Kort en bondig JAN VAN DER PIGGE Haarlemse Nutsspaarbank opent nieuw kantoor in Heemstede H00GENB0SCH „Dierentuin is een hobby en niet bestemd voor handel" De heer H. C. Speel: Federmann-optiek Bloemendaalse agent voor Hoge Raad Amsterdamse Beurs KALENDERS 1955 Boekhandel VEKO E.R.O.-sigaren 5 WERELDSPAARDAG 1954 „Sparen is niet saai, maak eens een verlanglijstje ,Braaf en saai Burgerlijke Stand van Haarlem Bloemendaals burgemeester heeft een huis SCHOENEN maand Wielrijdster klem tussen muur en vuilnisauto St. Nicolaassurprise voor Binnenweg-winkeliers H. W. Vrolijk overleden Water met zand druppelde in Overveen van auto's Slechts één ouderavond van Hartenlustschool Wethouder Bakker opende bazar Scheepvaart DlNbL'AG 26 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT De Wereldspaardag 1954, welke op Woensdag 27 en Vrijdag 29 October wordt ge vierd, is voor de Haarlemse Nutsspaarbank dit jaar van bijzondere betekenis, omdat op Vrijdag 29 October het nieuwe moderne bijkantoor te Heemstede, aan de Binnen weg tegenover de Julianalaan, wordt gevestigd. Iedereen die op Vrijdag 29 October een inleg doet bij een der kantoren van de Haarlemse Nutsspaarbank ontvangt een fraaie kunstkalender naar schilderijen van de bekende schilder Jan Voerman, terwijl de bezoekers van de Jeugdspaarbank deze week de bekende „Gelukscent" ontvangen. De in 1817 opgerichte Nutsspaarbank te Haarlem, de oudste spaarbank in Neder land, neemt onder de Nederlandse spaarbanken een zeer eervolle plaats in. Zij be heert thans een inleggerstegoed van ruim f 33 millioen, verdeeld over meer dan 72.000 spaarders. In de eerste 9 maanden van dit jaar nam het inleggerstegoed bij de spaarbank toe met ruim f 4y2 millioen en steeg het aantal inleggers met 3.720. Hoe oud de drang om te sparen is, valt niet met zekerheid te zeggen. Waarschijn lijk is het zo, dat er gespaard is zo lang als er mensen zijn. Want ook in de oudste tij den zullen de mensen in de goede maan den van het jaar een voorraadje hebben aangelegd voor de kwade seizoenen. Ook dit is in zekere zin al een vorm van spa ren, van zorgen voor de toekomst geweest. In de dierenwereld zien we dit trouwens nog altijd gebeuren. Bijen, mieren, eek hoorns en nog tal van andere dieren leg gen in de zomermaanden een voorraad aan om daar 's winters van te kunnen leven. Van de hier genoemde dieren is de bij zelfs het symbool geworden van het sparen dat de mensen doen. Deze zorg voor de toekomst heeft op het sparen een stempel van degelijkheid gedrukt. Het is aanleiding geworden tot het ontstaan van allerlei gevleugelde woorden en slagzin nen. Behalve bekende uitdrukkingen zo als: „sparen is garen", „zorg voor een ap peltje voor de dorst", „spaarzaamheid is wijs beleid" en dergelijke, treffen wij in oude geschriften, waarin het sparen wordt gepropageerd, nog vele andere slagzinnen en rijmpjes aan. „Waar winnen zich ver eent met sparen, daar zal men zich een schat vergaren" en „Spaar opdat gij oud van dagen, een ander niet om hulp hoeft vragen" zijn er twee van. Al deze spreekwoorden en zegswijzen hebben één ding gemeen: ze zijn volko men waar, maar ze zijn tegelijkertijd vreselijk braaf en saai. Wij moeten daarbij echter het volgende niet uit het oog verliezen. In de tijd, waar in de eerste spaarbanken werden opge richt, kende de kleine man weinig of geen sociale zekerheid. De spaarbanken, ge groeid uit een sterk maatschappelijk ge voel van de oprichters, wilden hem daar tegen wapenen. Zo ontstonden al de wijze raadgevingen welke de mensen wilden op wekken tot sparen voor de oude dag en voor kommervolle tijden. De mens van heden, die door verschil lende sociale maatregelen veel beter is beschermd tegen de wisselvalligheden van het lot, voelt echter minder sterk de be hoefte om te sparen voor de oude dag. Tegenwoordig spaart men liever voor een concreet doel dat bovendien bij voorkeur niet in een ver verwijderde toekomst moet liggen. Men spaart nu voor een vacantie- reis, voor een bromfiets, voor een radio- of televisietoestel, voor huishoudelijke artikelen die het leven kunnen veraange namen, enz. Wanneer iemand dus zegt: „Sparen.... nee dat is niets voor mij, dat is alleen maar goed voor saaie en tobberige men sen die altijd in de war zitten over de toekomst", dan geeft hij daarmede blijk dat hij nog geheel vast zit aan de oude op vattingen, toen snaren inderdaad uitslui tend ten doel had geld af te zonderen om op die manier het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke onheilen die misschien nooit kwamen opdagen. Iemand die achteloos zegt: „Sparen is alleen maar goed voor tobbers", bewijst daarmede helemaal nog niet dat hij zelf zo'n „vlotte jongen" is. Want die sparen de „tobber" zal op een goede dag iets kunnen doen of kopen waardoor zijn leven fleuriger wordt dan dat van die ander. ADVERTENTIE Vuelta Grande 30 ct. Het summum van genot. Haarlem, 25 October 1954 ONDERTROUWD: 25 Oct., P. G. Vonk en E. Schultheiss. GEHUWD: 25 Oct., J. F. Geeris en K. Vis ser; C. M. van den Broek en J. A. Vreeswijk. BEVALLEN van een zoon: 22 Oct., A. P. Eichhorn—van der Vloot; 23 Oct., H. Hof manWeert; 24 Oct., F. Jacobsde Vries; M. M. BastiaanHulsebosch; G. M. Roozen Haid; A. Swartvan Nood; 25 Oct., C. J. Arends—Christoffels; I. Chr. Houwelingvan Baekel; J. E. Burggraafter Mors. BEVALLEN van een dochter: 22 Oct., E. W. KoelemijHommes; M. C. de Nieuwe— de Vos; 23 Oct., E. J. de Vries—de Nijs; R. C. SchieveenLuikel; 25 Oct., G. A. Dammers Maandag. OVERLEDEN: 22 Oct., M. G. Kloos—Balk, 38 j., Molijnstraat; 23 Oct., IJ. Banda. 75 jaar Zuiderstraat; K Cornet, 76 j.. Thomsonlaan; Kenbeek, 60 j.. Esdoornstraat; A. de Vries, 14 j., Gedempte Oude Gracht; 24 Oct., J. M. Billen—Sariemijn, 80 j.. Wagenweg. De spaarbanken zelf hebben dit al lang begrepen en ook bij deze instellingen is er heel wat veranderd sinds de tijd waarin de eerste werden opgericht. Ruime mo derne kantoorgebouwen zijn veelal in de plaats gekomen van achteraf gelegen be huizingen waarin de spaarders stilletjes naar binnen glipten omdat zij niet wilden dat iemand zou weten dat zij geld op de spaarbank hadden staan. Verschillende spaarvormen (spaarbusjes, ophaaldienst, sparen door middel van giro-overschrij vingen, sparen met levensverzekering) willen het sparen voor het publiek zo mak kelijk en zo aantrekkelijk mogelijk maken. School- en jeugdspaarbanken zijn opge richt om ook de kinderen reeds vroeg ver trouwd te maken met het sparen. En op Wereldspaardag gaat bij alle spaarbanken de vlag uit, wordt de ruimte voor het pu bliek met bloemen opgevrolijkt, wordt soms de gevel van het gebouw versierd en geïllumineerd en worden de spaarders in vele gevallen verblijd met een kleine ver rassing, di( laatste meestal in de vorm van de fraaie jaarlijks verschijnende spaar bankkalender. Al deze activiteiten worden ontplooid om eens in het jaar het sparen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen en tevens een beetje om te be wijzen dat sparen feestelijk kan zijn. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij de erkende opticiens. ADVERTENTIE Naar wij vernemen is er thans door be middeling van het gemeentebestuur woon ruimte gevonden voor Bloemendaals bur gemeester, dr. D. H. Peereboom Voller. Het is de bedoeling, dat de villa Mili- tairenweg 1, welke bij het begin van de Zeeweg staat, zo spoedig mogelijk voor het burgemeestersgezin beschikbaar komt. Dr. Peereboom Voller was sinds zijn ambtsaanvaarding te Bloemendaal, op 1 Juli van dit jaar, „forens". Een oplossing van zijn huisvestingsmoeilijkheden werd de vorige week nog urgenter, toen er in Aalsmeer een opvolger werd benoemd. ADVERTENTIE OCTOBER maand maafcdcut Schoenen GROTE HOUTSTRAAT 50 - HAARLEM In HAARLEM-NOORD alleen GEN. CRONJéSTRAAT 33 Een 25-jarige bewoonster van een per ceel in de Morinnesteeg in Haarlem wilde Maandagmorgen omstreeks elf uur de steeg uitfietsen, de Smedestraat in. In de Smedestraat stond een vuilnisauto, waar van de bestuurder achteruit de steeg wilde inrijden. Een gemeentearbeider gaf een. op rijteken, waar zowel de autobestuurder als de wielrijdster op reageerden met doorrij den. Het gevolg was, dat de wielrijdster klem kwaim te zitten tussen een muur en de vuilnisauto. Zij liep een bloeduitstorting aan haar linkerscheenbeen op en klaagde over pijn in de borst. Het voorste gedeelte van haar fiets werd vernield. VARKENSMARKT LEIDEN Leiden. 26 October. Aanvoer 212 vette varkens. Notering: slagersvarkens 1.881.90, lichte 1.82—1.85, zeugen 1.70—1.78. Handel stroef. Drie nuchtere kalveren. NAAR AANLEIDING VAN DE mededelingen van burgemeester dr D. H. Peere boom Voller in de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal over de verzameling dieren op het landgoed Lindenheuvel meent de heer H.-C. Speel, dat opmerkingen zijn gemaakt, die niet juist zijn. Daarom heeft hij een brief gericht aan de raad, waarin hij verklaart, dat er van een dierenhandel geen sprake is. maar van een liefhebberij, dat er aan de vezorging hoge eisen worden gesteld en dat er zich geen grote verandering in de levende have heeft voorgedaan. In de raadsvergadering heeft mr. H. W. Vliegen (Arbeid) vragen gesteld over de datum van inrichting, over de controle en over hetgeen reeds bestond. Namens de heer Speel werd ons meegedeeld, dat de beantwoording van de vraag niet volledig is geweest. Vroeger had zijn dochter, me juffrouw Lya Speel, een gedeelte van de tuin achter de villa aan de Saxenburger- weg als dierentuin ingericht. Zij heeft in Blijdorp opleiding ontvangen in het ver zorgen van dieren en wilde uit liefhebberij thuis verder gaan. De tuin was te klein en in Januaari 1953 is een gedeelte van Lin denheuvel gehuurd, welk buiten in de naaste omgeving ligt. Er stonden enige kassen en alvorens in Maart de eerste die ren in Lindenheuvel werden onderge bracht, zijn voorzieningen getroffen, die inhielden verbetering .en uitbreiden van kassen en het plaatsen van afrasteringen. In Juni 1953 verscheen de heer W. Roden huis, inspecteur van Bouw- en Woning toezicht van Bloemendaal op het terrein om een onderzoek in te stellen. Er waren toen reeds vier van de acht kampen, die thans volgens besluit van B. en W. afge broken dienen te worden, in gebruik en twee waren in aanbouw. Pas in Augustus j.l. kreeg de heer Speel bericht, dat de ge bouwtjes moesten worden afgebroken en afrasteringen moesten worden verwijderd. De levende have Er wordt door de burgemeester veron dersteld, dat de levende have aan veran dering onderhevig is. De heer Speel schrijft aan de raad, dat de door de burgemeester genoemde getallen niet juist zijn. In Maart 1953 kwamen in de tuin 2 lama's en in December 18; in totaal zijn er thans 20. In April van het vorig jaar arriveerden een erna (die inmiddels is overleden) en 2 zwarte zebu's; in Mei 2 witte zebu's en 3 wiesenten; in Juni een struisvogel (in middels overleden) en 2 jaks; in December werd de tuin verrijkt met 2 Schotse hoog landers (bruine koeien) en 2 bruine kame len. In de loop van dit jaar zijn in de tuin aangekomen 1 eland-antiloop, 15 apen en 13 herten (Maart); 2 witte kamelen (Mei); 6 olifantschildpadden (Juli) en 2 bantangs (Augustus). Er hebben twee zebra's rondgelopen, maar aangezien de juiste accomodatie voor de winter ontbrak, zijn ze geruild voor andere dieren, die beter in Overveen kon den leven. Volgens de heer Speel heeft hij nooit 40 herten gehad; het aantal is steeds 13 geweest, De bewering, dat de levende have aan verandering onderhevig is geweest wordt eveneens ontkend door de dieren arts, die regelmatig naar Lindenheuvel komt voor controle. De burgemeester heeft opgemerkt, dat de kampen moeilijk te bereiken zijn, het geen de heer Speel ontkent; alle gebouwen en kampen liggen langs wegen en paden, die reeds bestonden, toen het terrein ge huurd werd. Een afrastering is inderdaad in groen verscholen. Dit is echter het zo genaamde carantainekamp, dat echter als het besluit van B. en W. uitgevoerd moet worden behouden kan worden, omdat het niet onder het besluit valt. Huisvesting en hygiëne De heer Speel is van mening, dat de huisvesting goed is, dat aan de hygiëne grote aandacht wordt besteed en dat van verwaarlozing gegn sprake is. De eerste dieren kwamen pas, toen een behoorlijke huisvesting gereed was en langzamerhand, na tot stand komen van nieuwe kampen kwamen er dieren in Lindenheuvel. Het voer, dat de dieren dagelijks gebruiken, wordt gekocht in overleg met de consu lent voor de rijksveeteelt. Het in stand houden van een dierentuin is een hobby van mejuffrouw Speel en van dierenhandel of het inrichten van een opslagplaats voor dieren is geen sprake. Publiek wordt niet toegelaten. Dit houdt echter niet in, dat het terrein afgesloten is, integendeel. Vele belangstellenden hebben na voorafgaand overleg de dierenverzameling in ogen schouw genomen. Onder hen waren des kundigen, zoals directeuren van dieren tuinen en zij waren vol lof over de inrich ting en de verzorging. De heer Speel heeft zich eens aan het gemeentebestuur van Bloemendaal bereid verklaard een aantal dieren af te staan voor de hertenkamp in het Bloemendaalsebos. Ook thans nog is bij bereid dieren af te staan. Als het besluit uitgevoerd wordt Indien tot afbraak van afrastering en kampen moet worden overgegaan dan zal een aantal dieren Lindenheuvel moeten verlaten, zoals 13 herten. 3 wiesenten, 2 Schotse hooglanders, 1 eland antiloop en 16 lama's. Aangezien niet alles behoeft te worden afgebroken of verwijderd is er nog ruimte voor een aantal dieren. Waarheen ze vervoerd worden is moeilijk te zeggen. De dieren moeten een onderdak voor de winter hebben en de directies van dieren tuinen hebben reeds maatregelen getrof fen. De heer Speel heeft deze punten aan de leden van de gemeenteraad meegedeeld, omdat hij het niet eens was met hetgeen in de openbare raadsvergadering gezegd is De kwestie van het korte geding voor de president van de Haarlemse rechtbank (waarin op aanstaande Donderdag uit spraak wordt geraan) staat er buiten, evenals het besluit van de raad, om het verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft vanmorgen gecon cludeerd in de zaak tegen de Bloemen daalse agent van politie T. W., die beroep van cassatie had aangetekend tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem had veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, verdacht van mishandeling en meineed. Tevoren had de Haarlemse rechtbank hem dezelfde straf opgelegd. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep van cassatie, waartoe de verdediger, mr. S. van Oven, veertien dagen geleden de aangevoerde middelen had toegelicht. De Hoge Raad zal op 23 November arrest wijzen. Deze zaak is reeds in de zomer van 1952 begonnen, toen de agent op een avond pro ces-verbaal wilde opmaken tegen een student uit Santpoort, die op de noek van de Militairenweg en Bloemendaalseweg een verkeersovertreding had begaan. Daar bij heeft de agent klappen uitgedeeld. Een agent van politie uit Haarlem passeerde op dat ogenblik de Bloemendaalseweg en bemoeide zich met het geval. Hierdoor kreeg deze agent moeilijkheden, want hij werd later door de burgemeester van Haarlem disciplinair gestraft. Hij ging in beroep bij het Centraal Beroep voor amb tenarengerecht. Tijdens de openbare be handeling daarvan heeft de Bloemen daalse agent een verklaring afgelegd over de toedracht, die voor de justitie aanlei ding is geweest hem te verdenken van meineed. Bij de behandeling van de recht zaak voor de rechtbank en het hof ver klaarde de Bloemendaalse agent, dat hij zich v'erweerd heeft, omdat de student zich verzette en dat hij voor het ambte narengerecht een verklaring heeft afge legd, die overeenkomstig de waarheid is. De procureur-generaal noemde het eerste door de verdediger aangevoerde cassatiemiddel, namelijk het feit dat de Haarlemse rechtbank tot schorsing van de zaak was overgegaan, onduidelijk. Volgens de spreker stond de rechtbank vrij in het schorsen en voortzetten der zaak. Het twee de middel betrof de bewijsvoering door het Amsterdams gerechtshof. De procureur- generaal zeide, dat het Hof de overtuiging heeft gekregen dat de ten laste gelegde feiten bewezen zijn ten aanzien van de meineed. Mogelijk had de bewijsvoering vollediger en juister omschreven kunnen zijn, maar er was geen onzekerheid dat de verdachte zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Het bewijs was te vin den in het proces-verbaal van de zitting voor het Ambtenarengerecht. Mr. Van Oven had in zijn derde middel gesteld dat door de student verzet gepleegd zou zijn en dat de Bloemendaalse agent gerechtigd was te slaan. Ook dat middel achtte de procureur-generaal niet juist en de ten lastelegging was volgens hem bewezen. In het vierde middel is aangevoerd dat het Hof buiten het ten lastegelegde s omge gaan. De procureur-generaal zag dit even wel niet in. Het laatste middel hield in, dat de opzet van de mishandeling niet be wezen is. Aangezien de meineed bewezen is en de agent bewust valse verklaringen heeft afgelegd, meende de procureur- generaal dat ook dit verweer niet opgaat. Nieuwe straatverlichting begin December klaar Nu de nieuwe verlichting aan de Bron- steeweg enige tijd geleden werd voltooid, is dezer dagen een begin gemaakt met het doortrekken daarvan over de Binnenweg. Deze voorbereidingen zullen ongetwijfeld door de hier gevestigde winkeliers niet zonder enige voldoening zijn gadegeslagen, omdat zij zich tot dusver ten opzichte van andere Heemsteedse winkeliers, enigszins stiefmoederlijk behandeld achtten. Deze gemoderniseerde verlichting zal bestaan uit vijfentwintig lichtmasten, van hetzelfde model en van dezelfde T.L.-ver- lichting voorzien, als die welke aan de Bronsteeweg werden geplaatst. Van de Koediefslaan tot het Res-Novaplein zullen zij aan de linkerzijde worden aangebracht gezien vanaf het Raadhuis vervolgens wordt in verband met de breedte van de Binnenweg langs de winkelgalerij een dub bele verlichting geplaatst, welke tot de IJzeren Brug aan de rechterzijde zal wor den voortgezet. Wanneer de fabriek in staat is de be nodigde lichtmasten tijdig af te leveren, hoopt men de werkzaamheden omstreeks begin December voltooid te hebben, zodat het publiek zijn Sint-Nicolaasaankopen in een winkelcentrum kan verrichten, dat dan van een gemoderniseerde straatverlichting zal zijn voorzien. Maandagmorgen omstreeks elf uur werd de 58-jarige makelaar H. W. Vrolijk, af komstig uit Haarlem, in de Haltestraat in Zandvoort plotseling onwel. Hij trachtte nog een winkel binnen te gaan, doch zakte voor de deur ineen. Dr. H. K. van Es, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts de dood vaststellen. Per ziekenauto werd zijn stoffelijk overschot naar zijn woonplaats vervoerd. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'-* Nederl.'47 100% 100% A.K.U 254% 252K Unilever 434 428 Philips Gloeil. 324 318 Kon. Petroleum 512% 501 A'dam Rubber 94 93% Holl. Amer. Lijn 170 171 N. Scheepv. Unie 148% 148 H.V.A 134 133% De li Mij 139 139 Amsterd. Bank 226 226 Ned. Handel Mij 200 199V» Rotterd. Bank 205 204 Twentsche Bank 205 204 Anaconda Copper 41i/,8 40% Bethlehem Steel 80 78% Republic Steel 63 62% Shell Union 55 54% 261/io 26i /l8 59 X 58% Kantonrechter Nadat de kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem mr. M. Stokvis enige tijd ge leden een aantal vervoerders van zand had veroordeeld tot geldboetes van f 75 tot f 175, wegens overtreding van artikel 13 van de Wegenverkeerswet, heeft mr. C. W. F. Pot, die Maandag als kantonrechter plaatsvervanger optrad een tweetal ver voerders en een chauffeur wel schuldig bevonden aan de overtreding, maar geen straf opgelegd, omdat hij de overtredingen te gering achtte. De eerste keer betrof het het afwaaien van zand van vrachtauto's en gisteren ging het over zaken, waarbij water met zand door de kieren was gedruppeld op de Mili taire- en Juliana weg in de gemeente Bloemendaal. Volgens artikel 13 van de Wegenverkeerswet was het aan de schuld van de eigenaar (en chauffeur) van een nachtauto te wijten, dat gevaar voor het verkeer was ontstaan doordat water met zand van de lading was gevallen. Verdachten waren de vervoerder T. C. S. uit Vijfhuizen (voor drie overtre dingen), de vervoerder J. P. M. uit Lei- muiden en een chauffeur, die bij laatst genoemde in dienst is. Op 18 Augustus vervoerde men zand van de Kennemer- duinen naar de Delftlaan te Haarlem voor ophoging van Delftwijk. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. J. v. d. Oever eiste tegen de on dernemers een geldboete van f 3 voor elke overtreding en tegen de chauffeur een geldboete van f 1,50. Mr. C. F. M. van Koppen, die als ver dediger optrad, herinnerde er aan, dat de zandvervoerders volgens het contract het zand in de duinen uit een bepaalde diepte moesten graven. In dit geval werd uit een meer zand gehaald, dat nat was. Daarbij kwam, dat het regende, zodat te drogen leggen eventueel geen resultaat zou heb ben. Vroeger is tegen vervoerders proces verbaal opgemaakt, omdat zand van de lading woei. Door de schotten te verhogen is hieiaan een einde gekomen. In de ge vallen, die thans aanhangig zijn gemaakt druppelde water met zand door de kieren. Het is volgens pleiter moeilijk hiertegen maatregelen te treffen. Mr. Van Koppen deed een beroep op ovennacht en vroeg de verdachten van rechtsvervolging te ont slaan. De kantonrechter was van mening, dat de verdachten wel schuldig bevonden moesten worden, maar in deze gevallen behoefde geen straf te worden opgelegd. Van de secretaris van de oudercommis sie van de Hartenlustschool te Bloemen daal, de heer W. Niermeyer, ontvingen wij een aanvulling op het bericht in ons blad van Donderdag 21 dezer over twee ouder avonden van deze school. De verwarmings installatie in het Jeugdhuis, die in repara tie is, blijkt niet tijdig hersteld te kunnen worden. Gelukkig is een andere oplossing gevonden waardoor eveneens de eerste ouderavond van heden Dinsdagavond komt te vervallen. Er wordt nu één ouderavond gehouden op Vrijdagavond 29 October, in de aula van het Kennemer-Lyceum aan de Adriaan Stooplaan te Overveen. Ten bate van „Sonnevanck" Maandagmiddag heeft wethouder W. C. Bakker van Volksgezondheid in gebouw St. Bavo te Haarlem een bazar geopend, welke wordt gehouden ten bate van het oudste sanatorium in Nederland, „Sonnevanck" in Harderwijk. De heer Bakker maakte in zijn openings woord de opmerking, dat de Haarlemmers de laatste jaren herhaaldelijk met het tbc- vraagstuk worden geconfronteerd. Met name noemde hij het bevolkingsonderzoek in Haarlem, dat, nqar hij mededeelde, aan het einde van de maand gesloten zal wor den. Hoewel het eindresultaat dus nog niet bekend is, kon hij toch reeds mededelen, dat er vijftien gevallen van open tbc ont dekt zijn, die voordien niet bekend waren. Daarnaast zijn er de zogenaamde dubieuze gevallen. Naast deze bestrijding van de tbc bestaat er ook de verpleging, waarmee onder meer „Sonnevanck", ongeveer veertig jaar oud, zich bezig houdt. De ouderdom van dit sanatorium is er de oorzaak van, dat het vernieuwing en uitbreiding nodig heeft. Men heeft behoefte aan een kerk, een recreatie-oord, een laboratorium en nog meer. Maar bovenal doet zich de behoefte aan een kindersanatorium gevoelen. „Son nevanck" heeft er een ingericht in een villa, maar aangezien er thans zeventig kinderen en babies worden verpleegd, is een nieuw kindersanatorium noodzakelijk geworden. In dit nieuwe sanatorium wil men ook onderwijs geven, opdat de patiën tjes, wanneer zij genezen zijn en naar school gaan, niet te veel achter zijn verge leken bij hun leeftijdgenootjes. Naast deze kinderen verpleegt „Sonnevanck" ruim vierhonderd patiënten. Het sanatorium rust op een Christelijke basis, doch een ieder kan er worden opgenomen. Wethouder Bakker deed een beroep op de Haarlem mers om „dit mooie Christelijke werk krachtdadig te steunen." Het Koninklijk Besluit waarbij drs. J. H. D. van der Kwast, voordien hoofd van de Directie Ordeningsvraagstukken bij het ministerie van Economische Zaken, is be noemd tot directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij genoemd ministerie, is giste ren getekend. Aldabl, 25 300 m. N. St. Paulsrock. Alm kerk, 25 v. Melbourne n. Sydney. Alphacca, 24 v. Montevideo n. Paranagua. Amstelvaart, 21 te Port Arthur. Arendskerk, 25 te Suez. Aalsdijk, 24 te New Orleans. Aalsum, pass. 25 Malta n. Port Said. Alioth, 25 v. Victoria n. Ilheos. Amor, 26 te Amsterdam. Amstelveen, 26 v. Colombo n. Pondicherry. Appingedijk, 25 te Norfolk Barumun, 26 te Biak. Blommersdijk, 25 v. Port Said n. Suez. Borneo, 26 te Port Swetenham. Bandjermasln, 24 v. Tjilatjap n. Soerabaja. Batoela, 24 110 m. N.NVV. Billiton. Bloemfontein, pas. 26 Vlissingen n. Antw. Beinenkust, 25 v. Alblasserdam te P.otterdam. Blitar, 26 te Kaapstad Boissevaln, 26 te Singapore. Bonaire, 25 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, 26 v. Pto Barrios n. Cortes. Breda, 26 te Valparaiso. Caltex Perms, pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 25 Kp. Bon n. R'dam Celebes. 26 te Belawan. Cistuia, pas. 25 Ouessant n. Lissabon. Cottica, pass. 24 Lands End n. Georgetown. Caltex Leiden, 24 160 m. W. Kreta. Corilla, 24 130 m. NW. Str. Messina. Cronenburgh, 24 dwars Bergen n. Bremen. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT TELEFOON 11706 HAARLEM EN OMGEVING Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Indonesisch recht de heer K. R. Jonker te Haarlem en voor het doctoraal examen geneeskunde mej. A. Rot te Haarlem. Ter gelegenheid van de actie „De grote trek" houdt de Hervormde gemeente te Haarlem Woensdagavond in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 een forum over Bijbelvragen. Het forum bestaat uit vijf dames en heern. Een ieder mag vragen stel len, die betrekking hebben op de Bijbel. Zaterdagavond omstreeks half twaalf zag een Haarlemmer een man met zijn voet een ruitje van een wijnzaak aan de Gedemp te Oude Gracht stuktrappen. 'sMans arm verdween daarna in het ontstane gat, om er even later met een paar flessen uit te komen, waarna de man in draf verdween. Twee sur veillerende agenten werden gewaarschuwd, maar het onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. ADVERTENTIE „het exclusieve merk" verwachten wij binnen enkele dagen. Alléén-verkoop voor Haarlem en Omstreken GROTE HOUTSTRAAT 81 - Haarlem Caltex Nederland, 25 v. R'dam n. Kopenhagen. Caltex Utrecht, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 26 v. Sldcr. n. Rotterdam. Clavella, 26 te Hoabrt. Delft, 25 v. Curasao n. Londen. Daphnis, 24 te Auxcayes. Dulvendrecht, 24 320 m. ZO Halifax. Dalerdil'k, 23 v. Cristobal n. Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 25 Kp. St. Vincent naar Antwerpen. Etrema, 25 v. Malta n. Alexandrië. Esso Rotterdam, 26 te Rotterdam. Eendracht, 25 te Algiers. Farmsum, pass. 25 A zo ren n. Rotterdam. Gadila, 24 pass, ten N. Andaman eiL Gooiland, 24 v. Santos, n. Itajai. Gordtas, 27 te Beyrouth verwacht. Groote Beer, 25 v. Montreal n. Rotterdam. Haulerwijk, 24 v. Norfolk n. Civ. Vecchia. Hilversum, 25 v. Genua n. Port Said. Hector, 24 te Hamburg. Helena, 25 v. Essequifcorivler n. Amsterdam. Ivoorkust, 24 160 m. ZW. Las Palmas. Indrapoera, 25 v. Southampton 31 te Marseille verwacnt. Jagersfontein, 25 220 m. W.NW. Lissabon. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 Torresstraat gepass. Jupiter, 25 v. Paramaribo n. Georgetwon. Kaïs, 25 v. Dover n. Sorong. Kieidreehfc, 25 te Colombo. Karossa, 24 dwars Golf v. Boni n. Ambon. Kota Baroe, 24 650 m. O.t.Z. Guardafui. Kedoe, pass. 25 Las Palmas n. Dakar. Kertosono, 26 te Beira. Kota Inten, pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Lekkerkerk, 24 te Colombo. Lemsterkerk, pass. 25 Gibraltar n. Hamburg. Linge, pass. 25 Madeira n. St. Vincent. Luna, 24 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven, 24 130 m. W. Kp. Blanco. Loppersum, pas. 24 Algiers n. Rotterdam. Lawak, 26 v. Casablanca n. New York. Mariekerk, 26 te Port Swettenham. Mentor, 25 te Malaga. Modjokerto, pass. 24 Azoren n. Houston. Macoma, 24 610 m. ZW. Sabang. Marpessa, 24 70 m. O.ZO. Minikoy. Metula, 24 170 m. W. Menado. Mirza, 24 430 m. W. Sabang. Muiderkerk, 24 530 m. W.t.N. Anderhalfgraads- k anaal. Maasland. 25 te Rlo Grande. Manoeran, 26 te Suez. Meltskerk, 26 te Cadiz verwacht. Merwede, 25 v. Rotterdam n. Houston. Molenkerk, 26 v. Rotterdam n. Genua. Notos, pass. 25 Ouessant n. Savona. Noordam, 25 300 m. W.t.Z. Lands End. Noondwijk, 22 te Houston. Nieuw Amsterdam, 26 te Southampton. Ouwerkerk, 25 te Antwerpen. Ophir, 25 te Tj. Priok. Ovula, 24 120 m. Z.ZO. Marseille. Poelau Laut. 26 te Colombo. Polydorus. 24 v. Tjilatjsp n. Soerabaja. Prins Philips Willem. 24 1 20 m. W. Kp. Wrath Pieter S, 26 te Amsterdam. Polyphemus, 25 v. Aden n. Belawan. Prins Joh. W. Friso, 25 te Antwerpen. Prins Willem George Fred. 22 te Toronto. Ridderkerk, 25 te Port Elizabeth. Riouw, 25 v. Bahrein n. Bombay. Roepat, 25 te Koewait. Rijndam, pass. 25 Lands End n. New York. Reyniersz, 24 v. Soerabaja n. Ampenan. Rita, 24 dwars Kp. Selatan n. Balikpapan. Rogge, 26 te Mombasa. Rondo, pass. 26 Perim 27 Port Soedan verw. Raki. 26 te Amsterdam. Schie, 25 v. Bridgetown n. Curasao. Sirrah, 26 te Palembang Slamat. 25 v. Cochin n. Madras. Sloterdijk, 25 te Tampa. Stad Maastricht, 25 v. Bone n. Rotterdam. Sliedrecht, 24 190 m. Z.t.W. Kaapstad. Sommelsdijk. 24 380 m. Z.t.O. Bangkok. Stad Amsterdam. 24 140 m. O. St. Johns. Stad Breda, 24 250 m. W Scilly's. Stan vac Ogan, 25 te Penang. Stanvac Pendopo, 25 dwars Singapore n. Port Swettenham. Stanvac Selo, 24 dwars Kota Baru n. Sungeige- rong. Stanvac Talan Akar, 23 70 m. W.NW. Str. Rioinv Straat Soenda, 25 te Moj). Salland, 26 te St. Vincent. Scherpendrecht, pass. 25 Recife n. Curasao. Stad Maassluis, 25 v. Immingham n. Narvik. Stad Rotterdam, 26 te Birkenhead. Stad Vlaardingen, 30 te Rotterdam verw. Statue of Liberty, 25 v. Mena el Ahmadi naar suez. Stentor. 25 te Paramaribo. Straat Mozambique, pas. 26 Kanarische eil. n. Porto Grande. Sunetta, pass. 26 Malta n Gibarltar. Tabian, 25 te Colombo. Teiresias, 26 te Calicut. Teucer, 24 v. Hongkong n. Singapore. Tomini, 25 Perim gepass n. Colombo. Trompenberg, 25 te Amsterdam. Tankhaven I. 24 te Tj. Priok. Tankhaven II, 24 v. Telrvkanson n. Sungeigerong Tankhaven III, 24 te Sungeigerong. Tasman, 24 te Makassar. Tero, 24 110 m. W.ZW. St. Paulsrock. Themisto, 24 te Swansea Tiibaotjet, 25 te Tj. Priok. Tjiluwah, 25 te Soerabaja. Tjlpondok. 24 80 m. O. Hainan. Tamo, vertr. 5 Nov. v. Bahia Blanca n. Santos. Thalatta, 25 te Amsterdam. Utrecht, 24 750 m. O.ZO. Guardafui. Van Llnschoten. 24 te Hamburg. Van Riemsdijk. 25 te Singapore. Waal. 25 v. Lissabon n. Oran. Westerdam, 23 v. New York n. Rotterdam. Wieldrecht, 25 v. Mena el Ahmadi n. Paulsboro Wr.lem Ruys, 25 Daedalus Rif gepass. naar Colombo. Waikelo, 25 te Palembang. Waiwerang, 24 te Donggol. Westland, 23 330 m. ZW. Rio de Janeiro. Wonogirt, 24 340 m. O.t.Z. Guardafui. W. Alton, Jones, pass. 25 Pantellaria n. Phila delphia. Waterland. 25 te Amsterdam. Wonosari, 21 te Los Angeles. IJsel, 26 v. Istanboel n. Izmir. Zuiderkruis, 25 160 m. W. ten Z. Kreta. Zijpenberg, pass. 25 Gibraltar n. IJmuiden Zaan, pass. 25 Stockholm n. Zaandam. Zeeland (SSM), 25 v. Huil n. Abearaa.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7