WW Lr Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Wereldnieuws Indonesisch kabinet keert zich tegen minister Hazairin 5 doktoren Accoord over toepassing 6 °/o loonronde in textielbedrijf PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER io Aet zo Zijn beleid wordt onderzocht nu hij uitgetreden en in oppositie is het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Donderdag Werkgevers: „Onze industrie wordt minder arbeidsintensief" Gouden jubileum van Residentie-Orkest J woensdag 3 november 1954 2 waarschuwen tegen n TIP VAN BOOTZ Aniem in Midden- en Oost-Java genationaliseerd Index landbouwprijzen gedaald Nieuwe Deense gezant in ons land aangekomen Een tien voor gezondheid: DaviïAMON-10 ORGANON - OSS Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Tourist op treinonderstel geen vluchteling? Mijnbouwers der oudheid (Van onze correspondent in Djakarta) De Indonesische regering heeft besloten om alle overeenkomsten, die door de voor malige minister van Binnenlandse Zaken, prof. Hazairin, zijn gemaakte, te „bevrie zen" en een onderzoek naar het „hoe en wat" van deze overeenkomsten in te stel len. Tot de meest becritiseerde ministers, die deel uitmaakten van het thans in een crisis verkerende kabinet-Ali, behoorde de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Ha zairin, een van de drie bewindslieden, die voor de Partai Indonesia Rava, de P.I.R., (ruim 20 parlementsleden) in de regering zitting hadden. Met de andere P.I R.-ministers, de eerste vice-premier, mr. Wongsonegoro en prof. Roosseno, minister van Verbindingen, is hij afgetreden, toen de (onvolledige) partij raad van de P.I.R. daartoe het besluit nam, een besluit dat geleid heeft tot een crisis in de partij, die zelfs moeilijker te over winnen lijkt dan die in het kabinet. De P.I.R. is in twee delen uiteengevallen, een vleugel onder leiding van de vice-pre- mier Wongsonegoro, waarbij zich ook ex- minister Roosseno heeft aangesloten, en een andere vleugel, onder aanvoering van mr. Tadjuddin Noor, een der vice-voorzit- ters van het parlement, welke groep ex- minister Hazairin onder haar leden telt. Op minister Hazairin is reeds lang vóór de kabinetscrisis ernstige critiek door de oppositie uitgeoefend, zoals dat ook het geval was met minister Iskaq (Econo mische Zaken) en mr. Ong (Financiën). De crtiek op prof. Hazairin gold vooral de wijze waarop hij mutaties uitvoerde onder de top-ambtenaren, ressorterende onder het departement van Binnenlandse Zaken. Hem werd verweten, dat hij bij deze mu taties partijgenoten en politieke mede standers de plaatsen liet innemen van wie .hem politiek niet welgezind waren. Prof. Hazairin heeft het, wat dit betreft, zijn critici niet moeilijk gemaakt, want hij heeft eenmaal in het openbaar verklaard, dat het inderdaad zijn streven was, zoveel mogelijk P.I.R.-leden in overheidsdienst te plaatsen. Doch ook op ander terrein is het beleid van (nu ex-) minister Hazairin aange vochten. Dat betrof de aankopen ten be hoeve van de algemene verkiezingen, na melijk voor millioenen rupiahs aan schrijf machines en andere kantoorbehoeften. Een bedrag van 90 millioen rupiahs is op de begroting uitgetrokken voor de ver kiezingen en ter beschikking gesteld van het centrale verkiezingscomité. De minister bepaalde evenwel, dat de aankopen over zijn ministerie moesten lopen en hij wees twee van zijn partijgenoten aan om de aanschaffingen uit te voeren. Veel deining heeft nog maar betrekke lijk korte tijd na zijn aftreden, zijn op- ADVERTENT1E Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen, S3 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelUk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 dracht aan alle verkiezingscommissies ver wekt, om de stembussen in Djakarta tegen een door zijn ministerie vastgestelde prijs te kopen. Het bezwaar daartegen was, dat men deze houten stembussen plaatselijk tegen een veel lagere prijs kon laten ver vaardigen. Al deze feiten waren bekend: de dag bladen der oppositie schreven er vrijelijk over. Behalve eenmaal een mislukte poging om minister Hazairin het benoemingsrecht in topfuncties te ontnemen heeft men nooit gemerkt, dat er iets door het kabinet is gedaan, dat de critici van minister Hazai rin de wind uit de zeilen kon nemen. Maar thans komt het kabinet plotseling met de aankondiging, dat de overeenkomsten, die prof. Hazairin heeft afgesloten „de ijskast" ingaan, en dat een onderzoek naar die overeenkomsten zal worden ingesteld, nu hij geen deel meer uitmaakt van de re gering en behoort tot de oppositie-groep van de P.I.R., die het kabinet-Ali naar het leven staat! ADVERTENTIE Een echtpaar, dat woonde in Lisse, Moest bezuinigen en zat te beslissen. Geen snoep, niet roken, Eenvoudiger koken. Slechts TIP bleef, die kon men niet missen. Inz. Hr. G. R., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en I Lfl. Bootz' Oude Genever. DJAKARTA (Aneta). De bedrijven van de electriciteitsmaatschappij Aniem in Oost-Java en Midden-Java werden Maan dag door ir. G. S. Goemans aan de minister van Openbare Werken, Mohammed Has san, overgedragen. Hiermede is de natio nalisatie van deze bedrijven een feit ge worden. De plechtigheid werd besloten met het hijsen van de nationale vlag voor het Aniem-gebouw in Soerabaja. Genatio naliseerd zijn thans de Aniem-bedrijven in de residenties Pekalongan en Semarang, de regentschappen Koedad, Pati. Djepara. Magelang, Temanggoen, Poerwordjo en Jogja, alle in Midden-Java, in de residen ties Soerabaja, Malang en Kediri en de regentschappen Bondowoso, Djember Ban- joewangi en Lamongan. Minister Hassan zei, dat de regering door deze nationalisatie „enige stappen verder is gekomen met het verwezenlijken van artikel 38 van de voorlopige grondwet, waarin bepaald wordt, dat voor het land essentiële productietakken door het land beheerd moeten worden". Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoont het indexcijfer van de landbouwprijzen een daling van 108.2 in Augustus tot 102.8 in September 1954. Het prijsindexcijfer voor akkerbouw producten liep als gevolg van de lagere prijzen voor late aardappelen (nieuwe oogst) terug van 130.2 in Augustus tot 98.9 in September. Bij de veehouderijproducten daalde het indexcijfer van de prijzen van rundvlees, varkensvlees, paarden en eieren, daaren tegen steeg het indexcijfer voor schapen en melk, waardoor het groepsindexcijfer op liep van 101.9 in Augustus tot 104.0 in September. Het indexcijfer van het totaal der pro ductiekosten onderging onder invloed van een stijging der prijzen van voederstoffen, meststoffen en zaaizaden een geringe toe neming, namelijk 111.2 in Augustus tot 112.1 in September. De nieuwe Deense gezant bij het Neder landse hof, de heer Wilhelm Eickhoff, is na ruim 36 jaren teruggekeerd in het land, waar hij zijn loopbaan in de buiten landse dienst van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken is begonnen. Dat was in Juni 1918. De jonge Wilhelm Eick hoff had juist zijn 554-jarige studie in de rechtswetenschappen beëindigd. Hij kwam bij Buitenlandse Zaken in Kopenhagen, vanwaar hij werd uitgezonden naar Rot terdam, als secretaris van de Deense con sul aldaar. Dat was van niet lange duur, want in 1920 keerde hij naar Kopenhagen terug, om vervolgens tal van andere pos ten in het buitenland te bekleden. Het nieuwe hoofd van de Deense diplo matieke missie in ons land heeft dezer dagen zijn geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. De heer Eickhoff is de op volger van de heer Fin Lund, die hier ruim drie jaren gezant was en daarmee zijn diplomatieke carrière afsloot. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.55 Platen. 14.00 Platen. 14.25 Mezzosopraan en piano. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zang, viool en piano. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cembalorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamerorkest en soliste. 18.10 Trio sonates. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Een goed woord voor een goede zaak. 19.15 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Mongenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Lichte muziek. 12.00 Metropole orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.33 Metropole orkest. 12.50 Staatsiebezoek van Keizer Haile Selassie. 13.00 Nieuws. 13.15 Medelingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursberich ten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie, hoorspel. 14.40 Platen. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Bas-bariton en piano. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18 15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage. 18.45 Sopraan en piano. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Statiebezoek van Keizer Haile Selassie. 19.20 Jazzmuziek. 19.45 Kleine oorzaken, grote gevolgen", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest. 21.10 Cabaret. 21.55 Lichte muziek. 22.20 Koorzang. 22.40 Staatsiebezoek van Keizer Haile Selassie. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sp irtactualiteiten. 23.30 —24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.1522.00 Audrey Hepburn als gast in 'n programma van Toon Hermans. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Symphonie orkest. 14.33 Platen. 15.00 Kamerorkest en solist. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.15 Verzoekprogramma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoek programma. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 i Ethnologische muziek. 22.55—23.00 Nieuws, ^bereiken, haar de pop te ver- ADVERTENT1ET Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées Dinsdagavond te Utrecht gehouden be sprekingen tussen organisaties van werk gevers en werknemers met het college van Rijksbemiddelaars en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over bij enige textielbedrijven in Enschedé en naas te omgeving in verband met de toepassing van de zes percent gerezen moeilijkheden hebben tot overeenstemming geleid, aldus is van bevoegde zijde vernomen. De avondploeg van de N.V. katoenspin nerij „Bamshoeve" alsmede de morgen- ploeg van Dinsdag hadden het werk op deze spinnerij reeds hervat. Op de Bams hoeve waren 700 personen in staking ge gaan uit protest tegen de wijze van toepas sing van de 6 percent loonsverhoging. De vakbondsbestuurders hebben echter een bespreking gehad met de directie en toen het resultaat van dit overleg was meege deeld aan de arbeiders, hervatten dezen kort daarop het werk, echter onder protest. Men zou de besprekingen met het College van Rijksbemiddelaars afwachten. Eveneens Dinsdag werd een persconfe rentie gehouden in Enschedé, waarop de problemen van de katoen-, rayon- en lin nen-industrie in ons land, die 125 bedrij ven omyat welke in 1953 een omzet hadden van 1.Ö70.470.0G0."werden besproken. Deze Industrieën van de katoen-, rayon- en linnensector zijn sedert 1949 verenigd in de K.R.L., de Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, welker leden in 1953 voor een waarde van 337.000.000 (zijnde 36 percent van de totale export van de gehele Nederlandse textiel- en con- fectie-industrie), hebben geëxporteerd. De voorzitter van de K.R.L., drs H. J. Geerkens te Enschedé, vestigde de aan dacht op de gevaren, die de Nederlandse exportpositie in de toekomst bedreigen, waarbij hij vooral op Japan doelde, dat vecht om weer een plaats te bemachtigen. Tegen de achtergrond van deze externe strijd om de markt bezag hij de toestand in Nederland en het toegenomen kostenpeil als gevolg van de loonsverhogingen. Het kostenpeil Bij de bespreking van het kostenpeil werd opgemerkt, dat de textiel nog steeds een relatief arbeidsintensieve industrie is, welke van nature gevoelig is voor het loonpeil. Globaal genomen kan worden geconstateerd, dat zij niet in staat is de gevolgen van de loonronde van 5 percent van 1 Januari haar afnemers in rekening te brengen. Het ligt voorts in de lijn der verwachtingen, dat de gevolgen van de loonronde van 1 October, waaraan de in dustrie zich, gezien de verhoudingen op de arbeidsmarkt, moeilijk kan onttrekken, hoewel zij tracht de gevolgen daarvan speciaal voor wat betreft de „zwarte lo nen" binnen redelijke grenzen te houden, niet in het exportpeil zullen kunnen wor den verwerkt. Het laat zich echter aan zien, dat ditmaal op de binnenlandse markt enige compensatie zal kunnen wor den verkregen. Spreker zeide, de opvat tingen van de industrie juist te vertolken, indien hij zei, dat zij, het belang van een haar werknemers bevrediging schenkend loonniveau zeer wel inziende, niettemin ernstig meent te moeten waarschuwen te gen een eventuele verdere verhoging der loonkosten. „Wij geloven", aldus de heer Geerkens, „dat ons huidige loonniveau niet verder kan worden opgevoerd zonder dat dit ern stige gevolgen voor onze exportpositie en daarmee voor de werkgelegenheid in onze industrie met zich mee zou kunnen bren gen. Wij staan in de Nederlandse export in het eerste gelid en wij beschouwen het als onze plicht dit realistisch geluid te la ten horen, om te waarschuwen tegen een al te grote mate van conjunctuuropti- misme. Het spreekt inmiddels natuurlijk vanzelf, dat de industrie met alle haar ten dienste staande middelen zal trachten de balans tussen opbrengsten en kosten te handhaven en, waar dit evenwicht ver broken mocht zijn, dit te herstellen. On getwijfeld zal de laatste loonronde een krachtige stimulans zijn tot verdere ver beteringen in de organisatie en efficiëncy alsmede tot een, zo mogelijk in sneller tempo, verder gaan op de weg van ver mindering der arbeidsintensiteit door automatisering. Dat het niet uitgesloten is, dat een een ander gepaard zal moeten gaan met het afsluiten van arbeidskrach ten, is duidelijk", aldus spreker. Ter gelegenheid vain het vijftigjarig be staan van het Residentie-Orkest is een erecomité gevormd, dat onder de hoge be scherming van Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden staat. In dit comité hebben onder anderen zitting gendtaen: de minister-president dr. W. Drees, de mi nisters Suurhoff, Beyen, Luns, Beel en Cals, verder mr. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. A. Kesper, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking en de oud-burgemeesters S. J. R. de Monchy en mr. J. A. N. Pa- tij n, leden van de Generale Staf, verte genwoordigers van het Internationale Hof van Justitie, de vice-president van de Raad van State, de president van de Hoge Raad en alle leden van het corps diplo matique in Nederland. De burgemeester van 's-Gravenhage is ere-voorzitter van het jubileum-comité. Hierin hebben ruim vijfhonderd personen zitting. Vertegenwoordigd zijn: het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, het rijk, de provincie, de ge meente 's-Gravenhage, nationale vereni gingen, het bedrijfsleven, de omroepen, impresario's en concertdirecties, culturele instellingen, solisten en dirigenten, ook uit het buitenland (onder anderen Arturo Toscanini, Leopold Stokowski en Yehudi Menuliin), orkestbesturen, de pers en vele andere personen of groepen, die de afgelo pen jaren in contact stonden en nog staan met het Residentie-Orkest. ADVERTENTIE Haarlem 41. Boos stapten de portier en de slan genmens de loods uit. „Carrrramba!" gromde Piedro, „die zee-signor gelooft het weerberichti! Kletskoekamente!" „We zul len wel ergens anders een boot opscharre len", zei de portier. „In elk geval moeten we vandaag nog het jacht van die juffrouw BBC 22.0022.30 Nieuws, zoëven verschenen ®n: Eng. litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). kopen". Panda en de buikspreker, die zich wat schuil hielden, hoorden deze opmer king. „Ze zullen lelijk op hun neus kijken, als zij daar aankomen", fluisterde Eric Echo, „dat zullen we eens even voor ze versieren. Kom, Panda, nu is het onze beurt om de boot te huren". Zij wachtten tot de, twee boeven hun hielen hadden ge licht en stapten de loods binnen. „Meneer de zeeman", zei Panda, „we wilden graag uw boot huren". „Komt niks van in", ant woordde de zeebonk, „het weerbericht heeft juist storm voorspeld en daar waag ik mijn schuit niet aan". „Storm op komst?", zei de buikspreker, „dat moet een vergissing zijn. Heeft u wel goed geluis terd?" Hij liet zijn adamsappel dansen en meteen klonk een stem uit de radio, die monter verkondigde: „Hier is het weer bericht. Een compressie uit het zachte Zuiden houdt het weder warm en stra lend. Verdere vooruitzichten: het weer is weer best". „Asjemenou!", hijgde de zee man. Het is gebleken, dat het verhaal van de Bulgaar, die op Vrijdag 15 October op het Utrechtse spoorwegemplacement on der een internationale trein werd aange troffen, niet klopt. Aan een landgenoot, die bij zijn verhoor als tolk fungeerde, zeide hij de 40-jarige Bulgaar Jordan Ta- sev te zijn. Hij zou uit een Joegoslavisch gevangenkamp zijn ontvlucht en van Graz (Oostenrijk) een reis van 27 uur ge maakt hebben naar Utrecht, hangend on der aan de trein. Aan de vreemdelingen politie, die dit verhaal onderzocht en daarin onwaarschijnlijkheden ontdekte, heeft hij later een nieuwe geschiedenis verteld. Ook die bleek echter niet te klop pen. Er zijn reeds bewijzen dat de vreem deling, die inmiddels naar het huis van bewaring is overgebracht, van België uit ons land binnenkwam en zich van ver schillende namen heeft bediend. Het onderzoek wordt voortgezet De wereldberoemde Zwitserse clown Grock heeft te Hamburg zijn laatste optreden gegeven. Onze foto toont het moment, waarop Grock de circusdirecteur Kurt Collin omhelst. Vlak daarvóór had hij Collin een grote sleutel overhandigd, die het doordraaien van het circus symboli seert. Zorg De aartsbisschop van Canterburry, dr. Geoffrey Fisher, heeft op een con gres van de koninklijke vereniging voor het voorkomen van ongevallen gezegd dat wegongelukken een ware smet op onze beschaving wierpen en een wer kelijke schande vormden voor ons maatschappelijk leven. Hij drukte de automobilisten op het hart om met zorg en met een gebed te rijden, (to drive with care and a prayer). Herkozen Generaal Fulgencio Batista is tot president van Cuba herkozen ver klaard na eew Maandag gehouden ver kiezing, die door vele aanhangers vin zijn tegenstander dr. Ramon Grau San Martin geboycot werd. Dr San Martin, de candidaat van de revolutionnaire partij, had zich tegen deelneming aan de verkiezing uitgesproken, aanvoerend, dat er geen waarborgen waren voor een vrije stemming. Generaal Batista kwam in 1952 door een militaire staatsgreep aan de macht. Straaljagers Volgens het West-Berlijnse blad „Der Tag" zijn veertien Russische straaljagers van het type Mig-15 in Oost-Duitsland afgeleverd aan de Oost- Duitse gekazerneerde volkspolitie. Goethe Binnenkort zal in New York een „Goethe-huis" worden geopend, waarin een instituut tot bevordering van Amerikaans-Duitse culturele be trekkingen zal worden gevestigd, aldus heeft de West-Duitse ambassadeur in Washington, Krekeier, verklaard. Reizend In de Sovjet-Unie zijn ver scheidene treinen ingericht als reizen de warenhuizen, waar de bevolking van kleine plaatsen die aan spoorlijnen ge legen zijn, allerlei artikelen, zoals le vensmiddelen, huisraad en kleding, kan kopen. Ondergronds Mevrouw Martha Stone, die de Amerikaanse recherche als een der leiders van de Amerikaanse com munistische partij beschouwt en sedert 1951 ondergrondse activiteit zou heb ben bedreven, is gearresteerd. Ver gezocht Te Oakland (Californië) is dezer dagen Otto van Bourbon Habs- burg, een pretendent naar de Franse troon, in de ouderdom van 79 jaar over leden. Hij maakte er aanspraak op een achter-achter-kleinzoon van Marie An toinette en Lodewijk XVI te zijn. Zijn enige nog levende zoon George zeide geen belangstelling voor de Franse troon te hebben. Optocht Mevrouw Janet Jagan, secre taresse van de progressieve Volkspartij van Brits Guyana, is te Georgetown veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf wegens het houden van een illegale optocht in April. Zeven mede- beklaagden, leden van de Volkspartij, kregen geldboeten, doch gaven er de voorkeur aan twee maanden in ge vangenschap te gaan. Mevr. Jagan zit reeds een straf van drie maanden uit wegens het organiseren van een illegale bijeenkomst. Dreigbrieven Alle gerechtelijke ambte naren die deelnemen aan het onder zoek naar de moordaanslag op premier Nasser hebben, anonieme brieven ont vangen, waarin zij met de dood worden bedreigd als zij het onderzoek voort zetten, aldus heeft een officiële woord voerder te Cairo bekend gemaakt. Men gelooft, dat de brieven afkomstig zijn van een geheime terreurorganisatie van de fanatieke Mohammedaanse Broeder schap. Bijzetting Het stoffelijk overschot van prins Ali Reza Pahlevi zal in de graf tombe van zijn vader, Reza Sjah, te Rey, bijgezet worden. Rey ligt ongeveer acht kilometer ten Zuiden van Tehe ran. De natie is in rouw gegaan. Radio- Teheran brak de uitzendingen af en de kranten verschenen met een rouwrand. De vlaggen werden halfstok gehangen. Condoleantietelegrammen voor de Sjah en de koningin-moeder Tadjal Moeloek begonnen uit de Mohammedaanse lan- deh binnen te stromen. Opleiding De vijfde Amerikaanse lucht- machtgroep heeft te Tokio meegedeeld, dat het Japanse luchtmachtpersoneel met ingang van Januari zal worden geoefend in het besturen van straal vliegtuigen. De Japanners zullen hun opleiding krijgen van een speciale Amerikaanse eenheid op het eiland Kioesjoe. Tot nog toe oefenden zij te Matsoesjima in vliegtuigen met pro pelleraandrijving. MET EEN ZEKERE luchthartigheid ple gen we te spreken van de primitieve mens die door vermenging van koper en tin het brons wist te vervaardigen, waarvan wa pens en allerlei gebruiksvoorwerpen gego ten en gesmeed konden worden. Een be langrijke vraag zien we daarbij over het hoofd, n.l. hóe de mensen uit de oudheid met hun gebrekkige gereedschappen de ertsen, waaruit de metalen gesmolten moes ten worden, wisten te winnen. Nu is het inderdaad waar, dat koper in de natuur ook in gedegen toestand voor komt, maar we moeten ons toch zeer zeker niet voorstel len dat zo'n ruwe 3000 jaar geleden uitsluitend en alleen het gedegen metaal, dat aan de oppervlakte van de bodem kwam, de moeite van het win nen waard werd geacht.. In tegendeel, ook in die tijd werd in de volle zin van het woord de mijnbouw bedreven, welke leidde tot een stelsel van gangen die 50, ja soms wel 100 meter onder de oppervlakte van de grond liepen. We moeten daarover niet te gering den ken, vooral niet omdat voor het bereiken van een dergelijke diepte springmiddelen onontbeerlijk zijn. De bronzen houwelen konden wellicht dienen om daar, waar een aan de oppervlakte tredende ertsader in de rotsen verdween, een open sleuf in het gesteente te hakken, maar op deze wijze kon hoogstens een diepte van een paar meter bereikt worden omdat de ge reedschappen op de harde gesteenten af geschampt, of tot onherkenbaar wordens toe, verwrongen zouden zijn. We zeiden het reeds: springmiddelen waren onontbeerlijk voor een dergelijke mijnbouw in de oudheid. En het onderzoek van de prae-historische kopermijn in de Alpen bij Salzburg heeft dit bevestigd. De oude mijnbouwers blijken methoden te hebben gekend om de hardste rotsen te doen springen en murw te maken, zonder een voortijdige kennis van buskruit of dynamiet. Zij stookten in de mijn gewel dige vuren en koelden de verhitte gesteen ten dan plotseling af met water, waardoor spleten en barsten in de rotsen optraden. Hierin werden vervolgens met houten voorhamers wiggen geslagen, waarna de losgewrikte brokken op een slee geladen, en met behulp van een haspel langs een schuin lopende schacht, werden opgetrok ken. Deze ontginningsmethode met behulp van vuren was uiteraard alleen mogelijk indien de lucht vrij kon toetreden en rook en hete gas sen gemakkelijk konden ont snappen, zodat het u niet maar zal verbazen, dat bij voorbeeld in de Mitterberg bij Salzburg overal dubbele schachten werden aangetrof fen om de luchtcirculatie mogelijk te maken. Op gevaarlijke punten werden de gangen gestut en zelfs van een volledige betimmering voorzien. Het prin cipe van de mijnbouw was dus hetzelfde als thans. Overigens moeten we ons over de springmethoden uit die tijd niet al te zeer verbazen, want toen Hannibal zijn beroem de tocht over de Alpen maakte, lieten ook de Karthagers stenen obstakels uit elkaar springen door ze te verhitten, waarna zij op het gloeiende gesteente azijn goten. Ook. in Oostenrijk liet men nog in de 18de eeuw rotsen door verhitting springen. Ja, deze methode werd zelfs in 1914 nog in Lapland gebruikt, toen in de omgeving van Vittangi een weg moest worden aangelegd. Zullen we van de wegenaanleg maar eens overstappen op het kanaal van Kra, waarvan iedereen overtuigd is dat het ge graven móet worden, maar dat desondanks niet gegraven wordt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2