Officiële publicatie over mishandelingen Pieter Pijl-stichting streeft naar een leerstoel Kort en bondig Scherp antwoord aan Djakarta ^Brieven aan cle redactie Barnabas von Géczy en zijn solisten Auto sloeg over de kop op de Wagenweg Het vissersmonument Dichterlijke vrijheid St. Maartenoptocht op 11 November Haarlemmerliede Hcia riem m e rm ee r U 2,'et er beter mee WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Achttien Nederlanders in Rallye de Monte Carlo Inbraak in Blikfabriek Ontsnapte uit gesticht stal ene auto na andere Keizer van Ethiopië overziet de Dam Actie voor vivisectie-vrije geneeskunde De bedriegertjes in Minerva Theater Kinderkerk bestaat volgende week 175 jaar Burgerlijke Stand In IJmuiden Oost Bouw vdn achttien arbeiderswoningen Voorschot sport vereniging Lijnden danUtnar» m De Nederlandse regering heeft naar aan leiding van het feit, dat de Indonesische regering de inhoud van haar nota van 18 October betreffende de behandeling van de Nederlandse gevangenen in Indonesië „to taal negeert" thans officieel enige gevallen van mishandeling van gearresteerde Neder landers bekend gemaakt. Van de 31 gear resteerden onder verdenking van steunver lening aan benden op West Java, wachten nu al langer dan acht maanden 25 hun lot in grote onzekerheid af, omdat zelfs hun stukken nog niet in handen van het open baar ministerie zijn gesteld. Uit volledig betrouwbaar genoemde bronnen is de Nederlandse regering geble ken, dat tenminste 22 Nederlandse arres tanten lichamelijk letsel is toegebracht, omdat zij weigerden door de politie voor gelegde verklaringen te tekenen.- Volgens de officiële publicatie is een aantal van de Nederlandse arrestanten, sommigen zelfs in geboeide toestand, met vuistslagen en stukken hout tot bloedens toe bewerkt, waarvan in en kele gevallen bewusteloosheid het ge volg is geweest. Andere arrestanten werden in het gelaat gespuwd, op ge voelige plaatsen geknepen, met een bajonet gestoken en geslagen en 'met brandende sigaretten bewerkt. Nog weer tenminste twee andere arrestan ten heeft men bovendien ondergedom peld in een vijver, welke zich bevindt op het achtererf van een woning, gele gen aan de weg naar Lembang en hen daarbij langdurig het hoofd onder wa ter gehouden, teneinde aldus bekente nissen af te dwingen. Legio is het aantal gevallen van bedrei ging met repercussies contra familieleden van de aangehoudenen. Ook verbanning zonder vorm van proces naar het ge- vangenen-eiland Nusekembangan, neer schieten „op de vlucht" en toediening van injecties waren veel gebezigde dreigemen ten om arrestanten tot bekentenissen te brengen. Ondanks de door de Nederlandse re gering ingediende protesten blijkt de Indo nesische politie te Bandoeng er nog steeds De KNAC heeft niet minder dan achttien inschrijvingen ontvangen voor deelneming aan de Rallye van Monte Carlo. Startplaats München: Arndt, Overveen (Panhard); dr. v.. d. Bergh, Amersfoort (open Kapitan); Blansjaar, 'sGravenhage (DKW); Flinterman, 's Gravenhage (DKW); Heidendahl, Utrecht (Peugeot 203); Seven- stern, Maastricht (Jaguar Mark VII); Slote- maker, 'sGravenhage (DKW); Van Voorden, Zaltbommel (Porsche); Van Zijll, Arnhem (Opel Rekord); Dassen, Maastricht, merk onbekend. Startplaats Monte Carlo: Harlaar, Amster-, dam (Panhard); Dik, Haarlem (Fiat 1100 tv) Startplaats Lissabon: Gatsonides, Bentveld (Aston Martin). Startplaats nog onbekend: Hulsker Jr., Rotterdam (Fiat); Langestraat 'sGraven hage, merk onbekend; Richterich, Heerlen, merk onbekend; Verkamman van Keulen, Arnhem (Vauxhall of Mercedes); dr. Beek man, 'sGravenhage (Simca Aronde) start plaats Monte Carlo of Lissabon. (Verkort weergegeven) Krist. Hët artikel „Tien jaar geleden vielen tien vaderlanders voor een ver rader" in Haarlems Dagblad vam 25 Oc tober behoeft aanvulling en rectificatie. Het is onjuist dat Krist het adressen- materiaal en het archief van de Raad van Verzet bij zijn inval in het perceel Wagen weg 244 zou hebben bemachtigd. Zij die voor dit archief en daarmee voor de veilig heid van de leden van de R. v. V. verant woordelijk waren, hebben dit met gevaar voor hun leven in veiligheid gesteld. Het archief is in de tuin verstopt en Krist heeft het niet gevonden. Dit is trouwens uit^de loop der gebeurtenissen heel een voudig af te leiden: zou dergelijk bezwa rend materiaal zijn ontdekt, de bewoner van Wagenweg 244 zou. dit kan met zeker heid worden vastgesteld, ongetwijfeld zijn gearresteerd met alle gevolgen vandien. Het plan Krist te liquideren bestond reeds geruime tijd. Dat het vonnis is vol trokken in de ochtend, volgend op de over val, vindt zijn oorzaak in het feit dat nu was komen vast te staan, dat Krist de lei ding van de R. v. V. op het spoor was gekomen. Het is zelfs zo. dat twee groepen zich met die liquidatie hadden belast en dat de ene de andere slechts enige secon den is voor geweest. MARI ANDRIESSEN, COR RUSMAN, P. H. SCHRöDER. (Onm -'-'ellijk na de overval is een d'er ondertekenaren van bovenvermelde brief bij het hoofd van de plaatselijke K.P. ge komen en heeft deze medegedeeld, dat Krist alle bescheiden in handen had ge kregen. Het hoofd van de K.P. is steeds in deze overtuiging gebleven en blijkbaar ook later niet van het behoud van het archief in kennis gesteld. Vandaar.de ver gissing. Dat er twee groepen in actie wa ren op de bewuste ochtend van Krist's dood, valt toe te schrijven aan de activi teit van een der groenen, die blijkbaar het zekere voor het onzekere wilde nemen. De leider van deze groep was ervan op de hoogte, dat tiidens een Delta-bijeenkomst waar de drie verzetsorganisaties O.D., R. v. V. en L.O.K.P. waren vertegenwoor digd was besloten dat een andere groep, de K.P., de liquidatie voor haar rekening zou nemen. Red.) Krist. In uw blad van 25 October j.l. stond een goed geïnformeerd ar'tikel over de liquidatie van Fake Krist. Een klein zinnetje tussen haakjes heeft mij getroffen. De toenmalige R. v. V. zou grotendeels, maar niet geheel, communistisch geweest zijn.De volledige compagnie oo B.S.-sterkte van de R. v. V. in Haarlem-Noord, waarin ik tijdens de bezetting een leidende functie had, besfond slechts voor 8 uit commu nistisch gerichte leden. N. N. niet voor terug te schrikken enkele arres tanten te dreigen met de hen en hun familieleden wachtende gevolgen voor het geval zij hun onder dwang in het voor onderzoek afgelegde getuigenverklaringen voor de rechter zouden herroepen, aldus de mededeling van het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft men ingebroken in een blikfabriek aan de Spaarnwouderstraat. Men heeft zich toegang verschaft door een ruit van een raam van de werkplaats weg te nemen. In het. kantoortje werd uit een laadje f 82.50 en een bruine lederen damesportefeuille ontvreemd. Een 89-jarige bankwerker bracht Maandag avond een 16-jarige metselaar aan het po litiebureau Marconiplein te Rotterdam. Hjj had gezien, dat de jongen in de Mathenes- serstraat een aanrijding had veroorzaakt met een personenauto die beschadigd werd. De jongen was met zijn auto doorge reden, maar de bankwerker achtervolgde hem per motor en hij wist de jongen op de Schuttevaerweg tot stoppen 'te dwingen. Het bleek, dat de knaap Zondag uit het rijksopvoedingsgesticht te Ginneken was ontvlucht en in Breda een auto had weg genomen. Bij de Moerdijkbrug had hij mo- torpech gekregen, zodat hij de wagen moest achterlaten, Maandag was hij in Zwijn- drecht weer in een auto gestapt, die echter in de Grote Visserijstraat te Rotterdam niet verder wilde, omdat de benzine op was. Daarom nam hij in de Van Iielmont- straat wéér een andere wagen weg, waar mee hij de aanrijding veroorzaakte. De jongen is aan de kinderpolitie overgegeven. Hij woont in Rotterdam. De heerser van Ethiopië, zijn zoon de hertog van Harrar en ons Koninklijke paar op het balcon van het paleis op de Dam. Reeds vele jaren doet de Anti-Vivisectie- Stiehting pogingen om ook in Nederland de oprichting van een leerstoel in vivisectie- vrije geneeskunde te bereiken. Tijdens de Kamerdebatten over onderwijskwesties zal deze aangelegenheid ter sprake komen, aangezien zij in liet Voorlopig Verslag is opgenomen. Voorlopig gaat het om één leerstoel, in het besef echter, dat een goede ontplooiing van het onderwijs en het bij behorend wetenschappelijk onderzoek meer leerstoelen met een aantal zieken huisbedden vraagt. De Pieter Pijlstichting heeft aan de leden der beide Kamers een toelichting gegeven op dit streven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Enerzijds pretenderen een aantal stro mingen in de geneeskunde, welke alle een geheel of praktisch geheel vivisectie vrije werkwijze gemeen hebben, op vivisectie- vrije wijze even goed of zelfs beter tot ge nezing van ziekten te kunnen komen; zij wijzen een richting aan, waarin de oplos sing van vele moderne medische proble men van deze tijd zou moeten worden ge zocht. Aan de voorstanders van deze stro mingen is tot nu toe de mogelijkheid ont houden deze methode aan de universiteit te doceren. In vele andere landen bestaan reeds jaren verscheidene leerstoelen (en ook ziekenhuizen). Nederland is op dit punt ver achtergebleven. De Nederlandse student in de medicijnen wordt zeer een zijdig opgeleid; hem wordt niets bijge bracht van vele andex-e geneeswijzen die door beroemde artsen zijn ontdekt en ver der ontwikkeld. Wanneer hij deze lacune wil aanvullen, moet hij naar het buiten land, dat voor velen onbereikbaar is. Zo wel dus uit wetenschappelijk als uit ethisch oogpunt mag de eis worden gesteld, dat de vertegenwoordigers van deze richtingen de kans krijgen zich in Nederland universitair te bekwamen. Anderzijds zij er op gewezen, dat een toenemend aantal Nederlands medische hulp wenst volgens de beginselen van bo venbedoelde stromingen. En deze wens is zeer belangrijk voor velen van hen, raakt hun diepste levenovertuiging. Heeft ieder niet het recht naar zijn diepste overtuiging te leven? De motieven, die men voor deze wens heeft, variëren van medelijden met de gemartelde, en volgens uitingen van vakmensen onnodig gemartelde, dieren tot een diep besef, van de eenheid van alle leven. Naast" deze patiënten staat een groeiend aantal patiënten, die ontevreden over hun ondervindingen opgedaan bij de officiële geneeskunde zich bewust van deze laatste hebben afgewend en behande ling volgens de beginselen van natuurge neeswijze, homoeopath ie, of een der andere door onze Stichting gepropageerde stro mingen zouden wensen, Doordat nu echter een onvoldoend aanbod is van artsen, die hun vorming (mede) in de door ons voor gestane richting hebben kunnen krijgen, zijn vele patiënten vooral ook fonds patiënten gedwongen andersoortige hulp met tegenzin te aanvaarden, terwijl de practiserende homoeopathen, natuurge neeskundigen, enzovoort overbelast zijn". De Pieter Pijlstichting heeft tevens docu- mentatie-materiaal verzameld, om haar streven kracht bij te zetten. In een me morandum geeft zij een lijst van de meest bekende ai'tsen in binnen- en buitenland, die in hun praktijk een vivisectievrije ge neeskunst uitoefenen. Hieruit blijkt dat een groot aantal Nederlandse artsen deze ge neeskunst voorstaan. Verder is er een lijst, behelzend instellingen in het buitenland waar de vivisectievrije geneeskunst wordt gedoceerd. Tevens levert de stichting een verslag, betrekking hebbend op één enkel geval in Nederland, verband houdend met een proef op een mens. Tenslotte wordt overgelegd een opgave van enkele 'uit spraken van artsen in binnen- en buiten land, die de gewenste leerstoelen bepleiten. Hieruit citeren wij: „Dr. K. Nimmo, D.C., R.N., arts in Californië, schrijft in Mede delingen, Orgaan van cle A.V.S., Maart/ April 1953: „Heeft de vivisectie de mens ooit duur zaam profijt gebracht? De grootste autori teiten, die op dit gebied recht van spreken hebben, beantwoorden deze vraag ontken nend. Walter R. Hadwen, M.D. (gouden médaille voor Geneeskunde en Chirurgie, Engeland) zeide: „Het wezen van de vivi sectie is immoreel, onwetenschappelijk, nutteloos en wreed". A. S. Murphy, M.D. uit Canada zeide: „Visectie en de Serum- en Vaccin-therapie zijn de twee prominen te misdaden der 20ste eeuw". Elmer Lee, M.D., president van de American Health Association, verklaart: „Vivisectie is een handels-schema ten behoeve van de ver koop van sera en vaccins en zij heeft niets uit te staan met het voorkomen van ziekte of het genezen daarvan". Alfred Pulfors. M.D. uit Ohio zeide: „De vaccinatie en de vivisectie zijn de twee donkerste vlekken op" onze hedendaagse beschaving". Dr. Robt. Bell, de grote Engelse kankerspecia list, zeide: „Het is niet mogelijk om uit proefnemingen op dieren bevredigende conclusies te trekken in verband met kan ker bij de mens". De vermaarde Dr. Ilenry J. Bigelow, eertijds hoogleraar in de Chi rurgie aan de Harvard Universiteit, merkt op: „Èr zal een tijd komen, waarin de we reld de huidige vivisectie in naam dei- wetenschap zal beschouwen zoals zij nü het levend verbranden beschouwt in naam der religie". „Daar er ook andere facetten van de ge neeskunde bestaan (dan alleen die geba seerd op vivisectie), behoort men hen, die geneesheer willen worden de gelegenheid te geven ook deze facetten te bestuderen om daarmede hun horizon te verwijden en hen in staat te stellen om voor ieder indi vidueel geval die geneeswijze toe te passen, waardoor zij menen dat deze voor de pa tiënt de beste zal zijn". Prof. Hastings Gilford schreef in de British Medical Journal van 20 Januari 1934: „Er valt veel te zeggen voor de opvat ting, dat de Voornaamste oorzaak van de belemmeringen, die de vooruitgang onder vindt, gezocht moet worden in het over heersen van het experimenteel onderzoe kingswerk (dierproeven, P.P.S.) over het clinisch en pathologisch onderzoek." E. M. Perdue, M.D., geneesheer-directeur van het Johnson's Pathologisch Laborato rium voor Kanker-onderzoek: „Sta mij toe te verklaren, dat ik gedu rende de véle jaren, dat ik de leiding heb gehad van het grootste laboratorium voor "kanker-onderzoek in Amerika, ik nooit een dier hiervoor heb gebruikt. Het is mijn vaste overtuiging, dat het gebruik van dieren voor deze doeleinden juist de oor zaak is geweest, dat de grote ondejpzoe- kingslaboratoria absoluut geen resultaten hebben afgeworpen voor de vooruitgang van de geneeskunde." Het A.B.C.-Cabaret van Corry Vonk en Wim Kan treedt met het cabaret „Bedrie gertjes" van Zaterdag 6 tot en met Woens dag 10 November op in de Stadsschouw burg te Haarlem. De medewerkenden zijn: Corry Vonk, Wim Kan. Lia Dorana, Mimi Kok, Marijke Hoving, Maya Bouma, Joop Vischer, Jaap Maarleveld en Max Anders, benevens de pianist Ru van Veen. Elf heren in smoking en één in rok voerden Dinsdag in 't Minerva Theater te Heemstede een onderhoudend programma van amusementsmuziek uit. De heer in rok was Barnabas von Géczy, de vermaarde aanvoerder van het ensemble, dat onder dit soort orkesten, wat betreft de bezetting, een eigen stijl bezit. Het heeft namelijk geen kopersectie, doch daarentegen een naar verhouding tamelijk omvangrijke strijkersgroep. Het orchestraal geheel is nog al wisselend, hetgeen maakte dat men op zeker ogenblik met vijf violen, twee celli en contrabas musiceerde. De bezetting telt vier klarinettisten, die van tijd tot tijd hun instrumenten verwisselen met saxo foons maar als er een vijfde man nodig is om een kwintet van saxen te vormen, dan komt een der violisten te hulp. De op vallendste verandering van rol is die van de cellist, welke tevens de taak van slag werker te vervullen heeft: nu eens een voornaam bespeler van een edel strijk instrument, dan een virtuoos bewerker van de pot-en-pan-afdeling en tevens clown van het gezelschap dit laatste in con currentie met de bassist, wie het echter minder natuurlijk afgaat. De pianist heeft genoeg aan het éne in strument, waarop hij zijn bedreven tech niek ten toon spreidt, onder meer als solist in de Rhapsodie no. 12 van Franz Liszt, of in een exotisch knalnummer, waarbij op stel en sprong een geheel arsenaal van mu zikaal speelgoed het opwindend effect komt verhogen. Dan is er een violist, die zich tevens bedreven toont op de guitaar, en de bassist die zijn strijk- en tokkelinstru- ment even terzijde legt om, met de mond fluitend, zoiets als vogelgeluid te imiteren. Aldus weet dit dozijn musici een vrij grote variëteit van instrumentale effecten te laten horen. En het gebeurt allemaal met een raffinement, dat respect afdwingt. De kwestie mooi of niet mooi komt echter/ daarbij niet in het geding. Barnabas von Géczy weet precies hoe hij zijn publiek moet bezig houden en zijn programma zit dan ook met psychologisch raffinement in elkaar. Overigens bewijst hij overtuigend, dat hij als violist heel wat in zijn mars heeft. Zijn vertolking van „Heyere Kati" van Hubay was in ieder geval zeer knap. JOS. DE KLERK Viering op Dinsdag en Woendag Op 7 November is het honderd vyf en ze ventig jaar geleden, dat de Haarlemse Kin derkerk van de Hervormde gemeente te Haarlem werd ingesteld. Dit feit zal op Dinsdag 9 en Woensdag 10 November her dacht worden. Dinsdagavond wordt voor de gemeente een dienst gehouden in de Grote Kerk, waaraan het Haarlems Christelijk Mannen koor onder leiding van de heer Bernard Verboom medewerking verleent. Ds. G. J. Waardenburg za.1 spreken over „Wat een kind nodig heeft en waar het naar vraagt" en de oud-Haarlemmer, prof. dr. W. C. van Unnik (Bilthoven) over „Wat de Kinder kerk betekent voor onze kinderen". De volgende avond komen kinderen in de Bakenesserkerk bijeen voor de feestelijke herdenking van het 175-jarig bestaan. Na mens de commissie uit het college van de diakenen zal een openingswoord worden gesproken en de heer A. J. van Houwelin- gen Rijkhoek uit Zeist, vroeger te Haar lem woonachtig, zal een verhaal vertellen. Dinsdagavond omstreeks half acht is een personenauto, bestuurd door de 26-jarige vertegenwoordiger D. H. B. uit Zandvoort, op de Wagenweg als een gevolg van krach tig remmen van de bestuurder, over de kop geslagen. B. kreeg hierdoor een ge scheurde linkerdijbeenspier. Zijn echtge note, die naast hem zat, werd licht gewond. De auto, die op de linkerweghelft op haar zijkant viel, werd aan de rechterzijde in gedeukt. Het ongeval ontstond, doordat B., die met een snelheid van ongeveer zeventig kilometer per uur reed, ter hoogte van de Spanjaardslaan krachtig moest remmen voor een fietser, die, rijdend op de Wagen weg in dezelfde richting als de auto, plot seling linksaf de Spanjaardslaan wilde in rijden. De wielrijder reed aanvankelijk door, maar heeft zich later gemeld. HAARLEM, 2 November 1954 ONDERTROUWD: 1 Nov., J. Huijbens en J. L. van den Eijnde; 2 Nov., J. Smit Sibinga en C. G. Berkelbach van Ier Sprenkel. GEHUWD: 2 Nov., J. Huijbens en J. L. van den Eijnde; C. V armenhoven en J. F. M. Servaas. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct.. J. M. M. FranseKnape; 1 Nov., A. AartsZwert- broek; A. A. TempelmanDijkhoff; M. E. Verweijvan der Vooren; 2 Nov., G. C. HeekRoemers; H. M. P. van VelzenBos. BEVALLEN van een dochter: 29 Oct., J. C. M. Hirdes—Lindenhof; 31 Oct., K. K. DamaveMartin; 1 Nov., A. StaringBliek; G. van Waalwijk van Doornde Vries; T. de Jongvan der Reijaen; 2 Nov., J. G. Kiel- straLansdorp, Het volgend voorjaar zal op de kop der IJmuïdense vissers haven 't „Vissersmo nument" worden ge plaatst, waarover wij in ons „Erbij" reeds een uitvoerige be schrijving bij de af beelding van het klei- model plaatsten. Dit kleine beeld is in Pa rijs machinaal ver groot en het resultaat daarvan is thans weer terug in het atelier van de beeldhouwer Wezelaar, die de dé tails zal afwerken, waarna het bij Binder in Haarlem in brons zal worden gegoten. Het voetstuk is ont worpen door profes sor Holt en sluit prachtig aan bij het monument. Het beeld is twee meter negen tig hoog en zal een markant symbool zijn r>an de visserman, die bij weer en wind de golven trotseert en wiens harde beroep al zo vele slachtoffers geëist heeft wier nagedachtenis door dit monument zal worden geëerd. ocooooocococoooocoooooooooocoocoococooooccooooocoooococo De Jan Luyckenstraat in Oud-Schoten wordt Jan Luykenstraat, omdat „nader gebleken is, dat de gebruikelijke schrijf wijze van de naam van de dichter- schilder Jan Luyken is", zeggen B. en W. in de motivering van hun besluit. Wij menen, dat door het bordje „Jan Luyckenstraat" zoveel Haarlemmers aan Luycken gewend zijy, geraakt, dat misschien nader zou kunnen blijken, dat de gebruikelijke schrijfwijze, door het foute naambordje, Jan Luycken is geworden. Wat dan te doen? Een oogje luycken. 8 CCXXXXJOOXXX^OCCCOCCOCWCCC-OOMOCOOOCOXJXCCCCCCCOCOnOCO Dp traditie getrouw organiseert de com missie „St. Maarten-optocht", vertegen woordigende de besturen van de speeltuin vereniging „In Veilige Haven" en „Vrij en Blij", alsmede de muziekvereniging „IJmui- der Harmonie", ook dit jaar een grote ,,St. Maartenoptocht", waaraan door de gehele Velsense jeugd kan worden deelgenomen. De optocht zal worden gehouden op Don derdag 11 November en begint om 7 uur op het plein '40-'45. Men wordt verzocht om 6.30 uur aanwezig te zijn. De route is als volgt: Zoutmanstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinplein, Vel- serduinweg, Willemsbeekweg, Tuinders straat, Acaciastraat, Velserduinweg, Zee weg. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de gemeenteraad voor aan het bestuur van de Woning bouwvereniging „Zwanenburg" een voor schot te verlenen van f 255.000 ten be hoeve van de bouw van achttien arbeiders woningen (bouwvoorschot) of zoveel min der als wegens de uitvoering der bouw plannen nodig zal blijken tegen een rente van ten hoogste 4% met een aflossings termijn van 50 jaren. Het college merkt in de toelichting op. dat er aan woningen, die de vereniging zich voorstelt te bouwen, behoefte bestaat en dat binnen afzienbare tijd niet te verwachten is, dat van parti culiere zijde in de behoefte zal worden voorzien. De huizen zullen gebouwd wor den aan de Kanaalweg. Zes woningen zul len bestemd zijn voor zes personen en twaalf voor tien personen. De huur van het kleine type woningen is berekend op f 7.40 per week, die der grote op f 10.50 per week, exclusief watergebruik. De ge meente zal een jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort verlenen, dat in totaal ruim f 4900 zal belopen. WEEKABONNEMENTEN «henen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moetaxi afrekenen. DE ADMINISTRATIE pip;' inpfSMP Binnenkort z"l de gemeenteraad van Haarlemmermeer een voorstel bereiken over de verhuur aan de sportvereniging Lijnden van de onlangs te Badihoevedorp aangelegde nieuwe sportvelden. De ver eniging is voornemens bij cle velden een gemetseld club- en kleedgebcuw te stich ten. Dit gebouw zal bestaan uit acht kleedkamers, een scheidsrechter kamer, een bestuurskamer, een ruimte voor EHBO, een bergruimte, drie douchecellen, een cantiine en een contrólehuisie. De kosten worden geraamd op f 30.000. De vereni ging is niet bij machte de bouw uit eigen middelen te financieren. Daarom stellen B. en W. de gemeenteraad voor een voor schot te verlenen van f 30.000 tegen een rente van 3% en een aflosperiode van vijf en twintig jaar. ADVERTENTIE Op de Italiaanse zijde van de Mont Carbone op de grens van Frankrijk en Italië is het rorak ontdekt van de reeds enige tijd vermiste C. 47 van het Ameri kaanse leger. Onmiddellijk zijn Franse en Amerikaanse redders, tezamen met Italiaanse alpinisten naar het wrak gegaan voor het bergen van de slachtoffers. Deze foto werd bij het wrak gemaakt: nog vast aan hun parachutes liggen de slachtoffers van het vliegongeval op de rotsige helling van de Mont Carbone. ;-v' - Verkrijgbaar bij de erkende vakopticiens - BINNENLAND De heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, heeft een door deze raad in het leven geroepen commissie hygiënische voorzieningen geïnstalleerd, die tot taak heeft op korte termijn de wenselijk heid en economische mogelijkheid na te gaan van een-verdere verbetering der hygiënische voorzieningen en de daarmede samenhangen de persoonlijke verzorging van de bouwvak arbeiders op de werken. Door een verhoging, zowel van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds ad f850 000. als van hogere belastinguitkering uit dit gemeentefonds van f 320.000, alsmede door een gunstiger batig saldo van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf en verhoogde opbrengsten van schoolgelden en straatbelas ting. is een tekort van ruim anderhalf mil- lioen gulden op de Maastrichtse gemeente begroting 1954 thans weggewerkt. Uit het jaarverslag van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" over 1953 blijkt, dat de ongehuwde moederzorg nog steeds toeneemt. Bij het begin van het vorige jaar waren reeds 434 vaderschapszaken in behan deling en in de loop van dat jaar kwamen er 814 nieuwe zaken bij. Het bedrag, dat via de bureaux van de vereniging voor het levensonderhoud van het buitenechtelijke kind werd uitgekeerd, nam toe tot f84.291. Zaterdagavond aanstaande wordt in het Sportfondsenbad een gecostumeerd kinder zwemfeest gehouden. Op het programma staan o.a. zwemdemonstraties, kunstzwem- men en een film „Bijna 20 jaren Sport fondsenbad". HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Den Haag hebben bespre kingen gevoerd met de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, over het opnemen van Den Haag in het hélicopternet. Waar schijnlijk zal in Scheveningen een landings terrein worden aangelegd. Bij restauratiewerkzaamheden in de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat :s bij het wegbreken van het plafond een kistje spring stof ontdekt. Waarschijnlijk betreft hét hier een achtergebleven .kistje uit de bezettings tijd, toen de Duitsers kerk en toren als mu nitiebergplaats hebben gebruikt. Op Schouwen-Duiveland heerst een muizenplaag. Het zi/n voornamelijk veld muizen, die waarschijnlijk ten gevolge van de vele regens en omdat nog veel grond braak ligt, waarop niets eetbaars groeit, de woningen binnendringen. Ook de gewone huismuis komt in vrij groten- getale op het eiland voor. Als vertaalster in de Engelse taal werd Dinsdag beëdigd' mejuffrouw A. E. Welch uit Zaandam. Op Zaterdag 13 November is het 35 jaar geleden, dat de Federatie van woningbouw verenigingen voor Haarlem en omstreken werd opgericht. Op Donderdag 11 Novem ber zal het bestuur van drie tot vijf uur recipiëren in café-restaurant Brinkmann to. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11