Bouw Prinsenbrug vanmorgen begonnen Van kapitale betekenis voor verkeer en industrie Lijdensgeschiedenis opgehaald Alle beschikbare vliegtuigen in Engeland gecharterd Komst van Amerikaans squadron op Soesterberg is noodzaak Bus reed bij Berkel te water en sleurde kleine auto mee Omgekeerd Thans reeds f 324.000 op giro 5100 gestort Stakingen nemen hand over hand toe Boedapest laat nieuw geluid horen Holland Marsh stond 3 a 10 meter onder water Houten bouwloods in Zaandam afgebrand Frans-Indiaas accoord ondertekend Alle zestig passagiers ongedeerd, maar echtpaar in auto omgekomen DONDERDAG 21 OCTOBER 195 4 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 r Opticien WEBER Paardenmiddel MINISTER STAF: Vijf jaren communistisch bewind veroordeeld Dev^lu^tïe in Zuid-Koren Resten van het rijk der Franse O.I.C. geliquideerd Twist over Nieuw-Guinea in UNO commissie De Gaulle zou volgelingen niet vrijlaten 3 tm w m ,5» w 'Ai 1 Een zware dragline schoof vanmorgen op een teken van Haarlems burge meester langzaam vooruit en greep de eerste moot weerbarstige aarde oncïer applaus van een groot aantal toeschouwers uit de oude omwalling van het Prinsen Bolwerk. Met die handeling was de uitvoering van het grootste open bare werk, dat Haarlem tot nu toe na de Bevrijding ondernam, begonnen: de bouw van de Prinsenbrug en de aansluitende wegverbindingen. Dit miJlioenen- werk zal over twee jaar in hoofdzaak voltooid zijn: twintig jaar na de vaststelling van het uitbreidingsplan, waarop de Prinsenbrug reeds geprojecteerd stonch Niet alleen zal de Nijverheidsweg, hoofdader van het nog zo jonge industrie gebied in de Waarderpolder, dan op slechts één kilometer afstand van het station zijn komen te liggen en op zevenhonderd meter van de wegen langs het Spaarne, maar tevens zal een belangrijke schakel tot stand zijn gekomen in de toekomstige Oost-Westverbinding. Als zodanig betekent de bouw van de Prinsenbrug de eerste stap op de weg, welke tot de verwezenlijking van het Haarlemse Verkeers plan voert. Op deze tekening komt de functie van de Prinsenbrug als schakel in het Oost-West- verkeer en als toegang tot het industrie terrein duidelijk tot uitdrukking. De brug zal bestaan uit vier overspan ningen over het Noorder Buitenspaarne. De overspanning welke het dichtst bij de Oostelijke oever is gelegen wordt uitge voerd als basculebrug, de, van de Weste lijke oever af gerekend, tweede overspan ning als hefbrug. De overspanningen be vinden zich ruim drie meter boven het wateroppervlak, de hefbrug kan tot ruim vijf meter boven het water worden ge heven: even hoog als de spoorbrug. De doorvaartbreedten van de overspanningen zijn groter dan van elke andere brug over het Spaarne en de hoogte overtreft even eens die van de andere oeververbindingen. Dit betekent dat de Prinsenbrug voor het scheepvaartverkeer minder vaak geopend behoeft te worden. De rijbaan op de brug wordt elf meter breed, zodat de verkeersweg erover drie Ter gelegenheid van het feestelijk begin van de werkzaamheden aan de Prinsenbrug heeft het Haarlemse gemeentebestuur van middag in de ridderzaal van het stadhuis aan ongeveer 150 genodigden een koffie maaltijd aangeboden, tijdens welke de bur gemeester, mr. P. O. F. M. Cremers een uitvoerige toelichting heeft gegeven op de voorgeschiedenis en de betekenis van de nieuwe verbimdiing, vooral ook in het licht van de toekomstige verkeersplannen in en om Haarlem. Hij heeft er aan de hand van de maquette van het industrieterrein, een door koorden schematisch aangegeven verkeerspatroon en werktekeningen ge demonstreerd, dat niet alleen het nieuwe Haarlemse industrieterrein sneller bereik baar en gemakkelijker te vinden zal zijn, maar ook dat het industrieterrein dan aan trekkelijk zal worden voor die bedrijven welke thans nog in de binnenstad zijn ge vestigd. Maar bovendien zal door de Prinsenbrug en de aansluitende wegen waarvan de Oostelijke randweg langs Vondelweg en Spaarndamseweg ook binnen afzienbare tijd geschikt zal worden gemaakt voor het van de Velser tunnel komende verkeer een bijdrage geleverd worden tot een voortref felijk wegennet, dat pas zijn volledige waarde krijgt als ook het rijk de snelver- keersweg beoosten Haarlem zal hebben aangelegd. Wanneer de tram tussen Amsterdam en Zandvoort verdwenen zal zijn, zullen ook de aansluitingen in Haarlem zelf aanzien lijk verbeterd kunnen worden, met name bij de Amsterdamse poort. Oostsingel en Herensingel kunnen dan verbreed worden Via de Schalkwijkerstraat en -weg zal, na verwijdering van de huidige bottleneck ter plaatse, een goede verbinding met de Bui- tenrustbrug mogelijk worden. Op die manier zal een gunstig klimaat worden geschapen voor de Haarlemse in dustrie. Natuurlijk heeft burgemeester Cremers de gelegenheid te baat genomen om nog eens de aandacht te vestigen op dat andere noodzakelijke werk, waarop Haarlem eigenlijk al van 1884 af wacht: de ver plaatsing van het goederenstation van de Westergracht naar de Waarderpolder. De Nederlandse Spoorwegen gingen in 1892 met dat raadsbesluit accoord en werden door de Kamer van Koophandel in 1905 opnieuw op die noodzakelijkheid gewezen, drie jaar nadat N.S. besloten hadden toch aan de Westergracht te blijven. In 1913 drong de Kamer van Koophandel nogmaals in een brochure op de verplaatsing aan, in 1923 slaakte de toenmalige verkeerscom- missie opnieuw dezelfde kreet. Op 15 Juli 1939 schreef de directie van de Nederlandse Spoorwegen aan de hoofd ingenieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat dat N.S. accoord gingen met de plannen tot ophoging van de spoorbaan en verplaatsing van het goederenstation. „Over de noodzakelijkheid van deze werken be stond noch bij de Nederlandse Spoorwegen, noch bij handel en nijverheid, noch bij de gemeente enige twijfel." aldus schreef ir. F. Ottevangers in 194? in zijn boek „De sociaal-economische structuur van Haar lem en omgeving." „Zou die noodzakelijkheid nu niet meer bestaan, nu het treinverkeer veel intensie ver is geworden, het wegverkeer verveel voudigd, de tram gaat verdwijnen, een tunnel bij Heemstede onontkoombaar is ge worden?" zo vroeg burgemeester Cremers. In 1939 stelden de Nederlandse Spoor wegen voor hun medewerking aan de uit voering van deze werken slechts één con ditie: de gemeente zou voor goede toegangs- w wegen tot goederenstation en industrieter rein in de Waarderpolder zorgen. „Welnu", aldus mr. Cremers, „aan die voorwaarde wordt vandaag voldaan. Een „neen" van de Nederlandse Spoorwegen zullen wij nimmer accepteren." ryyyxx^xocoooooorv- -xxooooocxdoooocx banen kan tellen. De trottoirs aan weers zijden worden drie meter breed. De bijkomende werken bestaan uit de verlegging van de weg door het Prinsen Bolwerk naar het Noorden. Deze weg wordt tien meter breed en sluit over de brug aan op de Oudeweg, welke in de toekomst recht getrokken zal worden. Er komt voorts een nieuwe Vrouwehekbrug van drie overspanningen over de Schoter- singel. Voor deze bijkomende werken is een crediet van f 575.000.beschikbaar. Dat is natuurlijk na de prijsstijgingen en loonronden van de laatste jaren niet meer voldoende. Ook de kosten van het totale werk, welke enkele jaren geleden op f 1.750.000.werden geraamd, zullen thans aanzienlijk hoger liggen. Tot de werken welke in deze bedragen niet begrepen zijn en die naar alle waar schijnlijkheid ook niet binnen de twee jaar, waarbinnen de brug gebouwd moet worden, uitgevoerd zullen worden, be horen de verdubbeling van het viaduct onder de spoorlijn tussen Prinsen Bolwerk en Friese Varkensmarkt en tussen de aan leg van een verbinding tussen de Oost singel en de Oudeweg met een viaduct onder de spoorlijn. Het is echter vooral de laatste verbin ding welke van zeer groot belang zal wor den: zij zal de snelste en de kortste route mogelijk maken tussen Amstedamse poort en Station. ADVERTENTIE Wordt het geen tijd Uw ouderwetse bril te vervangen door een modern modél? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Het comité Vluchtelingenhulp heeft giste, ren 41.000 gulden aan bijdragen ontvangen. Het totaal van giro 5100 is nu 324.000 gulden. De politierechter te Zutphen heeft de melkhandelaar K. uit Deventer veroor deeld tot vijf en zeventig gulden boete of vijftien dagen hechtenis. K. stond terecht omdat hij onnadenkend een hoeveelheid droespoeder voor paarden aan kinderen had gegeven. De man had het poeder van een dieren arts gekregen toen zijn paard ziek was. Het paard knapte er van op, maar de melkhandelaar hield nog poeder over. Het rook zo lekker naar drop, dat hij er de kin deren uit de huurt maar op tracteerde. De gevolgen waren zeer ernstig. Een van de kinderen kwam er af met een schier onles bare dorst, maar een ander moest in het ziekenhuis worden opgenomen en ontsnap te op het nippertje aan de dood. Burgemeester Cremers constateerde 8 in zijn tafelrede dat de door de ge- meente gevolgde werkwijze bij de bouw van de Prinsenbrug de omgekeerde is S van die welke het rijk toepast bij de bouw van de Velser tunnel. De ge- 8 meente begint met de toegangswegen en bouwt daarna de brug: het rijk bouwt een tunnel, de verbindingswegen komen later wel xxxrococcocooccooc DCOOOOOCXXXXXXXXXXSOOOOO (Van onze correspondent in Londen) Het wordt steeds erger met de haven stakingen. In totaal staken 50.000 arbeiders. In Southampton, waar de situatie zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, heb ben meer dan tweeduizend man het werk neergelegd en dreigt de staking een alge meen karakter aan te nemen. Twintig stakers hebben echter vrijwillig de bagage van de Koningin-moeder aan boord van de Queen Elizabeth gebracht. Zij gaat een reis van drie weken door de Verenigde Staten maken. Het schip is van ochtend vertrokken. Terwijl het Britse kabinet de laatste hand legde aan het plan om de lossing van schepen door troepen te laten verrichten, kwam in Londen het hof van onderzoek bijeen. Het doel van het onderzoek, dat als uiterste middel bij arbeidsconflicten kan worden ingesteld, is parlement en publiek voor te lichten over de oorzaken van stakingen. Er is echter geen sprake van bindende arbitrage, zelfs heeft het hof geen verzoenende taak. Desondanks heeft in het verleden het resultaat van een der gelijk onderzoek meermalen de grondslag gevornr1 voor de oplossing van een con flict. Het zal echter twee tot drie weken duren voordat het hof zijn rapport voor Ilsillliliilil De tegenwoordige situatie bij de uitmonding van het Prinsen Bolwerk op het Spaarne behoort weldra tot het verleden. De toegangsxveg tot de nieuwe brug komt meer naar links (op deze foto niet meer zichtbaar), op de plaats van de bestaande weg komt een voetpad door een plantsoen. Het „Kalf", geliefde speelgelegenheid voor de jeugd en plaats van samenkomst voor politieke demonstraties sinds mensenheugenis, zal in zijn tegenwoordige vorm verdwijnen om als schoon parkje te herrijzen. WENEN (A.F.P.) „De Hongaarse pre mier Nagy heeft in een artikel in het of ficiële orgaan der Hongaarse (communis tische) arbeiderspartij critiek geoefend op zijn voorganger Rakosi, die vijf jaar mi nister-president is geweest," aldus radio- Boedapest. Er waren vele fouten gemaakt, omdat, de staat op dictatoriale wijze geregeerd werd door een enkeling. De leden van de communistische partij dienden deze ideo logische fouten van de laatste jaren te vergeten. Een van de belangrijkste fouten was geweest, de politiek van de partij on dergeschikt te maken aan de economische politiek. Voortaan zou de partij de econo mie moeten leiden zonder zich op een dwaalspoor te laten brengen door dogma tische overwegingen. Premier Nagy verklaarde vervolgens, dat de industrialisatie van Hongarije veel te ver was doorgedreven. De Canadese ambassade in Den Haag heeft bericht ontvangen over de gevolgen van de orkaan voor Holland Marsh, waar in hoofdzaak Nederlandse immigranten wonen. Dit gebied heeft 3 tot 10 meter diep onder water gestaan. Daardoor zijn de woningen van ongeveer 1200 mensen ge troffen. Er is veel oogst verloren gegaan en grote schade aangericht aan andere middelen van bestaan. Hun, die inlichtingen omtrent familie leden of vrienden in het getroffen gebied willen inwinnen, raadt de Canadese am bassade, in overleg met het Nederlandse Rode Kruis, aan zich te wenden tot het Canadese Rode Kruis, Jarvis street 460, Toronto, Canada. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evertsenstraat 9, Den Haag, is bereid, even tueel daarvoor bemiddeling te verlenen. Dit bureau is overigens van mening, dat een brief, direct gericht aan de betrokken familieleden of vrienden, in vele gevallen het snelst resultaat zal hebben. De Koningin en Prins Bernihard hebben telegrafisch aan de Nederlandse ambassa deur in Canada verzocht hun oprecht me deleven over te brengen aan de slachtoffers De spoed, waarmee minister Staf de legering van Amerikaanse luchtstrijdkrach ten op Soesterberg wettelijk mogelijk wil maken, heeft het protest van enkele Kamerleden uitgelokt. Maar deze spoed hangt samen met de noodzaak om het op korte termijn mogelijk te maken, dat onze luchtverdediging door de komst van het Amerikaanse squadron een grotere staat van paraatheid verkrijgt. Tot het legeren van Amerikaanse troepen in Nederland wordt overgegaan, omdat de Amerikaanse luchtmacht onze luchtverdediging kan ver sterken met moderne jagers. Dat dit in strijd met artikel 197 van de Grondwet zou zijn is naar het oordeel van de regering zeker niet juist, aangezien dit artikel naar algemene opvatting slechts de indiensttreding van vreemde troepen door de Nederlandse Staat zelf verbiedt, doch geenszins de toelating van bondgenoot schappelijke troepen. van Antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst, volgens welke Ameri kaanse troepen in Nederland gelegerd kunnen worden. De kosten van de stationnering te Soes terberg zullen voornamelijk voortkomen uit de bedragen, nodig voor de huisvesting van de troepen met hun materieel, zoals het ter beschikking stellen van gebouwen, de verwarming, verlichting en inrichting daarvan en de voorziening met gas en water. De jaarlijkse kosten, hiermede ge moeid, zullen naar globale schatting onge veer 292.000,bedragen. Deze kosten kunnen als volgt worden ge specificeerd: 1. Onderhoud, herstelling en vervanging van materieel 72.000; 2. Ver- bruiksartikelen 175.000; 3. Onderhoud, enzovoort van gebouwen 45.000; te zamen 292.000,—. Het is niet wel mogelijk om ten aanzien van de kosten der opstallen in het alge<- rr.een aan te geven voor rekening van welke partij zij dienen te komen. De minis ters gaven de voorkeur aan een systeem, waarin ten aanzien van deze kosten, die van geval tot geval zeer uiteen kunnen lopen, telkenmale een afzonderlijke rege ling wordt getroffen. Dat Nederland ten aanzien van de sta tionnering te Soesterberg een aandeel in de kosten op zich heeft genomen, vindt mede zijn oorzaak in het grote belang, dat deze legering voor Nederland zelf vormt. Overigens zij opgemerkt, dat de kosten, welke van Amerikaanse zijde ter zake wor den besteed, uiteraard een veelvoud hier van zullen bedragen. De financiële gevol gen van het overnemen van eventueel door de Verenigde Staten aangelegde installaties zijn inderdaad thans nog niet in hun geheel te overzien, doch het is duidelijk, dat het vergoeden van eventuele restwaarde in de rede ligt. Dat Nederland zich uitdrukkelijk verplicht heeft om officiële Amerikaanse dienstcorrespondentie niet aan een onder zoek te onderwerpen, komt overeen met de algemeen daaromtrent geldende internatio nale gedragslijn. Niet behoeft te worden aangenomen, dat de Amerikaanse regering er niet nauwkeurig op zou toezien, dat dit aanleiding zou worden tot deviezensmok- kel. Ten aanzien van de vraag of reeds uit gaven zijn gedaan, delen de ministers mede, dat tot op heden, behalve voor de oprichting van de gebouwen, waarmede een bedrag van 4.500.000 zal zijn gemoeid en welke gebouwen eigendom van de Ne derlandse Staat blijven zij betekenen op zich zelf een nuttige uitbreiding van de vliegbasis Soesterberg uitsluitend uit gaven ten laste van de Staat zijn gedaan ten behoeve van de inrichting van deze ge bouwen. Hiervoor is tot op heden 'n bedrag ad 50.000 uitggeven. Dit bedrag is ten laste gebracht van de normale aanschaf fingsartikelen van de begroting. Terwijl de brand in de pakhuizen „Ne derland" en „Czaar Peter" nog voort woed de, is gisteravond omstreeks kwart voor tien een felle brand uitgebroken in een 75 meter lange, grotendeels houten loods van de firma Baerveldt en Stapel, in het West- zijderveld te Zaandam, een bedrijf dat houten bungalows en woonschepen bouwt. De brandweer van Zaandam, waarvan een groot deel aanwezig was op een recep tie van een jubilerende brandweerman, stond voor een onmogelijke taak. Het be drijf is alleen via water of over een hoge smalle brug bereikbaar. Met draagbare spuiten moesten de brandweermannen erop af, maar reeds lang voordat zij water kon den geven was duid'elijk dat van het hele bedrijf niets was te redden. Enige woon schepen die naast het in brand staande perceel lagen, gingen eveneens in vlammen op. Na ongeveer een uur was er slechts een ruïne van dit pand over. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister. Het be drijf was verzekerd en mede door de gun stige wind was het te danken dat in de buurt liggende bedrijven en houtloodsen konden worden gespaard. De schade wordt geschat op 80.000 a 90.000 gulden. Het ge hele bedrijf is vrijwel vernietigd. Na minutieus onderzoek meent de Zaan- damse recherche te mogen aannemen, dat de brand in de pakhuizen „Czaar Peter" en „Nederland" te Zaandam is veroorzaakt door een schijnwerper, die brandend op een zak met cacaoschroot lag. De gehele voorgaande dag was in het pakhuis „Czaar Peter" gewerkt; tegen de avond werd op de eerste verdieping een schijnwerper ge plaatst opdat lossers en laders licht zouden hebben bij het laden van een aak. Aan het einde van de werkzaamheden vroeg een der lossers aan een collega de lampen uit te doen, waarna hij de schijnwerper met de ronde kap naar boven reeds op de baal schroot legde. De lamp brandde nog, doch de arbeider ging naar de uitgang van de silo in de veronderstelling dat deze weldra zou worden gedoofd. Weliswaar werd het licht uitgedraaid, doch niet dat van de schijnwerper. Uitstraling was echter niet te zien, omdat de lichtbron zich bevond tussen zak en schijnwerperkap. Proeven in de garage van het politie bureau te Zaandam met een zak, kap en lamp wezen uit, dat na vier uur branden een zwarte brand plek in de jute zak zicht baar was. In werkelijkheid lag de lamp in het pakhuis vele uren langer brandend op de zak, hetgeen volgens de politie de oor zaak van de hevige brand moet worden genoemd. het parlement gereed zal hebben. Vandaar dat minister Monckton er bij de stakings leiding op aandrong, in afwachting van het onderzoek, de staking op te heffen. Zijn beroep is echter tot dusver vergeefs gebleven. (Reuter). Elk beschikbaar charter- vliegtuig wordt gebruikt om belangrijke vrachten naar het Europese vasteland te vervoeren. Er is een luchtbrug ingesteld om voedsel van West-Europa naar Enge land te brengen. Per vliegtuig kan echter slechts een klein gedeelte van de grote hoeveelheid goederen, welke door de sta kingen worden opgehouden, worden ver voerd. Goederen ter waarde van 30 mil- lioen pond liggen op uitvoergelegenheid te wachten, terwijl voor een waarde van 45 millioen pond niet kan worden inge voerd. Een functionaris van de K.L.M. te Lon den deelde mee, dat de K.L.M. in de af gelopen vier dagen meer dan 70 ton goe deren, die door de stakingen werden op gehouden. heeft vervoerd. De opslagplaat sen zijn nu vol en de toestand „chaotisch", aldus de K.L.M.-functionaris. De havenarbeiders in België en Neder land weigeren schepen, die van Britse ha vens naar deze landen worden gedirigeerd, te laden of te lossen, doch de West-Duitse havens waar men aan deze actie niet mee doet kunnen alle goederen niet verwerken. Afgevaardigden van de stakers te Lon den zijn naar Dover gegaan om te trachten een einde te maken aan het lossen van tomaten en fruit, dat daar nog voortgang vindt. Dragers op de groenten- en fruit markt van Covent Garden (Londen) heb ben toegezegd, dat zij ladingen uit Dover zullen boycotten. SEOEL (AFP) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft, na een on derhoud met de opperbevelhebber van de UNO-strijdkrachten. seneraal Huil, er in toegestemd, de Zuid-Koreaanse munteen heid, de hwan, te devalueren. De huidige koers van 180 hwan voor een Amerikaanse dollar wordt thans gebracht op 254 hwan. Aan het Zuid-Koreaanse besluit is de voorwaarde verhonden, dat Washington zal optreden als bemiddelaar in econo mische geschillen tussen Zuid-Korea en Japan en dat de UNO de achterstallige lonen van Zuid-Koreanen in dienst van de UNO zal uitbetalen in niet-gedevalueerd geld. Daarentegen heeft de Zuid-Kore aanse revering er in moeten toestemmen, een gedeelte van de zeven millioen dollar Amerikaanse hulp te besteden aan aan kopen in Japan. NIEUW DELHI. (Reuter). Frankrijk en India hebben een overeenkomst gete kend volgens welke de politie van India de Franse gebieden Pondicherry, Karikal, Mahe en Janaon, de resten van het rijk, dat de Franse Oost-Indische compagnie in de 17de eeuw stichtte op 1 November zal bezetten. Frankrijk en India bespraken de toe komst van deze gebieden voor het eerst in Juni 1948. De langdurige onderhandelingen strandden op India's bezwaren tegen een volksstemming. Frankrijk weigerde de ge bieden over te dragen zonder eerst de 320.000 bewoners te raadplegen. Daarop braken anti Franse betogingen uit. In het begin van dit jaar werden de besprekingen hervat. Op grond van de overeenkomst zullen alle bewoners van de Franse nederzettin gen vrije keus van nationaliteit krijgen vóór de machtsoverdracht de jure. Het godsdienstige en culturele leven en het on derwijs zullen op dezelfde voet worden voortgezet en de Fransen, die in de gebie den wonen, mogen hun beroep blijven uit oefenen. Franse ambtenaren en militairen, die in de nederzettingen geboren zijn of er familie hebben, hebben er vrije toegang. Nederland antwoordt Indonesië NEW YORK (Reuter) Indonesië en Nederland hebben in de beheerschapscom- missie van de Algemene Vergadering van de UNO een woordenwisseling gehad over de status van Nieuw-Guinea. De Indone sische vertegenwoordigster mejuffrouw Roesad had er bezwaar tegen, dat Neder land inlichtingen over de toestanden in Nieuw-Guinea als een niet-zelfbesturend gebied aan de UNO doorgeeft. De Indone sische afvaardiging heeft bezwaar tegen de „aanmatiging van deze rechten en de aan duiding Nederlands-Nieuw-Guinea, waar door de indruk wordt gevestigd, dat de Nederlandse regering rechtens bevoegd is die rechten in dat gebied uit te oefenen." De Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann zeide, dat de Indo nesiërs over het hoofd zien, dat de Neder landse regering voldoet aan haar verplich ting door rapport over de toestand in Nieuw-Guinea als een niet-zelfbesturend gebied af te leggen. Deze verplichting is gebaseerd op het feit van het bestuur over het gebied en niet op de kwestie van de souvereiniteit, aldus mr. Schürmann. De Indonesische aanspraken zullen waarschijnlijk volgende maand door de politieke commissie behandeld worden, zo heeft de Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey meegedeeld. Casey en de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Sunarjo, zijn het er over eens, dat de betrekkingen tussen Australië en Indonesië niet zouden worden aange tast door verschil van mening over Nieuw- Guinéa. PARIJS. (UP.). De Rassemblement 'u Peuple Francais (RPF) heeft de be- ichten ontkend als zou generaal De Gaulle ïesloten hebben de hem trouw gebleven oarlementarjërs toestemming te verlenen te stemmen voor wie en wat ze wilden. Het hoofdkwartier van de RPF heeft ge zegd dat de beweging op 4 December een algemene nationale Asserpblée zal houden tijdens welke de generaal een uiteenzetting zal geven hoe de beweging zich dient te ontwikkelen otm gelijke tred te houden met de omstandigheden. Men acht het niet onmogelijk dat zij niet langer als politieke partij zou optreden. Op het kruispunt van de provinciale weg en de Rodenrijse weg te Berkel is Woensdagmiddag een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotter damZoetermeer reed, van de weg ge raakt en met de voorkant in het water te rechtgekomen. De autobus sleurde een per sonenauto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzittenden van de auto, de 48-jarige Rotterdamse verzeke ringsagent de heer D. Krijgsman en zijn 49- jarige echtgenote, mevrouw A. Krügsman- Van Haasteren, hebben tengevolge daar van de dood gevonden. Hun zoontje werd ernstig gewond. De zestig inzittenden van de autobus konden het voertuig ongedeerd verlaten. De personenauto is door een ijzeren af rastering (een verlengstuk van een brug leuning) heen in het water geschoten. Carrosserie en chassis van deze wagen zijn van elkaar gerukt, toen de autobus er over heen schoof. Een tijdlang heeft men de heer Krijgsman met het hoofd boven wa ter moeten houden, terwijl men bezig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te bevrijden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam, waar hij des avonds is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voorin de auto zat en dat met betrekkelijk geringe moeite bevrijd kon worden, is met inwendige kneuzingen in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. De familie Krijgsman had in Berkel een receptie bezocht. Afgaande op mede delingen, verkregen op het adres waar deze receptie was gehouden, veronder stelde men een tijdlang dat mevrouw Krijgsman niet bij haar echtgenoot in de auto zat, maar per bus was vertrokken. Later bleek dit een vergissing te zijn. Toen de auto uit het water werd opge haald, vond men achterin het stoffelijk De vernielde auto wordt met een kraan- wagen uit het water gehesen. overschot van mevrouw Krijgsman. Bij de lijkschouwing is geconcludeerd dat zij door verdrinking om het leven moet zijn ge komen. Het moet echter zeer onwaar schijnlijk geacht worden, dat zij, ook al had men van het begin af geweten dat zij zich in de auto bevonden, nog gered had kunnen worden. Het achterstuk van de auto zat namelijk geheel onder de autobus. De chauffeur van de autobus heeft ver klaard dat de remmen van de bus hadden geweigerd. Hij had, naar hij meedeelde, de handrem nog gebruikt, maar dit had niet meer geholpen. De auto en de bus zijn inmiddels geborgen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13