Betalingsbalans-overschot blijft - iets ruimere arbeidsmarkt Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem r Vijftig jaar geleden Economisch perspectief voor 1955: Rede van prof. dr. J. Tinbergen voor Verbond Nederlandse Werkgevers Hoe is het ontstaan? De heer L. de Groot geridderd Dienstplichtleeftijd in België van 35 op 45? De Comet-rampen Wat is eigenlijk „metaalvermoeidheid"? Denemarken kan niet aan de NAVO-eisen voldoen Vriendschapspact van Japan West-Duitsland en Italië Kardinaal Jorio overleden Dit woord: BOTERBRIEFJE Congres-resolutie van Ex-politieke gevangenen Russische lof voor Tito Uit Haarlems Dagblad van 22 October 1904 VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 O In zijn Donderdagmiddag voor de Alge mene ledenvergadering van het Nederlands Verbond van Werkgevers gehouden rede heeft de directeur van het Centraal Plan bureau, prof. dr. J. Tinbergen, in afwach ting van de nog te publiceren vooruitzich ten van dit bureau als zijn „nog niet ge toetste" mening te kennen gegeven, dal dc economische toestand zich in 1955 niet sterk zal wijzigen. Hij verwacht voortzet ting van het overschot op de betalings balans en enige geringe verruiming van de arbeidsmarkt. Prof. Tinbergen zei voorts, dat de huidige toestand van de Nederlandse volkshuishou ding er door is gekenmerkt, dat de buiten landse vraag naar onze producten zeer hoog is, waaruit een hoog nationaal inkomen resulteert. Zouden we dit geheel besteden, dan zouden onze productiekrachten bij lange na niet voldoende zijn om de gehele binnenlandse vraag te bevredigen. Naar schatting wordt op een nationaal inkomen van ruim 20 milliard gulden een bedrag van meer dan één milliard niet be steed. De bestedingen blijven bij het in komen achter. Daartegenover is door de overheid méér uitgegeven dan zij aan lopende ontvangsten heeft gehad, waardoor een tegenkracht wordt geleverd. Er is dus, wat het planbureau noemt, een financie ringsoverschot en dit manifesteert zich ook in een overschot op de betalingsbalans. Onze goud- en deviezenvoorraad is ook in het lopende jaar sterk toegenomen. Voor de volkshuishouding als geheel is er dus ook geen financieringsvraagstuk meer overgebleven. Integendeel, er is nog geen bestemming gevonden voor een vrij aan zienlijk gedeelte van ons inkomen. Deson danks is er een zekere spanning op de ar beidsmarkt geweest, die dus nog veel groter zou zijn geweest, wanneer wij ons gehele nationale inkomen hadden uitgegeven. Wan neer aan de andere kant de overheid geen inflatoire tegenkracht had geleverd, zou er een werkloosheid van vrij ernstige omvang zijn,geweest. d „Depressies niet onvermijdelijk als natuurrampen" Sprekende over de vooruitzichten, zeide prof. Tinbergen, dat, voor zover te voor- De Britse Koningin-Moeder is voor een reis van vier weken naar de Verenigde Staten en Canada, uit Southampton ver trokken. Hier neemt zij afscheid van haar kleinzoon. Rechts Prinses Margaret. Op de achtergrond Sir Winston Churchill. Voorzitter Kon. Ned. Middenstandsbond In Rotterdam is de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, de heer L. de Groot, op zijn tachtig ste verjaardag gehuldigd. Zeer velen, onder wie de burgemeester van Rotterdam, mr, G. E. van Walsum, oud-minister prof. mr. P. S. Gerbrandy en oud-burgemeester prof. Oud woonden de huldiging bij. De heer De Groot was van 1919 tot 1925 lid van de Tweede Kamel en trad in drie ver-schillende perioden op als wethouder van onderwijs der gemeente Rotterdam. Gedurende een dertigtal jaren maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. Sedert 1938 is hij voorzitter. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, die de rij der sprekers opende, deelde mede dat de Koningin de heer De Groot had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. zien, de neiging van de conjunctuur in de particuliere sectoren in het buitenland niet sterk depressief is. Van véél meer belang achtte hij echter het feit, dat er een sterk gewijzigde instelling van de regeringen en het bedrijfsleven ten aanzien van de con- junctuurpolitiek is opgetreden. liet is lang zamerhand aanvaard, dat het optreden van een diepe depressie niet als iets onvermij delijks zoals een natuurramp moet worden beschouwd, doch kan worden tegengewerkt door overheidsmaatregelen van tijdelijke aard, mits deze bij het bedrijfsleven begrip ontmoeten. Van belang noemde prof. Tinbergen een bezinning op de aard van het conjunctuur- vraagstuk. Het is een mythe, dat een depressie een geneesmiddel zou zijn tegen tevoren opgetreden onjuiste beslissingen. Zij is dit slechts zeer ten dele en ontaardt zeer snel, als men haar haar gang laat gaan, in een kwaad op zichzelf. De overheid is de aangewezen instantie om hier op te treden, omdat aan haar de taak moet blijven het financiële bestel op de juiste wijze te regelen. Het is verheu gend, dat dit inzicht geleidelijk meer en meer veld heeft gewonnen en dat daardoor de omvang van meningsverschillen over deze materie aanzienlijk is ingeperkt. Het is daarbij vitaal, dat de desbetreffende dis cussies voor een internationaal forum plaats hebben. De loonsverhoging Wat de gevolgen van de jongste loons verhoging aangaat, zeide de spreker, dat deze op korte termijn het betalingsbalans saldo weinig zal beïnvloeden. Zij zal even eens de werkgelegenheid op korte termijn niet sterk beïnvloeden. Op langere termijn iets meer. Op korte termijn is aan te nemen, dat de door de loonsverhoging veroorzaakte vermindering van de export slechts gering zal zijn. Wat de betalingsbalans betreft wordt zij opgevangen door een verminde ring van de invoer. Wat de werkgelegen heid betreft door een vermeerdering van de binnenlandse afzet. Op iets langere termijn, één jaar of twee jaar later, zal de invloed van de loonsver hoging op de export vermoedelijk wat gro ter zijn, waardoor ook de invloed op de werkgelegenheid in ongunstige zin zich zal doen gevoelen. Tegen dat het zo ver is, kan door maatregelen als belastingverlaging een tegenkracht worden opgeroepen. Daarom is het goed het tijdstip van deze belasting verlaging met zorg te kiezen. Film-rede van minister Staf Na afloop van de ledenvergadering be gaven de deelnemers zich naar Goes, waar in De Korenbeurs een diner werd gegeven. Het had in de bedoeling gelegen, dat de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, aan dit diner een rede zou houden. Door besprekingen te Parijs was de minis ter echter verhinderd. Maar dank zij een geluidsopname was hij in woord en beeld toch aanwezig. Minister Staf gaf een over zicht van de verdeling van de 1500 mil- lioen per jaar voor de defensie. Voor de militaire en burgersalarissen is nodig ƒ420 millioen, voor pensioenen 50 millioen, voor voeding en kleding 100 millioen, voor motorbrandstoffen 60 millioen, voor bouwwerken 160 millioen, voor materieel, wapens, munitie, voertuigen, vliegtuigen en schepen 520 millioen en voor overige kos ten 100 millioen. Minister Staf zei voorts dat hij een van de grootste klanten van de Nederlandse industrie is. In de laatste jaren is slechts vijftien percent van de defensie-orders in het buitenland geplaatst. Maar, zo zei hij, de Nederlandse industrie is soms in gebreke gebleven een order voor ons land te be houden door het ontbreken van initiatief bij de ontwikkeling van nieuwe militaire goederen en door het vragen van te hoge prijzen. BRUSSEL (Belgo-Reuter). De Belgi sche regering overweegt de dienstplicht leeftijd van 35 tot 45 jaar te verhogen, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Vermeylen, verklaard. Onder-officieren zouden dan tot hun 45ste jaar voor herha lingsoefeningen opgeroepen kunnen wor den. Soldaten zullen niet meer worden opgeroepen na de leeftijd van 38 jaar. Daar het leger bij iedere wederoproeping 10 a 15.000 onder-officieren nodig heeft, zou deze bepaling slechts toegepast worden indien het aantal dienstplichtige onder officieren van ouder dan 38 jaar. die vrij willig toestemmen in het volbrengen van herhalingsoefeningen gedurende ten hoog ste dertig dagen, niet toereikend zou zijn. Deze onder-officieren zouden adjudant kunnen worden. Bij het desbetreffende wetsontwerp gaat ook een voorstel dat de mogelijkheid opent om vrouwen als vrijwilligers tot de mili taire dienst toe te laten. VRIJDAG 22 OCTOBER Gebouw Nederlandse Protestantenbond, Berkenstraat: Oud-Katholieke kerk, 8 uur. Brinkmann. Studiever. v. Psychical Re search, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho Synthese, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver. v. Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Minerva: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Taza, zoon van Cochise". 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De blauwe diamant van de Maharadja", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: „Een zomer smeult tot as", toneelgroep „Theater", 8 uur. Minerva: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2.30 uur. „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Taza, zoon van Cochise", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Easy to love", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De blauwe diamant van de Maharadja", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. „Kiss of death", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nu bij het openbaar onderzoek naar de oorzaak van de Comet-rampen officieel „vermoeidheid" van het materiaal als oor zaak is genoemd, een veronderstelling die al eerder in dit verband werd gefluisterd en nu dus blijkbaar is bevestigd, zullen zich bij het publiek ongetwijfeld wel enkele vragen voordoen. Hoe kon dit? Kon het niet voorzien worden? Zijn er onvoldoen de belastingsproeven uitgevoerd alvorens de toestellen in dienst werden gesteld? Voor een goed begrip van de aan het licht gekomen constructiefout dient men eerst te weten wat eigenlijk met die term „metaalvermoeidheid" wordt bedoeld. Dit is een verraderlijk verschijnsel, het woord verraderlijk overigens niet bedoeld in de zin van „onberekenbaar". Vermoeidheids breuk in een metaal wordt veroorzaakt door veranderde eigenschappen, die zich niet tijdig aankondigen en een gevolg zijn van een groot aantal (millioenen) voort durend wisselende belastingen over lange tijd. De maximale grootte van die be lastingen kan daarbij echter vér beneden de waarde blijven die voor het betrokken materiaal als de breukgrens bekend staat en dus die belasting is waarbij het nor maliter zal bezwijken. Een voorbeeld van voortdurend (zeer snel) wisselende be lastingen is trillen, maar trillingen zijn geenszins voorwaarde voor het optreden van vermoeidheid. Het gaat alleen maar om het aantal wisselingen en deze mogen gerust ook onregelmatig optreden. Nu zijn van metalen van allerlei uiteen lopende samenstelling, zoals die in' de handel verkrijgbaar zijn en onder andere door vliegtuigfabrieken worden gebruikt, vele eigenschappen precies bekend en bij het berekenen van constructies en het be palen van vorm en afmetingen der con structie-onderdelen houdt men daar uiter aard (met ruime marge) rekening mee. Men weet. nauwkeurig bij welke belasting een zo-en-zo dikke staaf van dat-en-dat soort staal zal breken als er aan getrok ken dan wel gebogen wordt. En zo is ook de „vermoeiïngsgrens" bekend, dat is die kracht die, wisselend aangelegd, ook na een bepaalde zeer lange duur geen aan leiding tot vermoeidheid geeft. Bij vermoeidheidsverschijnselen wordt de zaak echter voor de constructeurs ge compliceerd door het feit dat zij sterk afhankelijk zijn van de wijze waaroo de kracht optreedt, van de vorm van het be trokken onderdeel en van de algehele om standigheden waaronder het wordt belast. De oogegeven vermoeiïngsgrens kan dus in vele gevallen hoogstens een aanwijzing zijn en het is zagk deze voor een eenmaal berekende en getekende constructie op nieuw experimenteel te bepalen, althans wanneer er in de praktijk kans zal zijn op langdurige wisselende belastingen. Men bouwt een proefvleugel en gaat deze op alle denkbare manieren martelen om te kijken wat hij „zegt". Hij wordt daartoe in een ingewikkelde proefstand gespannen. Het is duidelijk dat, speciaal waar het vermoeidheidsproeven betreft, deze zeer tijdrovend zijn en zich over vele maanden kunnen uitstrekken alvorens men zeker heid omtrent de betrouwbaarheid heeft. Maar wat in het klein gold voor het ver schil tussen het materiaal „puur" en een samengestelde constructie ervan, wat de weerstand tegen vermoeiing betreft, dat kan in het groot ook weer waar zijn. Die vleugel kan, na vele proeven, volkomen in orde bevonden zijn. maar in praktijk omstandigheden samengebouwd met andere onderdelen, juist iets gewijzigde span ningen ondervinden. Misschien geen gro tere. maar „andere", spanningen die door aard en wijze van aangrijpen de veihVe grens weer naar beneden verleggen. Het zal zelden het geval zijn, maar de moge lijkheid bestaat en constructeurs weten dit. Daarom wordt er bij die proefnemingen- vooraf altijd naar gestreefd de praktijk omstandigheden nauwkeurig na te bootsen. Bij de Cornet schijnt er van een derge lijke, ongunstig uitgevallen combinatie van krachten sorake te zijn. In het ver slag van de behandeling door de Britse pendant van onze „Raad voor de Lucht vaart", werd melding gemaakt van „een complicatie van spanningen op grote hoog te en na een zekere tijdsduur". Die „grote hoogte" kan maar één ding betekenen: de drukcabine van dit zeer hoog vliegende toestel ondervindt een groter drukverschil tussen binnen- en buitenlucht dan andere tot nu toe gebouwde verkeersvliegtuigen. Natuurlijk was hier wel rekening mee ge houden. maar hierbij hebben zich op een of andere wijze de dóórwerkende span ningen. wisselende spanningen, gevoegd van een ander onderdeel, waarschijnlijk de vleugel. Hier heeft men gefaald in het natuurgetrouw nabootsen van alle denk bare combinaties van krachten! En toen kwam het verraderlijke. Bij duizenden proefvluchten, zonder passa giers. bewees dit uitnemende vliegtuigtype zijn bewonderenswaardige eigenschappen. De metaalduivel sliep, het was zijn tijd nog niet. Zijn tijd lag van de aanvang af vast, maar niemand wist het. Toen het zo ver was, werd hij gewekt en sloeg toe d.G. Luchtbasis afgewezen KOPENHAGEN (A.F.P.) „Denemar ken kan, uit politieke en economische over wegingen, de voor dit en het volgende jaar aangegane NAVO-verplichtingen niet na komen", aldus heeft de Deense (socialis tische) minister van Landsverdediging Hansen voor de Deense volksvertegenwoor diging verklaard. „Een omlaag brengen der getalssterkte van de Deense strijdkrachten is onvermijdelijk", vervolgde hij. „Voor het, in vredestijd, legeren van luchtstrijd krachten onzer bondgenoten pleiten mili taire overwegingen, doch in politiek op zicht achten wij dit bezwaarlijk. Boven dien vormen de 150 vliegtuigen, die onze bondgenoten voor legering in Denemarken beschikbaar wilden stellen, toch geen af doende bescherming tegen luchtaanvallen". De minister besloot met de mededeling, dat het algemene militaire hoofdkwartier van de NAVO Denemarken heeft aanbe volen zijn leger voor 1957 te reorganiseren. BONN (Reuter) West-Duitsland en Japan zijn voornemens een vriendschaps verdrag te sluiten van soortgelijke aard als het Duits-Japanse vriendschaps-scheep- vaart- en handelsverdrag van 1927, dat na de oorlog niet weer van kracht werd. Het verdrag zal waarschijnijilk het volgend jaar worden gesloten. Het denkbeeld tot het sluiten van een dergelijk verdrag ging uit van de Japanse premier, Josjida. bij zijn bezoek aan dr. Adenauer van de vorige week. De Japanse premier zou bij zijn be zoek aan Rome het sluiten van een soort gelijk verdrag hebben voorgesteld. ROME. (Reuter). De Italiaanse kardi naal Dcmenico Jorio is te Rome in de Ouderdom van 87 iaar overleden. Thans zijn vier van de zeventig zetels in het col lege van kardinalen onbezet. Kardinaal Jorio was prefect van de Vaticaanse Con gregatie van de Sacramenten. Onder boterbriefje verstaat men in de volksmond: trouwakte. Z'n boterbrief je gaan halen is dus: in het huwelijk treden; getrouwd zijn zonder boterbrief je is synoniem met: in concubinaat le ven. Oorspronkelijk is een boterbrief een aflaatbrief, namelijk een verklaring, door de kerk afgegeven, waarin stond dat de eigenaar vergunning had in vas tentijd boter, kaas, eieren en vlees te eten. Het woord is een vertaling van hét Latijnse literae butyricae. Schert senderwijs wordt de benaming boter brief dan ook toegepast op een andere vergunning, namelijk die om te trouwen. Merkwaardig is dat de term boterbrief je in de zin van trouwakte pas in de twintigste eeuw in onze taal is opgeno men. Men vindt het woord dikwijls in ^de versjes van Speenhoff. RSPUiLiGUS PRANCAt&l Van 8 tot 15 November zal in Frankrijk deze nieuwe serie postzegels worden uit gegeven, waarvan elk exemplaar een wapen uitbeeldt. TONEEL EN DANS Zaterdag 23 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep „Theater" speelt „Een zomer smeult tot as" van Tennessee Williams, onder regie van Elise Hoomans. In de hoofdrollen Lies Franken en Robert de Vries. Medespelenden: Hetty Beck, Jacques Snoek en vele anderen. Zondag 24 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „Peer Gynt" van Hendrik Ibsen met muziek van Edvard Grieg wordt uitgevoerd door de Toneelgroep „Theater" en het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Leo Pappenheim. Regie Albert van Dalsum, Robert de Vries vertolkt de titelrol. Woensdag 27 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Een mid- zomernachtdroom" van Shakespeare in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning met muziek van Mendelssohn, gespeeld door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Met medewer king van Albert van Dalsum en het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Regie Cees Laseur, décors van Wim Vesseur. Vrijdag 29 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" speelt de Haagse Comedie de tra gedie „Maria Stuart" van Friederich von Schiller, in de vertaling van Anton van Duinkerken, bewerkt door Luisa Treves. Regie Karl Guttmann, décors van Wim Vesseur. MUZIEK Zaterdag 23 October, Treslong, Hillegom, 20 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewer king van de pianist Theo van der Pas. Uitgevoerd worden het symphonische ge dicht „De Moldau" van Smetana, het tweede pianoconcert van Rachmaninov en de symphonie uit „De nieuwe wereld" van Dvorak. Maandag 25 October, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die ook te beluisteren is op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 26 Octber, Concertgebouw, 20 uur: Tweede D-concert door hét Noördhollands Philharmonisch Orkest Onder leiding van Toon Verhey, met medewerking van de violist Herman Krebbers, solist in het vioolconcert van Glazounov. Verder staan op het programma de ouverture „Ruslan en Ludmilla" van Glinka en de vijfde symphonie van Trjaikofsky. Dinsdag 26 October. Grote Kerk, 20 uur: Ten bate van de vluchtelingen zingt het kna penkoor van Harald Woiff uit Bremen, onder auspiciën van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, werken van Ludwig Lennel, Melchior Franck, M. Praetorius, Balthasar Resinarius en Or- landus Lassus. Woensdag 27 October. Concertgebouw, 15 uur: Gratis toegankelijke gemeentelijke orgelbespeling door George Robert. Uit gevoerd worden werken van Saint-Saëns, C. Franck. Langlais, Roussel, Alain. Mes- siaen en Dupré. Woensdag 27 October, Grote Kerk, 20 uur: Het wereldvermaarde Don-Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff zingt Rus sische liederen en liturgische gezangen. De aan het koor verbonden dansers voeren Russische dansen en originele Kozakken- dansen uit. Donderdag 28 October, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Haarlems Postaal Mannenkoor onder leiding van de heer P. J. Potgieser. Solisten. Elsa van Bueren, alt en Emmy van Eden. piano. Medewerking verleent de Amsterdamse Postharmonie onder leiding van de heer P. Steyn. Donderdag 28 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Op" de kamermuziek-avond, die onder auspiciën van het comité voor jonge toonkunstenaars in de met kaarsen ver lichte Renaissancezaal wordt gehouden, spelen de pianiste Ans Verbeek en de violiste Willy Eisma, met medewerking van Kees Steinroth. Vrijdag 29 October. Concertgebouw, 20 uur: In het door de Vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest georganiseerde jubileumconcert van dit orkest ter ere van Marinus Adam (25 jaar dirigent), is de pianist Theo van der Pas solist in Variations Symphomques van César Franck. Verder vermeldt het pro gramma de derde (orgel-) symphonie van Saint-Saëns en „La Mer" van Debussy. DIVERSEN Vrijdag 22 October, S* sschouwburg. 20 uur: De geheel-onthouders Toneelvereni ging „Nieuw Leven" geeft onder regie van Carl Veerhoff een uitvoering van het toneelstuk „Huis zonder vensters" door Ab van der Linden, naar een gegeven van Richard Reich. Vrijdag 22 October. Luxor Theater, 16.30 uur: Filmvoorstelling onder auspiciën van de commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Vrijdag 22 October, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de studievereni ging voor Psychical Research spreekt de heer G. Zorab over „Nieuwere onderzoe kingen en beschouwingen betreffende 's mensen voortbestaan na de dood". Vrijdag 22 October, Concertgebouw. 19.30 uur: Huldigingsavond ter ere van achttien jubilarissen, die 40 of 25 jaar bij de N Z.H.V.M. in dienst zijn. Willy Rex en Nol van Dijk presenteren de capriolen- revue „Tempo en vreugde". Het N.Z.H.- muziekkorps onder leiding van directeur P. Baart verleent de muzikale medewer king. Bal na. Zaterdag 23 October, gebouw H.K.B.. 20 uur: Feestavond van de Haarlemse Hawaiïan- muziek Vereniging met bal na. Zaterdag 23 October, Concertgebouw, 19.30 uur: Jubileumuitvoering van de Christe lijke Gymnastiek Vereniging „Kracht en Vriendschap". Zaterdag 23 October, Lido-theater, 23.30 uur: „Kiss of death", met Victor Mature en Richard Widmerk. Zondag 24 October, Lido-theater, 11 uur: Benjamino Gigli in „Moederlied". Zondag 24 October, Rembrandt-theater, 11 uur: „Lili". Zondag 24 October, Concertgebouw, 14 en 16 uur: „Sjors en Sjimmie bij Alibaba en de veertig rovers", Nederlands Revue- en Toneelgezelschap. Zondag 24 October, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van de Chico's, Cees de Lange, Mieke Telkamp. The three Jacksons, Willy Alberti en anderen. Maandag 25 October, Concertgebouw, 20 uur: Muzikale show met onder meer Frans Vroolijk, de Pico's en het Hotcha Trio. Maandag 25 October, hótel „De Leeuwerik", 20 uur: De afdeling Haarlem en omstre ken van de Wereld Federalisten Beweging Nederland herdenkt de negende verjaardag van de UNO. Sprekers zijn de heren B. Deen en dr. E. Kuhinka. Maandag 25 October, Minerva Theater, 20.15 uur: Afscheidsvoorstelling Henriëtte Da vids met medewerking van onder meer Herman Tholen en Peter Piekos. Maandag 25 October, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Vereni ging tot Bevordering der Beweging van slechthorenden spreekt een der propa gandisten van de vereniging over gehoor apparaten en hun toepassing. Maandag 25 October, gebouw Cultura, 20 uur: Lezing met kleurenfilms over de ver voersmogelijkheden naar Canada, Austra lië. Amerika en Zuid-Afrika. Dinsdag 26 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Katholieke Gemengde Toneel vereniging „St. Genesius" speelt onder regie van J. H. W. Kraay „En de bossen zingen hun lied" van Rosita Peters. sierkunst van Dick Schuijt en wandpane- len van F. J. Hopman. Geopend van 105 uur; Zondags en Maandagsmorgens ge sloten. De Muurbloem: Onder de oude St. Bavo tentoonstelling van wollen kleding, exclu sieve sieraden en ceramiek, tot 24 October op werkdagen van 9.3018 uur. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie, Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Expositie van werken van Albert Loots in de serie exposities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, ver zorgd door Levinus Tollenaar. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd des Zondags. Tot en met 30 October. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Studio Lohr, Zandvoortselaan 69, Heem stede: Expositie en demonstratie van Pot- terie du Ton door de heer en mevrouw W. Duller, tot en met 30 October. Geopend van 9 tot 5 uur. Op Maandag-, Woens dag- en Vrijdagmiddagen demonstraties aan het pottenbakkerswiel. Kunsthandel J. R. Bier, Groot Heiligland: Schilderijen van Poolse expressionisten. Dinsdag 26 October, Brinkmann, 19.30 uur: Filmavond „Met filmband door Rubber- land" voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Dinsdag 26 October, hótel „Roozendaal", Overveen, 20 uur: Voor de afdeling Bloe- mendaal en Omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde spreekt de heer K. Hana over „Een zwerftocht door Europa's kleurigste gebergte: de Dolomieten". Met kleurenlicht heelden. Woensdag 27 October, Concertgebouw, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunst Gemeen schap houdt Maurits Dekker een lezing over humor. Woensdag 27 Octboer, Vleeshal, 20 uur: Ver halen van drie wereldreizigers: dr. A. Melchior, Jhr. dr. J. C. Mollerus en J. Strijbos. Donderdag 28 October, Vleeshal. 20 uur: dr. A. Melchior, Jhr. dr. J. C. Mollerus cn J. Strijbos verhalen van hun wereld reizen. Vrijdag 29 October, Minerva Theater. 20 uur: Opvoering van de K.R.O.-revue „Daar zijn we weer" met medewerking van het Theaterorkest onder leiding van Johnny Ombach; het danspaar Francis en Capy en Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 22 October, Remonstrantse kerk, Wil helminastraat, 20 uur: mr. F. L. S. F. Baron van Tuyl van Serooskerken spreekt over „Evanston ov„r de wereldvrede". Vrijdag 22 October. Gebouw Vrijzinnig Her vormden, Jacobstraat, 20 uur: De heer J. P. Strijbos houdt een lezing met kleuren films over „Kleurenpracht van Zuid- Afrika". Maandag 25 October: Eerste van twee voor drachten over „Wereldgebeuren van thans" door dr. A. L. Constandse. Behandeld wordt de achtergrond van de problemen, die op dit ogenblik actueel zijn. Woensdag 27 October: Laatste van drie voordrachten met lichtbeelden door de heer H. P Baard over „Vijf eeuwen schil derkunst in de Nederlanden". Donderdag 28 October: Laatste van drie voordrachten over „De dogmatiek van het Christendom" doo:r prof. dr. G. C. van Niftrik. Op deze avond zal worden be handeld: „De taak der dogmatiek". Woensdag 27 October, Koningin Emmasehoo.l Raafstraat, 20 uur: Demonstratie door leer lingen van de Volksuniversiteit. Muziek en dans. (Afdeling Oud-Schoten). Donderdag 28 October. Minerva Theater, 20 uur: Eerste van drie voordrachten met lichtbeelden door mevr. mr. L. Eversdijk— Smulders. Op deze avond wordt verteld van avonturen in Groot-Syrië. (afdeling Heemstede). TETNTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot 8 November: „De sier kunst van de Tropen". Geopend op werk dagen van 912.30 en van 23.3017 uur. Op Maandag, Woensdag en Zaterdag ook des avonds van 2022 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1016 en Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Kunsthandel Leffelaar: De kunst van het edelsmeden (atelier Martinshof), bloem- De handwerkslieden in „Een Midzomer- nachtdroom" door de Haagse Comedie, met in het midden: Albert van Dalsum, Luc en Piet Lutz, rechts Johan Valk, links Paul Deen en Luc van Gent in de huid van de leeuw. De door Cees Laseur gere gisseerde opvoering, met Elisabeth Ander sen en Gijsbert Tersteeg als Titania en Oberon, heeft Woensdag in Haarlem plaats Het derde congres van de Internationale Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, de F.I.L.D.I.R., bijeengekomen te Bonn, heeft een resolutie aangenomen, waarin het zich richt tot alle regeringen van de vrije wereld en tot de organisaties der UNO om het concentratiesysteem blijvend aan de kaak te stellen en vraagt alles te doen wat zou kunnen bevorderen, dat aan de wel zéér onmenselijke toestanden op dit gebied een einde wordt gemaakt. MOSKOU (Reuter) De Joegoslavische partisanen die in de oorlog onder president Tito gevochten hebben, zijn ter gelegen heid van de tiende jaardag van de bevrij ding van Belgrado geprezen in diverse Sovjet-Russische bladen. Dit is de eerste keer sinds Tito's breuk met de Com inform in 1948. Tito wordt persoonlijk genoemd in de artikelen. De laatste tijd is de Sovjet- Unie doende de betrekkingen met Joego slavië te normaliseren. ADVERTENTIE Hel „lekkere" levertraan product Vraag Uw laverancler gratis proeft laconnatja HAARLEM. In den gemeenteraad is bij de rondvraag op drie gevaarlijke ver keerspunten gewezen: de brug van de E.S.M, bij de Amsterdamse Poort; de Zijl- weg bij de Fieter Kiesstraat en het Hout plein. Wij kunnen daar nog wel een bijvoegen: de uitmonding van de Gast- huisvest en de Raamvest in de Grote Houtstraat. Waarom ter wereld haalt men die leelijke Dobbelsteenen niet weg, de woning van baas Kolderie en het politiebureautje. Als die verdwenen zou een mooie toegang van en naar de brug verkregen worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5