Haarlemse broodfabrikant beboet wegens te laat bezorgen Kort en bondig Romantisch concert in Treslong Economische rechter Kick Smit speelde al weer voor Haarlem Margriet" verhuist deze week Vijftien mille gestolen uit warenhuis te Tilburg HZ en PC winnaar van de Vrijheidsbokaal 8 Verdediger acht overtreding winkelsluitingswet van principiële aard Zondag tegen VSV? Koopman, wegens diefstal, tot drie maanden veroordeeld Dr. G. Ph. Scheers nam afscheid van Rotterdam Twee kwartjes boete voor overtreding sluitingswet Driftige winkelier kreeg veertig gulden boete Amsterdamse Beurs Raadsel van achtergelaten koffer opgelost Kennemerland versloeg 't Gooi met klein verschil „Puck" weigerde applaus van rumoerige jeugd Bezorgdheid over de suikerbietenoogst Biljartuitslagen Scheepvaart I A AN DAG 2 o OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEM SC HE COURAM Vanmorgen stond voor de Haarlemse economische politierechter, mr. J. A. Bletz, terecht de heer S. V., directeur van een Haarlemse broodfabriek, aan wie een vijf tal overtredingen van de Winkelsluitings wet ten laste was gelegd. Tegen verschei dene van zijn bezorgers was proces-ver baal opgemaakt, aangezien zij op Zater dag na sluitingstijd brood afleverden en verkochten. De moeilijkheid doet zich hierbij voor, dat deze bezorgers het op Zaterdag extra druk hebben, aangezien zij de gezinnen van brood voor twee dagen moeten voor zien en omdat zij. daar vele gezinnen op Vrijdag loon ontvangen, op deze dag het geld moeten innen. Een groter aantal lopers in dienst te nemen is vrijwel onmogelijk, aangezien er haast geen te krijgen zijn. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, was van mening, dat dit euvel van het bedienen van de vaste klanten op Zater dag na sluitingstijd zich niet alleen in Haarlem, maar ook in andere grote steden voordoet. Melkhandelaren en groentehan delaren hebben met dezelfde moeilijk heden te kampen: de wet moet evenwel worden nageleefd. Er is weliswaar een wetswijziging op dit punt op komst, maar deze kan nog jaren op zich laten wachten. Zolang deze wetswijziging er nog niet is, moeten alle bedriiven in overtreding ver volgd worden. Zijn eis luidde vijf boetes van elk f 15. De raadsman van de verdachte, mr. C. M. Corporaal, was van mening, dat er van een groot onrecht sprake is. wanneer men in dit geval de zuiver conciëntieuze nale ving van de wet afdwingt. Hij vestigde de aandacht op de broodbezorgers van het platteland, die vaak door hekjes, brugge tjes en het traditionele kopje koffie bij ve le klanten in hun werkzaamheden worden belemmerd. Deze mensen kunnen onmoge lijk om zes uur binnen zyn, zelfs niet op Zaterdag. De wetsnaleving is daar niet af te dwingen. Er wordt dan ook nergens proces-verbaal opgemaakt, niet op het plat teland, zelfs niet in de grote steden, alleen in Haarlem. Door een arrest van de Hoge Raad inza ke het desbetreffende artikel uit de Win kelsluitingswet is de. broodvoorziening in Nederland zozeer in gevaar gekomen, dat een wetsherziening nodig is. Een dergelijke interpretatie als die van de Hoge Raad heeft de wetgever evenwel nooit bedoeld. Zou men de wet consciëntieus naleven, dan zou dit ten gevolge hebben tal van volslagen oneconomische investeringen voor nieuwe gebouwen, machinerieën en vervoermiddelen. De wetswijziging beoogt het herstellen van een onrecht. De officier vraagt hier bevestiging van het onrecht, aldus mr. Kick Smit heeft Zaterdag weer in het eerste elftal van Haarlem gespeeld. Toen 's middags bekend werd dat trainers van eersteklassers werd toegestaan voor hun club uit te komen zie het bericht elders in ons blad stelde men Smit op in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Ajax. die in Amsterdam werd gespeeld. De roodbroe- ken met vier invallers verloren met viereen. Smit behoorde tot de meest op vallende speler in zijn elftal. Het ligt voor de hand dat Smit ook zal worden opgesteld in de thuiswedstrijd tegen VSV Zondag aanstaande. De Surinamer Kamperveen zal dan vermoedelijk eveneens van de partij zijn, zodat Haarlem in dat ge val met een sterk gewijzigde voorhoede in het veld zal komen. 99 Naar wij vernemen zal het kleuterhi/is „Margriet" in de tweede helft van deze week verhuizen van het Kennemerplein naar het nieuwe, naar een ontwerp van architect J. P. Kloos verbouwde kleuter huis aan de Anna van Burenlaan. De officiële opening door burgemeester Cremers is voorlopig vastgesteld op 19 No vember. Verdediger uitte critiek op gebrekkige confrontatie Ondans zijn voortdurende ontkenning en zijn bewering, dat er een persoon verwis seling had plaats gehad werd de Haarlem se koopman J. R. v. d. W. Maandag door de Haarlemse politierechter veroordeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een maand onvoorwaardelijk met af trek van het voorarrest. Hij werd er namelijk van verdacht op 18 September van dit jaar bij een bouwwerk in Haarlem twee betonnen palen te hebben meegenomen. De 55-iarige waker P. J. F. had hem namelijk tezamen met een 47- jariige autoplaatwerker betrapt toen hij met een bakfiets, waarop de palen la°en in de buurt van het bouwwerk stond. Een der getuigen noteerde de naam en het nummer van de bakfiets en "ia de ver huurder kwam men bij R. v. d. W. terecht, die echter met alle beslistheid verzekerde, dat hij op het moment van de diefstal in een café had gezeten. De beide getuigen verklaarden echter bij de confrontatie, dat de verdachte de da der moest ziin en mede daarom eiste de of ficier van justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De verdediger, mr. B. J. Lambers, gaf toe, dat er een goede kans bestond, dat zijn cliënt de diefstal inderdaad gepleegd had, maar tevens meende hij toch, dat er door de slechte confrontatie, waarbij alleen de verdachte aan de getuigen werd ge toond, genoeg reden was om R. v. d. W. vrij te spreken. Tenslotte zei de verdachte nogmaals, dat hij volkomen onschuldig veroordeeld werd. Corporaal. De organisaties van bakkers zijn zeer zeker te vinden voor deze wets wijziging. Zij willen daarbij als het niet anders kan zelfs een limiet van acht uur 's avonds op de „normale" dagen en van negen uur op Zaterdagavond aanvaarden. Pleiter verklaarde met nadruk, dat de bezorgers, die bij verdachte in dienst zijn, geen langere werktijden maken dan be zorgers, in dienst van andere broodbe- drijven. Bovendien voldoet verdachtes bedrijf aan de hoogste sociale eisen. Wanneer ver dachte het aantal van zijn klanten zou laten schieten, dat in theorie nodig is om op de vastgestelde tijd dagelijks klaar te zijn, dan zou dit, volgens de raadsman, ge lijk staan met zelfmoord van het bedrijf. Wanneer hij zou overgaan tot de reeds eer der genoemde investeringen, zou daarmee een bedrag van drie ton gemoeid zijn. Men kan daarom redelijkerwijs niet van verdachte verwachten, dat hij de wet ge heel consciëntieus zal naleven. Het is een zaak van economische overmacht. Pleiter vroeg daarom ontslag van rechtsvervol ging, wijzend op het grote belang van het vonnis van de economische politierechter. De officier van Justitie merkte nog op. dat hij het ten zeerste betwijfelde, of er alleen in Haarlem in dit opzicht geverbali seerd wordt. Mr. Bletz was van oordeel, dat de offi cier door het eisen van zijn boete tot uiting heeft gebracht, dat hij de overtredingen niet al te zwaar opneemt. Hij vond het be drag passend; zijn vonnis was dan ook conform. Dr. G. Ph. Scheers, predikant bij de Ne derlands Hervormde gemeente te Rotter- dam-Delfshaven, heeft Zondagavond in de Mathenesserkerk te Rotterdam afscheid genomen wegens zijn aanstaand vertrek naar Haarlem-Noord (Schoten), waar hij Zondag zijn intrede zal doen als opvolger van dr. M. van der Voet. Hij had als tekst gekozen voor zijn af- scheidspredicatie Hebreeën 13 vers 14: „Want wij hebben hier geen blijvende stad, maar wij zoeken de toekomstige." Negen jaar heeft dr. Scheers in de Maasstad ge werkt en hij zeide prettige herinneringen daaraan te bewaren. Mogelijk zal de predi kant gemist worden, maar er is een troost, dat God Zijn werk zal laten voortzetten op het pad, dat de predikant gevolgd heeft. Zo kan de gemeente er van verzekerd zijn, dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Op verzoek van dr. Scheers was het slechts ds. M. Schrale, die namens de ker- keraad een woord van afscheid tot hem sprak, waarna de gemeente staande Psalm 134 zong. Ter opluistering van deze dienst ver leende Delfshavens kerkkoor medewerking. Vanmorgen stond voor de Haarlemse economische politierechter terecht de eige naar van een banketbakkerszaak aan de Gedempte Oudegracht, aan wie ten laste was gelegd overtreding van artikel 2 van de Winkelsluitingswet 1951. Tijdens de Haarlemse bloemenweek hadden de winkeliers aan het kermisterrein op de Nassau!aan van de gemeente ont heffing van de Winkelsluitingswet verkre gen. Verdachte had zijn zaak aanvankelijk op het aangegeven tijdstip gesloten, maar nadat hij bij informatie bij de bond had vernomen, dat zijn zaak open mocht blij ven, had hij haar weer geoDend, aangezien hij ook in de mening verkeerde, dat zijn zaak bij het kermisterrein behoorde. Dat was evenwel niet het geval. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste, evenals kort geleden in een analoog geval, een boete van f 0.50, subsidiair één dag hechtenis. Het vonnis van de econo mische politierechter, mr. J. A. Bletz, luid de conform. „We hebben jullie in de oorlog nog veel te goed. behandeld", aldus het commentaar van een Zandvoortse sigarenwinkelier en daarmee doelde hij op enkele Joodse Ne derlanders. die enigszins luidruchtig zijn zaak binnen gekomen waren. Tijdens de zitting van de Haarlemse po litierechter verklaarde hij echter, dat hij met deze woorden in het geheel geen kwa de bedoelingen had gehad en alleen zijn misnoegen had willen uiten over het feit, dat enkele kinderen met enigszins vette handen zijn toonbank zouden hebben be duimeld. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was echter van mening, dat het verweer van de verdachte wel bij zonder onaannemelijk was en dat de hou ding van de winkelier alle perken te bui ten ging. Hij eiste tegen de verdachte een geldboete van vijftig gulden of twintig da gen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tijd van een week met een proeftijd van drie jaar. De politierechter, mr. J. P. Petersen, wilde rekening houden met het feit. dat de verdachte vrij driftig was en veroor deelde hem tot veertig gulden boete. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3J-? Nederl.'47 100% 100% A.K.U 254% 255 Unilever 431% 432'A Philips Gloeil. 321% 321 Kon. Petroleum 512% 511 A'dam Rubber 92% 93% Holl. Amer. Lijn 169% 170 N. Scheepv. Unie 147% 148% H.V.A 131% 132 Deli Mij 130 134 Amsterd. Bank 225 226 Ned. Handel Mij 199% 199% Rotterd. Bank 201% 203 Twentsche Bank 204 204 Anaconda Copper 41% 41% Bethlehem Steel 81% 80% Republic Steel 63»/» 63% Shell Union 57% 54% Tidewater 26B/i, 26% U. S. Steel 591&/io 59V» In Tilburg hebben inbrekers zich door inklimming toegang verschaft tot een wa renhuis (Vroom en Dreesmann) in de Heu velstraat. Zij doorzochten de kantoorruim ten en troffen in een der kasten een bedrag aan van ongeveer 15.000, dat werd buit gemaakt. Voor de in het warenhuis aanwezige goederen toonden zij geen belangstelling. Onlangs is bericht dat in een hótel te Utrecht tijdens de najaarsbeurs in 1953 een koffer was achtergelaten, die, toen hij een jaar later door de hotelhouder werd ge opend, een groot aantal Canadese effec ten, Canadees geld en brteven ten name van de heer Tj. Doorenbos bleek te bevat ten. De heer Doorenbos, die sinds 1938 in Canada woont, heeft thans zijn koffer te ruggehaald. „Ik begrijp niet waarom er zoveel drukte over die koffer is gemaakt", zei hij. „Er zitten 28 Canadese dollars in en al die papieren die er bij liggen zijn waardeloos. Ik bewaar die effecten voor het geval zij nog enige waarde mochten krijgen". In het sportfondsenbad heeft men Zon dagavond enthousiast meegeleefd met de soms bijzonder enerverende wedstrijden om de Vrijheidsbokaal, de door HVGB be schikbaar gestelde wisselprijs. Voor de vierde maal werd het Haagse HZ PC winnaar. Tussen de wedstrijden vond een demonstratie kunstzwemmen plaats en werden enige spannende zwemnummers gepresenteerd. In de wedstrijd HVGBSVH (Hillegers- berg) zagen wij een voortdurend Haarlems overwicht. De SVH'ers hadden een tweetal invallers moeten opstellen en daardoor was het ploegverband enigszins zoek. Twee doelpunten van Rol en een tegenpunt van Smael gaven HVGB met de rust een kleine twee-één voorsprong. Door Rol groeide deze tot drie-één, waarna Vermeer een numerieke meerderheid uitbuitte toen Hal- sema uit het water was gezonden en de stand op drie-twee bracht. Daarop nam HVGB opnieuw het initiatief en Felix stel de met twee fraaie doelpunten de zege veilig. In de andere voorwedstrijd had HZPC in het begin grote moeite met het Amster damse IJ. Hoewel de Hagenaars maar moeizaam tot scoren kwamen, liep uitein delijk hun overwinning geen gevaar. Zwemwedstrijden Ondanks het op het laatste nippertje af schrijven van Geertje Wielema en Herman Willemse, hebben wii aantrekkelijke zwem wedstrijden gezien. De honderd meter vrije slag voor heren toonde een verbeten duel tussen Geurtsen (HPC) en Pieters (DWR), met op de derde plaats Tjebbes (HPC). Na een enerverende race werd Geurtsen ten slotte met handbreedte verschil eerste in de voor dit zware bad bijzonder fraaie tijd van 1.00.4. Pieters en Tjebbes maakten res pectievelijk 1.00.9 en 1.01.9. De honderd meter rugslag voor dames werd een gemakkelijke zege voor de soepel zwemmende Joke dê Korte. In 1.16.0 werd zij eerste. Een snannende strijd om de tweede plaats besliste Ali Seeaar (ADZ) met 1.21.0 juist in haar voordeel voor Willy Werker (HDZ). die 1.21.2 maakte. Een zestal ploegen betwistte elkaar on de 10 x 66 2/3 meter de Afrika-wisselbeker. Winnaar werd HZPC in 6.47.0, gevolgd door Het IJ in 6.48.4. Ofschoon de laatste zwem mers snel van de plaats oprukten, kon HPC de Zwemclub Haarlem net niet meer van de derde plaats verdringen. Haarlem 7.02.4 en HPC 7.03.0. HVGB en DWT sloten de rij. De demonstraties kunstzwemmen wer den door de Amsterdamse vereniging ZAR en De Alkmaarse Waterratten op geslaagde wijze verzorgd. De finale De verliezers uit de voorwedstrijden hebben in een technisch niet hoogstaande wedstrijd elkaar de derde nlaats bestreden. SVH. dat sterk in de verdediging gedron gen werd, moest het van een geïsoleerd liggende midvoor hebben en dat bleek juist te weinig. Geregeld scorend werkte Het IJ zich naar een vijf-twee zege. De eindstrijd tussen HVGB en HZPC was bijzonder spannend. Dp Hagenaars maak ten in het begin de fout de Haarlemse middenvoor Rol vrij te laten liggen en met zes man op te zwemmen. Toen zij daarbij enige gemakkelijke kansen verknoeiden en te weinig schoten, kwam het moment waar de hele HVGB-aanhang oo hoopte: de bal werd onderschept en snel naar Rol ge speeld. Ofschoon Max van Gelder nog moe dig uit zijn doel kwam. was de vriie kans niet meer te missen. Met deze één-nul stand kwam de rust. Na de hervatting kwamen de Hagenaars nozetten. Waalewijn en de internationals Smol en Korevaar brachten de stand met goede doelpunten op één-drie. Bij een numerieke meerder heid scoorde Halsema ten slotte nog een tegenpunt. Twee-drie. Kennemerland heeft Zondag een uitste kende prestatie geleverd door de steden- ontmoeting tegen 't Gooi met 43-37 te win nen. In de eerste ronde, waarbij de lagere teams aan de beurt kwamen, ging de striid volkomen gelijk op, maar in de tweede ronde kwam Kennemerland snel met 34-28 voor te staan. Toen echter raakte de span ning er nog geducht in, doordat de gasten snel inliepen tot 37-36. Het gevaar was daarna echter plotseling geweken. P. van Eyk scoorde tegen Vlaanderen namelijk de winnende punten. Bij de Overgangsklassers was de Hilver summer Heizenberg heer en meester en won al zijn partijen, waarbij vooral die tegen Th. Blom óo zeer hoog peil stond. P. van Eyk en P. Klabou wonnen elk twee maal. waarna het dubbel de stand op 4-6 bracht. E. van Abbevè was bij de eerste klassers ongenaakbaar en won driemaal. J. Weenink zorgde voor twee punten. F. de Loor kon alleen van Koppenberg winnen. In het eerste dames-team blonk mejuf frouw C. Schuyt uit met drie overwinnin gen. Mejuffrouw' A. Lahev stelde wat te leur door niet tot winst te komen. Mejuffrouw A. Hogeslag zorgde voor een punt, waarna het dubbel ook hier winst voor de gasten betekende. Do Haarlemse Jeugd weerde zich bijzon der goed, door de grootste overwinning, namel-ik 8-2 te behalen. R. Voogt v/as ongenaakbaar met drie overwinningen, Sohoof en Van Eyk wonnen elk tweemaal en ook het dubbel was voor Kennemerland. Bij de lagere teams speel den de tweede-, derde- en vierde klasse teams gelijk. Het tweede dames-team ver loor echter met zes-vier. Er werd ook nog een bestuurs-wedstrijd gespeeld, die door Kennemerland met acht- twee werd gewonnen. Te Zwolle is in de leeftijd van 58 jaar overleden ir. F. S. Langemeyer, oud-hoofd ingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Overijsel en Drente. De kunstkring „Bollenstreek" heeft Za terdag in gebouw „Treslong" te Hillegom onder grote opkomst van leden zijn eerste avond in dit seizoen gegeven. Voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, burgemeester van Hillegom, sprak een woord van welkom. Hij toonde zich zeer verheugd over de verrassend grote belang stelling, die de kunstkring voor zijn streven heeft mogen ondervinden. Hierdoor zou overtuigend bewezen zijn, dat de bollen streek zeker niet armer aan culturele inte resse is dan andere gebieden van ons land. Het programma, dat voor dit concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest was samengesteld, bracht de toe hoorders in een romantische muzieksfeer met Slavische inslag. Dit was voor hen geen onverwachte ervaring, want de wer ken, die onder leiding van Toon Verhey werden uitgevoerd: „De Moldau" van Bedrich Smetana, het Tweede Pianoconcert van Serge Rachmaninov en de Vijfde Sym phonic („Uit de Nieuwe Wereld") van An- tonin Dvorak raken met hun bekendheid de populariteit. En het heeft ook inderdaad ziin aparte bekoring van tijd tot tijd weer eens geconfronteerd te worden met ver- Na zijn optreden met „Het wederzijdse Huwelijksbedrog" voor de 15- tot 20-jarige leerlingen van de Zaandamse gemeente lijke handelsavondschool, heeft het gezel schap „Puck", ondanks een herhaald ver zoek daartoe van de directeur dier school, geweigerd ook maar één keer het doek te doen opengaan. Het rumoer en de wanorde in de zaal waren van dien aard geweest dat normaal spelen bijkans onmogelijk was. Er bestaat bezorgdheid over de oogst van suikerbieten, waaraan nog maar nau welijks begonnen is, terwijl anders begin October het werk aanvangt. In 1953 werd 67.800 hectare bieten ge teeld tegen 79.200 thans, of 15 percent meer. Of dit tot een grotere suikeropbrengst zal leiden dan in het vorige jaar is de vraag omdat de bieten door gebrek aan zon vaak een laag suikergehalte hebben. Het oogstprobleem van de bieten is daar om zo moeilijk, omdat dit werk uitsluitend door geschoolde landarbeiders kan worden gedaan. De arbeidsvoorziening bij de bie- tenoogst baart dan ook grote zorgen, om dat men er geen vrijwilligers bij gebrui ken kan. De suikerfabrieken draaien thans met grote vertraging. Zij zijn trouwens al twee of drie weken te laat begonnen als gevolg van de wekenlange vertraging van de ge hele Nederlandse oogst, welke veroorzaakt werd door een koud, droog voorjaar, een regenachtige, zonloze zomer en een veelal drijfnatte nazomer. trouwde klanken, die door mogelijke daar aan verbonden herinneringen nog een heel eigen, persoonlijke betekenis hebben ver kregen. Maar aan de andere kant dreigt toch ook de teleurstelling', wanneer de tijd het vroeger aanbeden ideaal zijn luister ontnomen heeft en het op een ander waar deringsplan heeft geplaatst. Dit gevaar is voor het Pianoconcert van Rachmaninov een merkbare realiteit ge worden, „dank" zij producten als het „Warsaw concerto" en „The dream of Oiwen" bijvoorbeeld, die zich met de zwakste plaatsen er van associeerden. Vooralsnog lijkt het of de betere elementen als de gevoelige lyriek en niet het minst de oerkracht der volksmuziekrhythmen het concert voor de volstrekte devaluatie zullen behoeden. Ook de pianist Theo van der Pas stond hiervoor met zijn vertolking in de bres. Hij gaf zijn spel de noodzake lijke, romantische gloed en stuwing. Toon Verhey met het orkest volgden hem hierbij met eensgezinde intenties. Warme bijval was de verdiende beloning voor de zo ge waardeerde Nederlandse pianist, in welk succes ook dirigent en orkest betrokken werden. Een dankbaar onthaal kreeg ook het sym- phonisch gedicht „De Moldau" van Sme tana, waarvan de karakteristieke episoden in de uitvoering hun concrete klankuit beelding kregen, zoals' de boerenbruiloft, het sprookjestafereel in de bossen, de jachtstoet en als indrukwekkende hoogte punten de onstuimige stroomversnellingen en 't nationaal symbool: de oude konings burcht. Smetana heeft in „De Moldau" zijn Tsjechische afkomst niet verloochend. Maar evenmin deed dit Dvorak in zijn sympho- nie, al kondigde de componist dit werk als een groet uit de Nieuwe Wereld aan. Dvorak's symphonie is overbekend, maar haar aantrekkelijkheid door verwerking der motieven, melodische rijkdom, veel kleurige instrumentatie en evenwichtige bouw, is onweerstaanbaar. Toon Verhey leidde de uitvoering met bedachtzaamheid en. zorgvuldigheidsbe trachting, de expressieve spanningen ont laadden zich volgens het principe van de ordescheppende matiging. Zoals reeds bij een voorgaande muziekuitvoering in „Tres long" werd opgemerkt, zijn de acoustische verbeteringen in de zaal effectief geweest. Ook nu heeft men daarvan kunnen profi teren. P. ZWAANSWIJK De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Federatie van Bil jartverenigingen voor Haarlem en omstreken luiden: Klasse A: Centrum IDuvelshoek 80; S E GTelescoop 26; KR ICentrum II 2—6; DWO—KR II 4—4. Klasse B: DWSH. West II 62; Bellevue —Oosten 44; 't Poedeltje I—KR 44; H. West I't Poedeltje II 44. Klasse C: Telescoop IIDuvelshoek 53; Telescoop IDWO 44; DWS't Poedeltje 6—2; BW—KR 2—6. Klasse D: Kampervest II—S en G 0—8; DWO—Kampervest I 44; Bellevue I—Cen trum 62; H. West II—Bellevue II 44. Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, opende Zaterdagmiddag de tweede openbare kleuterschool in zijn gemeente, de Josina van den Endenschool in Plan Noord. De school is genoemd naar de pionierster van het kleuteronderwijs in Zand- voort. Zij werd ontworpen door de adjunct-directeur van Publieke Werken, de heer B. Wit, wiens project werd uitverkoren om als voorbeeld van kleuterscholenbouw te dienen op een te Delft gehouden tentoonstelling. Alchlba, 23 te Pto Alegre Algenib, 23 te Rio de Janeiro. Alwaki, 23 te Montevideo Alioth, 23 te Rio de Janeiro. Aardijk, 23 v. Antwerpen n. New York. Abbekerk, pass. 24 ten Z Kreta n. Genua. Agatha, 24 te Pladju. Alcyone, 23 v. St. Vincent n. Recife. Aldabi, pas. 23 St. Vincent n. Rio de Janeiro Aletta, 24 v. Singapore n. Plaju. Alkaid, 23 v. Rotterdam n. Bremen. Alphacca, 23 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alpherat, 25 te New York. Alwaki, 23 v. Montevideo n. Santos. Ampenan, 24 te Singapore. Andijk, 23 te Rottsidam. Antonia, 25 te Pladju. Boissevain, 22 v. Hongkong n. Singapore. Banka, 24 te Calcutta verw. Baud, 25 te Soerabaja. Bawean, 24 v. Manilla n. San Francisco. Bennekom, 23 te Rotterdam. Billiton, 25 te Belawan. Bloemfontein, pas. 24 Finisterre n. Southampton CaJlisto, 22 v. Newport News n. Lands End. Charts, 22 te Savanna. Cumulus, 22 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Delft, pass. 24 Oostp. Kreta n. Sidon. Caltex Nederland, 24 tc Rotterdam. Caltex Utrecht, 24 Ouessant gepass n. R'dam. Ceronia, 23 v Singapore n. Balikpapan. Clstula, 23 v Rotterdam n. Lissabon. Clavella, 24 v Geelong n. Hobart. Cottica, 23 v Dover n. Barbados. Delft, 22 v. Cristobal n Aruba. Delfland, pass. 23 ten O. St. Paulsrock n. Rio de Janeiro Drente, 24 pass. Ctylon n Aden. Duivendijk, 22 te San Francisco. Esso Rotterdam 26 a. d Hoek v. Holland verw Falco. 27 Montreal verwacht. Eos. 24 v. Malta n. Piraeus. Erlnr.a, 25 te Singapore. Esso Amsterdam, 24 dw. Kreta n. Antw. Esso Den Kaag. pass. 24 Gibraltar n. Antw. Etrema, 24 te Malta. Friesland (SSM). 24 te Rotterdam. Gordias, 23 te Alexandnë Graveland, 23 te Rio de Janeiro. Groote Beer. 23 te Montreal. Gaasterland, 23 te Amsterdam. Ganymedes. 24 te Bremen. Groote Kerk 23 v. Newcastle n. Brisbane. Haulerwijk, 22 te Norfolk. Hersilla, 23 te Georgetown. Hilversum. 23 te Genua. Hector, 23 te Amsterdam Haarlem. 24 te Bremen. Hathor. 24 te Malta. Heemskerk, pass. 24 Aden n. Suez. Hoop.-kerk. 24 te Mombasa. Ittersum, pass. 23 Key West n. Fernandia. Ivoorkust, 22 v. Dakar n. Le Havre. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 290 m. ZO. Torres- straat n. Soerabaia. Jagersfontein. 24 200 m. N.NO. Finisterre. Kais, 22 v. Rotterdam n. Sorong. Kota Gede, 23 te Antwerpen. Karimun, 24 te Genua. Katelysla, 24 180 m. NO.t.Z. Sabang. Koratia, 25 te Geelong. Kota Inten, 23 v. Genua n. Rotterdam. Lekhaven, 22 v. Las Palmas n. Recife. Lemsterkerk, 22 v. Marseille n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 22 v. Rotterdam n. Calcutta Lawak, 23 te Casablanca. Luna, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Lutterkerk. 24 te Bahrein verw. Laertes, 25 te Singapore. Leersum, 24 te Antwerpen. Leuvekerk, 24 v. Karachi n. Aden. Limburg, 24 te Bahrein Lindekerk, 23 te Basrah. Loenerkerk, 24 v. Rangoon n. Calcutta. Maas, 24 te Beyrouth. Marken, 22 v. Hull n. U.S. Meerkerk, 23 te Hamburg. Maasland, 23 v. Santos n. Rio Grande. Manoeran, 23 te Djeddah Mapia,, 24 te Djeddah. Mataram. 24 n. Balikpapan. Meliskerk, 24 90 m. Z. Barcelona. Mitra, 24 te Pulubukom. Nestor, pass. 22 Lands End n. Amsterdam. Notos, 22 v. Rotterdam n Savona. Nieuw Amsterdam, 23 810 m. O. Kp. Race. Nigerstroom, 23 te Wlnneba Noordam, 23 v. Rotterdam n. New York. Omala, 24 op de Thames n. Shellhaven. Ondina, 23 v. Curagao n. Casablanca. Orestes, 24 te Rotterdam Orion. 24 te Rotterdam Prins Joh. Willem Frlso, 22 te Rotterdam. Prins Willem IV. 22 v. Chicato n. Milwaukee. Papend recht. 24 te Batoem Pendrecht, 23 v. Pta Cardon n. Boston. Peperkust, 23 v. A'dam 24 te Antwerpen. Pieter S, 23 v. Barry n. Amsterdam. Poelau Laut, 22 v. Belawan n. Colombo. Polyphemus. 23 v. Djeddah n. Aden. Prins Fred. Hendrik. 23 v Rotterdam n. Detroit Prins Willem IV, 23 v. Milwaukee n. Suspen- soir. Pygmalion, 23 v. Antwerpen n. Amsterdam. Radja, 22 v. New York n Casablanca. Rempang, pass. 23 Malta n. Beyrouth. Raki, 22 v. Hamburg n. Bremen. Ridderkerk. 24 v. East London n. Port Elizabeth Roebiah, 25 te Djibouti verw. Roggeveen, 24 300 m. W. Seychellen. Rotu'ia, 25 te Singapore. Rijndam, 24 v. Le Havre n. Southampton. Schie, 23 te Bridgetown. Sibajak, 22 te Rotterdam. Soestdijk, 23 te Galveston. Stad Dordrecht, 23 te Palermo. Stentor, 23 te Trinidad. Sunetta, pass. 22 Port. Said n. Gibraltar. Salawatl, 24 v. Massawa n. Port Said Saroena. 24 v. Pladju n. Tj. Priok. Schouten. 24 tc Osaka. Stad Haarlem. 23 v. Wsbana n. Engeland. Stad Leiden. 24 v. Genua n. Marseille. State of Liberty, 24 te Mena el Ahmadi. Straat Banka, 25 te Cochin. Tawali, 22 te Antwerpen. BINNENLAND By de staatsmanen is een z.g. eigen- bouwregeling ingevoerd voor de personeels leden, die in het bezit willen komen van een eigen huis. De belangstelling daarvoor is zo groot, dat zij hiervoor op de begrotingen voor 1954 en 1955 der staatsmijnen uitgetrok ken middelen overtreft. Reeds meer dan 1300 arbeiders en beambten dienden een aan vraag om een renteloos voorschot in. Een Zwolse wykvereniging heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een nacht voorstelling gegeven van de film „Op hoop van Zegen". De opbrengst zou bestemd zijn voor het comité „Ramp Urker vissers 1954". Burgemeester Keyzer van Urk heeft de ver eniging medegedeeld, dat het comité de opbrengst niet kan aanvaarden, daar deze vorm van hulp te zeer in strijd is met de opvattingen die door vrijwel geheel Urk worden gehuldigd omtrent de Zondagsrust. De opbrengst zal nu voor een liefdadig doel worden bestemd. De heer Chr. G. Matser, burgemeester van Arnhem, zal binnenkort zijn functie van vice-voorzitter van de Katholieke Volks Partij neerleggen. Hij heeft zulks meegedeeld tijdens de Zaterdag in Nijmegen gehouden vergadering van de kring Arnhem-Nijme- gen van de K.V.P. De heer Matser heeft dit besluit genomen wegens drukke werkzaam heden. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hebben Zondagmiddag met hun gevolg in een restaurant te Roermond de lunch gebruikt. Daarna vertrokken zij per auto naar Soestdijk, waar zij de gasten wa ren van Koningin Julian; en Prins Bern- hard. Vandaag is het Griekse koninklijk paar naar Frankrijk vertrokken. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft een brandweer museum geopend, dat is ondergebracht in het gebouw van de Gemeentelijke Vervoer en Motordienst. In dit museum zijn onder meer een oude stoombrandspuit, handspui ten en andere curiosa op brandweergebied bijeengebracht. De Zaandamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 22-jarige jongeman, die zijn 19-jarige zusje een blikje op het hoofd had geplaatst en geprobeerd had dat van een afstand van 12 meter eraf te schieten met een luchtpistool. De moderne Wilhelm Teil miste echter waardoor zijn zusje twee kogeltjes in het voorhoofd kreeg, die in een ziekenhuis verwijderd moesten worden Aan de vooravond van de dag, waarop het honderd jaar geleden is, dat H. W. Bak huis Roozeboom, hoogleraar in de schei kunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam, in Alkmaar werd geboren, is Zaterdag een krans gelegd op het graf van deze chemicus op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam. Prof. Bakhuis Rooze boom verwierf zich een wereldnaam door het leggen van den grondslagen van de leer der heterogene evenwichten, de z.g. phasen- leer, die van onschatbare waarde is gebleken zowel voor de zuivere als voor de toegepaste wetenschap. Afgevaardigden van 76 Nederlandse verenigingen in Duitsland hebben Zondag op het congres van de „Nederlandse Bond" in Bonn gevraagd om krachtiger culturele verzorging via de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in West-Duitsland. In de eerste plaats zijn Nederlandse films en boeken nodig. Voorts wensten de congressis ten, dat meer Nederlandse kinderen kunnen deelnemen aan vacantiereizen naar Neder land. De rechter-commissaris by de Haagse rechtbank heeft de in bewaringstelling gelast van de onlangs aangehouden Haagse advo caat mr. W. F. H. Z.. die verdacht wordt ongeveer een halve ton te hebben verduis terd. Mr. Z. heeft gedeeltelijk bekend. De tot nu toe grootste electronische rekenmachine buiten Amerika komt 27 October met de „Nieuw Amsterdam" in ons land aan. Haar prestatievermogen is gelijk aan dat van 350 administratieve krachten, die elk een rekenmachine ter beschikking hebben. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen candidaat-notaris 1954 is geslaagd de heer D. A. W. van der Burgt te Halfweg. Tiba, pass. 22 Recife n. St. Vincent. Tara, vertr. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Tabian. pass. 23 Sabang n Colombo. Tarakan, 24 dwars Balearen n. Amsterdam Taria, 24 te Pladju. Telreslas, 24 te Colombo. Ternate, 24 v Bangkok n Tj. Priok. Tjipanas, 24 te Santos. Tjitjalengka. 24 v. Durbar, n. East London. Trompenberg. 24 v. Le Havre n. Amsterdam. Utrecht, pass 22 Anderhalfgraadskan. n. Port said. Westerdam, 22 v. Albany te New York. Waal, pass. 23 Finisterre n. Lissabon. W. Alton Jones, 23 v. Port Said n. Philadelphia Waal. 24 te Lissabon. W. Alton Jones, pass. 24 ten Z. Kreta naar Philadelphia. Weltevreden, 24 te Tj. Priok. Wieldrecht, 24 v. Napels te Mena el Ahmadi. Willem Ruys pass. 24 Sue? n. Colombo. Wonorato, 23 v. Genua n. Marseille. IJsel 22 te Tstanboel. Zeeland (SSM). 23 v. Huil n. Abenraa. Zaan, 23 v. Ursviken n. Zaandam. Zuiderkruis, pass. 24 Pantellaria n. Port Said. KLEINE VAART Admiralengracht, 23 v. Antwerpen te R'dam. Albergen. 24 v. Requejada te Terneuzen verw Appm-geaam, 22 v. Oporto n. Vlaardingen. Arnoudspolder, 23 v. Lissabon n. Oporto. Audacla. 23 v. Mostyn te Barry verw. Anna b. 24 v. Sables d'Olonnes te Barry verw. Atlantis, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Att S, 23 v. Aberdeen n. Sunderland. Rapid, 23 v. Klrrgslynn te Rotterdam. Beekbergen, 23 v. Manchester n. Barry. Brem, vertr. 26 v. Antwerpen n. Oporto. Barracuda, 23 v. Antwerpen te Rotterdam Bab T, 22 Kiel gepass n. Ostrand. Carpo, 23 v. Swansea te Rotterdam. Geeststroom, 23 v. Maassluis te Rotterdam Castor, pass. 23 Vlissingen n. Whitstable. i Coolhaven, 23 v. Belfast te Duinkerken. Claes Compaen, verm. 23 v. Swansea n. R'dam Diligentla, vertr. 23 v. Gonfieville n. Vlaar- cungen. Da Capo, vertr. 26 v. Rotterdam n. Lissabon. Daje Bohmer, 24 v. Aberdeen te R'dam verw. Dollard, pass. 23 Vlisslngen n. Kopenhagen. Domburgh, 23 v. Rotterdam n. MIddlesbro. Driebergen, 23 v. Cardiff n. Swansea. Duiveland, 23 v. d. Tyne n. Rotterdam. Eibergen, 23 v. d. Mersey n. Swansea. Evertsen, pass. 23 Dungeness n. Aarhus. Flevo, 23 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Franka II. verm. 23 te Dover. Gaastertand, 23 v. Harlingen n. Lelth. Gramsbergen 23 v. Genua n. Propriano. Haskerland 23 v. Harlingen n. Goole. Joost, 21 v. Kotka n. Zaandam. Jaba. 23 v. Goole te Hobro. Julia, pass. 23 Vlisslngen n Alloa. Lucas Bols I, verm. 23 v. Turku n. Hamina. Larix. 20 te Gefle. Maasym N. vertr. 23 v. Leningrad n. Sornaes. Meres N, 23 v. Rotterdam n. Lissabon. Midslantf, 23 v. Rotterdam n. Grangemouth. Menkar N. tl v. Antwerpen te Rotterdam. Mulan, 23 v. Is'gnv n. Zeebrugge. Mypuek. 23 v Roterdam n. Kopenhagen. Nassauhaven. 2f v. Ma'.mö tc Rotterdam verw. Nleuwehaven. 73 v. Rotterdam n. Malmoö. Neeltje B, 23 te R oen'fort. Noorderlicht 23 v. Kemi te Huil. Nottingham. 23 v. Ko*terdem n. Ktngslynn Nyenburfi'i. 2.7 v. Rott'.xlam n. Stockholm Pavn. 20 te Gefje. ponto. 22 te Stockholm Piato. 22 v. Duinkerken n. Bilbao. Ponza pass. 2.3 Vlisslngen n. Goole. Rapid, 24 v. Rotterdam n. Stockholm. Result, verm. jSostnn p. Middel fa rt. Se tas, 24 v Oporto te Antw»'-pen verw. Sttentje Menal.iga, 23 v Rotterdam te Riga. Sambre, 2,7 v. fiottc-rd&m n. Parijs. Servus, pass. ?3 Vlisslngen n. Ballina. SHvaplann, 2? Vlieringen n. Kopenhagen. Stella Maris 24 v Terneuzen te Stugsund verw Taormlna, 23 v. porrus r.. Par. Vindicat Aton» r'oiit. 2o v. Cardiff te Rotter dam verwacht. Veenenhurgh 23 v. Rotterdam n. MIddlesbro. Virgo, 23 v. Antwerpen te Odense. Vrede, 23 v. Invergordor. te Methtl. Westersingel, 23 v. Antwerpen n. Oporto. Zeehaan, 23 v. Riga te Odense.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10