Toneelamateurs moderniseerden kleedkamers en speelruimte Kort en bondigl E.M SE R KALENDERS 1955 Boekhandel VEKO Fanfareklanken in de Waalse Kerk „Neo-liberalisme en neo-socialisme" Vluchtelingenhulp 1954 Lekespel-avond in het Concertgebouw „Beschuit met muisjes" Federmann-optiek DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 In Het Wapen van Heemstede OSRAM LAMPEtf „TRESLONG"-NIGHT BY CANDLELIGHT District Haarlem NPV hield najaarskampvuur Jubileum bij Van Gend en Loos „Haarlemmers hebben reden tot grote dankbaarheid" Onderdeel van Hervormde Najaarsactie in Haarlem IJzervlechter kreeg 1500 volt door zich heen Amateurtoneel Inbraak in opleidingsschool aan de Dreef te Haarlem Veertienjarige jongens ontvreemdden geld Jeugdforum van Jonge Kerk in Overveen Benoemingen bij onderwijs in de gemeenteraad Koor Katholiek Haarlem met „Les Béatitudes" Burgerlijke Stand van Haarlem yy De werkende leden van de Heemsteedse vereniging „Nut en Genoegen" hebben be wezen niet alleen tot acteren in staat te ztfn, zij gaven bovendien blijk bijzonder vaardig te zijn in het hanteren van hamer, zaag en beitel, wanneer het noodzakelijk is de toneelaccommodatie te verbeteren. Deze vereniging maakt namelijk reeds vele jaren gebruik van de toneelzaal van hótel Het Wapen van Heemstede, die in de loop der tijden dringend behoefte aan enige herzie- nig had gekregen. In overleg met de eige naar, die de benodigde materialen verschaf te, besloten zij de restauratie zelf ter hand te nemen, waaraan zij sedert Juli van dit jaar welhaast ieder uur van hun vrye tijd hebben opgeofferd. Maar het resultaat be tekent een waardige bekroning voor deze betoonde ijver, want zij zullen voortaan hun stukken in een belangrijk verbeterde omge ving kunnen opvoeren. In de eerste plaats werd het toneel ver groot, en van een loshangende bekleding voorzien, zodat men zich niet meer tot stuk ken met één decor behoeft te beperken. Verder heeft de kleedkamer een geheel nieuw intérieur gekregen, compleet met verlichting en verwarming, waarbij zowel voor de kapper als voor de garderobe een ruime plaats kon worden gereserveerd. Te vens beschikte de vereniging over een vak kundige electricien, die een zodanig scha kelbord wist aan te brengen, dat alle ver lichting van toneel en zaal nu op één punt kan worden bediend. Aldus heeft „Nut en Genoegen" een prestatie geleverd, welke in deze omgeving ongetwijfeld uniek mag worden genoemd. Zaterdagavond werd het vernieuwde to neel voor het eerst bespeeld met de opvoe ring van „Geef ons hedenvan Arie van der Lugt, waarvan als gewoonlijk 's middags reeds een voorstelling was ge geven voor de Heemsteedse bejaarden, die een dankbaar en enthousiast publiek vorm den. Het lag geheel in de lijn der verwachtin gen, dat de avondvoorstelling ditmaal een enigszins ongebruikelijk einde heeft gehad. Want voor deze gelegenheid betrad de eige naar van hótel Het Wapen van Heemstede, de heer C. Wijngaarden, het toneel om zijn niet geringe lof en dankbaarheid voor deze sympathieke houding van „Nut en Genoe gen" onder woorden te brengen. Daarna reikte hij een groot aantal bloemstukken uit aan de dames, die haar echtgenoot of ADVERTENTIE Beter licht voor Huishouding en industrie Wie gemeend mocht hebben, dat de fan farecorpsen ten gevolge van hun instru mentale bezetting op een éénzijdige vorm van musiceren aangewezen zijn en dat zij alleen maar voor volksfeesten wat kun nen betekenen met het spelen van vrolijke marsen en andere amusementsmuziek, zou Zaterdagavond bij het optreden van het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort op het concert in de Waalse Kerk te Haar lem wel tot andere gedachten zijn geko men. Hij zou met verbazing en (zo hij een muzikaal mens geweest mocht zijn) met verheugende voldoening hebben geconsta teerd. dat ook met een fanfarecorps de wijding van de muzikale schoonheid ge bracht kan worden. Bij de samenstelling van het programma had dirigent Jan Groot zich gericht naar het karakter van de uit voeringsruimte. Muziek van Bach en Han del had hij gekozen, uiteraard in bewer kingen. Maar ook oorspronkelijk fanfare- werken met de Partita piccola van Gerard Boedijn en de parafrase over „Harre mei- ne Seele" van Ruh, welke composities het kunstzinnige peil van de avond hoog hiel den. Bij de uitvoering hiervan liet Jan Groot zich kennen als een uitstekend muzikant, die het wezen van de muziek doorgrondt en haar tot levende werkelijkheid weet te maken met de melodische welvingen, rhythmische stuwingen en expressieve nuanceringen. En bovendien bleek hij een goed kenner van de instrumentale moge lijkheden van de fanfare-bezetting. Daar van getuigde niet alleen de logische op stelling der instrumenten, maar ook de doeltreffende afweging der klanktimbres. Dit moet de leden van „Wilhelmina" de voldoening schenkende wetenschap geven, dat alle instrumenten van gelijke muzikale waarde kunnen worden beschouwd. Natuurlijk bleef er ten aanzien van som mige uitvoeringen wel wat te wensen. Zoals de stemming in het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" en de rhythmi sche gelijkheid in de variaties van het Larghetto uit een orgelconcert van Handel, maar voor uitvoeringen als die van de Par tita piccola en de genoemde parafrase past een woord van lof voor de edele toonvor- ming en door en door muzikale opvatting. In aansluiting hierop moge melding ge maakt worden van de verrassend goede acoustiek van de kerk voor fanfaremuziek. Op dit kerkconcert musiceerde „Wilhel mina" in afwisseling met de organist Hen drik Lasschuit, die vier orgelwerken op verzoek speelde. Een fantasie over „Een vaste burcht" van Jan Zwart klonk als inleiding van de avond en het slot daarvan bleef in hetzelfde muzikale klimaat met het Postludium op Psalm 42 van Feike Asma, de schoonzoon van Jan Zwart en diens muzikale geestverwant. Een mooi verzoeknummer was het Lar go van A. Vivaldi, al had ik deze nobele muziek liever zonder tremulant willen horen. Van de orgelvirtuoos Alexander Guilmant voerde Hendrik Lasschuit het technisch vrij veel eisende „Morceau de Concert" uit, dat afgezien van enkele on effenheden een respectabele prestatie werd, waaraan het kinderlijke gerucht van het rammelende speelmechaniek wel af breuk deed. P. ZWAANSWIJK verloofde al die tijd voor deze werkzaam heden hebben afgestaan. Ten slotte wendde de heer Wijngaarden zich tot de penning meester om hem mede te delen, dat hij als tegenprestatie besloten had de vereniging tot 1 November 1955 voor haar uitvoerin gen en repetities gratis de beschikking over de zaal te geven. Een mededeling, welke uiteraard met een enthousiast applaus en een dankwoord van de heer L. Beek ontvan gen werd. Op stuk en spel komen wij terug na de tweede opvoering, welke op Zaterdag 6 November in dezelfde zaal plaats heeft. ADVERTENTIE 3 NOV. in TRESLONG-HILLEGOM Optreden van ELVIRA Y MARINO, MARIA ZAMORA e.a. Menu's vanaf 4.50. Tafelreserv. K 2520 - 5347 Voor de afdelingen Haarlem en Bloe- mendaal van de V.V.D. hield dr. S. Elzinga, oud-inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, een voordracht over het onderwero: „Neo-liberalisme en neo-socialisme". Hij gaf eerst een historisch overzicht en merkte op, dat het liberalisme in staatkun dige zin pas ontstaan was na de Franse Revolutie en de liberalen speciaal in de eerste helft van de vorige eeuw strijd moesten leveren tegen de conservatieven. Liberalisme bestreed in de eerste plaats het absolutisme, zoals men dat in die periode nog in zeer vele landen kende. Liberalisme was dus een staatkundig streven. Met de sociale kant van het leven hield het zich al evenmin als de conservatieve groep bezig. In dit tijdperk was de politieke strijd anders gericht. In Nederland deed men in deze periode vrijwel niet aan de economischee wetenschap. Van een „libe rale economie" was geen sprake. Een grote fout, die nog steeds veel ge maakt wordt, is dat men kapitalisme ver eenzelvigt met liberalisme en dat men het liberalisme verantwoordelijk stelt voor de slechte arbeidstoestanden in de 19e eeuw, aldus spreker. Hiermede heeft het libera lisme niets uitstaande. Voor de slechte ar beidstoestanden in de vorige eeuw waren de werkgevers en niet de liberalen aan sprakelijk. Ook Marx sprak van de werk gevers en niet van de liberalen. De libera len hebben trouwens reeds in de tweede helft van de vorige eeuw veel gedaan door mede te werken aan een begin der sociale wetgeving om betere arbeidstoestanden te scheppen. Thorbecke was nimmer een absoluut voorstander van staatsonthouding. Hij liet de staat wel degelijk optreden waar dat nodig was zoals bij de spoorwegen, onder wijs, kunstzaken, invoering van een directe belastingheffing enz. Dl*. Elzinga besprak voorts het commu nistisch manifest van Marx en Engels. In dit manifest staan wensen, waarvoor de huidige socialistische dogmatiek nog steeds ijvert, hoewel de voorspelling van de Ver- elendung niet is uitgekomen. Integendeel, de arbeiders hebben zeer veel gewonnen en de middenstand heeft zich gehandhaafd. Sinds 1890 trachten de socialisten hun doel langs de parlementaire weg te berei ken. In het moderne socialisme is meer dan voorheen het sociaal ethische element ver tegenwoord, maar het sociaal dogmatisme is nog steeds belangrijk. Het neo-liberalisme heeft voor de toe komst een belangrijke taak o.a. ook tegen over de democratie. Democratie is in wezen denken aan de medemens en dragen van verantwoordelijkheid. De opvoeding tot de mocratie als kweken van een sociale ge zindheid, beschouwt spreker vooral ook op de scholen, doch ook daarbuiten, als een be langrijke taak. Zaterdagavond verzamelde een aantal groepen van het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" in de Wilhelminastraat om achter de dis trictsband op te trekken naar het terrein van de groep „De Camerons" aan de Tet- terodeweg te Overveen voor het houden van het jaarlijkse districtsnajaarskamp- vuur. Onder de vele welpen, voortrekkers, verkenners en leiders, die op eigen gele genheid naar het terrein waren gekomen, bevonden zich de verkenners van „De Bos- lopers", de B.E.-groep van de stichh'ng „Meer en Bos", voor verpleging van toe- valleiders. (B.E. betekent „bizondere ei sen"). De districtscommissaris, hopman ir. J. Pool, opende het kampvuur met een kamp vuurspreuk, waarin hij de wens uitsprak, dat de warmte en de gloed van het vuur op alle vijfhonderd aanwezigen mochten overgaan. Hierna wierp hij een stuk ver koold hout in het vuur. dat afkomstig was van het vorige kampvuur; aldus symboli seerde hij het feit van het eeuwig bran dende vuur der broederschap. De Meervo- gels uit Hoofddorp brachten aardige re creaties, die met de gebruikelijke yells werden beloond. Recreaties aan het kamp vuur zijn door de jongens geïmproviseerde sketchjes, die met eenvoudige middelen en zonder veel voorbereiding worden opge voerd. Originaliteit is dus een eerste ver eiste en De Meervogels verdienden ook in dit opzicht alle lof. In deze donkere omgeving bij het door de wind hoog oplaaiende vuur met zijn imponerende vonkenfontein ontkwam geen der jongens aan de machtige sfeer van saamhorigheid als padvinders van de grote wereldbroederschap. Hopman G. Götzen vertelde een verhaal over de spannende avonturen van vuurtorenbouwers, die op een eenzame rots in de branding van de Pacific-kust hun werk verrichten. Hopman E. Lanz sloot met de bede, dat God allen zou sterken bij de nakoming van hun pad- vinderswet en het navolgen van de belofte. Woensdag 3 November hoopt de heer H. J. de Vries, Parkstraat 8 te Haarlem de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Van Gend Loos te Haarlem. De heer De Vries is aan de factorij Ged. Oude Gracht zeer gezien door de bij zonder prettige omgang met het publiek. HAARLEMMERS! U hebt reeds vele malen kunnen lezen over de ontstellende nood, waarin nog steeds, bijna tien ja- j ren nadat ons volk weder aan zijn op- bouw kon beginnen, honderdduizenden vluchtelingen uit Oost-Europese landen in kampen in Oostenrijk, Griekenland en andere landen verkeren. U hebt ge- lezen, dat slechts hulp op grote schaal van de gehele vrye wereld deze nood zal j; kunnen lenigen. Thans is er in ons land door het Co mité Vluchtelingenhulp 1954 een groot scheepse actie op touw gezet om tot zo danige hulpverlening te kunnen komen. Het is voor het eerst in de droevige ge schiedenis van het vluchtelingenwerk, dat een geheel volk voor de zaak der vluchtelingen in beweging komt en er is goede reden om te mogen verwach ten, dat dit Nederlandse voorbeeld in andere landen navolging zal vinden, mits deze poging slaagt. Als er ooit een stad is, die aan dit slagen zal willen medewerken, dan moet het onze stad zijn, onze inwoners, vvien het lot bespaard is gebleven verdreven te zijn van huis en haard. Er wordt thans geen collecte op straat of langs de huizen gehouden. Ik wek echter alle inwoners van onze stad op. om mede te doen met de actie van werkgevers- en werknemers-organisa ties, waarbij de werknemers één uur loon ten bate van de vluchtelingen af staan en de werkgevers het aldus ver kregen bedrag door hun bijdragen ver dubbelen. Het gemeentebestuur van Haarlem ging hierin voor door het be sluit te nemen de vrijwillige bijdragen van het gemeentepersoneel te verdub belen En voor degenen, die geen werkgever of werknemer zijn, of meer willen ge ven, is daar gironummer 5100 van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 te 'sGra- venhage. Ik vertrouw, dat, wanneer aan het einde van deze maand de balans van deze actie wordt opgemaakt, Haarlem In de rij der gemeenten een ereplaats zal innemen De burgemeester van Haarlem, CREMERS Of x>OOOCOOOCOOOOOC<XX?CO(XXX>COCCOOCCOCOOOOOa)OC<XC)OCOCOCC< De Najaarsactie van de Hervormde Kerk die wordt gehouden onder het motto „De grote trek" bracht gisteravond veel oude ren en jongeren bijeen in het Concertge bouw. Daar werd door een groep uit de Hervormde Jeugdraad een leken-spel op gevoerd, dat tot titel droeg „Wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen." Het kerkelijke karakter van deze bijeen komst kwam tot uiting in de bewuste anonymiteit van de spelers en werd nog eens geaccentueerd door de opmerking vooraf van ds. J. Kroon, dat het hier niet ging om de kwaliteiten van het spel, maar om het getuigen van Christus' heerschappij over het leven. Toen het doek opging zette tegelijk het orgel, dat daarachter zichtbaar werd, het gezang „Komt nu met zang van zoete tonen" in en de talrijke aanwezigen zon ren d'e aan het spel voorafgaande gees telijke liederen. Het leken-spel, dat na de oorlog speciaal bij het kerkelijk jeugdwerk begint te her leven, heeft van de oude kerkspelen zijn bestaansreden, aanschouwelijke verkondi ging van het Evangelie, geheel overgeno men, evenals zijn grote soberheid, die slechts datgene toelaat wat de zeggings kracht ten goede komt. Dat karakter had ook dit werk, dat de tegenstelling tussen het teeen „beter" weten in prijsgeven van zichzelf in het volgen van Christus en grondig beredeneerde zelfhandhaving van de mens, die niet over zich laat lopen. Het contrast kwam tot uiting in het optreden van twee broers, waarvan de een zich op werkt tot grootgrondbezitter en de ander een aanzienlijk erfdeel besteedt aan de exploratie van nieuw, vruchtbaar land om voor zijn verarmde dorpsgenoten een beter bestaan mogelijk te maken. Daarbij zit alles hem tegen: er moet een toegangsweg door een sterk hellend lavaveld gehakt worden, een slopend karwei, dat steeds minder betaald wordt omdat zijn middelen uitgeput raken, verloop onder de arbeiders, die door de andere broer, de grootgrond bezitter uitgeknepen worden en andere tegenslagen. De ondernemer van het werk sterft aan uitputting kort voordat arbeiders opgewonden komen vertellen, dat het nieu we land is opengelegd. Op het snel, waarvan de tonelen werden afgewisseld door verbindende tekst en solozang, volgde als epiloog de uitspraak van Christus „Indien iemand achter Mij wil gaan, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij". De bijeenkomst werd besloten met gemeenschappelijke zang van een aantal geestelijke liederen, die het antwoord op de boodschap in het lekespel inhielden. ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTIUES ALLEEN ECHT MET DIT -+m HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID Ongeval met goede afloop Maandagmiddag omstreeks twaalf uur raakte de 56-jarige ijzervlechter R. Venema uit Haarlem, die werkzaam is bij het in aanbouw zijnde P.T.T.-gebouw aan de Bal juwslaan in Haarlem, met een ijzeren staaf van 3'/» meter lengte de bovenleiding van de Nederlandse Spoorwegen, waarop 1500 volt staat. Zodra V., die op droog hout stond, de stroom door zijn lichaam voelde, liet hij de staaf los, die, staande tegen de leiding, met de onderkant het vlechtwerk van het gebouw raakte. Het gevolg was, dat dit vlechtwerk onder spanning kwam te staan, waarop een waterleidingbuis van het bouwwerk smolt. De schade is gering, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het is een verblijdend teken, dat de grote Nederlandse toneelschrijver Herman Heyermans niet dood is voor onze ama teurspelers. Geeft de vereniging, die zijn naam in haar vaandel voert, jaarlijks min stens een voorstelling van zijn stukken, gisteravond kwam in de stadsschouwburg de vereniging „Door Inspanning Uitspan ning" aan bod met Heyermans' „Beschuit met muisjes". De opvoering mocht in haar totaliteit belangrijke wensen onvervuld laten, ze bood een aantal persoonlijke spel- prestaties, die haar tot een aanschouwen waardige onderneming hebben gemaakt. Soms heffen zulke persoonlijke toneelda den een voorstelling boven het plan, dat haar aanvankelijk scheen beschoren. Men haalt opgelucht adem. Het blijkt allemaal wel mee te vallen. Naarmate de voorstel ling vordert komt er sfeer in en karakter. Aan het slot heeft men het gevoel van vol doening. Het ware immers zo jammer, wanneer de moeite en arbeid, aan de op voering besteed, onbeloond blijven en dit toneelspelen uit liefhebberij als een soort averechtse liefde voor de toneelspeelkunst moet worden gekwalificeerd. „Beschuit met muisjes" had sfeer en had karakter. De voornaamste verdienste daar voor verwierf zich Piet de Wit, die de rol van Prosper Bien Aimé op zich had ge nomen en de figuur alle schijnheiligheid, gewetenloosheid, onmeedogendheid en si nistere kracht schonk, welke Heyermans er in heeft gelegd zonder verwaar lozing van de behoedzame wijze, waarop hij dit heeft gedaan, zodat de figuur ner gens de proportie kreeg van de marqué, maar scherp gedifferentieerd werd neer gezet. Een stukje toneelspel, dat veel goed maakte van de tekorten, die dezelfde spe ler als regisseur aan den dag had gelegd, omdat hij zijn spelers niet tot een eenheid wist te binden, waaraan een schromelijk tekort aan tempo ten grondslag ligt. Al dat wit. al die pauzes, vooral in I houden het spel op. Het slot van het eerste bedrijf demonstreerde ook een gebrek aan tekst vastheid, die men voor een deel aan de spanningen van de première mag toe schrijven, maar die dan toch niet verant woord was. Het tempotekort beïnvloedde de wederzijdse reacties ongunstig. Met horten en stoten kwam de intrige op gang. De motor liep. maar zij liep niet gesmeerd. En dat steekt nauw bij een auteur als Heyermans, wiens dialoog is geschreven op de basis van tekstvastheid en tempo. Anders wordt ze brokkelig en verliest in die brokkeligheid haar kracht. Ze is toch al niet zo modern met haar vele staccato's. Ze moet vloeiend zijn. Ze was dat in I kennelijk niet. Enfin, hoe verder men kwam, hoe beter het ging. De leden van DIO groeiden in hun spel. Koos Toornend typeerde oom Aristide zeer fraai, vooral in zijn komische expressies, die hij geestig accentueerde met een zwierige plastiek. De stuurse Pollie van mevr. Dick Jansen-Meijer was echt en aandoenlijk, de onderworpen echtgenote van Gé Kip-Ram een tikje larmoyant, maar wel doorvoeld. Zoon Charles in zijn op standige smart om zijn lot kreeg van Dick Antonisse veel overtuigingskracht mee, het brutale en eerlijke nest, dat dochter Felicite is kwam bij Miep van Dam-Elderbroek goed tot haar recht. De overige medespe lenden kwamen minder in het stuk voor. De grootmoe was bepaald zwak. Als en semble bereikte het gezelschap niet het niveau, dat men zich voor een zo op hoor en wederhoor ingesteld stuk wenst. Zelfs de kleinste zinnetjes zijn bij Heyermans niet zonder betekenis. Ze maken de karak ters uit, vragen om een dieptewerking, die ze, oppervlakkig uitgesproken, niet krijgen. De regie had hierin moeten voorzien. De sterk geprononceerde figuur van de hoofd persoon Prosper Bien Aimé deed ons ech ter de lacunes snel vergeten? Door hem op de eerste plaats kwamen Heyermans en het toneelminnend publiek aan hun trekken. P. W. FRANSE. In de nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de Christelijke opleidings school aan de Dreef. Men is binnengedron gen via een openstaand raampje van het toilet. Vermist worden een verrekijker, een koperen vaas, een nikkelkleurige beker en een paar pakjes cigaretten. Bovendien heeft men twee flesjes limonade soldaat gemaakt. De politie houdt er rekening mee, dat men te doen heeft met jongenswerk. En kochten er zaklantaarns van Maandag bemerkte een kolenhandelaar, die kolen loste in de Amsterdamsebuurt, dat uit een portemonnaie, welke zich in de cabine van zijn auto bevond, ongeveeer twaalf gulden was verdwenen. Hij ver dacht van deze diefstal twee jongens van ongeveer veertien jaar, die bij zijn auto hadden rondgescharreld en hem bij het lossen behulpzaam waren geweest. Na verloop van enige tijd heeft een agent de beide jongens op de Koudenhorn aangehouden. Zij hadden intussen beiden van het geld een zaklantaarn gekocht. De rest van het geld hadden zij tussen de dak pannen van een schuurtje verstopt. De po litie heeft proces-verbaal opgemaakt. Op II November zal in Overveen een jeugdforum voor jongeren van 17 tot 30 jaar gehouden worden op initiatief van de Jonge Kerk aldaar met als thema: „Is er in ons leven nog plaats voor het geloof in Jezus Christus?" Forumleider is de heer D. C. L. van Dijk, leraar aan het Coornhertlyceum te Haar lem. De plaats waar dit forum gehouden zal worden is de Koningin Wilhelmina- school, Dompvloedslaan 56 te Overveen. Aanvang des avonds 8 uur. Op schrift gestelde vragen, welke niet behoeven te worden ondertekend, worden gaarne vóór 5 November ingewacht bij mejuffrouw E. W. G. C. van Ommeren, Oranje Nassaulaan 138 te Overveen, secre taresse van de Jonge Kerk. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor om met ingang van 1 Decem ber 1954 te benoemen tot onderwijzeres in vaste dienst bij het gemeentelijk voorbe reidend lager onderwijs in Haarlem de tijdelijke onderwijzeressen: mejuffrouw M. Bollebakker te Haarlem, mejuffrouw S. Grijseels te Heemstede, mejuffrouw E. Lex te Haarlem en mejuffrouw N. P. de Vries te Haarlem. Voorts verzoeken B. en W. de raad om te benoemen tot tijdelijk lerares in de plant- en dierkunde aan de HBS-B te Haarlem, mejuffrouw H. J. G. van Ooster hout te Haarlem en tot tijdelijk leraar in de klassieke talen aan het Lorentzlyceum, de heer dr. C. Spoelder eveneens te Haar lem. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 173 vette varkens. Notering: slagersvarkens 196—192, lichte 191—189, zouters geen notering, zeugen 172168, handel zeer vlot. Bovendien 2 nuchtere kalveren. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen De aarde mag dan niet plat zijn, voor de heer Charles E. Riddiford uit Washington is het een klein kunstje haar plat te maken. Als landkaartenexpert bij de Nationale Geografische Vereniging heeft hij een globe ontworpen, die hier op de manier van een parapluie in elkaar kan klappen. De bedoeling van deze uitvinding is de aan schaf van een globe te vergemakkelijken. Nü kost een aardbol nog tamelijk veel, doch wanneer zij volgens het ontwerp van de heer Riddiford vervaardigd zal worden, zal de prijs aanzienlijk dalen. BINNENLAND De directeur van de Amsterdamse Stads reiniging, ir. W. Ybema, is belast met de waarneming van de directie van het ge meente-vervoerbedrijf in de hoofdstad. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan provinciale staten voor, het pre sentiegeld voor de leden der Provinciale Sta ten te verhogen van f 15 tot f 20 per dag. Enkele andere provinciën zijn reeds tot een dergelijke verhoging overgegaan. Voorts stellen zij voor, de reiskosten te vergoeden overeenkomstig de te dezer zake voor de leden van Gedeputeerde Staten geldende regelen, aangezien de leden in toenemende mate gebruik plegen te maken van een eigen auto en in een enkel geval ook van een motorrijwiel. De landbouwer G. J. Adema te Stieltjes- kanaal is in zijn boerderij van de hooizolder gevallen. Hij viel met het hoofd op een cementen vloer. Toen zijn huisgenoten hem vonden, bleek hij reeds te zijn overleden. Maandag 8 November zal de directeur- generaal van de Landbouw ir. A. W. van de Plassche het onlangs gereed gekomen mo derne composteringsbedrijf, dat gebouwd is aan de Woudvaart ten Oosten van Sneek officieel in gebruik stellen. Deze nieuwe vuilverwerkingsinstallatie werkt volgens het „raspsysteem". Zij is in de vorm, waarin zij is gebouwd, de eerste in Nederland. Onder het commando van kapitein luitenant ter zee T. Jellema is het fregat „Dubois" Maandag omstreeks zes uur op de rede van Den Helder teruggekeerd, na een dienstverband van bijna veertien maanden in de Koreaanse wateren. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft ingesteld een commissie van advies, die tot taak heeft de technische en nautische vraagstukken, welke zullen zijn verbonden aan de plaatsing van een beweegbare stormvloedkering in de Rotterdamse Water weg, in studie te nemen en daarover advies uit te brengen. Voorzitter van deze com missie is ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat in de direc tie Benedenrivieren te 's Gravenhage. Hedenmorgen is te Breukelen het nieuwe centraal zuivellaboratorium. dat deel uitmaakt van de Sterovita-zuivelfabrieken geopend. Een belangrijk deel van het onder zoek van Nederlandse zuivelproducten, die bestemd zijn voor de export, zal door dit laboratorium centraal ter hand worden genomen. De burgemeester van de Franse gemeen te Tignes, het verdronken dorp aan de Isère, is in Gulpen ontvangen. De burgemeester, de heer Léon Boche, vergezeld van twee wethouders, was uitgenodigd voor een be zoek aan Gulpen ter gelegenheid van het eerste optreden van de nieuwe toneelvereni ging „Komodia" met het toneelstuk „Het verloren dorp" door Arie van der Lugt. HAARLEM EN OMGEVING In een vergadering van inzenders van de tentoonstelling „Keukenhof" is aan de fa. Carl van Empelen, Heemstede-Lisse, de wis selbeker uitgereikt voor haar inzending tuinaanleg. Deze firma heeft drie jaar ach tereen de eerste prijs behaald waardoor zij definitief in het bezit van de beker is ge komen. De conservator van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, dr. W. C. Braat, houdt voor de werkgroep Kennemerland van de archeologische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland op Vrijdag 12 Novem ber in café-restaurant Brinkmann, des avonds om acht uur, een lezing met iichtbeelden over ..De Vikingen in Zeeland". Het bestuur van het departement Haar lem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt op Donderdag 4 November om 13.00 uur in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem een bijeenkomst waar door dr. F. W. C. Blom, directeur van De Twentsche Bank N.V. te Utrecht, gesproken zal worden over het onderwerp: „Revaluatie als alterna tief voor een loonronde". Op Donderdag 4 November des avonds om acht uur wordt in de Bethelkerk aan de Floresstraat een dankstond voor het gewas gehouden. In deze dienst zal ds. D. Biesma vaji Hoogeveen voorgaan. Voor de leden van de vereniging Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld zal op Vrijdag avond 5 November te acht uur door de heer A. B. Wigman een lezing gehouden worden met lichtbeelden over „Het nationale park de Hoge Veluwe, natuur en kunst, fauna en flora, bos- en heidewereld". De groep Noord van de afdeling Haar lem van het Instiuut voor Arbeidersont wikkeling houdt op Dinsdag 9 November in de Koningin Emmaschool (Raafstraat) een gezellige bijeenkomst, waaraan medewerken Harry Rodenburg en Cor Zwart, respectie velijk in pianospel en voordracht. Op Donderdagavond 4 November om 8 uur zal in de Christelijk Gereformeerde Bethelkerk aan de Floresstraat in Haarlem- Noord een dankstond voor het gewas wor den gehouden. In deze dienst zal voorgaan ds. D. Biesma van Hoogeveen. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 Op Donderdag 11 November geeft het Koor Katholiek Haarlem een uitvoering van „Les Béatitudes" (De Zaligsprekingen) van César Franck met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de vocale solisten Corry van Beckum, Anny Bonarius, Henk Meijer, Joop Schuitemaker, Guus Kolkman en David Hollestelle. De dirigent is Albert de Klerk. OECUMENISCHE ZONDAG De Oecumenische Raad van Kerken heeft ook dit jaar de tweede Zondag van de advent, 5 December 1954, bestemd als Oecumenische Zondag. Op deze dag wordt de Oecumene in het middelpunt van het gebed en de prediking geplaatst. Op deze oecumenische Zondag zal in de kerken een collecte worden gehouden om het zich steeds uitbreidende oecumenische werk te steunen. HAARLEM, 1 November 1954 ONDERTROUWD: 1 Nov., W. J. Hulstein en A. Willems. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct., A. Schutter—Broekhoff; 30 Oct., Th. J. Jonker —van Steijn; M. C. G. Kolk—Ham; 31 Oct., A. M. Schrander—Woud; J. M. Goossens— Zonneveld. BEVALLEN van een dochter: 30 Oct., P. Poelman—Heijmel; L. A. B. van Duivenbo- dende Gauw; 31 Oct., T. M. de Jongvan den Broek; 1 Nov., J. Donkerlo—Termaat. OVERLEDEN: 29 Oct., A. M. JanusPe- perkorn, 58 j., Rijksstraatweg; A. Cliteur— van Leeuwen, 90 j., Westerhoutpark; J. Ver does—van den Sterren, 73 j., Soendastraat; D. de Vries, 76 j„ Staringstraat; M. Keppel —van der Walle, 49 j„ Jansweg; E. de Boer Somer, 82 j„ Spruitenbosstraat; 30 Oct., B. van Veen—van Scherpenzeel. 51 j., Hazepa- terslaan; H. Nottrot, 75 j.. Zuidpolderstraat; H. Nieuwenhuis, 61 j„ Hodsonstraat; 31 Oct., W. G. Dreijer, 85 j., Maerten van Heemskerk- straat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7