Haarlemse wereldfederalisten en het vluchtelingenvraagstuk Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Industriegemeenschap tussen Frankrijk en Duitsland Inzamelactie voor school in Himalaya - dorp Raniket Duitsers hebben er wel oren naar In duinen gevonden dode geïdentificeerd Afscheid in Minerva van Henriëtte Davids Artsen houden Zaterdag spoedvergadering ^■Hoe is het ontstaan?-^ Handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw U geniet langer en intenser voor Het Haarlems Interscholair Comité bijeen Metselaar bij reparatie Wereldfederatie Dieren bescherming nog dakloos Ziekenfonds-loongrens Verzending van zeepost Geschil over tekst van advertenties van brug aangereden Amsterdamse romanprijs voor J. B, Charles Qit woord: GROOTVADER Wetsontwerp zal deze bespoedigen Sleepboot kapseisde: zes slachtoffers Uit Haarlems Dagblad van 26 October 1904 DINSDAG 26 OCTOBER 1954 Aanstaande Zaterdag zal de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering' der Geneeskunst een spoedvergadering hou den ter bespreking van het standpunt der medici ten opzichte van het optrekken dei- loongrens voor ziekenfonds-verzekerden tot f 6000. Inmiddels is dit weekeinde aan alle artsen een brochure, welke uitging van de studiecommissie van het verzekeringswe zen, en welke brochure geschreven werd door mr. dr. L. H. Kunneman, gestuurd. De schrijver kwam tot de conclusie, dat het particuliere verzekeringsbedrijf zeer wel in staat zou zijn om de verzekering tegen ziektekosten op zich te nemen, en welke verzekering dan de waarborg zou bieden, gelijk bijvoorbeeld met de politie reeds het geval is, dat de patiënt naar de arts zijner keuze kan gaan en dat niet steeds als derde de overheid, het zieken fonds, tussen de arts en zijn patiënt staat. De heer Kunneman heeft bij eén tiental Amsterdamse medici, zowel specialisten als huisartsen, gehoor gevonden. Deze art sen hebben een comité van aanbeveling ge vormd. Dit comité heeft meer steun ge zocht voor dit denkbeeld met het gevolg dat het met name uit het Noorden en het Oosten van het land zeer vele adhaesie- betuigingen komen. Het ziet er naar uit dat het ziekenfondsgesprek op de komende vergadering wel eens een verrassende wen ding zou kunnen nemen. Tussen het artsen comité en het dagelijks bestuur van de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst zijn gisteren bespre kingen gevoerd. De Bloemendaalse politie is er in geslaagd het stoffelijk overschot te identificeren, dat Zaterdagmiddag door een wandelaar in dc Kennemerduinen werd gevonden. De dode bleek een ongehuwde 54-jarige inwoner van Aalsmeer te zijn, die daar bij familie inwoonde. De man had de gewoonte er van tijd tot tijd op uit te trekken, zonder dat zijn verwanten wisten waar hij dan vertoefde en wanneer hij zou terugkeren. Dit verklaart waarom er geen aangifte van vermissing werd gedaan, nadat de man in de tweede helft van September Aals meer had verlaten en sindsdien niet meer boven water was gekomen. Over de doodsoorzaak valt niets met zekerheid te zeggen. Er zijn geen tekenen welke op geweldpleging wijzen, zodat een plotselinge natuurlijke dood het waar schijnlijkst is. Het spoor dat naar de identificering voerde, begon bij de fiets van het slacht offer. De politie heeft de banden van het rijwiel afgenomen en via de daarop voor komende stempels achtereenvolgens fabri kant, grossier en détaillist nagegaan. De laatste kon opheldering verschaffen over de koper van de band. ADVERTENTIE Origineel Amerikaans recept van Wallbrook Tobacco Co. Inc. Golds- boro, North Carolina U.S.A. Originele Amerikaanse melange van de fijnste tabakken. Originele Amerikaanse King Size lengte. Afgevaardigden van 12 Haarlemse scho len voor voortgezet onderwijs van elke school één of twee docenten en twee leer lingen kwamen gisteravond in de aula van het Stedelijk Gymnasium: het Haar lems Interscholair Comité was weer bijeen, ditmaal om de mogelijkheid te bespreken van een gezamenlijke hulpactie aan een school in een der onderontwikkelde gebie den van India, waar de UNESCO een hulp verleningsactie heeft. Wethouder D. J. A. Geluk memoreerde in een kort openingswoord liet ontstaan en de werkzaamheden van het interscholair co mité, dat in de zomer van 1945 spontaan ontstond om hulp te verlenen aan enkele verwoeste steden in het Zuiden van het land. In enige weken waren duizenden goederen bijeen, die in een colonne van 20 camions naar het Zuiden gebracht werden. Later volgde nog een vloot Rijnaken. De actie duurde tot 1946, maar ook daarna bleef de samenwerking gehandhaafd. Vervolgens sprak mr. E. Jongens, secre taris van het UNESCO-centrum in Neder land. Hij schetste in grote lijnen het UNES- CO-werk en illustreerde dit met enkele schokkende cijfers over India, waar aan de voet van het Himalaya-gebergte Raniket ligt, het dorpje waar de school is, die door Haarlem geholpen moet worden. Hij be nadrukte het belang van onderwijsinstel lingen in centra in onderontwikkelde ge bieden. Als deskundige en kenner van het land voerde ir. Carbasius Weber het woord, een bezield spreker, een man die volledig ge grepen is door het land en het werk dat hij daar verricht. Hij is verbonden aan de Food and Agricultural Organisation en president Nehroe van India heeft hem verzocht de leiding te nemen in het ont wikkelen van een stuk land, zo groot als Zwitserland. Hij werkt met 6 man in een gebied zo groot als West-Europa en met 150 millioen inwoners. Hij schetste de voor een Europeaan onvoorstelbare moei lijkheden, die het werk van de technische bijstand, F.A.O. en World Health Organi sation, daar ondervinden. Na zijn, met sail lante détails gekruide, overzicht, kwam hij aan Raniket toe, het dorp van de school. De universiteit van Washington schonk de gebouwen reeds, die de huidige barakken moeten vervangen, waar 725 leerlingen, waarvan 50 meisjes, onderricht krijgen. PARIJS (Reuter) De Duitse industrië len, die als vertegenwoordigers van het West-Duitse bedrijfsleven te Parijs de strekking bestuderen van het voorstel van premier Mendès-France voor een Frans- Duitse industriegemeenschap, kunnen zich geheel met dit voorstel verenigen. Zij ma ken echter voorbehoud ten aanzien van het project voor de kanalisatie van de Moezel, dat beoogt een goedkope verbinding te water te scheppen tussen de kolenvelden van het Ruhrgebied en de ertsvelden van Lotharingen. Naar het oordeel der Duitse industriëlen zou de uitvoering van dit plan het evenwicht in de kolen- en staalin dustrieën van West-Europa verstoren. Het project, waarvan de kosten worden ge raamd op ongeveer 200 millioen gulden, zou naar de mening der Duitse industrie de Franse staalindustrie op onbillijke wijze bevoordelen boven de Duitse. Het zou ook de kostbare Franse en Duitse modernise ringsprogramma's voor de spoorwegen tus sen Lotharingen en het Ruhrgebied zinloos maken. De Duitse industriëlen zijn echter gretige voorstanders van uitbreiding van de Frans- Duitse economische samenwerking op an der gebied. Na rijp overleg hebben zij be sloten het Franse verzoek inzake uitbrei ding van de Duitse invoer van Franse sui kerbieten en tarwe tegenover een grotere Franse invoer van Duitse industrieproduc ten te steunen. Zij geloven, dat er op de Duitse markten mogelijkheden bestaan voor een grotere afzet van Franse landbouw producten. Voorts steunen de Duitse industriëlen van ganser harte het Franse plan voor ge meenschappelijke wanenfabrieken en eco nomische samenwerking in Frans Noord- Afrika. (I.P.A.) Volgens het ..Hamburger Fremdenblatt" kan het plan de Euronese economie sneller veranderen dan de Euro pese gemeenschap voor Kolen en Staal dit ooit heeft kunnen doen. Voor vele Fransen is het zwaartepunt van het Ruhrgebied een nachtmerrie. Juist daarom moet elke industriële toenadering tussen Duitsland en Frankrijk als een politieke weldaad worden beschouwd. Economisch zal door elke wijize van samenvoeging van de in dustriële capaciteit van beide landen een nieuw zwaartepunt der economische poli- Een Franse lerares in Poughkeepsie in de staat New York heeft een oplossing ge vonden voor het probleem, hoe zij haar zes maanden oude dochtertje Elizabeth op de fiets vervoeren moest. Een Indiaans baby-draagstel, dat aanvankelijk als sou venir gekocht was, bleek solide genoeg om als kinder-„zitje" dienst te doen. Wel grappig, maar niet ter navolging. DINSDAG 26 OCTOBER Concertgebouw: Noordhollands Philh. Or kest m. m. v. Herman Krebbers, viool. 8 uur. Brinkmann: Jhr. dr. J. C. Mollerus, „Gezins- crediet", 8 uur. Frans Hals: „Koningin der Arena", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Easy to love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle duivels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: „Midzomernachtdroom", Haagse Comedie, 8 uur. Grote Kerk: Don Kozakkenkoor, 8 uur. Kon. Emmaschool, Raafstraat: Muziek- en dansdemonstratie Volksmuziekschool; Culturele Comité „Over de brug", 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 8 uur. Frans Hals: „Koningin der Arema", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Van de wal in de sloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Rembrandt: „Easy to love", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 415, 6.45 en 9.15 uur, Luxor: „Jungle dui vels", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. tiek in. de internationale economie worden geschapen, dat voor alle nabuurlanden een buitengewoon grote aantrekkingskracht moet hebben. Volgens het blad zou Europa er ongetwijfeld een nieuw aanzien door krijgen. De komende inspanningen van West- Duitsland op het gebied van de bewape ningsindustrie zullen geen inflationistische invloed uitoefenen op de economie, zo meent de West-Duitse minister van Econo mische Zaken, prof. Ludwig Erhard. De jaarlijkse uitgaven van ongeveer 9 milliard D.M. komen slechts 2 a 3 milliard D.M. boven die voor de bezetting. „Wij zuilen er voor zorgen," zo zeide minister Erhard, „dat de bewapening geen al te goede zaak wordt." Het vluchtelingenprobleem heeft Maan dagavond tijdens de bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Wereld Federa listen Beweging Nederland, in hotel „De Leeuwerik" ter herdenking van de negen de verjaardag der UNO gehouden, in het middelpunt der belangstelling gestaan. De voorzitter, de heer B. Deen, verklaarde, dat het langzamerhand traditie is gewor den, dat de Beweging de verjaardag van de UNO viert. De UNO heeft met dezelfde problemen te maken als die welke de Wereldfederalisten in de toekomst zullen hebben op te lossen, aldus de heer Deen, die verder verklaarde, dat de federalisten uit de successen en de mislukkelingen van de UNO leerzame consequenties kunnen trekken met het oog op een toekomstig eigen beleid. Van de vele wereld problemen, waarmee de UNO te kampen heeft, noemde de spreker het probleem van oorlog en vrede, dat van de onder ontwikkelde gebieden, van de wereld- voedselnood en van de vluchtelingen. Dit laatste vraagstuk bestaat reeds lange tijd, maar door de struisvogelpolitiek, die ten opzichte van deze materie tot nu toe be dreven werd, bleef het probleem vrijwel onopgemerkt. Pas door reportages en foto's van de laatste tijd begint het tot ons te spreken. Waneer men bedenkt, dat alleen al in West-Duitsland zich meer dan tien millioen vluchtelingen bevinden, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat het we reldvluchtelingenvraagstuk slechts door een actie, waaraan alle landen ter wereld medewerken, doeltreffend kan worden op gelost. „Schaar u achter de Wereld Federa listen Beweging, voor het behoud van de toekomst van uzelf en uw kinderen", zo besloot de heer Deen zijn rede. Hierna werd de heer S. Glastra Sr., een der oudste leden van de afdeling, op het podium geroepen om door de voorzitter te worden gehuldigd voor de vele ver diensten, die hij de Beweging bewezen heeft. De heer Glastra ontving het gouden speldje van de Beweging. Na de pauze heeft dr. E. Kuhinka, socio loog bij de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland in Haarlem een rede over het vluchtelingenvraagstuk uit gesproken. Volgens deze spreker wordt het aantal vluchtelingen op deze aarde op ongeveer 100 a 120 millioen geschat. Zij vormen een zware belasting voor de vrije wereld. De aandacht van deze vrije wereld gaat op het ogenblik evenwel meer uit naar de binnen- en buitenlandse politiek dan naar het vluchtelingenvraagstuk. Toch zou dit vraagstuk zonder een krachtige aanpak de ondergang van geheel Europa hebben kunnen veroorzaken. De spreker wees er op, dat door de snelle sociaal- economische wederopbouw van Duitsland de toestand van de vluchtelingen niet er ger is geworden dan zij reeds was. Onze aandacht dient zich niet zozeer te concen treren op de 120 millioen vluchtelingen in Medewerking van regering gevraagd voor eigen gebouw Haar afscheidstournée door ons land heeft Henriëtte Davids gisteren ook in het Minerva Theater te Heemstede gebracht, waar de toeschouwers in de reeds lang te voren uitverkochte zaal deze populaire artiste een hartelijk vaarwel hebben toege roepen. Aan het slot namen de toejuichin gen ovationele vormen aan. Een succes, waarin de medeleden van dit kleine en semble volkomen verdiend hebben gedeeld Bij haar afscheid in de Haarlemse Stads schouwburg werd het programma reeds uitvoerig in ons blad besproken, zodat wij thans kunnen volstaan met de vermelding, dat Henriëtte Davids van de heer F. J. Kü- batz, de bedrijfsleider van het Minerva Theater, een fraai bloemstuk in ontvangst mocht nemen. Spreker wenste haar nog vele gelukkige jaren toe. Daarvóór had Herman Tholen haar namens „alle Heem- steedse heren" ten afscheid de traditionele toneeJkus aangeboden. de wereld, ook niet op de veertien millioen verdrevenen en ontheemden, van wie ve len een redelijk bestaan hebben gevonden in een nieuwe omgeving, maar op de enige honderdduizenden, die nog in de kampen verblijven. In deze kampen woedt nog een onderlinge strijd tussen de vluchtelingen, gevoed door chauvinisme. Men treft er de politieke en historische tegenstellingen van Oost-Europa aan. Vooral Amerika en West-Duitsland trek ken zich het lot der ontheemden intensief aan, doch daarnaast zijn er ook wel alge mene Europese acties.. En dit alles is een bittere noodzaak, want millioenen hebben nog geen eigen huis, vele duizenden zijn nog werkeloos en de kampen zijn ware broeinesten van tuberculose. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop.de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea: s.s. „Friesland" (18 November); voor Nederlandse Antillen: s.s. „Benne- kom" (9 November); voor Suriname: s.s. „Bonaire" (17 November); voor de Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest-x^frika: „Bloemfontein" (16 November); voor Ca nada: s.s. „Maasdam" (6 November); voor Zuid-Amerika, Argentinië: m.s. „Yapeyu" (13 November); voor Brazilië: m.s. „Gaas- terland" (8 November); voor Australië en Nieuw Zeeland: m.s. „Johan van Olden- barneveld" (8 December). Rani betekent koningin, ket is tuin en de „Koninginnetuin" dankt die naam aan het vroegere vorstelijke geslacht Chand, dat in Raniket zomerpaleizen had. Raniket ligt tussen ruim 3000 hectaren jungle en oer woud, dat vroeger rijk landbouwgebied was. Spreker deed een hartgrondig beroep op de Haarlemse scholieren de gelden in te zamelen voor instrumenten voor scheikun de, physica en biologie-lokalen, want „we hebben daar ontzettend hard exact-ontwik- kelden nodig". Mr. Carbasius Weber wees op de on schatbare belangen van een goed onder wijs, als tegenhanger 'oor het communis me, dat aan de andere zijde van het ge bergte loert. Wie moet het later van ons overnemen?, riep hij uit. Na het draaien van de films „World without End" en „Deense scholieren bou wen een school i?i Griekenland" brak het moment aan van daden stellen. Het ligt in de bedoeling een gummetjes actie te ontketenen. De gummetjes zijn gratis ter beschikking gesteld voor dit doel en moeten een kwartje per stuk opbrengen. Scholieren van twaalf vertegenwoordig de scholen zullen de actie voeren. De president van de rechtbank te Utrecht behandelde Maandag een kort geding, aan hangig gemaakt door een chemische fa briek te Rotterdam tegen een chemisch en pharmaeeutisch bedrijf te Zeist. Het geschil gaat over het gebruiken van een bepaalde slagzin in de advertenties van beide fir ma's. De firma in Zeist gebruikte in 1948 voor het eerst de uitdrukking in haar ad vertenties dat een harer artikelen „wonde ren doet", een zin die later door de Rotter damse firma voor een van haar producten is overgenomen. Zij is de uitdrukking blij ven gebruiken, ook nadat de firma uit Zeis» haar had verzocht hiermede op te houden. Volgens mr. dr. D. A. Hoogenraad, die voor de rechtbank optrad namens de Rot terdamse firma, is zijn cliënte van mening dat de Zeister firma niet het recht heeft de slagzin te monopoliseren. Deze laatste firma heeft in 1951 de zaak gebracht voor de Raad van Orde en Tucht voor het Ad vertentiewezen. Deze raad heeft eerst de Rotterdamse firma verzocht de uitdruk king niet meer in haar advertenties te be zigen en later, in Mei 1952, verklaard zich niet bevoegd te achten een uitspraak te doen en een uitspraak van de rechter te willen afwachten. De Zeister firma had het geschil echter niet aan de rechter voorgelegd, maar plaatste in September 1954 in de vakbla den voor de pharmaeeutisehe detailhandel en de drogisten -advertenties over deze kwestie. Ofschoon de naam van de Rotter damse firma hierin niet werd genoemd achtte deze zich door de publicaties in de vakbladen benadeeld en maakte een kort geding aanhangig met het verzoek de Zeis ter firma te willen veroordelen tot intrek king van de advertenties in de vakbladen en publicatie van dit vonnis in deze vak bladen. De Rotterdamse firma acht de in houd van de advertenties onwaar en in, grievende vorm gegoten met het doel het product van een concurrent af te breken. Mr. A. Keuning uit Utrecht, optredende voor de Zeister firma, voerde aan dat in de advertenties in de vakbladen niet de naam van de Rotterdamse firma wordt ge noemd. Hij bestreed de bewering dat de fei ten daarin niet juist zijn weergegeven. Hij zag geen reden voor verbod of dwangsom. Hij deelde nog mede dat zijn cliënte op mo nopolisering van de slagzin geen prijs stelt, omdat de waarde van de uitdrukking door het vele gebruik verloren is gegaan.. De president van de rechtbank zal op J November uitspraak doen. Op de brug over de Angstel, in de rijks weg VreelandAalsmeer onder de ge meente Loenersloot, is Maandag een daar zijn werk verrichtende metselaar aange reden door een personenauto. Als gevolg van de botsing verloor de automobilist de macht over het stuur. Zowfel de metselaar als de auto met de bestuurder geraakten te water. De automobilist kon worden gered. De metselaar is verdronken. Het is de 33-jarige M. Valkenburg, ge huwd en vader van twee kinderen uit Oud Over (gemeente Loenen). Hij was met een broer en een collega bezig met herstel werkzaamheden aan de brug over de Ang stel, die enkele dagen geleden beschadigd werd toen een auto uit de daar in de weg gelegen gevaarlijke bocht vloog en de brug ramde. Ditzelfde geschiedde ook Maandag. De bestuurder van de auto had eveneens de bocht verkeerd genomen. Maandag is in hotel Kurhaus te Scheve- ningen de bestuursvergadering van de We reldfederatie voor Dierenbescherming be gonnen. De afgevaardigden werden wel kom geheten door de voorzitter dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, die in zijn ope ningswoord opmerkte, dat hij zijn best zou ■doen om de Nederlandse regering ervan te overtuigen, dat, waar Nederland de zetel van de wereldfederatie is, ons land een his torische taak heeft. Deze historische taak bestaat hierin, dat de overheid of een ge bouw schenkt, of jaarlijks een subsidie, zo zeide hij. De wereldfederatie streeft er verder naar om in Den Haag een eigen gebouw te vesti gen, waarvoor men zal trachten de nodige middelen bijeen te krijgen van dieren vrienden. Maandagmorgen is voor de eerste maal een toestel van de K.L.M. als speciaal chartervliegtuig met emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken. De Neder landers, die in Zuid-Afrika aan een nieuwe toekomst zullen werken, voor hun vertrek Op advies van de daartoe door Burge meester en Wethouders ingestelde jury, bestaande uit Anna Blaman, dr. Annie Romein-Verschoor en Adriaan Morriën, is de romanprijs-1954 der gemeente Am sterdam toegekend aan J. B. Charles voor zijn roman „Volg het spoor terug". De prijs bedraagt f 3.000. Hiervoor kwamen in aanmerking romans, die in 1952 of 1953 in boekvorm waren verschenen. Hoe oer-hollands een woord als grootvader met zijn bijvormen gropa, grootpa, grootva, opa ook klinkt, het is niets anders dan een vertaling van het Franse grand-père. In Germaanse talen kan namelijk geen betekenis van het woord „groot" worden aangewezen die overeenkomt met de hier noodzakelijke van: oud. Weliswaar betekent „groot" in het Nederlands ook: volwassen, maar ook die betekenis kan hier niet in aan merking komen. Het begrip grootvader werd in het Middelnederlands uitgedrukt door het woord: oudervader, later ook door: bes tevader, dat in de samengetrokken vorm Bestevaer de erenaam voor Michiel de Ruyter werd. Mutatis mutandis geldt het bovenstaande natuurlijk ook voor groot moeder, grootmoe, groma, otemoe, omoe, opoe of hoe men de oude dame ook wil De minister van Justitie heeft bij de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord ingediend over het wetsontwerp, dat han delingsbekwaamheid aan de gehuwde vrouw wil verlenen. De minister wil daar mee bevorderen, dat de gehuwde vrouw binnen korte tijd handelingsbekwaam wordt. Bij de memorie is een gewijzigd wets ontwerp gevoegd; de regeling van de han delingsbekwaamheid daarin bevat ook reeds de modernisering, die prof. Meijers in zijn ontwerp voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek had opgenomen. Voor zoveel mogelijk wordt het onderwerp in het ge wijzigde wetsontwerp en in de te ver wachten ontwerpen voor een nieuw Bur gerlijk Wetboek gelijkgetrokken. De minister heeft voor de opstelling van het gewijzigde wetsontwerp belangrijke aanknopingspunten gevonden in het Voor lopig Verslag van de vaste commissie voor justitie van de Tweede Kamer, dat einde Juli van dit jaar verscheen. Het gewijzigde ontwerp bevat de vol gende nieuwe punten in vergelijking met het bestaande recht. Een vrouw, ook al is zij in gemeenschap van goederen getrouwd, kan een bank- of girorekening op eigen naam hebben. De man kan zonder machtiging van de vrouw niet over de saldi beschikken, dan alleen wanneer het geld van de gemeenschap is en de rechter het beheer over de saldi aan de vrouw ontneemt, omdat de vrouw wei gert aan de man inlichtingen te geven of dat zij zich aan wanbeheer schuldig maakt. De vrouw kan zonder machtiging van de man een beroep of bedrijf uitoefenen. Voor schulden, die de vrouw in die kwaliteit aangaat, zijn haar eigen goederen aan sprakelijk en ook de gemeenschaps goederen. De man kan alleen door een rechterlijke tussenkomst bereiken, dat ge meenschapsgoederen voor die schulden niet aansprakelijk zijn. De man kan onroerend goed van de ge meenschap niet vervreemden zonder toe stemming van de vrouw of van de rechter. De vrouw kan zelf beschikken over het geen zij uit arbeid, beroep of bedrijf ver dient. Dit geldt ook als man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn getrouwd. Wanneer de man zich aan wanbeheer van de gemeenschapsgoederen schuldig maakt, kan de rechter het beheer van die goederen aan de man ontnemen en aan de vrouw geven. Huwelijkse voorwaarden zullen tijdens het huwelijk ook nog kunnen worden ge maakt of gewijzigd Het spreekt vanzelf, dat daarvoor overeenstemming tussen man en vrouw noodzakelijk is. Bovendien is toestemming van de rechter daarvoor no dig. Gedurende de eerste drie jaren van het huwelijk kan dit niet. Een sleepboot die kort na middernacht hielp de Arcadia van de Pacific and Orient Line uit de Tilburv-haven te Londen te halen, is gekapseisd en gezonken. Van de negen opvarenden werden drie gered. Aan genomen moet worden dat de andere zes verdronken zijn. De sleepboot, de Cervia, bevon zich bij de achtersteven van het 29.600 ton metende schip, toen het ongeluk gebeurde. Twee dekknechten en een stoker brach ten er het leven af. Het ongeluk gebeurde bij lichte mist die het zicht op de Theems tot 100 meter beperkt had. De Arcadia, een van Engeland's nieuwe luxe passagiers schepen, werd door drie sleepboten ge trokken. Vanavond vertrekt het schip met meer dan duizend passagiers voor een reis van 13 dagen naar de Middellandse Zee. (U.P.). LONDEN. Het Russische Oostzee- eskader is een moeilijke reis begonnen naar Port Arthur en Wladiwostok om daar in den oorlog tegen de Japanners in te grijpen. Het zal door den Indischen Oceaan gaan. daar een geheel eskader moeilijk in het Suezkanaal kan worden toegelaten. Men verwacht dan ook dat het zijn doel pas over 80 a 90 dagen zal kunnen bereiken. Intussen heeft zich bij de Doggersbank een incident voorgedaan, dat groote op winding in Engeland heeft te weeg- gebracht. Russische schepen vuurden daar op visschersschepen uit Huil, waarvan er drie in den grond geboord en vele zwaar beschadigd werden. Een Engelschen schipper werd het hoofd afg '■•.oten en gevreesd wordt dat de equipages der ge zonken schepen verdronken zijn. De Russische gezant te Washington heeft reeds een verklaring afgelegd en gezegd dat hij het voorval in de Noord zee ten sterkste bejammert. Hij schreef het toe aan een misverstand, daar in Rusland bericht was ontvangen, dat de Japanners de Russische vloot reeds tijdens het eerste deel van de reis wilden ver nielen. Aan de commandant was order gegeven, geen schip dicht bij de vloot te laten komen en op zijn hoede te zijn tegen een aanval van als koopvaardij- of vis schersschepen vermomde torpedobooten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5