Het Fries voertaal op lagere scholen in Friesland „Verkeer moet zich aanpassen aan de stad, niet omgekeerd" „Achter Wallen en Poorten" .Clowntje Rick Bijtsen?Prachtbigfs In het derde leerjaar overgang naar het Nederlands Bedrag op giro 5100 steeg tot f555.000 Amsterdamse wethouder: Afbraak en dempingen werken averechts Minister Suurhoff toont zijn interesse In Salerno zijn reeds 217 doden geborgen VRIJDAG 29 OCTOBER 19S4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TWEEDE KAMER FEUILLETON Vluchtelingenhulp „Geen liefdadigheid met openbare gelden" Ernstige aanrij'ding in Zandvoort Regina garandeert U 4 extra voordelen! Voor de kinderen Drie ministers in de bres voor generaal Gruenther Kort nieuws „Het leven begint bij 40' Burgemeester redde zijn gemeentenaren ADVERTENTIE Met slechts de stemmen van vijf K.V.P-- leden tegen heeft de Tweede Kamer giste ren het wetsontwerp aangenomen tot rege ling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van het Fries of een streektaal als voertaal bij het lager onderwijs. Tevo ren had de staatssecretaris van onderwijs, mejuffrouw De Waal, ter geruststelling van sommige Kamerleden de .verrekering ge geven dat bij invoering van het Fries als voertaal reeds van de eerste klas af Neder lands zal worden onderwezen. In de loop van het derde leerjaar wordt Nederlands de voertaal. Het derde leerjaar wordt beschouwd als overgangsjaar van Fries naar Nederlands. Voordat het Fries op een school als voer taal wordt ingevoerd, zullen de ouders daarin worden gekend en deskundige voor lichting krijgen over de voor- en nadelen. Er zullen maatregelen worden getroffen om bij invoering van het Fries als voertaal aan het einde van het derde leerjaar goede resultaten met het Nederlands te waar borgen. Voor het bijzonder onderwijs kan de regering daaromtrent geen voorschrif ten geven. Een bepaling in de wet zou dus geen betekenis hebben. Er zal samenwer king nodig zijn met de onderwijsinspecties. Er kunnen moeilijkheden ontstaan voor kinderen die alleen Nederlands spreken. Gedacht wordt dan aan individueel onder wijs, maar ook aan de mogelijkheid dat niet alle scholen in één gemeente het Fries als voertaal zullen invoeren. Indien geen bevredigende oplossingen worden gevon den, zou tot wetswijziging moeten worden overgegaan, maar in de praktijk zal wel blijken dat de moeilijkheden kunnen wor den opgelost. In ieder geval zal een aan schrijving uitgaan naar de gemeente- en schoolbesturen op deze zaak te letten. De Lager-Onderwijswet bepaalt niet dat het Nederlands voertaal op de scholen moet zijn. Maar het lesgeven in een „vreemde" taal is aan voorwaarden gebonden. Daar uit blijkt dus volgens de staatssecretaris dat Nederlands wèl de voertaal is bij het onderwijs. Luchtbescherming en woningbouw De Kamer heeft voorts een wijziging van de Woningwet aangenomen, waardoor de regering aan de gemeenten voorschriften kan geven ter aanvulling van de gemeen telijke bouwverordeningen met bepalin gen, die de bouwers van woningen ver plichten zekere voorzieningen te treffen ter bescherming van de bewoners tegen luchtaanvallen. Het is de bedoeling voor te schrijven dat voor huizen met drie of meer woonlagen de draagvloeren van steenachtig materiaal moeten zijn vervaardigd. Voorts zullen de bouwers worden verplicht tot het maken van een onderbouw, bijvoorbeeld kelder boxen, zoals voor 80 percent bij de woning bouw reeds wordt gedaan. De gevelmuren zullen een dikte moeten hebben van 30 centimeter. Tenslotte wordt een tweede uitgang verlangd, welke in vele gevallen ook thans reeds aanwezig is. Minister Witte verwachtte van de voor schriften in het algemeen geen stijging van de bouwkosten, omdat stenen vloeren thans goedkoper zijn dan houten vloeren. Alleen de communisten stemden tegen. Bevordering officieren Eveneens met alleen de communisten als tegenstemmers heeft de Tweede Kamer na een technische discussie het wetsontwerp aangenomen inzake een nieuwe regeling van de bevordering en het ontslag van of ficieren en reserve-officiéren. Er werd uit de Kamer nogal geklaagd dat de nieuwe wet te veel wil regelen en dat bevorderingen, ongeacht iemands kwa liteiten, eigenlijk automatisch zullen ge schieden omdat bevordering bij keuze hoge uitzondering zal zijn. Staatssecretaris Moor man vond het echter juist van belang dat het officierskorps uit de wet volledig zijn rechten kent door een zo nauwkeurig mo gelijke omschrijving. De leger-organisatie is gebaat met een korps dat opgewekt en met vreugde zijn dienst doet en dat weet niet onderhevig te zijn aan willekeur bij bevordering. Dat is de kerngedachte van het wetsontwerp. Dat volgens de Kamer de regering in de nauw keurige omschrijving van de rechten „min of meer" was geslaagd, vond de staats secretaris de hoogst mogelijke lof. Volgende week vergadert de Tweede Kamer niet. Op 9 November begint het financieel debat over de rijksbegroting. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 18) „Waarom zou ik niet? O, soms kan iik me er wel eens echt kwaad over maken. Waarom kunnen ze ons niet met rust la ten? Wat bereiken ze met hun gestook en ophitserij. Overal zaaien ze twist en twee dracht! Ach, wat was het hier vroeger in huis toch gezellig", ging Brechtje verte derd voort, „toen de jonge meneer er nog was. Maar nee, dat mocht natuurlijk niet zo blijven. Er moest weer verschil van me ning komen. En het resultaat? Meneer Evert met een dolle kop het huis uit. Wie weet in welke uithoek van het land hij op het ogenblik rondzwerft en onder welke omstandigheden. Het zijn me nogal rustige tijden". „Kom, kom, Brechtje!" „Ach, het is toch zo! Meneer wil niet eens hebben dat de naam van zijn eigen zoon in dit huis wordt genoemd. Maar ceacht ut dat ik niet heb gemerkt hoe stil hij sindsdien is geworden? Ik heb mijn Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag 32.000 gulden ontvangen. In totaal is nu tot en met Donderdag 555.000 gulden op giro 5100 binnengekomen Een dag eerder was met 523.000 gulden het half millioen overschreden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzersvereniging heeft, mede uit naam van de andere onderwijzersorgani saties, een brief gericht aan alle onder wijzeressen en onderwijzers in Nederland. Het vraagt hun daarin, driekwart percent van hun salaris over October af te staan voor de actie voor de vluchtelingen. Van het rijk zal worden gevraagd het aldus bijeen te brengen bedrag te verdubbelen. In de Limburgse gemeente Brunssum hebben alle gezinshoofden een aan hen persoonlijk geadresseerde, door de burge meester ondertekende brief ontvangen, waarin steun wordt gevraagd voor de vluchtelingen. De daarop gevolgde inzame ling heeft ruim f 2100.opgebracht, het geen neerkomt op 40 cent per gezin. In Utrecht staakten stemmen over vluchtelingenhulp In de vergadering van de Utrechtse ge meenteraad heeft het lid van de raad Stekelenburg (P.v.d.A.) een interpellatie gehouden over de uurloonactie voor de vluchtelingen voor wat betreft het ge- meentepersoneel, inbegrepen het onder wijzend personeel. Het bleek dat het col lege van B. en W. in meerderheid was tegen verdubbeling van het op f 10.000. te schatten bedrag door de gemeente. De burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz zeide in zijn antwoord, de noden van de vluchtelingen niet te onderschat ten, doch geen vrijheid te kunnen vinden liefdadigheid te plegen met de openbare gelden. Dit standpunt is door de gemeente ook ingenomen inzake de stichting 1940/45, en aan de watersnoodrampslachtoffers is alleen indirecte steun gegeven door middel van werkkrachten. Bij de stemming over een door de heer Stekelenburg ingediend voorstel, het bedrag van de uurloonactie te verdubbelen staakten de stemmen op 18 voor en tegen. De scheidingslijn bleek bij de stemming door de partijen heen te gaan en ook bij het college van B. en W. was dit het geval. Volgens het reglement van orde zal in de volgende vergadering opnieuw over het voorstel gestemd moe ten worden. Doordat de zevenjarige jongen M., wonende Zr. Dina Brondersstraat te Zandvoort, Don derdagmiddag omstreeks kwart voor vieren de rijweg van de Haarlemmerstraat, ter hoogte van „de Tol" overstak, werd hij, on danks pogingen van de bestuurder, om hem nog te ontwijken, aangereden door een luxe wagen, komende uit de richting Haarlem, be stuurd door de heer R. uit Bussum. Hij werd door het linkerspatbord geraakt en bleef op de weg liggen. Dr. B. Entzinger, die de eerste hulp verleende, liet het knaapje met een ge broken been en een wonde aan het hoofd, naar een ziekenhuis te Haarlem overbrengen. ADVERTENTIE natuurzuivere schuimrubbermatrat blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 Jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. N.Vi V/h GEBR. PETERS. A F D. REGINA LATEX. N. Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C De Amsterdamse wethouder van Volks huisvesting, mr. It. van den Bergh, heeft voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over „De toekomst van de Amsterdamse binnenstad". Hy wees nadrukkelijk het verwijt van de hand dat de overheid schuldig zou zyn aan het bouw kundig verval dat de hoofdstad op vele plaatsen vertoont. De overheid kan weinig bereiken bij particuliere bezitters wier pan den niet op een monumentenlijst voorko men. Een radicale beslissing zou zijn: alles af breken wat niet strookt met moderne eisen óf alles geheel laten zoals het is. Dat eer ste wenst niemand, in het tweede gelooft niemand die Amsterdam aanvaardt als le vende stad. Noodzakelijk is de juiste mid denweg te vinden. De' hoofdstedelijke bin nenstad is als stedebouwkundig monument karakteristiek doordat daarin de eeuwen door is behouden gebleven de eigen harmo nie van schaal en kleur in en tussen de ho rizontale uitleg en de verticale elementen. Een aanslag op die horizontale schaal is onduldbaar. Noch in het schema van de verkeerswegen, noch in de verticale struc tuur zal overigens in de binnenstad radi caal breken toegestaan kunnen worden. Wel mogelijk en wellicht noodzakelijk is zulks in diverse stadsgedeelten, die direct ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening JAC.'VAN MARIS Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 Ach jadat kun je zo hebben, als 't warm is. Dat maakt slaperig, hè? En zo waren die twee daar ongemerkt onder zeil gegaan en allebei lagen ze lekker tegen het hek geleund te knorren. Toen had Bunkie 'n rare droom Hij droomde, dat hij nog aan 't vissen was. Hij had zijn hengel uitgelegd en het dobbertje dreef op het water; nu liep hij wat heen en weer, terwijl hij wachtte, of er misschien een visje bijten wou. Wacht eenszag hij daar de dobber niet bewegen? Ja, warempelhij had beet, want de dobber ging onder! Daar moest hij gauw bij zijn! Bunkie rende op zijn hengel af om die te grijpen en omhoog te trekken. Maar ach daar bleef zijn voet achter 'n graspol steken ...hij struikelde en verloor zijn even wicht. En toen... Plons!..., daar schoot hij kop voorover het water in! Helemaal kopje onder ging hij, en wat schrok die Bunkie! Blub-blub-blub!, deed hij. „Help! Ik zink!", riep Bunkie. Maar dat hoorde niemand buiten de singelgracht liggen. Plannen daarvoor zijn in voorbereiding. Zolang een groot deel van de handel en industrie op straffe van ondergang gebon den is aan zijn huidige plaats in de binnen stad zal de functie van die binnenstad zich nauwelijks wyzigen. Redelijke expansie in de city zelf moet dikwijls gebillijkt en ge steund worden. In die gevallen zal soms een mooi punt moeten worden prijsgegeven. Het is een groot probleem zo vele bedrijf jes beslist gebonden aan de binnenstad in het leven te houden, aldus mr. Van den Bergh. De noodzaak van een sanering der bin nenstad kan niet worden ontkend. De nauwgezette studie die dit vergt kost zeer veel tijd. Verkeer Het halve spinneweb, gevormd door het binnenstads wegennet, is te teer voor de capaciteit van het moderne verkeer, zei de wethouder, die betoogde dat het verkeer zich moet aanpassen aan de capaciteit van de stad* niet omgekeerd. Elke nieuwe ver keersweg geeft mogelijkheid door te drin gen tot plaatsen waar het verkeer niet weg kan. Braak en dempingen werken daarom averechts. Voorts zei mr. Van den Bergh: Parke ren is in strijd met de rechten van het ver keer. Dit moet zijns inziens de uitgangs gedachte zijn van een oplossing. Men moet geen auto's parkeren nabij kantoren en bedrijven in de binnenstad, tenzij in zeer bijzondere gevallen. De bodediensten moe ten uit de binnenstad verdwijnen. Aanpas sing van de stad aan het toekomstige ver keer noemde mr. Van den Bergh onmoge lijk, omdat elk plan betekent het aanvaar den van een wissel op een totaal onbekende toekomst. De city van een levende stad zal hef verkeer aantrekken tot overspanning toe. Slechts in die overspanning zal het ver keer zijn grens vinden. Beperking van par ticulier verkeer noodzaakt tot verruiming van openbaar vervoer. Daarvan is het ge meentebestuur zich bewust. Alles wat daar mee samenhangt is in studie, zo besloot mr. Van den Bergh. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Sassen, naar aanleiding van de rede, die generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, te New York heeft gehouden voor „The Natonal Security Industrial Association over de Europese Verdedigings Gemeenschap, heeft de heer Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, mede namens de heer Staf, minis ter van Oorlog, en van Marine, en van de heer Luns, minister zonder portefeuille, ge antwoord: De ministers zijn van mening, dat het United Press-bericht, zoals afge drukt in de „New York Herald Tribune" van 1 October de strekking van het betoog van generaal Gruenther onjuist heeft sa mengevat. De gemeenteraad van Wageningcn heeft met algemene stemmen besloten, de Lage Steeg, waaraan verscheidene nieuwe land bouwkundige instituten zijn gelegen, te herdopen in S. L. Mansholtlaan. De raad was van oordeel dat aan de ontwikkeling van het landbouwkundig onderzoek en ronder- wijs, waarvan Wageningen het wetenschap pelijk centrum is, de naam van de huidige minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening onverbrekelijk is verbonden. Door de grote belangstelling voor de tentoonstelling „De schatten van Peru" in het Centraal Museum te Utrecht, wordt de expositie verlengd tot en met 14 November 1954. ADVERTENTIE De aanvragen om werkkrachten van bo ven de 40 jaar, die werkloos zijn geraakt komen nog dagelijks uit alle delen van het land binnen bij de stichting „Het leven be gint bij 40". Van werkzoekenden komen tientallen aanvragen om werk binnen van juristen, ingenieurs, scheikundigen, ac countants, translateurs, kortom van men sen, die in het verleden zeer belangrijke posities hebben bekleed, doch die nu niet gemakkelijk aan de slag kunnen komen, omdat zij de 40 gepasseerd zijn. Het secretariaat ontvangt vele aan vragen voor boekhouders, correspon denten, vertegenwoordigers enzovoort. De stichting deelt verder mede, dat zij bij haar streven om werkzoekenden boven de 40 weer aan de slag te helpen (zij verleent geen bemiddeling aan hen, die van be trekking willen veranderen) grote mede werking ondervindt zowel van de overheid als van kerkelijke zijde. Tal van kerkelijke instanties hebben hun sympathie met het streven der stichting betuigd en haar medewerking toegezegd. De plaatsvervangend directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, heeft zich op verzoek van minister Suurhoff in verbinding gesteld met het dagelijks bestuur der Stichting teneinde zich volledig op de hoogte te stellen van de werkwijze en de resultaten van deze particuliere organisatie. Minister Suurhoff heeft de wens te kennen gegeven zo vol ledig mogelijk te worden ingelicht al vorens een definitieve vergunning voor het verlenen van arbeidsbemiddeling aan de Stichting te verstrekken. Afdelingen van „Het leven begint bij 40" worden opgericht in Den Haag, Rotterdam en Breda. SALERNO (Reuter/AFP) In Salerno zijn de eerste slachtoffers van de overstro mingsramp ter aarde besteld. Tot dusver zijn 218 lijken geborgen. Brandweerlieden hebben een jongetje van 15 maanden, dat 60 uur geen voedsel had gehad, levend aan getroffen. Het dreef in zijn wieg in een poel. Zijn ouders zijn omgekomen. De bewoners van de kustplaats Minor! hebben hun leven te danken aan hun bur gemeester, die, toen de regen Maandag avond begon, huis aan huis de mensen da raad gaf hogergelegen terrein op te zoe ken. „Ik had een voorgevoel, ik wist dat er iets ging gebeuren", verklaarde hij. Hoe wel er ogenschijnlijk geen gevaar was, volgden alle dorpsbewoners zyn raad op, met uitzondering van een weduwe en haar twee dochters. Deze drie personen waren de enige slachtoffers in het dorp, dat voor de helft werd weggevaagd. Volgens meteorologen was de wolkbreuk waarschijnlijk de hevigste, welke zich ooit In Italië heeft voorgedaan. Een functionaris van de sterrewacht te Rome zeide, dat de wolken, die in een door de bergen ten Noor den van de golf van Salerno gevormde hoek waren gedreven, gedurende dertien uur zich ontlastten boven een steil aflopend gebied van ongeveer 40 vierkante kilome ter. Uit vele landen is via het Rode Kruis hulp toegezegd. Zo zijn boodschappen ont vangen uit Groot-Brittannië, Denemarken, Zwitserland, Nederland, Canada en de Ver enigde Staten. SMOOKSTATIONS IN LONDEN De Londense overheid zal in de Engelse hoofdstad 57 stations oprichten voor het signaleren van de „smog" (rook en mist) en het meten van de dichtheid er van. ogen heus niet in mijn zak, ik weet best hoeveel verdriet hij er om heeft". „Tjazei Ursula nadenkend en streek met haar handen over de venster bank. „Evert had zijn vader moeten ge hoorzamen, dan was er niets gebeurd". „Dat zegt u maar omdat u me geen ge lijk wilt geven!" voer Brechtje uit. „Maar u weet wel beter. Als uw lieve moeder niet zo vroeg gestorven was, zou alles waar schijnlijk heel anders zijn gelopen. Zij had hem vast en zeker niet zo laten gaan. Ik zie die twee driftkoppen nóg tegenover elkaar staan. Daar stonden Evert en uw vader bij de schouw. Als er toen een vrouw was geweest.nu, dan heerste er hier op het ogenblik niet zo'n akelige stemming". „Je doet net alsof het je niet meer be valt bij ons", zei Ursula verwonderd en een beetje verwijtend. „Ach", meende Brechtje en haalde haar schouders op, „een mens mag toch zijn hart v/el eens luchten! U moet niet verge ten dat wij oudjes de jongeren nodig heb ben om ons wat te laten opmonteren. Wij moeten eens een liedje horen, een beetje geplaagd worden en wat gedartel zien". „Ja, als je het zo bekijkt kom je hier wel het een en ander te kort". „Ik blijf er bij, dat het niet nodig is ge weest. En trouwens u zelf; u had ook al lang gelukkig getrouwd moeten zijn". „Brechtje!" zei Ursula verwijtend. „Ja, zegt u maar niet dat ik me bemoei met dingen die me niet aangaan. Ik ken u tenslotte van uw geboorte af. In ge wone tijden zoudt u al lang met meneer Van Assendelft zijn getrouwd. Maar ook hij verbeeldt zich dat hij belangrijker din gen aan zijn hoofd heeft". „Dat heeft hij inderdaad", protesteerde Ursula, „ook al wil jij dat niet inzien. Het is oorlog en er staan hogere belangen op het spel. Ik ben juist trots op Adriaen, omdat hij niet zonder meer aan de kant blijft toezien wat anderen doen". „Juist. En u zit hier maar te kniezen". „O, Brechtje, wat ben je weer zwartgal lig. Hoe kun je iemand nu verwijten dat hij een overtuiging heeft en deze na streeft". „Dat hebben we aan uw vader gezien. Zijn hele leven heeft hij gewerkt als een paard en nooit was hem iets te veel. En wat was zijn dank? Alle ambten hebben ze hem ineens ontnomen, terwijl hij zoveel goeds heeft gedaan als burgemeester. Noemt u dat een beloning?" „Het is vader nimmer om aardse dank te doen geweest, Brechtje". „Daarom kwam hij die avond, toen ze hem hadden afgezet, zeker als een gebro ken man thuis!" „Het zou onnatuurlijk geweest zijn als dit onrecht hem onbewogen had gelaten; hij had zich immers altijd met hart en ziel aan zijn taak gewijd. Maar ik weet zeker dat hij in alles Gods hand heeft gezien en daarom kon hij er zich zonder morren bij neerleggen. Nee, Brechtje, zoals alles gegaan is heeft het moeten zijn. Of jij nu al moppert dat je het anders zoudt willen hebben, dat geeft allemaal niets. En maak nu maar gauw iets warms voor vader klaar, want hij kan ieder ogenblik bene den komen". „Met andere woorden: houd je mond en schiet op", vertaalde Brechtje, terwijl zij demonstratief de deur opende om de ka mer le verlaten. Juist op dat ogenblik betrad de heer des huizes het vertrek en Brechtje verdween ontstemd. Quirijn had over zijn kleren een zonderlinge rode kamerjas met grote gele bloemen. Hij zag er vermoeid uit, zijn ha ren waren in de war en zijn baard was ongekamd. „Zo, Ursula", zei hij, terwijl hij steunend in een stoel ging zitten, „waar spraken jul lie over, dat Brechtje zo kwaad kijkt?" „Natuurlijk over de gebeurtenissen van de laatste tiid. En over u". „Over mij?" vroeg de oude man ver wonderd. „Ja, vader", bevestigde Ursula en kwam naast hem op de leuning van zijn stoel zitten. „Dat u zich zo weinig rust gunt. Vanmiddag heeft u ook weer te kort ge slapen". „Ik kon niet langer", zuchtte Talesius. „Het is buiten zo lawaaiig, dat ik er wak ker van geworden ben. Ik wist dat het hier heerlijk warm zou zijn, en ik heb trouwens nog veel te doen". „U werkt heus te hard, vader", ver maande zijn dochter hem, terwijl zij zijn haren glad streek. „U moest dat zo lang zamerhand maar eens aan de jongeren overlaten". „De jongeren!" riep Talesius schamper. „De jongeren verknoeien de boel maar! Je zinspeelt op mijn ouderdom, maar ver tel eens, waarom zou God mij een hoge leeftijd hebben geschonken? Toch zeker niet om in het vuur te kijken en te scha ken, wel? Nee, maar om me te wijden aan de zaak die Hem welgevallig is". „Het is anders om moedeloos te worden, als ik zie hoe weinig uw arbeid wordt ge waardeerd", zei Ursula hoofdschuddend. „Dat zou ik ook zijn", knikte Talesius, „als ik persoonlijk voordeel nastreefde, maar dat is gelukkig bij mij niet het geval. Ik ben afgezet als burgemeester en men heeft mij daardoor belet om actief aan het stadsbestuur deel te nemen tenminste dat heeft men gepoogdTalesius lachte even geringschattend over zijn tegen standers. „Ze hadden toch moeten begrij pen", hernam hij trots, „dat ik me niet zonder meer opzij laat dringen! Ze moes ten eens welen dat de deputatie naar Don Frederik voornamelijk mijn werk is!" Hij lachte nu luidop. „Wees toch voorzichtig, vader!" waar schuwde Ursula hem, onwillekeurig ge dempt sprekend alsof er iemand achter de deur stond te luisteren. „Als ze het te we ten komenoh, ik moet er niet aan den ken". Zij bracht een hand naar haar voor hoofd. „De stemming in de stad is aan het omslaan, vader, vergeet u dat niet! En Rip- perda is een tegenstander die niet onder schat moet worden. Ik vrees dat hij uitste kend op de hoogte is van alles wat er bin nen de stadsmuren gebeurt". Talesius kneep zijn dochter even In een wang, en zei: „Je maakt je nodeloos ongerust, lieve Ursula...." „Die stadt wil niet opgheven! „Hoy! Hoy! Hoy! „Sprack die Overste Luytenant! „Hoy! Hoy. Hoy!" Hossend en dansend en zingend en schreeuwend trok men buiten voorbij, uit bundig eikaars heldenmoed verkondigend en nog vol van Ripperda's redevoering. „Hoor hoe het volk zich roert!" zei Ursula onrustig, terwijl zij haar hoofd naar het raam wendde. „Het volk...." herhaalde Talesius min achtend. En dan nog eens: „Het volk. „Onderschat het volk niet, vader! Ten slotte heeft nooit iemand iets kunnen be reiken als hij het volk niet achter zich had!" „Het volk is een domme en grillige mas- ma", zei Talesius scherp en ongeduldig. „Het is niet tot zelfstandig denken en han delen in staat. Het moet gehoorzamen aan hen, die als hun leiders geroepen zijn, of het wil of niet". „Ook Ripperda kan daartoe behoren", zei Ursula voorzichtig. „De Prins van Oranje heeft hem niet voor niets het bevel over de bezettingstroepen opgedragen!" Vertoornd stond Talesius op en begon met korte, driftige passen de kamer op en neer te lopen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7