen. Gerrie S, 20 nog te Poole. Geeststroom, pass. 20 Smltbknoll n. Maassluis. Heerengracht. 20 dwars Wight n. Rotterdam. Haskerland, 19 v. Goo'.e n. Amble. Ida Jacoba, 19 v. Genua n. Llvorno. Josef Swenden, pass. 19 Vlissingen n. Cork. Julia, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 15 te Kotka. Koningshaven, 19 v. Oran n. Nemours. Larix, 15 te Stugsund. Mariscal Lopez, 20 110 m. NW. Lissabon. Marne, 20 v. Stockholm te Koping. Mart!en, 19 te Dublin. May Mere, 19 v. Fowey n. Westonpolnt. May Star, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Medea, 20 25 m. ZW. Skerries. Merwehaven, 19 v. Bremen n. Rotterdam. Metropole, 20 v. Oostende te Antwerpen. Midsland, 20 v. Grangemouth n. R'dam. Mintaka N, 19 v. Casablanca n. Agadlr. Nieuwehaven. 21 Rotterdam verwacht. Nottingham, 20 nog te Kingslynn. Nero, 19 v. Rijeka n. Bar;. Oosterburgh, 19 v. Rotterdam te Stockholm. Phecda, 19 v. Port Lyautey n. Rouen. Pavo,l7 Kiel gepass n. Geile. Ponto, 19 Kiel n. Kalmar. Ponza, 18 te Zaandam. Poortvliet, vertr. 21 v. Alholmen n. A'dam. Result, pass. 19 Vlissingen n. Boston. Rijnhaven, 19 v. Port Lyautey n. Duinkerken. Stella, Maris, 20 te IJmuiden n. Stugsund Strabo, 19 v. Amsterdam te Gothenburg. Terschelling, 19 v. Vlissingen n. Hamburg. Tlnda, pas. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Ton S, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Trito, 20 v. Dublin te Belfast. Tyro. 20 v. Honfleur n. Rotterdam. Uni S. 20 200 m. W. Bordeaux n. Genua. Veenenburgn. 18 v. Rotterdam te Mlddlasbro. Vlvo, 19 v. Boston n. Felixstowe. Wega, 19 Brussel te, Vlissingen. Zeehaan, 21 y, RJg-jJe. Odense

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11