Wereldnieuws RHEUMIN Onderwereldtypen voornaamste getuigen in de zaak-Schmidt raak van smaak PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER L Bedenkelijk proces in Djakarta Getuige a décharge ontvoerd, stukken verdwenen, mishandelingen bij verhoren De radio geeft Dinsdag Gouden priesterjubileum van Oud-Katholiek bisschop Eén dode en zeven gewonden bij auto-ongelukken Bijna 100 vluchtelingen uit Triëst in ons land Jonge arbeider verloor in papierfabriek beide armen ZocU ió Uet zo .J MAANDAG 25 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amsterdamse universiteitsdag Ruim 30 worden opgenomen in sanatoria Scholencomplex in Hengelo geopend hoofdpijn 20 tabletten 65 cent Reken wonders (Van een bijzondere medewerker) De ex-kapitein H. C. J. G. Schmidt, de eerste van de groep Nederlanders, die in het begin van dit jaar werden gearresteerd wegens deelneming aan een complot te gen de Indonesische staat'', was vóór Z\}n arrestatie iverkzaam als makelaar bij de N.V. Denis in Bandoeng. Van zijn werk zaamheden leverde hij dagelijks een rap port in duplo in. Die rapporten geven dus een beeld van Schmidt's handel en wande! in de tijd, dat hij heette te conspireren te gen Indonesië, wapendroppings organiseer de op de Tangkuban Prahu en West-Java doortrok, plunderend en rovend. Die rap porten, xoelke op het kantoor van de N.V. Dcnis werden bewaard, zijn door de po litie in beslag genomen: eerst de originele exemplaren, later ook de duplicaten. Deze uiterst belangrijke rapporten bevonden zich niet in het dossier-Schmidt. De verde diger heeft herhaalde malen om inzage er van verzocht. Aan dit verzoek is aanvan kelijk niet voldaan.: men gaf er eenvoxidig geen gehoor aan. Pas nu. enkele dagen ge leden, zou een stel rapporten te. voorschijn zijn gekomen. Zekerheid bestaat daarom trent nog niet, doch vermoedelijk zal dit in de eerstvolgende zitting wel te berde komen. De heer Schmidt had in Bandoeng een huishoudster, afgaande op haar naam, Ma- meh Alkatiri, een Indonesische van Indiase afkomst. Deze huishoudster, die kan ge tuigen over het doen en laten van Schmidt, heeft enige tijd huisarrest gehad. Daarna is zij door de politie weggehaald. Een kof fertje met kleren, dat zij mocht meenemen, is terugbezorgd aan Schmidt's woning. De vrouw is echter verdwenen. De huidige ver blijfplaats van Mameh Alkatiri, deze uiterst belangrijke getuige, is onbekend. Deze feiten zijn het, die ons in ons vorig artikel over de processen tegen Nederlan ders in Djakarta, in de pen gaven met groot wantrouwen te staan tegenover de verklaringen, welke de getuigen in deze zaken aflegden en nog zullen afleggen. Wij gronden dit ook op de omstandigheid, dat vrijwel geen der enige tientallen getuigen ,,vrij" is. Zoals gemeld, zitten allen èf voor deze zaak öf voor een ander vergrijp in voorlopige hechtenis Dat is op zichzelf niet zo verwonderlijk als men de „kwaliteit" der getuigen beschouwt en hun levenswandel nagaat, feiten, die elke rechter tot voor zichtigheid moeten manen als hij op de ge tuigenissen van dergelijke lieden zich een oordeel moet vormen Levenswandel van Tomasoa Wij willen óns hier bezig houden, aan de hand van de gegevens, die wij uit Dja karta hebben ontvangen, met de vier man nen, die wij in ons vorige artikel de hoofd getuigen hebben genoemd. Dat zijn: To masoa (reeds als getuige gehoord), Baden, Manoeh en Van Hulst. Het is niet duidelijk, hoe Tomasoa in de zaak-Schmidt is geko men. Hij zelf verklaarde, dat hij Schmidt (en Jungschlager) heeft ontmoet op de onderneming Dramaga bij Bogor, waar het hoofdkwartier van de N.I.G.O. (Neder lands-Indische Guerilla-Organisatie) zou zijn gevestigd en op welke onderneming hij in '50 en '51 als electricien werkzaam ADVERTENTIE CHRYSLER AIRTEMP verwarmt Uw woning met geconditionneerde lucht HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 0.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Amuse mentsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Metropole Orkest en soliste. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 elicitaties voor de jeugd 17.45 Reveringsuitzending: Tndrukken van het bos in Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportnraatie. 18.30 Pianorecital. 19.00 Nieuws. 1.9.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De "ewone man. 21.20 Viool en niano. 21.50 Uit het Boek der Boeken. 22.05 Omroenorkest. 22.45 Kan een haan een ei leggen? 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap dammen 1954. 23.20 Maastrichts Stedelijk orkest en soliste. 23.45—24 00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9A0 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmu ziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's 13,00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.30 Dansorkest en solist. 14.00 Kookkunst. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Barton en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage. 18.35 Het wrak van de Bredcode, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Voor c".e kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Dierenhoekje. 19.15 Harmonie-orkest. 19A5 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Amusementsmuziek. 21.35 Mededelin gen. 21 40 T >hte uiziek. 22 20 De Antwoord man. 22.55 Muzikale causerie met illustratie. 22.55 Ik geloof, dat.,.. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.35 Indiase dansgroep. 21.20 Pauze. 21.25 Trio van volksmuziek uit Paraguay. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Symphonie orkest. 12.20 Omroep orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Causerie. 14.40 Klassieke muziek. 15.00 Voor de jeugd. 15.15 Klankbeeld. 15.45 Orgel. 16.15 Platen' 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka mermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Ge varieerde muziek, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 19.50 Cau serie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22,00 Nieuws. 22.15 Madrigalensemble. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen en Boeken en schrijvers. (Op 224 ra..). was. Wanneer precies kan hij zioh echter niet meer „herinneren". Begrijpelijk, als men bedenkt, dat Tomasoa tijdstippen noemt, waarop hij Jungschlager daar zou hebben gezien, terwijl deze zich toen in werkelijkheid in Nederland bevond. Zowel Schmidt als Jungschlager ont kennen iets af te weten van de N.I.G.O. en van Dramaga, en Tomasoa is dan ook de enige, die hen daar ooit heeft ontmoet. De administrateur, de heer Van Motman, is reeds in 1950 naar Australië vertrokken anders stond hij nu natuurlijk ook terecht. Een employé, Moorselaar, later ontslagen, is inmiddels overleden. Aan Tomasoa's verblijf op Dramaga kwam een einde, toen hij wegens verduistering van onderne- mingsgelden werd gearresteerd. Manoch, Baden en Van Hulst zijn nog niet gehoord en uit hun eigen mond is dus nog niet vernomen hoe zij in de zaak- Schmidt belandden. Niet onmogelijk is dat Tomasoa deze bekenden uit de onderwereld die ook reeds eerder met de politie in aan raking waren geweest, „er in" heeft -ge haald. Niet onmogelijk is ook dat zij door laten wij zeggen „lichamelijke dwang" tot getuigen tegen Schmidt zijn getransformeerd, wellicht ook met de hoop op een milde beoordeling van wat zij nog op hun kerfstok mochten hebben. Van moord verdacht Wat de „kwaliteit" van getuige Manoch, ex-K.N.I.L.-militair, Indo-Europeaan, be treft: hij werd eind 1949 ontslagen door General Motors, waar hij als waker werk te, wegens diefstal van onderdelen op grote schaal. Manoch beschuldigt G. M. er nu van Westerling destijds een auto ten ge schenke te hebben gegeven! Later was hij ondernemingswachter op de onderneming ..Serpong". Gezien het feit, dat Kolk, een employé van deze onderne ming op zijn beschuldiging is gearresteerd, zou men vermoeden dat hij ook daar we gens oneerlijkheid is weggestuurd. Manoch was een van de twee lieden, die door de politie werden verdacht van de moord op de heer Koning, een jonge employé van de K.P.M., zoon van een directeur dier maat schappij. die destijds voor zijn huis aan Djalan Teuku Umar werd doodgeschoten, waarna zijn auto werd gestolen. Baden was de andere der twee ver dachten. Ook hij is wegens de moord op de heer Koning enige tijd in voor arrest geweest. Beiden hebben nu de heer Jungschlager, hoofd van de nau tische dienst van de K.P.M. van deze aanslag beschuldigd, een beschuldiging zó dwaas, gezien de persoonlijke rela ties tussen de ouders van de vermoorde en de heer Jungschlager en van deze met het slachtoffer, dat geen zinnig mens kan geloven dat zij eniffe waarde heeft, doch die in de zaak tegen Schmidt en Jungschlager aanvankelijk toch nog wel als ernstig werd genomen. Wraakgevoelens Dan de vierde man: Van Hulst. Van hem vindt men in de stukken dat hij in 1951 (of wellicht einde 1950) uit de gevangenis is ontvlucht. Mr. Michael, de Djakartase advocaat, die als „kapitein Bosch" werd gearresteerd, kende hem doordat hij als advocaat een erfenis had geregeld waarin Van Hulst heeft gedeeld. Hij heeft hem het erfdeel uitbetaald. Van Hulst heef* hem toen gevraagd of Michael zijn bemid deling wilde verlenen om hem een pas poort te verschaffen. Het Hoge Commis sariaat der Nederlanden deelde Michael naar aanleiding van diens bemiddelings pogingen mede dat men Van Hulst een paspoort had geweigerd omdat men een man, die hier nog straf te goed had, niet wilde helpen het land te verlaten. Michael heeft Van Hulst dit medegedeeld en deze meent nu dat Michael hem heeft „verra den". Zijn beschuldigingen tegen Michael schijnen op deze wraakgevoelens te zijn gebaseerd. Dat is een kleine en ongetwijfeld zeer onvolledige „bloemlezing" over de vier mannen, die als belangrijkste getuigen fun geren in de processen tegen Schmidt c.s., getuigen die bovendien in het verhoren van verscheidene* der beschuldigden een „werkzaam" aandeel hadden. Dat aandeel bestond uit het mishandelen dezer beschuldigden enkelen der hoofd groep van de ongeveer tien Nederlanders en de groep van hen die als getuigen in de zaak-Schmidt zullen verschijnen indien zij weigerden zich zeiven te belasten met feiten, die zij niet hebben gepleegd. Gewo ne „mishandelingen" als slaan op gevoelige lichaamsdelen, gelijk Michael heeft onder gaan. Doch ook kwellingen van „verfijn der" soort, waaraan'leden van de groep getuigen bloot stonden: onderdompelen in een vijver tot het slachtoffer biina stikte en het sleuren achter een jeep, zijn er een paar van. Men zal de verklaringen van de getui gen met wantrouwen moeten beschouwen, schreven wij. Wij menen duidelijk te heb ben gemaakt dat daarvoor alle reden is. ADVERTENTIE Shot De viering van het gouden priesterjubi leum var: mgr. E. Lagerwey, Oud-Katho liek bisschop van Deventer, in de kathedra le Oud-Katholieke kerk van de Heilige Gertrudis aan het Willemsplantsoen te Utrecht, is Zaterdag gekenmerkt door gro te eenvoud. De jubilaris verrichtte zonder assistentie het heilig dienstwerk en ook do prediking werd, uitgaande van Lukas 8 11 (het zaad is het woord Gods) door hemzelf gehouden. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Rinkel, zat terzijde van het altaar. In de kerk waren tal van voor aanstaande figuren uit het kerkelijk en burgerlijk leven aanwezig. Zij boden allen na de heilige dienst de jubilaris hun geluk wensen aan; daarbij bevonden zich de bis schop van Haarlem mgr. J. van der Oord, het college van B. en W. van Utrecht en de gemeentesecretaris, mevr. N. Smitt- Avis, secretaresse van de Koningin, mr. G. A. W. ter Pelkwijk, oud-burgemeester van Utrecht, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken en vele anderen. Tijdens het pontificale vesper bood prof. Van Kleef Zondagmiddag namens verschei dene personen en instellingen in en buiten de kerk het huldeblijk aan: een tweede klok voor de kathedrale kerk. De jubilaris zelf gaf aan deze luidklok de naam: „Willi- brord" en het opschrift „Willibrord is de naam mij gegeven ons volk riep om Go- de te leven". Deze klok zal nog dit jaar in de toren van de kathedrale kerk wordeu aangebracht. Zondagmiddag is tussen de dorpen Zee land en De Reek in Noord-Brabant een auto met vrij grote snelheid tegen een boom gereden. De auto werd bestuurd door kapelaan Schoenmaker uit Eindhoven. Behalve de bestuurder zat in de auto het echtpaar II. uit Eindhoven met zijn dochter. De kape laan en het echtpaar werden ernstig ge wond, de dochter werd licht gewond. De wagen werd zo zwaar beschadigd dat men anderhalf uur nodig heeft gehad om de bestuurder te bevrijden. Op de Jaagweg bij Purmerend werd Za terdagavond de bestuurder van een per sonenauto door een tegenligger verblind, waardoor hij tegen een paal opreed. De schok kwam zo hevig aan, dat de drie mede inzittenden uit de wagen werden geslin gerd. Met ernstige kwetsuren werden zij naar een ziekenhuis in Purmerend overge bracht. De bestuurder van de auto, de 58-jarige Chr. L., een diamantbewei-ker uit Amster dam, werd naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij is overleden. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Een PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen enzéér goed modelknippen. Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorven haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE EUGèNE C. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 De achtste Amsterdamse universiteits dag, die Zaterdag in de aula van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam is gehouden, werd bijgewoond door de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, alsmede door de chef van diens kabinet, jhr. mr. J. W. Röell. Na een welkomstwoord van de voorzit ter der Amsterdamse universiteitsvereni ging, dr. M. W. Holtrop, sprak de rector- magnificus van de gemeentelijke univer siteit, prof. dr. M. W. Woerdeman, een korte openingsrede uit. Daarna volgde de voordi-acht door prof. mr. dr. G. van den Bergh over „De staatsrechtelijke zijde van Europa's eenwording". Zondag zijn zesennegentig vluchtelingen uit het kamp San Sabba bij Triëst met de Italië-express in ons land aangekomen. Het zijn 34 lijders aan tbc., vergezeld van 62 familieleden. De zieken worden in Nederlandse sana toria opgenomen, de familieleden worden bij particulieren in de omgeving van de patiënten ondergebracht. De vluchtelingen, bij wie Russen, Polen, Tsjechen, Slowaken en Bulgaren, waren al jarenlang zwerven de. Voor het merendeel zijn het Agrariërs. De mannen zijn omgeschoold in technische beroepen, waarin zij, na acht dagen va- cantie, in ons land aan het werk zullen gaan. Hun opneming in Nederland is het resultaat van de VPRO-actie „Een ton voor Triëst". In Arnhem verliet het grootste deel van de groep de trein. Patiënten en familieleden worden ondergebracht in Sanatoria en bij particulieren in de Gelderse Achterhoek. Een drietal gaat raar Appelscha. De overi gen, 44 personen, gingen naar Utrecht. Zij werden met auto's van particulieren naar hun definitief verblijf gebracht. Het transport zou een week eerder uit Triëst zijn vertrokken, doch het werd toen uitgesteld, omdat in de samenstelling van de groep vluchtelingen op het laatste ogenblik verandering werd gebracht. In het kamp San Sabba verblijven nog tussen de drie- en vierduizend vluchte lingen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, heeft Zaterdag te Hengelo een groot scholencomplex officieel geopend. Hengelo beschikte slechts over één zeer verouderd gebouw voor het openbare middelbaar on derwijs, waarin het gemeentelijk gymna sium was gevestigd. In een pand der ma chinefabriek Stork, waarin ook een fa brieksschool was gevestigd, was de ge meentelijke hogere burgerschool onderge bracht. Het Zaterdag geopende scholencomplex omvat een gymnasium, een hogere burger school, een middelbare meisjesschool, enige gymnastieklokalen en enkele dienstgebou wen. Er moet nog een grote aula worden gebouwd. Het complex heeft meer dan een millioen gulden gekost. De 23-jarige Haarlemse arbeider J. M. is Zaterdagmiddag in de papierfabriek N.V. Van Gelder Zonen te Velsen een ernstig bedrijfsongeval overkomen, dat hem beide armen heeft gekost. De jongeman was bezig met het weg halen van papier rond een viltdroogcilin- der bij de PM 5 en kwam daarbij met de armen tussen twee draaiende cilinders te recht. De machine sleurde hem mee en met zeer ernstige verwondingen moest M. in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwija worden opgenomen, waar hem beide armen zijn afgezet. Over de toedracht van het ongeluk is het volgende bekend: Op het moment, dat het papier om de droogcilinder raakte, brak de papierbaan aan de andere kant van de PM 5. Twee van de drie mensen, die de machine bedie nen gingen van achteren naar voren om het papier opnieuw in te voeren en M. heeft dit moment willen gebruiken om het papier van de cilinder te snijden. Daarbij heeft hij een rol. die dicht bij de cilinder ligt, geraakt en is met beide handen mee getrokken. Gelukkig zag een langslopend personeelslid het gebeuren, die het droog- gedeelte van de machine direct uitscha kelde. Het letsel was toen echter al toege bracht. 33. Het begon tot de booswichten door te dringen, dat ze lelijk bij de neus waren genomen. „Caramba!", gromde Piedro knarsetandend, „dat Panda-poppeti is geen poppeti. Snerto! Wat een bedriegerti!" „Praat jij nu maar niet over bedriegen, Piedro", zei Eric Echo, die met een flink louw aankwam, „als er iemand een kron kelende schavuit is, dan ben jij het wel". Er voer een golf van woede door de slan genmens, maar het geweer, dat Panda op hem gericht hield, deed hem zijn gemak houden. Vlug bond de buikspreker de schurken met de ruggen tegen elkaar en viste vervolgens de sleutel op uit de zak van de portier. „Ziezo", zei hij, „nu kun nen we er uit, Panda. Laat die twee hier maar op de gang staan". „Bah", gromde de portier, „moeten we hier de hele nacht zo blijven..? als een bos gedroogde sprot?" „No, no, amigo", fluisterde Piedro, „we zijn vrij in een momento. De suffertis heb ben er niet aan gepeinsd, dat je een slan- genmensi niet kunt binden". En inderdaad, nauwelijks waren Eric Echo en Panda de deur uit, of de slangenmens begon zich op adembenemende wijze uit de touwen te kronkelen. Vooral de portier vond het adembenemend. „Oef!", hijgde hij, „wr wring niet zoik stik!" ADVERTENTIE **7 liSlg. Spionnage. Een kortgeleden verrichte ar restatie van tien „spionnen" in Bonn, Berlijn en Neurenberg is niet van op zienbarende betekenis, zo wordt van ge rechtelijke zijde te Karlsruhe verklaard, Twee hunner zijn na verhoor vrijgela ten. Het onderzoek duurt nog voort. Storm. Engeland en Wales hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag te lij den gehad van zware storm en regenval. De bergachtige districten in Wales zijn het zwaarst getroffen. Aanhouden de zware regens veroorzaakten daar grondverschuivingen. In Cumberland zijn verscheidene dorpen gedeeltelijk overstroomd. Jitterbug. Volgens het te Oost-Berlijn ver schijnende blad „Volksstimme" zijn in Karl-Marx-Stadt het voormalige Chemnitz vier jonge Oost-Duitsers tot dwangarbeidsstraffen variërend van een tot vier jaar veroordeeld, omdat zij de „jitterbug" hadden gedanst. Driemaal. In de staatsgevangenis van Mis souri te Jefferson City is Zaterdag voor de derde maal in een maand tijds een opstand uitgebroken. Om de orde te herstellen openden de bewakers het vuur op de gevangenen, waardoor er een gevangene werd gedood en 36 werden gewond. Krijgsgevangenendag. In West-Duitsland is .Zondag een krijgsgevangenendag ge- houden. Naar schatting bevinden zich nog 161.000 Duitsers in krijgsgevangen schap President Heuss heeft in een radio-toespraak de mogendheden, die nog krijgsgevangenen vasthouden, ver zocht de kamppoorten te openen. De meeste krijgsgevangenen bevinden zien in Sovjet-handen. Treinongeluk. In de nabijheid van New York is de Laurentian, de sneltrein van Montreal-New York op een goede rentrein gereden. Negentien personen zijn gewond, van wie vijf ernstig. Kans. Dr. O. C. Mazengarb, voorzitter van een onlangs ingestelde commissie voor onderzoek naar de moraliteit van de Nieuw-Zeelandse jeugd heeft verklaard, dat er beroep dient te worden gedaan op Groot-Brittannië en Noordwest- Europa cm een groot aantal „goede meisjes, die een gezin willen stichten", naar Nieuw-Zeeland te zenden, aange zien anders ongeveer 40.000 jongeman nen in Nieuw-Zeeland verplicht zullen zijn jaren te wachten voor zij kunnen trouwen. De jongemannen in het land hebben op het ogenblik slechts vijftig percent kans om te trouwen, zo zei hij. Naweeën. Vijftien Amerikaanse militairen, die in Noord-Koreaanse gevangenschap hebben verkeerd, zijn uit het leger ont slagen wegen hun gedrag in krijgsge vangenschap. Veertig anderen zullen waarschijnlijk voor een krijgsraad moe ten verschijnen; 57 voormalige krijgs gevangenen zijn daarentegen onder scheiden wegens moedig gedrag tijdens gevangenschap. Rijp. Naar Reuter verneemt bestuderen hoffunctionarissen te Teheran het pro gram van een lange buitenlandse reis van de Sjah van Perzië en zijn echt genote, keizerin Soraya. Deze reis zou bezoeken aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië omvatten. In politieke kringen acht men de tijd voor een der gelijke reis rijp, daar de kwestie van de olieleveringen geregeld is en politieke stabiliteit in liet land gekomen is met het. bewind van generaal Zahedi. Be sprekingen in Westerse hoofdsteden zouden er ook toe kunnen leiden, dat Perzië hechter opgenomen wordt in een defensiestelsel. Noodlanding. Een Viscount-passagiers- vliegtuig van de BEA heeft Zondag een geslaagde nooddanding uitgevoerd op het vliegveld van Rome. Alle 30 passa giers en de vijf bemanningsleden ble ven ongedeerd. Kort na het vertrek uit Rome naar Istanboel bemerkte de vlie ger van liet toestel, dat het mechanisme van het linkerwiel van het onderstel defect was. Hij bleef twee uur boven het vliegveld cirkelen om benzine te verbruiken, waarna hij de geslaagde noodlanding uitvoerde. Twee motoren en het landingsgestel werden be schadigd. Zuigflessen. Franse archaeologen hebben bij opgravingen bij Paphos (Zuid-West- Cyprus) zeven kindergraven van 3000 jaar geleden ontdekt, waarin zuigfles sen en speelgoed werden gevonden. Bij onderzoekingen in grotten nabij het dorp Zinkhron-Jakof, aan de weg van Haifa naar Tel Aviv, zijn overblijfse len van een menselijke samenleving ge vonden, die ongeveer 50.000 jaar oud zijn. WANNEER voor de vuist weg een paar namen van rekenwonders of rekenkunste naars moeten worden genoemd, ontbreken daarbij zelden die van Zacharias Dase, de Duitser die in de eerste helft van de vorige eeuw triomfen vierde, en die van de Fransman Jaques Inaudi, wiens prestaties in het eind van de vorige en het begin van deze eeuw de aandacht trokken. Beiden waren zij in staat reusachtige vermenig vuldigingen in korte tijjd op te lossen. Zo had Dase slechts 57 seconden nodig om te vertellen wat de uitkomst was van 79.532.853 X 93.758.479 en Inaudi vermenigvuldigde in 6 seconden 869 met 427 en in 65 seconden gaf hij de uitkomst van 70.846 X 8.875. Wat de tijdsduur betreft, schijnt de Duitser zijn Franse rivaal dus wel overtroffen te heb ben, maar niet wat het rekenkundige ver mogen betreft, want Inaudi zag er niet tegen op twee getallen van ieder 18 cijfers met elkaar te vermenigvuldigen. Het merkwaardige van deze figuren is niet geweest, dat zij prestaties hebben verricht die door latere rekenwonders niet geëvenaard of overtroffen zouden zijn, maar dat zij op ieder ander gebied beslist beneden de middelmaat waren. Van Zacharias Dase werd gezegd dat hij vol slagen onbekwaam was om de beginselen van de wiskunde te begrijpen en dat zijn verstandelijke vermogens ook op andere terreinen zeer beperkt waren. En de astro noom Flammarion, die zich lange tijd met Inaudi heeft ingelaten, vertelde van zijn beschermeling dat diens geheugem uitslui tend voor getallen geschikt was. Dit reken wonder kon nimmer enig mathematisch inzicht verwerven en het bleek dan ook niet mogelijk hem als assistent te werk te stellen bij het uitvoeren van astronomi sche berekeningen. Toch zou het volkomen onjuist zijn hier uit de conclusie te trekken dat rekenwon ders dus te kort zouden schieten in hun andere vermogens. George Parker Bidder uil Devonshire verbaasde in het begin van de vorige eeuw de wereld als rekenkundig wonderkind, hetgeen hem echter niet be lette een zeer bekend ingenieur te worden. Ook Thomas Henry Safford, die op 10-jarige leeftijd binnen één minuut een ver menigvuldiging maakte, waar van de uitkomst 36 cijfers besloeg, bleek over een groot wiskundig inzicht te beschikken en stelde o.m. tabellen op waaruit de standen van de maan aanzienlijk sneller te bere kenen waren dan vroeger het geval was. En wie zou willen beweren dat W. Klein, die oorspronkelijk geneeskunde zou stu deren, doch zich wegens geld gebrek ge noopt zag zijn wonderlijke rekenkundige gaven te gebruiken, op andere gebieden onder de middelmaat blijft. Of dat de ver mogens van Hans Eberstark, het Weense rekenwonder, te kort schieten? Juist dit laatste geval is zo interessant, omdat velen vaak beweren dat 'n rekengenie geen talen knobbel heeft, en omgekeerd. Welnu, de Weense student kan niet alleen rekenen, maar spreekt ook Chinees, Albaans, Geor- gisch en een handvol Afrikaanse dialec ten! Uit deze onvolledige opsomming, zult u inmiddels wel begrepen hebben, dat het rekenwonder zijn belangrijkste steun vindt in het geheugen? Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2