Tien jaar geleden vielen tien vaderlanders voor een verrader De ware toedracht bleef tien jaar geheim Pleidooien over al of niet afbreken van afrasteringen en gebouwtjes Een zomer smeult tot as Moskou wil in November over Duitse hereniging spreken 250ctober 1944: Fake Krist geliquideerd Het verhaal Eerste dressuurwedstrijd Rij centrum „Te Paard Kort geding dierentuin Engelse havenstakers zwichtten niet Mendès-France spoort Fransen tot actie aan Het is ook bereid tot gesprek over een staatsverdrag met Oostenrijk Politieke crisis tussen Oost- en West- Pakistan MAANDAG 2 5 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Mindenvaarr,,f^eidsgevoel jegens Duitsers niet gerechtvaardigd Opvallende rol van Lies Franken Eenheidveiligheid en vrije verkiezingen Verdeling van Triëster A-zöne voltooid Noodtoestand afgekondigd en nieuwe regering gevormd Amerikaans vliegtuig met 21 inzittenden vermist „Heden viel door laffe moordenaarshand, op weg naar zijn dienst, onze kameraad Fake Krist, in de ouderdom van 41 jaar; Hoofdopperwachtmeester van de Staats politie in Haarlem", aldus luidde een deel van de overlijdensadvertentie, die op 25 October 1944, precies tien jaar geleden, in de dagbladen verscheen. F.en dag later werden door de bezetter aanplakbiljetten opgehangen in het Nederlands en het Duits: De Bollere S.S. und Polizeiführer Nordwest deelt mede: Op 25 October omstreeks negen uur is in Haarlem een laffe politieke moord gepleegd. Als vergeldingsmaat regel is heden een aantal terroristen en saboteurs in het openbaar standrechtelijk doodgeschoten en werden enige woonhuizen vernietigd. T/ussen het verschijnen van deze twee publicaties knalden op de Westergracht bij de "Bavo de schoten die tien Nederlandse verzetshelden van het leven beroofden: W. Böhler uit Deventer. 49 jaar; F. Maaswinkel uit Amsterdam, 33 jaar; G. Fambach uit Amsterdam, 32 jaar; J. de Vries uit Amsterdam, 27 jaar; G. Erends uit Amster dam, 31 jaar; J. Wuthrich uit Coevorden, 41 jaar; Mr. C. Vlot uit Koudekerken, 35 jaar; W. de Boer uit Iïoensbroek, 26 jaar; K. Tempelman uit Schoonhoven, 31 jaar .en R. Loggers uit Utrecht, 29 jaar. De geslaagde en noodzakelijke aanslag op de Nederlandse verrader Krist, berucht chef van de inlichtingendienst aan het Nassaunlein, had tien Nederlanders het leven gekost en 8 gezinnen dakloos gemaakt. De Duitsers staken vier woningen aan de Westergracht in brand. Morgenvi^eg, om half-negen, zal namens de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet een bloemstuk gelegd worden aan de voet van het beeld, een vrouw in boetekleed, van prof. L. O. Wenckebach, dat staat op de plek waar het bloed van de tien verzetsstrijders vloeide. En daarmee zal dan de stille herdenking hebben plaatsgevonden van de tiende verjaring van de gruwzame Duitse repressaille. Het .cijfer tien zal geen aanleiding zijn een herdenking te houden, die zou afwijken van de nationale datum voor dodenherdenking, 4 Mei. September 1944 was de maand, waarin de strijd tussen de ondergrondse en de be zetter hoog was opgelaaid. Zuid-Nederland was reeds bevrijd en uit Londen was juist de'opdracht gekomen, dat de drie verzets organisaties landelijk een driehoek, een delta, moesten vormen. Landelijk, ge westelijk en plaatselijk was deze organisa tie onmiddellijk doorgevoerd en ook in Haarlem, dat via geheime telefoonlijnen uitstekende contacten had, waren de Orde Dienst, de Landelijke Organisatie Knok ploegen en de Raad van Verzet (die gro tendeels maar niet volledig communistisch was) in een Delta georganiseerd. Op 24 October deed Krist een inval in het Huis met de Beelden aan de Wagen weg. De aanwezige verzetslieden ontsnap ten op het laatste ogenblik door een raam, vervolgens door een sloot en kwamen door nat bij het hoofd van de K.P. Op dat ogen blik had Krist de beschikking over het ge hele R.V.V.-archief, dat niet meer gered had kunnen worden. Krist had de namen van twee-honderd Haarlemse verzets strijders. Krist'was een é'étzuchtig me'ns. Hij hield alle gegevens onder zich, totdat hij met een onfeilbaar plan bij de SD kon aankomen. Ook het R.V.V.-archief zou niet onmiddel lijk naar de SD gaan, maar het was zo vol ledig, dat Krist het niet langer dan een dag onder zich zou houden. Vanuit het hoofd kwartier van de K.P. vlogen de telefoon tjes naar de landelijke Delta en 's avonds kwam het landelijk bevel: „Krist moet ver dwijnen, het is de laatste kans." Vier mannen stonden in het duister van de ochtend van 25 October te wachten bij de school op de hoek WestergrachtLeid- sevaart. Ec-n van hen was de scherpschut ter, die Krist zou „nemen". Hij droeg een karabijn onder zijn jas, zijn makkers revol vers. Toen de schoolconcierge kwam, werd deze gebonden en gekneveld en voor een der ramen op de eerste verdieping stelden de vier zich op. Elke ochtend om precies kwart-over-acht verliet Krist zijn woning aan de Wester gracht, aan de kant van de Bavo. Het vier tal spiedde in het halve duister naar het huis, waar sinds enkele minuten een licht brandde. Het licht doofde en een man liep de straat op. Vanaf dat ogenblik heerste er volslagen kalmte achter het schoolraam. De scherpschutter legde de karabijn op de vensterbank en volgde met de loop de be- Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdagavond de eerste competitie-wed- strijd om het kampioenschap dressuur van het rijcentrum „Te Paard" plaats gehad. Onder critische blikken van de kolonel der Cavalerie b. d. K. J. Schummelketel, de hoofdcommissaris van politie de heer J. Fon- tijne, de commissarissen W. J. Gorter en A. L. de Boer en de hoofdinspecteur A. F. Suu- rendonk, begon de avond met de door de instructeur H. Zoetman gegeven openbare les aan het corps der bereden politie van Haarlem. Daarna volgde de individuele dressuurproef, welke eerst werd voorgereden door mej. Ida Wallage op haar Lippizaner hengst Maestoso Bionda. De beoordelaar, kolonel b. d. K. J. Schum melketel, had zeer zeker geen gemakkelijke taak, daar het aantal deelnemers zeer groot was. Bij de prijsuitreiking stak kolonel Schummelketel zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken en gaf zijn bewondering te kennen over de wijze van rijden der deel nemers, temeer daar het Rijcentrum „Te Paard" pas een half jaar officieel geopend is. De grondprincipes der rijkunst: Houding, zit en teugelvoering lagen op een zeer be hoorlijk peil. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, liet in zijn speech niet minder zijn bewondering blijken. Hij zeide: „Ik prijs mij gelukkig, op de destijds door de eigenaar van het Rijcentrum „Te Paard" gedane aan bieding, om onze mensen op te leiden tot een bereden brigade, te zijn ingegaan. Het Rijcentrum „Te Paard" heeft getoond ons vertrouwen volledig waard te zijn". Na een driewerf hoera op de paarden, de ponies en het Rijcentrum werd de zo zeer geslaagde avond besloten met een gezellig samenzijn in de intieme foyer. Uitslag politieruiters: 1. inspecteur G. J. Endlich op Raspa; 2. heer L. H. H. Willems op Madjoe; 3. heer A. van Eeuwijk op Li berty; 4. heer H. Blankert op Brunette; 5. heer W. Boon op Rex. Uitslag burgerruiters: 1. Monique van Te- tering op Raspa; 2. Bram Bakker op Rex; 3. heer P. van Wijngaarden op Majo; 4. mevr. A. Lesterhuis op Liberty; 5. Hans Hofman op Bolero. Deze wedstrijd was tevens een keuring voor de politieruiters. Daar de heer K. J. Schummelketel de politieruiters voldoende gevorderd vindt, zullen zij binnenkort na enige tijd van buiten-oefening als bereden brigade optreden in Haarlems straten wegingen van de man. Het was Krist. Toen hij op een afstand van 200 meter was, nog vóór de brug, bestond er geen twijfel meer. Het schot scheurde de stilte van het kerk plein open. Krist wendde zich om en begon te rennen in de richting van de kerk. Het tweede schot trof hem in het hoofd. In de piano van het schoollokaal werd het geweer geworpen, (toen een onderwij zer enkele uren later de gymnastiekles wilde begeleiden, werd het gevonden). De vier mannen kwamen door de achteruit gang van de school op. het gangetje naar de Leidsevaart. Tien minuten later kreeg het hoofd van de K.P. een telefoontje: „Krist exit." Onmiddellijk ging het bericht via de directe lijn met Sloterdijk naar het lan delijk Delta-centrum, vanwaar men drie uur later terugbelde: „Vermoedelijk vinden de repressailes vanavond nog plaats." De Leidsevaartbewoners werden nog dezelfde avond gewaarschuwd door illegalen. Met Krist verdween op landelijk bevel een man, die zeer gevaarlijk was en op het n-.oment dat hij stierf het levensgevaar be tekende van 200 Haarlemse illegalen. De veronderstelling, dat hij het R.V.V.-archief onder zich zou houden, bleek juist. En de plaats, waar hij zijn bescheiden bewaarde, is nooit ontdekt. De Duitsers vermoedden, dat het schot uit de kathedraal was gekomen en toen de volgende ochtend, 26 October, om half- negen een overvalwagen het plein opreed, werd de Bavo-clerus door enkele Duitsers in de pastorie bewaakt. Daar hoorden de geestelijken de schoten vallen, die tien Ne derlanders doodden. Kerkgangers stuitten bij de brug op Duitse afzetting. De kerk werd gesloten. S.S.'ers gingen enkele huizen aan de Wesr tergracht binnen en even later zag men de bewoners, sommigen half gekleed, naar buiten rennen met wat beddegoed onder de arm. In en uit renden ze om de dierbaar ste bezittingen te redden. Aan de overzijde van de gracht stonden tien mannen, tien verzetsstrijders die uit Amsterdam waren gebracht om gefusil leerd te worden. Zij waren ter dood ver oordeelden, wier sterven nu moest dienen als machtsvertoon van de bezetter. Toen de eerste schoten knalden, kringelde er al rook uit de vier ontruimde huizen, Achter eenvolgens stortten de tien mannen ter aarde en het laatste schot was nog niet ver klonken, toen acht gezinnen de vier huizen waarin zij woonden, in een laaiende brand zagen staan. Enkele Duitsers gooiden er nog handgranaten in. Op de executieplaats arriveerde een vrachtauto met tien blankhouten kisten. Burgers deden het lugubere werk. Om elf uur defileerden stoeten mensen in stil eerbetoon langs de smeulende hui zen. Twee lachende landwachters fietsten voorbij. ••\h Vy-v n Nadat de gemeenteraad van Bloemendaal een beroepschrift van de heer H. C. Speel, die van het college van B. en W. de aan zegging had ontvangen gebouwtjes en af rasteringen van het buitengoed Lindenheu- vel te verwijderen, waar een aantal dieren vertoefd, had afgewezen, heeft hij een kort geding aanhangig gemaakt bjj de president van de Haarlemse rechtbank. Zaterdag is dit geding behandeld voor mr A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken. Namens de heer Speel trad mr. A. D. P. V. van Löben Seis op, die de president verzocht de gemeente Bloemendaal het recht te ontzeggen te bepalen, dat de ge bouwtjes en de afrastering op Lindenheu- vel afgebroken dienen te worden. Spreker ging de gedachtenwisseling na in de Bloe- mendaalse raad, waarbij opmerkingen zijn gemaakt die volgens hem niet juist zijn. Dit betrof speciaal het punt: liefhebberij. Beweerd is, dat er van een dierenhandel sprake is, maar mr. Van Löben Seis merk te op, dat dit onjuist is. De heer Speel is volgens de Woningwet verplicht tot ont ruiming over te gaan, meent het Bloemen- daalse college van B. en W., maar spreker betoogde, dat de afrasteringen en de hok ken niet tot de woningwet gerekend kun nen worden. Voorts vroeg mr. Van Löben Seis de heer Speel in de gelegenheid te stel len overeenstemming te bereiken met het gemeentebestuur, opdat de hokken en af rasteringen eventueel niet op korte termijn verwijderd dienen te worden. De heer Speel verkeert immers op het ogenblik in een noodtoestand. Voor het gemeentebestuur van Bloemen daal trad mr. F. J. D. Theyse op, die op merkte, dat de kwestie van de heer Speel niet van de laatste tijd is. Reeds geruime tijd was hij er van op de hoogte, dat voor het aanbrengen van verbeteringen in de dierentuin op Lindenheuvel vergunning no dig was. Op 12 Augustus was hem bericht, dat volgens de Woningwet tot verwijdering van de bouwwerken en afrasteringen dien de te worden overgegaan en als uiterste termijn werd 1 October genbemd. De ge meente Bloemendaal is volgens spreker be voegd om de maatregel te treffen aan de hand van de Woningwet. De hoge raad heeft, o.a. bepaald, dat ook voor het oprichten van een varkenshok vergunning nodig is. Dat er in het algemeen vergunningen no dig zijn wist de heer Speel, omdat hem reeds een aanschrijving was gedaan voor de dierenverzameling aan de Saxenburger- weg en omdat hij een vergunning had ont vangen van een vollière. Spreker zette uit een op welke wijze de dierentuin is uitge groeid in de laatste tijd. Blijkens een con trole kwam er veel wisseling in de levende have. Naar aanleiding van een verzoek van mr. Van Löben Seis om een lange termijn vast te stellen om tot verwijdering over te gaan, indien de heer Speel in het ongelijk gesteld mocht worden, merkte mr. Theyse op, dat het gemeentebestuur wel bereid is mee te werken, dat de levende have overgebracht wordt, maar hij wenste de tijd beperkt te zien tot bijvoorbeeld een maand. De president deelde mee, dat hij zich eerst op de hoogte wenste te stellen van de gang van zaken op Lindenheuvel en dat hij daarna uitspraak zal doen. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag gaat de Britse havenstaking de vierde week in. De schade beloopt tiental len millioenen ponden. Hoewel er enkele tekenen waren, die de verwachting wek ten dat het stakingsfront gedurende het weekeinde zou worden doorbroken, blijft de massa der havenarbeiders halsstarrig. Zaterdag en Zondag zijn een aantal massa-vergaderingen gehouden naar aan leiding van het beroep dat de regering en de verantwoQrdelijke vakbewegingsleiders op de stakers hebben gedaan om het werk heden te hervatten. Buiten de poort van een der dokken spraken zich duizend man eenstemmig uit vóór hervatting van de arbeid. De vaste arbeiders, die zich ge woonlijk bij conflicten het loyaalst gedra gen, waren echter gelijkelijk verdeeld over al of niet voortzetten der staking. In vele andere groepen heerste dezelfde aarzeling. Vandaag wordt een aantal nieuwe bijeen komsten gehouden, zowel in loonden als in andere havensteden. Inmiddels doen de stakers pogingen om het conflict tot Man chester uit te breiden. Hydepark werd gisteren nu eens niet beheerst door Zondagswandelaars en ele gante ruiters, maar door duizenden sta kers, die kwamen luisteren naar de leiders van de opstandige bonden van stuwadoors en lichterlieden. Het ,was een ordelijke demonstratie, opgeluisterd door Schotse pijpers en doedelzakspelers, die deze ge beurtenis het aanzien gaven van een fol kloristisch festijn. Reden voor feestelijk heid was er evenwel allerminst, want de stakers schaarden zich als één man achter hun leiders, die voortzetting van de staking eisten tot aan hun verlangens is voldaan. Een lelijke tegenvaller voor de redering en voor alie verantwoordelijke personen, die hadden gemeend dat een beroeo op de re delijkheid hef thans zou w'nnen. PARIJS (Reuter) Premier. Mendès- France, heeft in een radio-toespraak ver klaard, dat een «rotere ma*e van econo mische samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland nodig is om de levensstandaard van beide landen te verho«en. Teneinde economische handen met de t° kunnen aangaan moet Frankrijk sterk genoeg zijn om p°n gehikwaardiee nartnor te kunnen zijn. Daarom is een hervorming van de Franse economie en een moderni sering van de Franse landbouw en in dustrie nodig. De orenver zeide, dat dit tot de belangrijkste doelen van zijn n*- gprincr beheert. De weg tot samemverlrinc was geonend. Het succes moest echter nog geconsolideerd worden. Sommige Fransen vrezen een overheer sing door Duitsland als men de banden tussen beide landen te nauw zou aanhalen. ..On meer dan een gebied zün wij reeds bereid concurrentie het hoofd te bieden en wij hebben geen redenen om een sa mengaan te vrezen. Royendien ontbreekt ftèf ons niet aan troeven: Dit minderwaar digheidsgevoel. waaraan wij soms lijden, is niet gerechtvaardigd." In dit verband noemde Mendès-France de verrassende resultaten van de olieDro- snect.ie in Zuid-West-Frankrijk. In vier of vijf jaar tiids zonden deze oliebronnen 20 nercent van de Franse behoefte aan olie leveren en zo bijdragen tot het in even wicht brengen van de handelsbalans. Voor de eerste maal in negen jaar werd de her denking van de totstandkoming van het UNO-handvest niet met kanongebulder begeleid. „Ik wens het harde en vrucht bare werk van de vorige week voor het wegnemen van oorzaken van' conflicten onder dit voorteken te plaatsen, een werk, dat het begin betekent van een nieuwe fase op de weg naar algemene vrede en naar verzoening van alle volken." De rege ling van de Saarkwestie was van ver strekkende betekenis. Frankrijk en Duitsland hebben elkaar nodig. De wederzijdse handel zal beide volken in staat stellen doeltreffender te werken, meer te produceren en beter te leven. Wij zijn vastbesloten, overeenkom sten op lange termijn te sluiten, welke de Franse landbouw markten zal geven voor tarwe, suiker, zuivel en zo voorts, aldus de premier. 99 99 Aan de Rijksuniversiteit to Utrecht 9laagde voor het doctoraal examen dieren- geneeskunde de heer W. F. Felix te Haarlem. Het betrekkelijke succes, dat de toneel groep Theater uit Arnhem met de Zater dag in de Haarlemse Schouwburg gegeven voorstelling van „Een zomer smeult tot as" oorspronkelijke titel „Summer and Smoke" van Tennessee Williams heeft behaald, mag grotendeels worden toege schreven aan de nog jonge actrice Lies Franken, die met haar vertolking van de vrouwelijke hoofdrol een indrukwekkende prestatie leverde. Zij dankte voor het na afloop tot haar gerichte applaus op een bijzonder prettige wijze, innemend en met stijl. Behalve dat het stuk deze gelegenheid tot het demonstreren van een gevoelig ta lent biedt, is er weinig goeds van te zeg gen. Als er verder één ding duidelijk werd, dan was het wel hoezeer wij aanvankelijk de betekenis van deze Amerikaanse schrij ver hebben overschat. Dit kon men trou wens in het vorige seizoen al constateren, toen de Nederlandse Comedie moest on dervinden dat het publiek zijn „Glazen Speelgoed" - met dezelfde bezetting, waar door het zich enkele jaren tevoren tot ont roering had laten brengen - weigerde te accepteren. Het pathetische, dat ook dit nieuwere (hoewel reeds van 1948 dateren de) drama van mensen uit de staat Mis sissippi kenmerkt, gaf toen bijna aanlei ding tot hilariteit zoals thans tot een ver veling, die slechts overwonnen werd door bewondering voor de uitbeelding. Van de voorgenomen reprise van zijn allerwegen toegejuichte „Tramlijn Begeerte" hoort men dan ook niet meer of slechts aarzelend gewagen. Hoe is deze verandering in de waarde ring te verklaren? Wij hebben destijds, geloof ik, de bedoelingen zozeer voor lief genomen, dat wij het resultaat te rooskleu rig zagen. Bij alle critiek die men op hem kan uitbrengen, blijft Tennessee Williams trouwens onze sympathie behouden. Alleen herkent men nu als een soort naïveteit, wat men eerst als verrassende vernieuwing meende te mogen beschouwen. Dat hij wilde breken met het enge naturalisme en daarvoor een „dichterlijk" openbarende vorm van toneel in de plaats poogde te stellen, was inderdaad prijzenswaardig. Maar zijn middelen tonen hun ontoerei kendheid te opvallender, naarmate zij na drukkelijker worden toegepast en daardoor stelt „Een zomer smeult tot as" (om van het hier te lande nog niet vertoonde ,.Ca- mino Real" dan maar te zwijgen) ook dub bel teleur. Die middelen ter „doorlichting" van de realiteit gaan bovendien niet goed samen. Misschien stelt de lezer een dergelijke analyse niet erg op prijs daarom zal ik er slechts dit van zeggen: naar opzet en uiterlijke vorm is ook dit stuk tamelijk expressionistisch, naar karaktertekening en dialogen eerder impressionistisch. Er zou al heel veel gewonnen zijn, als Wil liams er eindelijk mee ophield zijn per- De Haarlemse politieruiters presenteren zich. Zondag heeft de toneelgroep Theater in de Haarlemse Schouwburg het dramatisch gedicht Peer Gynt" van Hendrik Ibsen in de niet bijster gelukkig uitgevallen be rijming van Gerard Brabander vertoond, met de door het Utrechts Stedelijk Orkest gespeelde muziek van Grieg, welke voor stelling door ons reeds in September werd besproken. Op de foto ziet men Robert de Vries als de titelheld en Hetty Beck als Moeder Aase in de eerste scène van het stuk. Albert van Dalsum had de regie. sonen te laten denken dat zij heel diep denken. Voor zover zij namelijk geen slecht verteerde gedachten van anderen herkau wen, praten zij oppervlakkig langs elkaar heen. Het is jammer, enorm jammer, dat deze auteur, die herhaaldelijk treffende accenten weet te plaatsen en met begrip voor menselijke moeilijkheden is gezegend, blijkbaar meer op de handboeken der psy choanalyse dan op zijn verbeeldingskracht vertrouwt. Alleen maar zielig Genoeg van deze algemene bespiegelin gen. Laten wij liever „Een zomer smeult tot as" van dichterbij bekijken. Evenals Laura Wingfield uit „Glazen Speelgoed" en Blanche Dubois uit „Tramlijn Begeerte" is de hoofdpersoon Alma Winemiller een gefrustreerde, dus in haar mogelijkheden geknotte vrouw: uit de toon van haar mi lieu vallend omdat zij een flauwe notie heeft van een verfijnder en door cultuur bezield leven, ongelukkig mede als gevolg van deze „eigenaardigheid" in de liefde. Zij houdt van de sterke, maar besluiteloze genotzoeker John Buchanan, die voor dok ter studeert op nauwelijks meer dan een armlengte haar buurman, maar onbereik baarder naar gelang" de begeerde toenade ring schijnt te gelukken. Ook zij vlucht in dromen van geluk en daden van onzede lijkheid, die haar tenslotte wel te gronde zullen richten. Evenmin als haar voorgangsters is deze Alma (het Spaanse woord voor ziel) een tragische verschijning geworden. Zij mist daartoe de nodige zelfkennis, het inzicht in haar eigen toestand. Daarom is zij alleen maar zielig te noemen. Het algemene aspect verbijzondert zich steeds meer tot een wat ongewoon ziekte-geval. Waarbij Tennessee Williams getracht heeft zijn bedoelingen te verduidelijken en de vermommingen van de werkelijkheid te laten doorzien met be hulp van allerlei symbolen, die niet aan hun poëtische functie beantwoorden, om dat zij veel te opzettelijk te pas en te onpas als zodanig naar voren worden geschoven. Het lijkt vaak of hij eraan twijfelt dat zijn intenties begrepen worden en daarom wil zeggen, om een voorbeeld te geven: „Let goed op, Alma heeft altijd slaapmiddelen nodig om te kunnen ontsnappen in ver getelheid!" De poging om het motief met de perversiteiten van de familie Gonzales nog eens extra te versterken is in het geheel niet geslaagd. Lies Franken, in 1953 van de Toneel school gekomen, heeft met de in het stuk beschikbare middelen haar rol zeer zuiver opgebouwd tot een aandoenlijke creatie. Evenals Ellen Vogel (die destijds Laura speelde) is zij physiek voor een dergelijke figuur uitermate geschikt, al was haar ken nelijk kerngezonde natuur moeilijker uit evenwicht te brengen.- mede door beperk tere vocale mogelijkheden. Maar zij moet veel steun hebben gehad aan de spelleiding van Elise Hoomans, die het vibreren van op de proef gestelde en daardoor overspan nen zenuwen markant waarneembaar wist te laten maken. Over het algemeen is da regie behoorlijk uit de problemen gekomen, behalve misschien in de slecht geschreven scène van het schot op de onverwacht te ruggekeerde oude dokter in het tweede deel. Het siert Robert de Vries dat hij zelf de onaannemelijke, in vaagheid verwarde rol van John Buchanan voor zijn rekening heeft- genomen. Een ondankbare opgave, waarvan hij zich voorbeeldig kweet. Vooral na de pauze moet hij zich wel volledig, bij zijn nauwelijks gemotiveerde ommekeer, door de schrijver in de steek gelaten heb ben gevoeld. En passant mag opgemerkt worden, dat zijn mede-directeur Kees van Iersel hersteld van een maandenlange ziek te, in de zaal de voorstelling bijwoonde. Binnenkort zal hij de afgebroken repetities van „En attendant Godot" gelukkig kun nen voortzetten. Van de andere medewer kenden mogen vooral Hetty Beck (prach tig in haar waanzin) en Jacques Snoek (de lamenterende dominee) als Alma's ouders worden genoemd. Het geraamtelijke décor was door Johan Greter ontworpen naar de voorschriften van de auteur. Hij is erin geslaagd de in druk te vermijden als zou het geheel uit haarspelden en pijpenschoonmakers zijn opgetrokken, zoals ik eens in een verslag van de Engelse opvoering heb gelezen. Voortreffelijk waren zijn costuums. Als vertaler Willem Vogelaar de term „Doppel- ganger" in de oorspronkelijke tekst heeft aangetroffen, dan begrijp ik niet waarom hij hiervoor geen beter woord koos uit het wetenschappelijk jargon. DAVID KONING. MOSKOU (Reuter/AFP) In een nota aan de Westelijke Grote Drie heeft de Sovjet-Unie een nieuwe conferentie van Vier over Duitsland voorgesteld, de vol gende maand te houden. Op die confe rentie zouden de eenheid van Duitsland, vrije verkiezingen, de terugtrekking der bezettingstroepen en kwesties aangaande de Europese veiligheid kunnen worden besproken. De tekst van de nota is Zaterdagavond te Moskou aan buitenlandse persvertegen woordigers uitgereikt. Het is de eerste maal, dat dit is geschied voordat radio- Moskou de tekst had uitgezonden. De Sov jet-Unie vraagt voorts, of de drie Weste lijke landen bereid zijn hun ambassadeurs te Wenen met de Russische ambassadeur aldaar te laten spreken over „kwesties be treffende het sluiten van een staatsver drag met Oostenrijk". Volgens de nota moet overeenstemming worden bereikt over het aantal, de plaats van legering en de bewapening van alle soorten politie in Oost- en West-Duitsland. Dit zou „een einde maken aan alle geva ren met het oog op de herbewapening van Oost- of West-Duitsland". De Sovjet-Unie wordt geleid door de wens de omstandig heden voor een vereniging van beide delen van Duitsland <e vergemakkelijken. Zij stelt de volgende agenda voor de conferentie voor: herstel der Duitse een heid op vreedzame, democratische basis, met inbegrip van de kwestie van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland: terugtrek king der bezettingstroepen uit West- en Oost-Duitslahd; bijeenroepen van een Europese conferentie ter bespreking van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. In de nota wordt critiek geleverd op de Europese verdedigingsgemeenschap en de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. De Westelijke mogendheden worden beschul digd van een politiek tot verdeling van Europa in militaire groepen. De hereni ging van Duitsland wordt de belangrijkste en dringendste zaak genoemd voor het verminderen van de spanning. Een oplos sing van dit vraagstuk kan niet worden uitgesteld. „De Sovjet-voorstellen zijn van buiten gewoon belang in de huidige internatio nale situatie", aldus het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, de Pravda. De Russische nota is volgens de Pravda doordrongen van het diepe ver langen van de Sovjet-Unie, met al haar krachten bij te dragen tot de versteviging van de vrede en de veiligheid in Europa. Joegoslavische troepen hebben het ge bied van „zóne A" van Triest bezet, dat bij de Joegoslavische zóne („B") is gevoegd, overeenkomstig de Londense accoorden van 5 October. Italië zou vandaag „zóne A" overnemen van het Brits-Amerikaanse militaire bestuur. De militaire gouverneur van de Joegoslavische zóne heeft een am nestie afgekondigd, die voor 70 percent van de gevangenen in deze zóne de vrijheid be tekent. KAR ATS JI (Reuter/AFP) Te Karat- sji zijn samenscholingen van meer dan vijf personen verboden en in geheel Pakistan is de noodtoestand afgekondigd. Een nieuwe regering onder leiding van Mohammed Ali is Zondag door gouverneur-generaal Ghoe- lam Mohammed geïnstalleerd. De constitu erende vergadering is ontbonden omdat zij het vertrouwen van het volk had verloren en een ontwerp-constitutie, die op het punt stond ingediend te worden, ls nietig ver klaard. Aan dit ontwerp is zeven jaar ge werkt. De nieuwe regering moet het land „een krachtig en vast" bestuur geven totdat nieuwe verkiezingen worden gehouden. Mo hammed Ali, die een bezoek aan de Ver enigde Staten moest afbreken wegens de crisis, verklaarde dat het buitenlandse be leid van het afgelopen jaar gehandhaafd zal worden. Hij zeide dat het geschil in de constituerende vergadering tot ontwikke lingen had geleid, die de eenheid van het land bedreigden. Aan de rivaliteit tussen West- en Oost-Pakistan (Oost-Bengalen) zou paal en perk gesteld worden. De belan gen van Pakistan moesten boven alles ge plaatst worden. FRANKFORT (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht in Frankfort heeft mee gedeeld, dat een Amerikaans transport vliegtuig van het type C-47 met zestien passagiers en vijf vliegers aan boord wordt vermist op een vlucht van Rome naar Lyon, tussen Corsica en de Franse Middel landse Zeekust. Vliegtuigen zijn opgeste gen om naar het vermiste toestel te zoeker^

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3