Saargeschil bijgelegd en Bonn bij bet Westen ingeschakeld Weerbericht Geslaagd Ministers Dulles en Beyen vinden het een wonder OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Duitsers vrezen dat de Saar „voor altijd verloren is" „Willem Bontekoe" was wellicht boven IJmuiden Trein ontspoord bij Eindhoven Zeven en twintig handtekeningen in Parijs gezet he~rdaBgTn- De omstreden Saar Onverwachte inspectie van wapenfabrieken Bonn zal 600 millioen per maand betalen Polen laat Amerikaan na vijf jaar vrij Het woord is aan Met motorfiets te water gereden en verdronken Adenauer licht vandaag zijn kabinet in De helft van het wrak is thans geborgen Weerrapport 69e JAARGANG No 91 MAANDAG 25 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 24 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONDERHANDELINGEN te Parijs, voortzetting van die van Londen, hebben tot volledig resultaat geleid. Men is ge slaagd in de voltooiing van de opzet, waar van de grondslagen al in de Britse hoofd stad waren gelegd. Er zijn door ministers van Buitenlandse Zaken nu dus handteke ningen geplaatst onder protocollen die be treffen: het herstel van de souvereiniteit van West-Duitsland, gepaard gaande met opheffing van de militaire bezetting; de vorming van een West-Europese'Unie, bin nen welke Unie Duitse herbewapening (onder controle) zal geschieden; de toe treding van Duitsland tot de Atlantische Unie; het Frans-Duitse accoord betreffende het Saargebied, dat de „Europeanisering" van dit gebied geldt. Dit laatste heeft ten slotte nog de grootste moeilijkheden opge leverd; een urenlang onderhoud tussen de Franse minister-president Mendès-France en de Duitse Bondskanselier Adenauer heeft Zaterdag tot een compromis geleid, waarbij de Duitser aanmerkelijk heeft moeten toegeven en dat de Engelsman Eden tot een gelukwens aan beider adres heeft bezield, toen hij bij zijn vertrek naar Lon den de gebruikelijke „verklaring" aflegde. In een radio-rede heeft Mendès-France Zondagavond gezegd, dat de Franse rege ring economische accoorden op lange ter mijn met Duitsland wil sluiten. Hij stelt een belangrijke Frans-Duitse samenwer king in uitzicht en het is te voorzien dat hij ook in die richting wel weer zal slagen. Tenminste: als hij er in de eerste plaats in slaagt de ratificatie van de nu gesloten accoorden die men kan zien als gemeen schappelijke plaatsvervanging van de ge sneefde E.V.G. van het Franse parle ment te verkrijgen. Alle betrokken West- Europese parlementen zullen ter ratificatie bijeengeroepen worden, maar opnieuw con centreert zich de spanning op de Franse Nationale Vergadering en neiging om tot haar te zeggen „Gaat u vóór" doet zich on getwijfeld bij de andere gelden. Of daar ditmaal ernstige reden voor bestaat is een andere vraag. Het Franse parlement heeft, door Mendès-France een stevige meerder heid te bezorgen na de voorlopige accoor den van Londen en hem ruime vrijheid van handelen toe te staan, al een belangrijke stap in de richting der definitieve beslissing gedaan. Bovendien heeft de premier zijn positie in het parlement verder versterkt: zowel door zijn eigen partij, de radicaal- socialistische, volledig mee te krijgen, als door de Gaulle's „politieke erfenis" te ver werven en zich van de medewerking der socialisten, die in aantal de sterkste partij in het parlement vormen, te verzekeren. De verwachting dat hij voor het einde des jaars een betrouwbare regeringsmeerder heid in de Nationale Vergadering zal heb ben verkregen en al eerder zijn kabinet herzien door de opneming van een aantal nieuwe ministers die dit bewaarheiden lijikt niet overdreven. In dit vooruitzicht zal hij' met zelfbewustheid al eerder de vertrou wenskwestie kunnen stellen, als over de datum voor het ratificatie-debat moet wor den beslist. En die beslissing kan al bij voorbaat een duidelijke aanwijzing van de uitslag inhouden. Het is waar dat inmid dels door de regering te Moskou een nieu we vier mogendheden-conferentie betref fende hereniging van Duitsland is voorge steld, waarbij bereidheid tot het houden van vrije verkiezingen en ook tot terug trekken van de Russische bezetting van Oost-Duitsland wordt uitgesproken. De Westelijke mogendheden zullen daar op kunnen antwoorden dat zij tot zulk een conferentie bereid zijn na de ratificatie van de huidige accoorden van Parijs. Natuurlijk valt niet te loochenen dat deze accoorden in een zeer belangrijk opzicht van het verworpen verdrag voor een Euro pese Verdedigings Gemeenschap blijven verschillen: zij liggen slechts op een ver- drags-basis; zij missen de instelling van een boven-nationaal gezag zoals men dat hoopte reeds voor defensie-alleen te kun nen instellen, zij missen sanctie-bepalingen, die met name ten aanzien van de overeen gekomen „bewapenings-pool" een belang rijke waarborg gevormd zouden hebben. Er staat tegenover dat voor het eerst de daad werkelijke, op lange termijn toegezegde medewerking van Engeland verkregen is. Sommigen, teleurgesteld door de verwer ping van de E.V.G.zullen niettemin bliiven volhouden dat de weg naar Europese Unie verlaten is. Ik geloof het niet. Wie de historie raadpleegt ervaart hoe vaak ge stelde doelen niet dan langs omwegen be reikt zijn. Gedrongen door noodzaak, door de niet te stuiten ontwikkeling der tijden, keerde men toch tot de hoofdweg terug. Op deze omweg heeft men de op den duur on misbare deelneming aan de Europese sa menwerking voor het eerst verworven. Wellicht zal later algemeen erkend moe ten worden dat daarom de omweg onver mijdelijk was. En men zal spreken van meer dan tactiek: van strategie. R. P. Zondagmiddag om kwart over een is een trein bestaande uit een stoomlocomotief en vier personenrijtuigen op een wissel bij het station Eindhoven ontspoord. Eén spoor van de lijn naar Helmond werd hier door versperd. Diezelfde middag zijn de locomotief en de rijtuigen op de rails ge zet. Het treinverkeer heeft weinig vertra ging ondervonden. In de afgelopen nacht heeft de politie in Den Helder een motorfiets uit het Noordboillands Kanaal gehaald, die vier meter uit de walkant lag. Hedenmorgen werd op vrijwel dezelfde plek het stoffelijk overschot aangetroffen van de 17-jarige W. Renooy uit Den Hel der. De jongen was Zondag, samen met zijn vriend, de 21-jarige C. Klaassen, cp de motorfiets naar Julianadorp gegaan. Het staat wel vast dat zij op de terugweg in het kanaal zijn gereden. Hoewel zijn stoffelijk overschot niet is gevonden, vreest men dat ook Klaassen is verdronken. (Van onze correspondent in Parijs) Twee plus vier plus zeven plus veertien, ofwel 27 ministeriële handtekeningen onder stapels documenten, die dertigduizend woorden tellen: dat is het einde geweest van de diplomatieke week, die Zaterdagmiddag aan de Quai d'Orsay en op het NAVO-hoofdkwartier in het Palais de Chaillot te Parijs werd uit geluid. Dat resultaat kan, zodra het door de parlementen zal zijn bekrachtigd, ARPRESS mag worden ge- een beslissende wending veroorzaken in de geschiedenis van Europa. Want met ngen hebben in de eerste plaats Frankrijk en Duitsland de Saar- kwestie geregeld, waardoor de weg vrij kwam voor de opneming van een souve- rein West-Duitsland in de Europese en Atlantische gemeenschappen. West- Duitsland zal bovendien opnieuw bewapend worden, doch binnen de nieuwe West-Europese Unie tevens onder controle blijven. Die controle zal wederzijds zijn en volgens Mendès-France geen uiting van Frans wantrouwen doch integen deel een voorwaarde voor Frans vertrouwen. omwonden erkend dat de resultaten, die in luttele we ken werden ge boekt, een wonder mogen heten. De Amerikaanse mi nister Dulles heeft van een overeen komstige opvat ting blijk gegeven. Aangezien geen van beide staats lieden gerekend kan worden tot de bewonderaars van Mendès- France, krijgen hun uitlatingen er een nog sterker betekenis door. Niemand zal tegenspreken dat deze onverwacht gunstige uitslag voor het overgrote deel op rekening van Mendès-France schreven. De plannen voor de West-Europese Unie, voor de Saar en de Frans-Duitse samen werking zijn uit zijn brein ontsproten. En dank zij die plannen heeft Europa vier onoverschatbare winstpunten gemaakt: Groot-Brittannië wordt steviger aan con tinentaal Europa gekoppeld. De crisis in de Atlantische gemeenschap na de Franse verwerping van de E.V.G., is afgewend. Voor het probleem van de West-Duitse herbewapening is een oplossing gevonden, die verschillende voordelen boven de ver worpen Europese Verdedigingsgemeen schap bezit. En tenslotte is de Saarkwestie uit de wereld geholoen. Een probleem, dat niet alleen de Franse binnenlandse politiek en de betrekkingen met Duitsland vergiftigde, maar dat bovendien een on overkomelijk obstakel was op de weg naar de Europese eenheid. De Saarkwestie dreigde de zaken tot het laatste ogenblik in de war te sturen, om dat Mendès-France. trouw aan de richt lijnen van zijn parlement, van de rege ling van dit probleem zijn goedkeuring aan alle andere overeenkomsten afhankelijk had gesteld. Nadat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de meeste poltieke vraagstuk ken tussen Mendès-France en Adenauer waren bijgelegd, zijn Zaterdagochtend de voornaamste economische problemen ge regeld. Enkele onderdelen zullen Dinsdag hun beslag krijgen. Volksraadpleging In grote lijnen is bij deze regeling van het Saarprobleem aan de Franse ver langens voldaan. Van Frans standpunt is deze oplossing nog voordeliger uitgeval len dan die, welke in het plan-Van der Goes van Naters was voorzien. De Euro- peanisatie is uit het plan-Naters overge nomen, maar het gebied zal niet aan de Raad van Straatsburg worden gekoppeld, maar aan de nieuwe West-Europese Unie. De democratische parlementaire controle is daarin voorzien. Er wordt verder een hoge commissaris aangesteld, die zowel voor de buitenlandse betrekkingen als voor de defensie van de nieuwe Saarstaat ver antwoordelijk zal worden. Daarbij zal, en dat is een voornaam winstpunt voor Pa rijs, de economische unie met Frankrijk PARIJS (Reuter) De inspecteurs van het nieuwe orgaan van toezicht op de be wapening der staten-leden van de West- Europese Unie zullen onverwachte inspec ties in wapenfabrieken en van wapenop slagplaatsen in de zeven landen houden, teneinde zich er van te vergewissen dat de voor het vervaardigen en in voorraad heb ben van wapentuig vastgestelde voor schriften worden nageleefd. Het orgaan zal worden geleid door een directeur, die ver antwoording schuldig zal zijn aan de secre taris-generaal der West-Europese Unie. De raad van ministers der West-Euro pese Unie zal elke vijf jaar eenstemmig een nieuwe directeur aanwijzen. Er komt een plaatsvervangende directeur en een inter nationale staf, die de directeur terzijde zal staan. De eerste directeur zal bij de raad een plan indienen voor de organisatie van het toezichtsorgaan, waarbij de volgende afdelingen zullen worden ingesteld: een af deling ter bestudering van begrotingen en statistieken der zeven staten; een afdeling voor inspecties, steekproeven en bezoeken aan wapenfabrieken en opslagplaatsen, en een administratieve afdeling. voorlopig blijven bestaan. Een Franse concesse aan Duitsland is daarentegen dat de pro-Duitse partijen in Saarland vrijheid van handelen zullen krijgen voorzover ze zich aan de grondwet zullen houden. Er zal een nieuw parlement worden gekozen en er wordt een volksraadpleging gehou den, die deze richtlijnen kan bekrachtigen of wel afwijzen. In Franse regeringskringen maakt men zich echter geen zorgen over de uitslag van die volksstemming. De Saarbevolking heeft herhaaldelijk bewezen, zo verklaar de men in Parijs, dat ze een brug wil vormen tussen Frankrijk en Duitsland, en juist met dat doel is het plan nu opgesteld. Mendès-France heeft met deze resul taten zijn pi-ogramma. wat de buitenlandse politiek betreft, verwezenlijkt in een tijds bestek dat niemand voor mogelijk had ge houden. Alle grote en klemmende proble men zij in hoofdlijnen opgelost. Mendès-France vermoeid Zaterdagavond hebben we Mendès- France tijdens een persconferentie kunnen gadeslaan. Hij scheen in vier maanden vele jaren ouder te zijn geworden. Hij kon zich maar met moeite staande houden. Maar veel rust zal hij zichzelf niet kunnen geven. Hij weet welke taken hem nu op binnenlands en vooral economisch gebied wachten en daaraan hoopt hij de komende tijd zijn krachten te wijden. Men verwacht dat hij spoedig het mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan een ander, en naar hij zelf hoopt een socialist, zal kunnen overdragen. In het directe belang van Frankrijk heeft Mendès-France dit alles gedaan, doch indirect niet minder in dat van het gehele Westen. Want de grote les van zijn optreden is wel geweest dat een herstel lend Frankrijk kracht betekent voor de hele Westerse wereld. Reuter/A.F.P. Mendès-France is Zon dagmiddag uit Parijs vertrokken. Hij zal „ergens buiten" vijf dagen rust nemen en Vrijdag naar de hoofdstad terugkeren. Zaterdagavond is van ambtenaren, die nauw met Mendès-France samenwerkten, vernomen dat de Franse regering de periode van drie November tot 31 Decem ber heeft bestemd voor de bekrachtigings procedure van de Parijse overeenkomsten door de Nationale Vergadering. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat Frankrijk Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten heeft verzocht de nieuwe status van het Saargebied te waarborgen. Voorts zal de Franse regering de Britse en Amerikaanse regeringen voorstellen te be palen dat, wanneer er een vredesverdrag met Duitsland tot stand komt, de status voor het Saargebied ook na een hereniging van Duitsland van kracht zal blijven. Het Saarlandse kabinet heeft de Saar- overeenkomst van Parijs goedgekeurd. De Christelijke volkspartij van premier Hoffmann heeft haar met volledige instem ming begroet. De pro-Duitse oppositie be klaagt zich er echter over, dat het accoord te zeer lijkt op het plan-Naters. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat het Saargebied een vertegen woordiging zal krijgen in de raadgevende vergadering der West-Europese Unie. Verwacht wordt, dat volgende week een handelsverdrag tussen Frankrijk en West- Duitsland zal worden gesloten. Het protocol van de beëindiging der be zetting van West-Duitsland dat Zaterdag te Parijs is ondertekend bevat de verklaring, dat West-Duitsland vanaf het van kracht worden van het protocol tot 30 Juni 1955 6C0.000.000 D.M. per maand zal betalen voor het in stand houden van de geallieer de strijdkrachten, met inbegrip van 100.000.000 D.M. per maand als bijdrage in de kosten van speciale verdedigingsmaat regelen, zoals het aanleggen van militaire vliegvelden en andere constructies in het NAVO-programma. Na 30 Juni 1955 zal het bedrag geleidelijk verminderen, zodat de totale Duitse bijdrage de twaalf volgen de maanden 3200.Ó00.000 D.M. zal zijn. Dulles, Sir Anthony Eden Mendès-France hebben te Parijs meegedeeld, dat West- Berlijn een zo grote mate van zelfbestuur zal krijgen als zijn speceiale positie toelaat. De vertegenwoordigers van de drie ge noemde landen hebben opdracht gekregen zich hierover met het stadsbestuur in ver binding te stellen. LONDEN (Reuter? De Amerikaanse architect Hermann Field, die op 22 Sep tember 1949 in Warschau verdween, toen hij op zoek was naar zijn vermiste broer Noel, is uit gevangenschap ontslagen, aldus meldt radio-Warschau. Hij heeft „algehele genoegdoening" ontvangen, nadat een diep gaand onderzoek de „ongegrondheid" had aangetoond van de beschuldigingen van Jozef Swiatlo, zo werd hieraan toegevoegd. Swiatlo is een voormalig leider van de Poolse geheime politie, die de vorige maand in de Verenigde Staten onthulde, dat hij Hermann Field indertijd zelf had gearres teerd. In de officiële Poolse bekendmaking is verklaard, dat in 1953 een onderzoek was gelast naar de kwestie-Field. Gebleken was dat Jozef Swiatlo, een „Amerikaanse agent-provocateur", zich in het apparaat van de openbare veiligheidsdiensten had kunnen dringen. Een aantal personen was toen reeds op door hem opgestelde, valse beschuldigingen gearresteerd, aldus het communiqué. Volgens radio-Warschau zijn „gepaste maatregelen genomen tegen de personen, die verantwoordelijk zijn voor het gebrek aan waakzaamheid en controle", waardoor Field kon worden veroordeeld. Hermann's broer, Noel, een voormalige functionaris van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken en de hulpor ganisatie van de „Kwakers" verdween in Mei 1949 in Praag. Zijn echtgenote, Herta, verdween later eveneens. Noel werd tijdens het proces tegen Alger Hiss in de Verenigde Staten een communistische agent genoemd. In communistische landen werd hij ervan DIT NUMMER BESTAAI UIT TIEN PAGINA'S James Branch Cabell: De optimist beweert dat wij in de beste wereld leven die bestaat en de pessimist vreest dat dit waar is. beschuldigd een Amerikaanse spion te zijn. Swiatlo verklaarde de vorige maand te geloven, dat Noel en Herta dood zijn. Hij had beiden in 1949, toen zij door de Hon gaarse autoriteiten werden vastgehouden, ondervraagd. Doch toen hij ruim een jaar later weer in Boedapest was en hen ver der wilde ondervragen, was dit niet toe gestaan. De Hongaren geloofden volgens Swiatlo, dat de Fields betrokken waren bij het een of andere spionnagecomplot of een samenzwering tegen de communistische regering. De vrouw van Hermann Field, Kate, ver blijft het haar twee zoons, de 11-jarige Hugh en de 9-jarige Allan, bij haar moeder in Londen. Toen zij hedenochtend door Reuter werd opgebeld en het bericht van de vrijlating van haar man vernam, brak zij in snikken uit. Zij kwam in 1949 naar Groot-Brittannië voor een zomervacantie van drie maanden. Hermann Field kwam in Juli over en ging daarna naar een inter nationale conferentie van architecten in Ttalië. Hij was van plan na zijn bezoek aan Italië naar Warschau en Praag te reizen. Hij werd op 25 Augustus in Londen terug verwacht, doch zijn gezin wachtte tever geefs op hem. (Van onze correspondent in Bonn) De meningen over de accoorden van Pa rijs zijn in West-Duitsland verdeeld. Men is verheugd dat West-Duitsland zijn sou vereiniteit verkrijgt en dat het in de West- Europese Unie en in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie opgenomen wordt. Men beschouwt dit als een overwinning van Adenauer's buitenlandse politiek, maar daartegenover staat dat men de prijs in brede kringen te hoog vindt. Men is lang zamerhand tot de overtuiging gekomen, dat het Saargebied voor altijd voor Duitsland verloren is. De Duitse mentaliteit mist maar al te vaak het gevoel voor de werkelijke ver houdingen. Het Saargebied lag sedert het einde van de oorlog niet meer binnen Duitslands staatkundige grenzen en niet meer binnen Duitslands politieke en econo mische machtsbereik. Andere Europese staten, die geen vreemde staten zonder enige voorafgaande waarschuwing zijn bin nengevallen, en die niet op roof zijn uit gegaan, hebben in de laatste tijd kostbaar der veren moeten laten. Zij hebben, door hun verstand te gebruiken, leren inzien, dat er niets meer aan te veranderen viel. West-Duitsland heeft meer bereikt, dan men een paar jaar geleden had durven dromen. Bondskanselier Adenauer is niet, zoals hij oorspronkelijk van plan was geweest, uit Parijs naar de Verenigde Staten gevlo gen, waar hij binnenkort zijn negende ere doctoraat, namelijk dat van de Columbia universiteit in New York, in ontvangst zal nemen. Zaterdagavond is hij in Bonn aangeko men. Hij zal Dinsdag naar de Verenigde Staten vertrekken. Vanmiddag zou hij te Bonn een buitengewone vergadering van zijn kabinet beleggen om de inhoud van de Saar-overeenkomst te bespreken die in Bonn nog niet bekend gemaakt is. De socialistische oppositie onder Ollen- hauer heeft verklaard dat zij niet accoord kan gaan met de plannen voor het Saar gebied, maar ook in Adenauer's coalitie is verzet gerezen. De voorzitter van de vrije democratische partij, dr. Dehler, heeft gewezen op het gevaar dat de voorlopige oplossing van de Saarkwestie een blijvend karakter zal krijgen. Hij verklaarde dat de bewoners van het Saargebied slechts in schijn poli tieke vrijheid zouden krijgen. Zijn partij vriend Euler, een strijdlustig advocaat, ging nog een stapje verder door te bewe ren dat naar zijn opvatting de vrije demo cratische partij „neen" moest zeggen wan neer zou blijken dat de regeling van de Saarkwestie nadelig voor Duitsland was. Er zullen in Bonn harde noten gekraakt moeten worden. Het schijnt dat men er in West-Duitsland niet zeker van is dat in het Saargebied werkelijk vrije verkiezingen kunnen worden gehouden en dat de Duitse partijen er voldoende activiteit mogen ont wikkelen. (Reuter) Dehler verklaarde Zondag op een partij-conferentie te Wetzlar bij Frankfort, dat geen enkele West-Duitse kabinetsminister kennis droeg van de in houd van de Saar-overeenkomst, toen die werd getekend. Hij achtte het niet juist dat op deze manier vèrreikende besluiten wer den genomen. Hij had zich niet prettig ge voeld in zijn rol van „doofstomme in Parijs". (ANP) Een aantal technische bijzon derheden van de Frans-Duitse overeen komst wordt door de deskundigen uitge werkt. Mendès-France en Adenauer heb ben brieven uitgewisseld, waarin werd ver klaard dat hun handtekeningen pas Dins dag, bij de publicatie van het gehele ac coord, van kracht zullen worden. Van Franse zijde werd er de nadruk op gelegd, dat de öétailpunten, die nog moeten wor den uitgewerkt, niet van grote betekenis zijn. De Rijksluchtvaartdienst, die nog steeds met grote inspanning werkt aan het onder zoek naar de oorzaken van de ramp met de KLM-DC 6 „Willem Bontekoe", die op Maandag 23 Augustus des middags om streeks 1 uur ter hoogte van Egmond op 15 kilometer uit de kust verongelukte, ver moedt dat de „Bontekoe" voor de ramp in de omgeving van IJmuiden en elders bo ven land is geweest. Vele getuigen, die het toestel tussen 12 en 1 uur menen te hebben gezien, deden reeds mededeling van hun waarneming, maar anderen hebben tot nu toe ge schroomd hun waarnemingen aan de be voegde instanties te vertellen. Daarom wordt hierbij een beroep gedaan op de genen in Kennemerland, die menen de „Willem Bontekoe" gezien te hebben en daarvan nog geen melding maakten, dit alsnog te doen aan het bureau van onder zoek ongevallen van de Rijksluchtvaart dienst op Schiphol (tel. 98451, toestel 14) of aan de plaatselijke politie te Velsen (6444). Inmiddels vernemen wij, dat thans on geveer de helft van de verongelukte KLM- machine gevonden is. De vloot van vijf bergingskotters, die door de KLM is ge charterd, gaat bij goed weer door met het speuren naar wrakstukken. Op Schiphol is men ingespannen bezig met de reconstructie van het vliegtuig en het nemen van proeven met het gevonden materiaal. (van hedenmorgen 7 uur) Ol weers- c f a óS £5 toestand C C re s? a> c 4» c: 7 c Helsinki geheel bew. Z -5 10 r Stockholm regen ZZW -5 10 5 Oslo zwaar bew. Z -9 9 21 Kopenhagen geheel bew. ZZW -7 10 0 Londen licht bew. W -2 6 0,3 Amsterdam onweer ZW -12 9 8,1 Brussel regenbui ZW -4 6 13 Parijs licht bew. WZW -5 8 6 Bordeaux regenbui windstil 11 10,4 Grenoble zwaar bew. NW -2 12 14,1 Nice regenbui NW -5 14 50 Warschau licht bew. ZZO -3 8 0 Berlijn regen W -4 12 0,1 Frankfort geheel bew. ZZW -5 9 9 München regen WZW -2 10 0,1 Zürich regen WZW -6 9 5 Genève half bew. NNW -3 9 29 Wenen mist windstil 5 0,1 Innsbruck zwaar bew. W -3 7 0 Rome licht bew. ZZO -5 16 0 Neerslag laatste 24 uur. In het Palais de Chaillot te Parijs zijn Zaterder de Frans-Duitse verdragen over het Saargebied door de betrokken ministers ondertekend. Pierre Mendès-France tekent, terwijl Adenauer, de Duitse Bondskanselier, toeziet. (Telefoto) Yyrf-rrr\~rrrccceOXCC KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met flinke opklaringen, maar aan de kust nog enkele versprei de buien. Tot zwak afnemende Noord westelijke wind. Morgen overdag toe nemende bewolking en later kans op enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuid-Oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. 26 October Zon op 7.22 uur, onder 17.25 uur. Maan op 7.18 uur, onder 16.45 uur. Maanstanden 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 25 October Hoog water: 2.46 en 15 01 uur. Laag water- 10.46 en 22.59 uur. Dinsdag 26 October Hoog water: 3.19 en 15.34 uur. Laag water: 11.20 en 23.36 uur. XXXX)OOUUU>>-A.OUXXXXX)OOOCXXXXXXXXXXXX)ÜOC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1