Lot der gevangen landgenoten eist aandacht van ons volk Nell Herbert Blijft het meest opzienbarend! PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws f""> -atelier De Nederlandse nota aan Djakarta Proces-Schmidt wekt bevreemding; prestige-kwestie voor politie "fijc/elijk 3. paMsto voorce/tP: Nieuwe fiscaal bij de Zeekrijgsraad Ongeveer 8200 man aan het rooien (Mwmotfummf <€ocU ió lx et zo r VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 2 Als een slachtoffer van Dachau EEN GOED PORTRET De radio geeft Zaterdag Advocaat zou 50.000 hebben verduisterd Fraude met melkflessen berecht Heemsteedse fabrikant gaat vrijuit KVP-commissie ontwierp noodvoorziening voor weduwen Geheime kracht (Van een bijzondere medewerker) Het was hoog: tijd dat de Nederlandse regering: in haar deze week gepubliceerde nota de aandacht van het Nederlandse volk vroeg voor een reeks processen, die tegen een aantal Nederlanders in Djakarta begonnen is met de rechtzaak-Schmidt. Er is in geen dezer zaken nog een vonnis geveld. Er zijn alleen vele moties van vele en veelsoortige verenigingen in Indonesië, die druk op de rechter pogen uit te oefenen om de doodstraf over Schmidt" en zijn kameraden uit te spreken. Maar wat aan dit proces is voorafgegaan blijkens berichten, die ons uit Djakarta hebben be reikt geeft het Nederlandse volk alle aanleiding, sterker verplicht het zelf, om zUn aandacht te richten op het lot van deze groep landgenoten. Sedert het begin van dit jaar zuchten zU in Indonesische gevangenissen, maandenlang, of nog steeds, ver stoken van elke consulaire en juridische bijstand, beschuldigd te hebben deelge nomen aan een conmplot tegen de Indonesische staat. Een ernstige aanklacht, waar van echter de zaak-Schmidt de indruk wekt, dat zij op absurde beschuldigingen is gebaseerd. Een Nederlandse consulaire vertegen woordiger die eindelijk tot enkele be klaagden werd toegelaten, schrok van de toestand, waar in hij sommige hunner aantrof. Een hunner, J. Kolk, employé van de onderneming Serpong, een man, die enige jaren geleden een zware maag operatie heeft ondergaan, kon door deze consulaire vertegenwoordiger slechts be schreven worden als „een slachtoffer van Dachau". Enige dagen geleden heeft een Aneta-telegram uit Djakarta gemeld dat J. Kolk „het hem ten laste gelegde bij de politie heeft bekend". Negen maanden ge leden ongeveer werd Kolk gearresteerd. Feiten bekend De Nederlandse regering was er reeds geruime tijd van op de hoogte dat op de gearresteerde Nederlanders „lichamelijke dwang" wordt toegepast. In een nota aan Djakarta heeft de Nederlandse regering indertijd al duidelijk laten blijken, dat die mishandelingen haar tot in details bekend zijn. In verband met de toen aan de gang zijnde Unie-besprekingen is die nota des tijds echter niet gepubliceerd: men vrees de in Nederland zeer felle reacties en wil de die kennelijk voorkomen in verband met de aanwezigheid hier van de Indo nesische vertegenwoordigers. Maar nu de Unie-besprekingen achter de rug zijn en de Indonesische delegatieleden vertrokken, gold dat argument niet meer. Vandaar na tuurlijk de thans gepubliceerde nota. Bo vendien heeft de Indonesische regering tot dusverre in haar antwoord weinig blijk gegeven de ernstige klachten van Den Haag de ernstige aandacht te schenken, die zij verdienen. Er was dus alles voor te zeggen, deze zaak thans in de publieke belangstelling te brengen in het belang ADVERTENTIE maken, heeft TUD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht. Lange Veerstraat 13 - Tel. 11178 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Marialiede- ren. 7.45 Morgengebed en literaire kalender 8.00 Nieuws, weerbericht en kathol, nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pro menade-orkest en soliste. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.05 Kroniek voor letteren en kuns ten. 15.40 Koorzang. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsorkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Reportage. 18.10 Platen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnen hof. 18.40 Hammondorgel. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Symphonette-orkest, kinder koor, gemengd koor en sol. 21.00 Actuali teiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Volksdansen. 15.25 Het volle pond, cau serie. 15.40 Strijkkwartet. 16.00 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.15 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 17.00 Journaal. 17.35 Politiekapel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Een overbodig woord. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 Wereldkampioen schap dammen 1954. 22.45 De molen aan de rivier, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.55 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 12.50 Omroepkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Z. Ameri kaanse muziek. 15.30 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Groeten. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek- concert (pl.) 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte mu ziek. 23.45—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws, zoeven verschenen en Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 m.). van een aantal in Indonesische gevange nissen vertoevende Nederlanders. Daar mede was ook het belang van Indonesië gediend: de regering van dat land krijgt aldus gelegenheid een einde te maken aan het optreden van een aantal harer die naren, alvorens terecht te komen bij die groep van staten, waarvan de wereld weet, dat de rechten van de mens overigens in de Indonesische grondwet verdiscon teerd er niet gelden. Een „constructie"? Wie de verslagen van de zittingen, waar in Schmidt terecht stond, nauwkeurig leest en kennis heeft gekregen van de metho den, waarmee getuigen „rijp" zijn ge maakt om straks hun verklaringen af te leggen, kan zelfs reeds in dit stadium van de behandeling concluderen, dat de zaak-Schmidt „gemaakt" is. Alleen op het „waarom" is geen positief antwoord mogelijk. Men aarzelt dit proces en de komende processen tegen de andere deelnemers van het „complot" te zien als iets, dat „pour raison d'état" om staatsbelang werd georganiseerd. Men neigt dan ook tot de conclusie, dat ter verhoging, dan wel tot redding van persoonlijk prestige van enkele lagere politie-ambtenaren de zaak-Schmidt werd voortgezet, ook toen men tot de ontdek king was gekomen, dat de Bandoengse ex-K.N.I.L.-kapitein Schmidt, die als ma kelaar, in dienst van de N.V. Denis, een rustig bestaan leidde, niet dezelfde was als Van Kleef, alias Smit. Deze Van Kleef van uiterlijk een duidelijke Indo-Europeaan was reeds vóór de souvereiniteitsoverdracht door de Nederlandse regering als inspecteur van politie ontslagen en schijnt zich inderdaad daarna met subversieve acties tegen de Indonesische overheid te hebben bezig ge houden, tot hij kans zag naar Nederland te verdwijnen. Over de Bandoengse ex-kapitein Schmidt, moesten dus, doen niet kon worden volge houden, dat hij Van Kleef, alias Smit, was, nieuwe feiten worden eeconstrueerd om hem voor de rechter te kunnen brengen. Men heeft dat gedaan met behulp van een dertigtal getuigen, waarvan de kwaliteit al werd gedemonstreerd, nog vóórdat een hunner de getuigenbank had betreden en een mond had open gedaan. Zij waren namelijk op de eerste zitting van het proces-Schmidt onder zware politiebewa king. Het merendeel dezer getuigen be vindt zich óf in verband met deze zaak, óf in verband met door hen gepleegde misdrijven (één der getuigen heeft een veroordeling van negen jaar wegens ram- pok) in voorlopige hechtenis. In het „complot tegen de Indonesische staat", dat in het begin van dit jaar heette te zijn opgerold, hebben ettelijke tiental len arrestaties plaats gevonden. Tot goed begrip dient men te weten, dat die talrijke arrestanten in een viertal groepen uiteen vallen. Allereerst onder meer de Neder landers ex-K.N.I.L.-kapitein Schmidt, Jungschlager, chef van de nautische dienst K.P.M., Doornik, een gewezen assistent resident, Van Geuns, Kolk, ondernemings employé, Mollema, gewezen bestuursamb tenaar en Prins, gymnastiekleraar, ex- luitenant K.L. Getuigen verdachten Daarnaast staat een groep van vier mannen: twee Nederlanders en twee Indo nesiërs, van twijfelachtige reputatie en met niet-onbeschreven strafbladen, die min of meer als hoofdgetuigen in de zaak- Schmidt fungeren. Tot hen behoort onder meer de Ambonees Tomasoa, oud-Nefis- burger spion, driemaal veroordeeld, die reeds al getuige werd gehoord en wiens verklaringen de verdedigers verscheidene leugens hebben kunnen aantonen. Dan is er een groep van „getuigen" meest Indo-Europeanen, al dan niet warga negara's door hiervoor genoemd viertal „aangebracht". Het merendeel van deze lieden is lid geweest van het K.N.I.L. Enkelen hunner hadden wat op hun kerf- ADVERTENTIE In een bijzondere zitting van de Zee krijgsraad te Den Haag is mr. N. B. Spoor geïnstalleerd als fiscaal bij dit college. Sedert 1914 is de fiscaal steeds officier jurist geweest. Mr. Spoor is de eerste burger. De president zei er evenwel van overtuigd te zijn dat de militaire rechts beginselen bij de nieuwe fiscaal, die oud officier is, in goede handen zijn. De presi dent herinnerde eraan dat volgens de ju risprudentie nog steeds „de tijd van oor log" geldt. Hierdoor komen vele zaken bij de krijgsraad terecht, die anders krijgs- tuchtelijk afgedaan hadden kunnen wor den. Hij zag het grote personeelsverloop bij de marine onder meer als het gevolg van deze situatie. f f Bij de installatie waren ook aanwezig de staatssecretaris van marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, en de secretaris generaal, de heer J. J. van Houten. Dinsdag is op last van de officier van justitie te 's-Gravenhage de 65-jarige Haagse advocaat mr. W.F.H.Z. aangehou den. Hij wordt verdacht van verduistering van ongeveer f 50.000.Het betreft gel den, die hij voor verscheidene personen in beheer had. Het ondeizoek is nog gaande. Mr. Z. is in het Huis van Bewaring opge sloten. ADVERTENTIE |vl F* ZIJLSÏR.56 HOOGTEZONNEN vanaf ƒ76.50 stok en dus reden om de politie te vrezen. Tot slot is er een groep van vermoedelijk werkelijke leden van Darul Islam-benden, allen Indonesiërs, getuigen, die verklaren Schmidt nooit te hebben gesproken, alleen te hebben „gezien". Maar vrijwel alle „getuigen" hebben, bij alle verschillei v, één ding gemeen: zij be vinden zich alien in hechtenis. Het zijn dus geen verklaringen van vrije mensen, die in het proces-Schmidt zijn of zullen worden afgelegd. Men zal het ons niet kwalijk nemen, dat wij aan de getuige nissen van deze mensen, die voor en nadat zij in de getuigenbank zullen verschijnen, „onder de hoede" van de politie staan, weinig of geen waarde hechten erger: met groot wantrouwen tegenover deze verklaringen staan. Over de reden van dit wantrouwen zullen wij het in een volgend artikel hebben. De omvangrijke fraude met lege melk flessen ten nadele van de Verenigde Gooise Melkbedrijven, waarbij deze melkfabriek voor ongeveer 15.000 is gedupeerd, is door de Amsterdamse rechtbank behan deld. In deze fabriek, waarin per jaar 20 millioen flessen rouleren, was de controle op de in te leveren flessen uiterst moeilijk, omdat geen enkele melkbezorger hetzelfde aantal flessen terug kan geven, dat hij heeft afgenomen. In de eerste plaats breekt steeds een zeker percentage en in de tweede plaats bestaat er een wissel werking: vele flessen worden door parti culieren bij de ene melkbezorger gekocht en bij een andere tegen retournering van statiegeld teruggebracht. De bezorgers gingen onder één hoedje spelen met chauffeurs en flessencontro- leurs van de fabriek. De chauffeurs schre ven bij het ophalen der lege flessen een groter aantal op de bonnen dan zij bij de fabriek inleverden. Een controleur zag dit met opzet door de vingers. De valse bon nen werden bij de administratie van de fabriek ingeleverd en die vergoedde aan statiegeld meer aan de betrokken melk handelaren dan waarop zij recht hadden. Tegen een 32-jarige chauffeur van de melkfabriek en een 40-jarige zuivelhande laar eiste de officier van justitie een jaar gevangenisstraf. Tegen de controleur, die pas sedert be gin 1954 in dienst van de fabriek was, luidde de eis drie maanden. Daarna stonden vier melkslijters uit Hilversum terecht. Tegen drie van hen luidde de eis acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Tegen de laatste eiste de officies zes maanden, waarvan drie voor waardelijk. Tegen een tweede chauffeur van de fa briek, die niet was verschenen, werd twee maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de officier van justitie niet ont vankelijk verklaard in zijn eis in de zaak tegen een 37-jarige fabrikant uit Heem stede. Tegen deze verdachte had de officier van Justitie wegens smaadschrift 75 gulden boete geëist. De fabrikant had aan enige mensen in Ter Aar, die in de zelfde straat woonden als een van zijn debiteuren, brieven gezon den. Deze brieven, die volgens de ver dachte bestemd waren voor de debiteur stelden de laatste in een minder gunstig licht. De Heemstedenaar verweerde zich tijdens het onderzoek ter zitting met de verklaring oat hij het adres van de debi teur niet meer wist. Daarom had hij meer dan één brief verzonden, verwachtende dat er dan in ieder geval wel één terecht zou komen. Ongeveer 8200 man vechten aan het aardappelfront om de oogst nog vóór de nachtvorst gerooid te krijgen. Hiervan zijn buiten de werkers van de cultuurtechnische dienst 3000 vrijwilligers bezig en wel stu denten, scholieren, brandweerlieden, ge meentewerklieden en zelfs een klein aantal Belgische arbeiders. Het weer is in de afgelopen tijd zodanig geweest, dat de oogst nu vrij aardig op schiet, al zal met het „kruipend leger" nog wel enige tijd gestreden moeten worden, voordat de overwinning defintief behaald zal zijn. Het Bureau Oogstvoorziening maakt zich thans niet zulke grote zorgen meer als voorheen over de afloop van de oogst. Men wijst er op, dat een aantal vrij willigers per eigen gelegenheid naar de tekortgebieden is gereisd en zich meldde bij het arbeidsbureau ter plaatse. Dit geeft wel eens administratieve moeilijkheden. Vrijwilligers voor de aardappeloogst kun- oen zich beter melden bij 't arbeidsbureau van hun woonplaats. Dan krijgt het Bureau Jogstvoorziening in de eerste plaats ee/. beter overzicht van de verdeling der ar beidskrachten en op de tweede plaats krij gen de vrijwilligers al hun reiskosten ver goed. Eind volgende week klaar? Het optimisme over de aardappeloogst, dat de inspecteur van de Oogstvoorziening aan het eind van de vorige week deed blij ken, is door deze ene dag slecht weer nog geenszins geschokt. „Als het weer opknapt, dan kunnen we in Noord en Zuid-Holland tegen het eind van de volgende week de hele zaak uit de grond hebben," zo zei hii. De extra-werkkrachten, die zich het eind van de vorige week aankondigden, zijn ge komen: de middelbare scholieren uit Den Helder, de plantsoenarbeiders uit de hoofd stad en de tweehonderd leerlingen van de Technische School te Hoofddorp. En allen houden vol. Vooral voor de prestaties der ambachtsscholieren heeft men waardering. Het K.V.P.-bestuur heeft zijn instemming betuigd met een nota, samengesteld door een commissie der partij, over een nood voorziening voor weduwen en wezen. In 1949 had van de gehuwd geweest zijn de vrouwen beneden de leeftijd van 65 jaar 56 pet. een jaarlijks inkomen van mnder dan f1000; nog 13 pet. had een inkomen tussen de f 1000 en f 1500. Slechts 10 pet. had een inkomen van meer dan f 3000. De ze inkomens zijn in vele gevallen mede be stemd voor het levensonderhoud van de nog afhankelijke kinderen. Op grond van deze cijfers meent de K.V.P.-commissie „weduwen- en wezen voorziening", dat een op korte termijn te treffen voorziening voor de weduwen en wezen behoort tot de eisen van sociale rechtvaardigheid. De commissie acht het een onjuiste situatie, dat weduwen, die een uitkering genieten van de sociale diensten der gemeenten, deze pas ontvangen als haar eventuele kapitaaltje is geconsu meerd. Immers een dergelijk klein bezit is voor de wedwe van bijzondere betekenis voor de eventuele studie van haar kinderen. In een door de commissie samengesteld ontwerp voor een noodregeling worden maximum-uitkeringen voor weduwen van f 594 tot f 696 voorgesteld te vermeerderen met 6 pet.; uitkeringen voor kinderen van f 150 voor het eerste kind tot f 264 voor het zesde en volgende kind. De noodwet zou moeten worden uitge voerd door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringenbank. De commissie taxeert, dat ongeveer 75.000 weduwen voor de bedoelde uitkering in aanmerking zullen komen en dat de kosten van de noodregeling maximaal f 50 millioen per jaar zullen bedragen. Het gevecht tussen slangenmens en portier eindigde onbeslist; de lenigheid van de een bleek tegen de kracht van de ander te zijn opgewassen. „Laten we ermee ophouden, Piedro", hijgde de portier, toen zij even uitpuften, „anders gaat Eric Echo er intussen met de poppen vandoor". Deze opmerking deed Piedro al zijn boosheid over de vermeende beledigingen vergeten. „Caramba!" riep hij, „de buikprater is foetsi met de poppetis! Triestemento! Weg beloningki van baronesa Edelsteinio!" „Kalm, Piedro", zei de portier, „we krijgen hem heus nog wel. Hij kan niet uit het gebouw weg. Vlug, kom mee, dan pakken we hem weer in z'n kladden!" Eric Echo en Panda hadden intussen moeten erva ren, dat de snode portier gelijk had: ze konden het gebouw niet verlaten. „Drom mels, de tent is afgesloten!", riep de buik spreker hees, „en alleen de portier, die schurk, heeft de sleutels! Wat nu?" Ja, wat nu? Terwijl zij zenuwachtig aan de ge sloten deuren morrelden, hoorden zij d- voetstappen van hun achtervolgers snel naderbij komen. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM- TEL. 717162. j FALCON GABARDINE JASSEN Uitslag. De definitieve uitslag van de in Oost-DuitsJand gehouden algemene verkiezingen luidt: 99.46 percent van alle stemmen zijn uitgebracht op het door de communisten beheerste na tionale front. Te knap. Een echtpaar te Boston (V.S.) is beboet cimdat het zijn negerjarige zoon niet naar school liet gaan, aanvoerende dat hij de school niet „intellectueel sti mulerend" vond. De jongen kan Chinees en Duits lezen en ook wat Sanskrit. Massaal. Op een massabijeenkomst op het „Plein van de Revolutie" in Cairo heb ben 50.000 Egyptische functionarissen een resolutie aangenomen, waarin het Brits-Egyptische accoord over de ont ruiming van de zóne van het Suezka- naal wordt goedgekeurd. De bijeen komst werd bijgewoond door de leden van de regering en van de Revolution- naire Raad. Poging. Margaret Chase Smith, het enige vrouwelijke lid van de Amerikaanse Se naat, is voor een bezoek van enkele da gen aan de Sovjet-Unie op het vlieg veld te Moskou aangekomen. Zij zal trachten een onderhoud te krijgen met eerste -minister Malenikov en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotov. Voorstel. De regering van de Sovjet-Unie heeft officieel aan Japan voorgesteld een economische conferentie door verte genwoordigers van beide landen te hou den. Van Russische zijde wenst men een conferentie ter bestudering van alle economische kwesties, welke beide lan den raken. Duurzaam. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie werkt aan een ap paraat om aardappelen met atomische stralen te behandelen, waardoor zij twee jaar kunnen worden bewaard. St. Paul. De burgemeester van Londen, Sir Noel Bowater, heeft bekend ge maakt dat er een fonds zal worden ge vormd voor herstel en onderhoud van de kathedraal van St. Paul. Voor drin gende reparaties en onderhoudskosten heeft men ruim vier millioen gulden nodig. Gemakkelijker. Willam Willis, de Ameri kaan, die alleen op een vlot de Stille Oceaan is overgestoken, is met een vliegboot op weg naar New York. Hij zeide, dat een vliegboot gemakkelijker te besturen was dan een vlot. Willis heeft de kat meegenomen, die hem op zijn lange vlotreis van Peru naar Pago Pago vergezelde en die in een onbe waakt ogenblik zijn andere metgezel een papegaai opgepeuzeld had. Zichtbaar. De directeur van het instituut ter bestudering van hoge frequenties te Essen-Mülhelm, professor Esau, heeft verklaard, dat zijn instituut er in ge slaagd is de Amerikaanse uitvindingen op het gebied van radar zodanig te ver beteren, dat bijvoorbeeld niet alleen te- tegraafpalen, doch ook de draden op het scherm zichtbaar worden. De „Ge neral Electric" heeft aan het Ameri kaanse leger een groot aantal nieuwe radarapparaten, geleverd, waarmee vliegtuigen op een drie maal grotere hoogte dan voorheen kunnen worden ontdekt. Vrijgelaten. Uit de Britse gevangenis te Werl in Westfalen zijn drie Duitse oor logsmisdadigers: Friedxich Koch, Hein- rich Kühne en Erich Martin, vrijgelaten. Aanvankelijk nadden zij langdurige ge vangenisstraffen gekregen wegens mis handeling van personen uit geallieer de landen in concentratiekampen. Behouden. De Britse Labourpartij heeft bij tussentijdse verkiezingen in Oost-Lon- den en in Yorkshire haar parlements zetels behouden. In het district Shore- dith and Finsbury (Oost-Londen) werd 78.1 percent van de uitgebrachte stem men op de Labourcandidaat uitgebracht en 21.8 op de conservatief. Bij de laat ste algemene verkiezingen bedroegen deze percentages respectievelijk 72.5 en 27.4. In Wakefield kregen de socialisten thans 58.1 percent en de conservatieven 41.8. Bij de algemene verkiezingen was de verhouding 58.28 tegen 41.72 percent. WE HEBBEN de vorige maal verteld, dat de Nederlandse geneesheer en lijfarts van Willem van Oranje, Pieter van For eest, sprak van een geheimzinnige werking die het aftreksel van lepelblad op scheurbuik uitoefende en dat hij de genezende kracht van dit aftreksel toeschreef aan een „vis occulta", of geheimzinnige kracht. De mo derne mens kan hierover smalend lachen en opmerken dat Van Foreest kennelijk de vitamine C bedoelde, een stof waarvan we weten dat zij in groenten en fruit voor met de onwelluidende term „vreetcellen" zouden moeten vertalen. Deze phagocyten zijn het die via een uiterst gecompli ceerd proces de bacteriën te niet doen. Maarde bacteriën dienen eerst op de maaltijd te worden voorbereid. Bacte riën brengen bepaalde stoffen voort, welke antigenen worden genoemd en deze anti genen wekken het lichaam op tot het op bouwen van zgn. anti-lichamen. Deze anti lichamen bestaan uit twee componenten, waarvan de samenstelling weliswaar niet komt en die in staat is in korte tijd de bekend is, maar waarvan men weet dat scheurbuik te genezen. Met deze opmerking hebben we dan getoond precies even ver te zijn als de Nederlandse arts van vier eeuwen geleden, ech ter met dit verschil dat hij een juistere term gebruikte dan wij thans bezigen. Wat is nu de eigenlijke wer king van de vitamine C? De Hongaarse onderzoeker Szent-Györgyi wist deze stof in 1928 uit de bijnieren en in 1933 uit citroenen af te scheiden en ontdekte dat het hexuronzuur was, algemeen ascorbine- zuur genoemd wegens haar anti-scheur buik (scorbut) werking. Dit zuur is geble ken zeer belangrijk te zijn voor de vor ming van immuun-makende stoffen bij infecties. Maar waarom? Dit is een zeer ingewikkelde geschiedenis, waarvoor we terug moeten gaan naar het einde van de vorige eeuw. Met Kerstmis 1882 zat de grote Russische bioloog Metschnikoff gebogen over zijn microscoop en bekeek aandachtig de larve van een zeester. In die larve ontdekte hij bewegende cellen, die klaarblijkelijk het lichaam tegen indringers trachtten te ver dedigen. Er waren twee soorten van ver dedigers, de kleine, gespikkelde witte bloedcellen, of microphagen en de grote zwerfcellen, of macrophagen. Het duurde geruime tijd, eer ontdekt werd dat de zwerfcellen voortkomen uit een zeer fijn web van stervormige cellen langs de fijn ste bloedvaten, welk wijd verbreide net een belangrijke rol speelt bij de immuni teit. In ieder geval en dat is voor ons het belangrijkste noemde Metschnikoff de cellen die het lichaam tegen indringers verdedigen: phagocyten, welke naam we "N één component altijd in het lichaam aanwezig is, terwijl de tweede component ver vaardigd moet worden. Al léén als die tweede com ponent aanwezig is, kan de eerste component de bacte- rie aanpakken en gereed maken voor de maaltijd van de phagocyten. Dan rukt het leger der phago cyten op, beladen met ascorbinezuur en beginnen hun vertering. Dit proces is al leen mogelijk, indien er voldoende ascor binezuur, dus vitamine C, in het lichaam aanwezig is. Personen met te weinig vitamine C lijden dus zwaarder onder een infectie, dan men sen die over voldoende vitamine C be schikken en in wier lichaam het bacterie- gif onmiddellijk onschadelijk kan worden gemaakt. Het heeft er de schijn van dat de hele zaak thans is verklaard, maar de opletten de lezer zal bemerken dat in werkelijkheid de vraagtekens slechts zijn verplaatst. En dan spreken we nog niet eens over de vele vitaminen, waarvan niemand ook maar bij benadering de werking weet. Zodat Pieter van Foreest met zijn „vis occulta" of geheimzinnige kracht, toch wel de juiste naam heeft getroffen. Want in diepste we zen blijft het een geheimzinnige kracht, ook al hebben we een andere naam daar aan gegeven. Dat dienen we niet te ver geten. Weet u tussen twee haakjes dat vergeten een van de belangrijkste functies van de hersenen is? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2