„Ambtenaren in Den Haag pleegvaders van gemeenten" Uitlevering van geheimen aan Nederland opzienbarende affaire Weerbericht Nederlandse verklaring helderde niet veel op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eden Parijs voorbereid op zware onderhandelingen Eerste afgraving van kalfje voor aanleg Prinsenbrug Socialisten willen de Saar niet missen Tweede Kamer ernstig bezorgd Petersen stond in contact met de heer Verkuijl Het woord is aan Kabinet-Ali overleeft wellicht huidige crisis Mendès-France schijnt Adenauer voor zich te hebben gewonnen Korte plechtigheid op Prinsen Bolwerk 69e JAARGANG No 88 DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 242 Protest tegen Adenauers eenzijdige voorlichting Raffinaderij van Abadan op 1 November bedrijfsklaar Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE KONINGIN VAN ENGELAND heeft de minister van Buitenlandse Zaken een „knightbood" verleend. Dit is het ridder schap dat de titel Sir meebrengt. Het is niet erfelijk. Een veel hoger en zeldzamer onderscheiding heeft zij hem tegelijk toe gekend, namelijk de Oride van de Kousen band in het Engels: the Gariër die slechts aan zeer enkelen van niet-konimk- 1 ij ken bloede ten deel is gevallen. Onder de thans levenden zijn dat Sir Winston Chur chill, de premier en maarschalk Montgo mery. Ge zoudt kunnen vragen waarom Eden niet in de erfelijke adelstand is ver heven; het antwoord is ongetwijfeld dat dit voor een actieve politiek bedrijvende staatsman nadelig zou zijn, omdat hij dan in het House of Lords zitting zou moeten nemen en het lidmaatschap van het Lager huis prijsgeven. Aangezien in het Lagerhuis de landspolitiek gemaakt wordt zou hem dit van het eigenlijke tournooiveld ver wijderen. Dit is dan ook de reden döt Chur chill, afstammeling uit het hertogelijk ge slacht Marlborough, maar zelf zonder erfe lijke adeltitel, die evenmin ooit begeerd heeft. Dat Eden zo hoog onderscheiden wordt als met deze beperking maar denkbaar is namelijk met the Garter trekt ook in het buitenland de aandacht, omdat het zo duidelijk bevestigt dat hij, na Churchill, de hoogste-aan-bod is in de Conservatieve Partij, en dus de bij voorbaat aangewezen opvolger. Jarenlang heeft men in Engeland Churchill's aftreden op korte termijn voor speld. Het is uitgebleven, al maakte de oude leeuw er meermalen zelf snaakse zin spelingen op, die geen andere bedoeling bleken te hebben dan de nieuwsgierigen voor de gek te houden. De voorspellingen over zijn naderend' aftreden zijn nu vrij wel verstomd, ofschoon hij in November tachtig word't en dit weer als een nieuwe aanleiding zou kunnen gelden. Maar hij heeft pas zijn kabinet op nogal ingrijpen de wijze herzien en dat plegen volgens En gels gebruik regeringsleiders niet te doen als zij voornemens zijn zelf binnenkort heen te gaan. Blijkbaar hoopt hij, met zijn nog ook in het buitenland zo groot persoon lijk gezag, nog steeds op de verwezenlijking van zijn in Mei 1953 gedane voorstel, om een betere verstandhouding tussen Oost en West in te luiden met een bespreking d'oor leidende staatslieden der machtigste mo gendheden. Een bespreking dus, waaraan Eisenhower, Malenkov en Churchill zeker zouden deelnemen en wellicht ook de Franse premier. Maar het gunstige, veel belovende ogenblik voor zulk een gesprek op het allerhoogste niveau men zal het wel „wereldniveau" of zoiets gaan noemen als het eenmaal zo ver is schijnt nog steeds niet te zijn bereikt. Dat Eden, die nu 57 jaar is en die in En geland indertijd een nieuw jeugd-record heeft gevestigd toen hij al op zijn achten dertigste jaar minister van Buitenlandse Zaken werd, Churchill als leider der Con servatieve Partij zal opvolgen staat bij zijn leven en welzijn nu wel vast. Dat hij ook zijn directe opvolger als premier zal zijn is veel minder zeker geworden. Want de zittingstermijn van het Lagerhuis, die officieel vijf jaar is, maar altijd een half jaar of een jaar korter pleegt te duren, is al grotendeels verstreken en het is zeer de vraag of bij de eerstvolgende verkiezin gen de conservatieven opnieuw de meer derheid zullen veroveren. Labour zou de kans kunnen doen keren. De zetel-meer derheid der regeringspartij is maar klein en ervaring bewijst dat iedere bewind- voerende partij in Engeland in de loop der jaren een zeker percentage stemmen ver speelt. De onzekerheid pleegt te liggen in een „kleurloze middengroep" van kiezers, die gemakkelijk hun voorkeur wijzigen en daarbij dan vaak door een situatie-van-het- ogenblik of door hun waardering van pas genomen regeringsmaatregelen worden be ïnvloed. Daarom is de uitslag van verkie zingen in Engeland in den regel zo moei lijk te voorspellen.' Het moderne hulpmid del van het opinie-onderzoek geeft geen houvast als het krachtsverschil tussen de grote partijen zo gering is als in de laatste jaren. Dus moet men de zo hoog onderscheiden Eden nog niet zien als een spoedig aan bod komende nieuwe Engelse premier. Mogelijk is Churchill van zins, toch plotseling heer. te gaan: op een moment waarop niemand het verwacht. Dat zou wel iets voor hem zijn. Maar het zullen toch wel andere dan dergelijke guitige overwegingen zijn, die hem tenslotte zullen doen besluiten. Eden's grote bekwaamheden, energie en tact vinden meer dan ooit ook in het bui tenland erkenning. Maar de persoonlijke invloed van Churchill evenaart hij lang niet. Er zweeft geen legende om hem. R. P. (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse sociaal-democraten, die de oppositie-partij in de Bondsdag vormen, zijn er gebelgd over, dat Bondskanselier Adenauer hun voorzitter Ollenhauer ook niet verzocht heeft naar de Franse hoofd stad te komen. De socialisten hebben ver leden jaar in September bij de algemene verkiezingen voor de Bondsdag bijna acht van de 27XA millioen stemmen behaald. Zij vormen na Adenauers Christelijk Demo cratische Unie de sterkste partij met 151 stemmen in de Bondsdag, tegen 243 van de C.D.U. De socialisten spreken met verontwaar diging over een eenzijdige voorlichting van Adenauer. Zij voelen zich opzettelijk in een hoek geduwd. Dr. Mommer, een van de kopstukken van de socialistische partij, heeft openlijk verklaard dat zijn partij zich tegen elke in Parijs getroffen overeen komst zal verzetten, die het Saargebied voorgoed van Duitsland zou afscheiden. Ook in andere kringen in West-Duits- land is men niet opgetogen. Uiteindelijk zal eerst in het vredesverdrag over de toe komst van het Saargebied beslist mogen worden, evenals over de toekomst zo schrijven de kranten van de Duitse streken ten Oosten van de Oder en de Neisse. Dat is ook de opvatting van de regeringspartij en. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting voor 1955 van Binnenlandse Zaken wordt vrij algemeen van ernstige bezorgdheid ten aanzien van de handhaving van de gemeentelijke zelfstandigheid blijk gegeven. Deze bezorgdheid geldt naast de financiële verhouding, in het bijzonder de „ambtelijke verstrakking", waaraan de gemeenten in toenemende mate ten prooi vallen. Ge constateerd wordt, dat de gemeenten hoe langer hoe meer met ambtelijke instanties te maken krijgen, waardoor het zwaartepunt naar departementale ambtenaren verlegd wordt en het ambt van burgemeester gedegradeerd wordt tot dat van „reiziger of vertegenwoordiger in gemeentelijke goederen". Meer en meer neigt men er toe de zaken der gemeenten door gespecialiseerde ambtenaren te laten be handelen. Door met de ambtenaren der departementen persoonlijk overleg te plegen, erkennen de burgemeesters stilzwijgend het pleegvaderschap dier ambtenaren over hun gemeenten overblijfsel wellicht van de bezettingsjaren en doen zij ongewild en zelfs tegen hun uitdrukkelijke wil in de gemeentelijke autonomie veel afbreuk. De gemeenten worden door deze gang van zaken vrijwel alleen uit voerende organen en de raden verliezen hun betekenis. Woensdag is Prins Bernhard van zijn reis door Zuid-Afrika in ons land terugge keerd, waar hij werd verwelkomd door Koningin Juliana, de ambassadeur van Zuid-Afrika en vele Nederlandse autoriteiten. Koningin en Prins in een geanimeerd gesprek na de begroeting op het vliegveld Soesterberg. Hieraan mede werd het door zeer vele Kamerleden opgemerkte verschijnsel toe geschreven, dat de begeerte om het raads lidmaatschap te bekleden afneemt, dat de politieke spanning bij deze lichamen ver dwijnt en dat het vaststellen der jaarlijkse begroting geschiedt zonder dat politiek en praktisch voor de gemeentelijke samen leving belangrijke debatten plaats vinden. Vele leden noemden ter illustratie van de door hen betreurde ontwikkeling, de onzekerheid met betrekking tot de politie, het beleid ten aanzien van de gasvoor- ziening en het uitblijven van een regeling betreffende kleuteronderwijs. Dit stelt de gemeenten voor een reeks moeilijkheden, ALEXANDRIA, Virginia (United Press) Een gezaghebbend zegsman heeft mede gedeeld dat de heer Verkuijl, tijdens de tweede wereldoorlog verbonden aan de Neder landse ambassade in Washington, de man is die bijna vijf jaren geheime gegevens heeft ontvangen van Joseph S. Petersen, een onlangs ontslagen en daarna gear resteerde employé van de „National Security Agency" die er van wordt verdacht ten nadele van de Verenigde Staten geheime gegevens te hebben overgedragen aan een buitenlandse mogendheid, waarmede Nederland bedoeld wordt. Deze zaak trekt in Amerika grote aandacht. Volgens de zegsman was de heer Verkuijl tijdelijk majoor in het Nederlandse leger tijdens zijn verblijf in Washington. Hij zou een van de laatste Nederlanders zijn geweest die er in slaagden na de Japanse overval weg te komen uit Nederlands Oost- Indië. Goed ingelichte zegslieden deelden mede dat hij na zijn ontsnapping naar de Verenigde Staten ging en in Washington tot taak kreeg op te treden als verbindings man tussen het Nederlandse leger en Amerikaanse militaire instanties. Hij kwam in die functie in contact met Petersen, die toen handelde in opdracht van de Ameri kaanse regering. Joseph Petersen is Woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het onwettig doorgeven van geheime inlichtin gen aan een vreemde mogendheid. Petersen verklaarde, dat hij onschuldig is. In de aanklacht wordt Nederland niet genoemd. Petersen wordt voornamelijk beschuldigd van het copiëren van geheime inlichtingen over de verbindingen van de Amerikaanse inlichtingendienst, het door geven van deze inlichtingen aan een vreemde mogendheid en het achterhouden van documenten en geheime stukken. Petersen herhaalde ook later, toen hij voor televisiecamera's stond, dat hij on schuldig was. De rechter deelde mede dat hij de dag van aanvang van het proces tegen Petersen later zal vaststellen. Petersen herkreeg zijn vrijheid na 10.000 dollar te hebben gestort. Op de drie punten van de aanklacht staat in totaal 23 jaar gevangenistsraf, 22.000 dollar boete en permanente ontzegging van het recht krijgsdienst te verrichten. Commentaar NEW YORK (United Press) Zowel de New York Times als de New York Herald Tribune publiceerden de affaire Petersen op de voorpagina. De kranten hebben nog geen hoofdartikelen aan de affaire gewijd, maar begrijpen kennelijk niet waarom Nederland bijna vijf jaar lang via dit kanaal zeer geheime Ameri kaanse gegevens verkreeg. De eerste reactie is afkomstig van de Herald Tribune in Washington, waarin de commentator David Lawrence zegt dat de verklaring van de Nederlandse ambassade meer mysteries schept dan oplost. Lawrence noemt deze verklaring „vreem de commentaar", want indien, zoals be weerd wordt, Petersen bijna vijf jaar lang documenten van zeer geheim karakter heeft doorgegeven, waarvan er vele Neder land in het geheol niet raakten, waarom hebben regeringsautoriteiten in Den Haag dan niet tegenover de Amerikaanse rege ring enige nieuwsgierigheid kenbaar ge maakt over dit buitengewone systeem van voortdurende lekkage. Het doorgeven van feiten over werkwijzen zogenaamde technische aspecten valt misschien te verdedigen, maar de zaak komt heel anders te liggen als het gaat om het doorgeven van feitelijke boodschappen welke, indien ver worven door geheime agenten die binnen Nederland gezet waren, doorgegeven zou den kunnen zijn aan Moskou. Lawrence voegde hier aan toe dat de Nederlandse verklaring impliceert dat het zelfde systeem regelmatig gevolgd werd in oorlogstijd met de uitgeweken Nederlandse regering en Lawrence vraagt „kan zelfs voor oorlogstijd het bestaan van zulk een machtiging worden aangetoond?" Lawrence besloot „misschien heeft de regering in Den Haag na verder onderzoek van alle feiten iets méér te zeggen. Wie in Den Haag heeft alle boodschappen die daar ontvangen zijn onder ogen gehad en wat is met deze boodschappen gedaan. Deze wezenlijke vragen zijn nog niet beant woord." Intussen wordt uit Alexandria (Virginia) gemeld dat de federale „grand jury" ver wachtte vandaag een beslissing wat Peter sen betreft te bereiken, nadat zij gisteren avond zo ver niet gekomen was. Aan de jury is verzocht te 15.00 GMT de zitting te hervatten om instructies van rechter Albert V. Bryan na te gaan, alvorens de beraadslagingen te hervatten. die zij eigenlijk niet meer in vrijheid kun nen oplossen. Een andere omstandigheid, welke ver mindering van de gemeentelijke zelfstan digheid in de hand werkt is dat rijks subsidies vaak worden verleend onder de voorwaarde, dat daarnaast gemeentelijke subsidies zullen worden verkregen, zodat dan de gemeenten voor een voldongen feit staan. De verlegging van het zwaartepunt naar het ambtelijke treedt, aldus vele leden, wei zeer duidelijk aan de dag waar het de gasvoorziening betreft. Vele ge meenten bezitten een eigen gasbedrijf, waarin grote bedragen zijn geïnvesteerd. Zij moeten derhalve weten hoe de toe komstige ontwikkeling van de voorziening van gas zal zijn. Zij zien zich gedwongen te gedogen, dat Haagse ambtelijke instan ties, in dit geval ambtenaren van het de partement van Economische Zaken, op hun terrein komen en dat niet langer in de wetgeving of in de normale verhouding verankerde maatstaven worden aangelegd. Algemeen gaf men ook te kennen, met stijgend ongeduld het tijdstip te verbeiden waarop de commissie-Oud haar arbeid met betrekking tot de herziening van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal hebben voltooid. Vele leden spraken de dringende wens uit, dat de minister, indien de commissie- Oud niet binnen afzienbare tijd in staat zou blijken een positief verslag uit te brengen, door het stellen van een eind datum aan deze lijdensweg een einde zal maken. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Lin Yu Tang: Als men een volkomen nutteloze namiddag op een volkomen nutte loze wijze kan doorbrengen, heeft men geleerd hoe men moet leven. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische minister van voorlichting Ferdi nand Tobing heeft gezegd, dat op een bij eenkomst van regeringspartijen en parle mentaire fracties overeengekomen is, dat het kabinet-Sastroamidjojo niet zal aftre den maar „verbeterd en versterkt" zal wor den. Dr. Tobing wilde zijn opmerkingen echter niet nader verduidelijken. De vergadering werd gehouden in tegen woordigheid van premier Ali Sastroami- djojo, de tweede vice-premier Zainul Ari- fin en minister Tobing, en was gewijd aan de bedreiging van de politieke crisis ver oorzaakt door het door de Groter-Indonesië Partij (P.I.R.) kenbaar gemaakte voorne men om zijn drie ministers uit het kabinet terug te trekken. De P.I.R. was op de bespreking niet ver tegenwoordigd. Inmiddels heeft de Indone sische communistische partij verklaard dat er geen reden was om op het ogenblik het kabinet-Sastroamidjojo ten val te brengen. In de boezem van de P.I.R. (Partai In donesia Raya), de partij die het kabinet- Sastroamidjojo ten val wil brengen, schijnt zich onenigheid hierover voor te doen. Het bestuur van de partij heeft de afge lopen Zondagavond na stemming besloten, dat de drie P.I.R.-ministers uit het kabinet zullen worden teruggetrokken tenzij de re gering vóór Zondag aftreedt. Er zal van daag echter een partijvergadering plaats vinden en volgens betrouwbare berichten zal een fractie uit de partij, die het met dit besluit niet eens is, zich op deze plenaire zitting tegen het besluit van het bestuur verzetten. Volgens deze berichten zou bo vengenoemde fractie er een stemming door willen drukken, waarbij de aanwezigen hun vertrouwen in de hudige regering moeten uitspreken. Indien de meerderheid zich uit spreekt vóór de regering, zou het besluit van het partijbestuur om de drie ministers terug te trekken, teniet gedaan worden. Men acht de kansen voor premier Sas- troamidjojo op het moment iets verbeterd en geeft hem iets meer dan 50 percent kans, dat hij deze zwaarste proef in de 15 maanden van zijn premierschap zal over erven. (Van onze correspondent in Parijs) Bondskanselier Adenauer en premier Mendès-France hebben gisteren verster king gekregen van Dulles en Sir Anthony Eden, in afwachting dat hun gezelschap vandaag met nog vijf leden, de drie minis ters van de Benelux, van Italië en van Canada zal worden uitgebreid. De ne gen van het pact van Brussel komen van daag bijeen met het doel de principiële Twee fletse natte vlaggen, de nationale en de Haarlemse, ellendig Hollands regen weer en rhythmische exotische muziek uit tropische streken vormden de entourage, waarin een honderdtal hoge gasten getuige waren van de eerste afgraving van het Kalfje, de eerste werkzaamheden van de aanleg van de Prinsenbrug over het Spaarne. Kort en krachtig was het speechje, waarmee de burgemeester met druipende ambtsketen over de regenjas, de plechtig heid inleidde. „Het aanleggen van de Prin senbrug is een uiterst belangrijk werk voor de Haarlemse gemeenschap en voor al voor de industrieën, zonder welke Haar lem een dode stad zou zijn. Ik hoop dat de werkzaamheden zonder hapering voort gang zullen vinden en dat de brug in de toekomst een monument zal zijn voor wat Haarlem in 1954 vermocht". Toen riep de burgemeester, en zijn stem schalde versterkt uit luidsprekers: „Vriend Hil Verheul, ga maar aan het werk". Hil Verheul, zoon van de directeur van de gelijknamige firma, zette de dragline in werking. Tien scherpe messen grepen in de vette aarde en een opkrullend stuk gras mat en een halve kubieke meter zand, zwaaiden in de grijper omhoog, op de wa gen. Vijf maal viel een geweldige hap vette aarde op de wagen, die toen vol door chauffeur Th. Koppen werd weggereden. Een drie meter brede sleuf van een halve meter diep was gegraven op de plek, waar eens het midden van de nieuwe rijbaan zal lopen. Het geheel duurde niet langer dan drie minuten. De burgemeester overhandigde de heer Verheul een aandenken en gaf toen, met weidgespreide armen, het verlossende teken: weg uit de regen. Vijf minuten nadien, er waren veertig auto's weggereden, waren er alleen nog maar de twee vlaggen, de regen en de diepe sleuf. De plechtigheid werd bijgewoond door het voltallig college van B. en W., ver tegenwoordigers van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, van de Kamer van Koophandel, leden van het provinciaal be stuur, de commissie stadsontwikkeling en vertegenwoordigers van Rijks- en Povin- ciale Waterstaat en de Haarlemse verkeers politie. (Men zie ook pagina 11). De burgemeester ziet toe, terwijl de grijper van de dragline de eerste hap grond weg scheurt van de plaats, waar het midden van de weg van de Prinsenbrug zal lopen. Ruim honderd gasten waren getuige van deze eerste werkzaamheden voor de aan leg van de Prinsenbrug over het Spaarne. overeenkomsten van Londen in definitieve vormen te gieten. Op ten minste één punt zal om het Franse voorstel voor een Europese wapen gemeenschap stevig touw worden ge trokken tussen Mendès-France en Ade nauer enerzijds en Groot-Brittannië, de Benelux en de Verenigde Staten aan de andere kant. Van de laatste zijde zal Men dès-France worden voorgesteld dit plan even op te schorten. Het is echter niet waarschijnlijk dat de premier op dat ver zoek zal ingaan, gezien de houding van het Franse parlement bij zijn jongste debatten. De samenkomst van de vier vooraf gegaan door een lang onderhoud tussen Mendès-France en Dulles heeft een vlot verloop gehad al moet vanmiddag dan ook nog een korte zitting worden gehouden om een enkel punt nader te bezien. In feite is het bijna zeker dat het bezettingsstatuut voor West-Duitsland deze week wordt op geheven, ofschoon de drie Westelijke mo gendheden voorlopig in Berlijn zullen blij ven, wat nu juist nog zekere juridische moeilijkheden voor de redactie van de slot-overeenkomst blijkt op te werpen. Ofschoon men van Franse en Duitse zijde nauwelijks uitgesproken raakt over de voortreffelijke atmosfeer, die de verschil lende ontmoetingen van Adenauer en Mendès-France gekenmerkt hebben, is het •doel van die onderhandelingen in de eerste plaats een regeling van de Saar- kwestienog niet bereikt. Zij moeten el kaar minstens nog een keer ontmoeten en Mendès-France heeft de Duitsers te ver staan gegeven dat hij deze week geen handtekening onder enig document zal plaatsen, zolang de Saar-kwestie niet is opgelost. Het woord ultimatum is echter nog door niemand gebruikt. Mendès-France bedient zich van de on derhandelingstactiek, welke hij in Genève met zoveel succes had toegepast door zijn tegenstander in dit geval zijn gespreks partners een termijn te stellen. Mendès- France kan zich dan ook, zo zijn bespre kingen met Adenauer minder mochten vlotten, de volgende dagen voorbereiden op een gezamenlijke druk van alle andere landen, die de vorige pressie in kracht zal overtreffen. Intussen schijnt er weinig reden de za ken te dramatiseren. Adenauer moet zich sterk voor de Franse voorstellen interes seren, en vandaag heeft hij de partijlei- i ders uit Bonn om zich verzameld om de nolitieke aspecten van het plan voor een Frans-Duits consortium op grote schaal gezamenlijk te bestuderen. De Duitsers zouden onder zekere voorwaarden in Frans Noord-Afrika troost kunnen vinden voor bet verlies van hun eigen koloniën, dat hen na de eerste wereldoorlog een soort nationaal minderwaardigheidscomplex be zorgd had. Met die compensatie zou de kanselier zekere concessies inzake het Saarland kunnen camoufleren, zo meent men in Franse kringen. In diplomatieke kringen meent men dan ook te weten dat Adenauer wel bereid is met Mendès-France in zee te gaan. De vooruitzichten, die de Franse premier ge opend heeft zijn echter zo wijd dat de kan selier zich niet op zijn eigen gezag durfde binden. Hij wijst trouwens op zijn eigen parlementaire moeilijkheden, als antwoord op het beroep op begrip,, dat Mendès- France bij internationale conferenties voor zijn positie pleegt te doen. In elk geval hoopt men Zaterdag alle papieren te tekenen, zodat Adenauer naar Bonn kan terugkeren als een vrij man, die spoedig zijn wapens uit de Atlantische of Amerikaanse voorraden kan halen. (Reuter). De negen ministers keur den een ontwerpprotocol inzake toelating van West-Duitsland en Italië tot de Brus selse verdragsorganisatie goed. TEHERAN (Reuter Met 113 tegen 5 stemmen heeft het Perzische parlement de overeenkomst met het internationale olie consortium bekrachtigd. De raffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, kan in ge reedheid worden gebracht zodat op 1 No vember de productie hervat kan worden. (van hedenmorgen 7 uur) toesta na So c Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Warschau ■- 4S C ra 5 geheel bew. W -3 onbewolkt WZW -6 onbewolkt W -2 geheel bew. ZW -6 zwaar bew. WZW -6 regen ZW -8 geheel bew. WZW -4 geheel bew. W -3 zwaar bew. windstil geheel bew. windstil geheel bew. O -6 geheel bew. ZW -4 nevel ZZW -3 mist windstil mist windstil zwaar bew. WZW -2 geheel bew. windstil nevel windstil nevel W -2 zwaar bew. OZO -4 zwaar bew. W -4 Neerslag laatste 24 uur. O ra ra d ga £1 5 3 6 0,4 11 0,4 11 0.4 12 0,1 12 0,5 11 0 11 0 11 0 12 0,3 17 0 12 0 11 0 4 1 7 0 6 0 13 0 6 0 6 3 15 0 12 0 >ooo3c»crooo<v}x»ooorcooooo •03CKXOCC REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met regen of motregen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur. 22 October Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 2.40 uur. onder 15.40 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 October Hoog water: 11.55 en uur. haag water: 7.11 en 19.36 uur. Vrpdag 22 October Hoog water: 0.29 en 13.01 uur. Laag water: 8.33 en 20.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1