WYBERT ZWITSARUB Onderzoek naar problemen der kleine middenstandsbedrijven PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Andere verrekening van melk-garantieprijs Paus kroont Maria tot Koningin des hemels TocU ió Itet zo 2 Broche Het helpt! Afscheid van Grock Harmen Haakman in Suriname benoemd Al 32 jaar constante kwaliteit Staking bij spinnerij in Enschedé breidt zich uit Verzending van zeepost Super Constellation „Atoom" naar Tokio vertrokken Zes percent loonsverhoging voor spoorwegpersoneel Stichting van Landbouw wil: Tegemoetkoming wegens grote kostprijsverschillen Masjumi bereid uit oppositie te treden? Nieuw kerkelijk feest op 31 Mei KEI P Agent van K.P.M. in Makassar mishandeld Verkouden kinderen? Harden van koper J DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 Bij beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken is een commissie ingesteld, die tot taak heeft studie te ma ken van de problemen van het kleine mid- denstandsbedrijf, en de mogelijkheden te onderzoeken, die tot een verbetering van de positie van de kleine middenstands ondernemingen kunnen leiden. Voorzitter van de commissie is prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Leden zijn: prof. dr. F. J. P. van Dooren, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg; prof. dr. J. F. Haccou, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; prof. H. W. Lambers, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, drs. P. M. van Nieuwenhuijzen, directeur van het Econo misch Instituut "or de Middenstand; H. van Eijsden, Th. 3. J. Hooij en H. Peschar, leden van de Tweede Kamer, drs. P. Ch. Aerts, gedelegeerde van de vereniging van seci-etarissen van de Kamers van Koop handel; G. J. Schras, directeur van de Ne derlandse Middenstandsbank n.v.; drs. F. Ph. C. van de Voort, gedelegeerde van de vereniging van Borgstellingsfondsen voor de Middenstand; L. de Groot, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden- standbond; B. j. Lankkamp, bestuurslid van de Centrale van Vakorganisaties in Midden- en Kleinbedrijf; M. Rademakers, voorzitter van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen; drs. K. A. J. M. Samson, secretaris van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond; dr. J. P. I. van der Wilde, bondssecretaris van de Christelijke Middenstandsbond; P. Schou ten, secretaris van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel; mr. V. Marijnen, directeur van Handel en Nijverheid van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening; mr. W. M. Esser, secretaris van de Commissie Welzijn ten Plattelande; dr. P. C. J. van Loon, referendaris van het ministerie van Maatschappelijk Werk; dr. J. E. van Die- rendonck, hoofd van de afdeling economi sche' aangelegenheden van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; mr. J. van Doorn, hoofd van de afdeling sociale bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen van dat ministerie; dr. De echtgenote van een der directeuren van de Koninklijke-Shellgroep te Londen, mevrouw J. Guepin, die gewond is bij een auto-ongeluk, dat het echtpaar overkwam toen het op weg was naar zijn woning te Stanmore in Middlesex, deelde na het on geluk de politie mede, dat haar in diamant en platina uitgevoerde broche, ter waarde van ruim tienduizend gulden, waarschijn lijk nog in het wrak van de auto zat, dat een sloot ingeschoven was De tuinman van de heer Guepin is met een hark en een sikkel in de sloot aan het zoeken gegaan en hij hield er niet mee op, voordat hij de kostbare broche gevonden had. ADVERTENTIE Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van heesheid, hoest en keelpijn HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Gewij de muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Staatsiebezoek Keizer Haile Se lassie. 10.25 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 De Sneeuwkoning: Gustaaf Adolf van Zweden, hoorspel. 12.05 Carillon concert. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Staatsie- bezoek Keizer Haile Selassie. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Aida, opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconcert. 17.50 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 18.00 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.15 Cello en orgel. 18.30 R.V.U.: Mens en maatschappij. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Dankstond voor Gewas en Arbeid. 21.30 Radio Philharmoniseh orkest en soliste. (Om 22.05 Internationaal Evangelisch Commen taar). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Staatsiebezoek Keizer Haile Selassie. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellinesagenda. 13.18 Instrumentaal kwintet. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Pro menade-orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Correspondentieclub De brievenbus gaat open o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De sociale boodschan der oecumeni sche kerken, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair commentaar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 We blijven goede vrienden, hoorspel. 21.30 Operacon cert. 22.15 Het Staatsiebezoek van Keizer Haile Selassie. 22.25 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Platen. 23.40—24.00 Orgel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Klankbeeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws J. Pen, hoofd van de directie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Zaken; drs. A. W. H. J. Quadvlieg, hoofd van de hoofdafdeling middenstandspolitiek van het directoraat- generaal voor de Middenstand van dat mi nisterie; drs. O. W. H. E. A. Timmers, hoofd van de afdeling middenstandsecono mie van het Directoraat-generaal voor de Middenstand van dat ministerie en drs. Th. J. Platenburg, adviseur bij het ministerie van Economische Zaken. Tot secretaris is benoemd drs. J. Scheps, ambtenaar bij het ministerie van Economische Zaken. Nederlandse onderscheiding voor Amerikaanse officier SAN FRANCISCO (Un. Press) De Nederlandse regering heeft het Kruis voor Vrijheid en Gerechtigheid toegekend aan kapitein Robert Parr, voormalig officier van de Inlichtingendienst van het 38ste Amerikaanse infaniterieregiment in Korea voor de diensten welke hij de Nederlandse troepen in Korea heeft bewezen. De 74-jarige Grock „koning van de clowns" heeft Zaterdagavond in een circus te Hamburg zijn laatste voorstelling gegeven. Zijn publiek was groter dan ooit tevoren, daar behalve drieduizend aanwezigen in de tent tienduizenden in West-Duitsland zijn grollen door middel van de televisie konden gadeslaan. Na afloop van de voorstelling kreeg de grote clown, wiens werkelijke naam dr Adrian Wettach is, zeker twintig grote boeketten aangeboden. Het laatste was van zijn metge zel Alfred Schatz, die hem twintig jaar lang heeft vergezeld. Daarna schudde de oude clown de handen van de andere artisten, nam zijn glimmend kapje af en verdween buigend, zonder één woord te zeggen, uit de piste. Als opvolger van de heer Arnold Juda, die gedurende enkele jaren leiding heeft gegeven aan het muziekleven in Paramaribo en die thans naar de Verenigde Staten is vertrok ken, heeft de Sticusa benoemd de heer Har- men Haakman, die aan het Conservatorium in Den Haag viool en directie heeft gestu deerd en onder meer werkzaam is geweest bij de Utrechtse Opera. ADVERTENTIE Vraaj (Op gesprek. 24 m.). zoëven verschenen en: Vrijbuiters radiodagboek, ~r- r~ -"-^7-; -jsr" Het geschil over de toepassing van de 6 percent loonsverhoging heeft bij de N.V. katoenspinnerij „Bamshoeve" te Enschedé aanleiding gegeven tot een staking, waar bij 800 a 900 arbeiders zijn betrokken. Deze staking is Zaterdagmorgen begonnen met ongeveer 60 man personeel. De directie heeft meegedeeld, dat het hier een ongeorganiseerde proteststaking betreft. De lonen van de N.V. katoenspin nerij „Bamshoeve" zijn volgens de directie de hoogste in Enschedé. De directie stelt zich op het standpunt, dat de loonsverho ging alleen mag worden toegepast op de rechtens geldende lonen, niet over het zwarte deel van het loon. De fabrikanten vereniging te Enschedé is van oordeel, dat door de toepassing van de 6 percent loons verhoging de lonen tevens een gelijkmati ger peil dienen te krijgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw Guinea: s.s. „Friesland" (18 Nov.); naar de Ned. Antillen m.s. „Posei don" (16 Nov.); naar Suriname: m.s. „Bo naire" (17 Nov.); naar Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (16 Nov.); naar Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (13 Nov.); naar Zudd-Amerika en Argentinië: m.s. „Yapeyu" (13 Nov.); naar Brazilië: m.s. „Belgrano" (13 Nov.); naar Australië en Nieuw Zeeland: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" (8 Dec.). Maandagmiddag om kwart voor vijf is de PH-LKP „Atoom" van de K.L.M. van Schiphol naar Tokio vertrokken onder commando van gezagvoerder J. H. Shan- ley. Tot nu toe immers werd de dienst op Tokio onderhouden met Constellations. De „Atoom" echter is een Super Constellation met drie klassen voor passagiers. Op uitnodiging van de K.L.M. wordt deze eerste vlucht meegemaakt door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs en de heer W. G. N. de Keizer, hoofdredacteur van Elseviera Weekblad. Het gezelschap wordt onderweg uitge breid: in Calcutta, Karachi, Colombo en Bangkok stappen in totaal 19 andere gas ten van de K.L.M. in. In het vrachtruim van het vliegtuig be vindt zich een hekbeeld, voorstellende Erasmus, dat gedurende een half jaar door hel: Keizerlijk Museum in Tokio uitgeleend is aan het Historisch Museum te Rotter dam. Het hekbeeld is afkomstig van het schip „De Liefde", dat op 27 Juni 1598 van Rotterdam naar Japan vertrok en toen 2Vz jaar over de reis deed. Het hekbeeld be reikt zjjn bestemming nu in 2 y2 dag. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het voorstel van de directie van de Nederlandse Spoorwegen goedgekeurd, de lonen met ingang van 1 October met zes percent te verhogen. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Columbia Universiteit in Amerika heeft deze universiteit aan een aantal vooraanstaande persoonlijkheden eredocto raten verleend. Onder hen waren Koningin Moeder Elizabeth van Engeland en de Duitse Bondskanselier dr. Adenauer, die wij hier in gesprek zien met de president van de universiteit dr. Grayson Kirk (links). De Stichting van de Landbouw heeft tijdens overleg met de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening enige voorstellen gedaan met betrekking tot het melkprijsbeleid 195455. De regering zal zich hierover nog beraden met het oog op de gevolgen hiervan voor de subsidiepoli tiek en het prijsbeleid. De beide voorstellen raken niet de con sumentenprijs. Het eerste betreft een andere verrekening van de garantieprijs aan de bedrijven om tegemoet te komen in de toenemende kostprijsverschillen tussen de zand- en de weidegebieden. Alle be drijven zouden daardoor bij een gemid delde zuivelwaarde voor de eerste 16.000 kg. een gemiddelde opbrengst ontvangen van de algemene garantieprijs plus 1,2 cent, dit is 24,80 cent. De rest van de melk zal dientengevolge een gemiddelde opbrengst- prijs krijgen van tenminste 22,40 cent. Door middel van de heffing op alle aan zuivel fabrieken en standaardisatiebedrijven ge leverde melk kan er tijdig voor gezorgd worden dat het Zuivelfonds voldoende middelen krijgt om deze garantie voor de eerste 16.000 kilo te verwezenlijken. Met deze interne verrekening beoogt de Stich ting tegemoet te komen aan de bezwaren van een relatief hogere kostprijs van de bedrijven met een kleine veestapel. Het tweede voorstel beoogt een redelijke ondernemerswinst mogelijk te maken door de verrekenprijs vast te stellen op tien per cent boven de algemene garantieprijs van 22,60, te weten afgerond 26 cent per kilo melk met een vetgehalte van 3,7 percent. Dit geldt allemaal voor het melkprijsjaar 1954—55. De verrekenprijs is de norm voor het be rekenen van de heffingen en toeslagen voor de melk, welke voor consumptiemelk wodrt bestemd. Als de zuivelwaarde van de melk boven de verrekenprijs ligt, wordt uit het zuivelonds een toeslag gelijk aan dit verschil gegeven voor de melk, welke voor consumptie bestemd wordt. Ligt de zuivelwaarde onder de verrekenprijs, dan zal ten gunste van het zuivelfonds een hef fing eveneens gelijk aan dit verschil op deze melk worden gelegd. Het doel van de verrekenprijs is dus de schommeling in de zuivelwaarde der melk geen invloed te doen uitoefenen op de prijs, welke als uit gangspunt dient voor de verrekening van de consumentenprijs. DJAKARTA (United Press) De Masjumi, de grootste politieke partij in Indonesië, heeft bij Sukarno aangedrongen op het aftreden van het kabinet-Sastro- amidjojo dat niet langer zou steunen op het vertrouwen van het volk. Vorming van een krachtiger en representatiever regering is volgens de Masjumi de enige oplossing voor de huidige politieke moeilijkheden. Verschillende politieke waarnemers maken daaruit op dat de Masjumi bereid is re geringsverantwoordelijkheid te aanvaar den en de rijen der oppositiepartijen te verlaten. In een verklaring van de Masjumi heet het dat sedert het aftreden van de drie P.I.R.-ministers de regering is overge leverd aan de nukken van de communisti sche partij en steunt op een veel te kleine meerderheid in het parlement. De commissie van negen uit het kabinet, die een reorganisatie van het kabinet voor bereidt is nog steeds niet gereed. De me ningen van de negen partijen die in de commissie vertegenwoordigd zijn zijn scherp verdeeld. 40. Piedro, de slangenmens, haalde een paar knisperende bankbiljetjes te voor schijn en wuifde hiermee lokkend naar de zeeman. „Hiero", zei hij, .„magnefieke banknotis, zee-signor. Verhuur je ons hier voor je boti?" De zeeman voerde even een tweestrijd. „Hm", bromde hij, „ik heb liever geen landrotten in mijn boot. Die mollen de zaak. Maar alia, voor deze keer dan als het weer tenminste goed blijft. Laten we dus eerst even luisteren, wat het weer bericht zegt". Hij wilde juist zijn radio in schakelen, toen reeds een stem uit het toestel klonk: „Hier volgt het weerbe richt Hoyzei de zeeman verbaasd, „ik wist niet, dat de radio nog aan stond. Maar goed, nu kunnen we meteen even luisteren". En zij luisterden naar hetgeen Eric Echo hen als weerbericht voor schotelde. Want de meester-buikspreker maakte gebruik van zijn gave, om zijn stem uit de radio te laten klinken: „Een depressie met een hoge rug nadert de kust met als gevolg een superorkaan van on gemene blaaskracht. Geen weer om uit varen te gaan; huisvrouwen haal uw was goed binnen". „Hoy, we krijgen dus storm!" hoorden Panda en Echo de zeeman uit roepen. „Nee, vandaag verhuur ik mijn boot dus niet aan een stel klungelende landrotten!" „Het is gelukt, meneer Echo", fluisterde Panda. VATICAANSTAD (Reuter-AFP) Paus Pius XII heeft in de basiliek van St. Pieter het beeld van Ma.rja gekroond, de belang rijkste plechtigheid' van het huidige Maria- jaar. De Paus, die Maandaemongen terug kwam van zijn zomerverblijf te Castel- garudolfo, ging in een lange processie, be geleid door bijna veertig kardinalen, drie honderd bisschoppen en duizenden andere leden der geestelijkheid en va-n het Pau selijk hof van het Vatieaan naar de Sint Pieter. Het Mariajaar werd op 8 December van het vorig jaar geopend om de proclamatie van het Dogma van de Onbedekte Ont vangenis in 1854 door Paus Pius XI te herdenken. Met deze symbolische kroning van Maria tot „Koningin van de Femel" is een nieuw kerkelijk feest voor de 400 millioen Rooms- Katholieken ingesteld, dat elk jaar op 31 Mei zal worden gevierd1. Via twee zilveren microfoons sprak de Paus tot de 50.000 mensen in de basiliek. Vervolgens plaatste hij twee kostbare kro nen op een beeld van Maria en het Kind, dat, volgens de legende, zou zijn geschil derd door de Evangelist Lucas. In de kroon voor Maria is een geweldige topaas gezet, die eens aan de koningin van Frankrijk heeft behoord, verder een grote diamant omgeven door achttien briljanten, zeventien saffieren, acht tonazen, vier aquamarijnen en nog acht kostbare ster-en. Het geheel is ontworpen door dr Pauselijke beeldhouwer prof. Aurelio Mistruzzi en veryaardigd door de goudsmid van het Vatieaan, Spartano Leclerc. Na de plechtigheid werd de Paus op zijn troon gezeten teruggedragen naar het Vaticaans paleis. ADVERTENTIE BRILMONTUREN enorme colleetie Gr'. HouUtraet 137 naast Lu«or MAKASSAR (Aneta) De eerst on langs benoemde agent van de Koninklijke Paketvaart Mij. te Makassar is in zijn kan toor door een aantal koelies mishandeld. Deze koelies hadden aanstoot genomen aan een waarschuwing van de bedrijfsleiding der K.P.M., dat de arbeiders zich beter moesten houden aan de vastgestelde werk uren. Tien koelies begaven zich naar het kantoor van de agent en eisten een onder houd, hetgeen werd toegestaan. Tijdens dit onderhoud ontstaken de werklieden in woede en vielen de agent aan, waarop een employé van de K.P.M. politiehulp inriep. Toen een brigade van de Mobiele Politie ter plaatse verscheen, hadden de koelies het gebouw reeds verlaten. De agent van de K.P.M. liep lichte kwetsuren op en kon na verbonden te zijn, aan de arbeid blijven. De koelies begaven zich later naar de werkplaats van de K.P.M., waar zij een van hun onmiddellijke chefs een pak slaag toedienden. Zondagavond tegen acht uur is een per sonenauto op de hoek KloosterdreefKrone- hoefstraat te Eindhoven in botsing gekomen met een autobus van de stadsverkeersdienst. De bestuurder van de auto, de 29-jarige C. Eibers, werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Zijn verloofde, de 30- jarige M. van der D. werd met een hersen schudding in het binnenziekenhuis opge nomen. De derde inzittende, de vader van het meisje, bleef ongedeerd. Noordpool. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. heeft van de Ame rikaanse autoriteiten toestemming ver kregen om voor de duur van drie jaar een luchtlijn van Scandinavië (Stock holm, Oslo en Kopenhagen) via de Noordpool naar Los Angeles te exploi teren. Vals. India heeft de aandacht van de Sovjet-ambassade in Nieuw Delhi ge vestigd op „valse gegevens" over Ma li atm a Gand'hi in de jongste uitgaven van de Sovjet-encyc lop a edieGandhi, die in Januari 1948 door een Hindoe werd vermoord, wordt in de encyclo paedic een „reactionnair" genoemd, die de belangen van het Indiase volk aan de Britse imperialisten ver raadde. India maakt in het bij-zonder bezwaar tegen de uitlatingen, dat Ghan- dhi „asceten na-aapte" in zijn privé- leven en dat zijn „rol in de beweging voor nationale bevrijding een verraad van de Indiase middenklasse en liberale grondbezitters in het algemeen" was. Speciaal. Er is een speciaal militair tribu naal van drie man gevormd, waarvoor Hodeiby, de gearresteerde leider van de ontbonden Mohammedaanse Broe derschap, zal verschijnen. Hodeiby zal ervan worden beschuldigd, dat hij be vel heeft gegeven de aanslag op premier Nasser te plegen. Minister Salem, die thans Saoedi-Arabië bezoekt, zal voor zitter van het hof zijn. Operatie. Koningin Frederika van Grie kenland heeft Maandag in Zürich een operatie ondergaan, die geslaagd is. Haar echtgenoot, koning Paul, vertoeft ook in Zürich. Naar verluidt is er een opening in het labyrinth van het oor gemaakt om het gehoorvermogen te her stellen, dat had geleden tengevolge van kraakbeenvorming. Normaal is na drie maanden een tweede operatie nodig. Kortstondig. Het „Hamburger Fremden- blatt", dat sinds 1 September na een onderbreking van tien jaar weer uit kwam, heeft zijn verschijning gestaakt. Het blad, dat 126 jaar geleden voor het eerst verscheen, was een van de belang rijkste couranten tijdens het Keizerrijx en de republiek van Weimar. Veroordeeld. Een 41-jarige Japanse arbei der Saeki, is tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld wegens poging tot moord op premier Josjida. Saeki werd in Augustus bij Josida's woning, in de omgeving van Tokio, gearresteerd met een handgranaat en een mes bij zich. Zwerm. Een zwerm sprinkhanen van ongeveer veertig bij twintig kilometer in omvang is Zondag in het gebied van Agadir (Frans-Marokko) neergestreken. De tomatenoogst werd vernield. Zielen. Volgens radio-Peking telt commu nistisch China 574.215.940 zielen. Oververmoeid. Abbé Pierre, weldoener der Parijse armen, is in een kliniek op genomen. Hij is oververmoeid geraakt door een serie spreekbeurten. De dok toren zeiden dat abbé Pierre zo veel van zichzelf gevergd heeft en zo weinig weerstand tegen infectie zou hebben, dat zij onmiddellijk een penicilline-behan- deling begonnen zijn. Hij moet een week rusthouden. Tweetal. In het gebied van Clermont-en- Argonne stonden in de oorlog van 1914 1918, toen de strijd op zijn hevigst was, artillerie-batterijen onder com mando van commandant Lebrun en van luitenant Truman. Er is een comité ge vormd met het doel de wens van de vroegere president Albert Lebrun te verwezenlijken, namelijk: een gedenk teken op de plek waar twee toekomstige presidenten naast elkaar gestreden heb ben onder historische omstandigheden. Vermist. Het zoeken naar de Supercon- stellation van de Amerikaanse marine die zoek is boven de Atlantische Oceaan met 42 personen, onder wie vier vrou wen en vijf kinderen aan boord duurt nog voort. Meer dan 200 vliegtuigen en 25 schepen nemen aan het opsporings werk deel. Sprong. Radio-Moskou heeft bericht, dat een Rus de eerste parachutesprong in het Noordpoolgebied gemaakt heeft. Volgens de radio maakte de „meester- parachutist" (969 sprongen) Andrei Patrovitsj Medvedev zijn 970ste sprong, daar hij de opdracht had een „landings terrein" te vinden voor een groep hydrologen. Vlak na hem sprong een zekere dr. Volovitsj af. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: een 'Zwitsal preparaat B_vraag ae voordelige introductie-verpakking J HERHAALDELIJK kunnen we in popu laire artikelen de mening horen verkondi gen dat de Egyptenaren of de Maya's voor het harden van koper methoden hebben gekend die sindsdien verloren zijn gegaan. In de Verenigde Staten heerst zelfs in brede kring de opvatting dat de regering een beloning heeft uitgeloofd voor de eer ste die er in slaagt deze verloren kunst te her-ontdekken. Het misver- stand is bij de Amerikaanse burgers dus nog heel wat gro ter dan bij ons. Dit is waar schijnlijk het gevolg van de overdrijvingen en de onjuist heden die een Zuid-Ameri kaans onderzoeker een halve eeuw geleden in een New Yorks blad publiceerde. Onze vriend had in een grafheuvel bij Callao in Peru een koperen beitel gevonden, die door verhit ting een hardheid had verkregen gelijk sta.al. De beitel werd op stalen spoorrails beproefd en zou, nog steeds volgens onze schrijver, de rails in tweeën hebben kun nen splijten. Maar het dreigement schijnt niet te zijn uitgevoerd, want we hebben nergens kunnen ontdekken dat de daad ook bij het woord werd gevoegd. Hoe het ook zij, hier hadden we nu te maken met een typisch voorbeeld van door verhitting ge hard koper, een kunst die alleen aan de Inca's bekend was en waarvan het geheim verloren is gegaan, wanneer we althans onze Zuid-Amerikaanse onderzoeker blij ven geloven. Dit moet echter op een teleurstelling uitlopen, want iedere moderne deskundige weet dat het hardste koper verkregen wordt door het metaal te snieden. Ook door primitieve volken werd deze werkwijze gebezigd en hun hardste koperen gereed schap is precies even hard als het gereed schap dat vandaag van koper vervaardigd zou kunnen worden. Niemand heeft daar momenteel echter behoefte aan, want de stalen gereedschappen zijn verre superieur aan de koperen broeders. Het verhaal dat met een beitel der Inca's een stalen rail aan moot jes gehakt zou kunnen worden, is zachtjes uitgedrukt, te on nozel om over te spreken. Er kan van koper nog harder gereedschap worden vervaardigd, door er alliages van te maken. Doch ook deze kunst is aan deskundigen voldoende bekend en de hard heid van hun producten irordt zeker niet door de gereedschappen uit de oudheid overtroffen. Bovendien heeft dit met het harden door verhitting van het eigenlijke koper niets te maken. Zodat iedere ama teur zijn tijd verknoeit, wanneer hij deze verloren kunst" weer nieuw leven wil In blazen. Toch willen we op deze plaats ook een woord van waardering spreken voor de mijnbouwers uit de oudheid. Want wist u dat men in prae-historische tijden reeds mijngangen van 50, ja zelfs van 100 meter diepte wist te maken? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2