Bruggen over IJmuider sluizen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Werk moet het volgend jaar gereed zijn; kosten 1 millioen Alleen Saarkwestie scheidt Parijs van algeheel accoord Noodoplossing Velserpont-misère Twaalf millioen voor de Europese vluchtelingen Tot nu toe f 357.000 op giro 5100 gestort West-Duitsland souverein verklaard en in West-Europese Unie opgenomen Het woord is aan Dr. Adenauer nodigt ook socialisten naar Parijs Europa beleeft periode van hoogconjunctuur Britse havenstaking kan heden eindigen Amerikaanse pers over geval-Petersen Nobelprijs geneeskunde voor drie Amerikanen 69e JAARGANG No 89 VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 24 3 Bruggen over de sluizen Verenigde Staten dragen bij, maar het Sovjet-blok stemt tegen Vluch teli ngenhu/p V erk eersregeling Werk van Frans Hals voor 23.000 dollar Onafhankelijk van Amerika Nederlandse resolutie in UNO-commissie Minister acht tijd voor' een schikking rijp Menigte overviel bar van Nederlander in Soerabaja Het leven begint bij veertig Vragen van de heer Van der Goes van Naters Voor ontdekking op het gebied van de kinderverlamming Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate «N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ter verlichting van de pontmisère te Velsen is een noodoplossing gevonden door het tot stand brengen van een verbinding tussen de beide oevers van het Noordzee kanaal over de sluizen van IJniuiden. Dit heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Donderdag avond op een openbare vergadering van de Kamer meegedeeld. De noodoplossing is een gedachte van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De voorzitter van de Kamer, de heer Ch. E. Visser herinnerde aan de corres pondentie welke door de Kamers in Noord holland over deze aangelegenheid is ge voerd. Toen het antwoord van de bewinds man hoogst onbevredigend bleek, hebben de voorzitters van de Haarlemse en Am sterdamse Kamers een onderhoud gehad met de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, waarbij laatstgenoemde reeds meedeelde dat hij het plan voor de hier boven geschetste noodoplossing had, doch daaraan kon," hangende de beantwoording van de door het Tweede Kamer-lid Hooij gestelde vragen nog geen ruchtbaarheid worden gegeven. Toen dit antwoord waarin van de plannen van Ir. Maris geen gewag werd gemaakt kwam, hebben de Haarlemse en Amsterdamse Kamer weder om overleg met elkaar gepleegd, nadat die van Alkmaar en Zaandam op eigen ge legenheid dat reeds hadden gedaana, om een adres aan de minister te richten. Intussen bleek men er in de Haarlemse Kamer niet gerust op, dat de hier gekozen noodoplossing inderdaad een oplossing zou zijn. Met name betwijfelden sommige leden of de toevoerwegen wel op het te ver wachten verkeer berekend zullen zijn. De heer Th. S. J. Hooij meende, dat ondanks deze noodmaatregel de Kamer moet blij ven toezien op het in de vaart houden van zoveel mogelijk ponten. Het gaat er om, dat de ponten langer in de vaart worden gehouden en dat er bij Buitenhuizen een pont bij komt. Verder vond hij het van belang om te weten of er hier toegezegd is dat er iets gedaan wordt, of dat de noodoplossing alleen maar „bevorderd" zal worden. De heer Visser antwoordde hierop, dat men er bij Rijkswaterstaat niet aan denkt een tweede pont bij Buitenhui zen in te zetten het zou technisch niet mogelijk zijn dat aanschaffing van een nieuwe pont voor Velsen te lang duurt en teveel kost voor de nog resterende jaren en dat het langer in de vaart houden af stuit op personeelsgebrek. De heer Hooij geloofde wel te kunnen concluderen, dat de thans aangekondigde noodoplossing zeker een gevolg is van het „frappez toujours" dat de Kamers van Koophandel op dit punt hebben toegepast. Het plan beoogt het voor het verkeer van personenauto's en lichte bestelauto's ge schikt maken van de deuren van de Noor- dersluis te IJmuiden en in het bouwen van NEW YORK (AFP-Reuter) De Alge mene Vergadering van de UNO heeft een vijfjarenplan voor een permanente oplos sing van het Europese vluchtelingenvraag stuk goedgekeurd met 4-4 stemmen tegen vijf (Sovjet-groep) bij acht onthoudingen, nadat de Verenigde Staten hadden beloofd te zullen bijdragen aan het program dat twaalf millioen dollar zal vergen. Het program, dat was aanbevolen dooi de sociale commissie van de Algemene Ver gadering, zal worden uitgevoerd door de Hoge Commissaris voor de vluchtenlingen, Van Heuven Goedhart. Deze wil trachten de 83.000 vluchtelingen, die nu nog in kam pen in Oostenrijk, West-Duitsland, Italië en Griekenland wonen, te helpen met vak opleiding, aankoop van grond en leningen voor vestiging. De Russische afgevaardigde verklaarde zich tegen het programma, omdat de acti viteit van de Hoge Commissaris een schen ding betekende van de UNO-resolutie van 1946, waarin werd gevraagd de repa triëring van vluchtelingen. De „ontheem den" worden gebruikt als goedkope ar beidskrachten in landen als de Verenigde Staten, Australië en Brazilië zei hij. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag op zijn postrekening 5100 bij dragen ontvangen tot een totaal van 33.000. In het geheel is tot en met Don derdag binnengekomen 357.000. Dit zijn in hoofdzaak stortingen van par ticulieren en kleine bedrijven. In de mees te grote bedrijven moet de uui'loonactie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité verwacht dan ook, dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen te vloeien. De raad van Assen heeft in zijn gister avond gehouden raadsvergadering besloten het presentiegeld van deze bijeenkomst beschikbaar te stellen voor de actie „Een uur loon voor de vluchtelingen". De Asser vroedschap telt 21 leden zodat een bedrag van 157,50 kan worden afgedragen. Bo vendien werd besloten het personeel van de gemeente in de gelegenheid te stellen een uur salaris af te staan en aan het aldus ingehouden bedrag van gemeentewege een gelijk bedrag toe te voegen. voor éénrichtingsverkeer geschikte lichte beweegbare bruggen over het binnenhoofd en het buitenhoofd van de middensluis, het bouwen van een voor tweerichtingsverkeer geschikte brug over de Zuidersluizen. Nadat deze voorzieningen zullen zijn ge troffen zal het verkeer met personenauto's en lichte bestelauto's, die te Velsen in aan tal ongeveer 2/3 van het totaal verkeer over de ponten uitmaken, over het IJmui der sluiscomplex kunnen geschieden. Wanneer alle bruggen in de voor de scheepvaart gesloten stand zijn, zal een vrijwel onafgebroken verkeersstroom van voertuigen zowel in de richting Zuid- Noord als in tegengestelde richting over het sluiscomplex kunnen gaan. Is een der deu ren van de Noordersluis of van de midden- sluis open, dan zal over de andere deur of brug afwisselend Noord-Zuid of Zuid- Noord-verkeer kunnen worden toegelaten. Teneinde het wegverkeer steeds onge hinderd de Zuidersluizen te doen passeren zonder dat de scheepvaart door de Zuider- sluis hiervan oponthoud ondervindt, zal over de Zuidersluizen op ongeveer zeven meter boven de gemiddelde waterstand een vaste, voor tweerichtingsverkeer geschikte Baileybrug worden gebouwd. De schepen voor de kleine sluis (Zuidersluis) zullen vrijwel alle onder de vaste brug kunnen doorvaren. De zeer weinige binnenvaartschepen die dat niet kunnen, alsmede de in het alge meen in groepen varende „Urkers" en het enkele schip, dat nu door de Zuidersluis gaat (ongeveer één per etmaal) zullen dan door de middensluis moeten gaan, waar zij dikwijls tegelijk met andere schepen zullen kunnen worden geschut. Aangezien in 1954 belangrijke onder houdswerken aan de Noordersluis zijn uit gevoerd mag er op worden gerekend, dat deze grote sluis in de komende jaren steeds voor de zeescheepvaart beschikbaar zal zijn, zodat het tijdelijk buiten gebruikstel- len van de Zuidersluis, de oudste en klein ste en slechts weinig gebruikte zeescheep- vaartsluis te IJmuiden, voor schepen hoger dan 7 meter geen bezwaar behoeft op te leveren. Bij de uitwerking van de plannen zal worden getracht, de rolbruggen over de Zuidersluizen voor wielrijders en brom fietsers te handhaven. Deze categorie weg gebruikers zal dan niet over de twee meter hoger gelegen Baileybrug behoeven te gaan, waardoor een vlotte overgang wordt gewaarborgd. Uiteraard zullen vrij omvangrijke wer ken moeten worden uitgevoerd aan de diverse wegen die naar het sluiscomplex leiden. Daar een druk verkeer over het sluiscomplex moet worden verwacht zowel van auto's als van wielrijders en bromfiet sers zullen afzonderlijke paden moeten worden aangelegd voor deze laatstgenoem de categorieën gezamenlijk. Bovendien zal het noodzakelijk zijn een signalerings- en communicatiesysteem te ontwerpen voor een regeling van het verkeer op de sluizen. Indien het verkeer bij de ponten niet druk is, zal het verkeer op de rijksweg be zuiden en benoorden het veer door middel van lichtbakken of dergelijke worden ge waarschuwd, dat men niet over het sluis complex behoeft om te rijden, doch dat men zonder kans op ernstig oponthoud de p.ont kan nemen. De door het verkeer eventueel te maken omweg bedraagt maximaal 9 kilometer. Voor het verkeer tussen IJmuiden en Vel- sen-Noord is die belangrijk kleiner of be tekent de nieuwe voorziening een kortere verbinding. De aan deze noodvoorziening verbonden kosten moeten, volgens globale raming worden gesteld op ongeveer 1 millioen gul den, waarvan in 1954 ongeveer 350.000 en in 1955 ongeveer 650.000 gulden zal worden verwerkt. NEW YORK. (United Press). Georges Farkas, president van Alexander's Depart ment Stores te New York, heeft voor 23.000 dollar een werk van Frans Hals gekocht, genaamd ..portret van een man". Het stuk werd geveild als deel van de collectie van wijlen Katherine Deere But- terworth uit Mol ine, Illinois. (Van onze correspondent in Parijs De drie grote Westelijke mogendheden: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, hebben gisteren in Parijs West- Duitsland zijn souvereiniteit hergeven.Mor- gen zullen de staatsstukken, waarin deze beslissing beschreven staat een aantal protocollen op het zogenaamde verdrag van Bonn door de ministers Dulles, Sir An thony Eden en Mendès-France aan de Quay d'Orsay worden ondertekend, tenzij het geen niet wordt verwacht de Frans- Duitse besprekingen, die de overige onder handelingen voortdurend begeleiden en soms wel doorkruisen, niet tot accoord over de Saarkwestie zouden hebben geleid. Over dit laatste probleem heeft bonds kanselier Adenauer gisteren besprekingen gevoerd met vooraanstaande partij-mannen uit Bonn, onder wie ook de beide socialis tische leiders Ollenhauer en Mommer. Deze besprekingen werden in officiële Duitse kringen vruchtbaar genoemd. De rest van de zwaarbezette diplomatieke agenda van gisteren vermeldde nog twee zittingen van de negen mogendheden, ge wijd aan het uitgebreide pact van Brussel, dat in het vervolg „West-Europese Unie" zal heten. De ministers Beyen en Staf ver tegenwoordigen bij die conferenties, die vandaag onder Atlantisch opschrift en met vijftien deelgenoten worden voortgezet, ons land. Aan de tafel van de Atlantische raad in het paleis Chaillot zit ook dr. Adenauer, als waarnemer. Ook deze besprekineen heb ben goede resultaten geboekt. Er is een accoord bereikt over de toelating van West- Duitsland en Italië tot de nieuwe Europese gemeenschap, die in Londen haar hoofd kwartier zal krijgen, en ook over de con trole over de toekomstige bewapening van die beide landen is overeenstemming be reikt. Er zijn op Frans voorstel lijsten op gesteld van dé wapens, die in de verschil lende landen gemaakt mogen worden, en ook over de omvang der legers is men het eens geworden. Duitsland zal, zoals voor zien was, twaalf divisies bijdragen. Tenslotte zal een studiie-commissie het volgend jaar verslag uitbrengen over de stand van zaken met de wapengemeen schap, die tussen Mendès-France en minis ter Beyen opnieuw aanleiding heeft ge geven tot een vrij heftige schermutseling. De nieuwe Italiaanse minister Martimo moet de vrede hebben hersteld of tenmin ste een wapenstilstand hebben doen teke nen. Kernkwesties De belangstellende buitenstaander, die bij dit politieke steekspel de hoofdthema's wil trachten te volgen, doet er goed aan zijn aandacht te richten op de Saarkwestie en op het probleem van de Europese wa pengemeenschap. Men kan ze de sleutel kwesties in deze conferentiereeks noemen. De souvereiniteitsverklaring van Duitsland was eerder een bevestiging van een beslis sing, die in beginsel al genomen was. Voor het enige punt dat nog juridische moeilijkheden opleverde, de status van de Westerse troepen in Berlijn, die iedereen daar voorlopig houden wil, is eveneens een vernuftige oplossing gevonden. West-Duits land wordt souverein, maar verzoekt tege lijkertijd de Westelijke Grote Drie hun soldaten in West-Berlijn te handhaven. In geval van hoogspanning kunnen die troe pen worden uitgebreid, doch alweer op verzoek van West-Duitsland. Met de Saarkwestie schijnen er gisteren maar kleine vorderingen te zijn gemaakt, die volgens beide partijen niettemin een redelijk optimisme rechtvaardigen Moeilijkheden berokkent nog steeds de kwestie der pro-Duitse partijen. Frankrijk heeft en dat is een concessie van Men dès-France uitdrukkelijk erkend dat de Saarkwestie pas geregeld kan worden als het vredesverdrag met alle ex-oorlogvoe rende landen, dus ook met Sovjet-Rusland, zal worden getekend. Van belang is vooral dat de geest van dit Frans-Duitse overleg aan beide zijden nog altijd als „uitnemend" wordt gekenschetst En onder die omstandigheden bestaat dan ook goede hoop op een gunstige afloop, zo dat morgenmiddag alle documenten ver scheidene protocollen voor het pact van Brussel en voor het verdrag van Bonn, alles bijeen een 250 pagina's getekend kunnen worden. Men kan het eveneens als een bemoedi gend voorteken beschouwen dat Mendès- France ook water in zijn wijn, of beter: in zijn melk (de enige drank die hij gebruikt) heeft gedaan door deze week geen beslis sing over de wapengemeenschap te willen doordrijven. Andere landen, Groot-Brit tannië en de Benelux in het bijzonder, vre zen een te sterke economische machts positie van Frankrijk en Duitsland. Voor Mendès-France betekent het uitstel niet hij heeft daar duidelijk op gewe zen dat. Frankrijk zich met een kluitje in het riet laat. sturen. De wapenpool, die in Parijs gevestigd zou worden, blijft een onmisbaar element in zijn plan, omdat hij de Duitse herbewapening, hoe goed hij het dan nu ook plotseling met Adenauer schijnt te kunnen vinden, met zoveel mogelijk ga ranties wil omkleden. Als voorwaarde voor de ratificatie der verschillende overeen komsten zal de Franse premier die wapen gemeenschap echter niet misbruiken. Om diezelfde redenen heeft de Franse premier er ook op aangedrongen de integratie van het toekomstige Europese leger minstens tot de verdieping van een divisie door te voeren. De andere landen, met uitzonde ring van Duitsland, voelen meer voor een samenwerking van nationale legercorpsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Diogenes Laertius: De natuur heeft ons één tong en twee oren gegeven, opdat wij tweemaal zoveel luisteren als spreken. Een recente statiefoto van Zijne Keizerlijke Hoogheid Haile Selassie, Keizer van Ethiopië, die van 3 tot 8 November een officieel bezoek aan ons land zal brengen. (Van onze correspondent in Bonn Voor de eerste keer sedert het bestaan van de bondsrepubliek heeft dr. Adenauer voor het nemen van belangrijke besluiten contact met de socialistische oppositie ge zocht. Eerst had hij alleen maar dr. Mom mer laten uitnodigen, maar toen Mommer er op gewezen had dat de voorzitter de partij in Parijs moest vertegenwoordigen, heeft Adenauer ook Ollenhauer uitgeno digd. Ollenhauer is met zijn partijgenoten Mommer. Carlo Schmid en Wehner naar Parijs vertrokken, nadat op een fractie vergadering was besproken of men de uit nodiging wel of niet zou aannemen. De socialistische partij vindt de houding die Adenauer altijd tegenover de oppositie heeft aangenomen, „onmogelijk". Zij meent dat de oppositiepartij hetzelfde recht heeft om gehoord te worden als de coalitiepar tijen. Men vond het pijnlijk dat een persbu reau reeds uit Parijs berichtte dat Ollen hauer de uitnodiging had aangenomen, on geveer een uur voordat hij van de invitatie op de hoogte was gesteld. TORQUAY (Reuter). In een redevoe ring, gehouden tijdens een conferentie van bedrijfsleiders te Torquay in Zuid-West- Engeiand, heeft R. Marjolin, secretaris generaal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, verklaard, dat de algemene economische toestand in Europa nog nimmer zo gunstig is geweest als thans. Sedert 1953 is de productie in Europa nog sneller gestegen dan in de jaren na de oorlog reeds het geval was. Ondanks de teruggang in de Verenigde Staten, is de Europese toestand fundamen teel verbeterd. Er zijn nog steeds landen die in moeilijkheden verkeren, zoals Frank rijk, Italië en Turkije, maar volgens Mar jolin overdrijft men niet, wanneer men zegt, dat deze problemen, hoe belangrijk zij op zichzelf ook mogen zijn, slechts van ondergeschikte betekenis zijn in verhou ding tot de algemene welvaart, die voort durend toeneemt. Naar de mening van Marjolin zal er bin nen 2 of 3 jaar opnieuw een recessie in de Verenigde Staten ontstaan, die echter niet van dezelfde omvang zal zijn als die van 1930, en die vermoedelijk geen bijzonder vèr-strekkende gevolgen zal hebben. Mar jolin is van oordeel, dat Europa alleen dan economische gevolgen zal gevoelen, wan neer de Amerikaanse depressie van ern stige aard is. Voorbereiding Sunfed NEW YORK (Reuter). Nederland heeft in de vergadering van de economische commissie van de algemene vergadering van de UNO voorgesteld onmiddellijk een aanvang te maken met de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting van een speciaal UNO-fonds voor de economi sche ontwikkeling van achtergebleven lan den (Sunfed). De Nederlandse afgevaar digde diende een ontwerp-resolutie in, waarbij aan de secretaris-generaal, Dag Hammarskjoeld. wordt verzocht een werk- commissie in te stellen voor het ontwerpen van de statuten voor het fonds, dat een kapitaal zou hebben van 250 millioen dol lar. Dit geld zou gebruikt moeten worden voor de verstrekking van schenkingen of langlopende leningen met lage rente ter financiering van noodzakelijke ontwikke lingsprojecten in achtergebleven gebieden. Hierbij wordt vooral gedacht aan projecten zonder winstdoel. (Van onze correspondent in Londen) Als de tekenen niet bedriegen zal van daag plotseling een einde komen aan de Engelse staking. De minister van Arbeid Sir Walter Monckton zou in het Lagerhuis een beroep op de stakers doen om het werk te hervatten. De partijen zitten in een kalme sfeer bijeen rond de tafel van de bemiddelaars onder leiding van de jurist Raymond Evershed, die in andere grote conflicten menig succes heeft geboekt. Het leek alsof de zon gisteren doorbrak. De leiders van de, in een soort burgeroor log gewikkelde vakbonden, die verbitterd tegenover elkaar hebben gestaan, lachten om eikaars grappen. Sir Walter zelf, een man met uitzonderlijke overredingskracht en charme, gelooft dat het psychologische ogenblik is genaderd, waarop de vrede kan worden gesloten. Zodra men over het conflict is gaan praten, bleek hoe dicht partijen in werke lijkheid bij elkaar staan. Overeenstemming wordt nog vergemakkelijkt, omdat thans gebleken is dat het crisispunt in de voor raden niet voor Maandag of Dinsdag zal worden bereikt, zodat het gebruik van troepen gedurende het komende weekeinde nog niet nodig zal zijn. Politie en redenoor (Sutomo) voorkwamen erger DJAKARTA. (Aneta). Een opgewon den menigte heeft Woensdag tot tweemaal toe de bar en het restaurant „Kebonradja" van de Nederlander A. van der Enden in Soerabaja aangevallen. Er werd daarbij aanzienlijke schade aangericht, die geschat wordt op rp. 150.000. De menigte bracht vijf politieagenten lichte verwondingen toe. Zij dwong aan adjunct-commissaris van politie de vlucht te nemen en beschadigde ook een nabij gelegen Chinese dansgele genheid. Het incident begon, toen de Ne derlandse eigenaar een aantal Indonesiërs verzocht van zijn hek af te gaan, waarop zij geklommen waren om naar een rede voering te luisteren van Sutomo. Deze hield voor een massabijeenkomst een be toog om de. betjakbestuurders er van te overtuigen, dat zij geld bijeen moesten brengen voor een zeepfabriek, die er toe bij zal dragen, dat zij hun zware beroep kunnen afschaffen. De vergadering ging hiermee volledig accoord. Toen de eigenaar van de bar tegen het hek sloeg om de be- klimmers duidelijk te maken, dat zij er af moesten, keerden zij zich tegen hem en vernielden zijn zaak gedeeltelijk. Door het ingrijpen van Sutomo en politie werd hier aan een einde gemaakt. Toen het politie onderzoek nog aan de gang was, schreeuw de iemand echter „de politie wil de Ne derlanders beschermen", waarop men tot de tweede aanval overging, die de aanwe zige politie niet bij machte was te keren. De aanwezige adjunct-commissaris moest zelfs naar het bijgelegen gouvernements kantoor vluchten. De politie onderzoekt thans of hier van provocatie sprake kan zijn. Ten overstaan van een Amsterdamse notaris is de oprichtingsacte van de stich ting „Het leven begint bij veertig" gepas seerd. Hierdoor heeft deze stichting thans rechtspersoonlijkheid verkregen. De be langstelling voor de stichting blijkt groot, want op het secretariaat werken reeds 30 vrijwilligers. Intussen heeft het Nederlandse bedrijfs leven in de laatste weken 400 betrekkin gen voor mensen van boven de 40 jaar aangeboden. Hierdoor konden reeds hon derd personen van 40 jaar en ouder in al lerlei Nederlandse bedrijven worden ge plaatst. WASHINGTON. (Reuter). Het Ame rikaanse blad „Washington Post" schrijft, dat de aanklacht tegen Joseph Petersen, als zou hij in zijn functie van ambtenaar van de nationale veiligheidsdienst geheime inlichtingen aan een Nederlandse militair hebben gegeven, een waarschuwing is, dat niet alle spionnagegevallen in verband staan met de communistische samenzwe ring. Het blad noemt de Nederlandse ver klaring „vergezocht". De New York Herald Tribune schrijft dat de zaak van Joseph Petersen „uiterst verwarrend en raadselachtig" is. „De Nederlandse regering heeft reeds bekend gemaakt dat Nederland het tot nu toe genoemde vreemde land is, dat inlich tingen van Petersen ontving. Maar zelfs die onthulling werkt eerder verwarrend dan verhelderend op de zaak. Want de Ne derlanders beweren dat zij informaties van Petersen ontvangen hebben tijdens de tweede wereldoorlog in het normale ver band van hun bondgenootschap met de Verenigde Staten en dat zij in de veron derstelling verkeerden dat voor de voort zetting van de vertrouwelijke mededelin gen de vereiste machtiging was gegeven door de superieuren van Petersen". „Dit is echter ontkend door het departe ment van Buitenlandse Zaken. De zaak is, kort gezegd, een volledig mysterie, met een enkel vaststaand feit. n.l. dat een Grand Jury de mening is toegedaan dat een straf baar i'eit is gepleegd. De onthutste burger kan niet anders doen dan de verdere ont wikkelingen afwachten en de regering verzoeken elke stap, die verenigbaar is met de veiligheidseisen, te doen om op heldering te geven over hetgeen is gebeurd en wat dit te betekenen heeft". Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Binnenland se Zake en Oorlog de volgende schrifte lijke vraag gesteld: „Willen de ministers, voor zover zulks niet duidelijk met 's lands belang in strijd is, mededelen, of, in welk opzicht en ten aanzien van wie, er aan Nederlandse kant van onvoorzichtigheid of nalatigheid sprake is in de spionnagezaak van J. S. Petersen, ambtenaar van het National Security Agency te Washington?" STOCKHOLM (Reuter) De Nobel prijs voor geneeskunde van dit jaar is aan drie Amerikaanse specialisten op het ge bied der kinderverlamming gezamenlijk toegekend'. Het zijn de artsen J. F. Enders, Th. Weller en F. Robbins, allen verbonden aan een kinderziekenhuis te Boston. De prijs is 181.646 kronen groot (onge veer 13.300 gulden). De artsen hebben de prijs gekregen voor „hun ontdekking, dat het virus van kinderverlamming kan groeien in culturen van verschillende weef sels. (van hedenmorgen 7 uur) 0L weers- c O) ut 13 O toestand C era 6§ tg <u =:n 55 O» fc. V 2 C Helsinki zwaar bew. ZZW -2 5 2 Stockholm licht bew. WZW -6 7 0 Oslo nevel ZW -5 6 0 Kopenhagen zwaar bew. Zw -8 9 Londen geheel bew. ZZW -4 10 0 Amsterdam geheel bew. ZW -6 11 4 Brussel zwaar bew. ZW -3 10 0,1 Parijs zwaar bew. ZZW -1 12 1 Bordeaux zwaar bew. windstil 10 0,1 Grenoble geheel bew. windstil 10 5 Nice licht bew. NW -2 12 4 Warschau zwaar bew. WZW -4 10 0 Berlijn nevel ZW -3 12 0 Frankfort nevel ZW -6 9 0 München regen windstil 8 u,l Zürich mist windstil 9 0,1 Locarno regen windstil 13 6 Wenen nevel W -1 11 0 Innsbruck motregen windstil 8 0,2. Rome licht bew. OZO -4 13 0 Neerslag laatste 24 uur. iJO^^ocooooowicorrxYoooKroKOOOOoooo-YYwvvv, rmoo COOK VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking. Vanavond plaatselijk enige regen, morgen enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 23 October Zon op 7.17 uur, onder 17.31 uur. Maan op 3.51 uur. onder 15.55 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 22 October Hoog water: 0.29 en 13.01 uur. Laag water: 8.33 en 20.45 uur. Zaterdag 23 October Hoog water: 1.24 en 13.50 uur. Laag water: 9.27 en 21.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1