Agenda voor Haarlem Nederlands Ballet in Carré Eredoctoraat voor Dirk Coster Nu al maak s mthraciet ij Vijftig jaar geleden Met kabelbaan naar restaurant in zee Herdenking dames Wolff en Deken Koperwieken riepen: „schrie, schrie, schrie!" Een scheepje voor de Keizer ■Hoe is het ontstaan-K m&mkaei-A 3 Last van Zunrbranden op Uw maag? Neem Kennies. Nog een Zandvoorts plan Directie Hotel Bouwes zwijgt in alle talen HAARMODE 1954-1955 MOLENBIJK'S KAPSALONS De vogeltrek Korea-vrijwilligers op Schiphol terug Helpers van ontvluchte gevangenen houden zes maanden Kerkelijk Nieuws Restauratie-programma Zuid-Holland Geschil over advertentie teksten berecht Minister belooft extra premie voor Haagse flats Lijdt niet langer Tienduizend Duitsers naar Londen Audrey Hepburn niet voor televisie MHr Dit woord: ADVOCAAT J V •-*••••• .vivfS Arnhemse verkoopleider aangehouden Uit Haarlems Dagblad van 2 November 1904 DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 - 7. De eerste Amsterdamse voorstelling van het met regeringssubsidie tot stand ge komen Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskcll, gisteravond in Theater Carré, waar alle voldoende uitzicht op het toneel biedende plaatsen waren verkocht, is in dubbele zin een demonstratie gewor den. Het allengs steviger vormen aan nemende applaus, dat tenslotte in toe juichingen overging, betekende als het ware een protest tegen het kortzichtige besluit van het hoofdstedelijk gemeente bestuur, dat in strijd met alle artistieke aanbevelingen, ook van buitenlandse des kundigen, zijn steun aan deze groep heeft onthouden, intussen heeft het college van B. en W. van Den Haag voorgesteld een subsidie van zestigduizend gulden per jaar te verlenen! Veel belangrijker uiteraard was de de monstratie van geschooldheid in het vak, die op de planken werd gegeven. Na de Haagse première heb ik reeds mijn be wondering uitgesproken voor de verrich tingen waartoe het corps de ballet van grotendeels ongeroutineerden na een voor bereiding van slechts twee maanden in staat bleek. De voortreffelijke indruk werd bij deze reprise nog versterkt. Op de uit voering van „Les Sylphides" zou men ge makkelijk aanmerkingen kunnen maken, zeker in vergelijking met de vlekkeloos heid van enkele buitenlandse ensembles. Maar toch heb ik van Fokine's meester werk nooit eerder zo genoten: van ver bleekte romantiek werd het weer levende poëzie, met jeugdig geloof in de schoon heid voorgedragen. Hier en in de fameuze Pas de Quatre werd de techniek dienstbaar gemaakt aan de uitdrukking van gevoelsleven, aan het openbaren van een stemmingsbeeld. Nu had men in deze reconstructie door Anton Dolin van het ruim honderd jaar geleden in Londen sensatiewekkende gezamenlijk optreden van MarieTaglioni, Lucille Grahn, Carlotta Grisi en Fanny Cerito, vier der vermaardste ballerina's van haar tijd, ook de juiste verhouding gevonden tussen authentieke charme en de door af stand in tijd noodzakelijk geworden ironie. Het was een speelse mengeling van hoofse rivaliteit en correcte elegantie. Mijn hulde aan Willy de la Bye moet ik herhalen, mijn waardering voor de magnifieke stijl van de gastdanseres Joan Chadzow nog vergroten. „Scènes de Ballet" van John Taras op muziek van Strawinsky en met een zeer ge slaagde aankleding door Charles Roelofsz is een bewegingscompositie, waarop men niet spoedig uitgekeken raakt, zonder er wezenlijk door getroffen te worden. De uitvoering vertoonde in kleinigheden mis schien meer tekorten dan een maand ge leden bij de eerste kennismaking, doch was in grote lijnen stellig veel beter. Hetzelfde kan van het op de „Uitnodiging tot de dans" van Carl Maria von Weber gestelde duet „Spectre de la Rose" gezegd worden, waarin Milly Emmer heel zuiver de drome rige sfeer opriep en wist te behouden en waarin Jaap Flier aan alle technische eisen gemakkelijik voldeed, zonder evenwel zijn rol te kunnen vullen. De grote pas-de-deux „De blauwe vogel" door Janine van Thor en Conrad van de Weetering leverde een tot respect voor de sportieve prestatie beperkt blijvende vol doening. Zoals men „Alles om een mantel" mede aanvaardt uit erkentelijkheid voor het feit, dat ook een Nederlandse compo nist Kees Stokvis op het eerste pro- ADVERTENTIE 't Beproefde afdoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene mi nuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruit zicht van hun maagklachten achteraf maar wie Rennies afdoende uitkomst brachten. DINSDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw: Allerzielen-herdenking, Ned. Ver. v. Spir. „Harmonie", 8 uur. Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104: Ned. Vereni ging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Wilhel- minastraat 22: Allerzielen bloemenavond, Ver. v. Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Cultura: Lezing v. d. Nederl. Vereniging voor sexuele hervorming, 8 uur. Minerva-theater: Optre den van Barnabas von Géczy en zijn orkest, 8.15 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bekentenissen van een zondares", 18 jaar, 8 uur. Palace: „De koning der Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Massa-justi- tie", 18 jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 3 NOVEMBER Minervatheater: Ballet der Lage Landen, 8.15 uur. Brinkman, Houtplein: Postzegel veiling, 7.30 uur. Luxor: „Julietta", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beken tenissen van een zondares", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De koning der Zuid zee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Geen angst voor groot wild", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fra Dia- volo", alle leeft., 2.30 uur. „Massa-justitie", IR jaar, 8 uur. Lido: „From here to eternitv", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur „Scènes de Ballet" van John Taras op muziek van Igor Strawinsky met Willy de la Bye als soliste. gramma vertegenwoordigd is. De choreo grafie is niet zonder verdiensten en boeit voornamelijk door de logische ontwikkeling der motieven, waarbij de verschijning van de jeugdige Vella Colcher in de van Marianne Hilarides overgenomen rol van „De Zon" als een belofte voor de toekomst begroet mocht worden. Na afloop overhandigde directeur Karei Wunnink een feestelijk boeket bloemen aan Sonia Gaskell, die verder een ovatie van het geestdriftige publiek in ontvangst mocht nemen. Wij kunnen vertrouwen hebben in de Nederlandse balletkunst nu wij een groep rijk zijn, die zulke hoge eisen aan zichzelf stelt en de financiële mogelijk heden in het vooruitzicht heeft om deze normen te kunnen verdedigen. De nood zaak van verbreding van het répertoire en van opneming van het verhalende ballet zal men zelf wel inzien. Peter Rester diri geerde het Noordhollandse Philharmonisch Orkest. DAVID KONING Naar wij vernemen zou de Zandvoortse hoteleigenaar N. W. Bouwes voorbereidin gen treffen voor de aanleg van een kabel baan van zijn hdtel uit naar een restaurant, dat gebouwd zou worden op de tweede bank in zee. die ongeveer honderd meter uit de kust ligt. Natuurlijk hoort men dit plan reeds „stoutmoedig" en „fantastisch" noemen, maar volgens deskundigen is het dit in werkelijkheid niet. De tweede bank vormt een hechte ondergrond en het moet in het geheel niet onmogeiijk worden geacht daarop een caisson te laten zakken, deze op te vullen met zand en daarover een beton nen dekplaat aan te brengen, zodat zelfs stormen een dergelijk gevaarte niet van zijn plaats zullen kunnen brengen. Het restaurant dat op dat fundament zal worden gebouwd wordt natuurlijk eenvou dig. In de wintermaanden wordt het, evenals de tenten van de strandpaehters, gedemonteerd opgeslagen tot het volgend seizoen. De directie van hotel Bouwes zou van plan zijn, wanneer haar de noodzakelijke vergunningen worden verleend, de caisson in IJmuiden te laten bouwen om hem ver volgens naar de zandbank te laten slepen. De kabelverbinding tussen het restaurant in de golven en het hotel zou weinig pro blemen opleveren. Het zou in de bedoeling liggen het project reeds in het volgend jaar te verwezenlijken. Intussen is de heer Bouwes onmerkelijk zwijgzaam wanneer men naar deze plan nen informeert en ook zijn bedrijfsleider laat bet bij een glimlach. Zeker is dat, in dien zij werkelijkheid zouden worden, Zandvoort een unieke attractie rijker zou zijn, die haars gelijke in de modebadplaat sen dezer wereld nog niet kent. ADVERTENTIE SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706, Haarlem Buslijn 3 en 4 De decaan van de faculteit der letteren er. wijsbegeerte van Amsterdams Gemeen te-Universiteit,prof. dr. N. A. Donkersloot, heeft gisteren de schouders van de auteur schrijver Dirk Coster getooid met de rode cappa als teken van het doctoraat honoris causu in de letteren en wijsbegeerte, dat hem door de senaat was verleend ter ge legenheid van de herdenking van het feit, dat het dezer dagen honderdvijftig jaar geleden is, dat de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken stierven en tezamen een graf vonden op het Scheveningse kerkhof. De aula van de Gemeente-Universiteit was gevuld met tientallen hoogleraren, leden van de senaat, autoriteiten en be langstellenden, onder wie de bui'gemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J. d'Ailly en de wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, toen de rector magnificus, prof. dr. M. W. Woerdeman, in een kort openingswoord Gisteren ging de trek van vinken en leeuweriken nog door tot in de middag, hoewel de aantallen natuurlijk veel minder waren dan vóór 10 uur. Van 910.45 uur bleef d'e spreeuwentrek maar matig en er trokken nog 2000 vinken langs. De lichte trek van leeuweriken hield aan. Uit Utrecht kregen wij bericht, dat de vogels daar Zondag ook actief waren. Ten Westen van de stad trokken van 7.159.45 uur 680 vinken, waartussen kepen, 400 spreeuwen, 47 kraaien, 1 buizerd, 14 veldleeuweri ken, graspiepers, 1 kneu en 1 krans- vogel, 2 witte kwikstaarten langs Voorts 85 koper wieken en 15 hout duiven. Dit is voor die streek een flinke trek. Vrijdag was er over de Peel een trek van houtduiven in Zuidelijke richting. In een uur tijd vloog daar viermaal een troep dui ven over van 150 a 200 vogels. In de Peel schitteren de kransvogels nog door af wezigheid. In Limburg werd ook een troep ganzen gezien, evenals in Bodegraven. Zondagmiddag werden er op de Leusder- heide omstreeks 4 uur nog een aantal troe pen van ongeveer 40 leeuweriken trekkend gezien. Bij het kanaal bij de Hoogovens te IJmui den waren nog een paar achterblijvers, namelijk een visdiefje en een paar dwerg sterns. Voorts zaten er 7 dwergmeeuwen en veel wilde eenden. Een beslijster vloog uit de duindoorns op en het kanaal over. Gisteravond en vannacht is er een sterke koperwiekentrek geweest. Men hoorde de trekroep van deze vogels: „Schrie, schrie, schrie", steeds boven de stad en over de duinrand. Vanmorgen was het bijzonder eigenaar dig met de trek. Het was nevelig met mot regen en absoluut windstil. Tot 8 uur was er geen vogel te bekennen, maar van 8 8.30 uur kwamen de spreeuwen in grote troepen aanvliegen. Er passeerden aan de kop van de Zeeweg 8 troepen van wel 2000 vogels en 11 troepen, die onafzienbaar wa ren. Zij vlogen in breed front van de kust tot ver in het middenduin. Men zag ze daar nog als zwarte wolken en men schatte zo'n troep op 2000 a 3000 vogels. Men noteerde in dat half uur 46.000 spreeuwen. Na half 9 vlogen er nog maar 110 spreeuwen langs. In tegenstelling tot gisteren toen er 3600 vinken langs kwamen, zag men tot 9 uur er nu slechts 35. Voorts nog 3 roeken en 5 kieviten. In Aerdenhout langs de Hout vaart zag men van 8.309 uur ook een flink aantal vogels overvliegen: 200 spreeu wen, 50 koperwieken, 150 kransvogels en 75 vinken. In Zandvoort zag men tot 9 uur ook koperwieken en kransvogels, enige veld leeuweriken, 3 sperwers, een goudhaantje en een groter aantal vinken dan aan de Zeeweg. Met een speciaal chartertoestel van de K.L.M., de „Curasao" is om zeven uur een detachement Korea-vrijwilligers van het Nederlandse U.N.O.-detachement, onder commando van de kapitein R. Holman uit Nijmegen, uit Korea op Schiphol aangeko men. Het was de eerste van de zeven vluchten die in de maand November en be gin December zullen worden gemaakt om de nog in Korea aanwezige vrijwilligers naar Nederland te repatriëren. Bovendien vertrekt nog een detachement per schip naar Nederland. De militairen werden op Schiphol na mens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf verwelkomd door de garnizoenscommandant van Amsterdam, kolonel L. T. F. J. S. van Embden. De ko lonel reikte hun de door de minister van Oorlog verleende onderscheiding, te weten het Kruis voor Recht en Vrijheid, uit. Na afloop van de plechtigheid werden de Korea-vrijwilligers per bus naar huis vervoerd. De Hoge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van. de advocaat-generaal ver worpen de cassatieberoepen van F. de J., M. A., F. J. C. en M. K. F., allen Amster dammers die zich voor de rechtbank te Breda te verantwoorden hebben gehad voor de hulp, welke zij verleenden bij de ontsnapping van de oorlogsmisdadigers uit die gevangenis te Breda. De rechtbank had ieder van hen veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf, In hoger beroep legde het gerechtshof in 's-Hertogenbosch ieder zes maanden op. onder meer zei, dat thans meer en meer aandacht ontstaat voor de beide schrijfsters, die „een plaats hebben gevonden in de rij van erflaters der Nederlandse cultuur". Deze herdenking van de „typisch Neder landse schrijfsters" was voor de senaat aanleiding het ere-doctoraat in de letteren toe te kennen aan de heer Dirk Coster uit Delft, die „door zijn werk zoveel heeft bij gedragen tot verdieping en verrijking van het beste, dat Nederland bezit in zijn litte ratuur". Prof. dr. G. Stuiveling betoogde uitvoe rig, dat de namen van Betje Wolff en Aagje Deken onlosmakelijk aan de roman „Sara Burgerhart" zijn verbonden. Deze vereen zelviging van werk en mens is als zovele malen uitgegroeid tot een monument voor de Nederlandse cultuur. Hoewel deze ver eenzelviging niet altijd rechtvaardig ge noemd mag worden,is toch „de historie van mejuffrouw Sara Burgerhart" een hoogte punt van de litteraire arbeid dezer schrijf sters geworden. Spreker zette uiteen om welke redenen dit boek tot een oordeel dwingt en welke de factoren zijn, waardoor dit unieke werk kon ontstaan. In het boek treft de veelzijdige rijkdom aan karakters en beschrijving, alsmede de eerlijke een voud van het taalgebruik. „Het is goed, dat men er niet in geslaagd is te ontdekken, welk aandeel ieder der beide dames heeft gehad in de beschrijving van deze historie," aldus prof. Stuiveling, „want wat zo door leven en dood verenigd werd, moet de wetenschap niet scheiden." Prof. dr. N. A. Donkersloot zette als pro motor de redenen uiteen, die tot de toeken ning van het ere-doctoraat aan de heer Dirk Coster geleid hebben. Nadat de bul was overhandigd en hem de cappa was omgehangen, dankte de heer Coster voor de hem verleende hoge onder scheiding. Ir. Brouwer directeur-generaal Perzische olie-industrie Vertegenwoordigers der aardoliemaat schappijen, welke tezamen het consortium in Perzië vormen, hebben ir. L. E. J. Brou wer benoemd tot directeur-generaal der beide maatschappijen voor de productie en verkoop van olie in Perzië. Ir. Brouwer werd op 1 Juli 1910 te Am sterdam geboren. Hij bezocht de Techni sche Hogeschool te Delft, alwaar hij in 1931 het diploma van mijningenieur be haalde. Ir. Brouwer kwam in 1931 op de geolo gische afdeling van het hoofdkantoor van N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschap pij te 's Gravenhage. Hij werkte in Duits land, het Verre Oosten, Egypte en de Ver enigde Staten. In 1953 kreeg ir. Brouwer de leiding van de hele geologische afdeling op het hoofd kantoor van de BPM. Op 1 Januari 1954 werd zijn taak uitgebreid met de coördi natie van de werkzaamheden van de geo logische en productieafdeling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (3e pred.pl.) H. Talsma te Den Haag; te Nieuw Beyerland R. T. Huizinga, cand. te Groningen. Aangenomen naar Terhorne C. v. Duin, vicaris te Leiden. Bedankt voor Tholen P. Westland te Waarder; voor Spijk (Gr.) H. A. Lauren- tius te Beerzerveld. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. d. Sluijs) A. Brouwer te Barne- veld. Aangenomen naar Andijk drs. J. Vegh te Wons (Fr.), die bedankte voor Nieuwe Pekela. Bedankt voor Wolvega A. Reen te IJlst; voor Nederhorstden Berg M. D. Geleyn- se te Winsum (Fr.); voor Overschie (2e pred.pl.) F. Pijlman Jr. te Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hamilton (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) L. Floor Jr. te Opperdoes. Bedankt voor Rotterdam-C. J. H. Vele- ma te Zwolle. Geref. gemeenten Bedankt voor Middelharnis T. Dorre- steijn te Opheusden. Woensdag zal de Zweedse academie van wetenschappen de Nobelprijzen voor che mie en natuurkunde toewijzen. Ingelichte kringen zeggen dat de prijs voor chemie zal gaan naar de 53-jarige professor Linus Carl Pauling van het Technisch Instituut van Californië. De prijs voor natuurkunde valt waarschijnlijk ten deel aan twee in Duitsland geboren deskundigen op het gebied van de atoomstraling, professor Max Bern, verbonden aan de universiteit van Edinburgh en professor Walther W. Bothe uit Heidelberg. Pauling heeft zich onderscheiden bij het onderzoek naar de structuur van enige der zwaarste mole culen. Verleden jaar kreeg de Duitser Hermann Staundinger de prijs voor pres taties op het zelfde terrein. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten een voorstel doen toekomen tot verlening van subsidies in de kosten van restauratie van een aan tal monumenten van geschiedenis en kunst in deze provincie. In totaal worden 38 ob jecten voorgedragen voor subsidie tot een totaal bedrag van f 799.697.42. Een groot deel hiervan, namelijk f 323.500, is bestemd voor restauratie van de Oude Kerk te Delft, waarvoor de provincie reeds eerder een bedrag van f 50.000 beschikbaar stelde. Verder moet onder meer de Waag te Gou da, die in 1668 door Pieter Post is gebouwd, dringend worden hersteld. Een subsidie van 15 percent der kosten hiervan zal de provincie komen op een bedrag van f 32.550. Voor de grote of St. Catharijne- kerk te Brielle wordt een aanvullend sub sidie van f 17.250 voorgesteld. Het subsidie programma vermeldt ook een aantal Her vormde Kerken, waaronder die te Lisse. De president van de rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door een chemische fa briek te Rotterdam tegen een chemiseh- pharmaceutisch bedrijf in Zeist. Tussen deze firma's loopt al sedert 1948 een ge schil over het gebruik van de uitdrukking „doet wonderen", welke beide firma's in advertenties bezigen ten opzichte van een harer producten. In SeDtember 1954 heeft de Zeister fir ma in de vakbladen voor de pharmaceuti- sche detailhandel en de drogisten adver tenties geplaatst over deze kwestie. Of schoon de naam van de Rotterdamse firma niet werd genoemd achtte deze zich dooi de publicatie benadeeld en verzocht zij in een door haar aanhangig gemaakt kortge ding veroordeling van de Zeister firma tot het intrekken van de advertenties. De president van de Utrechtse recht bank heeft nu aan de Zeister firma ver dere plaatsing van de advertenties verbo den. Voor elke overtreding van dit verbod is een dwangsom van f 10.000 bepaald. De Zeister firma moet bovendien het vonnis op haar kosten publiceren in de vak bladen. De president achtte de feiten onwaar vermeld, waardoor de Zeister firma zich aan een onrechtmatige daad heeft schuldig gemaakt. Volgens het vonnis heeft het kwetsend karakter der advertenties schade veroorzaakt aan de Rotterdamse firma. De minister van Wederonbouw en Volks huisvesting is onder bepaalde voorwaarden bereid gevonden, ten behoeve van de stich ting van een complex van 256 woningen, te bouwen in twaalf woonlagen, op gron den, begrepen in het Weder oobou wol an Sport! a an-Zorgvliet te 's-Gravenhage (gedeelte „Meer en Bos"), boven de nor male premie volgens de thans geldende financieringsregeling voor particuliere wo ningbouw, een extra premie van f 1000 per wonimg toe te kennen. Door de beschik baarstelling van deze extra premie wil de minister de uitvoering van hoogbouw sti muleren, teneinde hiermede ervaringen op te doen, met name ten aanzien van de bouwkosten. Dit delen B. en W. van 's-Gravenhage mede in een voorstel aan de raad, behelzende een gedeeltelijke herzie ning van bovengenoemd wederopbouwplan. Er dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat in dit plan nog meer wonmgbouwplannen in hoogbouw zullen worden uitgevoerd, aldus B, en W. Het plan voorziet in de stichting van een achttal flatgebouwen, bevattende deels 12, deels 13 woonlagen. Zes van deze ge bouwen zijn ontworpen op gronden, gele gen tussen de Ericalaan en de Heliotroop laan, en de overige respectievelijk in de Noordelijke hoek van het plan en ten Wes ten van het Zuidelijke einde van de Erica laan. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Toga!, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Ruim tienduizend Duitsers zullen op 1 December in het Wembley-stadion in Londen aanwezig zijn om de landenwedstrijd voet bal tussen Engeland en Duitsland bij te wonnen. De 10.200 plaatskaarten, die aan Duitsland waren toegewezen, zijn alle reeds verkocht. Twaalf speciale treinen zullen de Duitse voetballiefhebbers naar Oostende brengen, van waar zij per boot de reis naar Dover zullen voortzetten. Ruim 500 Duitsers zullen de tocht per vliegtuig maken. De bijeenkomst in het „Scala"-theater te 's-Gravenhage van Donderdagavond, waar Audrey Hepburn als gast zou optreden in het programma van Toon Hermans zal niet per televisie worden uitgezonden, zo deelt de Nederlandse Televisiestichting mede. De filmmaatschappij, waarmee Audrey Hepburn een contract heeft, wenst de film ster geen toestemming te geven tot eniger lei optreden in een programma dat ook door de televisie zou worden uitgezonden, zulks in tegenstelling tot oorspronkelijk aan de Bond van militaire oorlogsslachtof fers gedane toezeggingen. Onder die om standigheden had de Nederlandse Televisie stichting aanvankelijk besloten de bijeen komst niet te laten doorgaan. De avond zal echter wei doorgaan. Toon Hermans brengt gedeelten uit zijn „Zaza"-program- ma en Audrey zal op het toneel verschij nen echter zonder in een scène mee te spe len. Aanstaande Donderdag zal Keizer Haile Selassie van Ethiopië te Kinderdijk een van de vier voor zijn land in aanbouw zijnde sleepboten te water laten. Bij die gelegenheid zal hem een model van de sleepboot worden aangeboden dat vervaar digd is door de modelbouwer H. Brood te Haarlem, over wiens bedrijf wij onlangs uitvoerig schreven. Foto: De laatste hand wordt gelegd aan de radarinstallatie van het model. „Een advocaat in de dop", schreef een scholier in zijn proefwerk, „is iemand die later een goede advocaat zal wor den, want goede advocaat maakt men van eieren". Tegen deze verklaring is natuurlijk wel iets in te brengen, maar in één opzicht heeft onze scholier gelijk: hij legt verband tussen de rechtsgeleer de en het mengsel van brandewijn, eieren, suiker en notemuskaat. Advo caat, uit het Latijnse advocatus, bete kent letterlijk: bijgeroepene en in het bijzonder degene die tijdens de Romein se Republiek door een gedaagde te hulp geroepen werd om hem voor het ge recht bij te staan. Vrijwel dezelfde be tekenis heeft het woord nu nog. De bij stand wordt veelal verleend door het houden van een pleidooi. Daarvoor moet de advocaat goed bij stem zijn en als een uitnemend smeersel voor de keel be schouwde men (en beschouwt men wel licht nog) de bovengenoemde drank, die daaraan de naam advocatenborrel, kort- \weg advocaat (je) ontleende. Vanochtend heb ik het eerste rose suiker beest in mijn schoentje gevonden; ik weet niet zeker of het een geit met een rugge- graatsvergroeiïng of een nogal ziekelijke dromedaris was en ik kan het nu ook niet meer naeaan, want ik heb hem opgegeten. Met 90 kilo kijk je niet meer op een beest meer nf minder, maar 's morgens om 6 uur smaakt het naar. Ik had mijn schoenen vol komen argeloos bij de gaskachel gezet en er nog helemaal niet op gerekend. Hoorde wel even iets rommelen over het dak, maar dacht dat het de wind was. Ik vind dat-ie aardis vroeg is besonnen: leuk dat hij di rect aan mij gedacht heeft: hij is altijd goed voor mij geweest. Ik hoop dat het de eerstvolgende keer droptnffees zullen zijn. Er is niets dat om 6 uur zo goed valt als droptoffees. Ik zal nu vanavond miin ver langlijstje in mijn rechterschoen leggen; het heeft nog wel even de tiid. maar dan kan hij rustig uitzoeken. Ik wil een scooter, steunzolen, langspeelplaten van Frankie Laine en een zijden pyjama, een bouvier en haarwater en de verzamelde werken van Micky Spillane. Meer wil ik niet hebben. Ik ben een eenvoudig man. Een rose villa aan de Rivièra en een Rolls Royce wil iedereen hebben. Dat is, om dat fijne woord te gebruiken, te burgerlijk. Nou, en bur gerlijk ben ik niet, geeft u mij maar Frankie Laine. Ik heb het altijd goed met Sinterklaas kunnen vinden. Hij weet dat een suikeren beest, hoe rose en hoe vroeg in de morgen ook, de eenzaamheid, waarin elk genie nu eenmaal moet leven, voor een ogenblik doorbreekt en opheft. Hij is een groot en goed psycholoog en een waarachtig kin dervriend, ook voor het kind dat in zoveel grijsaards (zoals ik) leeft. Met dat mierzoete rose dier vanochtend in mijn schoen is een wekenlange droom wereld begonnen. Ik dacht: „wat klopt daar?" en het was mijn hart vol verwach ting. Vol verwachting van de suikerzoete, rose dromen die nu misschien verwezen lijkt gaan worden. Daar wachten wij we zenlijke dichterzieltjes altijd op. Elke nieuwe morgen kijken wij wat er in het schoentje is, elke nieuwe morgen naar wat de dag nu weer brengen zal. Het heeft niet altijd met heren-met-baarden te maken. Ook wel eens met het tegendeel. Maar altijd zoet en altijd rose. Ik weet zeker dat hij ervoor zorgen zal. Misschien morgen al wel. ELIAS ADVERTENTIE Wegens verduistering van geld Op aanwijzing van de Haarlemse politie is Maandag door de rijkspolitie te Wijhe aangehouden de 29-jarige verkoopleider J. M. H. I. uit Arnhem, werkzaam voor een Haarlemse N.V. Hij werd er van verdacht, ten nadele van deze N.V. verscheidene bedragen, die hij van cliënten ontving, ten eigen bate te hebben besteed. Hiermee zou een bedrag van ongeveer driehonderd gul den gemoeid zijn. Bovendien werd hij er van verdacht, uit een onkostenikas. die hij on der zich had, ongeveer f 274 te hebben ver duisterd en valse declaraties te hebben in gediend. Van I., die door de Haarlemse po litie werd overgenomen, is ingesiloten. STOCKHOLM. Na de beschieting van Engelsche visschersschepen bij Dog- gersbank door Russische oorlogsschepen heeft zich. naar nu blijkt, een dergelijk feit voorgedaan met een Zweedsch schip, de „Aldebaran" Toen het zich in het Skagerrak bevond, naderde zeer snel een groot oorlogsschip, dat de „Aldebaran" met zijn zoeklichten begluurde en plot seling begon te schieten. Ook nadat zeer snel de Zweedsche vlag was geheschen, bleven de kogels de bimanning om de ooren vliegen. Die beschieting duurde een kwartier, toen werd het stil. De „Aldebaran", die gestopt was, zette zich wederom in beweging, doch terstond werd de kanonnade hervat, en dat duurde nog tiep minuten. Toen stoomde b«t oor logsschip met bedekte vuren weg.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5