Niet-aanvalsverdrag met het Sovjet-blok voorgesteld Autotunnels bij Amsterdam en Zaandam; brug bij Schellingwoude Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Speelgoed Eerst moet herbewapening in kannen en kruiken zijn Spoorwegtunnel dient de Hembrug te vervangen Adenauer wil Europa veilig maken Adenauer bekort zijn verblijf in Washington Advies oeververbinding Noordzeekanaal: Tolheffing aanbevolen Het woord is aan Roof uit postauto blijft nog een raadsel P.T.T. looft f 1000.- uit voor de oplossing Bedrag voor ontheemden overschreed f 600.000 Mendès-France wenste Schuman in Washington Buien en opklaringen „Sabre" bij Sittard in stukken gevallen Narriman zou weer scheiden Prins Ali Reza spoorloos Raffinaderij van Abadan gaat Maandag werken Kabinetscrisis in Bonn? Woensdag bij Ehlers' begrafenis Voorlopige weigering Schorsing na kamer-rel YVeerrapport *f i? 6,9e JAARGANG No 9 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 250 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN OPROEP aan alle ouders, op voeders cn onderwijzers wordt bij de na dering van Sinterklaas opnieuw aanbe volen: koopt geen oorlogsspeelgoed voor de kinderen. Ik lees erin: „Dit oorlogstuig is allesbehalve onschuldig. Het is de eerste ingreep in de ontvankelijke kinderziel om de misdaad van de oorlog te doen aanvaar den en zelfs te verbloemen". Een soberder zin vraagt u, te bedenken dat het kind in zijn spel steeds weer het leven der groten tracht na te bootsen. Instemmend met het streven van de opstellers zou ik op dat soberder argument even door willen gaan. Ook als ge zelf ouders gehad hebt, die u oorlogsspeelgoed zorgvuldig onthielden dat kwam lang geleden al voor en later de bedoeling en de betekenis daarvan hebt gewaardeerd en begfepen, staat het nog niet vast, dat gij dezelfde houding tegen over uw kinderen aanneemt. Misschien zijt ge wat moedelozer geworden tegenover de uitwerking van zulk een voorbeeld. Zo- velen zeggen immers: het gaat toch door met die oorlogen; er is niets tegen te doen. Ook is het oorlogsspeelgoed veelsoortiger, vernuftiger van constructie en nauwkeuri ger in nabootsing geworden dan vroeger. Andere kinderen bezitten die dingen: als nu de vraag komt om het ook te mogen hebben, als het op de verlanglijst staat, zijt ge er niet af met eenvoudig die wens niet te vervullen. Gij zult moeten gaan uitleggen waarom gij er niet aan voldoet. Misschien hebben uw ouders dat niet eens behoeven te zeggen. Het is overigens de moeite tenvolle waard: de moeite om uit te leggen waarom oorlog verkeerd en slecht is. Want het maakt blijvende indruk. Als gij wel oorlogsspeelgoed geeft maakt dat ook blijvende indruk: er blijkt uit dat gij het bestaan en daarmee de toepassing van al die in het klein nagebootste strijdmiddelen als iets natuurlijks en onvermijdelijks ziet. Het is waarlijk niet overdreven te zeggen, dat met zulke gelaten aanvaarding door talloze ouders in vele landen een geslacht wordt opgekweekt, dat opnieuw gelaten aanvaarden zal. Wie daar voor hun eigen persoonlijke „aandeel in de toekomst" niet in berusten, zullen hun kinderen geen oor logsspeelgoed geven en hen ook uitleggen waarom zij het niet doen. Daar zullen zij bij vertellen dat het heel wel mogelijk is de oorlog uit te roeien, omdat die slechts mensenwerk is en omdat de mens zulk falen teniet kan doen. Het is heel wel mogelijk daarbij voorbeelden te geven van vroegere wantoestanden in de wereld, die door hardnekkig volhouden overwonnen zijn, zoals bijvoorbeeld in de bestrijding en uitroeiing van epidemische ziekten, die toen nog meer mensenlevens kostten dan oorlogen, en in de afschaffing, in zovele landen, van de slavernij. Het is niet min der de moeite waard uit te leggen, dat in oude tijden dorpen eh steden elkaar ge wapenderhand bestreden, later gewesten, later landen, dat dit evenwel gepaard ging met de schepping van steeds meer orde en regel in steeds grotere gebieden en dat men dus duidelijk op weg is naar het punt, waarop die orde voor het geheel zal wor den bereikt. Hoe meer mensenkinderen dit al in hun prille jaren gaan begrijpen, hoe meer het proces zal worden versneld. Als ik op dit ogenblik jonge kinderen daarover vertellen moest zou ik hun zeker zeggen, dat op dit ogenblik het werk om aaneen sluiting en eendracht en daarmee een ge meenschappelijke orde in Europa te be reiken, in gang is en dat dit doel nog maar weinige jaren geleden zo heel ver weg scheen te liggen. Dit wekt de gedachte aan vooruitgang, aan een grote zaak die bezig is zich te voltrekken. En dat is dan ook zo, ondanks alle afwijking van de weg, alle stagnatie en alle tegenslag. Ik zou er zeker bij zeggen dat de kinderen, als z,ij groot zijn, dat werk zouden moeten voortzetten en dat dit een prachtige taak voor hen zou zijn. Waarom niet? Het kind is moedig genoeg: het is niet sceptisch en schouder ophalend, het denkt niet: wat kan ik daar nu aan doen? Die laatste vraag wordt door zoveel volwassenen altijd maar weer ge steld. Het onderwerp van dit korte stuk geeft daar een der antwoorden op. Dit eenvoudige antwoord: het is volkomen in uw macht uw eigen kinderen geen oorlogs speelgoed te geven en hun uitleg te geven waarom gij dat niet doet. Als veel ouders zo handelen hebben zij daarmee gezamen lijk een stuk oobouw-van-rechtsorde in de toekomst bereikt. En in ieder afzonderlijk geval doet zich de mogelijkheid voor, dat het kind later tot degenen zal behoren die leiding zullen geven, die vooraan zullen staan in de bestrijding van de oorlog. Het is niet zo makkelijk zich dit voor te stel len als men met een jongetje van tien jaar praat, maai ook de grootste mannen zijn jongetjes van tien jaar geweest, van wie niemand toen vermoedde wie zij eenmaal zouden zijn. Zelfs hun ouders niet. Vrede onder de mensen is een veel ver der liggend en verhevener doel dan uit roeiing van de oorlog alleen. Dat behoeft geen verdere toelichting in deze wereld. De oorlog is de grote uitwas, het excès. Waarom zou men niet geloven dat men althans de massamoord kan uitschakelen? Voedt uw kinderen daartoe op, leg hen uit waarom zij geen oorlogsspeelgoed krijgen. R. P. Een Sabre-straaljager van de basis Gei- lenkirchen, even over de Nederlandse grens, is Vrijdagmiddag omstreeks half drie aan stukken neergestort ten Zuiden van Sittard. In het toestel had zich een ontploffing voorgedaan. De vlieger, een Engelsman, kon het toestel nog vrij laat met een schietstoel verlaten. De parachute opende zich, maar de stoel kwam niette min met een zware smak tegen de grond. De piloot is bewusteloos met een gebroken arm en letsel aan zijn hoofd, naar het zie kenhuis in Sittard overgebracht. LAUSANNE (AFP) Personen uit het gevolg van ex-koningin Narriman van Egypte hebben berichten bevestigd, dat Narriman van plan is zich te laten scheiden van haar tweede echtgenoot, dr. Nakib. Zij wordt op het ogenblik verpleegd in een kliniek in Lausanne, waar zij een operatie heeft ondergaan. WASHINGTON (Reuter) Bondskan selier Adenauer van West-Duitsland heeft een verdrag tussen de Westelijke naties en de Sovjet-groep voorgesteld om Europa te beveiligen tegen aggressie. Op een lunch van de nationale persclub te Washington verklaarde hij, dat dit de laatste stap moest zijn b\j het verzekeren van de veiligheid van Europa. De ondervinding had hem geleerd, dat de volken van het Westen eerst hun vrede en vrijheid moesten verzekeren door een gezamenlijk verdedigingsstelsel, het scheppen van economisch gezonde verhou dingen en het waarborgen der individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen. Daarna moesten zij als regionale groep zoals in het UNO-handvest is voorzien tot. een vorm van samenwerking, bij ver drag te regelen, met het Sovjetblok komen, die alle deelgenoten zekerheid tegen ag gressie zou bieden Adenauer had zijn voorstel voor een Europees beveiligingsverdrag met de Brit se, Franse en Amerikaanse ministers van I Buitenlandse Zaken te Londen en Parijs besproken alvorens het bekend te maken, aldus werd uit West-Duitse regeringskrin gen te Bonn vernomen. Men verwacht dat deskundigen van de Westelijke „Grote Drie" en West-Duitsland voor het eind van het jaar zullen bijeenkomen voor het uit werken van bijzonderheden van een ver- dragsontwerp. Volgens diplomatieke kringen te Londen kan dr. Adenauer rekenen op Britse in stemming. Zij wezen erop, dat Sir Anthony Eden Maandag in het Lagerhuis heeft ge zegd, dat de tijd is gekomen om te denken over „de oplossing van algemenere proble men" dan de opbouw van een Westelijk be veiligingsstelsel. Deze uitlating werd opgevat als een aan wijzing, dat ook.Groot-Brittannië aan uitein delijke schikking tussen het Westen en de Sovjet-Unie denkt. Ook volgens de Britse opvatting moeten onderhandelingen over een non-aggressieverdrag met de Sovjet- Unie wachten tot de Westelijke defensie plannen zijn voltooid. De viermogendheden- bespreking die de Sovjet-Unie voor Novem ber heeft voorgesteld zou moeten wachten TEHERAN (Reuter) Prins Ali Reza, broer van de Sjah van Perzië, wordt nog steeds vermist. De berichten dat zijn vlieg tuig een noodlanding zou hebben gemaakt en de prins ongedeerd zou zijn, zijn on juist gebleken. De politieman die meldde dat de prins ongedeerd was, blijkt een andere broer van de Sjah, prins Ghoelam Reza, voor de vermiste te hebben aange zien. De Perzische luchtmacht, zes Ameri kaanse diplomatieke toestellen en burger vliegtuigen zoeken naar de machine, waar mee de prins en zijn piloot zijn verdwenen. Men acht het mogelijk dat het vliegtuig door een navigatiefout boven Sovjet gebied heeft gevlogen en daar tot landen ge dwongen is. De prins vertrok Woensdag uit Gorgan. De bestuurder is een kolonel van de Perzische luchtmacht. Dertig vliegtuigen hebben het woeste bergachtige gebied tussen Gorgan en Teheran vergeefs afgezocht. LONDEN (Reuter) De Sjah van Per zië, Mohammed Reza Pahlevi, heeft de overeenkomst met het internationale olie consortium voor de hervatting van de Per zische olieproductie getekend. De weg voor verkoop van Perzische olie op de wereld markten is vrij. De raffinaderij te Abadan in Zuid-Perzië zal Maandag weer gaan wer ken. Er liggen reeds tankschepen van de acht oliemaatschappijen, die tezamen het consortium vormen, gereed om de olie te vervoeren. op bekrachtiging van de Londense en Pa- rijse overeenkomsten over de West-Duitse herbewapening, aldus deze kringen. In officiële Amerikaanse kringen te Washington is het voorstel van dr. Aden auer met instemming ontvangen. President Eisenhower had in April 1953 gepleit voor het vormen van een gemeenschap van Europese landen, groter dan een zuiver West-Europese gemeeenschap met vrije be weging van personen, handel en denkbeel den. Dr. Adenauer had volgens Amerikaanse functionarissen reeds in Juli en September 1953 dergelijke plannen ontvouwd. Men nam aan, dat hij nu een verdragsbetrekking tussen de nieuwe West-Europse Unie en het Sovjetblok in gedachten had. De Verenigde Staten en West-Duits land hebben een verdrag van vriend schap, handel en scheepvaart getekend ter regeling van hun economische betrek kingen Het vervangt een verdrag van 1923. Minister Dulles en dr. Adenauer ondertekenden het tijdens een plechtig heid op het departement van Buitenland se Zaken. Lopend naast een paard en wagen brengt een Italiaans gezin getroffenen van de overstromingen in het gebied van Salerno de weinige bezittingen, die het heeft kunnen redden, in veiligheid. BERLIJN (Reuter> De West-Duitse minister zonder portefeuille, Kraft, heeft verklaard, dat in de volgende veertien da gen zal blijken of de vluchtelingenpartij, waarvan hij een van de leiders is, in hel. coalitiekabinet van bondskanselier Aden auer zal blijven of niet. In die tijd zal het duidelijk zijn of de eisen van de Vluchte- lingenparty zijn ingewilligd. „Men kan werkelijk van een kabinetscrisis spreken", aldus Kraft, die sprak op een openbare bij eenkomst in West-Berlijn. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland wordt getreurd om het heengaan van dr. Ehlers, leider der pro testanten in de Christelijk Democratische partij. Van alle openbare gebouwen in het land hingen de vlaggen halfstok en de radio-zenders zonden gisteren slechts ern stige muziek uit. Bondskanselier Adenauer heeft besloten eerder uit de Verenigde Sta ten te vertrekken dan hij oorspronkelijk van plan was. In plaats van Donderdag 4 November keert hij Zondag terug. Woens dag zal hij zich naar Oldenburg in Neder- Saksen begeven, waar in de Evangelische Lamberti-kerk een rouwdienst wordt ge houden. Dr. Adenauer zal ook bij de ter aarde bestelling aanwezig zijn, Woensdag of Donderdag in het heidedorp Sülze niet ver van Celle, ten Noord-Oosten van Han nover, op een kerkhof, waar ook de ouders van Ehlers begaven liggen. (Reuter) De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Sir Anthony Eden, heeft een telegram van deelneming met het over lijden van de voorzitter van de West-Duit se Bondsdag, dr. Ehlers, gezonden aan de vice-kanselier, dr. Blücher. Dr. Adenauer zal Dinsdag door dr. Blücher worden ver tegenwoordigd bij de nationale rouwplech- tigheid in het parlementsgebouw te Bonn. Prof. dr. H. J. Lam, directeur van het Rijksherbarium te Leiden, is na een afwe zigheid van ruim vier maanden teruggekeerd in ons land. Hij heeft als leider van de Ne derlandse delegatie het congres van de Pan Indian Ocean Science Association in Perth in West-Australië bijgewoond, waarna hij Australisch en Nederlands Nieuw Guinea heeft bezocht. De Commissie van Advies inzake Oeververbinding Noordzeekanaal en IJ heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geadviseerd zo spoedig als de technische en financiële mogelijkheden dit toelaten, een brug voor gewoon verkeer over het Buiten-IJ nabij Schellingwoude volgens een nader door de Rijkswaterstaat uit te werken plan tot stand te brengen. Voorts wordt een spoorwegtunnel nood zakelijk geacht ter vervanging van de Hembrug op ongeveer 500 meter ten Westen hiervan. Bovendien heeft de commissie de bouw van twee autotunnels aanbevolen en wel één onder het IJ, waardoor het door de gemeenteraad van Amsterdam gekozen plan als grondslag kan dienen en één onder het Noordzee kanaal nabij Zaandam, bij voorkeur direct ten Westen van de ontworpen spoor- I wegtunnel of anders op 1000 a 1500 meter ten Oosten van de Hembrug. Voorts zijn nieuwe wegen nodig om de autotunnels aan te sluiten op het bestaande wegennet. Ter financiering en uitvoering van de spoorwegtunnel en de twee autotunnels alsmede ter voorlopige exploitatie van deze autotunnels en van die te Velsen geeft de commissie in overweging een publiekrech telijk lichaam in het leven te roepen, waaraan door het rijk, de provincie Noordholland en de gemeenten Amsterdam en Zaandam jaarlijks vaste bijdragen wor den verstrekt en dat zo nodig gedurende een bepaalde tijd een tolgeld voor het ge bruik van de drie autotunnnels zou kun- In het hospitaal te Cairo buigt de Egyptische premier Nasser zich over zijn secretaris Ahmed Badr, die getroffen werd door de kogels, die bij een aanslag op de premier werden afgevuurd. Zijn verwondingen zijn van niet-emstige aard nen heffen. Voor het spoedig uitwerken van de plannen voor de drie nog te ontwer pen tunnels geeft de commissie in overwe ging een tunnelbureau op de richten, dat in afwachting van de instelling van het pu bliekrechtelijk lichaam kan worden be heerd door een stichting, gevormd door het rijk, de Nederlandse Spoorwegen, de provincie Noordholland en de gemeen te Amsterdam. Bij het rapport van de commissie is een minderheidsnota gevoegd van het lid der commissie mr. Am. J. d'Aillv, burge meester van Amsterdam, over de financie ring van de oeververbindingen Mr. d'Aillv meent dat het betoog van de meerderheid der commissie over een tolheffing niet juist is en tot gevaarlijke consequenties leidt. Het oprichten van een openbaar lichaam om de vastgestelde oeververbindingen tot stand te brengen acht hij gewettigd. Voorts geeft mr. d'Ailly te kennen dat een matige tolheffing zonder vastgestelde tijdsbepa ling redelijk is en dat daartoe de over dracht vam de exploitatie vam de oeverver bindingen aan respectievelijk het rijk, de stad Amsterdam en de spoorwegen zo spoedig mogelijk dient te geschieden. In het rapport is in het bijzonder reke ning gehouden met de mogelijkheid tot verdere ontwikkeling van dit gebied. De oververbindingen dienen te passen in een ruim gezien toekomstplan, waarin mede het gebied van de randstad-Holland is be trokken. In de steeds dichter wordende krans van stedelijke agglomeraties in dit landsdeel is thans reeds ongeveer 37 per cent van de totale Nederlandse bevolking geconcentreerd. Voorts werd rekening gehouden met de plannen tot verdere inpoldering van het IJselmeer, die bij de dienst der Zuiderzee werken in behandeling zijn. Ten aanzien van de ontwikkeling in een wat verdere toekomst kunnen de denkbeelden min of meer uiteenlopen. Wat de hoofdzaken be treft gaan zij echter in dezelfde richting en leiden onder meer tot de volgende aspec ten: Amsterdam moet zijn taak kunnen blijven vervullen als grote West-Europese zeehaven; de uitbreiding van de Amster damse havens en industrieterreinen zal voornamelijk naar het Westen gericht zijn: IJmond-Noord zal zich snel en sterk ont wikkelen; de Zaanstreek zal zich als be langrijk industriegebied uitbreiden en het DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Robert Schumann: Componeren is alleen maar een wijsje onthouden waaraan nog niemand anders gedacht heeft. gehele Noordelijke deel van Noordholland moet deel kunnen nemen aan de algemene ontwikkeling van het Westen des lands en daartoe worden verlost uit zijn betrekke lijk isolement. De Amsterdamse recherche is er nog niet in geslaagd klaarheid te brengen in de diefstal van een geldtrommel cn een post zak met aangetekende stukken ter waarde van 60.000 uit een P.T.T.-auto te Amster dam. Hoewel de chauffeur cn ziin bijrijder beiden P.T.T.-beambten bij hun ver hoor hebben verklaard niet te kunnen be grijpen, hoe de trommel en de zak uit de auto zijn verdwenen, zijn beiden in bewa ring gesteld. Ook is een huiszoeking in hun woning gehouden. De postauto is in beslag genomen. De achterdeur van deze auto is voorzien van een Lipsslot en een zogenaamd steek- slot, dat met een eenvoudige steeksleutel kan worden geopend. De wagen reed Don derdagavond zijn gewone route langs de bijkantoren in Amsterdam. Bij het laatste kantoor, op de Bloemgracht, waren de geld trommel en de postzak nog in de wagen aanwezig. In de Van Hallstraat kwamen de chauffeur en de bijrijder tot de ontdek king dat de achterdeur van de auto open stond en dat de trommel en de zak verdwe nen waren. Zij verklaarden aan de politie dat het Lipsslot niet gesloten was geweest. Voor iemand met een steeksleutel in feite een vierkante ijzeren pen moet het vrij ge makkelijk zijn geweest de deur te openen. Op de slecht bestrate Lijnbaansgracht heeft de auto zeer langzaam gereden. Merk waardig is het dat de dief precies de post zak met de waardevolle inhoud tussen de andere postzakken heeft uitgehaald. De P.T.T. heeft duizend gulden beloning uitgeloofd voor inlichtingen welke leiden tot oplossing van het raadsel. Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100, Den Haag, is Vrijdag 46.000 gul den binnengekomen. De stand is thans 601.000 gulden. De collecte voor de vluchtelingenhulp van Zaterdag 23 October heeft in Rotter dam f45.187.68 opgebracht. Collecte, gif ten van het Rotterdamse bedrijfsleven en de inzameling op de Rotterdamse scholen leverden tezamen meer dan honderddui zend gulden op. Nadat de gemeenteraad van Naarden be sloten had een bedrag van f 250 beschik baar te stellen als suppletie op het door het gemeentepersoneel bijeen gebrachte bedrag voor de vluchtelingenhulp, heeft de raad tevens het besluit genomen om het pre sentiegeld van de raadsleden voor deze zitting eveneens af te staan voor het;««*le doel. (Van onze correspondent in Parijs) In politieke kringen te Parijs is nu uit gelekt dat premier Mendès-France Donder dagavond tijdens een geheim gesprek, dat twee uur heeft geduurd, de oud-minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman aangeboden heeft Frankrijks ambassadeur in Washington te worden. Schuman moet het aanbod voorlopig hebben afgeslagen en bij heeft de minister-president beloofd hem zijn definitief besluit volgende week in een brief te zullen meedelen. De huidige am bassadeur in Amerika. Henri Bonnet, be reikt binnenkort de ambtelijke leeftijds grens. Het aanbod van Mendès-France mag men zeker zien in verband met andere spectacu laire initiatieven zoals zijn recente conver satie met generaal De Gaulle. Het is zijn bedoeling zoveel mogelijk „grote Fransen", zoals De Gaulle, Juin en Schuman om zijn regering te verenigen. Reeds enige tijd gingen geruchten rond dat Mendès-France van zin zou zijn de Quai d'Orsay binnenkort weer aan Schu man toe te vertrouwen. Maar die plannen zijn nu wel helemaal van de baan. Schuman behoort tot de zogenaamde linkervleugel van de Katholieke partij, de M.R.P., waar men Mendès-France met grote sympathie gadeslaat. Maar anderzijds is het nauwe lijks te verwachten dat de oud-minister van Buitenlandse Zaken zich niet zou hou den aan de richtlijnen van zijn partijbe stuur, waarin invloedrijke figuren als Bidault en Teitgen nog steeds niets van Mendès-France wensen te wete>. en daar om elk contact willen vermijden. De Italiaansche Kamer van Afgevaar digden heeft twee leden geschorst en twee berispt, omdat zij de leiding hadden gehad van een van de hevigste gevechten die zich in de Italiaanse Kamer hebben afge speeld. De twee geschorsten zijn commu nisten. De een had een christen-democraat in het gezicht geslagen en de ander een microfoon als slagwapen gebruikt. Laatst genoemde mag zeven vergaderingen niet bijwonen. De twee berispte afgevaardigden zijn een communist en een neo-fascist. Eerstge noemde had mede tot de wanordelijkhe den aangezet, terwijl de tweede het deksel van zijn lessenaar als knots had gebruikt. Het K.N.M.I. deelt mede: E>e onrust in de atmosfeer boven de oceaan duurt voort. Voor de kust van Noorwegen ligt een depressie, die in Noord- Oostelijke richting wegtrekt. Bij IJsland nadert een nieuwe depressie. Morgen zal ons land geruime tijd ge legen zijn in het overgangsgebied tussen de beide storingen. Er zullen enkele op klaringen voorkomen, maar ook nog hier en daar enkele buien, hoofdzakelijk in de kustgebieden. De temperaturen zullen iets lager zijn. Tegen morgenavond wordt het regen- gebied van de nieuwe depressie verwacht. (van hedenmorgen 7 unr) weers- toestana So c a M Q.£ es o, c <u ïr u 5» c Helsinki motregen ZZO 6 9 4 Stockholm geh. bew. ZZW 6 9 3 Oslo half bew. ZZW 6 10 14 Kopenhagen geheel bew. ZZW 6 12 2 Londen onbewolkt W 4 9 0,1 Amsterdam zwaar bew. ZZW 8 12 6 Brussel zwaar bew. ZW 1 10 7 Parijs geheel bew. windstil 12 2 Bordeaux motregen NW 1 14 0,1 Grenoble mist windstil 5 0 Nice licht bew. NNW 6 12 0 Warschau nevel ZZO 2 4 0 Berlijn regen ZZW 4 11 0,1 Frankfort regen windstil 10 0,4 München zwaar bew. windstil 7 0 Ziirich mist windstil 7 0,3 Genéve mist windstil 5 0 Locarno half bew. O 1 2 0 Wenen mist windstil 7 0 Rome onbewolkt ONO 2 8 0 Neerslag laatste 24 uur. «x*wxy>r*yyvTcocoxioococioox»c3Cioooooooco30oc!ooooxo(xx TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Vanavond en vannacht hier en daar nog enkele buien, daarna tijdelijke op klaringen. Morgen weer toenemende bewolking met later vooral in het Westen van het land kans op regen. Iets kouder. Aanvankelijk matige tot zwakke, later matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. 31 October Zon op 7.31 uur. onder 17.15 uur. Maan op 12.20 uur. onder 19.56 uur. 1 November Zon op 7 33 uur, onder 17.13 uur. Maan op 12.58 uur, onder 21.01 uur. Maanstanden 3 Nov. 21.55 uur: Eerste kwartier 10 Nov. 15.29 uur: Volle maan 17 Nov. 10.32 uur: Laatste kwartier 25 Nov. 13.30 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuïden Zondag 31 October Hoog water: 6.02 en 18.15 uur. Laag water: 1.46 en 13.53 uur. Maandag 1 November Hoog water: 6.38 en 18.53 uur. Laag water: 2.16 en 14.29 uur. xx>oocc>ooocooooocKXxx>oacc<xx>:>x>Kxjoooooooo

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1