Renault 4 Standaard A/pw Wat is het motief der regering, vragen Tweede Kamerleden I Garage 1 I DEN HOUT I PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER JEUK Aanbod vrouwelijke arbeidskrachten steeg in Noordholland tot 1446 Wereldnieuws AW"AKKERTJE Uitbreiding Staatsloterij Toch ió het zo J Machinale administratie kan probleem gaan vor men op de arbeidsmarkt „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? De radio geeft Vrijdag Investeringsaftrek bij firmanten Er wordt druk gebouwd op Schouwen en Duiveland 2 stuks voor 5 „Vochema"-beurs in Utrecht geopend Kerkelijk Nieuws Soldaat droeg luitenantssterren Nederlandse resolutie in UNO-commissie aanvaard ƒ4190.ondern.prijs VITAMLNE VROEGER EN NU DONDERDAG 21 OCTOBER 1954 In het afgelopen kwartaal steeg het aan bod van vrouwen, aldus het rapport van het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Noordholland, van 1141 tot 1446. Deze stijging is een ieder jaar weer kerend verschijnsel en wordt veroorzaakt door inschrijving van meisjes, die in deze periode de scholen hebben verlaten en bovendien door de verminderde werk gelegenheid in de seizoenbedrüven. De toeneming van het aanbod in de be- drijfsklassen handel, kantoor en huishou delijk personeel is dan ook uit het voor gaande te verklaren. Voor de groep huis houdelijk personeel speelden bovendien de inschrijvingen van gehuwde vrouwen, die in September na afloop van de vacantie harer kinderen zich weer voor werk aan meldden een belangrijke rol. Ondanks de belangrijke vraag naar vrouwelijke arj^eidskrachten door nage noeg het gehele bedrijfsleven is het aan bod nog vrij hoog. Dit is een gevolg van het feit, dat vraag en aanbod elkaar kwali tatief niet dekken. De vraag naar winkelpersoneel is nog steeds bijzonder groot en deze vraag is hoofdzakelijk afkomstig uit de levensmid delenbranche. De ingeschreven vrouwen en meisjes voelen echter niet veel voor dit soort bedrijven. De vraag naar ver pleegsters en verpleeghulpen was in de loop van het kwartaal met het oog op de vervanging tijdens de vacanties van het vaste personeel groot. Aanbod was er echter nagenoeg niet. Het tekort aan huishoudelijk personeel blijft eveneens in het gehele district bij zonder groot en richt zich vooral op werk sters en interne dienstboden. Plaatsing van oudere vrouwen, ook voor halve dagen, stuit meestal af op bezwaren van werk gevers tegen de hoge leeftijd. Ten aanzien van het tewerkstellen van jeugdigen, zowel jongens als meisjes, op de kantoren, bij de mechanische admini stratie kan worden opgemerkt dat het niet denkbeeldig moet worden geacht, dat in de toekomst een toeneming van uitsluitend machinaal-aöministratieve krachten zon der voldoende vooropleiding op de ar beidsmarkt komt, aangezien deze krach ten als zij ouder worden, te duur zijn. Met de voortschrijdende mechanisatie van ad ministratieve werkzaamheden zal dit zeker, wat betreft de manlijke krachten, een pro bleem gaan betekenen. Ook bij het transport personeel is er een tekort aan goede arbeidskrachten, zoals bijvoorbeeld in de havens van IJmuiden. Toch liep de vraag naar chauffeurs te gen het einde van het verslagjaar terug met het oog op het aflopen van het sei zoen. Er werden namelijk in deze periode een groot aantal touringcar-chauffeurs in geschreven. Naar bekwame chauffeurs be staat echter nog steeds vraag. Een personenvervoermaatschappij in het gewest Haarlem is bereid een 25-tal per sonen uit de arbeidersoverschotgebiedcn in dienst te nemen en hen eventueel op te leiden tot buschauffeur of conducteur. ADVERTENTIE Huisvestingsproblemen bemoeilijken nog een definitieve aanstelling. Gedurende de maanden Juli en Augustus liep het aantal aanmeldingen voor emigra tie terug. In September viel echter weer enige opleving te constateren De aanvan kelijke truggang kan worden toegeschreven aan de vacantietijd en niet in het minst aan de grotere werkgelegenheid in ons land. De grootste belangstelling bestond voor Australië, hetgeen zijn oorzaak vindt in het hoge welvaartspeil in dit land. Nu Nieuw-Zeeland met de eisen van toelating sinds kort weer wat soepeler te geworden bestaat er voor dit land ook weer grotere interesse. Door de ongunstige berichten uit Cana da met betrekking tot de werkgelegenheid aldaar daalde de belangstelling voor dit land aanmerkelijk, zo zelfs, dat diverse emigranten, die reeds klaar waren voor vertrek, zich op het laatste moment nog te rugtrokken. De belangstelling voor emigratie naar de Verenigde Staten blijft matig. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Strijkorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en soliste. 15.00 School radio. 15.30 Gitaarspel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Pianovoordracht. 18.00 Amusementsmuziek. 18.30 En nu hun geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws 19.1-0 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting. waarin o.m. opgenomen het emigra tiepraatje van de heer H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en literaire kalender. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Amusementsmuziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20. Politiek forum. 21.50 Groot koor. Omroep-orkest en solist. 22.55 Wereldkampioenschap dammen 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Niuews. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Vjor de kleuters. 10.40 Blokfluit-ensemble. 10.55 Radiofeuilleton. 11.15 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Kinderboekenschouw. 14.20 Strijkkwartet en solist. 14.50 Gevarieerd pro gramma. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmu ziek. 18.45 Causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Portretten en hun achter gronden, causerie. 19.50 Een uur voor een toekomst, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka merkoor. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Piano. 21.15 Wordende Wereld, klankbeeld. 21.35 Buitenlands overzicht. 21.50 Spaanse volks muziek. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Kamerorkest en solist. TELEVISIE 'K.R.O.l 20.15 Weerbericht. 20.20 Actualiteiten. 20.30 Programma over Pakistan. 21.15 Fragm. Studenten Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Pleten. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 18.00 Platen 1810 Godsdienstige causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Film muziek. 20.15 Svmphonie-orkest en solist. 21.05 Kunst-ka'eidoscoop. 21.20 Symphonie- orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen en Sniegel van de week. Sportjournaal. (Op *4 *u. Ter uitvoering van zijn by de behande ling van de Middenstandsnota 1954 in de Tweede Kamer gedane toezegging inzake de toepassing van de investeringsaftrek, heeft de staatssecretaris van Financiën een schrijven gericht aan de directeuren van 's Rijks Belastingen en Domeinen. In deze brief deelt hij mede het goed te keuren dat in de gevallen waarin een bedrijf of een beroep voor rekening van méér dan een persoon wordt uitgeoefend (vennootschap onder firma e.d.), op daartoe strekkend verzoek uitsluitend voor wat betreft de be oordeling van de vraag of de grens van f 3000 wordt overschreden, ten aanzien van ieder van deze personen gelet wordt op het totale bedrag van de investeringen in het voor gezamenlijke rekening uitgeoefende bedrijf. De staatssecretaris heeft een afdruk van het schrijven doen toekomen aan de voor zitter van de Tweede Kamer. Er begint hoe langer hoe meer tekening te komen in de herbouw en nieuwbouw op Schouwen en Duiveland. Vooral met de woningbouw worden goede vorderingen gemaakt in de gemeente Oosterlanri. Be halve met de bouw van houten geschenk woningen, welke ook op andere plaatsen reeds in een vergevorderd stadium ver keert, is men te Oosterland ook flink od- geschoten met de bouw van stenen wo ningen. Begin November zal te Zierikzee een begin worden gemaakt met het heiwerk "oor een complex van 131 woningen. Vrij wel tegelijkertijd zal ook in andere ge meenten, onder meer in Kerkwerve en Nieuwerkerk, met woningbouw worden be gonnen. De nieuwe zuivelfabriek te Zierikzee nadert haar voltooiing. Binnen twee maan den zal zij worden geopend. Aan de Kadeweg te Zierikzee is men sinds enige tijd bezig met de voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van het door Zweden aangeboden nieuwe Rode Kruis- zieknhuis. In 1956 hoopt men dit moderne en groots opgezette ziekenhuis in gebruik te kunnen nemen. Het ziekenhuis te Noordgouwe zal dan als rusthuis voor chronische zieken worden ingericht. Een soortgelijke bestemming zal dan het thans in gebruik zijnde kleine R.K. ziekenhuis te Zierikzee krijgen. Door een Pauselijke gift zal men in staat zijn dit tehuis nog aanzienlijk te vergroten, waartoe reeds verscheidene aangrenzende panden zijn aangekocht. Aan de Grachtweg te Zierikzee is de in aanbouw zijnde lagere landbouwschool al grotendeels onder de kap. Verder zijn in Zierikzee nog vele kleine objecten onder handen. Einnenkort zal de bouw van een nieuwe graansilo beginnen. Een in Zierik zee gevestigde bakkerijgrondstoffenfabriek hoopt binnen niet al te lange tijd een deel van haar bedrijf te kunnen overplaatsen naar het industrieterrein In de Zuidhoek. Verder op het eiland is men aan d'e gang met de herbouw van woningen en boerde rijen. Als laatste grote object kan worden genoemd de bouw van een rusthuis te Haamstede, waarmee men reeds een heel eind is gevorderd. ADVERTENTIE Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! Ingeleid door de voorzitter van de raad van beheer van de jaarbeurs Mr. W. H. Fockema Andreae heeft Woensdag de nieuw benoemde directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij het departement van Economische Zaken, Drs. J. H. D. van der Kwast de „Vochema 1954" geopend. De Voehema is de eerste gespecialiseerde beurs, die in de Margriethal wordt ge houden en wel tot en met 27 October. Aan de Vochema nemen 90 exposanten deel, vertegenwoordigende 400 firma's uit binnen- en buitenland, met machines en apparaten voor de industriële -productie cn „conditionering" in de voedings- en genot- middelen-, de chemische en de pharma- ceutische industrie De directeur-generaal voor Handel en Nijverheid, Drs. J. D. H. van der Kwast, vestigde er in een rede de aandacht op, dat de bedrijfstakken, tot wie de Vochema zich in het bijzonder richt, in de gehele industriële ontwikkeling van ons land een bijzondere plaats innemen. Tezamen na men zij in 1953 rond 40 percent van de totale industriële omzetten voor hun reke ning, waarvan de chemische en pharma- ceutische industrie 8 percent en de voe dings- en genotmiddelenindustrie 32 per cent. Ook aan de ontwikkeling van de Neder landse export leveren deze industrieën een uitermate waardevolle bijdrage, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat van hun gezamenlijke totale omzetten in 1953 rond 27 percent gericht was op het buitenland. Voor de voedings- en genotmiddelen industrie afzonderlijk bedraagt dit percen tage 26 en voor de chemische en pharma- ceutische industrie bijna 33. Het overeen komstige percentage voor de Nederlandse industrie als geheel bedroeg in 1953 on geveer 26. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kropswolde (toez.) P. W. E. M. Eggink, gerepatrieerd pred. uit Ameri ka, te Oegstgeest: te Harderwijk (3e pred. pl.) L. Blok te Kampen; te 's Heer Arends- kerke (toez.) D. Plantinga, vic. te Emmel- oord; te Zwolle (als schipperspred.) J. v. Lokhorst te Nieuwpoort. Aangenomen naar Eindhoven (wijkgem. Gestel) J. Hadders, voorg. Herv. Evang. te Emmen (nad. besl.). Bedankt voor Ridderkerk (vac. R. Bart- lema) P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Voor de krijgsraad heeft terecht gestaan de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. M. A. P. B., die, zoals hij toegaf, twee keer enkele dagen was weggebleven van zijn onderdeel. Voorts had hij geweigerd terug te keren naar zijn onderdeel toen hem dit bevolen werd en tenslotte had hij op 12 Juni te Rotterdam de onderscheidings tekenen van tweede luitenant gedragen. De auditeur-militair zei dat B. zeer veel moeilijkheden in de militaire dienst had veroorzaakt. Hij vorderde elf dagen ge vangenisstraf en vier maanden strafklasse. De krijgsraad veroordeelde B. tot een maand gevangenisstraf en zes maanden strafklasse en liet hem onmiddellijk in arrest stellen. Conferentie statenloosheid NEW YORK (NID) De juridische commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft met 30 tegen 9 stemmen bij 12 onthoudingen een Nederlandse reso lutie aangenomen over het vraagstuk van de statenloosheid. In de resolutie wordt voorgesteld, een internationale conferentie van gevolmachtigden bijeen te roepen ter sluiting van een verdrag ter vermindering ot opheffing van de statenloosheid, zodra secretaris-generaal Hammarskjoeld van 20 landen bericht zal hebben ontvangen, dat zij bereid zijn een dergelijke conferentie bij te wonen. ADVERTENTIE lillllllllllllllillll!lllllllllll|ll!lllllllllllllllllllli!lllllll!llll!lllllllllllllll|ll De goedkoopste 4 deurs sedan met verwarming, temperatuur- meter en rolhoes 1 op 17. Prachtige wegligging. Langdurige garantie. Wagenweg 166 - 168 - Telefoon 12138. Haarlem In het Voorlopig Verslag der Tweede Kaïmer over de voorgenomen wijziging der Loterijwet herinnert een aantal Kamer leden eraan dat de uitbreiding van vier tot zes loterijen van de Staatsloterij in één jaar in de Memorie van Toelichting gemo tiveerd wordt met de mededeling, dat „ge leidelijk de vraag bij het publiek naar staatsloten het volgens de wet toegelaten aanbod is gaan overtreffen". Mag hieruit WOrden geconcludeerd, zo vragen zij, dat deze uitbreiding alleen wordt voorgesteld ten einde het proces der kanalisatie van het kwaad van de speelzucht zo doeltref fend mogelijk voort te zetten en mag men er van uitgaan, dat de huidige minister van Financiën trouw is gebleven aan een woord, destijds door het Eerste Kamerlid de heer Van de Kieft gesproken: „Ik heb aan dergelijke principiële en morele be zwaren geen deel. Aan de andere zijde vind ik nu ook een loterij niet het middel bij uitstek om de schatkist te vullen. Maar goede Nederlandse traditie doen wij dat door middel van belasting". Voorts vragen deze leden: Zijn het oog merk van stijving van de schatkist en an dere geldelijke bedoelingen de minister derhalve vreemd gebleven? Is tegen het pogen van de zijde van enkele ondernemin gen cm nog de markt te blijven bestrij ken met onwettige loten krachtig opgetre den? Zijn deze pogingen mislukt en zullen zij voortaan achterwege blijven of doel treffender kunnen worden, wanneer het ontwerp wet zal zijn geworden? Deze le den, die de theorie van de kanalisatie van het kwaad der speelzucht niet of niet ge heel verwerpen, verklaren dat voor hen veel afhangt van het antwoord dat de mi nister op hun vragen zal geven. Tenslotte wijzen deze leden nog op de wisselwerking tussen de mogelijkheid om een behoefte te Devredigen en het schep pen van deze benoefte. Juist de vele mo gelijkheden tot gokker ij wekken de gok lust op. Voor tegemoetkoming aan de drang naar het verkrijgen van goederen en golden zonder daarvoor gearbeid te hebben waren deze leden allerminst geest driftig. Tal van andere leden waren van oordeel, dat het spelen om geld een zedelijk en maatschappelijk gevaar is, dat de publieke eerbaarheid raakt. Het kan huns inziens dan ook geen overheidstaak zijn om door het in stand houden van een staatsloterij dit kwaad te bevorderen. De opvatting dat door het optreden van de overheid het euvel wordt gekanaliseerd, aanvaarden zij niet, want huns inziens bestrijdt de staatsloterij het kwaad niet, maar helpt het in stand te houden. Het aangevoerde motief voor de voorgestelde uitbreiding, de zwarte handel in loten, deed deze leden zich afvragen, of de vraag van het publiek een criterium wordt voor de omvang die de staatsloterij zal verkrijgen. Weer andere leden, evenmin vervuld van geestdrift voor pogingen om zonder arbeid te verrijken, hadden tegen de voorgestelde uitbreiding echter minder bezwaar. Zij gaan er van uit dat de grondgedachte van een staatsloterij inderdaad moet blijven het kanaliseren van de speelzucht. Dit doel kan slechts bereikt worden, indien deze loterij de vraag van het publiek in rede lijke mate opvangt. Verschillende leden merkten op, dat het wetsontwerp is ingediend door een kabinet, waarvan ook een tweetal anti-revolution- raire ministers deel uitmaken. Zij meen den hieruit te kunnen afleiden, dat zich bij deze bewindslieden een zekere wijziging van inzicht voordoet in vergelijking tot de houding, die in vooroorlogse kabinetten door anti-re vol utionnaire ministers wera aangenomen. Mocht dit inderdaad juist zijn, dan zou dit door deze leden worden toegej uicht. Portier en slangenmens leverden een verhitte strijd. De portier was de sterkste van de twee, doch hij kon geen gebruik van zijn grotere kracht maken, omdat de slangenmens steeds uit zijn greep kron kelde en heel verwarrend met armen en benen dwarrelde. Beiden hielden zij met één hand het geweer omklemd, terwijl zij hun vrije vuist gebruikten, om hun argu menten kracht bij te zetten. „Jij noemde mij derderangs lichaamswringer!", gilde de slangenmens, zich rond de portier wik kelend. „Nietes!", brulde de portier, op de zijkant van Piedro's hoofd bonzend, „maar jij noemde mij een opgeblazen wal rus!" „Leugenlis!", krijste Piedro. Dit ge sprekje nam hen zozeer in beslag, dat zij helemaal niet meer op Eric Echo letten. „Kom", fluisterde de buikspreker Panda in het oor, laten wij heengaan vóór de heren hebben uitgekiend, wat zij al of niet gezegd hebben". Hij raapte Oswald op en spoedde zich samen met Panda de kamer uit. „U hebt ze aardig te pakken gehad, mijnheer Echo", lachte Panda, toen zij door de gangen van het verlaten theater holden. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare d.d.d. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Achterstand. In de UNO-wolkenkrabber in New York zijn 475 vertalers reeds vijf jaar ijverig bezig verloren tijd in te halen. Er moeten nog documenten met in totaal 50.000 bladzijden, die dateren, uit de jaren 1946—1949, vertaald wor den in het Russisch, Chinees en Spaans. Sedert 1949 heeft men de vertalingen, bij kunnen houden, doch de drie jaren, tussen 1946 en 1949 die verloren zijn gegaan in de uitgebreide ONO-archie- ven, zijn nog niet ingehaald, Geurenweek. Tankauto's van de stad Ca tania op Sicilië zullen binnenkort de straten van de stad sproeien met water met lavendel, jasmijn en bergamotolie. Catania organiseert een „geurenweek" om toeristen te trekken. Records. Een DC-6B van de „Pan Ameri can Airways" heeft de afstand van. Detroit (V.S.) naar Prest wiek (Schot land) 3.750 mijl, afgelegd in 10 uur en 40 minuten. De vlucht over de Oceaan, van Gander (New Foundland) naar Prestwick, duurde 5 uur en 5 minuten. Hierdoor zijn volgens de PAA twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Eis. De „Air France" zal schadeloosstel ling eisen van de „British De Havilland Aircraft Company" wegens het vlieg verbod, dat voor de straal-lij-ntoestel- len „Cornet I" is uitgevaardigd. De woordvoerder zei, dat zijn maatschappij vergoeding wenst voor de drie Comets, die zij t.ot het vliegverbod, dat in het begin van het jaar werd uitgevaardigd, op haar lijnen gebruikte. Omhoog. Sir Winston Churchill is voorne mens de ministerssalarissen spoedig van 4.000 tot 5.000 pond sterling te verho gen, aldus verluidt in Londen. De premier had de salarissen drie jaar ge leden, toen hij aan de regering kwatn, - verlaagd van fc.000 tot 4.000 pond als voorbeeld voor bezuiniging op een ogenblik, diat de Britse financiële toe stand slecht was. Temrels. De politie van Tokio heeft krach tige, doch slechts ten dele geslaagde pogingen gedaan om de duizenden ban dieten, die de Japanse hoofdstad on veilig maken, in verzekerde bewaring te stellen. In een „zuiveringscam pagne" van drie weken zijn ruim twee duizend misdadigers gearresteerd, doch er bevinden zich vermoedelijk nog ze ven duizend op vrije voeten. In Tokio werken ongeveer vijfhonderd georgani seerde benden, waarvan velen hun hoofdkwartier en tuighuizen en tempels hadden gevestigd Gevaarlijk. De regering van de Britse ko lonie Kenya in Afrika heeft meegedeeld dat het sinds het begin van de Mau Mau activiteit, twee jaar geleden, nog nim mer zo gevaarlijk is geweest voor ge- isoleerde blanken als thans het geval is. Volgens een voorzichtige schatting wa ren 11.000 Kikoejoes door de Mau Mau gedood. Top. In de periode 195052 heeft West- Duitsland met zijn huizenbouw aan de top gestaan, gerekend naar het aantal opgetrokken woningen per duizend in woners. Voor iedere 1000 inwoners van West-Duitsland verrezen 25.5 huizen in deze drie jaar. Op de zevende plaats kwam Nederland met 15.8. Sabotage. Onbekende saboteurs hebben op de spoorweg van Wuppertal naar Dus- seldorp een stuk rail van twee meter lengte tussen de rails geplaatst. Het obstakel werd door een sneltrein om ver gereden. De voorste wielen van de locomotief raakten uit de rails, doch de trein kwam tot stilstand zonder onge lukken. Sprinkhanen. In het gebied van Huelva in Zuid-Spanje, zijn zwermen sprinkha nen, afkomstig uit-Noord-Afrika, aan gekomen. Er zijn maatregelen genomen om de plaag te bestrijden. Te laat. Gehoorzamend aan een oud ge bruik, dat nu bij de wet verboden is, heeft de weduwe van generaal Jahar Singh, intendant van het paleis van de Maharadja van Jodhpoer, zich op de brandstapel geworpen waar het lijk van haar echtgenoot werd verast. De poli tie kwam te laat om het te verhinderen. In het dorp Mainpoer in India heeft een man in een tempel zijn vrouw gedood als offerande aan de God Siva. Zijn po ging om ook zichzelf te offeren mis lukte doordat de poiltie hem arresteer de LANG VóóR de moderne geneeskundigen en chemici de vitaminen kenden, werden reeds geneesmiddelen gebruikt die door hun hoog vitaminegehalte bepaalde ziek ten of gebreken doeltreffend, bestreden. Het is bekend, dat een gebrek aan vitamine A nachtblindheid veroorzaakt. Het net vlies van ons oog bevat veel vitamine A en bovendien een geelrode kleurstof die coratine wordt genoemd en een pro-vita mine A is, dat is een stof waaruit ons lichaam zelf de vitamine kan bereiden. Het is dus niet verwonderlijk dat een tekort aan deze vita minen het gezichtsvermogen schaadt. De vitamine A wordt in ons lichaam opgebouwd uit stoffen die vrij komen door het eten van wortelen, tomaten, abri- kozen, groenten, boter, kaas, eieren, haring, enz., waarna de vitamine A in verschillende organen wordt opge hoopt, vooral en in de eerste plaats In de lever. Het eten van lever zal dus o.m. een gunstige invloed hebben op vitamine A gebrek, dus op de nachlblindheid. Deze wetenschap was reeds 500 jaar vóór Chr. bekend, al was het woord vita mine toen nog niet in zwang en ook al werden verschillende ziekten toen nog niet als gebrekziekten onderkend. De Ne derlandse arts dr. Bijlsma behandelde ir het begin van deze eeuw verscheidene patiënten, die aan nachtblindheid leden, met lever, waarna de kwaal genas. Deze therapie had hij, volgens zijn publicaties, ontleend aan de geschriften van de Griek se arts Hippocrates en aan het papyrus 'Ebers! Het geneesmiddel had dus een ouderdom van een paar duizend jaar. Ook onze middeleeuwse dichter Jacob van Maerlant was bekend met de heilzame werking die lever op de nachtblindheid uitoefent, getuige zijn advies: „Die navens niet siet ghereet „Ete die levere van den gheet". Zulke voorbeelden zijn er vele. Lever traan werd reeds eeuwenlang gebruikt waarschijnlijk in navolging van de volks geneeskunde der Laplanders en Samojeden vóór de moderne geneeskunde de waar de daarvan opnieuw ontdekte en lever traan voorschreef wegens het hoge gehalte aan vitamine D, waardoor de rachitis krachtdadig bestreden kon worden. Dat beri-beri veroorzaakt wordt door gebrek aan vitamine Bi, dat aanwezig is o.a. in het zilvervliesje van de rijst, is een monumentale ontdekking van de moderne wetenschap. Toch schenen sommige zeevaarders enige eeuwen eerder hiervan reeds een onbestemd vermoe den te hebben gehad, want ter bestrijding van de beri- beri ruilden zij op de thuis reis de in Indlë ingeslagen gepelde rijst tegen het graan uit Kaap de Goede Hoop! Sinds mensenheugenis werd tegen scheur buik en bloedingen van het tandvlees o.m. het lepelblad aanbevolen, dat volgens moderne onderzoekingen het zeer hoge vitamine C gehalte van 277 mg per 100 gr. bezit. Petrus van Foreest bereidde reeds omstreeks 1550 uit het sap van lepelblad en beccabunga een stroopje dat onfeilbaar werkte bij ziekten die uit vitamine C ge brek ontstonden. Daarbij ontdekte hij dat „lepelblad en beccabunga door een zekere vis occulta als geneesmiddel bij deze ziekte (scheurbuik) passen". Deze door Pie- ter van Foreest ontdekte geheime kracht (vis occulta), zijn wij later ten onrechte vitamine gaan noemen, en hoewel de we tenschap daarvan verschillende geheimen heeft ontsluierd, blijft het in wezen een geheime kracht. Daarover morgen. (Nadruk verbodenj H. PéTILLOW.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2