STIENS Auberge Bon Verre ZE VEN DA GEN HAARLEM Evanston kwam niet aan de concrete problemen toe Het begrip Archivaresse bestaat niet Echtpaar Duller exposeert in Studio Lohr Joeg oud papier jaar scharrelen pro Deo Echt oud papier Jubi«4yoeuoi DOROTHY GRAY's Vrijzinnig Hervormde vrouwen in Haarlem Drie ton voor bouw van 21 huizen SLEUTEL WEG? Van oieoseo eo dioden ooder de Damiaaf jes ZATERDAG 23 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Mr. F. L. S. baron van Tuyll van Serooskerken vloeibare dagcrème Jaarlijkse federatiedag aan Israel gewijd „Het Witte Kruis" Nachtdienst apotheken Bijbeldag in Broederkerk Achtste muziekfestival van „De Melodisten" „DE SLEUTSPECiALIST" VOOR MODERNE Gierstraat 27 BRILMONTUREN Telefoon 16764 Twaalfde Open Tafelronde op 30 en 31 October Charmant aardewerk in prettige omgeving 6000 Geen vis, geen vlees Huldeblijk Oproep Honderd gulden voor een ridder Afdeling Overveen van Christen Vrouwenbond Honderd gulden voor een ridder Als derde en laatste van de sprekers, die voordrachten hielden over de tweede ver gadering van de Wereldraad van Kerken te Evanston, hield gisteravond mr. F. L. S. baron Van Tuyll van Serooskerken een lezing in de Remonstrantse Kerk over het onderwerp „Evanston over de Wereld vrede". Het onderwerp werd te Evanston behandeld door de sectie Internationale Zaken, waar onder andere dr. Jacob Malik en president Eisenhower gast-redevoerin gen hielden. De spreker wees op de resultaten van ue werel'draadvereadering in Amsterdam, die een basis vormden van vele onderwerpen, die in Evanston konden afgesloten worden. Evanston werd echter gehouden in een tiid, die nog verschéurder is, en waarin de in ternationale kloven dieper geworden zijn. Er was een nog grotere noodzaak van goede wil elkander te begrijpen dan in Amster dam. Men ging uit van: „Hoe verscheurd ook, deze wereld is van God". Het verlan gen naar vrede, de angst voor oorlog en het samenleven in een verdeelde wereld vormden de kernpunten van het sectie- probleem. Vrede is meer dan afwezigheid van oor log. Het bezit vele positieve elementen, zo als vrijheid, gerechtigheid en liefde, en is meer dan een politieke en economische zaak, zij is geestelijk. Daarom kunnen atoomwapens alléén de vrede niet garan deren en daarom kan vrede niet op angst berusten. Evanston roept op tot naasten liefde in de ruimste zin van het woord. Ieder is persoonlijk verantwoordelijk. Daarin ligt de grondslag voor een samen leven in een verdeelde wereld, want daar op is vrede meer dan afwezigheid van oorlog. Men stelde een reeks van wenselijkheden op, die als voornaamste stellingen had, dat er een supra-nationale regeringscontróle komt, bewapening vermindert en zonder atoomwapens en een internationaal orgaan voor het slechten van internationale ge schillen wordt gesticht. Baron van Tuyll van Serooskerken wees op de algemeenheid van deze drie conclu sies, die door elke partij voor of achter het ijzeren gordijn, ten eigen bate kunnen wor den gebruikt, en zei: „Wij moeten natuur lijk zeer bescheiden blijven, omdat we ner gens tot de concrete problemen gekomen ADVERTENTIE in 5 nuances 6.50 p. fl. HELENA H. BEGEMANN Inst. v. Huidverzorgiing Middenlaan 9 Telefoon 34857 Ruim zeshonderd vrouwen uit kleine en grote plaatsen en dorpen in Noordholland wa ren Donderdag naar Haarlem gekomen voor de jaarlijkse federatiedag van de Vrij zinnig Hervormde Vrouwenverenigingen in Noordholland. Deze wijdingsdag droeg ondanks het slechte weer een opgewekt karakter. 's Morgens werd een kerkdienst gehou den in de oude St. Bavokerk, waar mejuf frouw ds. M. E. Groneman een prediking hield over de gelijkenis van het onkruid tussen de tarwe. Zij besloot haar getuige nis met te zeggen dat Gods liefde zó groot is. dat Hij niet wil dat ook maar de klein ste verloren gaat. Met het zingen van het gezang: „Amen Jezus Christus, Amen", werd deze druk bezochte dienst besloten. 's Middags werd een bijeenkomst gehou den in de grote zaal van het Concertge bouw. Deze middag was geheel aan Israel gewijd. Na een openingswoord van me vrouw J. E. SevensterBogaard, hielden de heer en mevrouw HinlopenNanninga uit Haarlem een bloeiende lezing over hun reis van drie maanden door de nieuwe Joodse staat. Hierbij kwam vooral de po sitie van de vrouw in Israel ter sprake. Met grote aandacht werd deze voordracht door de volle zaal gevolgd. Treffende Joodse gedichten werden op zeer zuivere wijze door mevr. Hinlopen voorgedragen, terwijl ook prachtige Joodse zang ten gehore werd gebracht. De eigen foto-opnamen van het echtpaar, vooral de kleurendia's van het meer van Galilea, brachten de aanwezigen dicht bij het Joodse land. Het is voor de Vrijzinnig Hervormde vrouwen een dag met rijke indrukken ge weest. Onder leiding van dr. J. J. Eckhardt ;s Donderdagavond een ledenvergadering ge houden van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis". Behandeld werd de beschrijvings brief van de algemene vergadering. De periodiek aftredende bestuursleden de heren dr. J. J. Eckhardt en W. M. van Wa len werden herkozen. Voorts besprak men het standpunt, dat de afdeling zal inne men bij de samenwerking met Zuigelingen zorg en andere kruisverenigingen, ten aan zien van kraamverzorging. Binnenkort zal hierover een bespreking worden gevoerd. Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-Apotheek, Teylerstraat 79, tel. 17946. Op Dinsdag 26 October wordt in de Broederkerk aan de Parklaan een Bij bel- dag gehouden. De opening heeft plaats om 3 uur; dan zal de heer J. H. de Wilde, na mens het Alle-Dag-Kerkcomité een wel komstwoord spreken. Daarna spreekt prof. dr. M. J. A. de Vrijer over „De Bijbel als martelaar" en ds. W. Spliethoff over „De Bijbel voor de Rooms Katholieken". De avondbiieenkomst wordt geopend door ds. H. Schütz. Daarin voeren het woord de heer D. J. D. du Fossé, mejuffrouw B. Siertsema en ds. D. E. Boeeke, die zal spre ken over „Intens en actief Bijbelgebruik", zijn; maar misschien zijn we toch te schroomvol geweest daaraan toe te komen, gezien de grote bereidheid tot begrip, die al deze vertegenwoordigers van links en rechts bezaten." De drie lezingen, waarvan mr. F. L. S. baron van Tuyll van Serooskerken de laat ste hield, werden georganiseerd door de Oecumenische Raad van Haarlem en om geving, in samenwerking met de Volks universiteit. Zij zijn een succes geworden, niet alleen door de grote belangstelling, maar ook door de zeer goede kwaliteit van de voordrachten. Het achtste „Nationale Muziekfestival" van de Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten" wordt op Zaterdag 12 Fe bruari in gebouw „St. Bavo" gehouden. Deelneming staat open voor orkesten, en sembles en solisten. Voor iedere afdeling worden een wisselbeker en andere prijzen beschikbaar gesteld. Iedere inschrijver moet zich aan het oordeel van een com missie onderwerpen, iedere deelnemer ontvangt een afschrift van het jury rapport. Thans is het voorstel aan de Heemsteed - se raad verschenen tot de bouw van 21 woningen aan een nog aan te leggen straat ten Zuiden van de Bankastraat, in het ver lengde van de Ir. Lelylaan. -n Het complex bestaat uit vier blokken ééngezinswoningen, waarvan drie blokken met tezamen negentien woningwetwonin gen met een bouwkosten inhoud van 296 kubieke meter (woonkamer, keuken, w.c., vier slaapkamers met zeven slaapplaatsen, douchecel en aangebouwde bergruimte) en twee premiewoningen met een bouwkos- teninhoud van 342 kubieke meter (woon kamer, eethal, keuken, w.c., drie slaap kamers met zeven slaapplaatsen, douchecel en vrijstaande schuur). Architect is de heer J. Stapenséa uit Haarlem. Het totale benodigde crediet bedraagt 346.013,—. De huren van de woningwetwoningen zullen vermoedelijk 10,20 per week be dragen, die van de twee premiewoningen 75 gulden per maand. Voor keukengeyser, lavet en gemeenschappelijke voortuin zal een vergoeding van 1,25 per week ver schuldigd zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De stichting O.R.G. houdt op 30 en 31 October haar twaalfde tafelronde. Het al gemeen onderwerp der conferentie luidt: ,,De spanning tussen stof en geest". Dit maal komen op het programma als inlei ders voor: dr. P. van Schilfgaarde, psycho loog uit Den Haag, die zal spreken over „Natuur of beslissing". Dr. B. C. J. Lieve- goed, geneesheer-directeur van het zonne huis „Veldheim" voor heilpaedagogie te Zeist, met het onderwerp: „De opgave van de medicus". Dr. F. W. Zeylmans van Em- michoven, leider van de anthroposophische vereniging in Nederland, spreekt over: „Van wereldbeeld tot beeld-wereld". En ir. E. E. van Andel, directeur van de Boeke- lose stoomblekerij te Boekelo, zal het heb ben over: „De moderne techniek en ver der?" De bijeenkomsten hebben plaats bij Brinkmann op de Grote Markt. In Nederland heeft zich een kring van belangstellenden gevormd, die zich „Vrien den van de Haarlemse Open Tafelronde" noemt en die de zedelijke verantwoordelijk heid speciaal voor dit ontmoetingswerk van de stichting op zich heeft genomen. Juist omdat tegenwoordig in het potten bakkers-bedrijf het experiment met de vorm zijn „draai" heeft gekregen, hebben wij met bijzondere aandacht het werk be keken van Wim Duller, die niét experi menteert, maar wiens vazen, schalen en klein aardewerk ondanks de algemeen heid van vorm een bekoorlijkheid heb ben, die zeer eigen en onvergelijkbaar is. In Studio Lohr, aan de Zandvoortselaan in Heemstede, is zijn werk geëxposeerd en een geëigender omgeving zal moeilijk te vinden zijn: de onlangs geopende kunst- nijverheidszaak heeft diezelfde rustige en ADVERTENTIE Diverse Tel. 17630 Wildschotels Juffrouw Kurtz was als kind reeds knap in geschiedenis ze bezit een uiterst slecht geheugen voor cijfers, maar jaar tallen vallen daar buiten en toonde als jong meisje al een bijzondere liefde voor ordening; en dat zijn de twee eigen schappen, waarvoor het beroep archivaris in het leven schijnt te zijn geroepen Achttien jaar geleden werd mej. dr. G. H. Kurtz gemeente-archivaris, bij gebrek aan de titel gemeente- archivaresse; het beroep schijnt zich aan de emancipatie te kunnen onttrekken. Juffrouw Kurtz blijkbaar ook, want reeds achttien jaar bestiert zij met charmante vrouwelijkheid het archief van op Dordrecht na de oudste stad van het land. In niets toont de gemeentearchivaris van Haarlem zich de ge- emancipeerde vrouw, hoewel zij de enige in het land is, die alles weet te vertellen wat er van het „manwief" Kenau Simons Hasselaar te vertellen valt; dat zal trouwens nog in boekvorm verschijnen. Juffrouw Kurtz wordt volgende maand*55 jaar. En haar pret tigste ervaring als „archivaris" betreft een krantenartikel over haar, als „de vrouw op de achtergrond", ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Haarlem. Zij is in Amsterdam geboren, maar sinds haar jeugd, die zij in Haarlem door bracht, is zij behept met de „Haarlemse ziekte', die onpeilbare genegenheid voor de „Hollandse stad bij uitstek". Haar „Be knopte Geschiedenis van Haarlem", talloze artikelen over de Haarlemse Hofjes en andere Haarlemse eigen-aardigheden vormen tezamen een lange reeks. „De Vrouw op de Achter grond" heeft nooit anders gewild dan archivaris in Haarlem te zijn; waarom zij zo ingenomen was het die krantentitel? „Archiefwerk is pas merkbaar als het niet gedaan wordt en dit was zo'n uiterst rake typering". Zij gaat geheel op in haar werk, tussen 2000 strekkende meter archief-hescheiden. Zolang het geen andere talen betreft dan Frans, Duits. Engels, Grieks, Latijn, Gothisch, Deens en Italiaans is elk boek open voor haar. En ook Nederlands na tuurlijk, „de taal die inderdaad in Haarlem het zuiverst wordt gesproken", vindt dr. Kurtz. Zij vertaalde het unieke stuk uit 1245 het oudste in het archief waarin het stadsprivilege aan Haarlem wordt toegekend. Deze vertaling met een expli catie van juffrouw Kurtz werd aan de pas-gekroonde koningin Juliana overgereikt, bij haar bezoek aan Haarlem. Hoe goed juffrouw Kurtz thuis is in het archief kunnen de juristen vertellen van de zaken om de Teylersmillioenen en Haarlemmerolie: de juristen van eisers en gedaagden kregen beiden uiterst bruikbare stukken. Over één ding is juffrouw Kurtz bereid om te klagen: te weinig ruimte. Eén ambtenaar werkt in de gang en een ander op het depót, waar geen daglicht valt. Het Gemeentelijk Lorentz-Ly- ceum aan het Santpoorterplein gaat geweldig feest vieren ter gelegenheid van het 7e lus trum. Het 25-jarig bestaan viel in de Septemberdagen van 1944 en alle feestelijkheden, waar men toen niet aan kon denken, zullen nu plaats gaan vinden. In 1919 begon de school als H.B.S.-B in een villa met koetshuis aan het Prinsenbol- werk (toen konden de leerlin gen in de klas ruiken wat de directeur 's middags op tafel gezet zou krijgen). In 1947 wer den aan de school de afdelin gen H.B.S.-A en Gymnasium toegevoegd. Op Zaterdag 30 October vinden de feestelijk heden plaats: sportwedstrijden voor leerlingen; reünie van oud-leerlingen, die de gelegen heid krijgen weer eens in de schoolbanken te zitten; in het Concertgebouw komt een groot feestprogramma van toneel, muziek, zang en ballet, met tot slot het grote lustrumbal. Op Vrijdag en Zaterdag zijn in het schoolgebouw verschillende tentoonstellingen: foto's uit het „grijze" verleden, diorama's, tekeningen van leerlingen en oud-leerlingen en werkstukken van lessen in handenarbeid en handwerken. Films en lan taarnplaatjes zullen het goede verleden aanschouwelijk ma ken. Ophalen, sorteren, persen, ver kopen en het geld naar lief dadige instellingen, vormen in het kort de werkzaamheden van het Liefdewerk Oud Pa pier, de R.K. vereniging, die nu al 80 jaar in Haarlem afval en papieren rommel inza melt. En ook deze vereniging komt net ah de uitstervende figuur Japie Voddèè in het gedrang, nu het beroep van voddenman verheven is tot een vitale indu strie van lands belang, een be roep dat hoe kan het anders op interna tionale con gressen bespro ken wordt. Af val is geld waard is een slogan die overal bekend ge- worden is en de liefdadige in stellingen en de kleine schar relaars ondervinden de gevol gen aan den lijve. „Verzamelt de overblijfselen opdat niets verloren ga", het woord van Johannes heeft 'n economisch stelsel als barricade op de weg der liefdadigheid gekregen. Negen mensen van het Liefde werk werken dag aan dag in Haarlem om de tien ton bij el kaar te krijgen die elke week wordt ver werkt. Als de prijzen op de papiermarkt dalen is de om zet van de lief dadige instel lingen enorm. Als er zo'n 10 a 15 ton gereed gemaakt is, komt de groot handelaar de partij halen en die gaat dan naar de afne mers, die ook in België, Frank rijk en Duits land zitten. De geldopbrengst gaat naar lief dadige instel lingen, zoals Blindenzorg. Vo rig jaar ging in totaal ruim 500 ton oud papier de deur uit. Dit liefdewerk is wat de naam zegt: schUrrelen pro DeoLuis tert eens goed als u hoort „Voddèè", u heeft vast en zeker ook oud papier. Deze week zijn de deuren ge sloten van het modelhuis aan de Herman Robbersstraat, waar „De Kerkuil" gedurende veertien dagen gedemonstreerd heeft hoe een niet groot, maar des te meer geriefelijk huis van deze tijd ideaal kan wor den ingericht. Die expositie is een onverwacht groot succes geworden, zowel in zakelijk opzicht voor de heer Koeman als directeur van „De Kerk uil", als uit een oogpunt van propaganda voor het eigentijd se intérieur. Niet minder dan zesduizend kijkers zijn er ge weest. Vaak moest er een file van wachtenden worden ge vormd, omdat de oppervlakte van de woning op zo'n toeloop niet berekend was. tracties zouden die de bazar- inkomsten moeten garanderen, als het bestuur niet bovendien een dringend beroep deed op de Haarlemmers, om goederen en geld af te staan. En daar sluiten wij ons gaarne bij aan. Als u een aardigheidje of geld wilt afstaan, belt 21103 en er komt iemand bij u, om te in nen voor het goede doel. Alle Haarlemse muziek liefhebbers, die bij willen dragen in het huldeblijk, dat op 29 October zal worden aangeboden aan Marinus Adam ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als dirigent in Haarlem, kunnen hun bijdrage storten op giro nummer 4000 van de Twent- sche Bank, Haarlem, ten name van „Vrienden van het N.Ph. O." Zij worden verzocht hun naam op het biljet te ver melden. Het huldeblijk zal worden aangeboden op 29 October bij het jubileumconcert, waarop de persoonlijke vriend, Theo van de Pas, van de jubilaris de Variations Symphoniques van César Franck zal ver tolken. Het oudste sanatorium in het land, „Sonnevanck" in Harderwijk, houdt op 25, 26 en 27 October een grote bazar in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. De opbreng sten worden bestemd voor de bouw van een nieuw paviljoen voor 70 kinderen en babies. Maandagmiddag om 3 uur opent wethouder Bakker de feestzaal. De oudere patiënten van het sanatorium hebben talloze artikelen gemaakt en samen met vele gezellige at- Wij ontvingen een brief van de heer J. J. Hart, Essen- straat, waarin deze Haarlem mer enkele herinneringen ophaalt aan „onze oude Vis markt". Hij schrijft onder andere: Oud-Haarlemmers zullen zich nog wel herinne ren, dat de standplaats van de vishandel aan het eind van de vorige eeuw om het stand beeld van Coster plaats vond, terwijl de gemeentelijke vis- afslag werd gehouden op de Grote Markt naast de Vlees hal. En dan vertelt hij ons enkele kostelijke herinne ringen. Bijvoorbeeld dat de marktmeester zeer nors kon uitroepen: „Gooi ze maar in de mand, Kees", als hij geen 25 centen kon maken voor een springlevende kabeljouw van tien pond. En ook, hoe ge weldig het kon tochten in de toen nog open vishal en hoe de regen in kletterstromen van het dak van de kerk in de hallen gutste; goed voor de vis, maar niet voor de koop man. Men kon met duim en wijsvin eer het houtwerk af brokkelen. Na het dichtmaken van de vishal de visboeren moes ten daarvoor een marktgeld van een vierduit betalen werd de heer Kriens, cere moniemeester van het muziek corps van de failliet gegane schutterij! directeur van het marktwezen en Heimissen werd marktmeester met een salaris van 5 gulden per week; „die was dus ook onder de pannen". Maar het werk in de vishallen zette voor de visboeren geen zoden aan de dijk en zo eindigde de hele affaire in „geen geld geen liefde". Nu is het een „vlees-noch- vis"-hal. De ridderlijkheidsactieheeft de Haarlemse ridders in het licht gezet, dat hun ridder lijkheid eigenlijk niet kan verdragen. De jury heeft zich niet aan de indruk kunnen onttrek ken, dat voor vele inzen ders ridderlijkheid alleen maar betekende beleefd heid. Zo waren er brieven van verloofden en verloof des, die hun „aanstaande" zo'n bijzondere schat von den Er was een brief bij, een ontroerende brief, over een oude dame, die haar aangeboren zin voor orde overwon om een poesen familie van de gasdood te redden. Een brief over een 50-jarige werkster, die nog steeds werkt om een ex traatje te verdienen voor haar hulpeloze schoon ouders. Vele brieven ver meldden als daden van rid derlijkheid staaltjes van plichtsbetrachting in het beroep. Als de jury de mo gelijkheid zag, zou ze in die gevallen voor salarisverho ging zorgen. Maar de rid- derlijkheidsprijzen werden op andere wijze gewonnen. Broodbezorger Chris Post jr., 30 jaar, Gedemptè Oude Gracht lrd, ontvangt 100 gulden. Onder zijn dage lijkse klanten bevindt zich een 80-jarige dame, die al leen woont. Zij wil zelfstan dig blijven en niet in een tehuis ondergebracht. Post heeft haar op talloze ma nieren geholpen, zelfs met het huishouden. Hij rijdt haar geregeld naar plaat sen, waar de oude dame zichzelf niet heen kan be wegen omdat zij een hou ten been heeft. Zo bezich tigde hij met haar de Flora; hij bracht haar enkele ma len naar de Brouwerskolk en onlangs nog reed hij haar naar het Valkenbur- gerplein in Heemstede, waar de oude dame een vriendin wilde bezoeken. De jury meent dat Post in een opeenvolging van da den, in het bijzonder ten opzichte van de oude dame, grote ridderlijkheid heeft getoond. Het tweede be drag, van vijftig gulden, wil de jury toegekend zien aan het echtpaar De Grood, Madioenstraat 10, dat op buitengewone wijze morele en daadwerkelijke steun heeft verleend aan een zeer arm echtpaar, dat door werkeloosheid en ziekte in uiterst moeilijke omstan digheden verkeerde. Het echtpaar De Grood ver leende deze hulp en steun aan mensen, die het in het geheel niet kende, geduren de vier jaar. De eer der ridderlijkheid komt vol gens de jury ook toe aan mevr. Hessen-Heek, Kin derhuissingel, voor het vele werk en alle bemoeiingen door haar op de schouders genomen, 051 het lot van Haarlemse ouden van da gen, invaliden en zwakken te veraangenamen. Zij ont vangt een bedrag van 25 gulden als symbool voor de dank, die zovelen voor haar gevoelen. De jury legt er de nadruk nogmaals op, dat deze drie bedragen niet het karakter van een beloning dragen of een erkenning, dat de da den van de drie genoemden van een ridderlijker quali- teit zijn dan die van de overige inzenders. Zij wil haar hulde betuigen aan alle ridders, zoals die uit de brieven bleken en aan alle andere, onbekend ge bleven, ridderlijke Haar lemmers. D. J. A. GELUK, I. B. BRAUCKMAN, T. NEELISSEN. zeer persoonlijke sfeer, die Dullers werk bezit. Het is een ruimte, die in alle op zichten modern en Jxelder is, zonder de nadrukkelijkheid van dat genre te bezit ten. Het is er plezierig. Jenny Duller, de echtgenote van de pot tenbakker, stelt aardewerk-sieraden ten toon. Zij begon drie jaar geleden met het maken van deze charmante kleinoden, maar eerst sinds kort heeft zij de tegen kanting „geen zware stenen om je nek" weten te overwinnen, en nu kan ik er niet genoeg maken". In het gehele land kan men werk van haar hand aan treffen. We troffen het echtpaar aan het potten- bakkerswiel, dat tijdens de tentoonstelling is opgesteld in het achterzaaltje van de kunsthandel. Er zat een klein jongetje met een grote homp draaiende klei tussen zijn vingers; het was stomverbaasd over de vormen, die onder zijn eigen vingertjes groeiden. Er stond een groepje kinderen om heen; ter gelegenheid van de tentoon stelling kunnen kinderen met klei spelen als Wim Duller geen demonstraties geeft. Dullers werk is met grote liefde gemaakt en vindt zijn eigenheid vooral in innige glazuren, pasteltinten in zeer bijzondere gradaties. Door subtiele kleur-oneffenhe- den krijgt het aardewerk een levendigheid, die blijft boeien. Men raakt er niet snel op uitgekeken. De sieraden van Jenny Duller zijn van een geheel ander karakter. Het zijn gril lige kettingen, oorhangers en armbanden, die een vanzelfsprekende natuurlijkheid hebben en soms doen denken aan de tan- den- en kralen-kettingen in bonte kleuren, die primitieve volkeren dragen. Ondanks hun grilligheid bezitten zij een bescheiden karakter, een recht-uit aandoende oor spronkelijkheid. Wim Duller aan het werk. Foto Studio Lohr Dit is de eerste expositie in Haarlem van het pottenbakkersechtpaar, dat aan het Rollandspad een oude schuur heeft omge bouwd tot een allergezelligste woning met een ruim atelier, de „Potterie du Ton". En dat deze naam terecht een landelijke faam begint te krijgen, zal ieder duidelijk zijn die Studio Lohr bezoekt. Men kan dan tevens kennis maken met het echtpaar Lohr, dat gastheerlijk optreedt. De 36- jarige Ton Lohr, doctorandus in de econo mie, heeft nu na vijf belangrijke banen in het bedrijfsleven het evenwicht ge vonden, dat hij zich altijd wenste; in het bedrijf kan hij zijn zakelijke aanleg bot vieren en daarnaast zich wijden aan zijn hobby, fotograferen. Enkele mooie por tretten van hem illustreren Dullers ten toongesteld werk. In hotel Roozendaal te Overveen is de oprichtingsvergadering gehouden van de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond. De afdeling begint haar werk met ruim 30 leden. Op de bij eenkomst werd het woord gevoerd door mevrouw J. WigmanJansen Maneschijn te Amsterdam, gewestelijk hoofdpropagan diste in de provincie Noordholland-Zuid. Zij zette het doel en streven van de NCVB uiteen en memoreerde, dat de bond nu reeds ongeveer zestigduizend leden telt verdeeld over ruim vijfhonderd afdelingen. Op de bijeenkomst werd tevens gesproken door mevrouw A. van der VlugtKruyt, presidente van de afdeling Bloemendaal van de NCVB. Door de nieuwe afdeling Overveen hebben de daar woonachtige leden zich afgescheiden van de afdeling Bloemendaal. Het ledental van de afdeling Bloemendaal daalt daarmee van 160 tot 144. Bovendien treedt er in het bestuur een vacature op door 't aftreden van mevrouw J. van Giffen. Voor de opengevallen plaats zullen de leden binnenkort candidaten stellen. Tevens is door het aftreden wegens vertrek naar Arnhem van mevrouw J. Oostindië het bestuur van de afdeling Bloemendaal teruggebracht van zeven tot zes leden. «*»X»XXX0300CCC<X>X)OOOCOCOOOOC>X!OXOOCCO^CCOOC«X»OC De directie van het Rembrandtheater is zeer verheugd over de stroom brieven die zij mocht ontvangen naar aanleiding van de actie „Honderd gulden voor een ridder". De drie, door de jury gekozenen i1! (zie de rubriek Zeven Dagen Haarlem), krijgen dezer dagen het bedrag per <5 postwissel toegestuurd. De toegezegde plaatsbewijzen zullen verzonden worden naar de drie „aangevers". De directie dankt de juryleden voor de wijze, waarop deze hun tijdrovende taak hebben vervuld, en de directie en hoofdredactie van het Haarlems Dag blad-Oprechte Haarlemsche Courant voor de medewerking. De directie van het Rembrandt- theater. oocx»oooocccocccc<xcooMocc«x<xc<»oooocoocccccoooocoodQ

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9