Oppermachtig geachte Belgen tegen fel Nederland niet verder dan 4-3 Pessimisten kregen ongelijk Verlies, maar toch ook winst Wilskrachtige ploeg vormde beter geheel dan in vorige wedstrijden SSWl „Rode Duiveltjes" wonnen verdiend van Nederlandse jeugdploeg: 3-2 Alleszins eervolle 4-3 nederlaag in stromende regen Trainers eersteklassers mogen meespelen Antwerpen versloeg Rotterdam: 4-2 Ommekeer Mankracht tekort Overrompeld Riw Spanning Scheidsrechter Leafe MAANDAG 2 5 OCTOBER 1954 Voetbal kent. geen logica. Daar stond gistermiddag in het Antwerp-stadion in Antwerpen het Belgisch voetbalelftal dat nog maar kort tevoren de trotse wereldkampioen Duitsland met twee-nul had verslagen, tegenover het na tionale Nederlandse team, waarin - de oefenwedstrijd tegen het Tsjechische clubelftal Sparta bewees het overduidelijk - elk verband ontbrak. België moest dus volgens de logica met ruim verschil winnen zonder dat die zege ook maar een ogenblik in gevaar zou komen. En wat 'kwam ervan terecht? De Rode Duivels wonnen, maar zeker niet zoals ze gedacht hadden te winnen en zoals ze het zo graag gewild hadden. Met slechts één doelpunt verschil bleven ze in de meerderheid tegen het Oranjeteam, dat hardnekkig vocht - '~.:t voor elke meter grond en dat juist op het moment dat iedere Nederlander een nieuwe débdcle vreesde, het initiatief nam alsof de Belgen geen reputatie hadden te verliezen. Do overwinning van de Belgen was zonder twijfel verdiend, maar de vier-drie uitslag, die de verhouding in het velcl juist weergaf, hielcl voor de Nederlanders toch anderzijds weer het aangename perspectief in dat zij in internationaal voetbal zo af en toe toch nog wel degelijk een woordje kunnen meespreken. Ook al was het prestatiepeil dan nog niet zo hoog om in een hoerastemming te vervallen en te zeggen dat nu zonder onderbreken de weg omhoog bewan deld zal worden totdat het oude peil - van vóór cle exodus van de beste voetballers - zal zijn bereikt. toch nog een ruime zege hebben behaald. Nu kon Nederland het laatste kwartier toch weer een overwicht behalen. En dit maal kwamen de Belgen er niet meer on deruit. Met de moed der wanhoop soms probeerden zij de aanvallen te stuiten. Een maal hielp daarbij de paal toen Van der Gijp ver buiten bereik van Meert hard inschoot. Capitulatie leek niet te ver mijden. En die kwam. Alleen te laat. Roosenburg: passeerde een minuut voor het einde twee Belgen en stormde daarna in de richting: van Meert. Een redelijke scoringskans ontstond. Edoch, Mees deed deze teniet. Hij gaf de Nederlandse aan- Het eerste Nederlandse doelpunt in Antwerpen sinds twee jaar. Van der Gijp kopt vallend een voorzet van Dillen (onzichtbaar) in het lege doel. Meert (links) en Van Brandt kijken angstig toe. valsleider zo'n geduchte por met zijn elleboog in de maag dat deze uitgeschakeld was. Na veel geloei van het publiek en veel getwist van de spelers, knalde daar op Dillen de strafschop zo hard in dat Meert noch iemand op de tribunes de bal over de doellijn zag gaan. Het feit dat de bal in het net lag was het bewijs dat Nederland toch nog en verdiend op vier-drie was gekomen. Na de wedstrijd. Vermoeid, maar toch wel voldaan verlaten (v.l.n.r.) Timmermans, De Bruyckere, Van der Hoek, Wiersma en Steiger over de doorweekte sintelbaan het veld. Men is licht geneigd om een wedstrijd, die een maximum aan spanning brengt, ook een goede en op hoog peil staande wedstrijd te noemen. Wij willen die fout niet maken. BelgiëNederland was een spannende wedstrijd, maar zeker geen match met achttien karaats voetbal. Daarvoor stond er voor beide partijen te veel op het spel. Voor de Belgen het leveren van het bewijs dat de zege tegen de Duitsers geen uit schieter was geweest, voor de Nederlanders het bewijs dat het Oranje-team nog wel degelijk mee kan tellen. En bezien wij daarbij vooral het door de Nederlanders vertoonde, dan kunnen wij niet anders zeg gen dan dat men wel iets vrolijker mag kijken in het Nederlandse kamp. Natuurlijk was het geen herboren Ne derlands elftal, dat twee maal drie kwar tier in de stromende regen de technisch betere Belgen een halt probeerde toe te roepen. Zeker niet, maar het was wel een Zo kregen dus de pessimisten in het Nederlandse kamp en de optimisten aan Belgische zijde ongelijk. Want België- Nederland werd niet zoals de wedstrijd in April van dit jaar een spel van kat en muis een spel van de oppermachtige, die net zoveel toelaat als hij zelf wil. Dat bleek al spoedig na het beginsignaal. Met een vrij felle wind en regenslagen tegen trok Nederland naar het Belgische doel om daar tien minuten lang de Belgen met de rug tegen de muur te houden. Van alle kanten vlogen de schoten naar Meert's doel. Goed gerichte schoten overigens na snel en overrompelend aanvalsspel, waarin ook Klaassens en Van Schijndel waren be trokken. De Belgische backs Dries en Van Brandt, evenmin als stopper Carré snapten er veel van. Vooral niet omdat Timmermans en De Bruyckere doorlopend van plaats ver wisselden en linksbuiten Van der Gijp op alle plaatsen waar hij gevaarlijk kon wor den opdook. Had één van de vele schoten van Roosenburg, Dillen, Van der Gijp of Timmermans doel getroffen, de wedstrijd zou wellicht heel anders zijn verlopen. Nu konden de Rode Duivels zonder verlies op te lopen tot bezinning komen en een tegen offensief inzetten. En wat voor 'n offensief. De rappe Cop pens was er de allesbeheersende figuyr in. In de meest onmogelijke posities fel op Van Schijndel de huid gezeten door Van der Hoek be diende hij Houf, Givard, Moès en Lem- berechts van passes waar geen Nederlander iets tegen wist. Drie corners waren het gevolg en het zou niemand hebben ver wonderd als er ook een doelpunt uit zou zijn ontstaan. Dat doelpunt kwam in de twaalfde mi nuut toch. Maar toen verwonderden velen er zich wél over. Want juist toen was het niet nodig. Bij een volslagen ongevaarlijke Belgische aanval raakte Odenthal vol komen ongehinderd de bal op het steeds gladder wordende veld maar half. zodat deze precies voor de voeten van de aan stormende Lemberechts kwam. En die wist met deze situatie wel raad (10). Toen stond het Nederlandse team met de rug tegen de muur. En het bleef daar voorlopig tegen. Met kunst en vliegwerk werden doelpunten soms voorkomen. Geen Nederlander, die raad kon verschaffen. Zo werd het door Coppens in de twintigste minuut twee-nul toen hij een fractie van een seconde vrij spel had. Bijna zestig duizend Belgen juichten dat het een lieve- lust was. Wat een opluchting na dat ver rassende begin. Wie gedacht had dat Nederland „down" zou gaan vergiste zich echter. Dat was wél het geval met Klaassens, die een enorm hard schot van Mees verkeerd op zijn hoofd kreeg, maar niet met de rest. Tim mermans en De Bruyckere kwamen in de achterhoede de helpende voet bieden, waarna het met inspanning van alle krach ten spoedig gedaan was met het overwicht van de Rode Duivels. Het middenveld, waarop de beweeglijke Huysmans en de trapvaste Mees lange tijd heer en meester waren geweest, werd weer sterk bezet en zo ging de strijd weer spoedig volkomen gelijk op. Dat ging echter wel ten koste van te veel krachten. In de voorhoede hoe veel en hoe snel men daar ook switchte kwam men mankracht te kort. Hetgeen niet wil de zeggen dat de Belgische verdedigers het gemakkelijk hadden. Zeker niet. Want nu mocht Dillen op de vleugel weinig kans hebben tegen de voortreffelijke Van Brandt, Roosenburg en Van der Gijp wa ren hun bewakers in veel gevallen te snel of te handig af, waardoor het dikwijls tus sen deze twee tot nauwkeurig en goed doordacht samenspel kwam. In deze periode van de strijd ook bleek dat de Belgen, die ongetwijfeld beter voet bal speelden, geen voldoende vat konden krijgen op hun tegenstanders, die een team vormden, waarin zij de zwakke plekken niet konden vinden. Volkomen tegen de verhouding in het veld vergrootte België de voorsprong. Vijf minuten voor rust plaatste Givard de bal uit een vrije trap even buiten het straf schopgebied op het hoofd van de ongedekte Houf, die onverwacht en hard inkopte. Maar Nederland sloeg nog voor rust terug. Niet met een offensief alleen, maar ook met een doelpunt. Bij een verre pass van Van Schijndel, die dwars door de Bel gische defensie sneed, schoot Dillen onver wacht van zijn bewaker weg, omspeelde doelman Meert en gaf toen een afgemeten voorzet aan de naar binnen gesnelde Van der Gijp, die de bal een meter voor de lijn alleen maar in het lege doel behoefde te koppen. Drie-één. En dus nog een open wedstrijd bij rust. Dat voelde het Nederlandse elftal ook. En nog voor iemand er erg in had was het drie-twee. Een massale Nederlandse aan val direct na de aftrap leverde een corner op, waaruit Van der Gijp de bal op het hoofd plaatste van de vrij staande De Bruyckere, die met een harde en zuivere kopbal aanvoerder Meert kansloos liet. Nu hadden de Belgen alles verwacht, maar dat zeker niet. Ze voelden het ge vaar van een gelijk spel of een nederlaag, maar waren te iaat. Nederland had de Rode Duivels in haar greep en liet voor lopig niet meer los. Vooral in de voorhoede van de roodhemden lukte het veel minder dan voorheen. Coppens moest al zijn ge oorloofde en ongeoorloofde trucjes aan wenden om zich Van der Hoek van het lijf te houden, maar slaagde er niet in. De Rotterdammer bleef hem op de huid zit ten en schakelde de Antwerpenaar zo ge ruime tijd uit. En juist toen bleek wat de Belgische voorhoede, waarin Mermans toen al zo gemist werd, waard was zonder Cop pens met vrijheid van handelen. En hoe meer de Nederlanders achter lie ten blijken alleen Odenthal, die zeer onwennig speelde als linksback liet nog wel eens een steek vallen dat zij van geen wijken wilden weten, hoe onzuiverder het combinatiespel werd en hoe meer de Belgen zich het initiatief lieten ontnemen. In deze periode bleek ook dat het ver band in de ploeg als geheel veel beter was dan voorheen. Nu mocht vooral Klaassens door zijn slechte plaatsen veel aanvallen in de opbouw al verknoeien, een groter aanval kwam wel tot stand. En wel vooral met zuivere throughpasses via Dillen en Coppens - gedeeltelijk zichtbaar achter Van der Hoek - maakt het vierde Belgische doelpunt. Steiger is verrast. Wiersma, Moès en Givard kijken toe. Van der Gijp, die niet zelden Dries en Van Brandt meters achter zich lieten in de sprint. Jammer dat Dillen in deze periode enkele malen op doel schoot in een positie die veel moeilijker was dan die van Van der Gijp, die steeds volkomen ongedekt voor het doel stond. De spanning steeg met de minuut. Voor al toen de vermoeidheid een woordje ging meespreken aan beide kanten. Coppens eindelijk eens een keer verlost van Van der Hoek verscheen alleen voor Stei ger; Meert moest enkele malen in een kluwen van spelers springen om de bal weg te stompen en Steiger kreeg even later al niet minder eenvoudig werk bij felle schoten van Lemberechts en Houf, die meer vrijheid genoten dan verantwoord was. Het bleef echter drie-twee. De Belgen werkte dat op de zenuwen. Zij voerden enkele al te forse tacles uit, die al even hard en soms nog harder door de Nederlanders werden beantwoord. En scheidsrechter Leafe maar fluiten. Het geen niet nodig was geweest, indien de Engelsman alleen aan de Belg Coppens, die door zijn provocerende houding en zijn kwalijke trucjes (een maal sprong hij zeker een meter door de modder om Van Schijndel bij zijn been te grijpen) steeds tegenactie uitlokte, een fikse waarschu wing had gegeven. Om elke meter grond bleef men niette min fel strijden. En steeds beter lukte het de Nederlanders om de Belgen hun wil op te dringen. De spanning bleef hoogtij vieren. Jammer dat juist in deze periode, waarin een Nederlands doelpunt het meest waarschijnlijk was, de Belgen succes had den. Lemberechts plaatste de bal bij een corner niet voor het doel. maar gaf deze aan Huysmans ver buiten het strafschop gebied, die de bal direct terugschoot aan de snel opgelopen Belg, die de bal op zijn beurt zuiver op het hoofd plaatste van de ongedekt staande Coppens. Deze had wei nig moeite om de 4 op het scoringbord te brengen. En nog gaf het Oranje-team niet op. In tegendeel, juist tóen en het moge plei ten voor de lichamelijke conditie ver hoogden de Nederlanders het tempo en drongen de Belgen wederom in de defen sie. Waarna al spoedig bleek dat de Neder landers dan meer aan mochten vallen, de Belgen met hun attaques toch veel ge vaarlijker waren. En had niet Steiger met vervaarlijke sprongen enkele malen red ding gebracht, de Rode Duivels zouden De maatregelen, die destijds zijn geno men tegen een aantal bestuursleden van WV (Venlo) en Marsana (Meerssen) zijn, naar de urgentie-commissie van de K.N. V.B. meedeelt, door haar ingetrokken. Voorts heeft de urgentie-commissie in verband met de bijzondere omstandigheden besloten aan trainers van verenigingen, die aan de eerste klasse competitie deelnemen, tot aan het eind van het seizoen dispensatie te verlenen voor het uitkomen in het eerste elftal van die verenigingen. Dit betekent dus dat onder andere Kick Smit, die de wens te kennen heeft gege ven weer mee te willen spelen, weer voor de roodforoeken mag uitkamen. Vroomen (Bleyerheide) naar Fortuna Naar de manager van Fortuna (Geleen) mededeelt heeft de doelman van Bleyer heide Vroomen een contract getekend voor Fortuna. Indien noodzakelijk zal hij ook Van Rixoordt in het elftal van Rapid vervan gen. MEYER TEKENDE VOOR „DE GRAAF SCHAP". Naar het bestuur van de prof club „De Graafschap" mededeelt heeft de NEC-speler Paul Meyer een contract gete kend met „De Graafschap". elftal, dat een aanzienlijk beter geheel vormde dan bij vroegere gelegenheden. Aan felheid ontbrak het ook in vorige wed strijden niet, maar gisteren was er ook beter begrip 'n verstandiger en doeltref fender opbouw van de aanvallen kort om, een grotere eenheid door beter begrip. In de voorhoede bleek Van der Gijp ais linksbuiten een doorlopend gevaar voor de Belgische verdediging, waartegen zelfs de roemruchte Duitse voorhoede niet had weten te scoren. Roosenburg moest veel alleen doen te veel misschien maar niet zelden speelde hij gaten in de defensie van de Rode Duivels door zuivere passen, die echter vooral door Dillen niet al te best werden begrepen. De Bruyckere viel niet op, maar voldeed zonder meer, terwijl Timmermans ons tegen viel als speler ach ter de aanvalslinie. Slecht plaatsen Misschien kreeg hij ook wel wat al te veel werk te verzetten, daar Klaassens en Van Schijndel het dikwijls niet konden bij benen. Vooral de WV'er niet, die op het spekgladde veld slechts met veel moeite op de been kon blijven, waardoor hij steeds in tempo te kort schoot. Ook het plaatsen van Klaassens was weer zeer slecht. Dat deed aanvoerder Van Schijndel zeker veel beter. Bovendien kon deze laatste dcor zijn handige afnemen van de bal veel onheil in de kiem smoren. Achter dit duo voelde Odenthal zich als linksback onwennig. Hij maakte dan ook meer fouten dan verantwoord was. Vooral zijn dekking liet veel te wensen over. Van der Hoek, Wiersma en Steiger tenslotte verdienden niets dan lof. Ook voor hun moedige volhouden. De Rotterdammer had het ongetwijfeld het moeilijkst met de even onaangename als capabele voetballer Cop pens. Wiersma, die een uitstekende wed strijd speelde, schakelde de vleugelspeler Moès volkomen uit en bood daarbij niet zelden zeer welkome hulp aan zijn mede verdedigers. De enige speler, die helemaal geen fout maakte was Luiten. Maar die raakte dan ook de anderhalve minuut dat hij (voor Roosenburg) mee mocht doen geen bal aan. Tweede wedstrijd Bij het verlies van gisteren dus toch nog winst. En wel vooral in de eenheid van het elftal. Nederland was geen speelbal van België en liet zich ook geen spel opdringen, dat het niet wilde. En dat bij elkaar was voor de niet verwende toeschouwer toch ook al heel wat waard. Waarbij dan nog kwam, dat de tweede wedstrijd die het Oranje-team gisteren speelde die tegen de NBVB om de sympathie van het Neder landse voetbalpubliek glansrijk werd gewonnen. Een wedstrijd als die van gis teren mocht er ondanks alles wezen. Een kniesoor, die het wil betwisten. De jeugdwedstrijd BelgiëNederland heeft een spannend verloop gehad en tot aan het laatste signaal van de scheidsrech ter hebben beide ploegen met volharding gestreden voor de zege. De overwinning van de Belgen (32) moet verdiend genoemd worden. Weliswraar zat er meer samenhang in het elftal van onze landgenoten, maar daar stond tegen over, dat de Belgische voorhoede vrijwel tijdens de gehele wedstrijd veel gevaar lijker was. Van elke schietkans werd ge bruik gemaakt. In het eerste half uur was België door gaans iets sterker en deze meerderheid kwam tot uitdrukking in een doelpunt van Van den Borre, de linksbinnen, ongeveer een kwartier na de aftrap. Nederland bleef echter goed partij geven. Het spelbeeld veranderde want de Nederlanders bouw den een reeks goede aanvallen op zodat doelman Blavier herhaaldelijk moest in grijpen. Drie minuten voor rust moest hij zwichten voor een schot van de Neder landse midvoor De "Wit, die de partijen op gelijke voet bracht. Na rust werd door Nederland het tempo verhoogd waardoor de aanvallen een scherper karakter kregen. En succes bleef niet lang uit want twee minuten na de hervatting kon de linksbinnen Erkens onze ploeg de leiding geven. Na 25 minuten werd een overtreding van een Nederlandse verdediger in ons doelge bied bestraft met een strafschop. Maar de gelijkmaker werd hier niet uit geboren, want Van den Borre kon van deze kans geen gebruik maken. De Belgen kwamen echter terug en 3 minuten later bracht Wegria de stand op twee-twee. In het laatste kwartier streden beide ploegen verbeten voor het winnende doel punt. Bij de Belgen bleef Wegria de grote man en hij plaatste dan ook vier minuten voor het einde met een kopbal uit een zui ver geplaatste corner de bal in ons doel (drie-drie). A ntwerpenRotterdam De vier-twee overwinning van Antwer pen in de stedenwedstrijd tegen Rotterdam is iets geflatteerd, want in technisch op zicht waren de Rotterdammers niet in de minderheid. De verdediging der gastheren Het derde Belgische doelpunt, gemaakt door Houf. V.l.n.r.: Givard, Klaassens, De Bryyckere, Houf, Wiersma, Coppens, Timmermans, Van der Hoek, voor hem no. 7 Lemberechts, vervolgens Odenthal, Steiger en van Schijndel. Achteraan links scheidsrechter Leafe. Zoals uit de foto blijkt was er niemand, die Houf het scoren belette. was echter in goede vorm, speciaal doel man Leysen, die zich onderscheidde door enkele fraaie saves. Terlouw, die de spil- plaats bezette, trok dikwijls aan het lang ste eind in zijn duels met de Belgische mid voor Loos. In de eerste helft opende Antwerpen de score in de vijfde minuut door een doel punt van Mersie. Twaalf minuten later maakte Leysen een van zijn weinige fouten waarvan Van Ede prompt profiteerde (1—1). Kort na de hervatting gaf Mersie zijn ploeg de leiding door de bal uit een corner in te schieten en vier minuten later bracht Loos de stand op drie-één voor Antwerpen na een fraaie aanval over de linkervleugel. Rotterdam ga zich niet gewonnen en in een periode van druk op het Belgische doel kon Van Pelt uit een voorzet van Van Lent de achterstand terugbrengen tot drie-twee. In het laatste kwartier waren de Antwer penaren echter het meest aan het woord en toen de Rotterdamse doelman op een ge geven moment om het gevaar te bezweren uitliep kon linksbuiten Wouters van Antwerpen drie minuten voor tijd de bal in het verlaten doel plaatsen. Met de stand vier-twee voor Antwerpen kwam het einde. Q-ooooooooooooocooooooooooooococcooocooocccoccoccccoococ 8 3 Scheidsrechter Leafe had gistermiddag S geen gemakkelijke middag in Deurne. Er werd aan beide kanten wel eens al te ruw gespeeld, hetgeen mede zijn oor- j: f zaak vond in het feit dat het veld door 'i de stortbuien spoedig doorweekt was en diverse spelers moeilijk op de been a konden blijven bij duels met hun tegen- standers. Wie steeds als een hinde over fi het veld draafde en zich van regen, wind, noch gladheid wat aantrok, dat 8 was scheidsrechter Leafe. Ook niet toen 3 hij het spel vrijwel niet meer kon vol- 3 gen in het vrijivel donkere stadion, 3 a waarin bovendien een waas van regen p hing. Als het zicht slechter wordt, dan ïj verhoog ik m'n tempo, zo moet referee Leafe gedacht hebben, want hij werd 3 nog sneller dan voorheen. En - waar- schijnlijk om warm ie worden - bood hij daarbij de buitenspelers enkele c malen nog service door bij corners de bal netjes voor hen in de cirkel bij de sj cornervlag te leggen. Het bracht hem i enkele malen een warm applaus op van het publiek, dat dat wel kon apprecië- t R ren. Een hoffelijk man, die Engelsman, 3 en daarbij een rechtspreker die veler 8 bewondering afdiuong.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5