Bloemendaalse raad bespreekt toestand der dierenverzameling op Lindenheuvel Auberge Bon Verre DROSTE ié dé naam/. Kort en bondig Export van bloembollen steeg dit jaar met vier millioen kilogram Eenvoudig, maar afdoend plan tot uitbreiding van „Meerlhorst" Bouwwerken en afrasteringen zonder vergunning aangebracht Handel of verzameling Rector Montessori lyceum geeft verklaring Zandvoorts adres krijgt geen steun van K.v.K. Vinken waren vroeg uit de veren Weinig resultaat van reclame in Amerika VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Bromfietsgebruikers [CEINTUUR i ■COMFORT! Slachthuis-directeur nam afscheid van personeel Fruit voor zieke raadsleden PASTILLES Heemsteeds bibliotheek te klein geworden Diverse Wildschotels De vogeltrek „Geen viaduct, geen bus" „Persoonlijk lieb ik de indruk, dat op Lindenheuvel te Overveen, waar een dieren verzameling te vinden is, een opslagplaats is voor een dierenhandel. Mogelijk is men daarmee uit liefhebberij begonnen en ik kan me voorstellen, dat de verzameling daardoor gegroeid is, maar door hetgeen thans te zien is is de grens der liefhebberij in ieder geval ver overschreden", merkte Donderdagmiddag burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller in de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal op tijdens de behandeling van een verzoekschrift van de heer C. H. Speel tegen de door B. en W. verzonden aanschrijving tot verwijdering van de zonder vereiste vergunning opgerichte bouwwerken en afrasteringen. De raad was het met B. en W. eens, dat de heer Speel volgens de Woningwet geen beroepsrecht toekomt en dat de raad daarom onbevoegd is tot het nemen van een beslissing. Mr. Vliegen (Arbeid) opende de ge- dachtenwisseling en merkte op, dat als iemand zonder vergunning bouwt, hij in overtreding is. Beroep op de raad is niet mogelijk. Spreker wilde graag weten hoe lang het al is, dat de dierenverzame ling op Lindenheuvel bijeen is en of de gemeente er van op de hoogte was. Indien dat laatste het geval was, ware het beter geweest de overtreding vroeger vast te stellen. De heer Speel protesteert er tegen, dat hij ook dingen moet afbreken, die hij niet heeft laten bouwen, omdat ze reeds bestonden. De heer Lagendijk (A.R.) herin nerde er aan, dat de pers één a twee jaar geleden heeft laten uitkomen, dat de die rentuin een liefhebberij van de dochter van de heer Speel was. De heer Speel heeft de pers tendentieus voorgelicht, want de heer Lagendijk meent, dat er niet meer van een liefhebberij sprake kan zijn. Het is te begrijpen, dat een vrouw een poes of een hond verzorgt; dan zorgt zij er voor dat dier te behouden. In de die rentuin van de dochter van de heer Speel verandert de levende have steeds. Volgens spreker heeft men hier te doen met een handel door de vader. De heer Van Holten (V.V.D.) zeide bewondering te hebben voor zakenlieden, maar als het waar is, dat de heer Speel van de verzameling handel drijft, dan is het het beste, dat zij zo spoedig mogelijk verdwijnt. De voorzi tter merkte eerst op, dat de aandacht van de pers buiten het raad- stuk gaat. De heer Speel heeft een brief gezonden aan de raad, die hem moet af wijzen, omdat de heer Speel niet in beroep kan komen tegen de beslissing van B. en W. Spr. vervolgde: „Ik kan met de hamer zwaaien en dan is het punt afgehandeld". Juist doordat de pers aandacht heeft be steed aan de verzameling is het van be lang uitvoerig op het punt in te gaan, zeide de voorzitter. Hij heeft een onderzoek in gesteld op Lindenheuvel en kunnen con stateren dat de verzameling dieren ge groeid is. Hij trof er afrasteringen aan, die zonder toestemming waren aangebracht. Bouwwerken zijn opgetrokken voor de dieren, om ze in bedwang te houden. Ook 1 ADVERTENTIE Wanneer er één categorie is, die een elastische ceintuur moet dragen, is dit de bromfietsgebrui- kerl De medici ver klaren,- dat voor hen steun gebie dend is. De CEINTUUR COMFORT be- schermt U tegen de nadelige ge volgen van sto tende en schok kende bewegin gen. Prijzen van f. 10.90 toi f. 14.50 Verkrijgbaar bij: C.V. HOLT, Ane- gang 33-37, Haarlem; CONSTANT LAMP, Barteljorisstraat 24, Haarlem; N.V. A. PRINSEN Grote Houtstr. 80, Haarlem Donderdagmiddag had in de door de heer D. J. Edel feestelijk versierde cantine van het openbaar slachthuis te Haarlem het afscheid plaats van de heer G. de Vries, die zijn functie als directeur van deze ge meentelijke instelling heeft neergelegd. Talrijke personeelsleden en oud-gedien- den van het slachthuis waren aanwezig om voor de laatste maal hun directeur nos eens te huldigen voor het vele werk, dat hij in zijn veertigjarige loopbaan voor het slachthuis heeft gedaan en de nieuwe direc teur, de heer F. J. A. Bruins, was de eerste, die d'e verdiensten van de oud-directeur en de geschiedenis van het slachthuis nog eens uitvoerig schetste. Hij overhandigde zijn voorganger namens het gehele perso neel een smeedijzeren lamp, daarbij de hoop uitsprekend, dat de heer De Vries nog lang van zijn pensioen zou kunnen genie ten. Van de overige sprekers noemen wij nog de vroegere directeur, dr. Keizer, die meen de, dat niemand zijn werk zou kunnen ver laten zonder het gevoel te hebben zijn taak niet te hebben afgemaakt. Als symbool overhandigde hij de heer De Vries een gramofoonplaat („de onvoltooide" van Schubert) In ziin afscheidswoord zeide de heer De Vries, dat het hem in het geheel niet mee viel de banden met het slachthuis los te maken, voorts dankte hij alle sprekers en hij- sprak tenslotte de hoop uit dat zijn opvolger getuige zou mogen zijn van de Igpderni'sering van het bedrijf. i zijn er nachthokken gemaakt. Vergunning voor de bouw hadden B. en W. niet ver strekt. Aanvankelijk is gebruik gemaakt van bestaande kassen, waarin vijf reuze schildpadden rondlopen. Het is mogelijk, dat men uit liefde voor een pad er een aanschaft. Waarom er vijf zijn uit lief hebberij kan spreker zich niet indenken. Later zijn bij die kassen bouwwerken op getrokken en afrasteringen gemaakt. Er is clandestien gebouwd en niet zo'n klein beetje. Bovendien is het onderhoud slecht en hokken e.d. zijn zodanig opgesteld, dat ze moeilijk te bereiken zijn. Het aantal dieren is zeer groot. Er zijn vroeger twin tig lama's geweest, thans zijn er minder. Ook lopen er veertig herten rond. Er ver andert veel in de levende have. Voorts maakte spreker opmerkingen over de grond, waar de dieren vertoeven; het is er drassig. Spreker wilde gaarne aan nemen, dat er vroeger van een liefhebberij gesproken kon worden. Er is zonder ver gunning gebouwd en het is niet aan te nemen dat de heer Speel niet op de hoogte is geweest van de bepalingen. Vroeger is hem reeds in overweging gegeven een ver gunning aan te vragen. Toen er twee jaar geleden nabij zijn woning aan de Saxen- burgerweg, waar de eerste dierenverza meling bijeen gebracht is, gebouwd is, kreeg hij een aanschrijving. Veertien da gen later was het bouwwerk afgebroken. Hierna werd de brief voor kennis geving aangenomen. Aankoop schilderij Bij het voorstel van B. en W. een crediet van f 2.600 beschikbaar te stellen voor aankoop van een schilderij van Oscar Mendlik wenste de heer Van Holten B. en W. geluk met het initiatief een werk van deze kunstschilder aan te kopen. Deze woont vijftig jaar in de gemeente. Als weer een kunstwerk aangekocht wordt dan hoopte spreker, dat de maker niet zo lang in de gemeente moet wonen, voor hij ontdekt wordt. De voorzitter antwoordde, dat Ver meer in zijn tijd een onbekende schilder was en de vroedschap van Amsterdam weigerde het werk Claudius Civilus van Rembrandt aan te kopen. Het is moeilijk na te gaan of kunstenaars uit eigen tijd beroemd zullen worden. Het voorstel werd aanvaard. Sportvelden te Aerdenhcut Naar aanleiding van het verslag van de commissie van toezicht op het lager on derwijs bracht de heer Van Holten de secretaris hulde voor het samenstellen van het verslag; voorts vroeg hij hoe het staat met de aanleg van sportvelden voor de scholen. Wethouder V a n G e 1 u k (V.V.D.) deel de mee, dat de raad spoedig een voorstel over dit onderwerp tegemoet kan zien. Mevrouw Poulus (V.V.D.) had gele zen, dat het grootst aantal leerlingen (93) van de I.V.O.-school buiten de gemeente wonen. Men kan dus niet spreken van een Bloemendaalse school. De heer Van Holten herinnerde er aan, dat de gemeente verplicht is geweest de school op te richten. Nu moet de ge meente blijven doorbetalen. De voorzitter merkte op, dat de ge meente er niets aan kan doen. Aan het beleid van het bestuur zal het afhangen of de school verplaatst wordt naar de om geving, waar de meeste kinderen wonen. Eindexamen van Montessorilyceum Mr. Vliegen besprak bij de behande ling van het verslag van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de resultaten van de eindexamens op het Montessorilyceum te Overveen. Hij vond het pijnlijk, maar toch nuttig over het onderwerp te spreken. Het aantal afge wezenen voor het eindexamen is buiten gewoon hoog en dat voor het toelatings examen erg laag. Deze aangelegenheid is reeds in de onderwijscommissie besproken en men was van mening, dat de gemeente geen zeggenschap heeft. Toch is het van belang tegen het bestuur van het lyceum te zeggen: „Pas op je tellen, het kan zo niet doorgaan". In het algemeen kan men zeggen, dat het openbaar en bijzonder on derwijs een peil heeft bereikt, waarop men bij de voorbereiding van het eindexamen op het Montessorilyceum schromelijk is tekort geschoten. Bij de candidaten, die slagen zijn er, die voor de tweede keer eindexamen deden. Spreker vond het van belang de zaak in het openbaar te bespre ken, waardoor ouders gewaarschuwd wor den, evenals het bestuur, dat zich ernstig dient af te vragen, wat er gedaan moet worden bij de onvoldoende leiding of op leiding. De heer Van Holten zeide, dat het bestuur wakker gemaakt moet worden over de sombere resultaten. Het gaat hier niet alleen over de belangen van de kin deren, maar ook van de ouders. Wat moe ten dezen doen, als meer kinderen uit één gezin slechte resultaten boeken. Tegen het onderwijssysteem had spreker geen bezwa ren, maar de leiding op het Montessori lyceum achtte hij verre van voldoende. De gemeente kan er niets aan doen. Het bestuur kome met een reorganisatie, niet alleen in het belang van de kinderen, maar ook in dat van de ouders. Rondvraag Bij de rondvraag vestigde ir. T i r i o n (V.V.D.) de aandacht op de lotsverbetering van kettinghonden, mevrouw Poulus op het werpen van vuil op onbebouwde stroken grond en mevrouw D a 1 m e i j e r (Arbeid) op het fietsen door jongens op voetpaden. De voorzitter antwoord de, dat de politie toeziet op behandeling van de enkele kettinghonden. Voor de an dere punten riep hij de medewerking in van het publiek en ouders. Dan kan er wat bereikt worden. Is een politie-agent in de omgeving dan wordt er geen vuil gestort of fietst er geen jongen op het voetpad. Mejuffrouw dr. Nol te (K.V.P.) deelde de heer D a a m s (V.V.D.) mee, dat bin nenkort besprekingen worden gevoerd tussen het gemeentebestuur en een archi tect over het gebouw van de Christelijke Mulo-school. De heer Pinxter en ir. De Vassy waren wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. Op voorstel van de voorzit ter besloot de raad hun fruit te zenden. Besloten werd aan de Stichting „Christe lijke Avond-Mulo te Haarlem" tot weder- opzeggens een subsidie toe te kennen en een crediet beschikbaar te stellen voor aankoop van een jubileumgeschenk voor de Politie Sportclub. Naar aanleiding van de in de gemeen teraad van Bloemendaal gemaakte opmer kingen over de resultaten van het eind examens aan het Montessorilyceum te Overveen verstrekte de rector dr. W. J. Jong ons het volgende commentaar. „Bij de in de gemeenteraad gemaakte opmerkingen betreffende het onderwijs aan het J. P. Thijsse Montessori-Lyceum is uit het oog verloren, dat deze school vier afdelingen omvat, aan twee waarvan, globaal ongeveer de helft van de leer lingen omvattend, namelijk het Gymna sium en de Middelbare School voor Meis jes (M.S.v.M.), de uitslag van de eind examens regelmatig bevredigend of goed is geweest. Aan het Gymnasium werd in 1953 1 van de 13, in 1954 geen van de 8 afgewezen, aan de M.S.v.M. resp. 3 van de 18 en 3 van de 26. De uitslag van de H.B.S. A is gedurende een reeks van jaren goed geweest, in 1952 was het resultaat slecht, daarna is, gelei delijk verbetering ingetreden (1953; 4 van de 10; 1954: 5 van de 13 afgewezen), doch het resultaaat is nog niet geheel bevre digend. De uitslag van de H.B.S. B-examens is in de beide laatste jaren onbevredigend geweest: er werden respectievelijk 12 en 16 candidaten op 21 en 31 deelnemers af gewezen. Deze afdeling heeft te lijden ge had door wisselingen in het lerarencorps, o.a. tengevolge van de langdurige ziekte van twee docenten in hoofdvakken. In de vorige cursus zijn reeds maatregelen ge nomen om hierin verbetering te brengen, maar aangezien de eindexamenvoorbe reiding niet tot het laatste jaar beperkt is, waren de resultaten in 1954 nog niet merk baar. Over een en ander is uiteraard meer malen overleg gepleegd met de bevoegde autoriteiten. Ten aanzien van het toelatingsexamen kan worden opgemerkt, dat deze school een zesjarige cursus voor de H.B.S. kent en bovendien met zich brengt, dat de eer ste jaren het karakter van determineer- klasse dragen. Hieruit vloeit voort dat de beslissing over de toelating soepeler kan uitvallen. Toch dient te worden opgemerkt dat van de 142 leerlingen die in de periode 19451948 voor het eerst tot het Neder landse Voorbereidend Hoger en Middel baar Onderwijs (V.H.M.O.) werden toege laten on deze school, thans reeds 66 (46 het einddinloma behaalden, terwijl van de 33 die in deze neriode overeingen naar een andere instelling voor V.H.M.O. er zeker nog 10 het einddiploma verwierven. Ruim de helft van de toegelatenen bleek dus in staat het einddiploma te behalen. Ook bij een regelmatig aan de aanvang van het schooljaar afgenomen wiskunde-test. on der auspiciën van het Paedagogisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit Utrecht, blijkt, telkens dat het peil van de nieuw toegelaten leerlingen overeenkomt met dat van andere scholen met soortgelijke samenstelling". ADVERTENTIE T^oem die naam, wanneer U pastilles gaat kopen. Dan krijgt U die on overtroffen Droste flikken, waarvan de vorm kan worden nagemaakt, maar de kwaliteit nimmer. BINNENLAND Dabby Greenberg, het meisje dat in Augustus aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" toelatingsexamen deed voor de universiteit van Brits Columbia, is ge slaagd. De stoomvaartmaatschappij Nederland ontving daarover bericht van kapitein Lap, die mededeelde zowel van de universiteit als van Dabby een hartelijk bedankje voor de goede zorgen te hebben ontvangen. Een marktkoopvrouw te 's Gravenhage verloor f4500, haar bedrijfsgeld, dat zij in een zakdoek geknoopt bij zich droeg. Een tienjarige knaap heeft het geld gevonden en aan voorbijgangers de „plaatjes" uitgedeeld. Een aantal van hen, die op deze wijze in het bezit van bankbiljetten waren gekomen, is met het geld naar ce politie gegaan. Maar er is nog 1300 gulden tekort HAARLEM EN OMGEVING De driedaagse bazar, welke gehouden is voor het nieuwe Nederlands Hervormde verenigingsgebouw te Lisse heeft een netto opbrengst van ruim f4500. De Woensdag te Lisse gehouden rheu- ma-collecte heeft f 198 opgebracht. Mr. J. C. C. W. Hüszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting van Bloemen daal, is verhinderd op Dinsdag 26 October en op Dinsdag 2 November spreekuur te houden. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen chemie mejuffrouw Y. M. F. Muller te Haarlem. ADVERTENTIE Tel. 17630 De gemeentelijke openbare bibliotheek te Heemstede, die in 1948 is geopend en die vrijwel de gehele benedenverdieping van „De Meerlhorst" in beslag neemt, heeft zich in de sedertdien verstreken zes jaren in een steeds toenemende belangstelling van de zijde der plaatselijke bevolking mogen ver heugen. Zo nam het aantal ingeschreven volwassen lezers toe van 1275 tot 1611, het aantal jeugdige lezers van 531 tot 928, het aantal uitgeleende boeken van 28.900 tot bijna honderdduizend per jaar en het aan tal leeszaal bezoekers van ruim 4500 tot meer dan elfduizend. Wanneer daarbij in aanmerking wordt genomen dat jaarlijks ongeveer tweedui zend delen aan de boekerij worden toege voegd dan is het begrijpelijk dat men met een toenemend ruimtegebrek moet kampen. Reeds moest een deel van de boeken uit de „open uitlening" worden weggenomen en elders in het gebouw worden opgeslagen. Bovendien gaat het personeel in toenemen de mate voldoende bewegingsvrijheid mis sen waardoor het vlot helpen van het pu bliek bemoeilijkt wordt. Gok het bezoek aan dé leeszaal van de algemenè afdeling zoals bekend omvat deze gemeentelijke bibliotheek ook een afzonderlijke Rooms- Katholieke afdeling wordt ernstig be lemmerd; in het bijzonder kan een stu derende hier niet meer de nodige rust wor den geboden nu het overige publiek te tal rijk is geworden. Een blijvende en afdoende oplossing voor het ruimte-tekort is niet te verwezen lijken zolang „De Meerlhdrst" mede in be slag wordt genomen door een tweetal secretarie-afdelingen, het kantoor van de gemeente-ontvanger en dat van de Heem- steedse Sportparken. Inmiddels is door de aankoop van de vier huizen naast het De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag besloten tot aankoop van een schilderij van de kunstschilder Oscar Mendlik te Aerdenhout. Het stelt voor een zeegezicht (Atlantische Oceaan). Het viaductenvraagstuk te Heemstede- Aerdenhout, urgent door de aanstaande vervanging van de tramlijn Amsterdam Zandvoort door een busdienst, kwam gis teravond in de Haarlemse Kamer van Koophandel ter sprake bij de behandeling van een te zenden brief aan het overkoe pelende bestuur van de vijf Zandvoortse middenstandsverenigingen, dat gevraagd had adhaesie te betuigen aan het door hem aan de minister van Verkeer en Waterstaat gerichte adres, waarin bepleit werd de tram niet te doen verdwijnen voor de weg verbinding met Zandvoort door de aanwe zigheid van een viaduct te Heemstede vol doende verzekerd zou zijn. Het bestuur van de Kamer stelde thans het verzoek van de Zandvoortse orga nisaties dateerde van 26 Juli voor te be richten, dat de Kamer „Na ampele over wegingen tot de slotsom is gsikomen, dat zij Uw verzoek, gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Staten van Noordholland, niet kan onder steunen. Onze Kamer heeft zich daarbij o.a. laten leiden door de overweging, dat de Noordzuidhollandse Vervoersmaatschap pij zou worden gesteld voor enorme inves teringen welke, gelet op de onvermijdelijk beperkte duur van het voortbestaan der tramverbinding, niet verantwoord zijn te achten. Voorts is onze Kamer van oordeel, dat, juist door het opheffen van de tramverbin ding AmsterdamZandvoort, de urgentie van het aanleggen van een tunnelverbin ding bij het station Heemstede-Aerdenhout beklemtoond wordt, zodat, indien men de tramverbinding zou handhaven, de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat deze toch zo dringend noodzakelgke verbetering van de spoorwegovergang naar het tweede plan zal worden verwezen Tenslotte meent de Kamer, dat er moge lijkheden kunnen worden gevonden om het oponthoud bij de spoorwegovergang tot een minimum te beperken". Zoals te verwachten viel, kwam het in dc Kamer zitting hebbende Zandvoortse raadslid S. Slagveld tegen dit concept in het geweer. Naar zijn mening lag aan het tweede deel van de brief de in nette be woordingen gestelde gedachte ten grond slag: „Laat de zaak eerst maar eens flink vastlopen, dan komt men vanzelf wel tot de ontdekking dat er een viaduct moet ko men". „Dat hebben we niet gezegd", pro testeerde de voorzitter, die betoogde dat de gedachtengang van het bestuur van de Kamer een ander uitgangspunt had geno men. De heer Slagveld legde zich bij deze redenering maar neer, omdat de brief op dit tijdstip toch al weinig nut meer had: Raadhuis, de percelen Raadhuisplein 13 tot en met 19, de mogelijkheid geschapen om binnen afzienbare tijd tot de nodige uit breiding van het Raadhuis te geraken, waardoor de genoemde gemeentelijke diensten en secretarie-afdelingen daar ge huisvest kunnen worden en aan de biblio theek en de leeszalen meer ruimte in De Meerlhorst kan worden geboden. Het zal hierbij wel onvermijdelijk zijn. de term „binnen afzienbare tijd" vrij ruim te nemen. Immers, de vier genoemde per celen zijn alle nog bewoond, sommige er van worden zelfs door twee gezinnen be woond en Heemstede zit waarlijk niet ruim in z'n woningen, dat er voor deze vijf of zes gezinnen gemakkelijk andere woonruimte gevonden zal kunnen worden. Bovendien lijkt het geen gemakkelijke opdracht het fraaie Raadhuis van Heemstede op een architectonisch verantwoorde wijze met een vleugel of op andere wijze uit te breiden, althans niet een opdracht die de eerste architect de beste van vandaag of morgen kan vervullen. Alles bijeen gehomen zal het dan ook nog wel jareri moeten duren voor en aleer er in De Meerlhorst meerdere ruimte voor de bibliotheek kan worden vrij gemaakt. Op deze voorziening kan echter niet worden gewacht zonder de bibliotheek in haar ontwikkeling ernstig te belemme ren. Daarom achten Burgemeester en Wet houders het noodzakelijk om op korte ter mijn tot opheffing van het bestaande ruim tegebrek over te gaan. Het College heeft daarom door de Dienst van Openbare Werken een eenvoudig plan laten ontwerpen voor een uitbouw van de bestaande lokaliteiten naar de tuinzijde, met welk plan de Welstandscommissie zich inmiddels geheel heeft kunnen verenigen. De hierdoor geschapen ruimte zal in elk geval tenminste tien jaren voldoende zijn en zowel aan de beoheften van de algemene en Rooms-Katholieke afdelingen als aan die van de jeugbibliotheek tegemoet komen. B. en W. vragen voor de uitvoering van een en ander een crediet van zesentwintig duizend gulden, waarvan naar schatting 17è500 nodig zal zijn voor de bouw, ter wijl voor de inrichting ongeveer 8500, bestemd is. Eindelijk is het vandaag dan rustiger weer geworden. Aan zee stond nog wel een flinke bries en er was een hoge bewolking, maar de vinken begonnen toch al in het donker te vliegen en in een vrij groot aan tal. De meeste vogels passeerden van 7.15— 7.30 uur, namelijk 1800 vinken. Er waren twee trekstromingen op te merken. Een groep vogels vloog laag achter de eerste duinenrij, sommige troepen vlogen meer landinwaarts in Zuid-Westelijke richting. Deze dieren waren van de post af haast niet te onderscheiden. Een ander deel trok hoog over, zeker wel op honderd meter. Zo zag men soms twee troepen tegelijk passeren. De trek was erg eenzijdig en be stond hoofdzake lijk uit vinken. Na half acht begonnen de spreeuwen pas langs te komen. Na acht uur duurdl de trek nog steed3 voort. Aan de kop van de Zeeweg noteerde men van zeven tot acht uur in totaal 4400 vin ken in 70 troepen. Tussen de vinken vlogen enkele kepen. Voorts passeerden 170 spreeuwen in vier troepen en boven zee twee dwergmeeuwen. Over de Zeeweg bij het terugrijden zag men nog steeds spreeuwen en vinken vlie gen. Op de binnenpost bij Overveen noteer de men van 7 tot 8 uur 180 vinken, waar onder weer enkele kepen, 150 spreeuwen, 10 graspiepers, 1 merel, 6 koperwikken, 2 kramsvogels, 17 kauwtjes, 10 sijsjes, 10 groenlingen, 3 koolmeesjes en 1 grote bon te specht, die hoog overvloog. Verder wer den er waargenomen 2 ringmussen en een troep staartmeesjes, die daar rondzwerven. Gisteren zag een onzer waarnemers in Groenendaal tussen vijf en halfzes 15 put ters zitten. Hoog in de lucht kwam een groep vogeltjes aandwarrelen en plotseling begonnen de putters te zingen en te roe pen. Daarop kwamen de vogeltjes op de zingende putters aanvliegen en streken ook op de kroon neer. Het bleken ook putters te zijn en zo groeide de troep aan tot on geveer zestig vogels. Vermoedelijk verza melden zij zich om te gaan slapen. De voorlopige cijfers over de export van bloembollen in de periode van 1 Juli tot 17 October zijn door de ondervakgroep export van Bloembollen bekend gemaakt. Hier uit blijkt, dat men er weer in geslaagd is vier millioen kilo meer uit te voeren, die 12.5 millioen gulden meer in des lands schatkist brachten, dan in dezelfde tijd in 1953. Dit jaar werden 46.338.996 kilogram bollen geëxporteerd welke 123.992.968 opbrachten. De export naar Amerika blijkt al weer te zijn gedaald en wel met een half mil lioen kilogram en 1.286.000 gulden. Dit on danks de kapitalen, die men in de Verenig de Staten aan reclame uitgeeft. De tweede grote afnemer, Engeland, heeft het verlies op Amerika wel weer goed gemaakt door een half millioen kilo meer af te nemen. Amerika neemt nu 10.713.724 kilo af die 34.166.164 aan deviezen opleveren. En geland is nu met 12.813.577 kg ten bedrage van 26.577.610 gulden goede tweede. De prijs per kilo verschilt bijna een gulden. West-Duitsland en Frankrijk hebben de grootste winst opgeleverd. De Duitsers hebben dit jaar 17.754.945 neergeteld voor 7.662.780 kilo. Het schijnt, dat zij nog meer bloembollen hadden willen hebben. En toch is er dit jaar 1.700.000 kilogram meer naar toegegaan. Frankrijk heeft 1.1 millioen kilogram meer geïmporteerd, waardoor het op 2.645.514 kilogram geko men is. Een aanmerkelijke stijging dus, waardoor dit land zich bijna tot de grote afnemers boven de tien millioen heeft ge rangschikt. Ondanks alle beweringen, dat Zweden aan de top van zijn import is, blijft dit land ieder jaar meer afnemen, dit jaar kwam Zweden op 4.969.000 kilogram ter waarde van 16.694.500. Ook Noorwegen en Denemarken zijn op de goede weg gekomen. Noorwegen is boven het millioen gekomen met 1.108.804. Denemarken kwam op 1.560.091. Het andere Scandinavische land Finland is een trouwe afnemer van bloembollen. Na de grote inspanningen alle adviezen aan de minister zjjn al binnen, van de oorlog en de daaruit ontstane schul den begint het zich, wat de bloembollen import betreft, weer te herstellen, 300.000 kg nam het meer af dan in 1953 en kwam op 2.195.325. België en Luxemburg blijven eveneens steeds meer bollen kopen en beginnen de 2.500.000 te naderen. Zwitserland moet nog iets meer dan twee ton kopen om dat bedrag te krijgen. Het verschil in prijs is overigens zeer groot, want België en Luxemburg kregen voor dat bedrag bijna een millioen kilogram en Zwitserland 705.000 kilogram. De overige Europese landen leverden niet veel verrassingen op, of het moet zijn, dat er twintigduizend kilogram minder is geïmporteerd. Verliezen Er zijn op het Amerikaanse continent nog meer verliezen geleden, die in ver houding tot de afname wel zwaar zijn. Zo verminderde Cuba de import van 30.000 kilogram tot 5.200 kilogram, Mexico hal veerde de import ook en Venezuela kwam van 31.381 kilogram op 4.726 kilogram. Ge lukkig zijn deze landen niet van doorslag gevende betekenis. Tenslotte Canada. Er werd 34.000 kilogram meer heengestuurd maar deze bollen leverden 167.000 gulden minder op, het importeerde voor 4.600.441. Al met al is men niet ontevreden over de stijging van de export en men weet nu, dat de oogst niet zoveel minder moet zijn geweest dan verleden jaar. De gezondheid van de bollen zal de prijzen in het export seizoen wel hebben opgedreven, want werkelijk beste partijen, waarop niets aan te merken viel lagen niet voor het oprapen. En toch ligt de prijs per kilo van de ge- exporteerde bollen maar ongeveer 4 cent hoger. In 1953 2.63 per kilogram en in 1954 2.67. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15