Is de mogelijkheid van een revaluatie overwogen? De veelzijdige Bulgomme en de ronde Astrid „Mannen moeten ook na hun veertigste hun charme bewaren" Paperwhite's op grind en water Wij maken een aardappelkist Tweede Kamerleden vragen: Zuinigheid met vlijt Salarislast meer dan een milliard Zweedse vermaning: Horsel/Guards is zó heerlijk, Bij alle ^winkeliers bekend fe9 onder de naam VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 Beschuitpudding WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN SJORS en SJIMMIE in HAARLEM VA zó typisch-Engels, dat U zou denken in Engeland te zijn, als U zo'n perfecte^\,HG" rookt. Weliswaar ieis duurder, ma^'r daarvoor rookt U dan ook de bestel Virginia van de laatste 10 jaar! so Het doet de redactie genoegen, hier bij een nieuwe wekelijkse rubriek te kunnen introduceren, namelijk een korte beschouwing over de verzor ging van tuin- en kamerplanten, van de hand van de bij uitstek deskun dige G. Kromdijk, die reeds tal van publicaties over dit onderwerp het licht deed zien. Wij twijfelen er niet aan of zijn wekelijkse bijdrage zal tal van lezers en lezeressen van groot nut zijn.- ^Door de^Jrouw Hoe vaak nemen we dit gezegde niet in de mond om een ogenblik later juist in tegenovergestelde richting te hande len. Meestal natuurlijk zonder dat we het ons bewust zijn. Maar er zijn toch veel dingen in onze huishouding die we gemakkelijk eens wat bewuster zouden kunnen doen. Hebt u al eens opgemerkt hoeveel gas of electriciteit er onnodig verloren gaat als u aan het koken bent? En wie het al ontdekt heeft, denkt dan misschien, och, dat kleine beetje gas.. We zullen u een paar wenken geven en daaruit zult u zien, dat de zuinigheid niet alleen zit in het laagdraaien van de gasvlam of het tijdig omschakelen van de knop van een electrisch toestel. 1. Zorg dat de pannen van juiste grootte zijn, een te grote pan vraagt te lange kooktijd, bij een te kleine pan gaat er teveel warmte verloren. 2. Houdt uw pannen dicht tijdens het koken. 3. Kook alles met zo weinig mogelijk water, dit niet alleen uit zuinigheid maar ook tot behoud van smaak en vitaminen. 4. Gebruik stapelringen, zodat warm te houden gerechten niet op een aparte vlam staan, maar bovenop een pan, waarin nog gekookt wordt. 5. Gebruik een stoomkoker, waar mo gelijk. 6. Gebruik een hooikist voor de daartoe geschikte gerechten; liefst een kist met losse bekleding. 7. Direct als de spijzen aan de kook zijn, het gas laag draaien. Een kléin voorbeeld hiervan: U kookt 'aardappelen gaar op dé volle vlam, dit kost 'ongeveer 200 1. gas; brengt u de aardappelen aan de kook (±5 min.) op de volle vlam en wordt dan de spaar brander gebruikt 20 min.) dan is het gasverbruik 50 1. Een niet te ver waarlozen verschil dus. Probeert u eens een maand op deze manier zuinig te zijn en kijkt u dan eens naar de gas- of electriciteitsrekening. Wedden dat u daarna dit „zuinig zijn" met plezier voortzet? 125 gr boter of marg., 3 eieren. 60 gr suiker, 60 gr bloem en bakpoeder of zelf rijzend bakmeel, 5 grote beschuiten, 50 gr krenten, 50 gr rozijnen, 50 gr amandelen, J/2 dl melk. geraspte citroenschil of 10 gr snippers, zout. De boter tot room roeren, de dooiers toevoegen, daarna suiker en bloem, die goed vermengd zijn met bakpoeder. Fijn gestampte beschuiten, schoongemaakte en uitgelekte krenten en rozijnen, ge malen amandelen, citroenschil of snip pers, zout en het laatst de stijfgeklopte eiwitten er voorzichtig door mengen. De massa overdoen in eer. warme pudding vorm, die met boter bestreken en met paneermeel bestrooid is. De pudding „au bain Marie" laten koken, plm. 2 uur; laten opdrogen, losmaken en keren op een warme schotel. Deze pudding geven met warme vruchtensaus of wijnsaus. Rijst met vlees, tomaten en paprika. 500 g. rijst, 1 liter water, 150 a 200 g. koud vlees, 500 g. kleine tomaten, een kleine groene paprika, een bouillonblokje, zout, boter, of mar garine of een paar lepels jus. Het water aan de kook brengen met het bouillonblokje en een weinig zout. De rijst wassen, in het kokende water storten en het geheel aan de kook laten komen. De warmtebron temperen en de rijst zachtjes gaar koken zonder roeren, in ongeveer 30 minuten. Het vlees in stukjes snijden, de toma ten en paprika schoonmaken (het zaad van de paprika verwijderen) en eveneens klein snijden. Vlees en paprika in boter, margarine of wat vet van de jus een paar minuten bakken. De rijst, tomaten en zo mogelijk een weinig jus toevoegen. Het geheel vlug door en door warm laten worden. Desgewenst aan tafel geraspte kaas er bij geven. ADVERTENTIE Een prachtige avondjurk van taf zijde. De wijde rok wordt naar gewoonte van onze grootmoeders bij het lopen aan een kant opgehouden. Een mof en een pakje, beide van sabelbont, com pleteren het ensemble. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer, dat aan de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting 1955 vooraf gaat, wordt van verschillende zijden de vraag gesteld of ons land niet op weg is naar een inflatie, die weliswaar geleidelijk plaats vindt, doch niettemin tot bedenkelijke gevolgen kan leiden. De combinatie van een lage wisselkoers van de gulden en naar internationale maatstaf gemeten lage lonen en prijzen, zo betoogden verscheidene leden, roept natuurlijk corrigeren.de krachten op. Zeer te betreuren is het, dat door de uitwerking hiervan de „vergeten groepen" van vaste-inkomentrekkers in een steeds benarder positie geraken. De vraag wordt gesteld, of de regering meent, dat het aanpassingsproces zich ook verder geheel zal moeten voltrekken aan de zijde van lonen en prijzen, of dat de aanpassing, althans gedeeltelijk, zou kunnen geschieden door een wijziging van de wisselkoers. hand aan de vette schep moet wurmen als u het heft in de rechter houdt, want zo gaat het helemaal niet. Aan het eind van het heft bevindt zich namelijk een klein knopje dat met de wijsvinger naar achteren kan worden geduwd, daarmee wordt de stand van de bladen gewijzigd. Voor het volschenken der glazen met wat voor heerlijke dranken ook worden nog steeds nieuwigheden uitgevonden om het schenken zonder morsen te be vorderen. Ik heb nu gezien een plastic bal waaraan een lang plastic buisje hangt dat tot bijna op de bodem van de fles reikt. Onderin de bal en in het be gin van het plastic buisje zit een gebo gen metalen buisje dat als kraan func- tionneert. De drukbal is aan weerszijden doorboord. Is het apparaat stevig en luchtdicht op de hals van de fles ge drukt dan knijpt men in de drukbal zo, dat de beide gaatjes aan weerszijden ge sloten zijn. Het ding werd notabene bij zijn geboorte Astrid gedoopt (met onzo welgemeende excuses aan alle Astrids), maar wordt syphon genoemd. ANNEKE Men zou gaarne van de regering ver nemen, of zij de mogelijkheid van een re valuatie overwogen heeft, althans of zij deze niet bij voorbaat wil uitsluiten. Men erkende ten volle, dat revaluatie onze ex port zou remmen, doch daar staat tegen over, dat hetzelfde tot op zekere hoogte geschiedt door loonsverhoging, welke op den duur weer tot prijsverhoging moet voeren. „Rijksuitgaven zijn te hoog" Van verschillende zijden betoogde men, dat het peil der rijksuitgaven nog steeds aanleiding geeft tot ernstige ongerustheid. Naar het oordeel van verscheidene leden stemt vooral de voortdurende stijging tot zorg. Ondanks de vermindering van het bedrag voor uitgaven wegens de waters nood met 221 millioen en van de uitgaven voor de defensie met 225 millioen, te zamen dus met 446 millioen, is de begroting voor 1954 in totaal slechts 132. millioen lager dan die voor 1954. De uitgaven voor nor male niet-militaire doeleinden stijgen dus nog steeds. Nu wordt dit. zo merkten deze leden op, aannemelijk gemaakt door een vergelijking te trekken met het nationale inkomen. Deze vergelijking zou inderdaad waarde hebben, indien gegarandeerd kon worden, dat ook het volksinkomen zal blij ven stijgen. Maar deze garantie kan nie mand geven. Tot welke gevolgen bij een dalende conjunctuur, die dan gewoonlijk alles aan,grijpt, het huidige uitgavenpeil moet leiden, laat zich nauwelijks denken, zeggen deze leden, die ervan overtuigd zijn dat versobering van de staatshuishouding dringend noodzakelijk is, ondanks de gun stige conjunctuur. Daarvan is echter in deze begroting niets te bemerken. Een tref fende illustratie van het onvermogen tot ook maar enige versobering levert de staat inzake de sterkte van het overheidsperso neel. De salarislast heeft het milliard reeds overschreden. Het rijk betaalt alleen aan salarissen dus 30 pet meer dan de gehele vooroorlogse begroting, zo zeggen zij. Investerings-activiteit Vele leden stelden de vraag of die in vesteringsactiviteit wel voldoende geprik keld wordt. Zij achten het van belang n* te gaan, of de ondernemers in staat zijr tot verhoogde investering over te gaan Voor de prikkeling van de investerings activiteit is het huns inziens van zeer grote betekenis, dat de winsten, welke ten ge volge van een juiste investering worden verkregen, ook voor een groot d'eel aan de hierbij betrokken ondernemingen en daar mee aan de hieraan hun inkomen ontlenen de personen ten goede komen. Deze leden achten het verre van gelukkig, dat de regering het voornemen 'koestert de tijde lijke verhoging van de Vennootschapsbe lasting nog voor de helft te handhaven. dus de wind. Bo vendien laat het geen vocht door en WÊS&kmïM het zal nooit rot- \qN1ImI ten. Dat betreft de f j 1 vegen. Het derde Qfcvoordeel is heel belangrijk: het kan r plat in de venster en deursponningen worden geplaatst, hetgeen met ander tochtbank niet moge lijk is. Daardoor is het Bulgomme vol komen onzichtbaar, en dat betreft dus ons gezichtsvermogen. Schuimrubber is motvrij en vrijwel onverslijtbaar, dat is dus een voordeel voor de geldbeurs. Het is verkrijgbaar in beige, grijs en bruin en heeft verschillende breedten. Als het hout waarop het band bevestigd moet worden niet geverfd is kan het Bul gomme er op gelijmd worden. De solutie moet dan zorgvuldig op de ruwe zijde van de tochtband en op de sponning worden gewreven. Zodra de solutie niet meer kleverig is drukt men het band tegen de sponning en wordt de uit lopende lijm verwijderd. Op geverfd hout wordt het tochtband vastgespij kerd. Men gebruikt hiervoor korte spij kertjes met brede kop, die niet al te diep moeten worden ingeslagen, opdat het schuimrubber ook onder de spijkers zijn veerkracht behoudt. Toen ik dat Bulgomme-tochtband heb gezien bleek dat Bulgomme voor ver scheidene andere doeleinden in onze woning is te gebruiken. Het is aan één kant gemoltonneerd. Zo is het een ideale bedekking van de tafel als onderlegger inplaats van het bekende molton onder tafellaken. Met zo'n schuimrubber „sous-nappe" onder het tafellaken kan men zorgeloos de heetste schotels op tafel plaatsen. Het schuimrubber be schermt het tafelvernis tegen de warm te van het eetgerief en eveneens tegen vlekken van gemorste vloeistof, het laat geen vocht door. Het traditionele mol ton wordt vrij gauw vuil. Dat is lastig: het moet weer in de was en er moet een tweede molton zijn om op tafel te leg gen. Dit Bulgomme-schuimrubber is daarentegen heel gemakkelijk te onder houden. Men wast het af met een in zeepsop gedrenkte spons en spoelt het daarna af. Dit ondertafellaken heeft aan de bovenzijde een geruit dessin. Het wordt verkocht per meter, zodat men het laken net zo lang kan nemen als men nodig heeft. Er zijn verder Bulgomme badmatten, die heerlijk zacht en warm aan de voe ten voelen. Zij zijn natuurlijk ook af- wasbaar en verkrijgbaar in verschillen de dessins. Treekussens van Bulgomme hebben allerhande voordelen: ze zijn geluiddempend, veerkrachtig, stofvrij en motvrij. De moeder met kleine kin deren zal een box-matrasje van Bul gomme nemen omdat het zo zacht en veerkrachtig is en vooral omdat het zo gemakkelijk is schoon te houden. Brid gers leggen voortaan natuurlijk een Bulgomme bridgekleedje onder de kaar ten en in alle badkamers komen schuim- rubber-anti-slip-badkleedjes. De schuimrubber artikelen breiden zich weldra uit tot een eindeloze reeks omdat het materiaal zo practisch, hy giënisch en comfortabel is. Al sinds het begin van dit artikel brandt mij een ernstige vraag op de Een uitgesproken H-lijn vertoont deze uitgaansmantel van satijn in cham- pagnekleur. Zijden fluweel vormt de stof voor kraag en manchetten. Ten aanzien van het aangekondigde voornemen van de regering om bij de in overweging genomen huurverhoging de mogelijkheid in studie te nemen van een bestemmingsheffing, ten einde een deei van de verhoging, wellicht via een egalisa tiefonds, ten goede te doen komen aan de financiering van de bouw van nieuwe wo ningen, verklaarden vele leden dat zij hier van voorstanders zijn. Vele andere leden merkten op, dat zij het voornemen om tot huurverhoging te komen op zich zelf toejuichten. Door deze ver hoging te koppelen met een bestemmings heffing om daardoor een deel van de ver hoging te kunnen gebruiken voor de finan ciering van de woningbouw, worden echter naar de mening van deze leden drie geheel verschillende zaken in één adem genoemd, n.l. huurverhoging, huurbelasting en het vormen van een egalisatiefonds. Deze leden stonden sceptisch tegenover bestemmings heffingen. Wat met het Wegenfonds ge beurd was, stond hun nog helder voor ogen. Ook van verschillende andere zijden werd tegen het aanvankelijk voornemen tot het invoeren van een huurbelasting ernstig bezwaar gemaakt. In het bijzonder voerde men daartegen aan, dat de groep van huiseigenaren reeds vele jaren ten gevolge van het kunstmatig laag houden van de huren in een ongunstiger positie verkeert dan de rest van ons volk. ADVERTENTIE Zondagmiddag, overmor gen. arriveren de twee zéér populaire figuren uit 't weekblad Panorama, Sjors, voorzitter van de Rebellenclub, en zijn olijk negervriendje Sjimmie. in Haarlem, waar zij zullen in 't Concert met hun specta- avonturen „Sjors Sjimmie bij Ali Baba de 40 Rovers", Het succes van beide knapen is overweldi gend; Zondag 10 October j.l. speelden zij voor een totaal uitverkocht Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Vanaf medio luli j.l. tot op heden toe, bezochten méér dan 50.000 bezoekers(sters), jong en oud, in Ne derland, de Sjors voorstellingen. Bijzonder attractief is wel de Jeugdtalentenjacht (voor afgaande aan de Sjorsvoorstelling), waarbij 4 fraaie Cowboys- of Indianencostuums als prijzen beschikbaar worden gesteld. Boven dien wordt van de prijswinnaartjes een gra- mofoonplaat-opname gemaakt. En als de klap op de vuurpijliedere bezoeker(ster) ont vangt bij het toegangskaartje de originele „Sjors en Sjimmie-vlag" cadeau. De Sjorsvoorstelling vangt Zondagmiddag aan om 2 uur en zonodig wordt er nog een voorstelling gegeven om 4 uur. Van onze correspondent te Stockholm) Iedere vrouw mag van haar man eisen, dat hij ook na zijn veertigste le vensjaar zijn charme bewaart, aldus schrijft een zich Viola'' noemende Zweedse in „Svenska Dagbladet", en zij vervolgt: Kijk niet hopeloos in de spie gel en verval niet in lethargie, wanneer u buiten adem de veertig kaarsjes hebt uitgeblazenVertwijfel niet. Nog is er hoop! hengelen. Wie dit kan vermijden, heeft veel tijd over om zijn gade in de keu ken te helpen. En de vaat doen, heeft volgens een zekere heer Kinsey een gro te invloed op de liefde en het huiselijk geluk. Tocht het? Dat is vreselijk vervelend. En alle ramen en deuren ziin dicht? Dan sluit er iets niet goed. dan kiert er iets en waarschijnlijk zijn het de ramen. Vooral als de wind er op staat geeft dat een schadelijk warmteverlies. Dat het euvel goed en goedkoop weg te wer ken is heb ik ontdekt toen ik op een advertentie afgaande eens in een van de grote magazijnen hier in Haarlem naar tochtband ben gaan kijken. Het bleek inderdaad iets bijzonders te wezen. Dit tuchtbancl heet Bulgomme, het komt uit België en het is gemaakt van schuim rubber. Bulgomme-tochtband geeft een absolute afsluiting van alle kieren bij deuren en ramen. Ieder tochtje blijft in het schuim han gen. Dat betreft lippen: gebruikt u een visschep? U be grijpt wat ik bedoel: als u de vis uit de bakpan op de visschotel laat glijden, gebruikt u dan een visschep? Er is na melijk een reuze handig exemplaar ge maakt door een Engelse firma, de schep kreeg tenminste een Engelse naam: spreading fish slice, een uit te spreiden visschep. Gebruikt u die ook? De schep bestaat uit twee dunne stalen bladen (waarin een heleboel ronde gaatjes), die vlak over elkaar heen schuiven. Haalt men de vis uit de pan dan schuift men de bladen uit elkaar, zodat de vis op een breed vlak ligt. Om de vis op de schotel te deponeren worden de bladen onder elkaar geschoven. Wees niet bang dat u, om de bladen in en uit elkaar te krijgen, zenuwachtig met uw linker- Het vervroegen van bloembollen bin nenshuis is een prettig werkje en dit geldt zeer zeker voor het vervroegen van paperwhite's; de bekende witte, heerlijk geurende narcissen, die men zo gemakkelijk al vóór de Kerstdagen in bloei kan hebben. Paperwhite's moet men nu maar zo spoedig mogelijk be stellen en dan bij een solide -firma; direct na ontvangst van de bollen kun nen die in de voor hen bestemde scha len of potten gepoot worden. U kunt Eerst komt het uiterlijk aan de beurt. De buik naar binnen, de borst naar bui ten. Wie mooie tanden heeft, moet la chen. U kunt uw hoed ophouden, als het haar dun is geworden. Profiteer echter van de voordelen, die uw leeftijd biedt. Nu pas staat u een rok. Maar wie heeft toch gezegd dat u costuums voor oude re heren moet dragen? Zo geeft u zelf uw leeftijd te kennen! Iedereen klede zich zo oud, als hij zich voelt. Nu over uw lyn gesproken. Het menu is vlug geschetst. Ontbijt: eenvoudig. Lunch: geen bier en geen borrel, wel sla. Diner: wederom geen bier en geen bor rel, wel biefstuk. Veel beweging is ook goed. Het uiterlijk is niet alles. Wie zijn charme wil bewaren, hoede zich voor de volgende zeven doodzonden: Betweters zijn onuitstaanbaar en dom, omdat zij niet eens hebben gemerkt dat een vrouw alles beter weet. Beledig nooit de gevoelige vrouwelijke psyche door ongeschoren of met onge poetste schoenen te gaan. Vraag uw vrouw als er gasten zijn ook niet of het afwaswater, dat zij serveert, thee of koffie is Mopperen maakt je niet bemind. Waarom moet u zich opwinden als uw vrouw een borrel serveert, die niet koud is? Kritiek doodt ook uw charme. Onopmerkzaamheid is arsenicum voor de liefde. Wie by feesten vergeet zijn echtgenote toe te drinken of het nieuwe kapsel niet opmerkt, heeft haar psy chisch mishandeld! Men vergroot echter niet zijn eigen magnetisme door de grij ze haren en enkele kilo'tjes meer ge wicht op te merken. Onhoffelijkheid sloopt een huwelijk. Evenals een motor olie nodig heeft, moet een man met complimenten wor den gesmeerd. Gevoelloosheid tenslotte is de zevende doodzonde. Hiertoe behoren conferenties en sport. Ook canasta, klaverjassen en voor dit doel gewone tuinaarde gebrui ken; de grind- en watercultuur is ech ter toch ook alleraardigst. Onder in de aarden schotel legt men op de bodem een laagje fijn gewassen grind en daar op worden de bollen gepoot en dan liefst zo dat ze elkaar een beetje tot steun zijn. Vervolgens kan men de schaal aan vullen met grind en water en dan zo hoog dat de neuzen van de bollen er juist onder zitten. De. meeste andere narcissen hebben eerst een donkere- kastbehandeling nodig; de paperwhite's en dat is het pleizierige kan men direct in het volle licht en in een matig verwarmde kamer plaatsen. Men be hoeft nadien eigenlijk alleen maar op te letten of de bollen niet droog komen te staan; dat moet men tot elke prijs zien te voorkomen; als ze een paar maal droog hebben gestaan zullen de bloem knoppen niet tot ontwikkeling komen De bloeiende paperwhite's, een attractie voor uw kamer. en dan kan men de bollen wel ais waar deloos beschouwen. Na de bloei behoeft men ze beslist niet te bewaren; ze zijn niet voor een tweede maal in bloei te kweken en voor tuinbeplanting zijn ze ook ongeschikt. C. KROMDIJK. Men kan lange discussies houden over de voor- en nadelen van het opslaan van een wintervoorraad aardappelen. Een groot en zeker het voornaamste voordeel is, dat men de hele winter door dezelfde soort heeft (die natuur lijk van te voren degelijk beproefd is op smaak, goede kook enz.). Bovendien bespaart het, wanneer men geen groen teman aan de deur krijgt, veel geloop en gesjouw. Het kan in sommige gevallen be zwaarlijk zijn, omdat een dergelijke voorraad een daartoe geschikte be waarplaats vraagt. Vooral in de grote steden kan dit moeilijkheden opleveren. De eisen waaraan zo'n bewaarplaats moet voldoen zijn eigenlijk heel logisch: koel donker, droog en vorstvrij. Een prettige bergruimte is de zgn. aardap pelkist; twee verschillende constructies hiervan zijn op de tekening duidelijk zichtbaar en een graag knutselende echtgenoot kan er verschillende „timmer- uurtjes" aan beleven. De aardappelen worden onderuit gehaald, waardoor de rest naar beneden zakt. Hierdoor worden eventuele kleine uitlopertjes afgebro ken. Komen er toch langzaam spruiten aan, dan moeten deze worden afgeplukt, daar ze al 't voedsel uit de aardappel gebruiken. Het uitlopen kan voorkomen worden door gebruik te maken van chemische pre paraten. Gebruiksaanwij zing hiervan staat altijd op de verpakking. Enkele aard appelsoorten die het meest geschikt zijn om te bewa ren zijn: Eigenheimers, Rode Star, Zeeuwse Blau wen en Bevelanders.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9