Agenda voor Haarlem Uitvinder van electro-mechanische rekeningenhouder wacht op octrooi Dr. Prinsen erevoorzitter van opbouworgaan Noordholland Burgemeester Boot van Hilversum voorzitter Koperwiekenkoor een belevenis Lijk van man gevonden in de Kennemerduinen Augustinus-herdenking te Haarlem MAANDAG 2 5 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Commissie voor sociologisch onderzoek in IJmondgebied Geen formaliteit Internationaal verschijnsel In versnelde pas Hondenden deelnemers aan speeltuinwandeltocht Akela Kater nam afscheid van horde Brederodegroep De vogeltrek Trainingsbijeenkomst van patrouilleleiders NPV Geslaagde ouderavond van Elfregipadvindsters Bloemendaalse politie vraagt inlichtingen Burgerlijke Stand van Haarlem K. Bosch (Heemstede) werkt 40 jaar bij Amsterdams bedrijf Verkeer Kruiswegviaduct gestremd door aanrijding Haarlemmer verdacht van fietsendiefstal Predikant-directeur V.P.R.O.-televisie WASSERIJ DUYN Tc Haarlem had in het gebouw van de Provinciale Griffie een bijeenkomst plaats van het Algemeen Bestuur der Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk. Tijdens deze bijeenkomst werd de nieuwe Commissaris der Koningin in Noordhol land, Dr. M. J. Prinsen, als Erevoorzitter van het Bestuur van het Noordhollandse Opbouworgaan geïnstalleerd door de heer mr. M. J. A. Moltzer. De heer Moltzer ver richtte hiermede tevens zijn vóórlaatste officiële daad als voorzitter der stichting, want in dezelfde bijeenkomst werd de nieuwe voorzitter, de heer J. J. G. Boot, geïnstalleerd. De voorzitter sprak er zijn grote vreug de en voldoening ovei-uit, dat de Commis saris der Koningin zich onmiddellijk be reid heeft verklaard het erevoorzitterschap van de stichting op zich te nemen. Spreker beklemtoonde, dat het vooral voor de jonge stichting een grote eer is, dat de eerste burger der Provincie bereid is zijn naam aan de voor hem nog vrijwel onbekende stichting te willen verbinden. De stichting ziet hierin een bewijs van vertrouwen in haar beleid, nu en in de toekomst. De voorzitter sprak voorts de hoop uit, dat de stichting steeds een beroep op dr. Prinsen zou mogen doen, teneinde op deze wijze het doel van de stichting te bereiken: de sociale en sociaal-culturele belangen in de provincie te bevorderen. Het heeft het bestuur in hoge mate verheugd, dat de Commissaris der Koningin zich onmiddel lijk op de hoogte heeft gesteld van de werkzaamheden der stichting en dat deze belangstelling een werkelijke interesse en medeleven inhoudt, geeft de stichting on getwijfeld een krachtige stimulans tot ver der werken. Na zijn installatie zette dr. Prinsen uiteen, dat het werk van de Stichting hem terecht interesseert, omdat het hem als zeer belangrijk voorkomt. De veelzijdige taak der stichting niet in het minst de uit te brengen* adviezen, die door de brede wijze, waarop de bestuurssamenstelling is geschied, uiterst deskundig en waardevol zijn heeft zijn oprechte waardering. De Commissaris der Koningin ziet de functie van erevoorzitter als een dienende en be slist niet als een zich indringen in de werkzaamheden, doch is gaarne bereid al wat hem mogelijk is, in het kader van de stichting, te verrichten. Spreker herhaalde inderdaad grote be langstelling voor de Stichting Noordhol land voor MaatschaDpelijk Werk te heb ben en dat niet alleen, omdat zijn functie hem dit „gebiedt", doch ook omdat hij meent, dat de specifieke taak van ontmoe tingspunt in het opbouworgaan een zeer essentiële en belangrijke is, op het veel zijdige terrein van het maatschappelijk werk. Daarom zal de Commissaris der Koningin gaarne de adviezen der stichting ontvangen en zal zijn orevoorzitterschap geen blote formaliteit zijn. Na dr. Prinsen dank te hebben gebracht, richtte de scheidende voorzitter zich tot zijn opvolger, de door de Commissaris der Koningin tot nieuwe voorzitter benoemde heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hil versum. De scheidende voorzitter, mr. M. J. A. Moltzer, gaf een overzicht van de om standigheden, waaronder het Opbouw orgaan Noordholland tot stand was ge komen. Hij herinnerde er aan, dat na de jongste wereldoorlog het maatschappelijk werk veel sterker naar voren is gekomen dan vóórdien. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, onder welke naar alle waarschijnlijkheid als de meest be langrijke mag worden genoemd hèt op treden van allerlei vormen van sociale nood, voor welker leniging de gemeen schap als zodanig zich verantwoordelijk is gaan stellen. Spreker dacht hierbij onder meer aan de nood van verweesde Joodse kinderen, van de nabestaanden van oorlogs- en ver- zetsslachtoffers, van de ontheemden, van de uit Duitsland terusrsrekeerdc arbeiders enz. Andere noden, welke ook vroeger be stonden, zoals van de a-sociale gezinnen en van de bejaarden, deden zich in schril ler vormen voor. Het was de taak van de gemeenschap in die noden te voorzien. ADVERTENTIE MAANDAG 25 OCTOBER Minerva-tlieater: Afscheidsvooi'stelling Henriëtte Davids, 8.15 uur. Concertgebouw: Muzikale show, 8 uur. Cultura: Lezing met kleurenfilms over vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Amerika en Zuid- Afrika, 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Frans Hals: „Konigin der Arena", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: ..De vlam en de pijl", 14 jaar, 8 uru. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle dui vels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 26 OCTOBER Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest m. m. v. Herman Krebbers, viool, 8 uur. Brinkmann: Jhr. dr. J. C. Mollerus, „Gezins- crediet", 8 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Dit is niet slechts een nationaal, maar ook een internationaal verschijnsel, zodat het als iets volkomen natuurlijks kan wor den beschouwd, dat de Verenigde Naties, toen zij op 10 December 1948 een Univer sele verklaring van mensenrechten vast stelden, daarin de bepaling opnamen, dat ieder mens aanspraak heeft op de ver wezenlijking, ook van zijn sociale rechten, onmisbaar voor zijn waardigheid en voor de ontplooiing van zijn persoonlijkheid. Voor ons land zijn de totstandkoming van een afzonderlijk Ministerie van Maat schappelijk Werk, alsook het feit, dat de Grondwetscommissie voorstelt een artikel in de Grondwet op te nemen, inhoudende: „De aanhoudende zorg der Overheid is er op gericht, dat in sociale noden wordt voorzien", duidelijke tekenen van de enorme verandèring, die de positie van het maatschappelijk werk hier te lande heeft ondergaan. In de korte tijd van haar bestaan heeft de Stichting Noordholland voor Maat schappelijk werk zich reeds een belang rijke plaats in het maatschappelijk bestel verworven. Met groot vertrouwen droeg mr. Moltzer dan ook het voorzitterschap over aan de heer J. J. G. Boot. De nieuwe voorzitter hield een korte rede, waarin hij dank uitsprak voor het vele werk, dat de scheidende voorzitter had verricht en hetwelk hij als pioniers arbeid kenschetste. Ook de heer Boot ging dieper in op de organisatie van het maatschappelijk oyerk. „Waarom moesten de opbouworganen er komen?" Niet, omdat bepaalde personen of organisaties dat wilden, maar omdat de maatschappelijke situatie dit noodzakelijk maakte. In een tijd, waarin het particulier initia tief zich in steeds sterkere mate organi seert en in vele opzichten op levensbe schouwelijke basis, kan het gescheiden op trekken met betrekking tot de maatschap pelijke arbeid het gevaar in zich bergen van versplintering en dubbele arbeid. Vandaar de noodzakelijkheid tot samen werking en hiertoe is het opbouworgaan bij uitstek geschikt. Spreker wees er op, dat de staat zich van zijn karakter van politiestaat dat hij op het einde van de negentiende eeuw vertoonde ontdaan had en meer en meer een welvaartsstaat is geworden. Ook de provinciale overheid moest zich aan passen. In versnelde pas gaat het nu van het statische provinciehuis naar het dy namische huis der provincie. De heer Boot verheugde zich erover, dat de Stichting Noordholland de voordelen kan plukken van haar late oprichting, niet al leen, doordat zij de fouten, die elk jong orgaan maakt, kan vermijden, maar ook kan profiteren van de ervaring van de directeur, in het opbouworgaan Zeeland opgedaan. Namens het Algemeen Bestuur sprak de heer mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder, een woord van afscheid tot mr. Moltzer en een woord van welkom tot de heer Boot, waarbij spreker er de nadruk on legde, dat de heer Boot aller- wege in de provincie zich reeds groot ge zag en daardoor vertrouwen had ver worven. Vervolgens sprak in deze bijeenkomst de directeur der Stichting, de heer Lijn zaad, die constateerde, dat de eerste phase van het werk der stichting was afgesloten. De stichting is inerdaad constructief bezig. In dit verhand deelde spreker mede. dat met de vijf lande'ijke en levensbeschou welijke sociologische instituten volledige overeenkomst was verkregen over de sa menwerking in het onderzoek van de IJ- mond. De voorbereiding voor dit belang rijke sociaal-wetenschappe'ijke onderzoek dat gericht is op het verkrijgen van richtlijnen voor het huidige en toekom stige beleid van overheid en kerkelijk en particulier initiatief is reeds begonnen. Financiële bijdragen voor de uitvoering van dit onderzoek zijn reeds gevraagd aan het Ministerie van MaatschaDpe'ijk Werk en de Commissie Opvoering Productiviteit. Het bestuur der stichting stelt zich voor een Commissie I-Tmond te vormen, waarin leidinggevende figuren uit verschillende sectoren en alle levensbeschouwelijke groe peringen in de IJmond zitting hebben en welke Commissie nauw betrokken zal zijn bij het onderzoek. Spreker wees er op. dat geleidelijk aan ook de sociale kaart van Noordholland zal moeten groeien. Dit vraagt echter tijd, misschien vijf jaar. In elk geval is men er reeds thans op bedacht het materiaal te verzamelen op grond waarvan grote be leidslijnen in de provincie kunnen worden getrokken. Twaalf van de vijftien speeltuinvereni gingen, aangesloten bij het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, met te zamen ruim driehonderd deelnemende meisjes en jongens van tien tot zeventien jaar, hebben deelgenomen aan de Zater dagmiddag gehouden stertocht-sluitinigB- waimde!tocht. Deze wandeltocht over een paircours van ongeveer tien kilometer werd georganiseerd door de heren F. F. Gaart- man, J. Martens en H. van Dijk, welk drietal tezamen de wandelsportcommissie van het verbond vormt. Er werd van de eigen sneelfuin af gestart e:i langs vier verschillende parcoursen leidde de weg naar het No order s por t p a r kDaarna ge schiedde op het terrein van de speeltuin vereniging „Te Zaanen" de prijsuitreiking: een fraai uitgevoerde medaille voor elke deelnemer of deelneemster. Voor de deel nemende speeltuinverenigingen volgt er la ter nog een groepspriis. De grootste groep, vijftig wandelaars plus drie leiders, werd gevormd door de speeltuinvereniging „Weltevreden", Het is de bedoeling van de wandelsport - commissie van het verbond om voortaan een vaste wandeltocht te houden, die men in de toekomst onder de Nederlandse Wan delsport Bond hoopt te kunnen lopen. Met dit wandelen en ook korfbal en basketball wil het verbond eveneens de oudere jeugd in de „speeltuinfamilie" opnemen. Zaterdagmiddag heeft op „Het Vinke- veld", het buitencentrum in het Amster damse waterleidingduinterrein van de Brederodegroep, groep drie in het district Haarlem van de vereniging „De Neder landse Padvinders", het afscheid plaats ge had van mejuffrouw C. Kater als welpen leidster van de horde van deze groep. Tevens werd afscheid genomen van haar assistente mejuffrouw S. Haring. Van de bijna dertig welpen (jongens van acht tot twaalf jaar) gingen er enigen over naar de verkenners van de Brederodegroep. De andere welpen zullen naar andere hordes van groepen in het district Haarlem van de N.P.V. overgaan. Groepsleider hopman H. van Looy was de eerste spreker, die memoreerde hoé hij negen jaar geleden in contact was gekomen met akela Kater, die toen het werk onder de kabouters (meisjespadvindsters) ver wisselde met dat onder de welpen van de Brederodegroep. Hij overhandigde akela Kater een uit dennenhout gesneden specht in de kleuren geel, groen en rood, de kleu ren van de padvindersbeweging. Namens de ouders der welpen werd het woord gevoerd door dr. H. W. Herreilers, die de vindingrijkheid van de leidsters bij het zoeken naar welpenspelen prees, even als de zeer vele vrije tijd, die zij aan dit werk hadden gegeven. Als blijk van waar dering voor dit alles werd mejuffrouw Kater als blijvende herinnering aan deze mooie tijd namens de ouders een fraai damespolshorloge aangeboden. Dit ge schiedde door een der oudste welpen, de twaalfjarige Rudy Barkhuis. Namens de ouders van de oud-welpen en oud-verken ners sprak mevrouw N. de Jong Schouwen burgBrandt. Ook zij haalde herinnerin gen op van negen jaar geleden en over handigde akela Kater namens de ouder commissie een vulpen. Mejuffrouw Kater dankte de sprekers voor hun belangstelling en ook voor het in de leiding gestelde ver trouwen. Zij zegde de jongens toe, dat zij altijd nog bij haar konden aankloppen en ere deur van het huis van akela Kater voor de welpen bleef open staan. Mejuffrouw Haring ontving het boek „De bisschops- mantel". Tenslotte werd- nog gesproken door de voorzitter van de oudercommissie, dr. R. G. Posthumus, wegens het uittreden uit deze commissie van mevrouw De Jong SchouwenburgBrandt en de heren B. Schippers (penningmeester) en C. van Gelder. ADVERTENTIE Honderd vluchtelingen uit een kamp hij Triest zijn Zondag in ons land aange komen, waar zij een gastvrij onthaal vonden. Onder deze vluchtelingen bevonden zich veertig zieken, die worden opgenomen in sanatoria. De overige vluchtelingen zijn huisgenoten van deze patiënten, die in Nederlandse gezinnen worden onder gebracht. Deze hulp is het resultaat van de actie „Een ton voor Triest". Op de foto: een deel van de vluchtelingen zet in Arnhem voet op Nederlandse bodem. Zondag was er niettegenstaande het gure weer een tamelijke spreeuwentrek, terwijl er ook nog een aantal vinken doortrek. Er stond een harde Zuid-Zuidwestenwind die onder de herhaaldelijke regenbuien nog krachtiger werd. In totaal werden aan de kop van de Zeeweg van 7 tot 11 uur ge noteerd: 3101) spreeuwen in 63 troepen en 300 viniken in 48 troepen welke aantallen als volgt over de uren waren verdeeld eerste, tweede, derde en vierde uur, respec tievelijk negentig, tweeduizend, achthon derd en tweehonderdt-ien spreeuwen en 34 132, 110 en 24 vinken. Het kostte de vinken zichtbaar veel moeite om met deze harde wind te trokken. Verschillends troe pen zag men nog al eens van rich ting veranderen. Voorts vlogen nog langs twee veld leeuweriken, drie graspiepers, 29 lijsters en 27 bon te kraaien. Over zee zag men nog vier Jan van Genten naar het Zuiden vliegen. In de duinvallei naast de post hield zich de hele morgen een troepje van twintig groen- lingen op. In het middenduin zag men, be halve wat vinken en spreeuwen ook nog 'n troepje van twintig kramsvogels, twaalf koperwieken, enkele bonte kraaien en kauwtjes trekken. Van Utrecht kreeg de vogelwerkgroep Haarlem bericht, dat het weer daar aanmerkelijk beter was. Er stond wel een flinke wind, maar het had er zo goed als niet geregend. De post op de Leusderheide meldde een flinke vinken- trek. Het is aardig dit met de post aan de Zeeweg te vergelijken. Daar werd ook van 7 tot 11 uur waargenomen en men no teerde zeventienhonderd vinken in troep jes van veertig tot tachtig vogels, hon derdtachtig veldleeuwerikken, honderd vijftig sijsjes in vier troepen, drie gras piepers, vijf zwarte kraaien en slechts twintig spreeuwen. De vogels trokken hoofdzakelijk in Westelijke tot; Zuidweste lijke richting. Zaterdag werden bij Utrecht twee troepen ganzen gezien van veertien en zestien vogels. Donderdag 21 October werden bij Valkenburg in Limburg nog twee boerenzwaluwen gezien en een zin gende tjiftjaf gehoord, wat wel een zeer late zanger is. Het komt wel meer voor, dat de vogels onderweg nog of alweer zingen. Men spreekt dan over de zingende trek. Zo trof een van de vogelwaarnemers ver leden Zondag een troep koperwieken aan, die in een boom zaten te zingen, Hun zang is heel welluidend en zo'n koorzang van koperwieken is altijd een belevenis. Deze week werden ook enkel zingende zang lijsters gehoord en hier en daar hoort men een merel heel zacht voor zich uit zingen. Hedenmox-gen was het kouder, maar hel der weer met een Westenwind. Aan de kop van de Zeeweg noteerde men van 7 tot 8 uur 371 vinken in elf troepen en 68 spreeu wen in drie troepen. Om acht uur zette de trek van spa-eeuwen pas goed in. Langs de Zeeweg werden nog twee put ters gezien en een tortelduif, wat een late waarneming is. Aan de binnenduinrand telde men 44 spreeuwen, 65 vinken, twee koperwieken en een groenling. ADVERTENTIE B U L G O M M E TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestijicn Gemakkelijk in het onderhoud UBBER n oud Het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders heeft afgelopen Zaterdagmid dag en -avond een kaderbijeenkomst ge houden met de patrouilleleiders van de diverse padvindersgroepen uit Haarlem en omgeving, onder leiding van de assistent districtscommissarissen voor verkenners, hopman dr. G. de Vos en schipper R. Vroom. De jongens, die waren ingedeeld in vijf patrouilles, moesten het oefenterrein zien te vinden met behulp van een zoge naamde stripkaart; dat is een kaart waar op de te volgen route is voorgesteld door een rechte lijn en de zijwegen (of de niet verder te volgen rechtdoorgaande weg) zijn aangeduid met dwarsstreepjes, links of rechts van de rechte lijn. Op het terrein van de IJmuidense groep „de Kennemers" aan de Driehuizerkerkweg te Velsen, wer den de jongens vervolgens voor een zestal opdrachten geplaatst, welke bestonden uit EHBO, boogschieten, fiets demonteren (en natuurlijk ook weer in bruikbare staat te rug brengen), spoorpuzzle, vuurmaken om donderslag te ontsteken en het vervoeren van een kist over een ravijn. Er werd primitief gekookt, dat wil zeg gen zonder gebruikmaking van pannen, lepels en potten, eten bereiden op hout vuur. Het voorgeschreven menu luidde: „bokseton". Dit gerecht bestond uit een mengelmoesje van bloem, gehakt, rundvet, sla, appelen en worteltjes. Het ging erin als koek. De meisjes-Elfregigroepen te Haarlem, on derdeel van „Het Nederlands Padvindsters- gilde", hielden Zaterdagavond hun jaarlijkse feestavond voor ouders en belangstellenden in het gebouw „Cultura" in de Jansstraat. Na de opening met vlaghijsen en het zingen van hot Elfregilied sprak de hoofdleidster van de groepen, mejuffrouw H. van Dam, een wel komstwoord, waarin zij de meisjes wees op het devies, dat zij op hun mouw dragen: „Wees bereid". Dit geldt zeker ook deze avond, omdat we de vele aanwezigen moeten tonen wie we zijn en wat we doen". In zijn openingswoord zeide ds. S. M. A. Daalder. Doopsgezind predikant te Haarlem en kerkelijk adviseur van de Doopsgezinde padvinders- en padvindstersgroepen (Elfregi- groepen), dat het in de padvindersbeweging gaat om de geest, de onderlinge band, de saamhorigheid en de goede kameraadschap. Dit alles moet voortkomen uit de onzichtbare achtergrond, die het Evangelie van Jezus Christus is. Het komt erop aan, dat wij het spoor volgen van de grote Voortrekker Jezus van Nazareth. De kabouters (meisjes van acht tot twaalf jaar) brachten op vertederende wijze de ka bouteroperette in twee bedrijven „Het Bloe- menprinsesje". Verder acteerden de meisjes van het Wiwivo-vendel in de kampsketch „De geroofde vlag", terwijl de padvindsters van het Ikacaga-vendel op meer lyrische wijze de aanwezigen onderhielden met een dansje en liedjes rond het kampvuur. Tot slot van de avond werd de film van het nationale Elfregi- kamp te Elspeet vertoond. Een wandelaar heeft Zaterdagmiddag in de Kennemerduinen te Bloemendaal het lijk van een man aangetroffen, waarna de politie een onderzoek ingesteld heeft, maar zij heeft de identiteit niet kunnen vast stellen. Daarom verzoekt zij medewerking van liet publiek. Aangenomen wordt, dat de man, die vermoedelijk 50 tot 60 jaar oud is, enkele weken geleden is overleden. Sporen van misdrijf zijn op het lichaam niet aange troffen en voorlopig wordt vermoed, dat er van een misdrijf geen sprake is. Van daag zal dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk verrichten. De politie heeft laten nagaan of in deze omgeving een man vermist werd. Aangifte bij politiecorpsen was niet gedaan. De hoofdinspecteur van politie te Bloemen daal verzoekt daarom hun, die inlichtingen kunnen verschaffen, zich tot zijn bureau te Overveen te wenden. Signalement: lengte 1.68 m, dun van haar en slecht gebit. Hij droeg een bruin cos- tuum zonder vest, een grijs-beige gabar dine regenjas en in zijn bezit was een z g. gascape. De man droeg een crème over hemd (merk Kerko), een gekleurde strop das. groene bretels, een tricot-hemd, een tricot-onderbroek (merk Hollandia), grij ze sokken, lage zwarte schoenen, een bruine Alpino-pet en een bruin-groen ge blokte shawl. In de kleding van *de man bevonden zich een scheermes (merk Ellavas), een portemonnaie, inhoudende een fietssleutel- tje, een bril met bruin gevlamd montuur, twee kammetjes en een zakdoek. De man was niet in het bezit van pa pieren. In de omgeving waar het lichaam gevonden is, stond een zwarte herenfiets (burgers ENR 936) met een bruin zadel. Het lichaam is gevonden in de Kenne merduinen, achter de begraafplaats aan de Bergweg: het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Het convent van de Orde der Augustij nen-Eremieten te Haarlem houdt op 11 en 15 November een algemene herdenking van het zestiende eeuwfeest van de ge boorte van Sint Augustinus, bisschop en kerkleraar. Op Donderdag 11 November zal in de dekenale kerk aan de Jansstraat een ponti ficale H. Mis worden opgedragen door mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem. Pater Zilkens O.E.S.A. zal daarbij een kor te predikatie houden. Op Maandag 15 November wordt in de tuinzaal van het Concertgebouw een aca demische zitting gehouden, waar pater lec tor drs. Lucas Hoogveld O.E.S.A. zal spre ken over Augustinus' getuigenis, en prof. dr. W. Asselbergs over Augustinus en de Wereld. HAARLEM, 23 October 1954 ONDERTROUWD: 23 Oct., W. van Donse laar en H. E. Bontekoe. GEHUWD: 23 Oct., H. A. Hiemstra en A. G. Engelage; H. Meijer en G. J. Voordouw; J. W. Berkhof en W. A. Hellenbcrg. BEVALLEN van een zoon 20 Oct., N. Groe nendijkOostenbroek: B. M. OudGoe- mans; 22 Oct., G. Bolde Vries; H. 't Hart Verboog. BEVALLEN van een dochter: 21 Oct., A. PetrieGroot; 22 Oct., G. J.. van Looij Pirovano. OVERLEDEN: 21 Oct., C. M. de Lange— Groot, 76 j., Kampersingel; 22 Oct., G. C. Teunissen—Wolfshagen, 42 j., Stuverstraat; J. Verhagen, 62 j., Rollandstraat; R. F. Benard, 63 j., Kamperlaan. Dinsdag 26 October hoopt de heer K. Bosch te Heemstede het feit te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de N.V. Het Nederlandse Veem, Rokin 9296 te Amsterdam. Als dertienjarige jongen kwam hij bij de N.V. in dienst en hij heeft zich opgewerkt tot chef van de koffie- en ta baksafdeling. Ongeveer zes en twintig jaar woont hij in Heemstede. Toen RCH in Heemstede ging voetballen is zijp belangstelling naar deze club overgegaan. In Amsterdam voet balde hij in een Zaterdagmiddagclub. Bij RCH is hij secretaris van de elftalcom missie B (voor elftallen uitkomende in de afdeling). De heer Bosch houdt Dinsdagmiddag van drie tot vier uur receptie op het kantoor te Amsterdam. Het verkeer door het viaduct in de Kruis weg onder het Haarlemse station is Zaterdag avond omstreeks halfacht bijna een half uur gestremd geweest, toen er een aanrijding ge schiedde waarbij twee vrachtauto's, een autobus van de NZH en een personenauto waren betrokken. Twee met vaten beladen vrachtauto's van een Scheveningse firma reden het viaduct uit in de richting van de stad. De chauffeur van de eerste wagen stelde zich voor het stoplicht naast wielrij ders op, waardoor een gedeelte van de linker zijde van de auto over de witte streep op de as van de weg stond. Een van het Stations plein af komende bus kon daardoor de bocht naar het 'viaduct niet goed nemen. Hij kwam met het rechterachterwiel over de trottoir band en raakte daarna de laadbak van de tweede vrachtauto van dezelfde firma en vervolgens een daarachter wachtende perso nenauto. De bus en de beide andere auto's kregen schade. De Haarlemse recherche heeft W. Z. aan gehouden, verdacht van diefstal van vier fietsen. Gebleken is. dat de man zich in de loop van de afgelopen twee maanden heeft schuldig gemaakt aan diefstal van fietsen. Het gestolene heeft hij verkocht. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft drs. J. A. van Nieuwenhuyzen, remonstrants predikant te Rotterdam, aangezocht om als predikant- directeur de leiding op zich te nemen van de televisiesectie van de V.P. R.O. zulks wegens de te verwachten uit breiding van de televisie-zendtijd en de bijzonder grote waarde die het V.P.R.O.- bestuur hecht aan de televisie-uitzendin gen. Drs. Van Nieuwenhuyzen heeft de be noeming aanvaard. ADVERTENTIE Amsterdamse vaart 20 tel. 11055 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. De heer Johannes Marti- nus Plantjé, Zaanenlaan nummer 72, tweemaal bel len, is, zoals hij zelf met een lachje zegt, geboren tussen de appels en peren. Tweeënvijftig jaar geleden namelijk kon zijn vader aan de Haarlemse groente- en fruithandelaren vertellen, dat hij er weer een zoon bij- gekregen had, en de bezoe kers van de veiling in de Spaarnestad wensten deze alom bekende grossier uiteraard van harte geluk. Reeds als kind was Jo hannes voortdurend in de veiling te vinden en uit die tijd heeft hij een herinne ring overgehouden, die be slissend is geweest voor zijn uitvinding, waarvoor hij nu een jaar geleden octrooi heeft aangevraagd. De jonge Plantjé volgde zijn vader niet op in de zaak, maar koos het vak van electricien, doch hoe wel hij nooit spijt heeft ge had van deze stap trok zijn hart toch altijd nog naar de veilinghal en dikwijls was hij daar dan ook te vinden, kijkend naar de grote vei- lingklok en wachtend op zijn vader, wanneer deze de facturen moest uitschrijven. Vooral dit laatste ver droot hem en nu, tientallen jaren later, heeft hij een ap paraat uitgevonden, dat aan het schrijven en opzoeken van de rekening een einde heeft gemaakt. In 1952 is hij begonnen aan de bouw van een elec tro-mechanische rekening machine. Dag en nacht werkte hij door, op zijn bal- connetje, in de keuken of in de slaapkamer, tot wan hoop van zijn vrouw, die nu reeds voorspeld heeft, dat zij echtscheiding zal aan vragen, zodra haar man weer eens iets gaat uitvin den. Zover zal het wel niet ko men, want de heer Plantjé is geen echte uitvinder. Dat zegt hij zelf tenminste. Het was allemaal maar liefheb berij, een hobby, welke ech ter is uitgegroeid tot een levenswerk. Op 19 October 1953 werd het octrooi aangevraagd, de biljetten liggen in de buffetla van de familie Plantjé, en thans is de maker van de machine bezig aan zijn verweer. „Want" zo zegt hij noncha lant, „ze hadden allerlei be zwaren, die echter nergens op sloegen. Ik maak een goede kans, dat ik het oc trooi krijg, dat zeggen de heren van de veilingen in Poeldijk en Tiel trouwens ook". Hij knikt nog eens, als het ware om zijn woor den kracht bij te zetten en gaat dan voor naar de slaapkamer, waar op een tafel bij het raam zijn troe telkind staat. Een vrij grote kast, met aan de voorkant, naast een aantal knopjes op de kop af 45 laadjes. De werking van deze eleclromechanische reke ningmachine is, wanneer de uitvinder het heeft uitge legd, kinderlijk eenvoudig. De kopers op veilingen bijvoorbeeld, die bij een koop op het knopje in de bank drukken, stellen met het apparaat van de heer Plantjé langs electrische weg als het ware een kaart systeem in werking; De lade met de naam van de klant schuift namelijk ogenblikkelijk naar voren en de boekhouder kan zon der zoeken de factuur uit schrijven. Hiermee is, aldus de heer Plantjé, voor goed een einde gekomen aan het tijdrovende gescharrel in de boeken en laden en dit betekent uiteraard een gro te verbetering, vooral bij de veilingen, waar de klanten vrijwel altijd haast hebben. Het gehele instrument is bijzonder nauwkeurig ge bouwd, de laden zijn niet dikker dan 2V2 millimeter en het prototype, dat wij aan alle kanten hebben mo gen bekijken, werkte bij de demonstratie uitstekend. De prijs van de machine zal, zo vermoedt de uitvinder, tus sen de vijf- en achtduizend gulden liggen, maar is dan ook onverslijtbaar, hetgeen voor mevrouw Plantjé aan leiding was om op te mer ken, dat haar man dan eigenlijk niet zo'n beste uit vinder was, omdat de toe komstige kopers dan maar één machine in hun leven nodig hebben. De heer Plantjé lachte er maar een beetje om en ver zekerde nogmaals, dat hij geen andere uitvindingen meer in zijn hoofd had, hoe wel hij even later sprak over zijn eigen woning, die hij in de toekomst zal be trekken en waar hij meer ruimte zal krijgen om zijn experimenten voort te zet ten. Voorlopig knutselt hij echter nog op het balcon en in de keuken en verder wacht hij alleen nog maar op zijn octrooi, dat ééns zal komen. Daarvan is hij over tuigd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9