ERNEST HEMINGWAY Uitgaan in Haarlem HORLOGES VAN NIEL OJbv.ïïleijev Agenda voor Haarlem gfxttef Vijftig jaar geleden Damesjaponnen J /'Hoe is het ontstaan? Ook voetgangers hebben plichten VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 GROTE HOUTSTRAAT 16 Een houding in liet aangezicht van de dood Chemische fabriek te Berkhout afgebrand Kerkelijk Nieuws Dit woord GEKSCHEREN WINTERJAPONNEN Zuiver Wollen Vest Uit Haarlems Dagblad van 29 October 1904 DE AMERIKAANSE SCHRIJVER Ernest Hemingway heeft, 56 jaar oud, de Nobel prijs gekregen. Het is een publiek geheim, dat hij reeds vele jaren achtereen tot de kansrijkste candidaten voor deze hoogste onderscheiding op letterkundig gebied be hoorde. En het is dan ook zeer waarschijn lijk, dat zijn laatstverschenen boek „The Old Man and the Sea" na rijp beraad bij de Zweedse Academie de doorslag heeft gegeven. Hiervan verscheen onder de titel „De oude man en de zee" in 1953 een Ne derlandse vertaling bij A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam van E. Veegens-Latorf en J. W. F. Werumeus Buning, die helaas verre van volmaakt ge noemd moet worden. Het is een rondweg meesterlijke novelle over een eenzame visser, die mogelijker wijze een nieuwe periode in de ontwikke ling van de litteratuur zal blijken te heb ben ingeluid. Het is een interessante vraag in hoeverre de aute.ur, die altijd zeer be wust heeft gestreefd naar de uiterste ver volmaking van zijn stijl, hiervan zelf een voorstelling koestert. Sinds vele jaren im mers werkt hij aan een roman, die het ver slag van zijn bevindingen in de tweede wereldoorlog zal behelzen. Een ernstige ziekte dwong hem tot het afbreken daar van en het nemen van een rustkuur in Italië, tijdens welke hij „Across the river and into the trees" aan het papier toever trouwde. welke verbreking van zijn acht jarig stilzwijgen zelfs voor zijn bewonde- raars-door-dik-en-dun een teleurstelling werd. Om zich te revancheren zou hij kort daarop de bovengenoemde novelle hebben geschreven. Daardoor is men dubbel nieuwsgierig naar de publicatie van het meer of minder documentaire manuscript, dat reeds in 1949 ruim duizend bladzijden besloeg. Zal het een tweede „Farewell to Arms" worden het boek, waarmee hij in 1929 op slag beroemd werd? Talrijke Amerikaanse journalisten heb ben in de loop van de laatste tijd zijn uit gever Scribner's opgebeld om iets omtrent de inhoud te vernemen. En stee vast kregen zij van de directie-secretaresse te horen, dat het zou handelen over „water, land en lucht...." Hoe ontwijkend en af wimpelend dit klinken mag, men heeft er toch betekenis aan gehecht. Want op al deze gebieden was Hemingway tijdens de laatste oorlog thuis. Tn de eerste werd hij aan het Italiaanse front gewond en moest men hem een zilveren knieschijf inzetten. Sindsdien heeft hij aan vier andere oor logen deelgenomen, waaraan ten minste tien littekens en drie onderscheidingen we gens betoonde dapperheid herinneren. In 1941 wist hij met zijn tot duikbootjager omgebouwde jacht de Duitse onderzeebasis in de wateren rond Cuba op te sporen. In 1944 nam hij een van hogerhand erkend aandeel in de bevrijding van Parijs in nauwe samenwerking met de verzetsbewe ging. Er zouden talrijke andere voorbeelden van zijn militaire activiteit te geven zijn. Maar het in de vorige alinea vermelde ant woord werd om een geheel andere reden geciteerd. Het bevat namelijk het wellicht belangrijkste van Hemingway's gehele oeuvre: de bezielende, althans werkzame achtergronden van vrijwel al zijn werken. Het is veel meer dan een woordspeling als hier wordt vastgesteld, dat het centrale thema daarin bijna steeds neerkomt op het doortasten van de situatie van een man in zijn element: het spel op leven en dood. HET IS, MEDE door de vele publiciteit die zijn avontuurlijke rondzwervingen heb ben genoten, moeilijk het werk los te zien van de mens. Denkt men aan Hemingway, zo heb ik eens ergens gelezen, dan ziet men een tweede Tarzan met behaarde borst in een exotisch décor van wildernis. Men kent zijn voorkeur voor stierengevechten, voor jagen op groot wild in Afrika, waar hij in het begin van dit jaar bijna de dood vond bij een vliegtuigongeluk, voor vissen in de golf bij Key West, lange tijd zijn be trekkelijk eenzame woonplaats. En men vertelt nog altijd met graagte het verhaal, hoe hij eens in de twintiger jaren in de Salie Wagram te Parijs in de ring sprong om een beroepsbokser knock-out te slaan, die naar zijn mening onsportief te werk ging. Deze opsomming van gemakkelijk aan te vullen feitelijkheden geschiedde niet alleen wegens het anecdotisch karak ter: men vindt er de grondslagen in van ADVERTENTIE tyxooyyyxcoy-rrccrfxr&yyyy^-rrr-cc&yyyxxxxxxx. in jersey en wollen stof. Ook in grote maten. xoccocccococcocoicoocccoooocxxloccxxxyxooocxxxxxxxxmoocxx VRIJDAG 29 OCTOBER Gebouw Nederlandse Protestantenbond, Berkenstraat: Oud Katholieke Kerk, pastoor J. C. M. Keman, 8 uur. Minerva-theater: Propaganda-avond K. R. O.. 8 uur. Concert gebouw: Noordhollands Philharmonisch Or kest, jubileumconcert ter ere en onder leiding van Marinus Adam, m. m. v. Theo van der Pas, piano, 8 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Be kentenissen van een zondares', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Straat der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 OCTOBER Stadsschouwburg: „Anna Christie", de Toneelvereniging, 8 uur. Brinkmann: Open Religieuse Gemeenschap, dr. P. van Schilf- gaarde, 4 uur; dr. B. C. J. Lievegoed, 8 uur. Minerva: „Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beken tenissen van een zondares", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuid zee", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Diavolo", alle leeft., 2.30 uur. „Straat der verleiding", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. zijn levensmoraal, zoals die in zijn boeken tot. uiting komt. Hemingway, debuteerde in 1923 hij woonde toen in de Franse hoofdstad en stond sterk onder invloed van Sherwood Anderson, van Gertrude Stein, van Ezra Pound met een bundel verhalen en ge dichten. Zijn eerste belangrijke werk was „The Sun also rises" van 1926, meestal als „Fiesta" herdrukt. Pas drie jaar later had hij voldoende afstand van zijn onderwerp en beheersing van zijn stijl gevonden om in ,,A Farewell to Arms" zijn chronologisch daaraan voorafgegane ervaringen op schrift te stellen. Dit is stellig de beste roman, die over de eerste wereldoorlog verscheen. In zijn verdere leven zocht hij steeds nieuwe slagvelden, als correspondent voor Ameri kaanse bladen, maar zich overal actief in de strijd mengend. Waarom? De insinuatie: om te koketteren met de döod, die wel eens geuit wordt, behelst een mistekening van de werkelijke motieven. Van een soort Pruisisch-militaristische instelling is hele maal geen sprake. Met een variatie op een gezegde van Vol taire kan men zeggen: als er geen oorlog was, zou Hemingway er één hebben uit gevonden. Mijns inziens (en ik baseer dit inzicht mede op enige aan zijn persoon ge wijde studies) is de oorzaak deze: hij heeft behoefte aan een strijdtoneel om het lev»n in zijn uiterste consequentie te dramati seren. Helaas is dit misschien niet zonder meer duidelijk en moet er daarom een kleine uitweiding volgen. DE STIJL VAN HEMINGWAY waar over aanstonds nog iets meer treft in de eerste plaats door genadeloos realisme, maar is in diener wezen vooral zintuiseliik. Hij beschrijft wat hij gezien heeft met zijn ogen of aangeraakt met zijn handen. Men herinnert zich soms scherper dan de ge beurtenissen de warmte van zon oo zand. het schrijnen van zweet, het branden van alcohol in de keel, de piin in de hand door het striemen van de viskabel van de oude man od zee. Hij is onovertroffen in het bijna lijfelijk suggereren van gewaarwor dingen en sensaties. En d'e zintuigen rea geren het sterkst in momenten van vrees en gevaar. Daarmee zijn wij terug bij ons onderwerp. Zijn kunst is het nauwkeurig registreren van het emotionele antwoord op een beslissende situatie. De dood is hier de grote tegenspeler. Men kan het zoxformuleren, zinsoelend oo de titel waaronder Pierre H. Dubois zijn opstellen over hedendaagse litteratuur bun delde: Ernest Hemingway meet de waarde van de mens aan zijn houding in het aan gezicht van de dood. Voor hem, met zijn geweldige vitaliteit, is de dood een obses sie. Hij tart en trotseert deze wellicht ook om het sterven te leren doorgronden, dat hij in alle vormen en onder allerlei omstan digheden heeft uitgebeeld. „Alles doodt alles op de één of andere manier. Het vis sen doodt mij net zo goed als het mij in leven houdt.laat hij de oude man op zee overpeinzen. Telkens opnieuw is de dood de protago nist. In de eerste wereldoorlog leerde hij deze kennen in een verschrikkelijke zinne loosheid. In de daarop volgende periode, waarin hij zich de onverbeterlijke en on navolgbare tolk van de „verloren genera tie" maakte, kwam er voor de houding tegenover de dood een pose in het leven in de plaats: de ruwe wat-kan-het-me-sche- len toon van kwasi-onverschilligheid ter camouflage van scepticisme en walging en wanhoop. Hemingway in zijn geraffineerde onbeholpenheid en zijn gecompliceerde eenvoud, aldus het paradoxale oordeel van J. Kashkeen, een Sovjet-Russische com mentator, die van scherp inzicht blijk geeft. Het is niet zonder zin in het voorbijgaan op te merken, dat in „The Sun also rises" de nihilistische toestand van het leven wordt gesymboliseerd door de impotentie van de hoofdpersoon. En dat zich hierin ook de verfijning van zijn vakmanschap voltrok: II faut cultiver son jardin, om „Candide" aan te halen. Maar al spoedig zocht hij nieuwe bouwstenen voor een po sitieve visie en uit die tijd dateert dan ook zijn nog altijd geldige, pas langzamerhand erkenning vindende beginselverklaring: „Proza is architectuur!" Zijn hartstochtelijke belangstelling voor het stierengevecht komt velen onbegrijpe lijk voor. Ik weet niet meer welke van zijn critici heeft opgemerkt, dat hier sprake is van een driehoeksverhouding met de dood, maar het lijkt mij een gedachte die met vrucht zou kunnen worden uitgesponnen. Hemingway toont zich steeds een romanti cus: men heeft te doen met een vlucht in sportieve bravour en verheerlijking van primitieve kracht. Het spel met de dood dringt intussen ook door op het gebied van de erotiek: „Er is geen eenzamer mens. dan de man die vele jaren een goede vrouw heeft gehad en haar overleeft. Als twee mensen van elkaar houden, dan kan er geen gelukkig einde zijn." Er is bij dit alles sprake van een grootse evolutie. ïn het begin schrijft Hemingway uit zelfbehoud en laat hij de mensen tegen de wereld vechten met de moed der een zaamheid. De veelomstreden roman „To have and Have Not" van 1937 illustreert een verandering: „Een man alleen is niks. Een man alleen heeft geen schijn van kans". De onmogelijkheid van „de afzon derlijke vrede" is een van zijn vroeger werk afwijkend standount. In de Spaanse burgeroorlog ontmoet hij een andere dood: uit idealisme. „Voor wie de klok luidt" bevat veel trotse heroiek, maar dit boek verliest wel enigszins aan waarde, doordat het tezecr van de toeschouwer uit de ge schreven. De heldhaftige aanvaarding spreekt pas uit zijn tot dusver laatste werk: „Een mens is niet gemaakt om verslagen te worden. Een mens kan vernield worden, maar niet verslagen." TRAGEDIE is een te groot woord voor „De oude man en de zee". Maar het is stellig het meest „klassieke" werk dat de litteratuur van deze eeuw heeft voortge bracht. Naar inhoud en vorm. Harry Mu- lisch heeft er de wedergeboorte van de mythe in herkend. Misschien beseft men de waarde van deze novelle het best als men haar leest met een half oog op de toekomst gericht. Op Hemingway is toe passelijk wat William McFee eens van Joseph Conrad zei: „Hij is vermoedelijk niet de grootste romanschrijver ter wereld, maar onvergelijkbaar de grootste kunste naar die ooit een roman schreef". Men kan de boeken van Ernest Heming way namelijk ternauwernood romans noe men. Het zijn zeldzaam goed vertelde ver halen en daarmee wordt een diepgewor teld menselijk verlangen bevredigd. Maar ze beantwoorden niet aan de eisen van dit in wezen burgerlijke genre. Ze hebben niet het vloeiende van een stroom, de karakters vertonen geen ontwikkeling en verande ring door de inwerking der machten van goed en kwaad. Hij heeft daar geen be langstelling voor. Zijn personen leiden geen volledig gedetailleerd bestaan zoals Anna Karenina van Tolstoj of de Emma Bovary van Flaubert, de schrijver die hij met Mark Twain het meest zegt te bewonderen. Zij vormen een van buiten beschouwd geheel, zij vertegenwoordigen een instelling tegen over het leven, die in confrontatie met de dood of in de laatste beslissing op de hoog ste proef wordt gesteld. Het gaat om de mens-in-wezen en niemand weet beter dan Hemingway dat „niets zo moeilijk is als daarover te schrijven in direct, eerlijk proza". Dit brengt ons terug bij de stijl, die zo'n geweldige invloed heeft uitgeoefend, vooral in Engeland en Amerika, zonder dat zijn navolgers er ooit in slaagden hem te evena ren. De taal van Hemingway is klaar, sober en van alle ornamenten ontdaan. Hij be reikte reeds vroeg een volstrekte natuur lijkheid in schrijftrant en dialoogvorm, een maximum aan effect met een minimum aan verkwisting van materiaal. Deze indruk wordt bereikt door selectie en economie, door uit de gesprekken weg te laten wat men zichzelf niet hoort zeggen. Dit proza geeft feiten weer met kolossale eerlijkheid en met accent van het gewone spraakge bruik, maar bijzonder plastisch en evoca tief. De woorden krijgen door plaatsing en nadruk een extra dimensie, klinkend als ik de dichter Achterberg goed citeer „als cimbalen in het uur van de dood". Schrijven zonder onwaarheid en zonder overdrijving, precies weergevend hoe men sen op situaties reageren: het is geen won der, dat Hemingway zijn hoogste troeven uitspeelde in het korte verhaal. Men denkt aan Tsjechof, niet alleen vanwege deze overeenkomst, of omdat de Rus een deel van zijn vermogen besteedde voor de bouw van ziekenhuizen en scholen, zoals He mingway voor eigen rekening een ambu lancedienst voor Spanje inrichtte maar veeleer op grond van het sympathieke be grip in de objectiviteit en van de weldadige vereenvoudiging. De beste definitie van de zee, kan men ergens bij Tsiechof vinden, heeft eens een gewoon schoolkind geschre ven: „De zee is groot". En zo leest men bij Hemingwav bij voorbeeld: „De sneeuw was wit" of „Het gras voelde nat aan onder zijn handen". Bijvoegelijke naamwoorden duiden ten hoogste een kleur of een andere zintuigelijke waarneming aan. Verdere versobering is welhaast niet denkbaar. Grotere geloofwaardigheid evenmin. NIEMAND HEEFT als Hemingwav zo'n levendige beschrijving gegeven van de in vloed van de oorlog op de mens met zoveel afkeer van holle termen: „Abstracte woor den als roem, eer, moed of heilig worden obsceen naast de concrete namen van dor pen. Dit staat in „A Farewell to Arms" te lezen, waarmee zijn oorspronkelijk ge luid tot de wereld doordrong. Met „The Old Man and the Sea" heeft hij voor de tweede keer een,vernieuwing ingezet.waar- voor hem thans' de Nobelprijs ten deel is gevallen. Het is de vraag of hij deze „mo derne mythologie" naar een toppunt zal kunnen voeren. Het is te hopen dat hij er de tijd en de kracht voor heeft, want wei nigen hebben zoveel talent en veel gerin ger is het aantal dergenen met zijn wil en artistieke discipline. DAVID KONING. ADVERTENTIE Een recente foto van mevrouw Karl. E. Sommerlatte, de vrouw van de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade te Moskou. Reeds enkele dagen lang wis selen de V.S. en Rusland nota's over haar uit; de Sovjet-Unie beschuldigt haar van wangedrag en heeft haar terugkeer naar Amerika geëist, terwijl de V.S. de Sovjet- Unie ervan beschuldigen de diplomatieke onschendbaarheid van mevrouw Sommer latte geschonden te hebben door haar vast te houden om haar te ondervragen. Vonken van een lasapparaat, die in een vat met chemische afvalproducten vielen, waren oorzaak, dat Donderdagmiddag brand uitbrak in de kleine chemisch phar- maceutische fabriek Berkhout N.V. aan het Oosteinde te Berkhout. De fabriek ging geheel in vlammen op. De brandweren uit Berkhout, Wognum, Avenhom, Hoorn en Bobeldijk bestreden het vuur. In de fabriek werkten 12 arbeiders. De schade, die door de verzekering wordt ge dekt, wordt geraamd op drie ton. In 1949 werd de fabriek gedeeltelijk door brand verwoest. Voorts heeft Donderdagmiddag brand gewoed in een glasfabriek aan de Haag- weg te Delft. Op de zolder van het ge bouw waren houtwol en bitumenpapier, waarin glaswol was gerold, in brand ge raakt. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen. Het dak verbrandde en een deel van het opgeslagen materiaal ging verloren. Bij de blussingswerkzaamheden viel de bedrijfsleider van de fabriek van de zol der. Met een hersenschudding is hij in een ziekenhuis opgenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te New Castle upon Tvne (Presb. Church of England) D. H. v. Daa- len te Pingjum; te Schoonhoven en J. W. de Bruyn te Harderwijk; te Hedel R. W. Steur te Ouddorp; te Berlikum (Fr.) A. v. Es te Beilen (Dr.) Bedankt voor Veen (N.B.) H. K. v. Wingerden te Kockengen. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Helenaveen G. Strookappe, reserve leger- predikant te Geldrop. Gercf. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs) G. Brinkman te Schiedam en A. Brouwer te Barneveld; te Scheemda G. Sinia te Jutrijp-Hommerts en L. Zielhuis te Arum. Aangenomen naar Krimpen aan de IJsel L. D. Schalkwijk, candidaat te Heemstede. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Leerdam (vac. J. Kok) G. Roukema te Ede-Wageningen. Barnabas von Géczy, de vermaarde Hongaarse violist, treedt met zijn solistenorkest op Dinsdagavond 2 November in het Minerva-theater te Heemstede op. Zondag 31 October, Brinkmann, 10 en 15 uur: Voor de „Open Religieuse Gemeenschap" spreekt des ochtends dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven over „Van wereldbeeld lot beeldwereld", Des middags spreekt ir. E. E. van Andel over „De moderne tech niek en verder?". Zondag 31 October, Rernhrandt-theater, 11 uur: „Kon-Tiki". Zondag 31 October, Frans Hals-theater, 11 uur: „Mensen in nood" met Claude Laydi. Zondag 31 October, Lido-theater, 11 uur: „Het moederlied" met Benjamino Gigli. Maandag 1 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" speelt onder regie van Piet de Wit „Beschuit met muisjes" van Herman Heijermans. TONEEL EN DANS Vrijdag 29 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Vereniging „Geloof en Weten schap" speelt de Haagse Comedie de tra gedie „Maria Stuart" van Friedrich von Schiller, in de vertaling van Anton van Duinkerken, bewerkt door Luisa Treves. Regie Karl Guttmann, décors van Wim Vesseur. Zaterdag 30 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging speelt „Anna Christie" van Eugène O' Neill. Regie Frits van Dijk. Met Andrea Domburg, Marie Hamel, Frits van Dijk, Wim Hoddes en anderen. Zondag 31 October. Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging speelt onder regie van Hans Tiemeyer „Mensen-materiaal" van Paul Raynal. Met Frits van Dijk. Ben Groenier, Marie Hamel en vele anderen. Zondag 31 October, Concertgebouw. 20 uur: „Potasch en Perlemoer" van Glasz en Weiss door het Toneelgezelschap Johan Kaart. Met Johan Kaart en Johan Bos kamp in de hoofdrollen en verder Tilly PèrinBouwmeester, Matthieu van Eysden en anderen. Woensdag 3 November, Minerva-theater, 8.15 uur: Optreden van het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme met onder meer Angela Bayley, Ine Rietstap en Norman McDowell. Op het programma staat onder meer „Im promptu for twelve" op muziek van Ros sini, choreografie van Jack Carter. Donderdag 4 November, theater Monopole, Zandvoort, 8 uur: Onder auspiciën van de Stichting Culturele Kring 't Helm treedt het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell op. Met Linda Manez, Janine van Thor, Willy de la Bye, Maria Huis man, Milly Emmer, Conrad v. d. Wetering, Jaap Flier, Rudi van Dantzig, Vella Col- cher en anderen. Donderdag 4 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse première van „Pot asch en Perlemoer op vacantie" van Glasz en Weiss. Johan Kaart en Johan Boskamp in de hoofdrollen en verder Tilly Pèrin Bouwmeester, Matthieu van Eysden en anderen. Vrijdag 5 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Bert Brugman laat zijn marionetten optreden voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" Opgevoerd wordt „1'Elisir d' Amore", een komische opera van Gae- tano Donizetti. Orkest en koor van de Opera te Rome. Marionetten: Bert Brug man; décors en costumes: Karei Brugman. MUZIEK Vrijdag 29 October, Concertgebouw, 20 uur: In het door de Vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" georganiseerde jubileumconcert van dit orkest ter ere van Marinus Adam <25 jaar dirigent) is de pianist Theo van der Pas solist in Variations Symphoniques van César Franck. Verder vermeldt het pro gramma de derde (orgel-)symphonie van Saint-Saëns (m. m. v. Piet Halsema) en „La Mer" van Debussy. Zaterdag 30 October, Waalse kerk, Begijn hof, 20 uur: Concert door het fanfarekorps „Wilhelmina" uit Santpoort en de orga nist H. Lasschuit uit Haarlem. Uitgevoerd worden werken van onder meer Bach, Handel, Vivaldi, G. Boedijn, A. Guilmant. Maandag 1 November, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die ook te beluisteren is op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 2 November, Minerva-theater, 8.15 uur: De vermaarde Hongaarse violist Bar nabas von Géczy speelt met zijn orkest onder meer de Hongaarse Rhapsodie van Liszt, enige fragmenten uit operettes en „gecultiveerde dansmuziek". Woensdag 3 November, Concertgebouw,, 15 uur: Gratis toegankelijke gemeentelijke orgelbespeling door George Robert. Pro gramma niet ontvangen. Vrijdag 5 November, Concertgebouw. 20 uur: Tweede V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de cellist Henri Honegger. Hrt pro gramma vermeldt „Le Festin de 1'Araig- née" van Roussel, het celloconcert van Lalo en de Roma Suite van Bizet. DIVERSEN Vrijdag 29 October, Minerva-theater, 20 uur: Opvoering van de K.R.O.-revue „Daar zijn we weer" met medewerking van het Theaterorkest onder leiding van Johnny Ombach; het danspaar Francis en Capy en Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda. Zaterdag 30 October, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van het Lorentzlyceum. Toneel, muziek, zang en ballet. Zaterdag 30 October, Krelagehuis, 20 uur: De Lutherse Toneelvereniging speelt „Het portret van Aloys". Zaterdag 30 October, Brinkmann, 16 en 20 uur: Voor de „Open Religieuse Gemeen schap" spreekt dr. P. van Schilfgaarde over „Natuur of beslissing". Des avonds spreekt dr. B. C. J. Lievegoed over „De opgave van de medicus". Maandag 1 November, Concertgebouw, 20 uur: Opvoering van het lekenspel „Wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen" van R. Oostra onder leiding van mevrouw Wika J. Leopold—Timmer. Sa menzang onder leiding van de organist Klaas Bolt. Dinsdag 2 November, Brinkmann, 14.15 uur: Middag, georganiseerd door de Neder landse Fruittelersorganisatie voor de leden van de Nederlandse Vrouwen-Elec- triciteits-Vereniging. Dinsdag 2 November, Concertgebouw, 20 uur: Openbare wijdingsdienst van de Ne derlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia". Woensdag 3 November, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het kin derkoor „De Nachtegalen" onder leiding van Cis Kampmeijer ten bate van de tbc- bestrijding. Donderdag 4 November, Baan 39 b, 20 uur: Causerie met voordracht van gedichten door mejuffrouw C. A. W. H. Hofstede Crull over het landschap in de Neder landse literatuur. Donderdag 4 November, Roxy-theater. 20 uur: De film „Pinky" wordt vertoond voor leden van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Donderdag 4 November, Concertgebouw, 19.30 uur: Districtswedstrijden van de judo-club „Haarlem". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Woensdag 3 November: Prof. dr. G. Stuive ling spreekt over „Leven en werk van Louis Couperus". Romantische gedichten, psychologisch realisme, historische roman. Donderdag 4 November: Eerste van drie voordrachten van dr. F. Sierksma over „Hoofdmomenten der godsdienstgeschie denis". Donderdag 4 November, Minerva-theater, 29 uur: Tweede van drie voordrachten door mevrouw mr. L. Eversdijk—Smulders. Culturenstrijd in het Heilige Land. Met lichtbeelden. (Afdeling Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot 8 November: „De sier kunst van de Tropen". Geopend op werk dagen van 912.30 en van 13.3017 uur. Op Maandag, Woensdag en Zaterdag ook des avonds van 2022 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1016 en Zondags van 13—16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Kunsthandel Leffelaar: De kunst van het edelsmeden (atelier Martinshof), bloem- sierkunst van Dick Schuyt en wandpane- len van F. J. Hopman, Geopend van 105 uur; Zondags en Maandagsmorgens ge sloten. Tot en met 30 October. Vrijburglaan 17. Overveen: Tinholtcollecte. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Expositie van werken van Albert Loots in de serie exposities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, ver zorgd door Levinus Tollenaar. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd des Zondags. Tot en met 30 October. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Studio Lohr, Zandvoortselaan 69, Heem stede: Expositie en demonstratie van Pot- terie du Ton door de heer en mevrouw W. Duller, tot en met 30 October. Geopend van 9 tot 5 uur. Op Maandag-, Woens dag- en Vrijdagmiddagen demonstraties aan het pottenbakkerswiel. Kunsthandel J. R. Bier, Groot Heiligland: Schilderijen van Poolse expressionisten. Met iemand gekscheren is: met iemand de spot drijven, de draak steken. Wij hebben hier te maken met een ver menging van twee zegswijzen. Oudtijds zeide men: de zot, de edelman, de grote heer, de prins scheren, voor de zot, de edelman enzovoorts uithangen, zich als een zot, als een edelman aanstellen. Dit, thans geheel uit de taal verdwenen werkwoord scheren betekende: verde len, regelen, een rol vervullen. Daar naast kende men het werkwoord sche ren in de zin van spotten, schertsen. Sijn scheren met iemand houden was dus: de spot met iemand drijven, iemand voor de gek houden. Deze beide uitdrukkingen zijn èn door de gelijklui dendheid der werkwoorden èn door de verwantschap van betekenis met elkaar versmolten. Dat wij met scheren: schertsen te maken hebben, blijkt ook uit het deelwoord. Wij zeggen: hij heeft gegekscheerd en nooit: hij heeft de gek i^geschoren. DE OUDSTE, eenvoudigste en minst- veeleisende weggebruiker is uiteraard de voetganger, een uitstervend ras, dat zich in onze jachtige verkeers-samenleving nog slechts met moeite handhaaft. Hij behoort, om een modewoord te gebruiken, tot de „vergeten groepen", moet overal en altijd de anderen vóór laten gaan en heeft in het algemeen meer plichten dan rechten hoewel ook daarin nu eindelijk verandering lijkt te komen. Allerwege wordt tenminste aandrang uitgeoefend, om de voetgangers op te heffen uit hun positie van halve vogelvrijen, zij zelf hebben zich ver enigd in een zeer strijd bare bond en er zijn plannen in de maak om hun op bepaalde over steekplaatsen zelfs voorrang te geven bo ven het motorverkeer. Dat laatste is echter nog toekomstmuziek en voorlopig moeten de wandelaars lichaam en ziel dus nog in lijdzaamheid bezitten. Aan de andere kant bekommert de voet ganger zelf zich dikwijls maar weinig om de verkeersregels en daarmee om zijn eigen veiligheid. Hij weet natuurlijk, dat hij op voetpad en trottoir thuishoort, maar hij neemt met de meeste vrijmoedigheid bezit van de rijweg als het zo in zijn kraam te pas komt. Rijbaan en rijwielpaden' zijn echter in het algemeen strikt taboe voor wandelaars, met uitzondering van groepen, die in marscolonne lopen, optochten en processies. Marscolonnes mogen ten hoog ste drie man breed en 30 man lang zijn, moeten onder leiding staan van een min stens zestienjarige en mogen dan de uiter ste rechterzijde van de rijweg gebruiken. Dat kinderen niet op de weg of de rijwiel paden mogen spelen, lijkt voor de hand te liggen, maar hoeveel ouders prenten dat hun kroost in en houden er toezicht op? De individuele voetganger mag op de rijwielpaden lopen als er geen voetpad voor hem beschikbaar is. Kies in zo'n geval het fietspad links van de rijweg: u ziet dan de wielrijders aankomen en kunt tijdig uitwijken. Is er evenmin een rijwielpad, loop dan aan de uiterste linkerkant van de rijweg en wijk extra-eerbiedig uit voor naderende voertuigen. Blijkt ook dat niet mogelijk b.v. om dat de weg links begrensd wordt door een hek of haag ga dan uiterst rechts op de rijbaan lopen, hang bij duisternis een witte zakdoek of een strookje rood reflec terend „scotohlite" op uw rug en hoop er het beste van ADVERTENTIE Onze collectie is een bezoek ten volle waard Een greep uit onze Breigoederen- collectie: met lange mouwen vanaf 7.7 5 ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf ƒ40.—. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 HAARLEM. De Hollandsehe Spoor weg Maatschappij is begonnen met de werkzaamheden voor het opruimen van het oude station. Eenige opstallen tus- schen het Stationsplein en het Kenne- merplein zijn reeds afgebroken. Op dit laatste plein zal een hulpstation worden gebouwd, wanneer althans een accoord wordt bereikt met de eigenaars der hui zen. welke moeten worden afgebroken. De Spoorweg Mij. heeft op deze percelen een bod gedaan, dat als het laatste woord der maatschappij schijnt beschouwd te moeten worden, aangezien zij elk verzoek tot een bespreking daarover heeft af gewezen. De huiseigenaren verzekeren, dat de Spoorweg-Mij. geen rekening er mee heeft gehouden dat de perceelen, juist door den voorgenomen stations- bouw, den laatsten tijd on verhuurd heb ben gesatan. In de geboden som is even min vergoeding voor de gedwongen op ruiming begrepen. De huiseigenaren zullen nu nadere aanbiedingen afwachten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5