ZE VEN DA GEN HAARLEM Tm E.R.O.-sigaren Auto reed tegen afsluitboom van de Catharijnebrug Kees Verwey is een verwoed reiziger La Guerra de Dios: suggestief document van Christelijke liefde Avonturen in Groot-Syrië JAN VAN DER PIGGE Sport Shop Constandse DE REIZIGER Godfried Bomans houdt niet van reizen DE THUISBLIJVER mensen en dingen onder de Damiaatjes 13 November VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT Bijzondere voorstelling van prachtig filmwerk Winkel sluiting Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse rechtbank De laatste St. Willibrord Geschenken R idderlijkheid V er gissing Dostzegelbeurs Wij hebben het liften uitgevonden Toe maar Openluchtsamenkomst aan de Dreef 4 Zondagmorgen wordt in het Frans Hals- theater een buitengewone voorstelling ge geven van de film „La guerra de Dios" (Mensen in Nood) van Claude Laydu naar een scénario van Vicente Escrivd; een film waarin het probleem van de liefde als hoogste sociale goed wordt geprojecteerd in de zwart-wit situatie van een klein mijnwerkersdorp, waar een meedogenloze uitbuiter van een mijn-eigenaar plotseling gesteld wordt tegenover een pas gewijd katholiek priester. Deze begint met de hoogste idealen van liefde en christelijke rechtvaardigheid, een eenzaam gevecht tegen de mijnwerkers, die hem als mario net van de mijneigenaar beschouwen, en tegen de mijneigenaar, die niet kan dul den dat de priester zijn machtige positie gaat aantasten door de christelijke gelijk heid te prediken. Een gegeven dus, dat de regisseur dwong een tot uitersten gekristalliseerde omgeving te scheppen met de scherpst denkbare so ciale tegenstellingen; een gegeven, dat on middellijk aanleiding moest geven tot al lerlei sentimentaliteiten en overdrijvingen, die niet overtuigen. Het is echter een zeer goede film geworden, die als enige be zwaren heeft dat het tempo te langzaam is en dat het slot tot in de finesses wordt doorgevoerd, waardoor het enig juiste en waarlijk suggestieve einde als een ballon leegloopt. De jonge afgestudeerde priester zit vol met hoge idealen en theorieën, als zijn bis schop hem als standplaats het dorp Alde- moz geeft. Hij arriveert in de ruige om geving, waar onmiddellijk de afkeer van de mijnwerkers blijkt en de pogingen van de mijneigenaar, om de dienaar van God voor het karretje van zijn uitbuiter ij te spannen. Andres, de priester, staat dus geheel al leen en op dat ogenblik laat de regisseur hem de Summa Theologica van Thomas van Aquino thuis bezorgd krijgen, schijn baar een schril accent van de pogingen van de priester om met hoge idealen en theo rieën een resultaat te bereiken, dat niet in de boeken staat opgetekend', maar specifiek en praetisch is. Maar gaandeweg wordt het de toeschouwer duidelijk, dat dit geen schril accentje was, maar een uitroepteken achter de overtuiging van de priester, die slaagt. Dat hij de mijnwerkers tracht te winnen door de kinderen een voetbal te geven, sigaretten aan te bieden en grove brandewijn mee te- drinken, is wel een al lersimpelste voorstelling van zaken, maar voortreffelijk camera-werk en acteren geven er niettemin een overtuigingskracht aan, die misschien niet terecht, maar wel eerlijk is. De priester zelf ontmoet een soortgelijke, zij het omgekeerde, proble matiek: als hij op grond van klachten van ADVERTENTIE rover- originele ruitdessins vrolijke kleur - combinaties 95 per meter In de bovenzaal van het Minerva Thea ter te Heemstede heeft mevrouw mr. L. Eversdijk-Smulders de eerste van haar drie voordrachten gehouden, waarin zij voor de Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken haar reizen door Groot-Syrië, het Heilige Land en Irak zal behandelen. In deze eerste lezing bepaalde zij zich geheel tot Syrië, waarvan het geïnteresseerde auditorium eerst allerlei bijzonderheden over de vroegste historie vernam. Zo ver haalde mevrouw Eversdijk, dat ook dit land een zeer oude beschaving bezat, al kon deze in het geheel niet worden ver geleken met die van Griekenland of Egyp te. Ofschoon zij de eersten waren die het spijkerschrift en de hiëroglyphen door een alphabet vervingen, hebben de Syriërs toch geen enkele vorm van litteratuur gekend en ook hun beschaving was stijlloos, maar pronkzuchtig. De grote welvaart van Syrië kwam voor namelijk voort uit de handel in cederhout de beroemde ceders van de Libanon waarvan toen uitgestrekte wouden aanwe zig waren. Nu bevinden zich in geheel Syrië nog slechts een vierhonderdtal ceder bomen, waarvoor dan ook een kapverbod is afgekondigd. Het oudste ter wereld be kende koopcontract is eveneens in Syrië gevonden; het dateert uit het jaar 3800 vóór Christus en bestaat uit een in steen gebeitelde handelsovereenkomst met Egyp te voor cederhout. Bovendien zijn de Phoe- niciërs waarschijnlijk de eersten geweest die het gebruik van bankbiljetten en chè- ques kenden; uiteraard niet in de huidige vorm, doch als lapjes leer waarop cijfers waren aangebracht. Na deze historische inleiding ging me vrouw Eversdijk over tot het verslag van haar reizen, hetgeen zij met talrijke fraaie lantaarnplaatjes illustreerde. Zij bleek daarnaast een knap tekenares te zijn, die verschilende karakteristieke volkstypes voortreffelijk had uitgebeeld. Zij wist haar toehoordex-s aldus een heldere indruk te geven van de hier gebruikelijke zeden en gewoonten; zij verhaalde over steden en dorpen, dansende derwischen en duivel- aanbidders. Op deze laatste sekte zal mevrouw Evers dijk bij een volgende causerie dieper in gaan. Nu verklaarde zij ter inleiding daar op, dat de duivelaanbidders waarschijnlijk van het idee uitgaan dat God zo oneindig goed is, dat Hij zelfs de slechtste mens gemakkelijk vergeeft. Daarentegen is de duivel een gevallen engel, die men maar beter te vriend kan houden. Verder vertelde zij over Aleppo, Damas cus en Beiroeth; waar zij onder meer het „benzineblikkendorp" had bezocht; een gedeelte van Beiroeth, waar de huizen uit sluitend van dit materiaal zijn opgetrok ken en welke dan door de allerarmste Koerden worden bewoond. De tweede lezing over dit onderwerp zal door mevrouw Eversdijk Donderdag 4 November worden gehouden onder de titel „Culturenstrijd in het Heilige Land". de mijneigenaar een hooggeplaatst geeste lijke ter controle op bezoek krijgt, bepleit ■hij zijn gelijk vurig, maar krijgt ten ant woord: „Een scherpe doorvoering van het goede kan kwade gevolgen hebben." De priester slaat deze diplomatieke en prac- ti9che raad in de wind en vervolgt zijn streven volgens eigen bezielde overtuiging, aan de hand van enkele citaten van de Summa. Uiteraard moest na een zo felle zwart wit schildering een oplossing komen, die gevonden werd in plaats van dat zij zich als een logische voordeed. Door een mijn- instorting worden de priester, de mijneige naar en de leider van de arbeiders van de buitenwereld afgesloten. De twee partijen komen tot elkander volgens het streven van de priester. Zij worden gered en als de mijneigenaar de arbeidersleider de hand drukt, weet ieder, dat de priester niet meer door de bisschop zal worden weggeroepen en dat de arbeidsvrede voortaan in het dorpje zal heersen. De film vervalt dan echter in allerlei sentimentaliteiten van een reeks gelukkige afloopjes, die stuk voor stuk al in de ver zoening van het tweetal lagen opgesloten. „Mensen in nood" is desondanks echter een zeer goede film met voortreffelijk camera-werk, acteren en dikwijls prachtige dialogen, die het schablone-achtige gegeven met zijn onwaarachtige uitersten tot goede klasse verheffen. A. N. ADVERTENTIE Heden begint de verkoop van onze exclusieve collectie Een nationaal merk van uitzonderlijk fijne kwaliteit. E.R.O. Content22 cent E.R.O. Craftsman26 cent E.R.O. Capital40 cent In dozen van 10 stuks en kistjes van 50 en 25 stuks. Alléénverkoop voor Haarlem en omstreken: GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM De R.K. Middenstandsvereniging heeft aan haar leden een circulaire gestuurd, waarin zij aanspoort tot winkelsluiting op Maandag 1 November, feestdag van Aller heiligen. De circulaire bevat een raamfol- der, dat de sluiting aankondigt. ADVERTENTIE Bronsteeweg 8 t.o. Koediefslaan Heemstede - Telefoon 38321 STURKA SPORTKLEDING HAARLEM, 28 October 1954 ONDERTROUWD: 28 Oct., F. A. van der Weiden en J. Anneveld. GEHUWD: 28 Oct., W. Huijboom en J. W. Jore; G. J. van Delden en E. M. J. Th. Hoek stra; M. van der Heijden en M. P. G. Zijlstra; R. Karper en A. J. van der Beek; L. C. Frijn en M. N. Boerrigter. BEVALLEN van een zoon: 27 Oct., G. H. A. KoehorstSchoonaard; G. Uijtendaal Santing; A. M. BoerrigterZwetsloot; H. W. Klootvan Attekum; J. M. Kostervan Dijkhuizen; 23 F. C. Vorstvan Dok; H. DieperinkHenny. BEVALLEN van een dochter: 27 Oct., W. Wezenaar—Laninga; A. C. B. Kroonsberg— Molhoek; 28 Oct., A. M. H. van der Sluis Stelloo; M. LijnzaatHellingman. OVERLEDEN: 27 Oct., C. Grillis, 62 j„ Boogstraat. De Haarlemse rechtbank behandelde Donderdag de vraag of de Haarlemse koop man T. L. al of niet op 15 September met zijn auto tegen de afsluitboom van de Catherijnebrug was gereden, toen hij on der invloed van drank was en weggelopen was met achterlaten van de wagen. Hij verklaarde des avonds café's te hebben bezocht en vervoerd te zijn geweest in een taxi. Zijn auto had hij des middags in de Anthoniestraat gestald en toen hij die in de loop van de avond wilde ophaien, was het voertuig verdwenen. Hij begaf zich naar het bureau van politie om aangifte te doen van de vermissing en daar stond de auto, die beschadigd was door de botsing bij de Catharijnebrug en zonder een be stuurder was aangetroffen. Als getuige werd een bruggewachter ge hoord, die verklaarde op het politiebureau in de koopman de man herkend te hebben, die na de botsing uit de auto was gestapt. Een andere getuige, een achtentwintig jarige kantoorbediende, was de koopman gevolgd en had aan een agent van police, die doordat hij een lekke band had, met de fiets aan de hand in de omgeving van de Harmenjansweg liep, verteld wat er gebeurd was en de verdachte aangewezen. De agent zeide in de „wandelaar van die „Misschien ben ik een oren-mens, want ik luister graag en vang ook de dingen achter de woorden op en soms nog daar achter, zodat ik dikwijls iets anders hoor dan de mensen zeg gen"; Godfried Bomans is nu veertien dagen terug uit Rome en leest het geciteerde uit een brief, die hij zelf schreef aan de schilder Kees Verwey, ,,de man die thuisbleef". „Goeie brief", zegt hij, niet verrast, „goede brief". Veertien maanden bleef Bomans uit Haarlem uitgezonderd een kort bezoek, dat hij in alle stilte bracht en waarbij het het risico liep niet ontdekt te worden en hij heeft die veertien maanden doorgebracht in omgevingen, die geen enkel vergelijk toestonden met de „bin nenkamer" waarin hij zich het prettigst voelt: Haarlem. „Ik ga er voorlopig niet meer uit", zegt hij, „ik ga over Rome Bchrijven". Hij heeft aanbiedingen van verschillende kranten, om in het buitenland te gaan werken, afgeslagen. Hij is terug en hij blijft voorlopig terug. De man, die niet wilde reizen en pas wegging, toen de door hemzelf gemaakte plannen hem als een tovenaarsleerling Haarlem uitspoelden, heeft het reizen nu aan den lijve ervaren, hoewel hij in zijn laatste boek „Capriolen" een meesterlijke be schouwing tégen het reizen schreef. En misschien is dat zijn meest eigene kenmerk: zijn onafhankelijkheid van eigen uit spraken, die hoe paradoxaal zij ook zijn, dus getuigend van meesterschap over de verscheidenheid toch de samenhang hebben, die eenzelfde bron verraadt. IVIaar toen wij Bomans vroegen hoe hij nu over reizen dacht, verwees hij ons naar zijn vriend Kees Verwey, de man die wél wil reizen, maar het niet doet. En bij Kees Verwey hebben we Bomans' brieven gelezen over het reizen, de mening dus van de man die niet reizen wilde en wél ging. Kees Verwey is vast en zeker een ogen-mens. „Het eigen aardige van het lot is, dat mensen die graag reizen eigen lijk thuis blijven, terwijl een ander haast tegen zijn zin ge doemd is te vertrekken", zegt hij. Nu meenden wij dat je niet „eigenlijk thuis kunt blij ven"; je blijft thuis of niet. Maar ook bij Verwey heerst de paradox. „Als ik schilder, ben ik op reis en als ik thuis schil der dus ook". Volgens Verwey is de charme van het reizen gelegen in de suggestie van het wijken van horizontaal en ver ticaal. „Die dimensie-verschui ving ervaar ik, zonder kilome ters te verslinden, in mijn werk". Als je je maar genoeg concentreert op het détail, leer je de adem van het geheel van zelf, is zijn overtuiging; een conclusie die hij trok uit zijn belevenissen en niet vooraf. „Ik ben bijvoorbeeld aan een stilleven bezig, daar reis ik in rond". Hij schreef dit aan Bomans en een correspondentie volgde, ivaarin Verwey volhield en Bomans beweerde: „Je moet je nooit op een détail concen treren, je moet „zijdelings er varen". De scherpe tegenstel ling blééf en de corresponden tie liep eventjes dood in een brief, die eindigde met „Stik". Het „zijdelings ervaren" van Bomans noemt deze met andere woorden „in een werkverhou ding staan tot het leven". Je moet bijvoorbeeld niet naar Zandvoort gaan om de zon te zien ondergaan, maar je moet de zon zien ondergaan, toe vallig terwijl je in Zandvoort bent. „Anders kun je het toch niet verwerken". Zo reisde de anti-reiziger Bo mans zijdelings ervarend" door Italië en reisde de pro reiziger Verwey, zich concen trerend op één détail, in zijn werk. Hoe het nu opgelost is? „Een schrijver moet slenteren, dwa len, suffen en snuiven, hij er vaart het leven horizontaal", zegt Bomans; en dat geldt ze ker voor de schrijver Bomans, „en een schilder die ogenmens is doet dat anders, die kan zich op één détail concentre ren, die ervaart verticaal", en dat geldt zeker voor de schilder Verwey. En deze laatste zegt: Hoe je al of niet handelt komt uit de werkzaamheden van de geest voort en wij zijn verschillend!" „Bomans heeft behoefte aan veel mensen-, ik heb daar heel weinig last van". En dat lijken ons verticale opmerkingen, als wij nu ook eens zo iets mogen zeggen Verwey houdt in December een tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam: 25 variaties op één thema! Als Bomans nu zijn stand ophoudt, heeft die in December 25 ver halen over 25 verschillende on derwerpen dunkt ons. Een van de laatste panden in de Generaal Cronjéstraat, die nog volledig als woning worden gebruikt, is winkel geworden. In het pand, waar de heer J H. Boeree 50 jaar woonde, is een filiaal geves tigd van de firma A. Greven, in galanteriën. Vandaag wordt de nieuwe winkel geopend. Adres: Gene raal Cronjéstraat 118. „St. Willibrordus", de Bond voor de Textieldétailhandel, kring Haarlem, zal op 15 November aanstaande het pa troonsfeest vieren. Onlangs, ap 26 October, opende de bond het winterprogramma met een geslaagde „New 5tyle"-bijeenkomst. Drs. H. Neefs, directeur van het hoofdbureau, sprak over de - Novembersluiting, de gewij zigde omzetbelasting, het ca deaustelsel en andere, het be drijf betreffende, zaken. Er werden enkele films ge draaid, onder andere een die het fabricatieproces van plant tot kledingstuk toonde. Bannink's speciaalzaak voor geschenken, Barteljorisstraat 9, heeft een verbouwing on dergaan. Het perceel is nu aangepast aan de meest mo derne eisen. Als wij die ver bouwing hadden uitgevoerd, hadden wij het voor Bannink die al zo lang in geschen ken doet gratis gedaan. Mevrouw HessenHeek, die in de ridderlijkheidsactie een bedrag van 25 gulden kreeg toegekend, heeft dit geld ge stort in haar „potje voor de bejaarden, dat bijna leeg was. Bij de kachel met Bomans' brieven. De heer Hart heeft zich volgens de heer Kok vergist in zijn herinneringen aan de oude vismarkt. Deze schrijft: „De heer Hart zegt, dat de marktmeester nors zei „gooi ze maar in de mand Kees" als de vis niet genoeg kon op brengen; maar dat was de marktmeester niet, maar de afslager Harkmans. En ook werd niet de heer Kriens, de ceremoniemeester van de schutterijmuziek, directeur van het marktwezen, maar een familielid van hem, ik geloof de broer van de diri gent van de schutterijmuziek. Ook zegt de heer Hart, dat de visboeren een vierduit moes ten betalen, maar ik heb nooit een vierduit gezien als geld stuk. Ik ben zelf van 1881, dus ook een oud-Haarlemmer, en weet heus wel wat er in die tijd gebeurd is". Wij zijn nieuw-Haarlem- mer, mijnheer Kok, maar wij hebben vorig jaar nog met vierduitstukken de telefoon bediend in ons stamcafé. Sinds kort zijn zij uit omloop. De wekelijkse postzegel- beurs zal wegens de zeer grote belangstelling voortaan vanaf Zaterdag 30 October worden gehouden in het ge bouw van de Haarlemse Jongemannen Vereniging in de Lange Margarethastraat 13. De beurs is voor iedereen toe gankelijk en geopend van 2 tot 5 uur. De heer J. Hart, die ons vo rige week onthaalde op zijn herinneringen aan de vis markt, vergast ons nu op zijn „eerste kennismaking met de Haarlemse pers" en daar staan enkele dingen in, die wij u niet willen onthouden. „Kom binnen heren", klonk mijn commando, „met wie heb ik de eer?" De heren maak ten zich bekend als de ver slaggevers van het Haarlems Dagblad, de Oprechte- en Nieuwe-Haarlemse Courant. „Kan ik de heren van dienst zijn?", vroeg ik bescheiden. „Ja", was het antwoord. Toen vertelden de heren, dat er in Spaarndam twee mensen wa ren vermoord en of ik ze met mijn „Spijker" er heen wilde brengen. Gezien de slechte be strating van die dagen ging ons pad nog niet over rozen en we moesten zelfs koeien van de weg af drijven. Het tweede bedrijf was de kennis making met oude Truida van Til, de tolbewaarster aan de Slaperdijk. „Stiek mij maar een halve schelling", zei Trui, „dan gaat de boom open". Toen snorden we op ons doel Op 13 November gaan in duizenden Engelse, Ameri kaanse en Canadese gezin nen de gedachten uit naar het kleine Nederland, waar dierbare mannen sneuvel den. Voor de Nederlander is Klaproosdag de enige dag, waarop hij een bescheiden offer kan brengen voor hen, die het hoogste gaven. Meer dan 30.000 jonge mannen sneuvelden bij de bevrijding van ons land en het begrip bevrijding is voor velen niet meer dan een her innering, dia het gewend zijn aan tien jaar vrijheid nauwelijks nog kan doorbre ken. Een maal per jaar kan de Nederlander door het dra gen van de klaproos zijn dankbaarheid betuigen en zijn medeleven met hen, voor wie tien jaar niet ge noeg is om het leed te ver geten. De collecte van Klaproos- dag is méér dan een inzame ling van geld, het is een manifestatie van eensgezin de dank, zoals die in de be vrijdingsdagen heerste. Op 13 November is het vrijheidsdag en zullen de collectebussen rammelen. Van 8 tot 13 November zal in Haarlem een huis aan huis collecte plaats vinden en op de 13e een grote straatcollecte. Wij ontvingen een drin gende oproep voor collec tanten. Ieder, die zich wenst op te geven, wordt verzocht zich te melden bij het UW- stadhuis of bij F. VinkLeid- sevaart 466, telefoon 19500. Tet programma van de ko mende M.T.S.-Corpsactivitei ten luidt: 22 October, corps avond; 5 November, schaak-, bridge-, tafeltennis- en kegel wedstrijden: 12 November, le zing en film over fabricage van auto- en vliegtuigbanden; 19 November, tombola- en kien-avond; 26 November, corpsavond; 27 November, ke- geltournooi leerlingenoud leerlingen; 3 December, corps- avond; 11 December, kerstbal. Al deze avonden vinden plaats in café-restaurant Brinkmann. Op 29 October vindt in lo kaal 39 van de M.T.S. een fimavond plaats. af, het huisje op de sluizen w-aar de moord was gepleegd. Er stond zowaar een oude Loinbokker op wacht met de bijnaam Piet de Vloeker. Ik maakte ons bekend aan Piet en wij mochten er in van Piet. Na afloop van het maken van de notities gingen wij naar de Oude Wijman in Santpoort en ik bood de he ren een kop koffie aan. Ik moest hen beloven dat ik hen naar de begrafenis van de slachtoffers in Spaarndam zou brengen. Dat verzoek heb ik ingewilligd. Toen wist ik nog niet wat de toekomst brengen zou, maar ik kreeg de indruk dat met zulke werkers met durf het laatste woord nog niet door de Haarlemse pers ge sproken w-as. Als wij daar nog een laatste woord aan mogen toevoegen, mijnher Hart: Wij weten nu dat drie Haarlemse verslag gevers het liften hebben ont dekt en als u de oude Spijker nog had kon u ons ook eens verwachten. avond" T. L. te herkennen, doch hij kon niet aan het onderzoek, van het ongeval meewerken. De officier van justitie merkte op, dat het aan de activiteit van de kantoorbedien de te danken is, dat bekend werd wie de verdachte was. Als het publiek meer mee werkte, dan kon er nog beter tegen dron ken autobestuurders worden opgetreden dan thans. Voor spreker stond het vast, dat de koopman schuldig is aan overtre ding' van artikel 26 van de Wegenverkeers wet en hij eiste een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de be voegdheid gedurende twee jaar motor voertuigen te besturen. Indienen van klaC.ht over verduistering Alvorens de rechtbank begon aan de be handeling van de zaak tegen de zeven- entwintigjarige los werkman N. A. vroeg de verdediger mr. B. J. Lammers of de officier van justitie wel ontvankelijk te verklaren is in het uitbrengen van een dagvaarding. De moeder van verdachte heeft bij de hulp-officier van justitie (de politie) een klacht ingediend van verduis tering van een fiets uit de huwelijksge-- meenschap. De vader heeft wel gezegd, dat hij het met de klacht eens was, maar in gediend heeft hij haar niet. De officier van justitie merkte op, dat het hier gaat om het eigendomsrecht en meende, dat de moeder gerechtigd was een klacht in te dienen. Het gedrag van de zoon was van dien aard, dat zij van me ning was, dat er reden was naar de po litie te lopen. Hij achtte de klacht rechts geldig. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president mee, dat de rechtbank het verweer van mr. Lambers verwierp. De moeder had wel degelijk recht een klacht in te dienen. Bij de behandeling van de zaak deelden de ouders mee, dat de fiets hun eigendom was en dat zij de jongen het recht hadden gegeven haar te gebruiken. In 1953 heeft de zoon de fiets in Arnhem verkocht, waarna de ouders hem terug hebben ge kocht en in de zomer had de jongen de fiets beleend voor f 50. De officier van justitie zeide, dat de jongen vermoedelijk het besef heeft gehad, dat hij de eigenaar was, maar de ouders hebben hem nadrukkelijk gezegd, dat zij eigenaars waren van de fiets. Tevoren had hij een oude fiets, een horloge en een vul pen verkocht en te begrijpen is, dat zowel de vader als de moeder het vermoeden had, dat de fiets verkocht zou worden. De eis luidde een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de gevangenis voor jongelieden te Zutphen. Mr. Lambers vroeg vrijspraak voor het geval de rechtbank mocht aannemen, dat verdachte de eigenaar was van de fiets. Overigens kon hij zich verenigen met de eis, dat de straf doorgebracht moet worden in de jeugdgevangenis. Portefeuille gevonden? „De portefeuille heb ik in de auto ge vonden en er zat niets in". Dit deelde de dertigjarige olieman J. van S. aan de rechtbank mee, die verdacht werd van diefstal of verduistering van een porte feuille. Een eenentwintigjarige landarbeider uit Hillegom had in de avond van 31 Juli met twee Haarlemse meisjes (een van haar was zijn toenmalige verloofde) enkele café's bezocht. Bij hen had de olieman zich gevoegd. Des nachts om een uur was de Hillegommer in een der café's onpasselijk geworden, vermoedelijk door overmatig gebruik van alcohol. In dat café had hij twee keer zijn portefeuille verloren en om standers hadden haar gevonden; daarin bevond zich een bedrag van f 63 (f 40 van het meisje en f 23 van hem). De jonge man werd per auto naar zijn huis gebracht en de twee meisjes en de olieman ver gezelden hem op de reis. Thuis gekomen merkte de Hillegommer, dat zijn porte feuille was verdwenen en de volgende dag begaf hij zich naar het café en naar het meisje. De portefeuille was niet gevonden en aangifte bij de politie volgde. De olie man werd verdacht en de rechterche ver zocht hem op het bureau te komen. Daar verscheen hij vier dagen later en zijn eer ste opmerking was: „Als het over de porte feuille gaat, dan deel ik u mee dat er geen plakker inzat". Hij vertelde haar in de auto gevonden te hebben en in zijn colbert jasje gestopt te hebben. Volgens hem zat er geen geld in. De officier van justitie meende, dat dief stal bewezen is en eiste een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Mr. J. G. Bettink, die als verdediger op trad, merkte op, dat het om twee vragen gaat, namelijk hoe is verdachte aan de portefeuille gekomen en zat er geld in. Het is mogelijk, dat verdachte de porte feuille in de auto gevonden heeft, maar het is dom van hem geweest de mede-pas sagiers er van niet op de hoogte te stellen. Anders had hij zich tot de politie moeten wenden. Van wederrechtelijke toeëigening behoeft er volgens pleiter geen sprake te zijn. Wat het geld betreft zeide mr. Bettink, dat de landarbeider enkele 1 malen betaald heeft: niet uitgesloten is, dat hij het geld verloren heeft. Hij is im mers twee maal zijn portefeuille verloren. Spreker achtte noch de diefstal noch de verduistering bewezen en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaken op 11 November uitspraak doen. Gezamenlijke Evangelieverkondiging Op Zaterdag 30 October zal des avonds om half acht aan de Dreef bij het Houtplein te Haarlem een openluchtsamenkomst wor den gehouden, waaraan medewerken de Christelijk Gereformeerde kerk, de Gere formeerde kerk, het Leger des Heils en de Zuiderkapel. Het muziekkorps van het Leger des Heils en enkele zangkoren zul len het muzikale gedeelte verzorgen; ver scheidene sprekers van de samenwerkende kerken en gemeenschappen zullen de Evan gelie-boodschap brengen. In September werd de eerste gemeenschappelijke open luchtbijeenkomst gehouden. Het ligt in de bedoeling deze samenwerking het volgend jaar voort te zetten en zo mogelijk nog tot andere kerken uit te breiden. In December zal in een der Haarlemse kerken een ge meenschappelijke adventsdienst worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9